Kilo Vermek İstiyorum

Kilo vermek, bedenen zayılamak, incelmek ve daha nice kelime. Amacınızı ifade eden o küçük harf dizileri. Ağızdan çıktığı kadar kolay olmayan zorlu bir yol ve bu yolda size yardım eden veriler.

Daha önce Fitekran ile tanışmadıysanız kilo vermek için faydasız detoks programlarına girmiş, ne olduğu belirsiz sözde “uzmanların” diyetlerini uygulamış veya kendi sisteminizi bulmuş olabilirsiniz. Ama artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.

Bir tıp doktorunun gözünden nasıl kilo verilir? sorusuna cevap aramak istiyor musunuz?

O zaman başlıyoruz!

Doğru beslenme tarzını bulmak

Bu konuda karşılaşacağınız birçok fikir var. Bu fikirler o kadar çeşitli ki köşe başındaki bakkal Ahmet amcadan bile size “şöyle beslenmelisin” gibi bir nasihat alabilirsiniz. Böyle bir ortamda ne kadar kararsız kaldığınızı anlıyorum. Bu kararsızlığı aşmanız için ihtiyacınız olan şey ise sistemli bir şekilde beslenmeyi öğrenmek.

İsterseniz doğru beslenmeyi öğrenmeniz için ilk adımı atalım ve doğru beslenme tarzında olması gerekenleri sıralayayım.

 • Öncelikle doğru beslenme tarzında olması gereken en önemli şey sürdürülebilir olması. Zira birçok araştırma günlük, haftalık, aylık süreyle yapılan ve hızla kilo verdirmeye odaklı birçok sistemin başarılı olmadığını gösteriyor. Bunun yegane sebebi ise insanların bu beslenme tarzını bahsi geçen süre bittikten sonra kesinlikle bırakıyor olması. Sonuç olarak beslenme programı olarak lanse edilen birçok “şey” aslında işkence programından farksız.
 • Sürdürülebilir bir sistem aklınızda belirdiyse ikinci olarak dikkat etmeniz gereken şey programın sağlıklı olması. Eğer bir beslenme programı size istediğiniz her şeyi yada sadece sevdiğiniz besinleri tüketmeyi vaadediyor ve sağlıklı kalacağınızı garantiliyorsa muhtemelen büyük bir oyunun içerisindesiniz. Zira artık bazı besinler kesinlikle sağlıklı değil. Bu sebeple belli besinleri tüketmediğin ve doğru yapılandırılmış bir programa ihtiyacın var.

Bu iki özelliği içeren bir beslenme programı gördüyseniz artık uygulamak için ciddi ciddi düşünmeniz gerekiyor. Eğer aklınıza gelmediyse izin verin yardımcı olayım; zira aramanıza gerek yok, benim size birkaç önerim var.

Hangi besinleri tüketmeliyim?

Kilo verme sürecinde ilk aklınıza gelen şey muhtemelen hangi besinleri çok, hangilerini az tüketmeliyim sorusu oluyor. Cevabı basit, karbonhidratı çok az, proteini orta düzey, yağı ise çok tüketmelisiniz.

Yağ birçok araştırmada -ki bu araştırmaların bazıları şeker hastaları (diyabetik) kişilerde yapılmış- düşük karbonhidrat yüksek yağ tüketiminin;

 • Kan yağ düzeylerini olumlu yönde etkilediği,
 • Kilo vermeyi hızlandırdığı,
 • Daha az aç hissettirdiği,
 • İnsülin direncini kırdığı,

olduğunu göstermiş.

Bu konu hakkında düşük karbonhidrat vs düşük yağ: hangisini tercih etmeliyim? adlı yazımda ayrıntılı bir açıklama bulabilirsiniz. Bu yazıyı mutlaka okumanızı ve tekrardan bu sayfaya dönmenizi şiddetle öneriyorum.

Tamam. Ama programa ihtiyacım var!

Yüksek yağ, düşük karbonhidrat tüketmenin ne kadar sağlıklı olduğunu bir önceki yazım ile kavradınız ama aklınızı “nasıl yapacağım?” sorusunun kurcaladığını görebiliyorum.

Bunun için oluşturulmuş ve benim sıklıkla tercih ettiğim üç farklı beslenme mantalitesi mevcut.

Bu mantalitelere geçmeden önce bir hatırlatma yapmak istiyorum. Ne yerseniz yiyin yavaş olmanız çok önemli. Zira hızlı yemek yemek obezite riskini arttırırken, insülin direnci geliştiriyor. Bu konu ile ilgili yazdığım uzun bir yazı var. Tavsiye ediyorum. Hızlı yemek yemek gerçekten zararlı mı?

Ketojenik diyet

Düşük karbonhidrat yüksek yağlı beslenmenin daha sıkı kalıplara sığdırılmış hali. Birçok hekim tarafından -ben dahil- birçok hastalığın tedavisinde kullanılan bu sistem hakkında açıklayıcı bir yazım mevcut.

Ketojenik diyet rehberini okuyup tekrardan bu yazıya dönmenizi bekliyorum.

Paleo diyeti

Rahmetli hocam Ahmet Aydın’ı belki tanırsınız. Kendisi taş devri diyeti ile ünlenmişti. Cerrahpaşa’da eğitim gördüğüm süreçte Ahmet hoca ile bu konuyu konuşup onunla fikir alışverişi yapmıştık. Sonuç olarak geçmiş dönemlerde atalarımızın beslenme tarzının replikası olan paleo diyeti gerçekten oldukça sağlıklı ve iyi bir alternatif. Benimde incelemelerimde bu yönde zira. Ayrıca paleo diyetinin düşük karbonhidrat yüksek yağ içermesi bir diğer güzel özellik.

Paleo diyeti başlangıç rehberi yazımı okuyup ışık hızıyla bu yazıya dönün. Bekliyorum!

İntermittent fasting

İntermittent fasting yani aralıklı oruç başlı başına ne tüketeceğinize karışmayan, ne zaman tüketeceğinizi belirleyen bir sistem. Bu sebeple düşük karbonhidratlı, yüksek yağlı beslenme ile kombine edilmesi gereken bu beslenme tarzında günlük 6-8 saat tok, 16-18 saat aç kalmanız gerekiyor.

İntermittent fasting’i nasıl yapmanız gerektiğini intermittent fasting rehberinde açıkladım. Göz atmanızda fayda var. Tabi ki  yine buraya dönmenizi isteyeceğim.

Sağlıklı diyetlerin hiçbiri hızlı kilo vermenizi sağlamaz. Zira hızlı kilo vermek eğer “kilo verme” tanımını yağ kaybetmek olarak kabul ediyorsanız zaten mümkün değil.

Bu konu hakkında ayrıntılı bilgi için hızlı kilo vermek mümkün mü? adlı yazımı okuyabilirsiniz.

Diğer önemli yazılar

 • İnsülin direnci kötü beslenen, hareketsiz yaşam tarzına sahip kişilerin muzdarip olduğu bir husus. Bu hususta dikkat etmeniz gerekenleri insülin direnci rehberi adlı yazımda zaten belirtmiştim.
 • İnsülin, leptin direnci ve daha birçok sorun ile ilişkili bağırsak florası (mikrobiyota) kilo vermek isteyen bireylerin göz önünde bulundurması gereken hususlardan. Ayrıntılı bilgi için bağırsak florası (mikrobiyota) rehberime göz atabilirsiniz.
 • Spor yapıyorsanız protein tüketimi diyetinizde oldukça önemli bir yere sahip. Bu hususta bilgi alabileceğiniz günde kaç gram protein tüketmeliyim? adlı yazıyı okumanız sorularınıza cevap bulmanız için oldukça önemli olacaktır.
 • Gece yemek yiyorsanız bu ciddi bir beslenme problemine sahip olmaya adaysınız. Bu adaylık ileride önemli sağlık sorunlarına sebep olabilir. Gece yemek yemek hakkında ayrıntılı bir yazım var. Okumak isterseniz gece yemek yeme rehberi adlı yazımı okuyabilirsiniz.
 • Diyet sırasında tatlı krizine girmek oldukça doğal. Özellikle düşük karbonhidrata yabancı olan bedenlerde sık ortaya çıkan bu krizlerin birçok sebebi olabilir. Tatlı krizi hakkında her şey adlı yazımı okumanız bu problemi daha kolay alt etmenizi sağlayacaktır.
 • Gluten hakkında birçok spekülasyon var ve konuyu benim tarafımdan görmeniz için sizlere güzel bir derleme hazırladım. Gluten rehberi: Nedir? Zararlı mı? Okumanızı tavsiye ederim.
 • Kilo verme ile alakalı supplement kullanımında öne çıkan iki isim var. Bunlar L-carnitin ve CLA. Bu iki supplement hakkında ayrıntılı bilgi almak için L-carnitin rehberi ve CLA rehberine bakmanızı öneririrm.

Kilo vermek istiyorum diyenlere

Kilo vermek zor ve uzun bir maraton. Bu maratonda size yardım edecek birçok şeyi yazdım ve yayınladım. Artık sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum. Sorularınız için forumumuzu kullanabilirsiniz.

Son olarak sosyal medya hesaplarımı takip etmeyi ve mail listeme abone olmayı unutmayın.

Mutlu ve sağlıklı günlere!

Yoruma Kapalı.

close more_vert
Dr. Can Çiftçi
close

Ne yapmak istiyorsun?...