Diyet: Ketojenik Diyet: Nedir? Nasıl Yapılır? Tipleri Neler?

Ketojenik diyet bilimsel altyapıya sahip, doğru uygulandığında birçok hastalığın tedavisinde kullanılabilecek bir beslenme tipi. Bu yazıda ketojenik diyet tiplerinden keton ölçüm yöntemlerine kadar birçok konuyu açıkladım.

Ketojenik diyet bilimsel temellere dayanan karışık ve bir o kadar faydalı bir diyet tipi. Birçok hastalığın (en önemlileri epilepsi ve kanser) tedavisindeki yeri konuşulmak ile beraber kilo verdirme konusunda edindiği başarılar onu beslenme şekilleri arasında önemli bir yere yerleştiriyor.

Hem bu önemli yeri ayrıntılı bir şekilde incelemek hem de ketojenik diyet hakkında Türkçe bir rehber oluşturmak amacıyla bu yazıyı hazırladım.

Bu yazıda ketojenik diyet nasıl yapılır? sorunun cevabından, ketojenik diyet mantığına, ketojenik diyette tüketilebilecek besinlerden, ketojenik diyetin kanıtlanmış yararına kadar birçok konuya değinecek, bilimsel temellerinden bahsedeceğiz.

Ayrıca ketojenik diyeti klinik gözetim ile doğru bir şekilde yapmak istiyorsanız Dr.Can muayene sayfasına göz atabilir, randevu alabilirsiniz.

Keton cisimciklerinin dünyasına girmeye hazır mısınız? Başlıyoruz!

Eğer yazı öncesi bir fikriniz olsun isterseniz yukarıdaki video tam size göre!

Ketozis ve ketojenik diyete giriş

Ketojenik diyetin ana hareket noktası olan ketozis, vücudun düşük karbonhidrat alımına verdiği tepki olarak değerlendirilebilir.

Mekanizma ise şöyle:

Vücudunuz enerji üretmek için ilk olarak glikoz moleküllerini kullanır.

Beslenme sonucunda glikoz moleküllerinin artan yoğunluğu ile beraber yükselen insülin, hücrelere glikozun girmesini sağlar.

Ayrıca artan insülin düzeyinden etkilenen diğer hormonlar eğer fazla glikoz varsa bu glikozlardan yağ üretilmesini sağlar.

Burada aklınıza eğer karbonhidrat almazsak ne olur gibi bir soru gelebilir. Cevap ketozis.

Düşük karbonhidrat ile beslenme sonucunda kanda azalan glikoza bağlı olarak metabolizmanız yakmaya programlandığı yakıtı temin edemez.

Ayrıca azalan kan glikoz seviyesine bağlı olarak insülin seviyesi düşer.

Bu noktada yüksek insülin seviyesinin yağ yakımını engelleyici etkisinin bulunduğunu söylemek istiyorum. Yani karbonhidrat alımının azaltılması zaten doğal yağ yakıcı etkiyi başlatacaktır.

Bu süreçte metabolizmanızın glikozdan sonra ikinci baş vurduğu kaynak ise -durum odaklı olarak- kas içi protein yada yağlardır. (serbest yağ asitleri – Free fatty acids).

Depolanmış yağları karışık metabolik faaliyetler sonucunda parçalayan hücreleriniz ortaya “keton cisimcikleri” adı verilen bir madde ortaya çıkartır.

Sonuç olarak metabolizmanız bu keton cisimciklerini ve yağ moleküllerini enerji üretmek için kullanır ve ortaya yağ yakarak enerji üreten bir metabolizma ortaya çıkar.

Keton cisimcikleri ise devam eden süreçte aseton yada hidroksibütirat (bu maddeyi öğrenmenize gerek yok) adı verilen bir maddeye parçalanır.

Aç kalan kişilerin nefesinin kokmasını keton cisimciklerinin parçalanması ile oluşan aseton sağlar.

Buraya kadar her şey tamam o zaman son bir tanım yapalım.

Ketojenik diyet nedir?

Çok düşük karbonhidrat ve yüksek miktar yağ alarak uygulanan, vücudun ana enerji kaynağı olarak glikoz değil, keton cisimlerini kullandığı beslenme tarzına ketojenik diyet denir.

Ketojenik beslenme tarzında vücuttaki birçok metabolik süreç değiştiği için birçok olumlu hücresel, hormonal ve fiziksel değişiklik olur. İşte bu sebeple ketojenik diyeti tedavi edici olarak birçok farklı hastalıkta kullanıyoruz.

Dolayısıyla sanılanın aksine ketojenik diyet sadece yağların yakılmasını sağlayan bir beslenme tarzı değil.

Dahası var!

Uyarı: Ketojenik diyet yaparken vücudunuzu aç bırakmazsınız. Ketojenik diyeti değerlendirirken böyle yanlış bir kanıya düşmenizi kesinlikle istemiyorum.

Zira ketojenik diyetin enerji üreten vücut mekanizmalarının yakıtını değiştirmekten başka yaptığı herhangi bir şey yok.

ketojenik diyet ile kilo verme

Yukarıda günümüz beslenme tarzını oldukça çarpıcı bir şekilde eleştiren güzel bir çizim mevcut. Ketojenik diyet ise asıl problemimiz olan ve çizimde gördüğünüz piramidin tam tersini kullanmakta.

Ketojenik diyetin faydaları

Ketojenik diyetin sadece basit karbonhidrat kısıtlamasından ibaret olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. İşte ketojenik diyetin faydaları.

Düşük karbonhidrat yüksek yağ tüketiminin faydaları hakkında birçok araştırmayı incelediğim düşük karbonhidrat vs düşük yağ: hangisi tercih edilmeli? adlı yazımı okumanızı tavsiye ediyorum.

Daha iyi mental kapasite ve odaklanma gücü

Beyninizin yakıt olarak sadece glikoz kullandığını sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Genel olarak yağ ve proteinlerin “kan beyin bariyeri” adı verilen bölgeden geçemediğini ve bu sebeple beyninizin glikoz kullandığı bilgisi yanlış.

Ketojenik diyette oluşan keton cisimcikleri de kan beyin bariyerini aşıp yakıt olarak kullanılabilir.

Ketojenik diyetin, beynin keton cisimciklerini kullanmasına bağlanan birçok etkisi var (1). Bunlardan en çok bilineni ise ketojenik diyetin epilepsi tedavisinde -özellikle çocuklarda- olumlu etkisi. Araştırmacılar bu etkiyi keton cisimciklerinin beyindeki birçok mekanizmayı stabilize ederek sağladığını düşünmekte.

Ayrıca bu etkinin haricinde ise ketojenik diyet, kullanılan bu keton cisimcikleri ile beyninize bir yönden daha fazla yakıt (ATP/ADP oranını arttırarak) sağlar. Sağlanan bu yakıt,

 • Daha hızlı ve etkin düşünmenize,
 • Daha dikkatli olmanıza,

yardım eder.

Son olarak ketojenik diyetin Alzheimer, Parkinson ve birçok beyin kanserinde tedaviye destek olarak kullanıldığını belirtmek istiyorum (2, 3)

Ketojenik diyet uygulayan insanlar diyetin başında bahsettiğim etkinin tersine mental kapasitelerinde bir düşüş hissedebilir. Bu durum vücudunuzun ketojenik diyetin oluşturduğu metabolik süreçlere adaptasyon sürecinin bir sonucu olmak ile beraber en fazla 20-30 gün sürer.

Bu süreçte dikkat edilmesi gereken nokta ise vücuda karbonhidrat alımına başlamamak ve metabolizma adaptasyonunu sekmeye uğratmamaktır.

Kalp damar sağlığında iyileşme, LDL düşüşü ve HDL artışı

Kalp damar sağlığını önemli ölçüde etkileyen LDL ve HDL değerleri üzerinde yapılmış bir araştırma ile bu bölüme başlayacağım.

Araştırma 1

Yüksek kilolu (Vücut kitle indeksi 30 ve daha fazla) olan 66 denek üzerinde yapılan araştırmada denekler kolesterol ve LDL (kötü kolesterol) düzeylerine göre ikiye ayrılmış.

Kolesterol ve LDL düzeyi yüksek olan 35 kişiye ve normal olan 31 kişiye ketojenik diyet yaptırılarak kolesterol ve LDL düzeyleri 8, 16, 24, 32, 40, 48, 56. haftalarda kontrol edilmiş.

Her iki grupta ketojenik diyet ile beraber kötü kolesterol olarak bilinen LDL ve total kolesterol değerlerinin düştüğü ve iyi kolesterol olarak adlandırılan HDL düzeyi arttığı görülmüş.

Ayrıca yapılan bir diğer araştırmada düşük miktarda yağ içeren diyet ve ketojenik diyet yapan iki farklı grup değerlendirildiğinde yağ açısından zengin ketojenik diyetin trigliserit ve LDL düzeylerinde düşüşe ve HDL düzeyindeki yükselişe düşük miktarda yağ içeren diyetten daha fazla katkıda bulunduğu görülmüş.

Ketojenik diyetin kalp damar sağlığı ile yakından ilişkili olan LDL, HDL ve total kolesterol düzeylerini olumlu bir şekilde etkilediğini yukarıda bahsettiğim iki araştırmada da gördünüz.

Tabi bu kadarla kalmıyor. Kalp damar sağlığı ve ketojenik diyet arasında direkt bağlantı kurabileceğimiz bir araştırma daha var. Gelin inceleyelim.

Araştırma 2

Araştırmaya 20 normal kilolu ve normal kan yağ düzeyine sahip (LDL, HDL, Trigliserit) erkek katılıyor. Araştırma sırasında 12 erkek normal diyetlerine devam ediyor ve 8 erkek ketojenik diyet yapıyor.

Altı hafta boyunca gruplar diyetlerini uyguluyor ve altı hafta sonunda kalp damar hastalığı açısından risk oluşturan kan değerleri değerlendiriliyor.

Değerlendirilme sonucunda normal diyetlerine devam eden erkeklere göre ketojenik diyet yapan kişilerin kan değerlerinde olumlu değişim görülüyor.

Sonuç olarak ketojenik diyet kan değerlerini ve kolesterol düzeylerini kontrol ederek uzun vadede kalp damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltıyor. Burada dünya üzerinde en çok ölüme hala kalp damar hastalıklarının sebep olduğunu hatırlatmak isterim.

Yapılan diğer araştırmalar ile beraber söyleyebiliyoruz ki ketojenik diyet düşük karbonhidratlı diyetlere göre çok daha fazla kilo vermenize ve kan yağlarınızı düzenlemenize yardım eder (4).

ketojenik diyet nasıl yapılır

Kas kütlesini koruyarak yağ oranının azaltılması

Diyet sırasında kas kütlesinin korunması, diyet sonrası dönemde kilonun korunması ve sağlıklı yaşamın devam ettirilmesi konusunda olmazsa olmazlardan. Birçok diyet sisteminde ise oluşan katabolik (yıkım süreçlerinin etkin olduğu) ortam kas kaybına sebep olmakta.

Ketojenik diyette ise durum farklı. Karışık olan metabolizma süreçlerine ve bu karışık yapıya ketojenik diyetin yaptığı etkileri yağ oranı ve kas kütlesi açısında bakacağız.

Kas kütlesinin neden önemli olduğunu kas kütlenizi neden arttırmalısınız? adlı yazımda inceledim. Okumanızı tavsiye ediyorum.

Glikozun metabolizma için enerji üretimi açısından ilk seçenek olduğunu daha önce açıkladık. Ardından durum odaklı olarak kas içi protein ve yağların kullanıldığından bahsettik.

Burada önemli olan nokta ise bahsedilen “durum”.

Ketojenik diyet sırasında kullanılan keton cisimcikleri ile beraber oluşan metabolik ortam enerji üretmek için vücudun kas proteinleri yerine yağların kullanmasını sağlar. Bu durum kas kütlesini kaybetmeden (yada minimum kayıp ile) yağ miktarının azalmasını sağlar.

Ketojenik diyette ortaya çıkan keton cisimcikleri metabolizmanız için oldukça iyi bir yakıttır. Bu yakıtı oluşturmak için vücudunuzu yağ parçalamaya zorladığınız andan sonra sistem çalışmaya başlayacak ve vücudunuzun enerji için proteinleri harcamasına gerek kalmayacaktır.

Ayrıca bu konuda bir araştırma mevcut. Hemen inceleyelim.

Araştırma 1

Araştırma sırasında bir grup obez erkek 3 gruba ayrılıyor. Bu 3 gruba aynı miktarda enerji içeren (günlük 7.5 MJ) ve aynı miktarda protein içeren (günlük 115 gram) ve farklı karbonhidrat düzeyi olan günlük 30 gram, 60 gram ve 104 gram diyet uygulatılıyor.

Belirlenen diyetleri uygulayan deneklerin dokuz hafta sonunda

 • Günlük 30 gram karbonhidrat alan denekler 16.2 kg,
 • Günlük 60 gram karbonhidrat alan denekler 12.8 kg,
 • Günlük 104 gram karbonhidrat alan denekler ise 11.9 kg

veriyor. Araştırmanın daha ilginç olan yönü ise

 • Günlük 30 gram karbonhidrat alan deneklerin verdikleri kilonun %95’inin yağ,
 • Günlük 60 gram karbonhidrat alan deneklerin verdikleri kilonun %84’ünün yağ,
 • Günlük 104 gram karbonhidrat alan deneklerin verdikleri kilonun %75’inin yağ olduğu gerçeği.

Buradan çıkarılacak nokta ise alışılmış “yıkım” diyetlerine göre ketojenik diyetin kilo verme konusunda daha etkili olduğu ve ketojenik diyet ile verilen kilonun büyük miktarının yağ olduğudur.

Saydığım bu faydalardan sonra ketojenik diyet yapmaya karar verdiyseniz beklemenize gerek yok. Hadi okumaya devam edin!


Ketojenik diyeti kimler yapabilir?

Aklınıza “ketojenik diyet bu kadar faydalı ama ben uygulamalı mıyım?” sorusu geliyor olabilir ve bu soruyu sormakta çok haklısınız. Aslında ketojenik diyeti yapmanın bir yaşı ve kriteri olmamasına rağmen bazı kişilere “çok” tavsiye etmiyorum.

Ketojenik diyeti özellikle uygulaması gereken kişiler,

olarak sıralanabilir. Bunun haricinde,

 • Hamile olanlar ve bebek emzirenler,
 • Kendi başına diyet yapmakta zorlanabilecek kişiler,
 • Ailesel hiperkolesterolemi hastaları,
 • Elektrolit bozukluğu olanlar (özellikle böbrek hastaları),

kesinlikle uygulamamalı.


Ketojenik diyet nasıl yapılır?

Ketojenik diyete başlamak için bilmeniz ve uygulamanız gereken birkaç aşama var. Bunları sıralayarak başlayacağım.

Artık ketojenik diyet uygulaması ile ilgili çok daha geniş bir rehberim var. Eğer ketojenik diyet listesi arıyor ve nasıl bir makro dengesi uygulayacağınızı bilmiyorsanız sizin için hazırladığım şu yazıyı mutlaka okuyun.

Ketojenik diyet tipini seçmek

Ketojenik diyetin birçok farklı uygulama yöntemi var. Yöntemi doğru seçmek başarınızı ve alacağınız etkiyi direkt olarak değişitirir.

Bu sebeple konu ile ilgili ayrıntılı bilgi almanız gerekiyor. Ama ne yazık ki konu tek başlığa sığacak kadar basit değil. Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi içeren hangi ketojenik diyet tipini seçmeliyim? adlı yazımı okumanızı öneriyorum.

Makro değerleri hesaplamak

Ketojenik diyet düşük karbonhidrat içeren ve yüksek yağ alımını gerektiren bir beslenme stili. Bu stile uygun makro besinleri (protein, yağ, karbonhidrat) hesaplamak ise ketojenik diyete başlamak için en önemli basamak.

Amacınıza uygun günlük almanız gereken kalori miktarını hesapladıktan sonra bu kalori miktarını makro besinlere dağıtmanız gerekiyor.

İyi bir ketojenik diyet almanız gereken kalorinin %65-70 kadarını yağlardan, %35-30 kadarını proteinlerden ve %5 kadarını karbonhidratlardan almanız gerekmekte.

Makro besin miktarını net olarak hesaplamak için makro hesaplama aracını kullanabilirsiniz.

Doğru karbonhidrat alımı yapmak

Besinlerin üzerinde yazan yada bulduğunuz total karbonhidrat değerleri lif ve sindirilebilir karbonhidrat değerinin toplamıdır. Burada bilmeniz gereken şey ise besin ile alınan liflerin sindirilemez oluşudur.

Yani eğer aldığınız karbonhidrat miktarını doğru hesaplamak istiyorsanız besinin içerdiği toplam karbonhidrat miktarından lif miktarını çıkartarak hesaplama yapmalısınız.

Doğru karbonhidrat kaynağını seçmek tüm düşük kalorili diyetlerde olduğu gibi ketojenik diyette de önemli. Bu sebeple karbonhidrat kaynağı seçimini en sağlıklı karbonhidrat kaynakları adlı yazımı okuyarak yapmanızı tavsiye ederim.

Örnek olarak 1 orta boy elma (125 gram) toplamda 17 gram karbonhidrat içermesine rağmen bu değerin 3 gramı liftir. Bu sebeple eğer karbonhidrat alımını hesaplayacaksanız 17-3=14 gram olarak karbonhidrat değerini bulmalısınız.

Ketozise girmek

Ketojenik diyet devam eden ketozis hali olarak tanımlanabilir. Yazının başında da açıkladığımız gibi yağların karbonhidratlar yerine sindirilmeye başlandığı bu dönemde yağ yakarsınız.

Ketozise girmek için birçok araştırma 50 gramdan az karbonhidrat alınması gerektiğini belirtiyor. Ama yeni başlayanlar için metabolizmanın alışık olmadığı bu duruma -ketozis’e- geçmek daha zor olabilir.

Başlangıç aşamasında ketojenik diyet yapanların yaklaşık 30 ile 20 gram karbonhidrat alması daha uygun olacaktır.

Ketozise girdiğinizi anlamak için ise

 • Nefes kokunuzu,
 • İdrar kokunuzu,

takip etmelisiniz. Nefesiniz normalden farklı kokuyor, ağzınızda metalik bir tat varsa ve idrarınız normalden farklı kokuyorsa başardınız. Artık ketozistesiniz.

Ketozise girmekte zorlanıyorsanız ketozise hızlı girmek için öneriler adlı yazımı okuyabilirsiniz.

Ketozis aşamasını takip etmenin bir başka yolu ise bu çubuklar. İdrarda bulunan keton cisimciklerini ölçmenizi sağlayan bu çubukları idrara batırıyor, sonrada oluşan rengi kutunun üzerindeki tablodan buluyorsunuz.

Eğer fazla detaycı ve mükemmeliyetçiyseniz kullanabilirsiniz. (Ketojenik diyet için keton miktarını 1-5 mmol/L düzeyini hedeflemeniz yeterli.)

ketozis nedir

Ketojenik diyet için uygun besinler

Ketojenik diyette kullanabileceğiniz besinleri sıralarken ben tercih edebilecekleriniz ve tercih etmemeniz gerekenler olarak besinleri -kabaca- iki gruba ayırdım.

Asıl olarak vermek istediğim nokta ise yüksek yağ oranına sahip besinleri tercih etmeniz ve yüksek karbonhidrat oranına sahip besinlerden kaçınmanız.

Tercih Edebilecekleriniz Tercih Etmemeniz Gerekenler
Peynir çeşitleri Meyveler
Süt ürünleri (soya sütü hariç) Havuç Soğan Patates gibi kök sebzeler
Kuruyemişler Antep fıstığı
Sağlıklı yağlar
Et çeşitleri ve Yumurta

Tercih etmemeniz gerekenler bölümündeki besinler nispeten daha fazla karbonhidrat içeren besinler. Zira bu durum hızlı bir şekilde karbonhidrat sınırını aşmanıza neden olabilir.

Tabi ki karbonhidrat miktarını hesap ederek her besini tüketebilirsiniz.

Eğer ketojenik diyette ne tüketeceğinizi bilmiyorsanız yukarıdaki videomu izlemeyi veya şu yazıma gitmeyi unutmayın.

Ketojenik diyette dikkat etmeniz gerekenler

Ketojenik diyet sırasında dikkat etmeniz gereken birçok nokta olmasına rağmen en önemli üç başlığı derledim.

Protein alımı

Proteinler vücutta enerji üretiminde kullanılma ve glikoza dönüşme yetisine sahiptir. Bu özelliği ketozise girmek isteyen ketojenik diyet uygulayıcılarının dikkat etmesi gereken yegane noktalardan.

Eğer aşırı miktarda protein alırsanız bu protein glukoza dönüşecek ve ketozise girmenizi yada girdiğiniz ketozisten çıkmanıza sebep olacaktır.

Ketojenik diyette önerilen protein alımı egzersiz durumuna göre kilo başına en az 0.8 gram en fazla kilo başına 1.5 gram olmalıdır.

Eğer daha fazla protein tüketmeniz gerekiyorsa bunu aldığınız karbonhidrat miktarı ile beraber değerlendirip, düzenlemelisiniz.

Ne kadar protein almanız gerektiği ve buna dair bilimsel çalışmaları günlük kaç gram protein almalıyım? ve bir öğünde kaç gram protein almalıyım? adlı yazılarımda bulabilirsiniz.

Ketojenik diyet hastalığı (gribi)

Ketojenik diyete başladıktan sonra meydana gelen ve metabolizmanızın bu duruma alışmasının bir sonucu olan ketojenik diyet gribi tamamen geçici bir durumdur.

Eğer ketojenik diyete başladıktan sonra baş ağrısı, halsizlik, kramplar, yorgunluk hali görüyorsanız endişeye kapılmayın. Bu durumu atlatmak için bol bol sıvı ve elektrolit (mineral ve tuz) takviyesi yapmaya devam edin.

Ketojenik diyet süresinde elektrolit (mineral) eksikliği sık görülen bir durumdur. Bunu önlemek için diyetinizde yoğun tuz kısıtlaması yapmamalı ve sıvı alımına dikkat etmelisiniz.

Eğer yinede kramplardan şikayetçiyseniz tuz alımını arttırmalı, magnezyum ve potasyumdan zengin besinler tüketmelisiniz.

Kramplar ile ilgili ayrıntılı bilgiyi kramp hakkında her şey adlı yazımda bulabilirsiniz.

Ketojenik diyette kullanılması gereken diğer destekleri öğrenmek isterseniz ketojenik diyette besin destekleri yazıma göz atabilirsiniz.

Sağlıklı yağları tercih etmek

Ketojenik diyet sırasında oldukça fazla yağ tüketirsiniz. Peki hangi tip yağ tüketmeniz gerektiği önemli mi?

Tabi ki! Zira sağlıklı ve sağlıksız yağ tüketimi kalp damar sağlığını oldukça etkin bir şekilde etkilemekte.

Yağları sınıflarken genel olarak doymuş (satüre) ve doymamış (unsatüre) yağ olarak ikiye ayırıyoruz. Bu yağlardan doymuş olanları -kabaca- katı yağlar (margarin ve benzeri) olarak tanımlayabiliriz.

Doymamış yağları ise genel olarak sağlıklı olarak bilinen -kabaca- sıvı yağlar (zeytinyağı, çiçek ve çekirdek yağları) olarak tanımlayabiliriz.

Kalp damar sağlığını korumak için ise bu iki yağı dengeli bir şekilde tüketmek ve doymuş (satüre) yağlardan mümkün olduğunca uzak durmak oldukça önemli.

sık sorulan sorular

Ketojenik diyet: SSS

Ketojenik diyet hakkında birçok soruya sahipsiniz biliyorum. Günlük hayatta karşılaştığım bu sorulardan bazılarını cevapladım. Cevabını göremediklerinizi ise yorumlar aracılığı ile sormayı unutmayın.

Güncelleme: Geniş bir sık sorulanlar listesi hazırladım ve ketojenik diyette sık sorulan sorular adlı yazımda cevapladım. Okumayı unutmayın!

Diyeti bozdum. Ne yapmalıyım?

Panik yapmanıza gerek yok. Hemen diyete geri dönün ve ketozise girmeye çalışın. En fazla iki gün kaybedeceksiniz.

Kilo veremiyorum

Bu hususta iki seçenek karşımıza çıkıyor. İlki kalori alımına ve karbonhidrat kısıtlamasına yeteri kadar uymuyorsunuz. İkincisi ise metabolizmanızda hormonal bir bozukluk var yada sıvı tutuyorsunuz.

Bu seçenekleri değerlendirmek ve sorunu bulmak için yapmanız gerekenler basit. Öncelikle

 • Kalori alımını değerlendirin ve doğru miktarda kalori aldığınızdan emin olun.
 • Ketozise girdiğinizden ve ketozisi sürdürdüğünüzden emin olun.
 • Acele etmeyin ve gelişimi görmek için iki hafta bekleyin.

Eğer hala kilo veremiyorsanız.

 • Uyku düzeninizi,
 • Egzersiz biçiminizi, sürenizi,
 • Stres durumunuzu,

değerlendirin. Bu tip problemler metabolizma sorunlarına ve yoğun sıvı tutulumuna sebep olabilir. Yeterli ve gece uykusu uyuduğunuzdan emin olun. Aşırı egzersiz yapıyorsanız, egzersiz miktarını kabul edilebilir sınırlara çekin ve stres problemlerinizi giderin.

Buna rağmen iki hafta sonunda gelişim gösteremediyseniz doktorunuza danışın.

Az karbonhidrat alıyorum. Ketojenik diyet mi yapıyorum?

Hayır. Sanılanın aksine az kalori almak yada az karbonhidrat almak ketojenik diyet yaptığınız anlamına gelmiyor.

Düşük karbonhidrat diyeti tanımı 100 gram ve az karbonhidrat tüketimini ifade eder. Eğer ketojenik diyet yapmakta zorlanıyorsanız düşük karbonhidrat diyeti sizin için gayet uygun bir seçenek olacaktır.

Ketojenik diyet süresince 50 gramdan az karbonhidrat almalı (bu sayı genelde 30 ile 20 gram arasında oluyor) ve almanız gereken kaloriyi yağlardan karşılamalısınız.

Burada birçok sporcu kalori alım tercihini proteinden yana kullanmakta ve ketozise girememekte. Yani ketojenik diyet yaptığını sanarak aslında yüksek protein alımına bağlı sadece düşük karbonhidrat diyeti yapmakta.

Uzun süre ketojenik diyet yapamıyorum. Bunun bir çözümü var mı?

Tabi ki! Yazının başında bahsetmediğim ketojenik diyete dair bir uygulama var. Cyclical ketogenik diet (CKD) ki ben bunu aşamalı ketojenik diyet diye çeviriyorum.

İsminden anlaşılacağı üzere bu sistemde iki farklı aşamada uyguladığınız ketojenik diyet var. İlk aşama ketojenik diyet aşaması. Bu aşamayı bir yada iki hafta olarak belirleyebilirsiniz.

İkinci aşama ise yüksek karbonhidrat aşaması. Bu aşama ketojenik diyeti uyguladığınız süreye bakılmaksızın iki gün olarak uygulanmakta.

Yüksek karbonhidrat aşamasında karbonhidrattan zengin beslenmek ve normalden 300-500 kalori fazla tüketmek serbest. Ama bu sistemin bazı dezavantajları var. Bunlardan bazılarını

 • Vücudun ketozise adapte olamaması,
 • Kilo alma ihtimali,
 • Ketojenik diyete dönmede yaşanan zorluklar,

olarak sıralayabiliriz. Ama 1 her zaman 0’den iyidir değil mi?

Diğer ketojenik diyet tipleri için hangi ketojenik diyeti yapmalıyım? adlı yazımı okuyabilirsiniz.

Ağırlık antrenmanı yapanlar (vücut geliştirme, powerlifting) ketojenik diyet yapabilir mi?

Artık bildiğiniz üzere ketojenik diyet yoğun karbonhidrat kısıtlaması içeren bir diyet sistemi. Gelin düşük karbonhidrat alımının egzersiz performansını ve kas gelişimini nasıl etkilediğini inceleyelim.

Kas gelişimini -kabaca- egzersiz ile kasların büyümek ve güçlenmek için uyarılması ve ardından egzersiz sonrası alınan proteinlerin, aminoasit moleküllerine dönüştürülmesi, hücre içine alınan aminoasitlerin kas yapım mekanizmalarında kullanılması ile ifade edebiliriz.

Bu süreçte karbonhidrat kısıtlaması önemli gibi görünmese de karbonhidrat, hem egzersiz performansını hemde egzersiz sonrası meydana gelen yapım aşamalarında aminoasitlerin hücre içine alınması ve yapımda kullanılması süreçlerinde oldukça önemli bir besin.

Karbonhidrat bu hususta;

 • Oldukça anabolik olan insülin hormonunun salgılanmasında,
 • Hücre içi enerji depolarının doldurulmasında,

karşımıza çıkıyor. Ama her şeye rağmen karbonhidrat kas gelişimi için olmazsa olmaz bir besin değil.

Ayrıca yalnız değilsiniz. Yarışma dönemlerinde bazı profesyonel sporcular ketojenik diyeti kullanmakta.

Karbonhidratın öneminden bahsettikten sonra ketojenik diyet ve vücut geliştirme birlikteliğinden bahsetme zamanımızın geldiğini düşünüyorum.

 • Ketojenik diyet önemli anabolik elemanların gücünü azaltmasına rağmen diğer bazı anabolik elemanların gücünü arttırır. Bunlardan en önemlisi ise büyüme hormonu (GH). Alınan düşük karbonhidrat düzeyi ile beraber daha etkin ve fazla büyüme hormonu salgılayabilirsiniz. Ayrıca “ben insülin ile beraber gelen anabolik etkiyi istiyorum” diyorsanız targeted ketogenic diet (TKD) adı verilen (hedeflenmiş ketojenik diyet) tekniğini kullanabilirsiniz. Bu teknikte gün içinde alacağınız karbonhidrat miktarını tek seferde antrenman sonunda alarak amaçladığınız etkiyi yakalayabilirsiniz.
 • Antrenman sırasında performans konusunda bazı problemler yaşamanız -özellikle başlangıç aşamasında- normal. Vücudunuzun ketojenik diyete alışması ile beraber aşabileceğiniz bu durumu yine targeted ketogenic diet (TKD) adı verilen (hedeflenmiş ketojenik diyet) ile aşabilirsiniz. Bu sefer hedefimiz egzersiz sonrası karbonhidrat alımı yerine egzersiz öncesi karbonhidrat almak ve performansı arttırmak. Tabi ki hem egzersiz öncesi hemde egzersiz sonrası dönemi hedefleyemiyorsunuz.

Sonuç olarak uygulama konusunda bazı zorluklar içermesine rağmen; ketojenik diyet, özellikle yağ kütlesini azaltıp, kas kütlesini korumayı amaçlayan vücut geliştirme sporcularının tercih edebileceği güzel bir yöntem.

Artık ketojenik diyet hakkında birçok bilgiye sahipsiniz. O zaman hadi ketozise!

Yazıya Yorumlar

Ketojenik Diyet: Nedir? Nasıl Yapılır? Tipleri Neler? yazısı için gelen yorumlar ve tartışmalar...

 1. hatice dedi ki:

  hadi bakalım şahdık şahbaz olduk!k.h diyetini dukan diyetini denedim çok sevdim ama bu ketozis işi çok zor proteini sınırlamak zor geriye ne kalacak ki?kırmızı et ağırlı beslenmek sınırlanmazsa kolesterolü yükseltir diyorsunuz yinede değil mi yanlış mı anladım?
  peki ne yiyeceğiz?öğlen et türevi yesek akşam ne yiycez örnek menü istiyoruz!!!

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba Hatice

   Ketojenik diyet aslında karbonhidrat kısıtlamasına dayanıyor. Protein tüketimini aşırıya kaçmadan yapmak mümkün. Yani kilo başına 1.8 grama kadar izin veriyoruz. Bu da 60 kilo olduğunu varsayarsak yaklaşık 120 gram protein eder. Yani yaklaşık 600 gram tavuk etine eş değer. Sence yeterli değil mi?

   Bu arada eğer karbonhidrat kısıtlaması ve egzersiz yapıyorsanız kolesterolünüzün yükselmesi çok zor.

   Yağ ile beraber yüksek kalori alımı kolesterol değerlerinizi yükseltebilir. Bu durum ise zaten ketojenik diyetin doğasına aykırı.

   Son olarak örnek menü konusunda yazıda bir güncelleme yapabilirim ileride.

   Mutlu ve sağlıklı günlere

 2. hatice dedi ki:

  cevap için teşekkür ederim.tam 60 kiloyum:)evet 600 gr yeterli gerçekten.deneyeceğim.site mükemmel bu arada.altın madeni bulmuş gibiyim!teşekkürler tusda başarılar;)

 3. murat öktem dedi ki:

  Sevgili Can,
  Dün itibariyle ben de başladım 🙂
  besinlerin ve yemeklerin sadece kalori değerlerini değil, aynı zamanda protein ve karbonhidrat değerlerini gösteren güvenilir bir kaynak var mı acaba?
  teşekkürler, selamlar
  Murat

 4. Meral Metin dedi ki:

  Merhaba Can Bey,

  Ben 51 yaşında, 158 cm boyunda ve 61 kiloda bir kadınım. Son 1-2 yıl içinde bel-basen bölgemde kalınlaşma oldu. Mayıs ortalarından beri Low carb yapmaya çalışıyorum. Bel 80 cm, göbek(basen) 100 cm idi. 5’er cm inceldi. Spor yapmıyorum, hareketsiz bir yaşantım var. Meniere sendromundan dolayı spordan uzak duruyorum. Belki de psikolojik. Ama bu süreçte 5 cm incelmenin iyi bir sonuç olmadığını düşünüyorum. Ketojenik diyetle ilgili yazılarınızı okudum. Yapmaya çalıştım ketozise giremedim. Besin miktarlarını ayarlayamıyorum sanırım. Önerilerinize gereksinimim var. Yardımınızı rica ediyorum.

  Teşekkürler,
  Meral

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba Meral, aslında doktoruna danışmak sureti ile aşırı hareket olmayan ve güvenli sporlar deneyebilirsin. Spor özellikle ketojenik diyette oldukça önemli.

   Ketozise girememenin birkaç sebebi olabilir. Bunlardan en önemlisi ise gözden kaçırdığın karbonhidrat kaynakları. Diyetini tekrardan gözden geçirmekte fayda var. Ayrıca vücut bir süre ketozise girmemek için direnebiliyor. Bu süre yaklaşık 1 hafta olabiliyor. Azimle devam etmeni öneririm.

   Ayrıca ketozise girip girmediğini idrar çubukları ile mi anlıyorsun? Eğer sadece belirtileri gözlemliyorsan fark etmeden ketozise girmiş olabilirsin.

   Bu soruları bu yorumun altında bulunan cevapla düğmesi ile cevaplarsan daha ayrıntılı bilgi verebilirim sanırım sana.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

  • Meral Metin dedi ki:

   Merhaba,

   Spor konusunu doktorumla konuşacağım. Gerçi o bana sırt üstü yüzme diyecek yine. Yüzme olanağım yok. Bugün biraz yürüyüş yaptım. İdrar çubukları kullanmıyorum. Aseton kokusu almıyorum (bu nedenle ketozise girmediğimi düşünüyorum) ama sürekli ağız kuruluğu var. Bol su içmeye çalışıyorum. 2-2,5 litre içiyorum. 2 yemek kaşığı yulaf kepeği, yumurta, yoğurt ve kabartma tozu ile krep yapıyorum. Bunun dışında karbonhidrat almıyorum. Yağ mı eksik kalıyor acaba? Tereyağı ve zeytinyağı (henüz sızma zeytinyağı almadım, riviera) kullanıyorum. Çiğ fındık ve çiğ badem atıştırıyorum. 1000 mg balık yağı içiyorum.

   2 öğün yemek yiyorum. Kahvaltı 3 yumurta (2’sinin sarısını yemiyorum), tereyağı, peynir, zeytin, domates, salatalık ve yulaflı krep(krepin hepsini bitiremiyorum). Akşam tavuk veya kırmızı etle yapılan bir yemek. Genellikle yağ, soğan ve domatesle soteleme şeklinde. Yanında salata, haşlanmış brokoli veya yoğurt. Bazen ton balıklı salata.

   Günlük kalori gereksinimim: 1550 k.kal
   Protein: 50-60 gr
   Yağ: 120 gr
   Karbonhidrat: 50 gr

   Doğru yolda mıyım?

   Teşekkür ederim.
   Meral

 5. Aytaç dedi ki:

  Merhaba, bu diyette almamız gereken kalorinin %65-70’ini sağlıklı yağlardan almamız gerektiğini belirtmişsiniz ve spor yapan biri olarak da kilo başına 1.5 gr protein almam gerektiğini hesaba katarsak şu an benim için pek işin içinden çıkılmaz bir hal alıyor.

  Karbonhidratlardan %5’ini karşılamak istersem 4,45gr. karbonhidrat almam gerekiyor. Dediğiniz gibi 30gr bile almaya kalksak bunu nasıl yapabilirim ? Mesela beyaz leblebinin 100g. nda 321 kcal yaklaşık 50gr. karbonhidrat var bunun 7gr. ı şekerden gelen karbonhidrat 17,5gr ı ise lif.

  Karbonhidratlardan arındırılmış sağlıklı yağları nasıl tüketeceğim hakkında en ufak bir fikrim bile yok. 2500 kcal almam gerektiğini düşünürsek 1625 kaloriyi yağlardan almam gerektiğini hesaba katarsak eğer sanırım zeytinyağı içmekten başka çarem yok 🙂

  Sanırım biraz aydınlatılmaya ihtiyacım var 🙂

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba Aytaç, hesaplama biraz canını sıkmış sanırım. Ama bir kere hesabı tutturmak yeterli ondan sonrası kolay. Hemen yardım edeyim.

   Sondan başa gelelim.

   2500 kal. alman gerekiyorsa %65 yağ 1625 yapar. 40 gram karbonhidrat aldığını düşünürsek 160 kalori yapar. Geriye 715 kalori kalır. Gram başı 4 kalori olan proteini 715’e bölersek 178 gram protein yapar. 178 gram protein kilo başı 1.5 gram protein alman gerektiğini düşünürsek 120 kilo olman gerektiği ortaya çıkar.

   Şimdi kilonu sormam gerekiyor. 120 kilodan hafifsen diyet başarıyla oluşturulmuş demektir 🙂

   Ayrıca bir karbonhidrat kaynağının iki türü var. Bir lif ile gelen, diğeri ise şeker ile gelen yani sindirilebilir. Bazı kaynaklar yanlış olabiliyor.

   En güzeli toplam karbonhidrat-lif=sindirilebilir karbonhidrat denklemini uygulaman. Sindirilebilir karbonhidrat önemsemen gereken karbonhidrat.

   Yağ ihtiyacını ise şöyle yönetmelisin. Mesela protein tüketmen gerekiyor. Yağsız et yerine etin bol yağlı tarafını kullanmalı yada yemeğine özgürce yağ eklemelisin. Bir yandan yağ alırken bir yandan protein ihtiyacını karşılamış olacaksın. Benim favori yemeğim salam+kaşar+yumurta ve bol yağlı omlet yada kavurma.

   Umarım açıklayıcı olabilmişimdir.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 6. Aytaç dedi ki:

  Ben örnek bir diyet listesi hazırlamaya çalıştım, bakalım neleri düzelmetliyim. Hem diğer arkadaşlara bir fikir olur.

  Sabah Kahvaltısı
  Omlet
  2 bütün yumurta
  3 beyaz yumurta
  100 gr. zeytin yağı

  23,76 gr. protein
  114,66 yağ
  1121 kcal

  Öğle Yemeği

  Tavuk Göğsü 150gr
  Bulgur Pilavı 75gr

  52,47 protein
  10,56 karbonhidrat
  343 kcal

  Akşam

  Tavuk Göğsü 150gr
  Bulgur Pilavı 75gr

  52,47 protein
  10,56 karbonhidrat
  343 kcal

  Yatmadan

  200gr lor peyniri

  38gr. protein
  6,6gr. karb
  4,4gr. yağ
  220 kcal

  Toplam = 166,7 gr. protein, 119,06gr. yağ, 27,72gr. karbonhidrat, 2027 kcal
  Kendi Bilgilerim: 89 kilo, 176cm. 26 yaş Erkek

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   On numara olmuş Aytaç 🙂 Bana da yeni bir beslenme planı çıktı sayende. İki şey değişebilir.

   Biri yumurtaların sarılarını atmamak ki çok güzel miktarda yağ ve kolesterol içeriyor kendileri.

   İkincisi ise tavuk göğüslerini yağda çevirebilir yada daha yağlı olan baget kısmını deneyebilirsin. Saf zeytinyağı içmek zor gelebilir zira.

   Gerisi gayet güzel. Afiyet olsun!!

   • mukaddet karaoglan dedi ki:

    bir cok arastirmada definasyon doneminde herseyin yagsizi oneriliyor. oysaki ketojenik beslenme yag icerikli. definasyon donemide ketojenik beslenilir mi?

  • Burak dedi ki:

   150 gram tavuk göğüsünden 52.47 gram protein almıssınız bu nasıl oluyor?
   150 gram tavuk gögsünde en faza 20 ile 22 gram protein vardır!!!

 7. seyma dedi ki:

  Sayın dr.can.ketojenik diyettekarbonhidratlar nelerden sagliyacagimizi açık bir şekilde yazarsanız sevinirim.mesela dukan daki gibi yulaf kepekli krep yenilebilirmi?yada iki kucuk elma yenir mi.tesekkurler.

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Basit şekerden kaçınıyoruz. Meyve şekeri basit şekerlerden biri. Elma yerine daha şekersiz greyfurt gibi meyveler denenebilir. Ketojenik diyetin bir güzel tarafı da bu aslında. Belli kaynaklara bağlı değilsiniz. Eğer basit şeker içermiyorsa karbonhidratları miktar izin verdiği sürece tüketebilirsiniz.

   Mutlu ve sağlıklı günlere Şeyma!

   • nasti dedi ki:

    Hocam bu beslenme tipinde hiç meyve yemeyecek miyiz ? Aslında sormaya çalıştığım yememiz durumunda hemen sınırı aşıyoruz, yukarıda bir liste paylaşmış arkadaş, onun karbo. sınırı 30 gramı aşmamış ancak bu durumda da hiç sebze ve salata yenmemiş, bu menü de sağlıklı kategorisine giriyor mu ? benim hesaplamalarıma göre aşağıdaki gibi bir menü ile ben direk sınırı aşıyorum, bu durumda bulgur, yulaf kepeği ve elma bile hayal oluyor…

    Öğlen: “şiş köfte ve kuzu şiş ( toplam 300 gram ) bol zeytinyağlı salata” ve “ayran veya 2 yumurta 1 dilim sert peynir 200 ml yoğurt ve haşlanmış brokoli”
    Akşam:1 avokado ve peynir içeren salata ( nane marul semizotu maydonoz ve 1 kibrit kutusu peynir içeren )

    Bir iki örnek menü verseniz süper olur hocam…internette var ama 30 gram karbonhidrata göre menü bulması pek mümkün değil, güvensiz kaynaklarla 100 gram karbonhidratla hazırlanmış ketojenik beslenme menüleriyle dolu internet….

    • Dr. İ. Can Çiftçi dedi ki:

     Selamlar,

     Aslında durum hiçbir zaman size “hiç meyve tüketmemeli” fikrini vermesin. Meyve porsiyonları küçültülmeli ve daha şekersiz meyveler tüketilmeli. Tabi ki günde iki muz yada koca bir tabak karpuz ile ketojenik diyet yapmak imkansız. Ama küçük bir greyfurt ile beraber yarım elma her zaman tüketilebilir.

     Yemek tarifleri ile ilgili bir projem var. Yakın zamanda ketojenik diyet tariflerini kolayca edinebileceksiniz.

     Mutlu ve sağlıklı günlere!

 8. tuna dedi ki:

  İyi günler ben hashimato hastasıyım ama sırf hastalıktan dolayı değil hem de irademi denemek amacıyla bu diyeti yapıyorum aynı zamanda ağırlık çalışmaları da yapıyorum. Sorum şu ki bu diyetle kalori fazlası oluşturarak kas geliştirilebilir mi ? Aynı zamanda bu kadar düşük karbonhidratla ağırlık çalışmaları zor olmaz mı orada yazılmış ama antrenman sonrası veya öncesi alınan karbonhidrat veya basit şeker ( çikolatalı süt olabilir antrenman sonrası ) bizi ketosis durumdan çıkarmaz mı ? Simdiden teşekkürler

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba Tuna,

   Kalori fazlası oluşturarak kas kütleni arttıramazsın. Zira kalori alımının kas gelişimine pozitif bir etkisi yok.

   Ketojenik diyet konusunda da düşük miktarda alacağın karbonhidrat seni ketozisten çıkarmaz. Önerilen değerler antrenman sonrası 3-5 gram öncesi ise 5-7 gramdır. Bu düzeydeki alımlar ketozise zarar vermeyecektir.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 9. tuna dedi ki:

  Tekrar merhaba. Bugune kadar hep kas geliştirebilmek için kalori fazlası gerekir diye duymuştuk her yerlerde. Siz böyle bir şeye gerek olmadığını söylüyorsunuz biraz açıklayabilir misiniz nasıl olduğunu çünkü her insanın yapmak istediği bir şey kas yaparken yağ yakmak veya hiç yağlanmadan kas kazanmak veya bunun için neler yapmak nasıl beslenmek nasıl antrenmak yapmak gerekir ? Teşekkürler

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Tuna herkes düşük kalori alımının kas yapım süreçlerini sekteye uğratabileceğini biliyor. Zira düşük kalori alımı katabolik yani yıkım süreçlerini hızlandırmakta.

   Ama metabolizma bilmedikleri için o “herkesler” diye tanımladığın çevre “düşük kalori alımı kas yapımına zarar veriyorsa yüksek kalori alımı kas yapımına yarar sağlar” gibi bir kanıya giriyorlar.

   Burada metabolik süreçleri teker teker açıklamam hem zor hemde senin için anlaması güç olacaktır. Ama aşırı düşük karbonhidrat almıyorsan diyet hiçbir zaman kas kütlesi yapımına zarar vermez. Oluşan şey kasın içinde bulunan ve kas hacmini doğrudan ilgilendiren glikojen depolarının azalmasıdır. Bu depolar küçüldükçe kas hacmi azalır.

   Tabi bu hacim azalması kesinlikle kalıcı değildir. Eğer tekrardan karbonhidrat alımına başlarsan kaslar eski dolgunluğuna erişecektir.

   Ama hatırlatmamda fayda var ki metabolizma kesin kurallar içeren bir yapı değil ve bazı kişilerde ketojenik diyet, düşük karbonhidrat diyetleri kas yapımına minimal bir zarar verebilir. Eğer kas yapımında hiç zarar istemiyorsan hedefin toplam alınması gereken kalorinin -diyette bile olsan- yaklaşık olarak %20-25’ini karbonhidratlardan karşılamak olsun.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 10. Ahmet Bilal TÜYSÜZ dedi ki:

  Ketojenik diyeti intermittent fastingle uygulayabilirmiyiz? çok mu ağır olur? Powerlifting yapan birine nasıl bir diyet önerirdiniz?

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Ketojenik diyeti İF ile uygulamak iyi bir fikir gibi görünebilir ama bazı zorlukları var. Bu zorluklardan en önemlisi o kadar kısa süre içerisinde yağdan zengin yoğun besin alımı olacaktır.

   Bu hem oldukça zor hemde mide ve bağırsak sağlığını bir miktar zorlayabilir. Ama yinede iyi uygulanabilirse güzel bir sinerji oluşturacaklarına eminim. Bu konuda şimdi literatüre baktığımda bir araştırma göremiyorum. Bu sebeple kendi fikirlerimi belirttiğimi hatırlatayım.

   Powerlifting için eğer kilo vermeye çalışıyorsanız düşük yağlı yüksek karbonhidratlı bir diyet uygulamalısınız zira profesyonel bir powerlifter günde 2 antrenman yaparak onbinlerce ton ağırlık kaldırıyor. Bu aktivitede yoğun enerji alımı şart.

   sonuç olarak powerlifter için=yüksek karb.+orta düzey protein+düşük yağ düzeni en iyisi.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 11. Sofia Rogenbuke dedi ki:

  Merhaba, oncelikle bu yararli forum icin size tesekkur etmek istiyorum.
  6 gun once ketojenik diyet yapmaya basladim ve dun de emin olmak adina cubuklardan alip ketozise girip girmedigime baktim. Iyi haber su an ketozisteyim!Ama cubuklari aldigim yerde bana ketozisin ketoasidoza ve ölüme goturecek sonuclara sebep olabilecegini soyledi ve biraz korkuttu beni. Cyclical olanin daha uygun oldugunu soyledi. Acikcasi basladigimdan beri hic aclik hissetmedim ve ilk 3 gunden sonra ketozise alistim ilk günlerde siddetli bas agrisi olmustu o gecti. Bi zarari yoksa yaklasik bir bucuk ay boyunca (yilbasina kadar) karbonhidrat almayi dusunmuyorum ancak dedigim gibi biraz gozum korktu. Ketoasidoz hakkinda bilgilendirebilir misiniz acaba?
  Tesekkurler 🙂

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar Sofia, ben takipçilerime hep söylüyorum. Böyle kişileri gördüğünüzde direk konunun linkini verin ve benimle muhattap olmalarını sağlayın. Sizi korkutmalarına ben üzülüyorum başta..

   Durum şöyle. Ketozis (ketosis) ile ketoasidoz (ketoacidosis) tamamen farklı kavramlar.

   Ketoasidoz denilen gibi ölümle sonuçlanabiliyor. Çevrenizde tip 1 diyabeti olan biri varsa nasıl diyabetinin teşhis edildiğini sorun.

   Size muhtemelen bir gün çok kötü oldum hastaneye kaldırdılar diyecektir. İşte o diyabetik ketoasidoz oluyor. Aşırı-aşırı-aşırı şekilde keton cisimleri birikiyor, kan PH’sı asiditeye kayıyor ve sıvı kaybı ile beraber toksik dereceye gelebiliyor. (keto-acidosis)

   Bildiğiniz üzere diyabette yüksek kan şekerine bağlı oluşan bu ketozis alkolizmde aşırı sıvı kaybına bağlı olarak gelişiyor.

   Dikkat edersen hiçbir ketoasidozda düşük karbonhidratın herhangi bir etkisi yok.

   Yani bu keton oluşturma durumunu biz düşük karbonhidratla yapıyoruz. Ayrıca senin metabolizman hala devrede ve olayı kompanse ediyor. Yani sen sadece ketozis durumunda kalıyorsun.

   Son olarak ketojenik diyeti çocuklarda epilepsi tedavisinde bile kullanıyoruz.Hemde tek bir problem yaşamadan. (Bir çocuk nörologuna bunu hemen sorabilirsin)

   Sonuç olarak ketozis ve ketoasidoz tamamen farklı şeylerdir. Çubuğu almaya gittiğin yere lütfen yolun düşerse uğra. Bu web adresini ver yada o arkadaşın bana “can (at) fitekran (dot) com” adresinden ulaşmasını sağla.

   Son olarak tabi ki seni inceleyen doktora danışman gerektiğini yazacağım. Zira sorumluluk seni tamamen bilmediğim ve kontrol etmediğim için hekiminde.

   Sevgilerimle Sofia. Bol şans!

 12. ferit dedi ki:

  Merhaba can bey
  aslinda ben 6-7 ay once bilmeyerekten de olsa ketojenik diyeti yapmis bulundum. yani 1400 kalori aliyodum yag ve protein agirliklikydi yumurta sarisini ayirmadan yerdim. herneyse yanlis hatirlamiyosam 5 veya 6 gun uygulayabildim bu diyeti ben aslinda bu diyete kendimce anti insulin gibi bisey koymustum oyleki 10 gr civari karb ve hatta insulin salgilatir diye tatlandirici ve cok ictigim light kolayi bile birakmistim herneyse ilk gunun aksamini size soyleyim bir agrimi desem bi deprem mi desem bir olaganustu hal mi desem beynimde cok feci bi durum hissediyodum. bu durum sekeri karbonhidrati 0 a yakin kesmenin ta kendisiydi .. sonraki 2 gunde boyle devam edince ben bari kalorii artirayim proteini artirayda protein glikoza donusur fazlasi dedim bol bol sut ve yogurt katim diyete 1600 civari felan aliyodum ama yok yumurtanin kabugunu soyacak hal dahi yoktu ve ilacim ise 5 harfliydi seker :))
  simdi sizce ben nasil ketojen duruma gecebilicem veya bendeki bu tepkiler biraz fazla mi anormal?

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Aslında ketozisin sonucu olarak algılanan bu tip vücut tepkilerinin bir çoğu düşük kalori alımına ve plansız beslenmeye bağlı mineral/sıvı kaybıyla ilişkili.

   Tam olarak karbonhidrat sayımı yaparken aynı zamanda yeterli mineral ve sıvı alımına dikkat edersen bu tip “aşırı” tepkilerle karşılaşmayacağını umuyorum.

   Ayrıca ketojenik diyette de bahsettiğin gibi baş ağrısı, halsizlik gibi durumlar olabiliyor. Bu durumu sabrederek aşabilirsin. Maksimum 7-10 gün sürecektir.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 13. ferit dedi ki:

  merhaba can bey yine ben 3-4 gun oldu tekrar basladim ketojenige 6 ay oncekinde evet cok halsizdim ama simdi o kadar da cok bundan yakinmiyorum cunku farkli bi durum var suan calisiyorum gunde 10 saat ve ayakta surekli is yapiyorum 6 ay once evde oturarak yapmistim diyeti tam tersi bi durum olmasi lazim belkide cunku evde hic enerji harcamiyodum vucud gereksinimide azdi..demekki vucudu hareket ettirmek metabolizmayi olumlu etkiliyor karbonhidrat gunluk 50 gr aliyorum bu demek oluyorki acayip bi yag yakimi surecindeyim:) ama diger ve en buyuk sorunum olan seker istegi yine hat safhada ama buda dönemsel olarak size söyle bi rutinimi söyleyim aksam 6 da eve gelirim ve kurt gibi acimtirim az buz bisey degil 800-900 kalori alirim protein ve yahdan cok az karb.. 1 maximum 2 saat sonra sekerli unlu abur cubur komasina giriyorum tabiri caizse bu 4 gundurde ayni aslinda benim butun yaptigim diyetlerde hep boyle oldu ama bi ketojenik olunca durum daha da feci oluyor bazen yatarken sinirden uyuyamiyorum o derece ben bu konuda goruslerinizi onerilerinizi dinlemek isterim yani aslinda sorunuma klasik ”gece yemesi” diyebiliriz bu felaket durum saat aksam 5-6 gibi basliyor ve tam tika basa doymadan veya fazlaca karbonhidrat almadigim takdirde yatana kadar devam ediyor.. bu durumun ne denli buyuk oldugunu bilmek isterseniz de size soyle diyim onceki hüsrana ugradigim ketojenik diyeti sadece 3 saat icinde 6000 kalori alarak bozmustum once hersey 2 dürüm dönerle basladi sonra ardina 2 dürüm cig kofte sonra 6-7 dilim baklava ustune 1 tam ekmek tost ve sonralarda ise 3-4 adet cikolata ve diger atistirmaliklar… sadece 3 saat icinde oldu bunlar ve ben bu denli acligi her aksam yasiyorum durumum boylesine kritik ve riskli lutfen kayda deger görüslerinizi bekliyorum..

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Gece yemek yeme ile ilgili güzel bir yazım var. Mutlaka okumalısın.

   Geri kalan beslenme isteği normal. Bunu bilmeni ve bu doğal isteğe telkin yolu ile karşı koymanı tavsiye ediyorum. Ayrıca yine gece yemek yeme ile ilgili yazımda yemek yeme isteğini geçirmek için tüyolar var. Onları mutlaka uygulamalısın Ferit.

   Söz konusu yazı: https://www.fitekran.com/gece-yemek-yemek-hakkinda-her-sey/

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 14. Sofia dedi ki:

  Cevabiniz icin cok tesekkurler ????

 15. ferit dedi ki:

  tesekkurler can bey gece yemeleri ve tatli krizleri konusundu okudugum en kapsamli yazilar okuduklarim gercekten cok faydalandim. bu sorunumunda az cok sebep ve çözümlerini anladim sayenizde.. yani ben anormal kotu bi durumda oldugum icin gunde 2 ogun yemek bana gore degil 4-5 ogun yemek daha uygun olucak kan sekeri dengesi icin. su mantik bir nevi bu durumda curumus oluyor surekli yemek surekli insulin salgilatir ve kan sekeride surekli duser.. evet bu durum olur ama sizin kan sekeriniz zaten cok dusukse bu durum olmazki 🙂 degil mi zaten sekere ihtiyac vardir ve bunu kompleks olarak ve yeterli miktarda almak gerek sadece tokken yemek fazla insulin salgilatir ama zaten biz 5-6 ogun aldigimiz zaman dilimlerinde hep yari aç olucaz cunku diyetteyiz.. bu konuda da aydinlanmis oldum sagolun can bey ve siradaki sorum ise su; insulin direnci nasil biter yani sekerli seylerin normalden fazla insulin salgilatmasi durumu insulinin sekere fazla hassasiyeti ile ilgili bi yaziniz varmidir,, vede bu direncin gecip gecmedigini anlayabilecegimiz ketojen ölcer cubuk gibi net sonucu gorebilecegimiz herhangi birsey varmidir,,

 16. Betül C. dedi ki:

  Merhaba Can bey,
  2 gün oluyor sitenizle karşılaşalı. Kısa sürede ihtiyacım olan. Önemli bilgileri öğrendim sayenizde. Çok teşekküerler güzel yazılarınız için.
  Ben de ketojenik diyete başlamak istiyorum.
  Kısa sürede hızla kilo aldım, insülin direncim var. Yememe içmeme ve egzersizime de dikkat etmedim. Kilom 81 olunca beni çok panik aldı şimdi.
  Yanlış yapıyor muyum bilgilendirir misiniz.
  Masa başı olduğumdan az aktifim dolayısıyla 81 g protein almam gerektiğini öğrendim. Ketojenik diyette %5 karb. Ve maks 50 g olacaksa ayrıca %65 yağ ve %30 prot için; ben min 1420 cal için hesaplayınca K: 17.75g P: 106,5g Yağ: 102,5g çıktı. Karbonhidratı hiç olmazsa 30 g a çıkarayım istedim proteini 81 g a düşürmek isteyince proteinde oluşan kalori farkını da mecbur yağa aktardım ve yağ 113,9 g a yükseldi. Şimdi ben bu sonuca göre ketojenik diyete başlasam kilo verebilir miyim. Yağ çok fazla görünüyor, gözüm korktu.
  Bir de karbonhidratı %5 olan sizin verdiğiniz oranlar Atkin’s diyetiymiş diye gördüm bir yabancı sitede. Ketojenik diyetinki %10, %45, %45 gözüküyor aynı sitede.

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Betül ketojenik diyette oran diye bir kural yok. Günlük 50 gram altı tutuyoruz ve mümkünse başlangıcı 35 gram civarında yapıyoruz ketojenik diyette. Oranları bu çerçevede yaklaşık olarak sen oluşturuyorsun.

   Atkins diyeti bir ara çok popülerdi ama bahsettiğin o oranlar yüzünden kısıtlanan insanlar artık çok rağbet etmiyor.

   Oranlar güzel, yağa aktarım yapabilirsin. Ayrıca protein miktarını +-20 gram oynatabilirsin. Önemli olan 35 gramdan az karbonhidrat ve ağırlıklı yağdan zengin beslenme.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 17. tulin dedi ki:

  2 aydır ketojenik besleniyorum. Hiç zorluk da çekmedim. Ancak, son yaptırdığım kan tahlillerimde ürik asit yükselmiş ve d vitamini çok düşmüş. D vitamininin takviyesi yapılabilir ama ürik asit korkutuyor, ketojenik beslenmenin vücuttaki sıvıların asitik düzeylerini de arttırdığını, böbrek taşı oluşumunu tetiklediğini okudum. Öncelikle ürik asiti nasıl düşürebilirim bilemiyorum. Böbrek taşı hikayesi de biraz korkuttu, asitik düzey artarken nasıl kanserli hastalar için bu beslenmenin önerildiğini de anlamadım. Bu konularda sizin bir bilginiz var mı acaba? İyi gunler..

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba Tülin,

   Kısaca açıklamam gerekirse ketojenik diyetin başlangıç aşamasında vücut keton cisimciklerini yakmaya adapte olmadığı için ikinci yakıt olarak protein ve yağları kullanıyor.

   Yıkılan proteinler ise ürik asit miktarını yükseltiyor. Bir süre sonra protein yerine keton cisimciklerini yakmayı öğrenen vücut protein yıkımını azaltıyor ve ürik asit miktarı azaltıyor.

   Eğer 2-3 haftada bir ketozisten çıkıyorsan vücudun adapte olmakta zorlanmış olabilir. Bu durum çok doğal. Ayrıca ürik asidin taş yapabilmesi için genel olarak yüksek kalsiyum atılımı gerekli. Kalsiyum atılımı ile beraber taşlar çökmeye başlıyor çünkü. Eğer yeterli sıvı tüketiyorsan zaten ürik asit düzeyin dilüe olacağı için (yoğunluğu azalacağı) için böbrek taşı riskin minimuma inecek.

   Tabi ki ailende böbrek taşı öyküsü varsa ayrıca dikkat etmen gerekiyor.

   Kanserli hastalarda ve çocuklarda kullanımda ise kar-zarar dengesi söz konusu. Basit bir ürik asit yükselmesi mi yoksa kanserin bütün organı mı sarmasını yeğlersin? Bu soruya cevap verince aslıda durumu anlayaccaksın.

   Sonuç olarak ketozisten çıkmaz ve yeterli miktarda sıvı tüketirsen ürik asit düzeyinin düşeceğini düşünüyorum. Ama bundan önce herhangi bir yapıda sorun olmadığından emin olman ve doktor kontrolünden geçmen lazım.

   Son olarak doktoruna mutlaka danış.Eğer kendisi önermiyor ise kesinlikle ketojenik diyete devam etme. Zira seni en iyi tanıyan hekim seni sürekli gören hekim olacaktır.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

  • tulin dedi ki:

   Merhaba Can,

   Bilgilendirme ve tavsiyeler için teşekkürler. Ketozisten arada bir çıkmam konusunda çok doğru bir tahminde bulunmuşsun. İlk başlarda ketosizi tutturmak için her ne kadar kalori hesabı yapsam da, arada bir tutturamadığımı farketmiştim. Bir de ketosize girmek bünyeden bünyeye değişiyor sanırım, okuduklarımdan bunu çıkardım.

   Diğer tetkiklerimi yaptırmadan önce kan değerlerini almıştım. Bu yüzden doktorumu görmeden önce yazdım, ürik asiti falan görünce panikledim biraz. Suya dikkat edeceğim, teşekkürler…Bununla birlikte; ketojenik beslenmedeki genel problemlerden birinin, ürik asit seviyelerinin yükselmesi olduğuna çok sayıda kaynakta rastladım.Sanırım ketojenik beslenen herkesin dikkat etmesi gereken bir konu bu.

   Bir de burada yazan arkadaşların; almayı hedefledikleri kalori üzerinden, yağ ve protein miktarlarını hesapladıklarını okudum. Bu hesabı yaparken günlük alınması gereken kolestrol miktarı gibi hesapların yapılması da önemli sanırım.

   Şu video da bununla ilgili basit, güzel açıklamalar var (13. dakikadan sonra).
   (Dış link engellendi)
   Sana da mutlu, sağlıklı günler..

 18. umut dedi ki:

  Merhabalar, bu bahsedilen çubukları nereden bulabiliriz acaba ve benim beslenme şeklim spor yapmadığım için 50 gr protein 0-30 arası karb ve 80-120 arası yağ alımı yapıyorum. Kullandığım besinler ise günlük 200gr tavuk göğsü zeytinyağlı marul salatası(10 kase kadar gün boyu) yağları karşılamak için ise 3-5 dilim tam yağlı kaşar peynir ve vitamin takviyesi alıyorum 3 gündür bu şekilde besleniyorum bu beslenme şeklim ketosise geçmeme yardımcı olurmu? ketojenik diyet’te kafamın karıştığı tek nokta beslenme planı bazı kaynaklar süt ürünleri yasak desede bazı kaynaklar süt ürünlerinin serbest olduğunu söylemekte, yine bazı kaynaklar karb ve şeker içeren tüm tahıllar bazı sebze ve tüm meyveler yasak olduğunu söylese de beslenme listelerinde 1 tane meyve veya makul değerlerde tahıllı yiyecekler ve hatta bir kase çorba içeren beslenme programları dahi gördüm ama bildiğim kadarı ile bunlardan 1 lokma dahi almak ketosis aşamasından çıkmaya yardımcı oluyor veyahut benmi yanlış biliyorum bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkürler

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba Umut,

   Basit şeker özellikle ketozise yeni girmiş yada giren biri için bozulma demektir. Burada hem fikiriz. Ama uzun süredir ketozise alışan bir vücut kolay bir şekilde bir porsiyon meyve ile ketozisten çıkmaz.

   Ama en doğrusu basit şekerden uzak durmak. Süt ve süt ürünleri laktoz içerdiğinden aynı şekilde ölçüsüz kan şekeri yükselmesi yapabiliyor. Aşırıya kaçmadan tüketilebilir ama ilk tercih değil. Bu arada besin alımın güzel. protein alımını 70 grama kadar çıkartabileceğini hatırlatmak isterim.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 19. Ahmet Bilal TÜYSÜZ dedi ki:

  -sabah kalkınca:
  30 gr whey
  2 kapsül balıkyağı

  -kahvaltı:
  3 yumurta+40 gr tereyağı+100 gr cheddar peyniri(sahanda peynirli yumurta)

  öğle:
  100 gr ceviz

  akşam:
  200 gr tavuk pirzola
  50 gr mayonez
  bi miktar marul

  yatmadan:
  30 gr casein
  1 kapsül multivitamin
  —————————-
  ketojenik diyete bu şekilde başlıyorum ama 2500 kalori gibi bi değer oluyo benim kalori ihtiyacımıın 300 eksiği. Ketosize girdikten sonra zamanla bu diyetten kısarak azaltmayı düşünüorum. sorum:Ketosize girmek için ciddi kalori açığı bırakmak gerekli mi? Ve beslenme plaımdaki yanlışlar?

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Ketojenik diyette ketozise girmek için kalori açığına gerek yok. Önemli olan düşük karbonhidrat almak. Eğer almanız gereken kaloriye yakın bir değer alıyor ve 50 gramdan az karbonhidrat tüketiyorsanız ketozise girersiniz.

   Diyetin yağ ve diğer değerlerini hesaplamadım ama kabataslak baktığımda yağ miktarının az olduğunu görüyorum. Yeteri miktarda yağ alıyor musun? Hesapladığın değerleri yazarsan daha doğru bir yorum yapabilirim.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 20. Serter Atakul dedi ki:

  Merhablar öncelikle yazı içinden cevabınız içinde teşekkür ederim sorum şu düşük karbonhidrat aldıgımız dönemlerde saçlarımızda dökülme olur mu yani bu durum saç sağlıgını olumsuz etkiler mi ?

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Bir süre saç dökülmesi olabilir ama bu durum sık rastlanmıyor. Çoğu zaman ise diyette saç dökülmesi vitamin eksikliğine bağlı olmakta. Çinko, demir ve b12 vitaminlerine önceden baktırmanız ve diyette takip etmeniz daha önemli.

   • serap mutlu dal dedi ki:

    dr bey sizi ilgi ile takip ediyorum benim sorum ketojenik diyet yapmaya çalıştığımda inanılmaz baş ağrısı yaşıyorum bunun için ne yapabilirim ?gaps diyeti hakkında da bilgi verebilir misiniz ?

    • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

     Düşük kan şekeri, kötü kan elektrolit düzeyi veya yetersiz magnezyum/sıvı alımı sebep olabilir. Bu hususları değerlendirmenizi tavsiye ederim. Gaps diyetini yakında ayrı bir yazıda değerlendireceğim.

     Mutlu ve sağlıklı günlere!

 21. Yaren dedi ki:

  Merhaba
  Ben 75 kiloyum.bu diyeti uygulamak istiyorum.yürüyüş ve hiit kardiyo ile kombine ederek yapacağım.fakat bu hesaplama işleri her zaman tutmuyor.dışarıda yendiği zamanlarda sadece etle geçirsem de sonuçta ne kadar yağ ve protein aldığımı hesaplayamıyorum.porsiyon ya da daha kolay bir sayma şekli var mı.Zayıflamak istediğimden kalori açığı bırakmam lazım.ama çok bırakırsanız da metabolizma yavaşlar diyorlar.ne dersiniz?son olarak da iki üç ay böyle hiç kesmeden devam edilebilir değil mi.karbonhidrat yüklemesine gerek duyulur mu dönem dönem.emeğinize çok tesekkurler.

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba Yaren sırayla cevaplayayım sorularını

   1-Belirli bir porsiyona bağlı sayma şekli yok. Çünkü ketozis çok hassas ve kaba hesaplar çoğu zaman hayal kırıklığı ile bitiyor.
   2-Kalori açığını uzun süre ve çok (1000 kal ve daha fazla) bırakırsanız olabilir. Ama 500 kal. civarında bir açık çoğu zaman metabolizmanızı yavaşlatmaz ki sadece diyet değil ayrıca egzersiz yapacaksınız. HIIT ile beraber gelen afterburn etkisi size fazla fazla yetecektir.(https://www.fitekran.com/egzersiz-sonrasi-devam-eden-yag-yakimi-afterburn-etkisi/)
   3-Karb yüklemesinin ketojenik diyette yeri yok.
   4-İstediğiniz kadar ketojenik diyet yapabilirsiniz. (kilo verdikten sonra kalori miktarını düzenleyerek)

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 22. Murat can altunbaş dedi ki:

  Merhaba ben epilepsi hastasıyım.ketojenik diyet riskli mi?çikolata meyve tüketimini engeller mi?

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Ketojenik diyet epilepsi tedavisinde kullanılır. Ama öncelikle doktorunla konuşmalısın. Ayrıca Yazıyı lütfen tekrar oku Murat. Zira ketojenik diyette çikolata tüketimini soruyorsan konsepti tam kavramamışsın demektir. Bu şekilde diyet uygulaman tehlikeli olacaktır.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 23. Mert dedi ki:

  Merhaba. Daha once hic aklimda olmamasina ragmen yazinizi okuyunca ketojenik diyete gecmeyi dusunuyorum. 28 yasindayim 184 boy 80 kiloyum. Haftada 3 gun agirlik diger 2-3 gun de hiit yapiyorum. Bu diyetle bunlari yapmam mumkun mu? Ozellikle hiit konusunda supheliyim. Adaptasyon suresi dediginiz 20-30 gunluk surede de spor yapabiliyor muyuz?

  Bu arada sitenizi yeni kesfettim ve inanilmaz begendim. Boyle bilimsel temelleri olan turkce bir site yoktu daha once. Emeginize saglik 🙂

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Adaptasyonda egzersiz yoğunluğunu azaltmanız önemli ama mutlaka spor yapmalısınız.

   Ayrıca adaptasyon sürecinden sonra istediğiniz gibi egzersiz yapabilirsiniz.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 24. Yaren dedi ki:

  Önceki cevabınız için çok teşekkür ederim tekrar.aslında uğraması zor bir diyet ama faydalarını okuyunca yapmaya karar verdim.insülin direnci geçmişimden dolayi bana uygun olduğunu düşünüyorum.yiyeceklerle alakali bir sorun var.ne yediğimizi iyi takip etmemiz lazım.kendi durumuma uygun hesaplamaları yaptım.fakat bir besinde karbonhidrat yağ protein lif içeriğini en güvenilir nereden bulabilirim bilmiyorum.sizin önerdiğiniz turkomp.gov.Tr den faydalanıyorum.ama mesela avokado için karbonhidrat:4,36 lif toplam diyet:9,70 demiş.
  Normalde karbonhidrat-lif yapmam lazımdı.
  Şimdi benim karbonhidrat hesaplamasını nasıl yapmam lazım.
  Bir de günlük almam gereken protein konusunda takılıyorum.fazlası beni ketosisden çıkaracaksa önemli.sabah akşam bir saat yürüyüş ve aralarda nabız yükseltici on dakikalık hareketlerin dışında masabaşı işte çalışan bir insanım.haftada yedi gün bu tempoda yaparsam ben hangi gruba göre kendimi Hesaplamalıyım.az hareketli mi orta hareketli mi.cok uzun oldu ama cevaplarınız çok faydalı olacak çok teşekkürler

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba Yaren, az hareketlisin yaptığın yürüşlere dayanarak.

   Protein konusunda total kalori-yağ kalorisi-karbonhidrat kalorisi=protein kalorisi olmalı. Burada dikkat etmen gereken şey protein alımını kilo başına 0.8-1.2 gram arasında tutmak.

   Yanlış lif/karb olabilir. Yabancı birçok kalori hesaplayıcı internet sitesi var. Onları kullanabilirsin.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 25. Onur Furkan Yazar dedi ki:

  Hocam ben aktif olarak spor yapıyorum 7 gündür de ketojenik diyeti uyguluyorum. aklımda bazı sorular var ; neden kilo veremiyorum ve bu diyeti yaparken yağ yakıp kas kazanırmıyım veya bunun için dalgalı karbonhidrat sisteminimi uygulamalıyım.
  boy:172 cm 83 kg %23 yağ oranı
  günlük 2500 kcal
  187gram protein 31 gram karb 180 gram yağ

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Forumda konu açtınız sanırım. Oradan konuştuk.

  • umut dedi ki:

   Merhabalar hocam .size bir kac sorum olacakti.yazdiklarimi okuma sabrini gosterirseniz cok sevinirim…185 boyunda.92 kiloyum…sigarayi biraktim 98 kilolara ciktim su an 92 kiloyum…kick boks ile yillarca ugrastim…su an crosfit yapiyorum…ketojenik diyet dusunuyorum…forumlarinizi ve yazdiklarinizi okudum..amacim bel bolgemdeki yaglardan kurtulup kas kaybeymeden buyumek
   …low carb dieti uyguladim kilo verdim ama cok su an ketojenik dieti dusunuyorum…okudugum kadariyla yanlisim varsa duzeltin lutfen..gunluk 2000 kalori aliyordum low carbda bu kalori ayni kaliyor makrolarla oynuyorum 20 gr karb…120 gr protein ikisi ettimi ortalama 600 kalori ..geri kalanini yaglardan alcan (zeytin yagi.findik yagi ve hindistan cevizi yagi )..simdi buraya kadar hersey ok fakat bnm icin sorun ben geriye kalani 1400 kalori nasil sadece yaglardan alcam karb olmicak….mesela bana 2000 kalorilik ornek bir beslenme programi atarmisiniz makrolari tutacak..ben beceremedim son care size danistim.degerli vaktinizi aldigim icin ozur dilerim saygilarimla
   Umut dokuz

 26. muhsin günal dedi ki:

  sayın İ can çiftçi
  ismim muhsin günal;6 yaşında kızım uykuda epilepsi nöbeti geçiriyor.bir nörolog Prof tarafından takibi yapılıyor..fakat bunun haricinde de keton seviyesinin düşük tutulması gibi e vitamini almanın fayda sağlayacağı söyleniyor.spor yapmanında faydası olabileceği vurgulanıyor.
  profosyenel anlamda neler söyleyebilirsiniz.mutlaka bir faydanız olacaktır.bilgilerininzi esirgemezseniz sevinirim…

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba Muhsin bey, çocuklarda epilepsi tedavisinde ketojenik diyet kullanılıyor ve çok faydalı oluyor. Sanırım yanlış yazdınız. Keton seviyesinin yüksek olması gerekiyor zira.

   Egzersiz konusunda kesinlikle yanında bir eğitmen olması kaydıyla düşük yoğunluklu az tehlikeli egzersizleri yapmasını sağlamalısınız kızınızın.

   Burada önerim vücut ağırlığı ile yapılan fitness egzersizleri olacaktır. Tabi ki son söz Nörolog’unuzun. Geçmiş olsun.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 27. Cem Bahçekapılı dedi ki:

  İyi Günler,

  2 Sorum olucak öncelikle bu diyet sistemiyle alakalı bazı yerlerde haftasonları carb up yapılması gerektiği söyleniyor bununla alakalı bi kısım göremedim onu sorucaktım.?

  Bir de süt ve süt ürünleri (yoğurt,peynir) kullanımına müsade varmı

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Cem bey Karb up yaparsanız ketozisten çıkarsınız ve adaptasyonu bozarsınız. Karıştırıyor olabilrisiniz.

   Yada şöyle diyeyim ben ketojenik diyette karbonhidrat yüklemesi yada yükseltmesi önermiyorum.

   Tabi adaptasyon yaptıktan sonra 30 gram sınırından 50 gram sınırına yükselebilirsiniz. Bu sizi ketozisten çıkartmayacaktır.

   Süt ve süt ürünleri karbonhdirat hesabı yaptıktan sonra herhangi bir yasak bulunmamakta. Hatta bol yağlı peynir tüketimi öneriyorum çoğu zaman.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

  • Cem Bahçekapılı dedi ki:

   Peki,vücut geliştirmeyle uğraşanlar için bu beslenme sistemi kas kaybına sebep olmuyor fakat kas gelişiminede fayda sağlamıyor anladığım kadarıyla.Yada çok az bir miktar gelişim oluyor.
   İyi ve dsiplinli bir beslenme ve spor ile 3 ayda ne kadar maximum yağ yakılabilir ? Herhangi bir rakam verebilir misiniz? Ona göre bir plan çiziceğim de.

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Kimse herhangi bir rakam veremez. Bazal metabolizma hızınız, egzersiz protokolünüz, aldığınız kalori ve kalorinin niteliği burada çok etkili.

   Özellikle diyet yapıyorsan hiçbir beslenme tarzında tatmin edici miktarda kas kütlesi kazanamazsın. Bunu bilmeni isterim. Bu konu hakkında şöyle bir yazım var: https://www.fitekran.com/yag-yakarken-kas-kutlesi-kazanma-rehberi/

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 28. Sercan dedi ki:

  Bu güzel makale için çok teşekkürediyorum ancak soracağım birkaç şey olacak.

  1.Sağlık olayını bir kenara bırakırsak istediğimiz yağı tercih edebilirmiyiz ? Margarin, ayçiçek yağ gibi ? Ve yağları pişirebilirmiyiz ? Yani tavuğumu yumurtamı kızartabilirmiyim ?

  2.Almam gereken kalori miktarına kesin uyarakmı bu diyeti yapmalıyım ? Misal 2500 kalori benim normal değerim. Ben bunu 1600 kaloriye düşürüp 1600 kalorinin %65 70 ni yağlardan, %30 35 ini proteinden alsam daha hızlı yağ yakmazmıyım ? Yoksa 2500 kaloriden devammı etmeliyim ?

  3.Karbonhidratsız yapabiliyorum. Haftada 7 gün vg yapıyorum. Güç kaybı ve belirtilerinin benim için problem yaratmayacağını söylesem tamamen kesmemin artı katkısı olurmu yoksa illa almalısın o %5 imi diyorsunuz ?

  0 karbonhidrat ile 62 kilo verdim. Yağ oranım %10 larda. Biraz daha düşürmek için bu diyeti yapacağım.

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba Sercan,

   yağla ilgili birçok çalışma var ve yağ tipi olarak bazı çalışmalar doymuş yağlarında kullanabileceğini iddia ediyor. Benim önerim en azından hangi yağı seçersen seç daha az işlenmiş olanını tercih etmen yönünde. Kızartma ise öneremeyeceğim. Kızartma sırasında oluşan metabolitler oldukça zrarlı zira.

   Kilo vermek istiyorsan alman gereken kaloriden 500-750 kalori aşağı alman gayet uygun.

   Vücut geliştirme ile uğraşıyorsan bir miktar karbonhidrat alman faydalı olacaktır. Ne yazık ki kas içi glikojen depolarını yağ ile dolduramıyoruz ve düzenli güç için glikoza bir miktar ihtiyacımız var. Ayrıca vücut geliştirme yapıyorsan kas dolgunluğuna önem veriyorsundur. Dolgun kaslar için ayrıca glikoza ihtiyacın olduğunu söylemek isterim.

   Bol şans! Mutlu ve sağlıklı günlere!

  • Sercan dedi ki:

   Öncelikle cevabınız için çok teşekkürederim. Birkaç sorum daha var. Cevap verirseniz çok sevinirim zira başkalarına verdiğiniz cevaplardanda çok şey öğrendim. Diğer okuyucularada faydalı olacağını düşünüyorum.

   1.Yağları kızartmaya koyabilirmiyim demiştim ama kızartmadan kasıt tüm yağ hakkımla yumurtamı tavada yağda yapabilirmiyim demek istemiştim. Yoksa çiğ olarakta kesin tüketmem gereken bir yüzde varmı ?

   2. Yemem gereken günlük 162 gram yağ var hesaplamalarıma göre. Bu 162gr nin 32gr sini yumurta sarısından, 90gr sini yumurtayı pişirirken tavaya koyuyorum, 20gr sini sabah içiyorum, 20 gr sini yatmadan 1 2 saat önce içiyorum. Doğru yapıyormuyum ? Yatmadan 1 2 saat önce yağ içmem doğrumu. Bu arada sabah 4 5 gibi yatıp, öğlen 3 gibi kalkıyorum. Yağı gece 2 3 gibi içiyorum yani.

   3.baharat ketozisten atarmı, yoksa kullanabilirmiyiz ?

   4. 3 öğün 5 tam toplamda 15 yumurta yiyorum. Haftada 7 gün vg+hııt cardio+normal cardio yapıp günlük 3 litrede su tüketiyorum. 15 yumurta beni kolesterolden öldürürmü ?

   Hesap şöyle

   15 tam yumurta 83.1g protein 32g yağ

   130g sıvıyağ

   Toplam 1825 kalori.

   Şimdiden cevabınız için çok teşekkür ediyorum.

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Tekrardan selamlar Sercan,

   1- Tek öğünde alacağınız yağ sindirimi zorlaştırabilir. Parçalara bölmek daha mantıklı olacaktır.

   2- Yağı içmekte herhangi bir sakınca yok. Ama gece yatmadan önce tüketeceğiniz yağ midenizi rahatsız edebilir ve midenizi yorabilir. Gün içinde tüketmeniz daha doğru.

   3-Hayır.

   4- Yumurta zararlı bir besin değil. 15 adet alınması gereken kolesterol miktarını aştırıyor olabilir. Ama yaptığınız egzersiz ile birlikte alınması gereken düzeyi arttırdığınızı belirteyim.

   Sonuç olarak kolesterolden ölmezsiniz 🙂 Ayrıca karbonhidrat kısıtlı olduğu için kolesterolünüzün yükseleceğini bile düşünmüyorum. Ama metabolik değişkenlerinizi bilmediğim için en azından 1 ay sonra bir HDL, LDL ,trigliserit ve total kolesterol görmekte fayda var.

   Sevgilerimle!

  • Sercan dedi ki:

   Merhaba yine ben 🙂 Tavsiyelerinizin’de sayesinde 10 günde 8 kilo verdim. Tabiki glikojen depoları, su ödem vs olduğunuda biliyorum. Bir sorum daha oluştu.

   – %65 yağ, %35 protein – 1850 kalori alarakmı daha hızlı yağ yakarım
   – %80 yağ, %20 protein – 2200 kalori alarakmı ?

   – Boy 190 – Kilo 95

   Karbonhidrat yemiyorum.

   80 e 20 – 1850 kalori yaparken 300 gram tavuğa denk geliyor ve doymuyordum.
   65 e 35 – 1850 kalori yaptığımda 600 gram tavuk göğüsü yetmeye başladı

   Ancak salondaki antrenör %35 protein çok, vicut glikojeni tercih eder, protein oranı %20 ye düşene kadar yağ miktarını arttır dedi. Buda 2200 kalori ediyor.

   190 boy 95 kilom var. 7 gün yoğun antreman.

   Sormak istediğim 600 gram tavuğumu yemek kaydıyla oran 1850 kalori 65 e 35 daha mı hızlı yağ yaktırır, antrenörün dediği gibi 80 e 20 2200 kalori dahamı hızlı yaktırır ?

 29. Furkan Nabit dedi ki:

  Merhaba Can Bey
  İyi günler sitenizi yeni keşfetmiş olmama rağmen saatlerdir çeşitli makalelerinizi okuyup kendimi bilmediğim konularda sayenizde bilgiLeniyorum bunun için çok teşekkür ederim. Benim Bi sorum olacaktı cevaplarsanız minnettar kalırım 🙂 Ben 17 yaşında 84 kiloda bi öğrenciyim 6 aydır düzenli bir şekilde spor yapıyorum Vücüt geliştirme tarzı yağ yakım programım var ona göre ağırlık çalışıyorum tek eksiğim beslenme günlük 3063kalori almam gerekiyormuş buna göre günlük 120gr protein 20-30gr karbonhidrat geri kalan kaloriyi tamamlamak için ona göre yağ almam lazımmış onu hesaplayamadım ben low carb diyeti yapıyorum ama antremanlarda çok halsiz kalıyorum yağ da düşük alıyorum sadece protein yüksek tutmaya çalışıyorum yanlış olduğunun farkına sonradan vardım ne kadar araştırsamda kendime düzgün bir diyet listesi hazırlayamadım bi çoğu bende kas kaybına neden oldu taaki sizin yazınızı okuyana kadar bu ketojenik diyeti benim aylardır aradığım diyet olduğuna karar verdim Ama sorun burda başlıyor işte kendime uygun bir ketojenik diyeti hazırlayacak bilgiye sahip Değilim araştırıp okusamda uygun bi yazı bulamadım kendi görüşümce. Sizden ricam bana uygun örnek bir günlük diyet listesi yazabilir misiniz?

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba Furkan,

   öncelikle düşük karbonhidratlı beslenmek ile ketojenik diyet tamamen farklı. Düşük karbonhidratlı diyette ketozise geçemediğiniz için yakıt olarak hala karbonhidratlara ihtiyacınız var ve az aldığınız karbonhidrat yorgun olmanıza neden olabilir.

   Ardından diyet listesi konusunda yardımcı olamayacağım. Benim işim bu olmamakla beraber hiçbir takipçimi diğerinden ayırmak istemiyorum ve fitekran aylık 200.000 sayfa görüntülenmesine yaklaşıyor. 200.000 kişiye diyet listesi önerebilecek olsam seni kırmazdım ama maalesef hekimlik tüm zamanımı alıyor.

   Ama forum.fitekran.com adresine gelerek bu konu hakkında yardım isteyebilirsin. Forumda ketojenik diyet yapan birçok takipçim var ve yardımcı olacaklarına eminim.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 30. Aytaç dedi ki:

  Hocam merhaba, konu bayağı popüler olmuş 🙂
  Ben CLA kullanımıyla alakalı bilgi istiyorum hocam.
  Ketojenik diyet yaparken CLA kullanmamızın bir yararı/zararı var mıdır ?

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Zararını gösteren bir çalışma yok. Faydası ise normal zamanda CLA kullanımı ile aynı. Tercih edilebilir ama bildiğin üzere mucize beklememek gerekiyor.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 31. seda dedi ki:

  Merhaba.Ayrıntılı yazınınz için teşekkür ederim şeker ve kolestrol sonuçlarımı bugün aldım ve ne yapabilirim diye ararken yazınızı okudum protein diyeti epeydir yapmak istediğim bir şeydi zaten bu diyette çok yabancı gelmedi bana ve sonuçlarının daha tatminkar olduğunu düşünüyorum.Başlamaya karar verdim. Hdlm düşük ldlm ise oldukça fazla aynı zamanda insülin direncim çıktı.24 yaşındayım. 1.65 boyundayım ve 100 kiloyum.köpeğimi gezdirirken toplamda 2 saat falan yürüyorum günde. diyeti hem zayıflamak hem kolestrolümü düzeltmek hem de insülin direncimi kırmak için yapmak istiyorum. Diyet sırasında kalori alımı mı ne kadara indirerek uyulamalıyım? Kolestrolüm epey yüksek dediğim gibi yumurta ya da diğer besinlerde tüketmemem,az tüketmem gerekenleri öğrenebilir miyim? Teşekkürler.

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba Seda, aslında ben yüksek kolesterolden şikayetçi hastalarıma bile yüksek yağ ve protein tüketimini öneriyorum. Zira kolesterolü yükselten asıl kaynak karbonhidrat. Bu konuyla ilgili şöyle bir yazım var. Okumanı tavsiye ederim: https://www.fitekran.com/dusuk-karbonhidrat-vs-dusuk-yag-hangisi-tercih-edilmeli/

   Burada tüketmen ve tüketmemen gereken besinler hakkında bir fikir sahibi olacaksın. Tekrar bir sorun olursa bu yorumu cevaplayarak sorabilirsin.

   Kilo vermek için ketojenik diyette almanız gereken kalorinin 500-750 kalori eksiğini tüketmeniz yeterli olacaktır.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 32. Selin dedi ki:

  Merhaba
  Yazinizda her turlu peynir cesidini tuketebilirsiniz demissiniz, ornegin sabah tereyagli yumurtanin yaninda, tulum peyniri, kasar yada beyaz peyniri tuketilmesi fazla yag alimina sebep olmaz mi. Bir diger deyisle ogunlerde aldigimiz 3 farkli besin degeri oldugunu dusunursek( protein, yag, karbonhidrat) ve iki besinin de yag oldugunu dusunursek ( terayag ve peynirin yagi) bu durum diyette sorun yaratir mi? Yoksa doymamis yag oldugu surece sorun olmaz mi?
  Tesekkurler

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba Selin,

   Ketojenik diyette hesaplama her şeydir. Besinleri tüketmeden önce yağ, karb. ve protein değerlerini hesaplayacağın ve alman gereken yağ miktarı belli olduğu için aşırıya kaçacağını düşünmüyorum. Zira hesabı tutturmak zorundasın.

   Doymamış yağ konusunda aşırıya kaçmadıkça hiçbir problem yaşayacağını düşünmüyorum.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 33. Cankat OZTURK dedi ki:

  Merhaba Can bey;
  Öncelikle yazınız için çok teşekkür ederim .
  Çok bilgilendirici ve yardımcı oldu.
  Bir kaç sorum olacak . Ben amatör olarak vücut geliştime yapıyorum yaklaşık 1 yıldır.
  83 kiloyum . 180 boyundayım 28 yaşında bir bayım.
  Diyette almam gereken kas büyümesi devam ederken veya yavaşlatmadan yağların yakımını sağlayacak kalori miktarım ne olmalı ? 4×12 5 farklı hareketle haftanın 4 günü ağırlık antremanı yapıyorum yaklaşık 35-45 dk arasında sürüyor. mümkün olduğunca ağır çalışıyorum.
  Bu durumda kalori ne kadar almalıyım ? Bunun kaç gr yağ kaç gr protein ve kaç gr karb. olmalı.
  Hafta sonu bunun kaçar gr olarak alacağım ?
  Lütfen bu konuda yardımınızı bekliyorum.
  Emeğinize sağlık teşekkür ederim.

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Öncelikle etkin kas kütlesi inşa ederken yağ yakımı yapmak bir miktar hayal içeriyor. Zira yeni kas dokusu için kalori fazlasına ihtiyacınız varken yağ yakımı için kalori açığı yaratmanız gerekiyor. Her ikisi için ilerlemek zor.

   Bu konuda şöyle bir yazım var. Mutlaka okumalısın: https://www.fitekran.com/yag-yakarken-kas-kutlesi-kazanma-rehberi/

   Okuduktan sonra fikrinle beraber tekrardan konuşabiliriz.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 34. Boran dedi ki:

  Benim vücut yağ oranım %14 civarında %10 A düşürmek içîn bu diyete giriyorum hafta sonları karbonhidrat yüklemesi yapmasak daha hızlı sonuç alabilirmiyiz yada haftada 1 gün yapsak olmazmı cevap verirseniz sevinirim

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba Boran, ben ketojenik diyette carb up yapılmasına karşıyım. Zira carb up ketozisten çıkmanıza sebep olur ve adaptasyonu bozar. Bu hızınızı kesecektir.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 35. Boran dedi ki:

  Teşekkürler bu gün 5. Günüm biraz zor oluyo ama yağ oranım şimdiden azalmaya başladı fark ediyorum 1 aya kadar %10 %11 lere düşerim inşAllah 🙂

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Hadi bakalım. Foruma kaydolarak before/after yaparsan takipçilerimiz için harika bir motivasyon oluşturursun 🙂 Bence bir düşün.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 36. beren dedi ki:

  Selam, formumu korumam için günlük almam gereken kalori 2000, ben Ketojenik diyete başlasam makroları hesaplarken 2000 üzerinden mi hesaplamam gerekir yoksa 300-500 kalori açığı yaratıp mı makro hesaplamalıyım?

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Eğer kilo verme amacınız yoksa sadece olduğunuz kiloda kalmak istiyorsanız almanız gereken kalori üzerinden beslenmelisiniz. Eğer kalori açığı bırakırsanız bu uzun vadede kilo kaybına yol açabilir.

 37. Cem Bahçekapılı dedi ki:

  Hocam merhabalar, bu diyeti uygulamaya karar verdim fakat 4 ay gibi bi süreç var önümde bunun için herhangi bir zaman kısıtlaması var mı merak ettim yani.Belli bir zamandan sonrası zararlı olabilir mi yada bi süre yapıp bi süre ara vermek mi gerekir?

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Hayır kalori kısıtlaması yapmadan yıllar boyu ketojenik diyet yapabilirsiniz. Ki epilepsi hastalarından birçok kişi yıllarca ketojenik diyet yapıyor. Genç ve sağlıklı kalmak için yıllarca ketojenik diyet yapan insanlar da tanıdım.

   Sonuç olarak hiç bir kısıtlama bulunmamakta.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 38. Mert dedi ki:

  Merhaba can hocam. Sorum kisa, ketojenik diyette kas kutlesi kazanmak mumkun mu? Hayir mevcut kasi kutlesi korunur diyorsaniz o zaman ketojenik diyette vucut gelistirme yapmaya gerek yok diyebilir miyiz? Cunku zaten bu diyette kas kutlesi korunup sadece yagdan kilo verilir yazmissiniz.

  Bu arada yazinizi okuduktan sonra baslamaya karar verdim ve bugun 6. Gunum. Gelismeleri foruma yazicam. Cevabiniz icin simdiden tesekkurler..

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar Mert, sanılanın aksine kalori kısıtlaması yapılan bütün beslenme programlarında kas kütlesi almak oldukça zor. Bu yazımda açıkladım: https://www.fitekran.com/yag-yakarken-kas-kutlesi-kazanma-rehberi/

   Yani ketojenik diyete özel olmayan bir durum bu. Eğer diyet yapıyorsanız hedef kas kütlesinin korunması ve maksimum yağ yakımı olmalı. Eğer kas kütlesi oluşturmak istiyorsanız temiz bir şekilde beslenip kas kütlesi alırken bir miktar yağ yakımına odaklanabilirsiniz.

   Gelişmeleri bekliyorum.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 39. Mert dedi ki:

  Anladim tesekkurler. Peki kalori kisitlamasi yapmadan ketojenik diyetle kas yapabilirmiyim? Aslinda sormak istedigim buydu.

 40. ece dedi ki:

  merhaba,
  tam olarak 1 haftadır bu diyet programını kendime uygulamaya çalışıyorum. ekmek,yoğurt,süt,şeker ve meyve ile vedalaştım. 3.6 kg gibi bir kilo verdim (sanırım ilk 1.6’sı sahte kilo idi:) bu gün sizin yazınızı okuduğumda ise fark ettim ki ben hiç bir hesaplama yapmadan kendi kafama göre ilerliyorum. örneğin çiğ fındık, çiğ badem,ceviz tüketiyorum ara öğün yapıyorum ya da kahvaltıda ekmek niyetine kullanıyorum. öğlen esnaf lokantasında pişen et yemeği ne varsa onu yiyorum. ve akşam salata üzeri balık ya da balık ya da etsiz sebze tüketiyorum. 1.72 boy 63 kg’yum. amacım sağlıklı bir hayat sürmek kilo vermek daha ikinci planda. sorum şu; bu bir yaşam biçimi mi? bu programın belli bir süresi var mı? ve nasıl bir hesaplama ile ilerlemeliyim.
  ilgi ve cevap için şimdiden teşekkür ederim.

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Kesinlikle ketojenik beslenme bir yaşam tarzı ve oldukça sağlıklı. İstediğin süre devam edebilirsin.

   Hesaplama konusunda da alman gereken kaloriyi “harris benedict” formülü ile hesaplamanı, ardından bu hesaplamaya göre karbonhidrat, yağ ve protein alımını öğrenmen. İnternette birçok hesaplayıcı mevcut. Ardından mutlaka diyetinde alman gereken besinleri saymalısın. Zaten bir süre sonra tükettiğin birçok besinin içeriğini bilecek ve hesaplamayı otomatik olarak yapacaksın.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 41. Mert dedi ki:

  Hocam merhaba. Ketojenik diyet uygulamaya başladıktan 3 gün sonra taşikardi geçirdim. 21 yaşındayım 178 cm boy 75 kiloya sahibim. Daha önce hiçbir kalp rahatsızlığı geçirmedim. Kardiyolog doktorum yaptığım diyetin buna etkisi olma ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi ama konunun hakimi olarak size sormak istedim. Cevaplarsanız çok memnun olurum şimdiden teşekkürler

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar Mert,

   Taşikardi bir hastalık değil bir belirti. Bu belirtiye birçok şey sebep olmuş olabilir. Bunlardan birkaçı aşırı kahve, çay, enerji içeceği tüketimi, uykusuzluk, aşırı yorgunluk, aşırı düşük kalori alımı olabilir.

   Ayrıca ketojenik diyette taşikardi gördüğümüz bir durum değil. Eğer doktorun önermiyorsa lütfen devam etme. Ama ketojenik diyetin taşikardi yaptığına dair bir bilimsel çalışma yok.

   Geçmiş olsun, mutlu ve sağlıklı günlere!

 42. Tugberk dedi ki:

  Merhaba
  Hepatit b tasiyicisiyim 20 yıldır.10 yldir da aktif spor yapiyorum ve ketojenik diyet uyguluyorum sorum bu şekilde beslenmenin karaciğerin üzerindeki olumsuz bir etkisi olabilir mi hiç bir zaman kronik hala gelmedi rahatsızlığım 3-5 yıldır ketojenik diyet uyguluyorum fikirleriniz benim için önemli cevabınızı bekliyorum.

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba Tuğberk,

   Ketojenik diyetin karaciğer üzerinde belirlenen bir hasarı yok. Ama düşük kalori alımı ve ketojenik diyette yanlış beslenme vücut direncini düşürebilir ve ataklara sebep olabilir.

   Bu sebeple kesinlikle doktoruna danışmanı ve izin aldıktan sonra devam etmeni öneriyorum. Son olarak aşırı düşük kalori almamaya mutlaka dikkat etmelisin.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 43. Emre dedi ki:

  Merhaba Can Hocam, yazınızı okuyup ketojenik diyete başladım. ancak başladıktan 3-4 gün sonra baş dönmesi, sersemlik, çarpıntı, halsizlik gibi belirtiler oldu. geçici bir durum olduğunu bildiğim halde gittikçe ağırlaşınca bırakmak zorunda kaldım. internetten araştırdığıma göre “ketoflu” diyorlar bu duruma ve elektrolit – mineral eksikliği nedeniyle oluyormuş. yabancı sitelerde magnezyum, potasyum supplementleri ve bol tuzlu beslenme öneriliyor ancak hangisinin ne kadar alınacağı net olarak yazılmamış. bu durumun tedavisi için siz ne önerirsiniz? şimdiden teşekkürler.

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba Emre, yazımda zaten dikkat etmeniz gerekenler başlığı altında ketojenik diyet gribi olarak bahsettim. Tedavide yabancı kaynakların aksine agresif tedavilerin tıbbi olarak zararlı olabileceğini belirtmek isterim. Yavaş bir şekilde beslenmenize soda+tuz+limon, ıspanak, mantar, süt gibi besinler ekleyerek eksiğinizi tamamlayabilirsiniz.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 44. Gürcan dedi ki:

  Selamlar Can hocam,

  Size ketojenik sistemle alakalı birkaç sualim olacak.

  1- Ketojenik diyet tamamıyla bir hayat formu olarak uygulanabilir mi?
  2- Ben şuan ketosis evredeyim ve bu benim 3. Haftam süreç çok güzel devam ediyor, kilo kaybettikçe makrolarda oynama yapmalımıyız? Örneğin vücûd sabit oranlarda gittikçe bir süre sonra kendini bu duruma alıştırıp kendini korumaya alıyor ve kilo kaybında duraklama yaşanabiliyor. Ketojen diyette carb-up yapılmasını tavsiye edermisiniz?
  3- Meyvelerin tüketimi konusunda tamamen katı bir model mi bu ketojen? Bazı makalelerde meyvelere yer verilmiş.
  4- Süt konusunda hem fikirim lakin yoğurdu çok seviyorum ancak bu süt şekeri mevzusuna diyetime yoğurdu ekleyemedim. Merak ettiğim konu yoğurt konusunda fikriniz nedir? Yoğurt mayalanma esnasında sütteki şekeri inhibe eder mi ?
  5- Ben arada yağ alımı için diyetime şarküteri ürünler ekledim salam füme sucuk pastırma tarzında lakin bunların besin değerlerine bakıyorum ve en düşük karbonhidrat içeren ürünü alıyorum. Bu uygulamam doğru mudur?
  6- Şalgam suyu gibi tuz barındıran bir içecek bu diyette sıkıntı olur mu? Tuz kullanımı?
  7- Yakında ağırlık antremanlarına başlayacam ve protein tozunu bu diyete katmak istiyorum. Ürün içeriği açısından sıfır şeker barındıran proteinleri kullanıcam lakin bunlarda muhakkak tatlandırıcı kullanılmıştır diye düşünüyorum. Konu hakkında tavsiyeniz nedir?

  Sorularım fazlaysa affola hocam 🙂 Syagılarımla.

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba Gürcan,

   1-Kesinlikle evet.
   2-Evet, kilo azaldıkça makrolar azalmalı. Bunu her 5 kilogram azalmada bir yapabilirsiniz. Ketojenik diyette duraklama evresi yavaşarsanız lütfen carb-up yapmayın. Vücudunuz alıştıktan sonra ketozisten çıkmak hiç sağlıklı değil zira.
   3-Bazı meyvelerin glisemik indeksi düşük ve şeker içeriği az. Tavsiye etmemekle beraber bu tip meyveler seçilerek az miktarda tüketilebilir.
   4-Bir miktar laktoz mayalanma sırasında tüketilir ama çok değil. Probiyotik olarak oldukça faydalı ve kalsiyum içeriği ile önemli olan yoğurt tüketilebilir.
   5-Doğru. Bunun yanında az işlenmiş ve sağlıklı olmasına lütfen dikkat edin.
   6-Hayır. Tuz kısıtlaması yaparsanız ketojenik diyetle beraber vücudunuzdan hızla atılan tuzlar sizi ketojenik diyet gribi adlı grip benzeri bir hastalığa sokabilir. Bu sebeple tuz tüketimini kısıtlamayın. Hatta şu yazımı okuyun. https://www.fitekran.com/bir-doktorun-gozunden-ne-kadar-tuz-tuketmelisiniz/
   7-Tatlandırıcı tavsiye ettiğim bir husus değil. Birkaç markanın tatlancırı içermeyen ürünü mevcut. Bakabilirsin.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 45. sibel topcu dedi ki:

  Selamlar. ben uzun zamandır ketojenik diyetle ile ilgili araştırma yapıyorum fakat hala içinden çıkamadım tam manasıyla. Buraya büyük emek ve özveriyle yazdıklarınız için sizi kutluyorum öncelikle.
  Ben diyorum ki sabah; iki adet tereyağında yumurta, bir avokado, 50 gram keçi peyniri, yanında da bir bağ tere yesem. Akşama kadar hiç bir şey yemesem. Akşam 19.00 da da ızgara tavuk ve bir avuç badem, bir kase yoğurt ve bir kase dereotu, maydanoz, maruldan oluşan salatamı yesem. on gün bu şekilde beslensem bu ketozis işini kıvırmış olabilir miyim? acil acil cevabınızı bekliyorum. Görüşmek üzere.

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Kilonu, aktiviteni vesaire birçok bilgiyi bilmiyorum Sibel. Bunları değerlendirerek hesaplama yapabilirsin. Ama kuş bakışı gördüğüm şey yağ alımın oldukça az.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 46. Tuğçe Çelik dedi ki:

  Merhaba,
  Günlük almam gereken kalori miktarını 1200kcal olarak belirledim.Ama ketojenik diyet için ne kadar protein, karbonhidrat, yağ almam gerektiğini gram olarak doğru hesaplayıp hesaplamadığımdan emin değilim.Yanlış şekilde hesap yapıp yanlış birşeyler yapmak istemiyorum. Rica etsem 1200kcal için 30gr karbonhidrat almam gerektiğini varsayarak almam gereken protein ve yağ değerlerini gram olarak bana yazabilir misiniz?

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar, kadınlar için eğer egzersiz yapıyorsanız kilo başına 1.2-1.6 gram protein almanız ve geri kalan kaloriyi yağ ile tamamlamanız yeterli olacaktır.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 47. Hulusi Utku ERDEM dedi ki:

  hindistan cevizi yağı(MCT yağ) hakkında ne düşünüyorsunuz? keto diyet için yararı nedir sizce?

  benim günlük kalori ihtiyacım 2967 kalori(hareketsiz iş, hafta da 4 gün antrenman yaparsa)

  diyet kalorim 2467 kalori oluyor

  protein:185,025g
  karbonhidrat:30,8375g
  yağ:178,172g

  oluyor makrolarım

  ben 22 yaşında
  177 cm boyunda
  79.9 kilo
  %17.7 yağ oranına sahip biriyim
  BMR: 1914 kcal

  hesaplarım doğru mudur sizce?

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Protein düzeyi bir miktar fazla olmuş Hulusi. Kilo başına maksimum 1.8 gram protein tüketip geri kalan kaloriyi yağ alımına aktarabilirsin. MCT ile ilgili bir yazı yazacağım.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 48. ilknur dedi ki:

  Öncelikle şu yazdıklarınizdan ve sorulan sorulardan daha güzel bir türkce kaynak bulamadim.bu yuzden cok tesekkurler.ketojenik beslenmeye basladim ve hersey cok güzel.ama şu lif miktari kafami karıştırıyor.gördüğüm her blogda myfitnesspal uygulamasindan makrolari ayarlayıp günluk yuzde 5 karbonhidrat alımı yapıyorlar.ama tek tek elle aldiğım lif degerlerini çikarsam bu demek oluyor ki yuzde 5ten daha cok karbonhidrat almaliyim programa gore(yani program lifleri hesaplamiyordur diye dusunuyorum).ozaman bu kadar insan mı yanlış yapıyor ben mi .bir de panik atak sorunu yüzunden paxil kullanıyorum bu beslenme seklinin negatif bi etkisi yoktur diye düşünuyorum ? Son olarak besin takviyesi almam şart mi? Sevgiler

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar İlknur

   1- Lif tüketimini özellikle önemsememelisin. Değerlerde çoğu zaman bir miktar esneme payı mevcut. Deneme yanılma ile ketozise giremiyorsanız bir miktar daha karbonhidrat azaltabilirsiniz.
   2- Paxil herhangi bir zarar vermeyecektir.
   3- Supplement yani besin desteğine ihtiyaç genel olarak yok.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 49. erkan dedi ki:

  Can Bey selamlar, Ketojenik diyet için bir süre kısıtlaması var mı yoksa hedeflenen kiloya kadar devam etmek sağlıklı mı? Birde bu diyet bitiminde kas gelişimi için karbonhidrat miktarını nasıl artırmalıyız? teşekkürler

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Erkan ketojenik diyet istenilen süre boyunca yapılabilir. Kas gelişimi için öncelikle kalori miktarını arttırmanız gerekiyor. Kalori miktarını arttırdığınız müddetçe kas gelişimi elde edersiniz.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 50. Ertuğrul Akkaş dedi ki:

  Merhaba hocam. Benim sormak istediğim konu, eşim epilepsi hastası ve yağlarından şikayetçi. Bu diyet faydalı olur mu ve bir yan etkisi görülür mü. Yardımcı olursanız çok sevinirim, şimdiden teşekkür ederim…

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Epilepsi hastalarında sık kullanılan bir beslenme tarzı olan ketojenik diyeti mutlaka doktorunuz ile beraber uygulayın Ertuğrul. Takdir edersiniz ki uzaktan kesin olarak bir bilgi verebilmem mümkün değil.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 51. Baransel dedi ki:

  Merhaba, aktif olarak spor yapmaktayım 3/4 yıldır fitness body building üzerine bulking döneminde aldığım yağları vermek istiyorum fakat kas kaybı yapabilme lüksüm yok çünkü cok zor kas alabilen ama cok kolay şekilde kaybedebilen bir yapım var. uzun araştırmalarım sonucu ketogenic diyet hakkında güzel yorumlar okudum ve denemek istiyorum. şuan makro değerlerim 190 gr pro 200 krabo 50 gr yağ alıyorum bu diyetimi ketogenic diyete dönüştürme taraftarıyım fakat aklıma takılan bazı şeyler var. ÖRneğin ağır antrenman yapmaktayım ketogenic diyet yaptığımda kaldırdığım ağırlıklar düşücek mi ? yani karbodan aldığın enerji ile eş değer mi olucak yağdan aldığın ? sorularım belki saçma gelebilir size hak veriyorum tabiki ama bu konuda bilinclendirilmem gerekiyor 🙂
  boyum 190 kilom 95 bilginiz olsun teşekkür ediyorum şimdiden 🙂

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Ağırlıklarınız kısa süreli olarak düşebilir fakat vücudunuz uyum sağladıkça ağırlıklarınız eski haline gelecektir.

   Kas kaybı hususunda kas içi glikojen depolarının boşalması sebebiyle kas kaybı olduğunu düşünebilirsiniz ama ketojenik diyette -özellikle iyi uygulanıyorsa- kas kaybı sık görülen bir durum değil.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 52. Emre dedi ki:

  Merhaba,

  Ketojenik diyet hakkında 5 tane farklı siteden(sizinki dahil) bilgiler edindim. En kapsamlısını siz yazdığınız için teşekkür ederim. Yorum cevapları da ayrıca okudum.
  Aklıma takılan birkaç soru var. Uzun olacak ancak size bir daha soru yöneleceğini sanmıyorum 🙂

  1- 78.5 kiloyum 1.78 boy 18 yaşındayım 8 aydır vücut geliştirme yapıyorum yağ oranım %13.5, kas oranım %44.5 Günlük kalori ihtiyacım 2800(normali 3300 yağ yakmak için böyle). 2800 kaloriyi bazalarak %65 yağ=202gr %5 carb=35gr carb %30 protein=210gr. Protein gördüğünüz üzere uçuk ancak yüzdelik sonuç böyle çıkıyor. Haftada 6 gün antrenman yaptığımı göz önüne alarak bu değerin fazla yada normal olduğunu belirtir misiniz? Kas kütlemi korumak istiyorum.

  2- Eğer fazla ise proteini azalttığımda eksilecek olan kaloriyi yağa mı aktaracağım?

  3- Bazı bilgili insanlar arasında bir çelişki görüyorum kimisi direk kilo başına 2-3gr protein(kilo verenler için) kimi yağsız kilo başına 2-3gr diyor(ki yağların bir doku olmadığını göz önüne alırsak bu bana daha mantıklı geliyor) ancak siz 1.8gr’a kadar izin verebileceğinizi söylüyorsunuz bu da 3. çelişki oldu benim için… VG yaptığım baz alınarak sizce ne yapmalıyım ayrıca bu soru önceki sorduğum sorularla bağlantılı.

  4- Haftanın bir günü carb-up yapılmasını kaynak vermiş 2-3 sitede gördüm. Bunun yapılmamasını durgun bir hayatı olan insanlara önerdiklerini gördüm. Carb-up’dan sonraki iki gün ağır antrenman. Misal cumartesi yükledim, pazar cardio, pazartesi ağır antrenman. Cuma günü vücudun glikojen depolarını iyice boşaltmak için vücudun her bölümüne birer ağırlıklı hareket ve tekrar cumartesi carb-up. Bunun sürekli tekrarı. Sizce ne yapmalıyım? Carb-up gününde %75 karb %20 protein %5yağ alınması söyleniyor.

  5-Yağ oranımı %9-10’a çektikten sonra kışın tekrar bulk yapacağım yani karbonhidratı 300+ olan bir beslenme programı. Tekrar şuan yaşadığım bölgesel(göbek, göğüs ucu,yanlar)yağlanmalarını yaşamamak için nelere dikkat etmeliyim?

  Belirttiğim gibi uzun bir soru zinciri olduğu için üzgünüm ancak bu sorular hastalıklar hariç bu yazıyı okuyan ben dahil herkesin aklındaki soru işaretlerini kökünden kazıyıp hatta makalenizin güncellenmesine bile faydalı olabilecektir diye düşünüyorum. İlginizden dolayı teşekkürler. İyi günler.

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba Emre,

   1- Protein fazla. Kilo başına 1.8 gayet iyi bir rakam. 35-40 gram karb koyup geri kalan kaloriyi yağlardan alabilirsin.

   2- 1’de açıkladım.

   3- Bilgi kirliliği oldukça fazla. Ne olursa olsun total vücut ağırlığı başına maksimum 1.8 alınmalı. Ben değil bilimsel yayınlar böyle söylüyor. Ama mantık olarak zaten üretilebilenden çok çok daha fazla protein alıyorsunuz. Bu sebeple endişe etmenize gerek yok.

   4- Carb up yapınca ketozisten çıkarsın. Ben ketojenik diyette carb up mantığını hiçbir zaman anlamadım. Eğer sorun metabolizma ise zaten bir süre sonra ketojenik diyete alışan metabolizma gayet güzel yağ yakımına devam ediyor. Her zamanki gibi kulaktan dolma şeyler.

   5- Kardiyo yapmaya ve aşırı fazla kalori almamaya dikkat etmelisin. Ama benim fikrim kalori fazlası yaratman yeterli. Bu kadar fazla karbonhidrat alımı sadece dolu görünmeni sağlar, daha fazla kas kütlesi oluşturmanı değil.

   Son olarak birçok internet sitesi bu ve diğer konular hakkında dayanaksız bilgiler veriyor. Aslında makalede her şey var ama biraz aklının karıştığını görüyorum.

 53. Terkos dedi ki:

  Ketojenik diyete alkol alımının etkisi nedir? Kalori açığımızı sert alkollü içkilerden, örneğin 2-3 kadeh rakı sağlarsak problem olur mu? Alkolün ketozise etkisi nedir? Kalori, karbonhidrat, protein değerlerini sağlasak ancak önerilenden daha az yağ tüketsek ketozise engel olurmuyuz?

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Tükettiğiniz alkol içerisindeki karbonhidrat’ı günlük karbonhidrat alımına eklemeniz ve sınır aşmamanız yeterli. Tabi ki basit karbonhidrat olduğu için aşırıya kaçmamakta fayda var.

   Kalori=karb+protein+yağ demek. Yağ eksik alınır diğer değerler sabit tutulursa hedeflenen kaloriye ulaşamazsınız ama sorunuzu anladım. Az yağ tüketmeniz sadece daha yorgun hissetmenize sebep olur. Bu sebeple ana enerji kaynağınız yağı doğru miktarda tüketmeye dikkat etmelisiniz.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 54. Demet dedi ki:

  Öncelikle muhteşem makaleniz için teşekkür ediyorum.
  15 gündür protein-düşük karbonhidratlı sebze-1 kutu probiyotik yoğurt ve peynir içeren bir diyet programı uyguluyorum.
  Yağ tüketimimi ise düşük tutmaya çalışıyorum.et ve yumurtadaki yağlar dışında, salata-sebzelerime 1 kaşık kadar yağ koyuyorum.
  Yazınızdan anladığım kadarıyla yağ tüketimimi arttırmam gerekiyor.Ancak bu bilinçaltıma işlemiş olan ‘yağ kilo aldırır’ düşüncesiyle ters düşüyor.
  Yağı az tüketiyor olmam, çok az karbonhidrat tükettiğim halde ketosise girmeme engel midir? Yağı arttırırsam düşündüğümün aksine daha mı hızlı kilo veririm?

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Yağı azaltmak ketozise engel değil. Eğer doğru miktarda karb. alıyorsanız ketozise girersiniz. Ama bu şekilde -inanılmaz düşük kalori- beslenmeye devam ederseniz kendinize zarar verebilirsiniz. Kendinize zarar vermeseniz bile bu kadar düşük kalori ile diyet maceranız kısa sürecektir.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 55. Demet dedi ki:

  Cevabınız için teşekkür ederim.Haklısınız, diyetimin uzun soluklu olması için yağ miktarını çoğaltmaya başladım, %65-70 lere henüz ulaşamasam da %50-55e çıktım, Karbonhidratı ayarlamak için de keto çubuğu sipariş ettim, %5 karbonhidratı tutturamıyorum, genelde 10u geçiyor, ketosis e girip girmediğimi kontrol etmek için çubuklardan sipariş ettim.Çubukta 1-5 seviyesini hedeflememiz gerektiğini yazmışsınız, ne kadar yüksek o kadar iyi mi? Yoksa 1-5 arasında olmak yeterli mi?

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   1-5 optimal düzey. Fazlası sıvı kaybını yada düşük kalori alımını gösterir ki bu durum sağlıklı olmayacaktır.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 56. yarEn dedi ki:

  Merhaba
  Hipoglisemi ve insülin direnci için Glifor ilacı kullanarak diyet yapıyorum.bu durumda ketojenik diyete geçmem benim için uygun olur mu,ters etkileri var mıdır?

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   İlaç kullanımı ile beraber ek hastalıklar oldukça önemli. Bu sebeple doktorunuza danışmanızı öneriyorum.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 57. Özge dedi ki:

  Can Bey selamlar,

  22 senedir tip1 diyabetliyim insülin pompası kullanıyorum.Karbonhidrat sayımını biliyorum (ona göre insülin yapıyorum) Düzenli olarak spor yapıyorum. Yağ yakmak için ketojenik diyet uygulamak istiyorum fakat bir çok makale diyabetliler için ölümcül olabileceğinden bahsediyor ki ben bunu sizinde bahsettiğiniz gibi ketozis ve ketoasidoz arasındaki anlam karmaşından kaynaklandığını düşünüyorum. Sizden bilgi alabilirsem çok sevinirim.

  Teşekkürler

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar Özge hanım,

   Diyabetiklere doktoru ile beraber karar vermesi şartıyla düşük yağlı beslenmeyi öneriyorum. Ketojenik diyet hem uyum konusunda hemde insülin ihtiyacını değiştirmesi hususunda problem oluşturabilir.

   Bu sebeple düşük yağ en mantıklısı olacaktır.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 58. Alper dedi ki:

  İyi günler acaba lor peynir tüketmek ketosizden çıkartırmı pakette laktoz içerir yazıyor?

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Karbonhidrat miktarını aşmadıkça ketozisten çıkmazsınız.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 59. Mustafa dedi ki:

  Merhaba hocam, yazınızı okudum, çok faydalı oldu. Teşekkür ederim. 8 gündür ketojenik diyet uyguluyorum. IBS-D hastası olduğum için bu diyete başvurdum. Düşük karbonhidratlı diyetlerin diyareli IBS hastalarına iyi geldiğini kanıtlayan ve Amerikan Gastroenteroloji Kurumu tarafından yayınlanan bir makaleyi de okuyunca bunun bana yararlı olabileceğini düşündüm. Mide gazı sorunlarım (Günde 40’dan fazla gaz çıkarma) ve günde 5-6 defa tuvalete gitme gibi sorunlarım vardı. Bu diyete başladıktan sonra bu sorunlarda azalma oldu ve ortadan kayboldu diyebilirim. Mucize gibi bir şey. Mide gazı çıkartma sorunu günlük 4-5’in altına düştü. Günlük tuvalete çıkma sıklığı önce 1-2’ye sonra, 5. günden itibaren, 0’a düştü.

  3 gündür tuvalet ihtiyacım gelmiyor, yediklerim nereye gidiyor anlayamadım ve bugün ihtiyacım gelir gibi oldu ve posasız sıvı kıvamında (sulu ishal) geldi, bu normal midir?

  Bir bakıma gaz çıkarma ve tuvalet ihtiyacımın azalması beni gerçekten memnun etti, ancak iki üç günde bir bu şekilde bir tuvalete çıkma mı olacak bilmiyorum. Bu durum tıpta normal mi? Bu diyetle alakalı bir durum mu acaba? Yediklerimin hepsini vücut yaktığı için mi böyle oldu bilemiyorum. Günlük kalori ihtiyacımı 2600 civarı hesapladım, ancak zayıflamak için 1500 civarı alıyorum. Yürüyüş de yapıyorum.

  Sekiz gün boyunca aldığım karbonhidrat oranları:
  % olarak; KARB – YAĞ – PROT
  *1.gün: 19 – 56 – 25
  *2.gün: 21 – 51 – 28
  *3.gün: 20 – 35 – 45
  *4.gün: 13 – 54 – 33
  *5.gün: 22 – 47 – 31
  *6.gün: 6 – 68 – 26
  *7.gün: 12 – 51 – 37
  *8.gün: 5 – 69 – 26
  Not: 5. Gün hariç diyet boyunca karbonhidrat miktarım hiç bir gün 50 gramı geçmedi. Sadece 5. Gün 100 gr aldım ancak aldığım tüm gıdalara oranla %22 idi. Çünkü o gün fazla et, yağ tüketimim oldu.

  Benim ebatımdaki biri için günlük 20-50 gr arası karbonhidrat ketozis için yeterli midir?

  Boy 185, kilo 91.
  Diyete başladığımda 95 kg idim.
  Çok su içiyorum.
  Et, yumurta, kaşar, badem, zeytinyağı, tereyağı vb ağırlıklı besleniyorum. İçecek olarak az karbonhidratlı şalgamı tercih ediyorum. Karbonhidratı 20-50 gr arasına tamamlamak için erik, çilek gibi meyveleri sayılı yiyorum. Şuan hiç açlık hissetmiyorum. Sekiz gün boyunca hiç ekmek yemedim.
  Diyete devam etme konusunda kararlıyım. Öneri ve eleştirilerinizi almak isterim hocam. Diyet konusunda eksik olan bir nokta varsa düzeltmek isterim.
  Saygılar…

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar,

   1- Öncelikle çok az kalori alıyorsunuz. Bu şekilde uzun vadeli diyet zor olacaktır.
   2- İshal tehlikeli bir durum zira çok sıvı kaybedersiniz. Bu sebeple fazla sıvı tüketmeye ve mineral almaya çok dikkat edin.
   3- Karbonhidratların bağırsak sağlığını bozduğuna dair birçok çalışma var. Bu sebeple gaz çıkarma sayısının azaldığını düşünmekteyim.

   Onun haricinde başarılar diliyorum. Sorularınız olursa cevaplamaktan zevk duyarım.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 60. Demet dedi ki:

  Verdiğiniz bilgiler sayesinde 1 ayı aşkın süredir ketojenik diyet yapıyorum ve 6 kilo verdim 🙂 Öncelikle bunun için teşekkür ederim.
  Tek problemim kabızlık.Zaten tembel olan bağırsaklarım durma noktasına geldi.Psyllium husks fibre aldım sorunumu çözer mi diye ancak etki etmedi.Tavsiye üzerine dolcolax diye bir ilaç aldım, 4-5 günde 1 içiyorum, bunu kullanmadan wc ye çıkamıyorum.Bağırsaklarımda diyete veya ilaca bağlı olarak kalıcı bir hasar oluşur mu diye korkuyorum.Bana ne tavsiye edersiniz?

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar Demet,

   Yağlı beslenme ile beraber insanların en sık yaptığı hata lif bakımından eksik beslenme. Karbonhidrat miktarını azaltacam derken lif kaynaklarını keserseniz bağırsak düzeniniz kötüleşir.

   Buna dikkat ederseniz daha rahat tuvalete çıkacağınızı ve düzeninizin eski rayına oturacağını düşünüyorum.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 61. Cem dedi ki:

  Merhaba hocam,

  Ketojenik beslenerek dayanıklılık sporları yapmak mumkun mudur? Burada bahsettiğim, haftada 2gun 1saat %90-100 HRmax, 3-4 gun 2-4saat %70-90 HRmax efor seviyelerinde bisiklet sporu, sabit tempo ve interval şeklinde. Dusuncelerinizi ve onerilerinizi alabilir miyim ?

  Teşekkürler.

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar Cem,

   90 dakika ve üzerindeki sürelerde ketojenik diyet yapan sporcuların performansı biraz düşebilir. Bunun haricinde hiçbir sorun oluşmayacaktır. (zamanla performans düşmesi sorunu düzelecektir burada kalori alımı oldukça önemli.)

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 62. Demet dedi ki:

  Hocam izninizle bir sorum daha olacak.
  Bugün carb ı fazla kaçırdım.Ancak 400 kcal kadar bir kalori açığım var.
  400 kcal lik açığı yağla tamamlasam carb yüzdem bayağı azalacak.
  Böyle bir durumda bu kalori açığını yağla tamamlamak iyi bir fikir mi? Yoksa zaten carb ı kaçırmışken bir de üstüne yağ almak yanlış mıdır?
  Hangisi kilo kaybı için daha iyidir?

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba Demet,

   Karbonhidrat düzeyini aşmak sizi ketozisten çıkarmadıysa yağ tüketimine devam etmenizde bir sakınca yok. Günlük oluşan karbonhidrat aşımları genel olarak diyetinize zarar vermez.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 63. cansu cans dedi ki:

  hocam merhabalar
  bu ketojenik diyet konusunda kafam o kadar karışık ki neyi nasıl yiyeceğimi hala anlamış değilim size bilgilerimi belirteyim
  yaşım 29
  kilom 65
  boy 63
  yağ oranım 27,1
  yağ miktarı 17,5kg
  yağsız vucut ağırlığı 47,2
  vucut suyu 34,5
  vucut düzey direnci829 ohm
  bmı 24,9

  et yumurta tavuk yağ yiycem ama nasıl yiycem kaç gram yiycem hiç bilmiyorum

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Makro besin değerlerini almanız gereken kaloriye göre ayarlamalısınız. Eğer bu konuda bir fikre sahip değilseniz bir uzmandan yardım alabilirsiniz.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 64. Selim dedi ki:

  şu ana kadarki bana en uygun diyet bu sanırım ancak aklıma bi şey takıldı. powerliftingle uğraşıyorum, bu diyette kalori alt ve üst limiti var mı; yağ maksimum ve minimum kaç gram olmalı? boyum 1.68 kilom 83 28 yaşındayım

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Min/max kalori değeri yok. Almanız gereken kaloriyi makrolara göre oranlamanız yeterli.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 65. Yasemin dedi ki:

  Merhaba,
  2 konu aklıma takılıyor.
  1. Uzun süredir alkali beslenen bir vejetaryenim ve hergün sadece yumurta ve peynir tüketerek yeterli protein alımını sağlarmıyım ketojonik diyette?
  2. Meyve yememek karbonhidrat sebebiyle olduğunu anladım ancak ne kadar sağlıklı olur bilemedim? Alkalide yaptığım gibi en geç saat 14-15e kadar tüketsem?

  Teşekkürler,
  YK

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar

   1- Bahsettiğiniz besinleri ne kadar tüketeceğinize bağlı olarak yeterli olup olmadığı değişecektir.
   2- Meyve tüketebilirsiniz ama aşırı tüketim karb. sınırını aştıracaktır. Beslenme süresi hakkında bir kısıtlama yok. Yaşam tarzınıza bağlı olarak ayarlamanızda fayda var.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 66. Ceren dedi ki:

  Merhaba Can Bey; tum guvenilir bilgiler icin milyon kere tesekkurler oncelikle! Benim sorun L-carnitine ve Ketosis ile ilgili. Bir suredir her sabah gunde 1 tane L-carnitine kullaniliyorum. Faydasini gordum. Simdi yeni Ketojenik Diyete basladim ve baslarken L-carnitine’i biraktim ne olur ne olmaz diye. Sizce L-carnitine’e devam ederken bu diyeti yapabilir miyim? Ikisi bir arada kotu mu olur yoksa sorun yok mu? Not: yag alimim maksimum %50. SImdiden cok tesekkurler!

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Herhangi bir kısıtlama yok. Ketojenik diyet sırasında l-carnitin kullanılabilir.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 67. Pelin dedi ki:

  Can Bey merhaba;
  Yazınızı okudum ve tüm hesaplamaları yaparak diyete başladım. Bu gün ikinci günüm yalnız ufak bir problem yaşıyorum. Dün de bu gün de midemde yanma başladı. Bu durum neden olmuş olabilir ve bunun önüne geçmek için ne önerebilirsiniz?

  Alınması gereken günlük protein, yağ ve karbonhidrat miktarıın içerisinde sabahları ılık suya bir limon sıkıp içiyorum ve günde 3-4 bardak bitki çayı ( yeşil çay, rezene çayı) tüketiyorum. Midemin asidik dengesini bunlar bozmuş olabilir mi?

  Bir de tükettiğim suyu alkali hale getirsem bu sıkıntıyı çözebilir miyim?

  Cevabınızı bekliyor olacağım.
  Şimdiden teşekkür ederim.

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Pelin selamlar,

   Sorunun farkındasın esasında. Yüksek mide asiditesi. Bunu kötü yağ bileşimi yada tükettiğin başka besinler, kahve/çay, stres ve sigara yapmış olabilir.

   Sebebi bulup azaltman yeterli olacaktır.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 68. emre dedi ki:

  Can Bey merhaba;
  Yazınızı okudum ama hesaplama yapmaya alışık değilim açıkçası o yüzden biraz kafam karıştı ben 180 cm 82 kiloyum hafta 6 gün bir buçuk saat civarı koşu yürüyüş karışık spor yapıyorum interval yapmaya çalışıyorum bu bilgilerle karbonhidrat seviyesini 30 gramda tutacağım ama protein ve yağ gramlarını hesaplayamadım bana günlük kaba taslak kaç gram yağ kaç gram protein almam gerektiğini yazabilirseniz çok sevinirim

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Emre bu hesaplama için detaylı olarak incelenmen gerekiyor. Bu sebeple kabataslak bir sayı vermem sana faydadan çok zarar getirecektir.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 69. Selin dedi ki:

  Can Bey, son 6 yoruma cevap yazmadiginizi, tatilde olmaniza baglayarak ve soruma cevap alma umudumu yitirmeyerek Merhaba diyorum :-)) 47 yasindayim ve Hypotiroid+Hashimoto hastasiyim. boy 171 kilo (tiroid nedeni ile) maalesef 100 🙁 denemedigim diyet kalmadi ama ilk 3-4 kilodan sonrasi gelmiyor bu immunsystem hastaligi nedeni ile. Tamamen tesadüf ile sayffaniza kondum ve hemen diger sayfalardan farkli ve cok daha ciddi oldugunu anladim. Bendeki bu hormon hastaligi ile bu diyet beraber nasil isler? baslamamda fayda varmi? cok cok tesekkürler :-))

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Selam Selin,

   Hipotiroidi için hormon takviyesi alıyorsan ve hormon düzeylerin normal ise kilo vermende bir aksaklık olmaması lazım. Burada suçu haşimato yerine insülin direncine yıkmakta fayda var. Yüksek yağlı beslenme ise insülin direnci için bire bir!

   Doktoruna danışarak bu diyete başlayabilirsin, hiç bir sakınca yok. Kontrol ettirmediysen ayrıca t3, t4, tsh düzeylerine baktırmanda fayda var.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 70. Burak dedi ki:

  2 şey sormak istiyorum, birincisi örneğin kişinin günlük alması gereken kalori miktarı 2000 kalori normalde kilo vermek isteyen kişilerde 300-500 kalori açık verip ona göre beslenme planı yapmasını öneririz. Peki keto yapan kişinin günlük harcadğı kalori 2000 dersek önce açık verip 1700-1500 üstünden mi keto hesabı yapmaya başlamalıyız ?
  İkinci sorum ise total macro-micro hesabı yaparken kuruyemişlerden alınan proteinleri de aldığımız proteinlerin içine katmalı mıyız ?

 71. Nurullah Sevinç dedi ki:

  Merhaba Can bey,
  179 boyunda ve 71 kg yum. Skinny Fat denilen fiziğe sahibim.Yag oranım %20 civarı. Fitness sporu ile ilgileniyorum. Yaşım 40..Çok fazla araştırma yaptım ama kendime göre bir diyet programı bulamadım örnek olabilecek. İşin içinden çıkamadım. Kas kaybetmeden yağ yakmak istiyorum. Diğer arkadaşlara da örnek olmak açısından (Skinny fat olayı toplumumuzda fazla sayıda) sizden rica ediyorum örnek bir beslenme programı verebilirseniz bende üzerinde oynamalar yaparak bir düzen oturtturmak istiyorum.. Çünkü zayıf olduğum için kastan kilo vermek istemiyorum. Yağ yakmak amacım.. Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.. Şimdiden teşekkür ederim.

 72. Sevinç dedi ki:

  Merhaba,

  Benim size şöyle bir sorum var; 10 gündür ketojenik diyet yapıyorum. Keto çubuklarla ölçtüğümde idrarda 40++ orta derece keton görünüyor. Fakat şunu anlamış değilim. Yağlar yakılırken ketona çevriliyorsa, diyette besin olarak aldığımız yağlar da ketona mı çevriliyor? Yani o görünen ketonları ben yakmaya çalıştığım depo yağlardan mı yakıyorum yoksa yediklerimden mi?? Çünkü 10 gündür 1 kilo bile vücut ağırlığımda fark yok. Acaba yağ yakmaya başlamış olan vücudumu tamamen yağsız Dukan Diyeti gibi bir diyete geçirsem depo yağ yakmama katkısı olur mu yada ne kadar katkısı olur? Bunun ayrımını nasıl yapabilirim? Cevabınız için şimdiden teşekkür ediyorum..

 73. E. Ekşi dedi ki:

  Merhaba, kızım 19 yaşında ve 13 yaşından beri Epilepsi tedavisi görüyor. Tedavi başladığından beri kilosu her sene daha fazla artıyor. Şuan 1.72 boyunda ve 100 kilo. Uygulamadığımız bir bu diyet kalmıştı, Fakat epilepsi için uygulanan bir diyetmiş. Hesaplamalardan hiçbir şey anlamadım. Bugüne kadar gittiğimiz diyetisyenler yağı hayatımızdan çıkarttı, okuduğum yorumlarda zeytinyağı içmek geçiyor. Paylaşabileceğiniz örnek bir yemek listesi var mı? Veya bana bu konuda uzman bir doktor önerebilir misiniz? Yardımlarınız için teşekkürler.

 74. Serpil Tuncer dedi ki:

  Can bey merhaba
  Benim kafamı karıştıran bu diyette yoğurt yemeyecek miyiz yoğurtsuz hayat benim için imkansız bu diyeti yapmak için çok istekliyim ama bu belirsizlik üzdü beni cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum

 75. Dicle dedi ki:

  Merhaba can bey! Açıkçası bu diyet hakkında baya araştırma yaptım ve bugün de diyete başladım. Ama ne var ki büyük bir sorunum var. Öncelikle k.hidratı 30-40 arasında tutmaya çalışıyorum. Ama doymuyorum! Gün içerinde k.hidrat hakkım bitiyor ve ben akşama acıkıyorum. Herşeyin içinde de bir miktar k.hidrat var. Salatalıkta bile! Lütfen yardımcı olur musunuz? Doyurucu ve az k.hidrat içeren besin önerir misiniz?

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Sebzelerde olan karbonhidratlar çoğu zaman liftir ve lifler sindirilmediği için karbonhidrat olarak sayılmayacaktır.

   Daha dikkatli karbonhidrat sayımı yapmak sizi rahatlatacaktır. Ayrıca bir süre aç hissetmeniz doğal. İnsülin direnciniz kırıldıkça açlık krizleri azalacaktır.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 76. Serdar Uzun dedi ki:

  Merhaba Can bey, iyi günler.

  Benim bir sorum olacak;
  Ketojenik diyet uygulamayı düşünüyorum, Paleo diyete uygun gıdalar kullanarak. Şehir bisikleti aldım ve her gün 1 saat civarı spor yapıyorum (HIIT nasıl yapılabilir bisikletle onu öğrenmeye çalışıyorum). Şu anda hesap aşamasındayım ve aklıma bir şey takıldı.

  Yaşım 33 boyum 170 ve kilom 85. Geçenlerde metobolizma hızımı ölçtürdüm 1800 çıktı. İlk etapta amacım 70-75 kilo aralığına ulaşmak. Ancak ideal kilom 65 civarı. Almam gereken protein miktarını nasıl hesaplamalıyım (Kilo X 1,5gr.). Hali hazırdaki kiloma göre mi (85), hedefime göre mi(70), yahut ideal kiloma göre mi (65).

  Evet belki de sizin dediğiniz gibi gerçekten fazla hesap yapan biriyim, obsesyon yapıyor olabilirim, ancak bu beni daha fazla motive ediyor…

  İyi çalışmalar.

 77. barış başar dedi ki:

  Merhaba ben de düşük karbonhidrattan sonra yaşadığım plato döneminden dolayı ketojenik diyete başladım sorum karışık turşu yada lahana turşusu yememiz lif açısından ve doyuruculuk açısından nasıl olur sizce karşık turşunun 100 gr mında 2-3 gr civarı karb mevcut bu yüzden bana güzel göründü uzmandan tavsiye almakta fayda var tabiki.

 78. mustafa karacan dedi ki:

  meraba can bey , ketojenik diyet hakkında güzel bilgilere sahip oldugum bu sayfa için teşekkürlerimi sunarım öncelikle . sorum şu ki , ben bu diyeti yaparken yer fıstıgını günde 100gr tüketiyordum,ancak siz yazının başlarında tercih etmememiz gereken besinler içine eklemişsiniz yer fıstıgını , oysaki turkomg.gov.tr de yer fıstıgı için karbonhidrat miktarını 100gr’da 10.49gr gösterirken toplam diyet lif miktarını 12.54gr gösteriyor ,suda çözünür 1.24gr , suda çözünmeyen 11.30gr… sonuç olarak 100gr yerfıstıgında kaç gr karbonhidrat var? asıl karbonhidrat miktarını hesaplarken hangi lif degerini çıkarıcaz kafam karıştı açıkcası 🙂

 79. İrem dedi ki:

  Doktor bey ben yazınızı okudum fakat programı nasıl yapacağımı bilmiyorum acaba katojenik diyet listesi örneği verebilir misiniz

 80. Aziz Eroğlu dedi ki:

  Merhabalar ben stresli bi dönemde yazınızdan etkilenerek ketojen diyete başlamaya karar verdim. 107 kilo ve 175 boyla serüven başladı 🙂 26 yaşımdayım. Nisan Mayıs arası başladım ve hemen hemen 4yada 5 ay oldu. Şuanda 87 kiloyum kilo verme hızım 90da yavaşladıgı icin yarım saatlik koşuya başladim. Günde ortalama 8-10km yürüyorum. Hiç kalori gram hesabı yapmadan 20 kilo verdim. Sadece ekmek tuz şeker ve abur cuburu tamamen hayatımdan çıkardım. Sabah yumurta peynir yeşillik öğlen ve akşam değişmeli olarak et ve sebze yemekleri tüketiyorum. Ara öğün olarak bazen ceviz erik badem vesair hep ara öğün yapmıyorm. 4 litre yakın su içiyorum. 7den sonra yemek vesair yok bazı zamanlar biraz meyve yada şekersiz kremasız ögütülmüs kahve içiyorum. Görüş ve önerileriniz için paylaşmak istedim. Mutlu huzurlu sağlıklı yıllar dilerim bütün fitekrancılara 🙂

 81. Gürcan dedi ki:

  Selamlar Can hocam,

  Ketojenik diyeti yaklaşık 4 ay süreyle yapmış biri olarak deneyimlerimi değerli okuyucularınızla paylaşmak istiyorum ve müsadenizle birkaç nacizane fikrimi yazmak istiyorum.

  -Diyetin ilk haftası inanılmaz derecede çetin geçecektir zira vücut metabolizması tamamen değişim süreci yaşayacaktır. İnsülin seviyesi yerlerde olacak ve vücud enerjiyi depolanmış yağ hücrelerinden temin edecek.(Diyeti doğru uygulamak kaydıyla)

  -Diyetin ilk haftası muazzam bir su kaybı yaşanabiliyor(ishal durumu yaşayabilirsiniz)

  -Bu diyette en çok ihtiyaç duyacağınız besinler tavuk,balık,yumurta,yağlı peynirler,yeşil yapraklı sebzeler,kuru yemişler,zeytinyağı…(Diyet ürünlerine kesinlikle yönelmeyin zira karbonhidrat oranı yükseltilmiştir)

  -Gerçek manada yağ yakmak istiyorsanız bu diyete ek olarak spor faaliyetine önem verin, özellikle sabah aç karnına koşu yapmanızı tavsiye ederim bu sayede mükemmel yağ yakımı sağlıyorsunuz.(Profesyonelseniz l-carnitine kullanımı sizin hedefi onikiden vurmanızı sağlayacaktır)

  -Yağ kaynaklarınızı genel olarak zeytinyağı ve kuru yemşlerden sağlayın.Ayçiçekyağı,tereyağ tarzı kullanımdan sakının.

  -Yemeklerinize biraz tat ve lezzet katmak istiyorsanız düşük karbonhidrat içeren mayonez ve acı sos tarzı ürünler kullanabilrsiniz.

  -Meyve tüketimi bu diyette en büyük yoksunluktur, neredeyse meyve yok gibi birşey.(Çilek, böğürtlen gibi birkaç düşük carb meyve sınırlı miktarda tüketilebilir)

  -Günlük carb miktarında 30 gr. aşmamanız yağ kaybınızı maksimum yapacaktır.Tabi ki spor etkinliğinize göre bu miktar 50 gr.a kadra çıkarılabilir.

  -Yemek vakitleri ve makro planlama kişiye özel olmalıdır.Herkesin yaşam biçimi ve uygunluk saatleri bir değildir ve buna göre bir planlama ve beslenme sistematiği oluşturmalıdır.

  -Şahsen denediğim ve diyetime katkıda bulunan bir yöntemden bahsetmek isterim. Haftada 2 defa akşam yemeğinden 2-3 saat sonra 100gr. kadar yoğurt içine 1 ç.k. zerdeçal 1ç.k. zencefil 1 ç.k. tarçın karışımı tüketip üzerine 1 bardak su içip uyuyun. Sabah kalktığınıda karın bölgenizde kuruluk hissi duymanıza yardımcı olacaktır.

  Sağlıklı günler dilerim.

 82. Makbule . dedi ki:

  Merhabalar hocam ilkkez buakşam karşılaştım yazınızla ve oldukca guzel bilgiler edindim. Tam olarak yapmam gereken şeyleri sayenizde anladım teşekkür ederim!!!

 83. eda pan dedi ki:

  Merhaba ,benim bir süredir insulin direncim varmıs ,ben yeni farkına vardım (1 sene icinde yaklasık 7,8 kg alınca) ve 3 aydır Matofin isimli ilacı 500 mg olarak kullanıyorum.Doktorum 1000 mg a cıkardı ama maalesef yan etkileri sebebiyle dozaji arttıramıyorum ,bu sebeple kilo da veremiyorum .Sormak istedigim ,bu diyeti insulin direnci olanların yapmasında bi sakınca olup olmadıgı.Arastırdım ,seker hastalarıyla ilgili acıklamalar var fakat insulin direnciyle ilgili bi konu bulamadım.Hic kilo veremeyen biri olarak son care bu diyeti denemek istiyorum ,yardımınız icin simdiden tesekkürler.

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   İnsülin direnci olanlarda bu diyeti yapabilir. Oldukça iyi sonuç alacağınıza inanıyorum.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 84. Hasan Yavuz dedi ki:

  Merhaba Can Bey,
  yaklaşık 10 gündür ketojenik diyet yapıyorum (ketone seviyesini ölçmedim henüz). Diyet ile beraber başlayan ancak sonradan farkettiğim, uykusuzluk problemim var. Gecenin yarısı uyanıp uzun süre uyuyamamak gibi. Sitede aradım herhangi bir şekilde değinilmemiş. Birkaç yabancı kaynakta ( yazarların doktor olup olmadığını bilmiyorum) vücudun azalan glikoz depoları yüzünden alarma geçmesi ve adrenalin salgılaması sonucu uykunun bozulduğunu söylüyor. Bu geçici bir durum mu? ne kadar sürüyor? ben gece uyandığımda bir tatlı kaşığı akçaağaç şurubu (%60’ı şeker) içerek şimdilik çözüm buldum gibi ama sabaha kadar hiç uyanmasam ( ve diyeti baltalamasam) daha güzel olacak 🙂
  Teşekkürler

 85. Sertaç Akgül dedi ki:

  Merhaba 12 gündür başarılı bir şekilde aksatmadan ve makrolarımı sayarak diyeti güzel bir şekilde devam ettiriyorum ve 2 gün sonra cheat day yapacağım bu bir günlük cheat day süresince fast food ve yüksek carb içeren gıdalar tüketeceğim.
  1- bu diyetimi nasıl etkiler?
  2- tekrar ketosise girmem tahminen 2 günü geçer mi?

 86. Simge Zilif dedi ki:

  Can Bey Merhaba,

  İnsülin direnci ve polikistik over sendromumu kırmak için bundan 10 gün öncesine kadar 1 ay boyunca, ilk bir hafta yokuş çıkarken oluşan kas krampları dışında neredeyse hiçbir sorunum olmadan ketojenik diyet uyguladım. Sonra yurtdışına çıktım ve diyeti 10 gün süreyle bozdum; menüler dahilinde normal karbonhidratlı düzenime geri dönmem gerekti. Bugün yeniden diyete başladım. Sabah avokado ve bol peynirli bir kahvaltı, öğlen peynirli zeytinyağlı omlet ve akşam bol tereyağlı kıymalı semizotu yemeyi düşünüyorum; listem genelde buna benzer oluyor, bir öğünüm genelde et oluyor. Sizce ketosise girişim uzun sürer mi?

  Ayrıca bir kaynakta idrar çubuklarının ilk 1 hafta sonrasında doğru sonuç vermediğini okudum. Ketosise girdiğimi ise nefes ve idrarımdan anlayamıyorum. Doğru tespit için başka ne önerebilirsiniz?

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Simge hanım merhaba,

   Ketozisten çıktıktan sonra tekrar girmek normal adaptasyon sürecinde işleyecektir. Maksimum 3-5 gün olarak düşünüyorum. İdrar çubukları ise her zaman yol gösterici. Ketozis keton üretimi sağlar. İdrar çubukları ise keton düzeyini saptar. İşlevsiz kalma gibi bir durum söz konusu değil.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

   • Simge Zilif dedi ki:

    Can Bey yorumunuz için teşekkür ederim. Sanırım sağlıklı bir şekilde ketozise yeniden girdim, çubuklardan da deneyeceğim.

    Hoşçakalın!

 87. Gökhan Bahadır dedi ki:

  Merhaba Can Bey,Ketojenik diyete başladım.Beslenmemde genel olarak magnezyum az olduğu için Magvital kullanıyorum.İçeriğinde yardımcı maddelere baktığımda limon aroması olduğunu gördüm.Bu ketozisten çıkmama sebep olur mu? Ya da ilacin geneli itibari ile diyeti kotu etkileyecek bir içeriği var mı?

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Hiçbir zararı olmayacaktır. Kullanabilirsiniz.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 88. İpek parlan dedi ki:

  Siteniz muhteşem olmuş.Ketojenik diyet hakkında öyle şeyler yazılmış çizilmişki resmen 2 ucu keskin bıçak. ama vücudumun yakıtını değiştirmeyide çok istiyordum.sizin yazınız oldukça cesaret verdi.2500 calori alanlar 30 grla başlıyorlar ben 1200 calori ile başlamak istiyorum bu sefer bu calori üzerinden %5 carb bana da 30 grm carb düşermi yoksa fazlamı olur benim için.benim amacım vücudumun yakıtınıdeğiştirmek zayıflamak değil zayıflamayı istemiyorum.cevabınız için şimdiden teşekkürler.tüm yazılarınızı severek okudum.

 89. Deniz Gökçay dedi ki:

  Can bey merhabalar inanılmaz bir bilgi kaynağı elinize emeğinize sağlık öncelikle…tam 2 aydır katojenik diyeti uyguluyorum ve çok güzel sonuç aldım ancak bu akşam bozdum çikolata ve tatlı yedim yazınızdan anladığım kadarıyla tekrar ketozise geçmemiz 3 4 gün sürecek ancak benim sorunum ben bu diyeti hazır ürünlerle yapıyorum bunu bırakıp evde kendim devam etmek istiyorum ama şuanda yeşil yapraklı sebzeler 150 gr et balık be sabah 1 yumurtanın dışında herşey yasak
  Siz yağ kullanabilirsiniz yazmışsınız peynirler neredeyse serbest bazı meyveler ve çerez var bu hesaplama işinin bikolayı varmı veya bir örnek menü yaZma sansınız
  Birde katojenik diyeti bitiriş şekli nasıl nasıl normal beslenmeye geçiliyor geçiş süreci teşekkür eder başarılarınızın devamını dilerim

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Kalori alımını arttırarak ketojenik diyete devam edebilirsiniz. Bence alışmışken bu kadar güzel bir beslenme tipini değiştirmeyin. En azından karbonhidrat alımını 30-40 gram arttırıp düşük karbonhidratlı beslenmeye devam etmelisiniz.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 90. merve coşkun dedi ki:

  Merhabalar!
  Sormak istedğim şey düşük karbonhidrat ya da protein ağırlıklı bir beslenme düzeni uygulamaya çalıştığımın 2. gününde midemle ilgili sorunlar yaşıyorum. ekşime ağza acı tat gelmesi kaynama gibi ve sonra dayanamayıp karbonhidrat aldığımda tüm semptomlar ortadan kalkıyor. sebebi ne olabilir acaba?
  bu arada tüm kan değerlerim normal. ama midemle ilgili bir sıkıntı var mı bilmiyorum çünkü endoskopi denen şeyden çok korkuyorum

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Mide sorunu yaşamanız doğal. Devam eden günlerde geçecektir. Reflü tipi sorunlarda biraz ayran hazırlayıp içine birkaç yaprak nane koyarak içerseniz sizi rahatlatacaktır.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 91. Müjdat Duman dedi ki:

  Can bey merhaba
  Sağlıklı yağların büyük bölümünü yer fistigiyla almayi planliyordum, tuketilmemesi gerekenlerde yer fistigini gördüm, bu diyeti yapanlar veya bu diyeti yaşam tarzı haline getirenler yer fistigini çok tuketiyorlar, acaba siz neden onermiyorsunuz?

  Sitenizin müptelası oldum, hicbir makalenizi okumadan soru sormayacagima kendime söz vermiştim mevzu yer fıstığı olunca tutamadim kendimi, şimdiden teşekkür ediyorum.
  Paylasimlariniz icinde ayrı tebrik ve teşekkür ediyorum.

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar, aslında birkaç sebebi var. Bunlardan bazıları içerisinde bulunan fitik asit ile bazı vitaminlerin emilimini engellemesi, ketojenik diyetin başlangıç döneminde mideyi irite edebilmesi, ayrıca nispeten fazla karbonhidrat içermesi.

   Kesinlikle yasak değil, tercih etmemeniz gerekenlerden biri.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 92. mustafa tolman dedi ki:

  Merhabalar Can bey;

  Öncelikle her maille tek tek ilgilendiğiniz yorum yaptığınız için ilginize ayrıca teşekkürler.Benim sorum;Haftanın 5 günü spor yapmaya çalışıyorum ve crossfit gibi ağır bi spor yapıyorum.BCAA kullanmak(toz formda şeker ve carb 0 fakat tatlı muhtemelen yapay tatlandırıcı içeriyor) spor öncesi yada sonrası almamda sorun olur mu? kilo vermenin aksine ben kilo almak istiyorum.Bu diyeti sağlık için tercih ediyorum.Kilo almak isteyenlere uygun bir diyet mi? Ve son olarak şirket ortamında çalıştığım için makine kahvesini sık tüketmek durumunda kalıyorum.Kafein alımıyla ilgili bi kısıtlama var mı? Şimdiden çok teşekkür ederim.

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar,

   1- BCAA alımı hiçbir sorun yaratmayacaktır.
   2- Ketojenik diyet ile kilo alınabilir ama makroları doğru ayarlamak gerekiyor. Bu durum sizi zorlayabilir. Kilo almak için ketojenik diyet yerine en uygunu düşük karbonhidratlı diyet (<100 gram karbonhidrat) olacaktır.
   3- Makina filtre kahve yapıyorsa tabi ki. Krema istemiyoruz açıkçası. Özellikle de hazır kremaları.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 93. Cankat OZTURK dedi ki:

  Merhaba Can bey ;
  Öncelikle yazınız için çok teşekkür ederim. Emeğinize sağlık.
  Ben kendi adıma bir soru sormak istiyorum.
  Hedefim kas kütlesini artırmak ve yağ yakmak anladığım kadarı ile bu Ketojenik diyet ile mümkün gibi.
  az hareket ettiğim bir işte haftada yaklaşık 1 saatlik tüm vücut antremanı yapıyorum 5×5 squat barfiks deatlift ve benchpress her 3 günde bu hareketler var. Kilomun 1.2 katı squat kilom kadar bench ve bendover row kilomun 2 katı deatlift ve 1.2 barfix ve dips yapabiliyorum.
  30 yaşındayım 80 kiloyum Yağ oranım %17 çıktı tanita analizine göre az hareket ettiğim bi masa başı işim var.
  Verdiğiniz Makro % deleri ile hesapladığımda 2300 kaloriyi 172 gr protein 167 gr yağ ve 25 gr karb olarak hesapladım. lakin yazınızada protein alımının max. 1.8 katı olması gerektiği var ama hesapladığımda 144 gr yerine 172 çıkıyor sizce makroların dağılımı uygun mu yoksa nasıl bir düzenleme yapmalıyım %65 %30 ve %5 olarak hesapladım.Veya başka bir diyet mi önerirsiniz.
  Şimdiden teşekkür ederim.
  İyi çalışmalar dilerim
  Saygılarımla
  Cankat ÖZTÜRK

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar, eğer ketojenik yapacaksanız 144 gram protein + karbonhidrat alımından geriye kalan tüm kalorileri yağ şeklinde almanız daha uygun. Diğer bir seçenek ise ketojenik kadar katı olmayan düşük karbonhidrat alımı.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 94. Nejla dedi ki:

  Merhaba Can bey,cok guzel bir site elinize saglik.Tesekkur ederim.Gebelikte bu diyete devam edilebilir mi kalori miktari artirilarak?

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Gebelerde ketojenik diyet uygulanmasını önermiyorum Nejla hanım.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 95. erdi gülümser dedi ki:

  Hocam meraba. Abartısız söylüyorum iki gün önce nasıl denk geldiğimi bilmiyorum sitenize fakat iki gündür çıkamıyorum sitenizden. o kadar güzel yazılarınız var ki keyifle okuyorum. teşekkürler bu paylaşımlarınız için. soruma gelecek olursam hocam naptıysam protein ayarını bir türlü tutturamaz %38 protein, %55-60 arasında da yağ kalıyor, karb %5 civarı onda sıkıntı yok ama fazla protein alırsanız ketosiz olayı olmaz demişsiniz. bu oralarla mümkün değil midir ketosize girmem.

  • canciftci dedi ki:

   Protein alımı biraz fazla görünüyor. Ama oranlar kişiden kişiye ciddi değişiklikler göstermekte. Bu sebeple net bir şey söylemem zor.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 96. Baran seref dedi ki:

  Hocam selamlar.

  5 haftadır ketojenik diyet yapıyorum, hiçbir şekilde diyeti bozmadim haftada bir gün karbonhidrat yüklemeside yapmadim..Su an karın bolgemdeki kaslar azda olsa belirginleşmeye basladi..

  Haftada 4 gün bodybuding yapıyorum..

  Hocam ben makrolarimi şöyle ayarladım..%73 yağ %22 protein %5 k.hidrat..

  84 kiloda başladım su an 79-80 oynuyor..Günlük kalorimi 2400 ile başladım su an 2200 alıyorum..

  178 Gr yağ

  122 Gr protein

  28 Gr k.hidrat. Son durum..

  Hocam sormak istedigim diyet iyi gidiyor, alistimda, yavaş yavaşta yağ yakıyorum ama yüzüm çökmeye başladı göz altı hafif içeri çöktü..İnsanlar sürekli bu kadar zayıflama demeye başladı..Hocam sizce bu genetigimdenmidir yoksa proteini azmi alıyorum..Fazlada alıp ketosise giremeyeceğimi biliyorum..Ne onerirsiniz hocam yanlış yoldamiyim yoksa genetik mı??

  • canciftci dedi ki:

   Erkek sporcularda kilo başı 1.8 grama kadar protein alınabilir. Sizinki yaklaşık 1.5 gram seviyelerinde yani gayet iyi. Kilo verme sürecinde yapıya bağlı olarak fiziksel değişiklikler yaşamanız doğal. Başka bir problem yoksa sorun edilecek bir şey olduğunu düşünmüyorum.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 97. Fatih turhan dedi ki:

  Merhaba can bey. Ben vücut geliştirme sporu yapıyorum. Ve yarışmaya hazırlanıyorum. Kas kaybını minimuma indirmek için keto diyeti yapıyorum. Gün içinde yeşil salata yoğurt ve abahları 1 adet portakal yiyorum. Kullandığım yağlar ise hindistan cevizi yağı,Zetin yağı,peynir tam yağlı, çiğ kuruyemiş, ve avokado tüketiyorum. Sizce karbonhidrat sınırını aşıyormuyum. Günde 1 kilo kadar kırmızı ve beyaz et tüketiyorum total da. Teşekkür ederim..

  • canciftci dedi ki:

   İyi bir hesaplama yapmak gerekiyor. Ama bir kilogram et ile protein sınırını aşmanız muhtemel.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 98. ilke can dedi ki:

  iyi günler,
  doğumdan sonra oldukça kilo alarak 112 kiloya çıktım boyum 164 cm. öncesinde de zayıf değildim atkins diyetiyle birkaç kez 20-25 kilo verdim-aldım (70-90 kg civarlarındaydım). ancak şu an 112 kgyum ve hiç bu kadar kilo almamıştım(aile baskısıyla şerbetli içecekler, sütlü tatlılar tükettim süt olsun diye..dahiliyecim metformini bıraktırdı..netice facia tabiki.). 2 haftadır atkins diyeti yapıyordum bir değişiklik yok henüz. bu diyeti sayfanızda yeni keşfettim.. çok harika birşey yapmışsınız bu siteyi kurarak.. tebrik ediyorum bu arada..evet bu diyete başladım bugün itibariyle.. ancak bebeğimi emziriyorum bir sakıncası olur mu? sütüm azalır mı v.b..? kalori sınırlamamı 1886 kalori olarak belirledim. yeterli olur mu? teşekkürler..

 99. Ilke can dedi ki:

  Tamam birakiyorum..peki emzirme doneminde hangi diyetleri uyguyabiliriz sizce.? Glisemik indeks diyeti uygun olur mu? Bugun aclik sekerim 119 cikti. Kolesterol ve trigliserit 300lerde ..alt ve ggt 100lerde. Durumum umutsuz biraz

  • canciftci dedi ki:

   Umutsuz değil aslında sadece kontrolden çıkmış. Önerim karb. yağ ve protein açısından dengeli ve aşırı düşük kalori alımı yapmadığınız bir beslenme uygulamanız. Kesinlikle bir hekim kontrolünde olmalı. Süt vermeyi kestiğinizde tekrardan konuşulabilir.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

   • ilke can deren dedi ki:

    iyi günler,
    tavsiyenize uyarak kalori kısıtlaması yaparak diyete devam ettim ama hala 112 kiloyum veremiyorum..emzirme döneminde herkes kilo verebilirken ben 15-16 kg aldım..umutsuz durumdayım..tüp mide ameliyatı olmak için görüşmeye gittim..emzirdiğim için bebeğimin en azından 18 aylık olmasını bekleyeyim dedim..açlık şekerim 125 civarlarında, tokluk şekerim de problemli..ne yapmalıyım sizce?

    • Dr. İ. Can Çiftçi dedi ki:

     İlke Hanım merhaba, sizi prediyabet olarak sınıflıyorum. Mutlaka hekim kontrolünde kilo vermeye çalışmalısınız. İnsülin direncinize yoğunlaşmalı ve doğru diyet dizaynı üzerinde çalışmalısınız. Şu durumda uzaktan yardım etmem maalesef imkansız.

     Mutlu ve sağlıklı günlere!

 100. Demet dedi ki:

  Merhabalar, bugüne kadar ulaştığım en güzel derli toplu kaynak bu konuyla alakalı…Teşekkür ederim…

 101. Serhat Polatdemir dedi ki:

  Can bey merhabalar,

  Uzunca bir süredir yazılarınızı takip etmekteyim. Belirtmem gerekir ki, son 1 senede 135 kilodan 100 kiloya inebilmemde sizinde büyük payınız bulunmakta. Araştırmalarınız, okuyana mantıklı ve tatminkar geldiği için uygulanabilirliği de maksimum düzeyde oluyor. Dolayısıyla sorumu sormadan önce gönülden teşekkür eder ve çalışmalarınızın devamı için desteklerimi sunarım.

  Bugün geldiğim noktada %17 seviyesinde olan vücut yağ oranımı %10 un altına indirmem epeyce bir zorlaştı. Eskiden 1-2 günde reaksiyon aldığım vücudumdan şimdi harfiyen uyulan rejimler ve antreman periyodları ile bile 2-3 haftalarda ancak reaksiyon alabilmelteyim. Üstelik bir süre ters-rejim uygulamaları ile bünyeme şaşırtmada uyguladım fakat nafile 🙂 Uzunca bir süredir araştırmakta olduğum Ketojenik diyet için sizinde yazınızı okuduktan sonra uygulama yönünde karar almış bulunmaktayım. Fakat tüm yazınız içersinde özellikle dikkatimi çeken bir nokta var. Uluslararası birçok Keto Bread tarifinde ana madde olarak Badem Tozu veya Badem unu kullanılmakta fakat yazı içeriğinizde kullanılmaması gereken kuruyemişler kısmında Badem bulunuyor. Açıkçası henüz başlayamadan kafam karıştI çünkü malum millet olarak ana tatmin kaynağımız ekmek olunca bu durumda tamda maça başlarken kalecinin sakatlanması gibi bir durum yaşamış bulunuyorum 🙂

  Herşey için tekrar teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

  • canciftci dedi ki:

   Şöyle, badem madde bazlı olarak çok uygun değil. Zira karbonhidrat sınırını rahatlıkla aştırabilir. Oranlı ve hesaplayarak tüketim yaparsanız gayet tabi kullanılabilir.

   Ayrıca dikkat çekmek ile ilgili değil. Zamanım çok kısıtlı ve yüzlerce soru geliyor. Eğer soru yayınlanşmışsa ve unutmazsam er geç cevaplanır.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 102. Özlem dedi ki:

  Merhaba,

  Şimdiye kadar okuduğum pek çok yabancı kaynağın pek çoğundan daha derli toplu bilgi içeren çok çok faydalı bir forum hazırlamışsınız, üstelik yorumlar bölümünde insanlara destek vermeye devam ediyorsunuz, çok tebrik ediyorum.
  Çok kısaca triatlon yapan birine ne gibi tavsiyeleriniz olur? Dikkat edilmesi gereken noktalar vs. Şu an yoğun antreman döneminde değilim ve 4 haftadır ketogenic beslenme uyguluyorum, çok da iyi hissediyorum.

  Çok teşekkürler!
  Sevgiler,
  Özlem

  • canciftci dedi ki:

   Selamlar, aslında triatlon için değinilecek çok şey var. Bunun için sanırım ayrıca bir yazı gerekiyor. Ama çok basit olarak,

   1-Eklemlere dikkat etmenizi,
   2-Sürantrene olmamanızı ve deloading yapmanızı,
   3-Yarışma öncesi eğer profesyonelseniz karbonhidrat yüklemesi yapmanızı,
   4-Her zaman ağırlık antrenmanına yer vermenizi,

   tavsiye ederim. Ketojenik diyet özellikle off sezonda triatlon sporcuları için gayet uygun. On sezonda düşük karbonhidratlı tempoya geçebileceğinizi ayrıca unutmayın.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 103. Canberk dedi ki:

  İyi günler Can Bey,

  Öncelikle böylesine güzel bilgileri bizlerle paylaştığınız için kendi adıma çok teşekkür ederim. Bir çok şeyi bir doktordan öğrenmek gerçekten içimi rahatlatıyor.

  Diyetimin 8. günündeyim. Şimdilik her şey tıkırında gidiyor. İlk hafta hasta olmama rağmen devam ettim bozmadım. Bu hafta da fitness yapmaya tekrardan başladım. Performansım düştü gerçekten ama sonradan düzelir demişsiniz. Öyle umut ediyorum ben de.

  Sorularıma gelecek olursam. Amacım yağ oranımı %10 civarına çekip sonra minimum yağlanma ile kilo almak ve fitnessa devam etmek. Ama ketojenik diyetten çıkınca birden karbonhidrat arttırımı yapmak yağlanmama yol açar diye düşünüyorum emin olmamakla birlikte. Nasıl bir yol izlemeliyim? Yavaş yavaş artıracaksam da haftalık gramaj verebilmeniz mümkün mü?

  Şimdiden çok teşekkür ederim.

 104. Selim dedi ki:

  Merhaba Can Bey,

  Diyette C Vitamini takviyesi almak ketozisten çıkarır mı ?

  Almayı düşündüğüm vitaminin içeriğinde tatlandırıcı (aspartam,asesülfam-K) bulunduğu yazıyor.

  Teşekkürler.

 105. fatma ülgey dedi ki:

  İyi günler bende insülin direnci var bu diyeti yapmak istiyorum fakat kafam çok karıştı kiloya göre kalori hesabı gerekiyorumuş heralde benim bunu nasıl düz bi şekilde anlayıp yapmam gerek yada bi uzman eşliğinde mi yapmam daha doğru olur ?

  Ayrıca=30-40 kiloya yakın fazlam var yardımcı olursanız sevinirim.

 106. Feelis shn dedi ki:

  Peki ketojenik diyeti yaparken egzersizden once metacartin 2gr kullanmamiz uygun olur mu?

  • canciftci dedi ki:

   Önemli olan karnitin’e ihtiyacınızın olup olmadığı aslında. Eğer ihtiyaç varsa doğru dozajlarda kullanımı uygundur.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 107. Ercan ÇETİNKAYA dedi ki:

  Can Bey Merhaba,
  Yazınızın içeriği çok bilgilendirici, emeğiniz için teşekkür ederim. Tüm yazdıklarınız açık ve net. Ancak beslenme ile ilgili tam bir yönlendirme olmadığından çok zorlanıyorum. “%65 yağlardan %30 Protein %5 Karbonhidrat” dan oluşması gerekiyor diyorsunuz. Ancak Bunun için nasıl bir beslenme planı olması lazım. Örnek Diyet Listeleri Olsa daha kolay olacak. Bu diyetle ilgili internette çok fazla veri ve diyet listesi yok. Ulaştığım bir sitede özellikle ketojenik diyetler ile ilgili tarifler var. Ancak Neredeyse tariflerin tamamında badem unu veya kaju unu yer alıyor. Yazı içeriğinde badem yasak dediğinizden ne yapacağımı anlayamadım yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

  • Dr. İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar Ercan Bey,

   Aslında ketojenik diyet basit bir kavram değil. Direkt olarak “diyet listesi” vermek insan sağlığı ile oynamaktan öteye gidemez. Bu sebeple ben bu tip bir liste oluşturmaya tamamen karşıyım.

   Badem ve kaju unu ile ilgili durum şu. Ketojenik diyette hiçbir besin yasak değil. Sadece yüksek karbonhidrat içeren badem ve kaju aşırı alımda karbonhidrat sınırını geçmenize neden olabilir. Bu sebeple böyle bir kategorizasyon yapıldı. Tabi ki miktar gözeterek kullanabilirsiniz.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

   • Ercan ÇETİNKAYA dedi ki:

    Can Bey Tekrar Merhaba,
    Bu diyetle ilgili çeşitli araştırmalar yaparken, sizin ne demek istediğinizi anladım. Bilirsiniz Diyet denince insan o diyete uyabilmek için bir liste arıyor her zaman. Ancak Sizinde dediğiniz gibi bu bir yaşam tarzı. Sabah bir dilim Tam tahıllı Ekmek yiyorum. Kaldı 40 gr karbonhidrat hakkı diyorum kendime.

    Birde öğrenmek istediğim şey şu. Hindistan cevizi yağı kapsülleri var. Ancak kapsülü kırarak uygulamak istediğiniz yere sürün yazıyor. Bu kapsülü direk yutabilir miyim. Eğer bu şekilde kullanabilirsem günde kaç kapsül almam lazım. Bu kapsülle birlikte Balık yağı kapsülde kullanmak istiyorum ve sürecini merak ediyorum belli bir süre mi kullanmalıyım yoksa diyete devam ettiğim sürece bırakmadan kullanabilir miyim. Testesteron hormonu düşüklüğü neden ile proviron adlı ilaç kullanıyorum. bu durum bu diyette bir sakınca oluşturur mu.

    İlgi ve alakanız için çok teşekkür ederim. Uzmanından birebir sorularla öğrenerek bu diyete devam etmek beni çok mutlu ediyor.

    • Dr. İ. Can Çiftçi dedi ki:

     Hindistan cevizi kapsülüne hiç gerek yok. Özellikle ülkemize organik hindistan cevizi yağları gelmişken. Balık yağı tüketilebilir. Ayrıca proviron diyetinize zarar vermez.

     Mutlu ve sağlıklı günlere!

 108. Nazlı dedi ki:

  Can Bey Merhaba,

  Sayenizde ketojenik diyet ile tanıştım ama yapabilir miyim emin olamadım.

  32 yaşında, 158cm – 68kg olarak biraz tombiğim 🙂 İnsülin direncim, polikistik overim ve kolesterolüm var. LDL 172, insülin direnci 8.81, vitamin D 7,5 çıktı son tahlillerimde. Günde 2000mg glifor kullanıyorum.

  Doktorum acilen kilo vermelisin dedi, yediklerime nispeten dikkat etmeye başladım ama daha radikal bir rejime girmem lazım.

  Sizce yapabilir miyim?

  Teşekkürler

  • Dr. İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar Nazlı Hanım,

   Metabolik hastalık konusunda bir çıkmaza girdiğinizi görüyorum. Burada bahsedilen gibi önemli olan husus kilo vermek, kan yağlarını düzeltmek ve insülin direncini kırmak.

   Ama LDL değeriniz ciddi şekilde yüksek. Burada ketojenik diyet yapılabilir ama kesinlikle doymuş/doymamış yağ oranına dikkat etmeniz ve LDL değerinizi sürekli ölçtürmeniz gerekiyor. Bu birçok kişi için uygulanması zor bir durum. Mutlaka bir uzman ile beraber çalışmanız gerekiyor.

   Benim tavsiyem ise eğer diyeti yardım almadan yapacaksanız başlangıç aşamasında bu metabolik çıkmazdan kurtulmanız için ketojenik diyete benzeyen ama ketozis içermeyen düşük karbonhidratlı diyetler olacaktır. Ardından kan yağlarınızın düzelmesi ile beraber tabi ki ketojenik diyete geçilebilir.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 109. Erkan dedi ki:

  Hocam Merhaba;
  15 Gündür Ketojenik diyet yapıyorum. Merak ettim ve idrar Stribi aldım. Sonuç Ketozis’deyim. Sormak istediğim bir konu var. Sabah 8 Akşam 6,30 çalışıyorum. İşten çıkınca direk spora gidiyorum ve spordan sonra saat 8, 8-30 gibi evde oluyorum ve o saatte yemek yiyiyorum. Yani Spordan Sonra. Spordan önce ve sonra beslenme yazınızı okudum. Spordan sonra beslenme daha mantıklı ancak ketojenik diyette bu yöntem doğru olurmu. Spordan sonra saat 8,30 -9 gibi beslenmek de bir sıkıntı olur mu.

  • Dr. İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Hiçbir engel yoktur. Spor sonrası beslenmeyi atlamamanızı tavsiye ederim.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 110. Selim dedi ki:

  Merhaba Can bey,

  Ramazan ayında ketojenik diyet uygulanabilir mi ?

  Teşekkürler.

  • Dr. İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Uygulanabilir ama oldukça zor olacaktır. Önerim ketojenik yerine düşük karbonhidratlı beslenmeniz.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 111. Ömer dedi ki:

  Merhabalar Sevgili Doktar Can Bey tam aradığım istediğim bir site mükemmel ötesi sizde öyle bir insansınız reklam dahi almıyorsunuz bu işi insanlara faydalı olmak adına ve tecrübelerinizi insanlara aktarıp yavuzdizdar,ümitaktaş,canankaratay gibi insanlık için yapıyorsunuz. Rabbim yolunuzu açık etsin…
  26 yaşındayım ismim ömer 174 cm ve 120 kg sahibim..
  Ben 2 gündür ketojonik diyete başladım ve elimden geldiğince dikkat ediyorum ama siteyi neredeyse ketojonikle alakalı tüm bölümlerini okudum ama bazı sorularımın cevabını bulamadığım için sorma ihtiyacı hissettim cevaplarsanız çok memnun olurum…
  Marketten aldıgımız keskinoglu,kayyum gibi değişik markaların yumurtalarını tüketmemizde ketojonik diyete bir zararı varmıdır?

  Yine markette satılan erpiliç,banvit gibi markaların tavuklarını tüketerek yine proteini alabilirmiyim bunlardan,ayrıca banvit markasının hindi eti ürünü tüketiyorum sizce bu dahamı iyidir ?

  Malesef kırmızı et proteinine ancak kıyma olarak alabiliyorum fiyatları yüksek oldugu için fazla tüketemem ondan balıkta kokusundan rahatsız olmamdan ötürü nadir tüketirim ama sabah aç karna 100 gr tam yaglı olgunlastırılmıs peynirimi tüketirim. Öğlen şimdilik sadece ceviz yiyebiliyorum ama evden hazırlayıp sade protein ürünlerini dükkanda da tüketebilirim iş sahibiyim ancak sipariş verebiliyorum siparişle gelen ürünler hep ekmek arası karbonhidrat deposu oldugu için evden getİrmek zorundayım..

  Kuruyemişlerden ilk 3 tavsiye edeceğiniz olsa hangilerini tavsiye edersiniz kaju çok tüketiyordum karbonhidratı fazla diye onuda tüketmiyorum.
  tereyağını ve zeytinyagını tüketiyorum ama bazen yaptıgım tavuk kavurmasına 2 kaşık ayçiçekyağı atıyorum bunun zararı olur mu bir yazınızda kanola ve ayçiçekyağı zararlı demişsiniz farklı yerlerde kanola önerilebiliyor ama bende sizle aynı görüşteyim lakin ketojonikte kanolayı neden öneriyorlar bir bilginiz varmı?

  Evde pek yogurt yapma imkanım yok marketten alabileceğim önereceğiniz süt ve süt ürünleri nelerdir ketojonik olarak bana faydası dokunması açısından paket yogurtlar ne kadar sağlıklıdır örnek pınar,sütaş gibi..

  Genel olarak bana tavsiyeniz nedir boyum 174 cm kilom 120kg ve gerçekten zayıflamak ve yağ depolarımı yakmak istiyorum..
  Çok yol denedim ama en iyisi ketojonik olmak sanırım ve ben bunu ölene kadar sürdürmek istiyorum genel olarak et ürünlerini seviyorum yağlı yemeğide lakin bana bir program yazabilir misiniz ben ona uyayım orta halli herşeye ulaşabilecek bir insan değilim hindistanceviz yağı gibi ürünler alamam,4 kişilik bir ailem var onlarada protein lazım :))ve bu işi uygun yollu çözmeye çalışıyorum neler önerirsiniz bu arada bende şehreminiliyim yakınız yani :))

  • Dr. İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar Ömer,

   1 ve 2-Yumurta markası önemli değil. Tabi ki gezen ve doğal beslenen tavuk ve yumurtası her zaman önde.
   3-Ceviz, fındık ve belki kaju benim sıralamama girer. Eğer dikkat edilir ve karbonhidrat miktarı ayarlanırsa son olarak yer fıstığı listeye dahil olabilir.
   4-Trans yağ içeren ve inanılmaz zararlı olan tohum yağlarından kanola yağını tavsiye etmek için mantıklı hiçbir sebep yok. Uzak durun.
   5-Paket yoğurt eğer hiç imkanınız yoksa tercih edilecek bir besin. Aksi takdirde tavsiye etmiyorum. Eğer kendiniz günlük sütten yapabiliyorsanız kefir veya yoğurt mayalamanız çok daha iyi olabilecektir.

   Önerim çok araştırman ve düşük karbonhidratlı beslenmeye devam etmen. Bunu yapman için pahalı besinlere ihtiyaç yok. Doğru yoldasın zira. Bozmadan devam etmeni tavsiye ederim.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 112. Ömer dedi ki:

  Çok teşekkür ederim cevaplar için…
  1-)Uyku öncesi proteinle alakalı yazınızı okudum ben supplement hiç kullanmadım hayatım dağınık olarak 9 ay fitness salonuna gitmişimdir yoğunluktan sadece yürüyüş yapabilecek zamanım var acaba yatmadan 3 saat önce supplementten alacağım proteini 100gr et ürününden alamazmıyım zararı varmı bunun.
  2-)Bazı yerlerde ketojonik diyette kuru fasulye,mercimek,pişmiş havuç,bezelye,mısırdan uzak durmamız gerektiği söyleniyor sizcede böylemidir.

  3-)Hindi eti şu an için alphin ve banvit marka ürünlerin buldum ve onları bazen tüketiyorum iyimi ediyorum bilmiyorum ama hindi etinin internette antibiyotiği metobolizması çabuk attığını ve en sağlıklı protein oldugunu hatta tavuk ve dana etinden daha yüksek protein içeriğine sahip oldugunu söylüyor ne tavsiye edersiniz bu konuda.
  4-)Zetinyağı gerçek sahte anlamıyorum bunun kalitesini anlamanın bir yolu varmı aldığım zeytinyağı litresini 20 liradan alıyorum sahtemi gerçek mi bilmiyorum ama satan kişi tabi gerçek oldugunu iddia ediyor.İnternette birçok marka çok pahalı satıyor
  5-)Mayonez tüketimi tavsiye edermisin bunlarda mesela calve marka mayonez kullanıyorum sonucta bunlarda rafine paket ürün ama duyduguma göre ketojonikte öneriyorlar aynı şekilde ketchup ürünüde tüketebilirmiyiz.

  6-)Konserve balıklarda yüksek oranda kimyasal civa gibi değişik farklı şeylerin olduğunu faydasından çok zararı var diyorlar ne tavsiye edersiniz.Tüketmemizde bir sakınca varmıdır?
  7-)Mangalda normal meşe kömüründe pişmiş et ve tavukları yememde ketojonik açıdan ve sağlık açısından bana zararı varmıdır?

  Yazılarınızı okuyorum ve inanılmaz motive ediyor bu kadar soru soruyorum umarım sizi bıktırmıyorumdur ama inanın bu bilgileri alabileceğim birkaç site var ama bu kadar konuda teknik bilimsel anlamda bilgi sahibi olan heleki doktor biri yok bu yüzden sizden alacağımız bilgiler çok önemli ben şu an daha 5.gündeyim ketojonik diyete başlayalı ve insülin direncim kırıldığını hissediyorum …

  • Dr. İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar,

   1-Alırsınız. Ama ilk tercih sürekli salınan ve yavaş sindirilen proteinden yana.
   2-Yüksek karbonhidrat içeren tahıllardan uzak durmak faydanıza.
   3-Protein içeriği değişir. Antibiyotik için bahsettiğiniz hususuta herhangi bir yayına rastlamadım.
   4-Asiditesine bakmanız gerekiyor.
   5-Çoğu üründe trans yağ var. Eğer mayonez seviyorsanız evde kendiniz yapınız. Güzel bir ketojenik besindir.
   6-Aşırıya kaçmadan tüketilebilir. Ağır metal oranları bu ürünlerde her zaman ölçülür zira.
   7-Mangal ilk tercih değil. Ateş olmadan yapılan ızgaralar daha sağlıklı olacaktır.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 113. Ömer dedi ki:

  şunuda eklemek istiyorum rica etsem ketojonik diyette olan bizim gibiler için ilerde bir liste hazırlayabilirmisiniz neler tüketelim neler tüketmeyelim diye genel manada kendimi çok cahil hissediyorum ve yeterli açıklamayı internette bulamıyorum çok fazla gıda var ama isim isim olsa daha kolaylık olur değerleri v.s yazsa öncelik sıralaması olsa süper olur..
  Birde düşük karbonhidrat içeren tahıllar siz neleri tavsiye edersiniz mesela meyvelerden portakal mandalina yememde yada yazın hangi meyvelere dikkat etmeliyim inanın meyve 6 gündür ağzıma sürmedim ve yemek istiyorum ne yapsam bilmiyorum yememem gerekiyorsa yemem çilek gibi ahududu gibi meyveler önermişsiniz o tarzda olan çok tatlı olmayan gibi ama ben acaba vitamin hapları olarak alsam nasıl olur sizce eşim mesela devit 3 diye bir vitamin kullanıyor bunun gibi bu tarz ilaçlardan alsam nasıl olur çünkü ben konsantremi yağa ve ete vermek istiyorum özellikle iç yağlar kuyrukyağları nasıldır tavsiye edermisiniz..

 114. Yıldırım Koza dedi ki:

  Can Bey merhaba,

  Karbonhidrat alımı neden önemli? Vücut 30gr karbonhidrat a neden ihtiyaç duyuyor? Nerede kullanılıyor? Merak ediyorum, aydinlatmaniz mümkün müdür?
  Şimdiden teşekkürler.

  • Dr. İ. Can Çiftçi dedi ki:

   İhtiyaç duyulan miktar olarak değerlendirmeyin. Ketozise geçmeniz için gereken miktar 30-50 gramın altı. Hali hazırda neredeyse tüm besinlerde karbonhidrat olduğu için zaten 0 karbonhidrat almanız mümkün değil.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 115. Aziz Eroğlu dedi ki:

  Merhabalar,
  AST 16, ALT 20, GGT 24, sadece bilirubin değerlerinin birisi fazla çıktı
  0.24 h(0-0.2) diğer tüm tahlil sonuçları normal aralıkta. 107 kilodan aç karna 83 kiloya kadar düştüm 3 kg kadar daha versem rahatlayacağım. Düzenli spor yapıyorum. 1-2 ay içinde parkur gerektiren sınava gireceğim. Değerli tavsiyelerinize ihtiyacım var. Teşekkür ederim herşey için değişimdeki katkınız çok çok fazla 🙂

 116. sezer aktuna dedi ki:

  hocam merhaba…5 haftadır ketojenik diyete devam ediyorum…boyum 1.73 88 kilodan 80 kiloya düştüm…yazılarınızı takip ediyorum…fitness a da başlamayı düşünüyorum…her gün 10 km yürüyüş yapıyorum…sizce fitness ile birlikte yürüyüş yapmam ne kadar doğru olur…lakin her gün 18 bin adımın üzerine çıkıyorum…fitnesdan önce alabileceğim iyi karbonhidratlar konusunda tavsiyeleriniz nelerdir…yanıtlarınız için şimdiden teşekkürler

  • Dr. İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Süper bir başarı. Öncelikle tebrikler. Egzersiz ile beraber yürüyüş yapılabilir. Ama yorucu olacaktır. Mesafeyi biraz azaltabilirsiniz. Karbonhidrat kaynakları ile ilgili bir yazıyı yakın zamanda yazacağım.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 117. Selin Kaya dedi ki:

  Merhabalar!
  Öncelikle yazılan yorumların bir kısmını okuyabildim o yüzden aynı soru sorulduysa mazur görünüz.

  Ketojenik beslenmeye geçmeye çalışıyorum bir süredir. Benim sorum kuruyemiş miktarı bu diyette ne kadar olmalı? Çiğ olarak tüketilmesi gerektiğini biliyorum. Fakat sanırım bana yediğim miktar fazla geliyor. 100gr kadar fındık yememiz ne kadar doğru?

  Teşekkürler 🙂

  • Dr. İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Karbonhidrat alımını takip etmelisiniz.100 gram fındık yaklaşık 15-20 gram karbonhidrat içerir. Bu rakam biraz fazla.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 118. Uğurcan ÜNAL dedi ki:

  Merhabalar, Benim kilo vermem için normalde almam gereken kalori miktarı 2300 kalori(kilo korumam için gereken 2800 kalori) ancak ben bu kalorininde altına inip 1800 kalori alıp ketojenik diyete girersem kas kaybım dahamı cok olur spor yapıyorum ve bcaa,Lcarnatin ve burner kullanıyorum. Veyahut 2300 kaloridemi ketojenik diyete girmeliyim kas kaybı miktarım çok fazla değişirmi teşekkürler

  • Dr. İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Kas kaybını minimuma indirmek için kalori açığını düşük seviyelerde tutmak gerekiyor.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 119. Uğurcan ÜNAL dedi ki:

  Hocam ayrıca çiğ badem 100 gramında ne kadar karbonhidrat vardır? bademde karbonhidrat var demişsiniz fakat internetten baktım 100 gramında 0,7 gram karbonhidrat diyor

  • Dr. İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Yanlışınız olmalı. Sindirilebilir liflerle beraber yaklaşık 100 gramda 20 gram karb. içeriyor.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 120. Emre yeşildağ dedi ki:

  Merhaba hocam ben ketojenik diyet yapmak istiyorum yaşım 16 kilom 80 yağ oranım %25 veya daha yüksekde olabilir sarkmalar var bazı yerlerimde low carb diyetinden verim alamadım ketojeniğe geçtim bugün ancak bi sorum var low carbdaki gibi 500 kalori kısıcakmıyız ? ben kısıyorum bi sıkıntı olurmu

  • Dr. İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Yaşınız sebebiyle ketojenik diyeti özellikle tek başına yapmanız doğru değil. Daha dengeli diyetleri denemenizi tavsiye ederim.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

   • emre dedi ki:

    kollarımda küçülme oldu bu diyette ağırlık antremanı yaparken antremanda daha iyi hissederdim vücdumu artık okadar olmuyor glikojen depoları boşaldıgı için bu diyette kaynaklanabilirmi ?

    • Dr. İ. Can Çiftçi dedi ki:

     Evet depoların boşalması kas kütlesinde küçülme gibi yorumlanabilir. Ama bu durum kas kütlesi ile alakasız. Bu sebeple endişe edilmemeli.

     Mutlu ve sağlıklı günlere!

 121. Emre yeşildağ dedi ki:

  Herkes ketojenik diyet yaparken halsiz düşmüş çok sinirli olmuşlar ilk hafftaları valla ben enerji doluyum yanlışmı yapıyorum acaba 20 gram karbonhidratı geçmiyorum 😀 proteinide 100 -130 arası alıyorum yağıda 100-120 arası valla benim içinyaratılmış diyet bu

  • Dr. İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Bazı bireyler geçiş dönemini daha rahat atlatıyor. Tek diyeceğim şey “ne mutlu size” olacak.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 122. Emre yeşildağ dedi ki:

  bu diyeti uyguluyorum 2.gündeyim halsizlik mide bulantısı başladı yürüycek halim yoktu normalmidir

  • Dr. İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Muhtemelen yanlış diyet dizaynı ile beraber keto gribini beraber yaşıyorsunuz. Diyetinize bir süre ara verip doğru dizayn üzerine yoğunlaşmanızı tavsiye ederim.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 123. Tip 1 diyabet dedi ki:

  Merhaba, ketojenik diyet insülin kullanan tip 1 diyabetliler için uygun bir diyet mi?

  • Dr. İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Çok dikkatli düzenlenmeli. Deneyim kazanmadan ve kalori/makro besin ayarlaması yapmadan uygulamanızı tavsiye etmem. Öncelikle bir süre düşük karbonhidratlı bir beslenme tarzı çok daha yumuşak ve kaliteli bir geçiş olacaktır sizin için.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 124. Osman dedi ki:

  Merhabalar, yüksek kilo fazlalıklarında ketozise girmek daha mı kolaydır, 50 gramın üstünde karbohidrat tüketimiyle de girilebilir mi?

  • Dr. İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Kişiye ve tüketilen besinlere göre değişeceğini düşünüyorum. Bu sebeple 30-50 gram karbonhidrat sınırı belirsiz.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 125. Emrah dedi ki:

  Merhaba Can Bey,
  Bugün diyet besinlerine baktığımda chia tohumu ile karşılaştım.
  Sadece besin değerlerine baktığımda çok yüksek lif içerdiğini gördüm.
  100g’da yaklaşık 42g karbonhidrat içeriğinin 34g’ı lifmiş. Ayrıca yüksek yağ ve protein içeriğine sahip (31g yağ ve 17g protein).
  Acaba ketojenik diyetin lif açığını buradan da karşılayabilir miyiz? Daha önce incelemiş miydiniz?
  Anlattıklarınıza göre ketojenik diyete uygun bir besin gibi görünüyor.

 126. Erlikhan dedi ki:

  Hocam merhabalar

  İçeriklerin çok kaliteli ve ciddi anlamda doyurucu bilgi sağlıyor bizlere. Katkın büyük. Bu yüzden öncelikle çok teşekkür ediyorum sana.

  Biraz kafa karışıklığına sahibim. Beni aydınlatırsan çok sevinirim. Öncelikle çocukluktan beri kilo problemim vardı. Bundan 6-7 sene önce fitness’a gidip 117 kilodan 80’e düşmeyi başarmıştım. Bu noktadan sonra iş, koşturmaca , yurtdışı mevzuları derken ne beslenme ne spor.. hiç birşey kalmadı. Yaklaşık 4 hafta önce ‘’yarı ketojen’’ olarak adlandırdığım az karbonhidratlı yüksek proteinli orta karar yağlı bir beslenme düzeniyle beraber, spora tekrar başladım. 1gün on, 1 gün off şekilde ağırlık çalışmanın yanında off günlerde yürüyüş yapıyorum. 120 kilodan 111 kiloya düştüm.

  Not: 2016’da ayrıntılı kan tahlili yaptırmış ve 3 farklı doktora gitmiştim. doktorlardan biri tip4 (yada 2 dedi o kısmı hatırlamıyorum) diyabete sahip olduğumu söylemiş ve bana matofin, zirid ve dicetel ilaçlarını yazarak diyetisyene yollamıştı. Diyetisyen ilk cümlesinde spora gerek yok kepekli ürünler kullanın deyince sinirlenip oradan hemen ayrılmıştım. Beni kontrol eden diğer 2 doktor ise yağlandığımı böyle devam edersem şeker hastası olacağımı, fakat bu ilaçları yazan doktorun işleri abarttığını söylediler. 1 sene de aklım başıma geldi ve ben tekrar spora ve doğru düzgün beslenmeye başladım. Günde 4 kafa içtiğim nargileyi son 1 aydır kullanmıyorum tamamen bitti. cheat day’de yok benim için 🙂 Şimdi bu anlattıklarımla alakalı olarak size nacizane 2-3 adet sorum var.

  Soru 1) Ben yağlarımı yakmak ve kaslarımı kaybetmek istemiyorum. O halde günlük almam gereken karbonhidrat miktarımı sizin yazılarınızda belirttiğiniz oranda alacağım. Fakat bu total miktarın yarısını kahvaltıda alıp, diğer yarısını ise antrenmandan hemen sonra protein tozunuyla beraber yarım muz yiyerek almak istiyorum. Sizce bir noksanı yada sakıncası sakıncası olur mu ?

  Soru2) Günlük protein miktarım yukarıda yazdığım hedeflere yönelik olarak yine kilo x 1.8 mi olmalı? (açıkçası çok konsantre ve disiplinli bir ağırlık çalışma stilim var. dinlenmeler için kronometre ile saniye tutuyor, nefesimi iyi ayarlıyor ve hareketi kas’a yedirerek yapıyorum. her bölgede tüm limitleri zorluyorum)

  Soru 3) Protein tozlarının içindeki şeker önemsenecek miktarda mıdır? (optimum gold mesela) ve aspartam bulundurması ne derece sakıncalı ?

  Soru4) Zaman zaman ayaklarım kaşınıyor ve yara yapıyorum kaşımaktan. Şeker hastası habercisimi acaba? (son 1 senedir kol uyuşması, kalbin altında feci ağrı vardı) (ve evet biraz geç başladım farkındayım)

  Soru5) Eğer şeker hastasıysam geçen gün aç karnına ölçtürdüğüm parmaktan kan alakrak şeker ölçümü yapan alette sayı 83 çıktı. (100 olması gerekiyor diye biliyorum)

  SON OLARAK : Aslında aklımdaki beslenme planı, tamamen ketojen tip beslenmeye ek olarak abartmadan serbest kaliteli bir salata ve antrenmandan sonra hemen protein tozu ile beraber 1 tam muz yemek. Bu tip bir beslenme ve ağırlık çalışmanın kaslarımı yıpratıp kayba yol açıp bana vücut yağı yerine zaman ve kas kaybettireceği korkusu yaşıyorum.

  Ek: Son 1 ayda başladığım bu beslenme ve spor yolculuğunun yararları:

  – horlamam azaldı.
  – kilo verdim.
  – daimi yüksek motivasyon ve moral
  – daha etkin çalışma ve hızlı düşünme geri geldi
  – yorgunluk hissinin bitişi (eskiden 11 saat uyusam dahi yataktan zor kalkardım)
  – aynı saatte alarmsız ve dinç uyanmaya başlamak
  – kalbimin alt kısmında olan ağrı artık olmuyor. zira gece bile uyutmazdı.

  Biraz uzun oldu ister istemez ama cevaplarsanız hatalarımı görmüş olurum. Bir yandan da diğer okuyan kişilerde yararlanmış olur.

  Cevaplarınız şimdiden çok teşekkür ederim.

  iyi çalışmalar

  • Dr. İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar,

   1-istediğiniz gibi dağıtım yapabilirsiniz.
   2-1.8 maksimal egzersizlerde gayet uygun bir oran.
   3-Önemsemek gerekiyor. Çoğunda dekstroz var zira. Aspartamlı supplementleri tercih etmemekte fayda var.
   4-Çok değerli bir bulgu değil. Sporcularda ayak mantarı sık görülür. Yani birçok sebep olabilir.
   5-Gece 8 saatlik açlık ile ölçtürmek daha doğru.
   6-Muz yerine daha kaliteli bir karbonhidrat kaynağı tercih edilebilir. (https://www.fitekran.com/en-iyi-ve-saglikli-karbonhidrat-kaynaklari/) Kas kaybı her diyette olduğu gibi bir miktar olacak ama düşük karbonhidratlı beslenmeden memnun kalmamanız mümkün değil.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 127. Ege dedi ki:

  Can bey merhaba , son çare olarak size yazıyorum inanın senelerdir yanlış programlarla çok zaman kaybettim . Ben 26 yaşında 1.98 boyunda 130 kg yağ oranı %28-30 larda olan bir erkeğim . Ketojenik birkaç kere uyguladım fakat tam anlamıyla miktarları doğru hesaplayamadığımdan uyamadım . Almam gereken günlük maksimum protein miktarını ( ketozisten çıkarmayacak maksimum miktar ) ve karbonhidrat ,yağ miktarını yazabilirseniz size minnettar olurum . Haftada 3 gün bütün bölgeleri çalıştıracak ve 1 saat sürecek şekilde ağırlık antrenmanı yapıyorum . Son sorum da bu antrenmanla alakalı kas kütlesinin bu diyette sabit kalacağını düşünürsek sizce ağırlık antrenmanı bırakıp sadece cardio yapmam daha mı doğru olur . Eğer ağırlık antrenmanlarını tamamen kesersem haftada kaç gün cardio yapayım . Çok teşekkürler şimdiden

  • Dr. İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar Ege, ketojenik diyette ciddi kalori hesaplamasına ihtiyaç duyarız. Bu sebeple direkt olarak kalori hesaplaması yapmam ve net makroları belirtmem mümkün değil. Bu konuda maalesef yardım edemeyeceğim. İkinci sorunuza cevabım ise hiçbir zaman ağırlık antrenmanlarını bırakmamanız yönünde olacak. Eğer eklemek isterseniz bir gün ağırlık antrenmanına ek olarak kardiyo yapabilirsiniz.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 128. begüm güneren dedi ki:

  Ketozise girdiğimizi anlamak zorundamıyız ? 5gündür uyguluyoum artık alıştı vücudum yağa

  • Dr. İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Ketozise girmediyseniz ketojenik diyet yapmamış oluyorsunuz. Bu yönden dikkat etmekte fayda var.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 129. yiğit dedi ki:

  süt ve süt ürünleri kullanırsak ketozisten çıkarız yazıyor ama abartılmdaıgı kadar ? yani günde 1 bardak süt 3 kaşık yoğurt 50 gram lor peyniri tüketiyordum günde kesmelimiyim

  • Dr. İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Hayır böyle bir beyan yok. Karbonhidrat sınırını aşmadığınız sürece süt ve süt ürünleri sizi ketozisten çıkarmaz.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 130. Deniz dedi ki:

  Merhaba,
  Benim size iki sorum olacaktı. Bu hafta ketojenik diyete başladım; karbonhidrat düzeyimi 35 gr ın altında tutuyorum. Boyum 162 kilom 54. 50 kiloya inebilmek hesaplama yapmakta güçlük çekiyorum; 35 gr karbonhidrat, 70 gr protein, 75 gr yağ gibi bir düzenleme uygun mudur? (yağ konusunda hala rahat davranamıyorum:) ) Bir de multivitamin kullanımı önerir misiniz; bu konuda Türkiye’de alınabilecek ürünlerle alakalı bir bilgi bulamadım, Solgar VM75 ya da VM2000 alabilir miyim örneğin? Çok teşekkür ederim şimdiden, iyi çalışmalar dilerim.

  • Dr. İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar, kalori ihtiyacınızı bilmemekle beraber makroların birbiriyle ilişkisi gayet iyi. Multivitamin konusunda eksikliği görmeden tüketim yapmayı çok mantıklı bulmuyorum. Marka konusunda ise şuan için bir tavsiyem yok.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 131. Selim dedi ki:

  Merhaba,
  Dişim apse yaptı yaptı diş doktoru muhtemelen antibiyotik kullanmamı istetecek, ketojenik diyette antibiyotik kullanmanın bir zararı olur mu ?

  • Dr. İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Hayır, antibiyotik kullanımında ketojenik diyet düzeninde herhangi bir zarar beklemiyoruz.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 132. ceyda dedi ki:

  Merhaba öncelikle emeğinize sağlık. Neredeyse tüm yazılarınızı okudum hepsi birbirinden faydalı ve özenerek hazırlanmış.

  Benim merak ettiğim bir iki soru var.
  Öncelikle amacım kilo almak ya da vermek değil sadece sağlıklı beslenmek. 162 cm boyundayım 45-46 kilo civarındayım.
  Bir süre önce ketojenik beslenmeyi denedim fakat sonra yediklerimi kaçırınca emin olamadım ve devam etmedim. Hala düşük karbonhidratlı besleniyorum maksimum 50-60 gramlara çıkıyor.
  Yeniden ketojenik beslenmeye geçeceğim fakat her şeyden emin olmak istiyorum.
  1- Yer fıstığını fazlasıyla seviyorum alacağım yağ miktarını bundan karşılasam ketojenik beslenme olur mu? Hindistan cevizi yağı,avokado ve yağını,zeytinyağını da bolca tüketiyorum ama makrolar hep düşük kalıyor anca fıstık yersem dengeleyebiliyorum.100 gramında 8 gr karbonhidrat var diye biliyorum. Karb değeri çok yüksek değil çünkü kahvaltımda çok az karbonhidrat alıyorum. Uzun süredir ekmek,simit bu tarz şeyler tüketmediğim için aldığım karb anca peynir,domatesten oluyor.
  2-Ketojenik beslenirken karbonhidratı aşmadığımız ama yağ alımını da yeterli yapmadığımız bir gün oldu diyelim o gün ketozisten çıkmış mı oluyoruz?
  3- Bu soru fasting ile ilgili. Bir süredir fasting yapıyorum fakat her gün düzenli bir saatte yemek yemiyorum. Akşam yemeğimi 17’de de yediğim oluyor 19’da da .Ona göre kahvaltımı ayarlıyorum ama böyle olunca saatlerde kayma oluyor.Sizce bu fasting için zararlı bir şey midir? Yoksa en az 16 saat açlığı yaptıktan sonra düzen önemli değil mi?

  Sorularımı cevaplarsanız çok sevinirim.Şimdiden teşekkür ederim.Tekrar emeğinize sağlık.

  • Dr. İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar,

   1-Tabi ki. Makrolar tutuyor ise yapılabilir.
   2-Hayır. Ketozisten çıkartan şey yüksek karbonhidrat alımı. Protein ve yağ makrolarını tamamlayamamak sizi ketozisten çıkartmaz.
   3-Düzen her zaman önemli. Ama küçük değişiklikler fasting sürecine ciddi şekilde zarar vermez.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 133. Servet Uçar dedi ki:

  merhab hocam !
  benim yaş 54 kg:94 makro değerlerim şöyle toplam yağ:1 sodyum2734mg 83,53g, kolestrol:920mg, toplam karbonhidrat: 28,71 g, diet fiber:10,7g, şekerler:7,25 g, protein:114,05 g, toplam hedef kalori:2700 alınan kalori:2196 kalan kalori açığı:504 yüzdelik dilimler ise karbınhidrat %5,yağ:%74, protein:% 21 gün aşırı 1 saat agrlık, 45 dakka spnng yapıyorum. sorum şu karbonhidrat değeri olan 28,71 den diet fiber değeri olan 10,7 düşerekmi aldığmız karbonhidart değerini bulacağız yani 28,71-10,7=18,1 g doğrumu anlmışım teşekkürler

  • Dr. İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar, lifler eğer sindirilemeyen lif ise doğru bir hesap yapmışsınız.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 134. Mehmet B. dedi ki:

  Harika bir yazı olmuş tebrik ederim.İnternette bu kadar geniş bir anlatımı ancak yabancı kaynaklarda bulabilirdim sanırım. Sormak istediğim 2-3 sorum var sayın hocam
  1- Diyabet hastaları bu diyeti yapabilir mi?
  2- Keton çubuklarında yanılma payı var mı?
  3- Ketoda deztek vitamin için Supradyn uygun mu?

  Umarım cevaplarsınız.Şimdiden teşekkür ederim

  • Dr. İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar,

   1-Evet.
   2-Çok düşük.
   3-Hayır. Hedefe yönelik eksikleri kapatmak daha uygun.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 135. Can dedi ki:

  Merhabalar. Size iki sorum olacaktı.
  1) bu diyete kafein zarar verir mi? Özellikle filtre kahve ya da türk kahvesi gibi direk tohum kahveleri.

  2) Bu diyette acaba belirli periodlarda cheat day ya da cheat meal yapılıyor mu?

  Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim

  • Dr. İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar,

   1-Hayır. Zarar vermez.
   2-Yapılmaması daha uygun.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 136. Mehmet dedi ki:

  Merhaba,

  Ketojenik diyet ile minimum kas kaybederek yaklaşık 8 hafta içerisinde 11 kg verdim. Bu süre içerisinde (-500,-750) kalori açığı bıraktım ve haftanın 3-4 günü spor yaptım.

  Diyeti bu hafta sonu bırakıp ve 1-2 gün canımın istediği şeyleri yemek istiyorum, sonrasında düşük karbonhidratlı beslenme düzenine geçmeyi düşünüyorum.

  1- Ketojenik diyeti kalori açığı bırakarak uygulamanın ideal bir süresi var mı ?

  2- 9. haftanın sonunda 1-2 gün istediğim gibi beslenmemin şuan almış olduğum sonuca büyük bir zararı olur mu ?

  Teşekkürler.

  • Dr. İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar,

   1-Net bir süre yok. Bedenin tepkisi ve hedeflere göre değişmekte.
   2-Diyeti çok fazla bozarsanız ketozisten çıkarsınız. Fazla kalori alımı yağ kütlesinin artışı demek. Dengeli beslenirseniz sorun olmayacaktır.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 137. bilge Çorumlu dedi ki:

  Merhaba ben toplam karbonhidrat, net karbonhidrat konusunda bir durumu kesinleştirmek için soracağım.

  Örneğin;
  1 avokado daki sadece karbonhidrata bakacak olursak; (fatsecret’in web sitesindeki değerlerine göre)
  Toplam karbonhrat: 8,53 gr, Diyet fiber: 6,7 gr, Şeker: 0,66 gr görünüyor.

  Şimdi bizim ciddiye almamız gereken karbonhidrat hangisi? 100 gr avokado yediğimizde günlük 25 gr’lık karbonhidratımızın ne kadarını kapsayacak?

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   8.53-6.7=Sindirilebilir karbonhdirat. Buna göre porsiyonlama yapabilrisiniz.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 138. Esra ERDEM dedi ki:

  Merhaba Can Bey
  Nisan başından beri ketojenik diyet yapıyorum. 164 boyunda ve 55 kiloyum. Bi kaç kilo vermek istiyorum fakat diyete çok dikkat etmeme rağmen yalnızca 1 kilo verebildim.
  Bu diyetten bağımsız olarak uzun yıllardır akşam 7 de günde tek öğün şeklinde besleniyorum. Karbonhidrata çok dikkat etmesem de ekmek ve şeker tüketmiyorum. Bu nedenle normalde de tek öğünde alabildiğim karbonhidrat 50 gr geçmiyordur muhtemelen. Acaba zaten vücudum bu tarza yaklaşık beslenmeye alışık olduğu için kilo veremiyor olabilir miyim?

  Yazınızda bahsetttiğiniz hiç bir olumsuz belirtiyi de yaşamadım. Acaba Ketozise giremiyor muyum? Günlük 30 gr karbonhidrat alıyorum ve toplam kalori 1200 ü geçmiyor. Kilo vermek için karbonhidratı daha da mı düşürmeliyim?

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar Esra Hanım, tam olarak makroları hesaplamadığınızı görüyorum. Net bir hesaplama sonucu yorum olarak dönüş yapabilirseniz en azından diyetiniz ile ilgili önerilerde bulunabilirim.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 139. Çiğdem dedi ki:

  Merhaba,
  Ben bu diyeti yaklaşık 10 gün uyguladım ama bazı günler çarpıntı, düşük nabız, sol kolda hissizlik, hipoglisemi gibi sorunlar yaşadım.(panik mi anlamadım) Bazı günler ise tam tersi çok iyiydim. Kilo da verdim. İnanın çözemedim.
  Birkaç sorum olacaktı:
  1.Tip 2 diyabeti, insülin direnci olanlar bu diyeti yapabilir mi?
  2.Hipoglisemiye neden olur mu?
  3.Kimler asla yapmamalı?
  Teşekkür ederim

  • Dr. İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamalar,

   1-Kesinlikle yapabilir.
   2-Hipoglisemi atakları yaşıyorsanız düşük kan şekeri sizi rahatsız edebilir. Özellikle yemek sonrasında bu tip ataklar yaşıyorsanız reaktif hipoglisemi açısından değerlendirilmeniz gerekir.
   3-Gebeler, çocuklar ve özel metabolik hastalığı olanlar yapmamalı. Bu sebeple diyet öncesi hekim kontrolü önermekteyim.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

   • Çiğdem dedi ki:

    Cevabınız için çok teşekkürler. Diyete inatla devam ettim ve şeker düşmelerim, grip, yorgunluk hallerim geçti. Kilo veriyorum:)

    • Dr. İ. Can Çiftçi dedi ki:

     Tebrikler!

     • Çiğdem dedi ki:

      Merhaba,
      7kg verdim ve durdum. Diyeti bozmuyorum, myfitnesspal ile hem makroları hem kaloriyi takip ediyorum. Fakat kilo veremiyorum.Sorun sizce ne olabilir?Teşekkürler

     • Dr. İ. Can Çiftçi dedi ki:

      Uyku, metabolik problemler, plato ve daha birçok sorun olabilir. Tahminim kalori ihtiyacınızın değişmesi.

      Mutlu ve sağlıklı günlere!

 140. Ragnar Lothbrok dedi ki:

  Merhabalar, günde 30 gr karbonhidrat tüketiyorum (koyu yeşil sebzeler ve cevizden geliyor). Bu karb-lif = net karb olayını nasıl hesaplayacağım. Ceviz aşığı bir insanım ve günde 30 gr ile sınırlandırmak mecburiyetinde kalıyorum. Net karb miktarı nedir? MTC yağ alabilmek için de Hindistan cevizi rendesi (kuru) yiyorum ama onuna karbı yüksek. İşin içinden çıkamadım.Yardımcı olur musunuz?

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Besin değeri tablosuna baktığınızda gördüğünüz karbonhidrat miktarından lif içeriğini çıkartmanız size sindirilebilir karbonhidrat miktarını verecektir.

   Mutlu ve sağlıklı günlere’

 141. İbrahim solmaz dedi ki:

  Hocam benim sorum şu; kilom 180 cm kilo 80 yağ oranı %14-15
  Amacım kilo vermek değil ben kilomu korumak istiyorum ama derimin kalın olması ve karın kaslarımın belli olmaması, beni vücut çalışıyormuş hissinden uzaklaştırıyor.
  Max 30 gram karbonhidrat
  Kilo başı 2 gr protein
  Kalan kaloriyi zeytinyağı tüketerek alsam
  Yani almam gereken kalorinin birazcık üstünde alsam hergün
  Bir süre sonra yağ oranımda azalma gerçekleşir mi
  Kas kütlem de artış olur mu ?
  Daha kuru görüntüyü bu diyetle elde edebilir miyim ?

  • Dr. İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Soruların cevabı kişiden kişiye değişir. Diyet ve egzersiz düzeni ile değişir. Bu sebeple cevap vermek imkansız.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 142. Mehmet B. dedi ki:

  Hocam selamlar. 5 gün oldu başlayalı ve artık birakicam.Cok bilincsizce hiç bir doktora danismadan bu diyete sadece internet okumalalari ile baslayarak hayatim boyunca unutamayacagim bir tecrübe edindim maalesef… resmen kronik yorgunluk yasiyorum.Yurumeye dermanim yok kac gündür, oturdugum yrrden bir anda

  • Dr. İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Maalesef birçok kişinin yaşadığı bir durum bu. Hekiminize danışmadan ve uzman yardımı almadan beslenme düzeninizi değiştirmeniz büyük bir hata. Doğru düzenleme için lütfen hekiminize danışın.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 143. Mehmet B. dedi ki:

  Bu diyet yüzünden kronik yorgunluk yaşıyorum resmen. Ölü gibiyim hocam antreman yapmayi gectim yuruyecek halim yok. Nasil kurtulabilirim bu durumdan ?

  • Dr. İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Ketoflu durumundan bahsediyorsunuz. Eğer doğru şekilde diyet yapıyor ve ek bir hastalıktan muzdarip değilseniz 3-4 gün içinde bu durumun geçmesi gerekiyor. Eğer geçmiyorsa diyet düzenini gözden geçirmekte fayda var.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 144. Ragnar Lothbrok dedi ki:

  Hocam selamlar, ketojenik diyete başlamamla beraber yaşadığım halsiziğik,baş dönmesi gibi sorunların nedenini yaptırdğım tahliller sonucunda öğrendim ne yazıkki.Kolesterolüm 725 çıktı,yaşım henüz 23.Ortamda çok fazla kirl bilgi var ve ben size güveniyorum.Nasıl bir beslnme tarzı önerirsiniz bana?

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Kolesterol değeri mantıklı aralıkta değil. Tahlili tekrarlattırmanızı öneririm. Eğer yine aynı sorun çıkarsa genetik olarak geçiş yapabilen bazı hiperkolesterolemi sendromlarını hekiminizle beraber araştırabilirsiniz.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 145. ilke can dedi ki:

  iyi günler,
  şu an emzirdiğim için yapmıyorum bu diyeti tavsiyeniz üzerine..ancak incelediğim kadarıyla biraz zorlukları mevcut..öncesinde dukan, atkins yada karatay diyetlerinden birini yapsam? hangisini tavsiye ederdiniz? dukan diyeti de zor gibi..sebze kısıtlaması var..sizce ne yapmalıyım? bebek düşünüyoruz tekrar ve 40 kilo vermem lazım..yaş 35 oldu:(..
  subklinik hipotroidim ve prediyabetim var..teşekkür ederim..

  • Dr. İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Emzirme döneminde bahsettiğiniz diyetlerin hiçbiri uygulanabilir değil. Zira süt kalitesi düşebilir. Tavsiyem paleo diyeti tarzı daha doğal ve dengeli bir diyet uygulamanız. Hali hazırsa bırakacağınız küçük kalori açıkları hızlıca kilo vermenize yardım eder.

   Ayrıntılar için şu yazımı mutlaka okuyun. https://www.fitekran.com/emzirirken-diyet-yapma-ve-kilo-verme-rehberi/

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 146. gökçe gökçe dedi ki:

  ellerinize sağlık ve koskocaman teşekkürler. Aklımda bidünya soru var.
  Yaklaşık 10 gündür ketojenik beslenmeye çalışıyorum. Litrelerce yağ tüketemiyorum ama öğlenleri lor peynirin üstüne 1 TK zeytin yağı ve biraz keten tohumu atıp yiyorum. Yıllarca vejeteryan beslendiğim için henüz hiç kırmızı et yemedim ama tavuk balık yemeye gayret ediyorum. Ama hala çok sebze yiyorum sanki. Merak ettiğim şeyler şöyle:

  1. Yediğimiz yağları vucut glikoza yaptığı gibi depolamak yerine neden yakıyor ki? Bu yağların depolanma ihtimali nedir?
  2. Günlük kalori ihtiyacımı nasıl hesaplayacağım. İnternette bir kaç noktadan bakınca farklı farklı değerler gördüm. (1,63 boy 55 kg, akşamları 40dk yürüyüş, tüm gün masa başı iş)
  3. Kahvenin süt yerine kremalı içilmesi öneriliyor. Bu krema şu bildiğimiz kahve beyazlatıcısı olabilir mi? Eğer öyleyse onun kh değeri 5gr için 2,9 gr. Çok kahve (8-10 bardak) içen biri olarak başka hiç kh almamalıyım ??
  4. Regl dönemi bildiğiniz üzre sancılı geçiyor. Yeme isteği geçmek bilmiyor. Nasıl atlatabilirim?
  5. Kefir ve yoğurt ile ilgili hala bir kafa karışıklığı var yerken/içerken içim bir türlü rahat edemiyor. Bidaha yardımcı olur musunuz.

  Tekrar teşekkürler.

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   1-Her şeyin fazlası depolanır. Burada amaç hızlı depolanmayı sağlayan insülin pikini azaltmak. Yağ tüketmek aşırı insülin salgılatmaz ve dolayısıyla depolanma ihtimali daha az olur.
   2-https://www.fitekran.com/gunluk-kalori-ihtiyaci-hesaplayici/
   3-En iyisi tereyağı veya hindistan cevizi yağı.
   4-https://www.fitekran.com/tatli-krizini-onlemek-icin-yapmaniz-gerekenler/
   5-Kesinlikle kefir. Ayrıntılı karşılaştırma şu yazımda mevcut: https://www.fitekran.com/kefirin-faydalari/

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 147. Cansu ayazoğlu dedi ki:

  Ketojenik diyet için sebzelerin ve kuruyemişlerin de serbest ve serbest olmayanların tam listesini verir misiniz ?ya da bilimsel bir kaynağa yönlendirirseniz sevinirim. 🙂 Mutlu ve sağlıklı günler .

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Keto uygun besinlerin kısa süre içerisinde kolay kullanılabilecek bir listesini paylaşacağım.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 148. ayşen dedi ki:

  hocam merhaba, ketojenik diyette stevia gibi tatlandırıcıların kullanılması doğru mu? Yabancı sitelerdeki tariflerde sıklıkla kullanılıyor.

  • Dr. İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Kullanılabilir. Ama aşırıya kaçmamakta ve tatlı ihtiyacını azaltmakta fayda var.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 149. bülent ergün dedi ki:

  Merhabalar.

  Ben aslında çok kolay kilo verebiliyorum. Her sene nisan ayı ile kampa girip mayıs ortasında işi bitiriyorum.düşük kalorili, yağı az karbonhidratı kalitelisinden seçilmiş bir diyet oluyor işede yarıyor. Sizin yazılarınızla ketojenik diyeti denemeye başladım yarın 1 hafta olacak. bu sene ekstaradan alt göbeğide yok edicem. 2. günden ağız kokusu başladı ama idrar pırıl pırıl kokuyu rengi geçtim su gibi tertemiz. aynı diyeti uzun süredir yapan arkadaşım suyu çok tükettiğimi o yüzden olduğunu söyledi ama hafta sonu test yaptırmaya karar verdim . ayrıca strip siparişide verdim kendi testlerimi yapacağım haftaya.günde en az 3 litre su içiyorum. çay nescafe kullanmıyorum . günde 4-6 kez idrara çıkıyorum. Sizce test zamanı suyu azaltmalımıyım?

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Hayır azaltmanıza gerek yok. İdrar tahlilinde keton pozitif ise yüzünüz gülebilir 🙂

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 150. Yigit dedi ki:

  Hocam Merhabalar;
  Diyette ilk ayimi bitirdim. Merak ettigim konu ister istemez olculerde 1-1,5cm dusus oldu bunun bir kismi glikojen depolarinin boslamasi midir? Yoksa dusen yag oranindan mi kaynakli? Diyet sonrasi glikojen depolari dolunca tekrar bir hacim artisi mi soz konusu? Tesekkur ederim.

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Sebep her ikiside olabilir. Burada önemli olan şey kilo kaybediyor musunuz? Yağ oranınız düşüyor mu? sorularına vereceğiniz “evet” yanıtı. Eğer cevap “evet” ise diyet sonrası yapacağınız karbonhidrat alımı ile çok daha dolu bir görünüme sahip olabilirsiniz.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 151. şerife helvacıoğulları dedi ki:

  Hocam merhaba. 7 gündür ketojenik diyet yapıyorum. 62,5 kg ile başladım ve şuan 59,5 kg’a kadar ulaştım. Kulağımda akupuntur iğneleri olduğu için bu diyette hiç zorlanmadım. Ama ne yapsam beğenirsiniz. REVANİ yedim. Hemde hunharca. ( regl dönemim yaklaşıyor da ) ama günlük kh. seviyemi ve günlük kalori miktarımı aşmadım. Ne oldu şimdi 7 günüm çöp mu oldu. 🙁 telafi için ne yapabiliriz.

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Karbonhidrat düzeyini aşmadıkça çöp olan hiçbir şey yok. Telafi için yapılacak tek şey diyete daha iyi odaklanmak ve devam etmek olacaktır.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 152. Sinem dedi ki:

  Merhabalar Can Bey. Oruç tutuyorum ve bu 3. Günüm ketozise girmeye çalışıyorum ilk 4 öğünümde karbonhidrat miktarını %6 yı geçirmedim ama dün iftarda %9 olmuş farkına varmadan. Emeklerim boşa gitti diye düşünüp bugün son vermeyi düşünüyordum ama şuan su gibi nezle oldum. Acaba bu ketozise girdiğimin göstergesi olabilir mi ? Ne tavsiye edersiniz şimdiden çok teşekkür ederim. Vereceğiniz cevabı bekliyorum.

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Yüzde olarak değilde, gram olarak 50 gramı hedeflemenizi öneririm. Nezle tek başına ketozisi göstermediği için kesin olarak bir şey söylemek güç. En iyisi bir süre daha devam etmeniz olacak. Çünkü bu kısa vadeli değil, uzun vadeli ve sağlıklı bir beslenme tarzı.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 153. Taner dedi ki:

  Merhaba,

  30 yaş 85 kilo 1.80 boyundayım. Kolesterol ve tansiyon sorunum var, ilaç vs. kullanmıyorum henüz, spor ve diet tavsiye etti doktorum. Kolesterolum 273, LDL 200. Bu diyet bana uygun mu tam emin olamadım çünkü yağlı kırmızı et ve peynir gibi kolesterol artırıcı yiyecekleri yemeden yapmak zor gibi. Bu konuda ne düşünüyorsunuz ?

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Uygun ama bu değerler ile tek başına diyet düzenlemeniz zor. Doğru bileşimi ketojenik diyet ile uzun süre çalışan bir uzman yada hekimle uygulamanız gerekiyor.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 154. Ege Şahinkaş dedi ki:

  Hocam öncelikle mükemmel site, ellerinize sağlık. Ben Tıp fakültesinde okuyorum malum çok hareket edecek zamanım olmuyor, şu aralar hiç spor yapmıyorum. Boyum 185 kilom ise 100 ve kilo vermek istiyorum. Makroları yerleştirme ve kalori hesaplama konusunda kendimi çok cahil hissediyorum biraz yardımcı olabilirseniz çok sevinirim, şimdiden teşekkür ederim.

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Cahillik demeyelim. Bu net olarak acemilik. Sorunu daha net olarak ifade ederseniz direkt olarak yardımcı olabilirim.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 155. melis mer dedi ki:

  Merhaba Can Bey,

  Ketojenik diyet yaparken aynı anda IF de uyguluyorum. Yemek yeme aralığım 11-8 ancak güne iyi başlamak adına uyandığımda bulletproof kahve içiyorum (Espresso içine 1 tatlı kaşığı Ghee ve bir tatlı kaşığı Coconut oil ile), akşam yemeğinden 3 saat önce egzersiz yapıp hemen ardından çok küçük bir parça bitter çikolata yiyorum ve ardından yaklaşık bir saat ara verdikten sonra akşam yemeğini yiyorum. Sabah ilk öğünden sonra bir adet probiotik tablet ve gece yatmadan da 250 mg Magnesium ve Krill oil alıyorum. D vitamini eksikliğim olduğunu bildiğim için ayda bir 1 doz D vitamini alıyorum. Size bu plan doğru mu? Ayrıca vejeteryanlar için ekstra önerileriniz var mı? Verdiğiniz tüm bilgiler için teşekkürler.

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Plan güzel görünüyor. Vejetaryenler için B12 düzeyini değerlendirmek ve kaliteli aminoasit ihtiyacını karşılamak oldukça önemli.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 156. Merve Özbay dedi ki:

  Merhaba
  Bu beslenme şekli uzun süre uygulamada vücuda ne gibi zararlar verebilir?
  1 ya da 2 ay uyguladıktan sonra yavaş yavaş karbonhidrat miktarını artırarak normal beslenme alışkanlığımıza dönebilir miyiz yağ oranını artırmadan?

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Uzun vadede daha yumuşak bir geçiş için düşük karbonhidratlı beslenmeye geçilebilir (<100 gram karb.) Bu yöntemle herhangi bir zarar görmezsiniz.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 157. hasan bildik dedi ki:

  selamlar hocam. bu diyeti günde tek öğün beslenerek 1500-2000kalori alarak yapabilir miyiz? ve salata çiğ ya da pişmiş sebzeler yasak mı?

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Tek öğün uygulanabilir ama uzun vadede zor olacaktır. Ayrıca tek öğünde sağlıklı kaynaklardan kalori alımı daha da zor. Ama yapılacaksa uygundur. Salata eğer karbonhidrat sınırını geçmenize neden olmayacaksa tüketebilirsiniz.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 158. Hikmet dedi ki:

  Merhaba,
  Öncelikle site için tebrikler. Tip 2 diyabet teşhisi konulduğundan itibaren 4 yıldır sıfır işlenmiş şeker kullanmama rağmen (muhtemelen başta ekmek karbonhidratlar sayesinde) sadece kilomu koruduğum için ketojenik diyeti denemeye karar verdim.
  Şu an favorim bol tereyağlı yumurta beyazı ( sarısını sevmiyorum :/ ) ve direkt tereyağını yemek 🙂 , özellikle direkt tereyağı sorun olur mu? Birde yemek yerken zevk almak istemiyorum, böyle yal kılıklı 🙂 mümkünse tatsız tutsuz önereceğiniz birşey var mıdır? ( Amacım fazla protein almamak , yağ olmayan yüksek yağlı düşük proteinli öneriniz ne olur? Yok derseniz tereyağını kaşıklayın, zeytinyağını kafaya dikin o da uyar 🙂 )

  Şimdiden teşekkürler

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar, tereyağını direkt yemek ve aşırı tüketmek HDL düzeyini aşırı arttırabilir. Bu sebeple zeytinyağı ile devam etmekte fayda var. Tarif önerileri için yakında güzel bir kaynak oluşturacağım.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 159. Nevin dedi ki:

  Merhabalar,
  Kan grubuna göre beslenmek konusunda bir yazı yazar mısınız rica etsem?
  Sağlıkla kalın.

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar Nevin Hanım, kan grubuna göre beslenmenin bilimsel hiçbir dayanğı yok. Bu sebeple şuan için konu üzerine eğilmek için erken.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 160. fulya yayla dedi ki:

  Merhaba Can Bey,

  sdm diyeti ile ilgili ne düşünüyorunuz?

  Selamlar,

 161. Selim dedi ki:

  Merhaba,

  Sıcak yaz aylarında ketosis beslenme düzenin herhangi bir zararı olur mu ?

  Teşekkürler.

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Sıvı ve mineral kaybına/alımına dikkat ederseniz herhangi bir problem olmayacaktır.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 162. emre dedi ki:

  Can Bey Merhaba,

  öncelikle bilgiler ve site için çok teşekkürler, inanılmaz bir kaynak olmuş, hele ki doktordan olunca güvenilirlik tavan yapmış. bu inançla ben de diyete başladım, bugün üçüncü günüm. bugüne kadar düzensiz şekilde düşük karbonhidratlı diyetleri sporla birlikte yaptım, sonuç aldım ancak diyeti bırakınca verdiğim kiloları fazlasıyla aldım. ketojenik diyeti duymuştum ama yüksek yağ meselesini bilmiyordum, halen de günde min. 100 gr yağ ile nasıl yağ yakacağım, basmakalıp aklım bunu kabul etmiyor, göreceğiz:)

  ketozise girdiğimi 2. gün akşamında idrardaki antibiyotik kokusundan anladım. şu an olumsuz bir durum hissetmedim, belki bugüne kadar yaptığım düşük karbonhidratlı diyetlerin sayesindedir. şimdi diyeti bozmadan 25 gün uygulamayı düşünüyorum. haftanın 5-6 günü fitness + cardiodan oluşan bir program yaptım, supplement olarak bcaa + whey protein + carnitine alacağım, günlük max 1.8 protein dengesini gözeterek tabii ki.

  örnek menüyü hazırlayacağınızı belirtmişsiniz ama hala bir gelişme yok:) ben kendim için bir program yaptım, yorumlarınızı merak ediyorum.

  sabah:
  30 gr zeytinyağında 3 tam yumurtalı omlet + yarım dilim kepekli ekmek
  besin değeri: 45 gr yağ + 20 gr protein + 6 gr carb

  öğlen:
  30-40 gr zeytinyağında pişirilmiş 150-200 gr hindi/tavuk/kırmızı et + 75 gr bulgur pilavı (veya 1 dilim kepekli ekmek) + salata
  besin değeri: 40 gr yağ + 40 gr protein + 15 gr carb.

  akşam: 30-40 gr zeytinyağında pişirilmiş 150 – 200 gr hindi/tavuk/kırmızı et 4 75 gr bulgur pilavı (veya yarım dilim kepekli ekmek) + salata
  besin değeri: 40 gr yağ + 40 gr protein + 10 gr carb

  toplam besin değeri: 130 gr yağ + 100 – 120 gr arası protein + 31 gr carb

  ara öğünlerde, bir avuç fındık, birkaç dilim salatalık, kriz anında minimum şekerli fıstık ezmesi vb. yiyorum. gün içinde 3-4 sade kahve, yeşil çay, sabah kalktığımda ılık suya limon ve 5 gr sirke tüketiyorum.

  bu planda aldığım yağ 120 – 130 gramı aşıyor, sizce fazla mı? programa başka katkılarınız olabilir mi?

  şimdiden teşekkürler,

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Kalori ihtiyacınızı, kan değerlerinizi ve diğer verileri görmeden buraya bir katkıda bulunmam ne yazık ki imkansız.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 163. tuçi dedi ki:

  Selamlar!
  24/ 24 intermittent fasting hareket patenini baz alarak ketojenik besleniyorum.
  Gün içindeki kahvelere bazan süt katma ihtiyacı duyuyorum ve fakat burdaki (bir süre yurtdışında çalışıyorum) contansanted milk’lerin light olanları sanki yaşı azaltılmış şekeri öyle duran şeylermiş gibi geldiği için onlardan biraz korkuyorum 🙂 laktozsuz süt mü en doğru seçim olur sizce Can bey?
  Öğün serbestlisi olduğum günler için bu soru bittabii, okuduklarımı anladım yani 🙂

  müthiş makaleler; son derece anlaşılır ve aydınlatıcı bir de. Bunun için ayrıca teşekkür ederim!

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar, bir teklifim var. Süt yerine yağ kullanmaya ne dersiniz? Süt çok parlak bir tercih değil zira.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 164. Gokce yildirim dedi ki:

  merhaba.son 2-3 senedir insulin drencim var.ilac ile de dusmuyor.doktorum bana bu drencle asla kilo veremezsin dedi.bir aydir 4 kilo kadar verdim.ilaci birakali 2 ay oldu.ufak ufak spor ve yuruyus yapiyorum.size sorum ilaca devam etmelimiyim, doktorum kilo veremezsin diyordu bu giden kilo su kaybi falanmidir yani gercekten kilo veremezmiyim ve keto diyeti tamamen insulin drencimi yok eder mi? Cok tesekkurler

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   İnsülin direnci kilo vermeyi zorlaştırır. Eğer çok ciddi ise kilo vermeniz durabilir. Bununla beraber ilaç sanırım “metformin” içerikli. Bu denklemde sizi bilmeden, muayene etmeden ve tetkiklerinizi görmeden yorum yapmam zor. Bu sebeple hekiminize danışmanızı önereceğim.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 165. Umut Türkmenilli dedi ki:

  selamlar. ketojenik diyet yapiyorum. yas 29. 179 boy 81 kilo. yuzde 14 yag oranim var. amacim yag oranini 10 un altina cekmek. ilk gun 500 gr carb ile yukleme yaptim. 3 gunden beri 130 gr yag, 40 gr carb, 140 gr protein aliyorum. ancak bayer den aldigim keton testine gore ketosise girememisim. sizce ne yi hatali yapiyorum. haftanin 4 gunu 1.5 saat spor yapiyorum.

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Aşırı kalori alıyor olabilirsiniz, karbonhidrat sayımını iyi yapamıyor olabilirsiniz, bedeniniz adapte olamamış olabilir. Bu seçeneklerin üzerine eğilmekte fayda var.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 166. Ege Sahinkas dedi ki:

  Hocam aklimi kurcalayan bir seyler var.
  1)Karbonhidrati 25-30 gram arasinda tuttugumuz surece ketojenik diyet yapmis sayilir miyiz ve ketosizde mi kaliriz? Yag makrosunu tamamlamakta cok zorlaniyorum cunku.
  2)Gunluk almam gereken kalori miktari 2500 yaziyor kilo vermek icin. Ben ise biraz daha hizlansin diye 1600 kaloride kalmaya calisiyorum. Bunun yarari mi olur yoksa zarari mi olur?

  Cevaplariniz icin simdiden cok tesekkurler.

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   1- Aşırı kalori almadıkça ketoziste olursunuz.
   2- Kilo vermek için günlük almanız gereken kaloriyi ortalama 500 kalori azaltmalısınız.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 167. serhat dadakoğlu dedi ki:

  Hocam selamlar. Ketojenik diyete başlamak istiyorum fakat çok bir bilgim yok. 34 yaşınadyım kilom 112 ve boyum 1.88 m. yaklaışık 3 aydır diyet yapmaya çalışıyorum. bu sürede 8 kg verdim fakat 1 aydır gram azalma olmuyor. O yüzden ketojenik diyet yapmak istiyorum. haftada 5-6 gün günde 20 km bisiklete biniyorum ve bu haftadan itibaren hafta 2 veya 3 defa salona girmeye başlayacağım .Bana uygun bir beslenme programı önerebilir misiniz? Hatta varsa menü de yazar mısınız 🙂

  not: Haşimato tiroidi mevcut. bir de ldl 200 civarında.

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Bu tip komplike durumlarda uzaktan vereceğim öneriler size zarar verebilir. Bu sebeple hekiminize danışmanızı öneriyorum.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 168. EMRE ÇINAR dedi ki:

  merhaba site için çok teşekkür ederim

  yaş: 38 boy:1,86 kilo:102
  macro besleme: kalori :2072 karb:25 yağ:149 protein:155

  kendime göre bir diyet menüsü hazırladım ama menüde toplamda 103 gr zeytin yağ içmem gerekiyor bunun 50 gr mı içerim ama 103 gr biraz zor olabilir bunun yerine alternatif listeme ne ekleyebilirim yada içmeden nasıl tüketebilirim acaba

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Yoğun yağ içeren besinleri diyete katabilirsiniz. Burada avokado, hindistan cevizi gibi besinler değerlendirilebilir.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 169. utku san dedi ki:

  hocam merhabalar
  yaklaşık iki aydır ketojenik diyetteyim herhangi bir zararını görmedim fakat benim öğrenmek istediğim haftada 3/5 gün aktif spor yapan bir kişi olarak, ketojenik diyette kalori fazlası yaratıp kilo alma şansım var mı ? Kilo alabilmem için 2850 ortalama kaloriye ihtiyacım olduğundan bunu özellikle yağdan almam vücudum için ne kadar doğru? tşk
  kg:70 boy:180 yaş:28 erkek

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Ketojenik diyette kilo almak mümkün ama uygulaması zor. Bu sebeple düşük karbonhidratlı beslenme uygulanması daha doğru olacaktır.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 170. Önder dedi ki:

  Merhaba,

  25 yaşında 190cm boyunda 88kg, göbek bölgesinde fazla yağlanma olan birisiyim.
  Spora başladım ve paralelinde ketojenik beslenmek istiyorum.

  Rica etsem 1haftalık örnek beslenme planı paylaşabilir misiniz?
  Referans bir beslenme planı varsa kiloya göre ilave/azaltma şeklinde de olabilir tabiki. Diğer arkadaşlar içinde referans olabilir bu şekilde.

  Şimdiden çok teşekkürler, iyi bayramlar

 171. cenk özmen dedi ki:

  merhaba
  ben ketojenik diyet ile beraber of günlerim de (üç günde bir gün)
  intermatient fasting yapıyorum
  kalorilerimi yağ protein ve hiç yok denecek kadar az olan karabonhidrat alımlarımı da gün gün takip ederim besin değerleri ile beraber max.karboh.%2-3.
  bu arada supplement olarak animal pac ve zma kullanımı devam etmekte konu ile alakalı bu durumda diyete bir sakıncası var mı
  creatin alımı konusu sakıncalı mı
  boy :170
  kilo 78
  yaş 45
  günlük 1900 kalori
  %28 protein
  %70 yağ
  %2 karbonh.
  günlük 4500 magnezyum
  30 mg çinko
  20 mg b

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar, magnezyum ve çinko alımını aşırı yaptığınızı görüyorum. Bu mineral alımına besinler dahil değilse ciddi bir problem var demektir. Multivitamin ve zma kullanımını iyi hesaplamalı ve birini diyetinizden çıkarmalısınız. Çünkü Pak ve ZMA vitamin-mineral içerikli ürünler. Kreatin konusunda muayene olmadan herhangi bir şey söylemem mümkün değil maalesef.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 172. Sumeyye dedi ki:

  Merhaba kardeşimle beraber ketojenik beslenme yapmaya çalışıyoruz. Aslında yazılarınızı ve gönüllü olarak bu derece sabırla emek vermenizi takdir ediyorum. Çünkü bir çok sitede ya süreklilik olmuyor ya da akademik bir makale ve uzman görüşü olmuyor. Genelde ben uyguladım iyi geldi sende uygula oluyor. Tüm yazılarınız için öncelikle teşekkürler.
  Bu gün benim 4. Günüm kardeşimin ilk günü. Sabah tartıldım ve sizin söylediklerinize göre yaptığım bu beslenme ile 1.20 kilo vermişim. Ancak ketosize girdim mi ya da ne zaman girerim bilmiyorum. Ketojenik diyetle ilgili bu süreçtede hep kafamda deli sorular var. Sabahları 1 kaşık hindistancevizi yağı ile hazırlanmış çırpılmış kahveyi içiyorum ve sabah ip atlıyorum 15 dk. Bunun 8 dk ip atlama geri kalanı ise esneme oluyor genelde. Toplam 600 kere atlamış oluyorum genelde en az.
  Sonra kahvaltıda peynirli veya kıymalı veya biberli omlet ve keçi sütünden ezine tam yağlı peynir yiyorum. Kardeşim de aynı. 26 yaşındayım. Kardeşim 25 yaşında erkek. 1 domates baya bir taze yeşil biber ile kahvaltıyı tamamlıyorum. Ara öğünde genelde taze badem, fındık veya kabak çekirdeği yiyorum. Öğle yemeği kıymalı ıspanak. Ancak içinde soğan da oluyor. Olmamalı mı? Soğan salatalara da bazen katıyorum. Ya da domates ve badem yememeli miyim. Bir de arada fındık yedim kaşar ve hardal tohumu gibi karışık tohumlar hazırladım yağlı tohumlarla kaşar ile akşam yemeği yaptım. Gün bitti. Asidik bir düzey olmaması için bu aşamada sodyum bi karbonat kullanmam ketojenden çıkmama sebebiyet verir mi? Suyuma katıyorum. Destek mi olur köstek mi bilemiyorum. Kardeşim bu gün taze fasulye yemiş, oda bana soruyor ben araştırıyorum diye uygun mu diyor. Anlıcanız onun mesuliyeti de bende diye baya sıkıştım. Süt yoğurt hiç mi tüketmemeliyiz. Çünkü ipad ile bir programda hesap tutuyorum. Adı my fitness pal. İyi fena değil ama bazen bakıyorum herkes farklı yazmış bir yoğurdun besin değerini. Bu da kafamı karıştırıyor. Hatta birinde karbonhidrat bile yazılmamış yoğurt için. İçimden şeytan dürttü oh oh sıfır karbonhidrat bunu yaz sen diye de yazınca midemdeki dönüşmüyor sonuçta diye kendime bir geldim. Sözün özü kafam karışık hocam ne yiyeceğim kardeşime ne yedireceğim zaman içinde bu yöntemle kilo mu veririz 150 kilo mu oluruz emin olamıyorum ve korkuyorum. Ne dersiniz böyle devam mı edeyim? Teşekkürler şimdiden hocam.

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar,

   1-Domates, soğan ve badem tüketilebilir.
   2-Sodyum bikarbonat ketojenik diyete zarar vermez.
   3-Süt ve süt ürünlerini ölçülü tüketmek gerekiyor. Karbonhidrat miktarı fazla zira.

   Ketojenik diyette deneyim kazanmak ve besinleri tanımak ilk başta zor. Bu dönemi atlattıktan sonra 150 kilo olmanız neredeyse imkansız. Bizim besin değerlerimizi kullanabilirsiniz ayrıca. https://www.fitekran.com/besin-degerleri/ Bu liste daha doğru bir sonuç verecektir.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 173. Semai Kaptan dedi ki:

  Merhaba ketojenik diyette hiç serbest karbonhidrat günü yapmasak ve her zaman sabit yirmi gram karbonhidrat alırsak yağ yakımı durur mu?

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Bazı araştırmalar 6 ay ve sonrasında yağ yakımının nispeten azalabileceğinden bahsediyor. Ama zaten 6 ay içerisinde hedefe ulaşılmış ve daha rahat olan düşük karbonhidratlı beslenmeye geçilmiş oluyor. Bu sebeple ben ilk 6 ay karbonhidrat alımını az tutmaktan yanayım.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 174. Serkan dedi ki:

  Reaktif hipoglisemi hastaları için ketojenik diyetin olumsuz herhangi bir yani var mıdır veya dikkat edilmesi gereken özel bir durum var mıdır.Veya ketojenik beslenme tam da bu tip hastalar için ideal bir beslenme tipi mıdır.Cevabiniz için şimdiden tesekkurler

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Uzun vadede ketojenik diyet reaktif hipoglisemi hastalarına fayda sağlayacaktır. Zira yüksek karbonhidratlı öğünlerin sonrasında reaktif hipoglisemi ataklarını daha sık görüyoruz. Ama kısa vadede ketojenik diyet yaparken hipoglisemi atakları yaşayabilirsiniz. Bu sebeple temkinli olmalı, bir süre sık öğün yapmaya dikkat etmelisiniz.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 175. Mert dedi ki:

  Can hocam selam, ketojenik diyette 2500 kalorilik diyet için günlük 180 gram yağ ihtiyacım çıkıyor, yazınızda yer fıstığını kara listeye almışsınız ama 180 gramı zeytinyağ vs. ile almak da eziyet gibi geliyor bana.
  Makroya dikkat ederek günlük 200 gram yer fıstığı için -lif çıkınca- 15 gram karbonhidrat değeri ortaya çıkıyor, 88 gram yağı bu şekilde elde ediyorum bile. Bu şekilde makroları ihlal etmeden olabilir mi?

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Tabi ki. Oradaki yasaklama aslında ölçüsüz kullanım için geçerli. Hesap yaptıktan sonra serbestsiniz.

   Mutlu ve sğalıklı günlere!

 176. Feridun GÜL dedi ki:

  Sn. Can Çiftçi;
  Ketojenik diyete zıt olarak, Dr.Murat KINIKOĞLU’nun kendi internet sitesinde beslenme sayfasında, önerdiği az yağlı ve tahıllı diyetini değerlendirebilir misiniz. Selamlar. İyi çalışmalar.

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Benim açımdan çok kısıtlı ve herkesin uygulayabileceği bir beslenme tarzı değil. Ayrıca sağlıklı yağ içeriği çok zayıf ve bu durum kişilerin sağlıklı yaşam profillerine zarar verebilir.

   Tabi ki meslektaşımın da dayandığı araştırmalar olduğunu biliyorum ve takip ediyorum. Burada önemli olan kişiye özel bir beslenme tarzı tavsiyesi. Ama vejetaryen beslenme tarzı benim ne yazık ki herkese tavsiye edeceğim bir tip değil.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 177. Nurçin dedi ki:

  Merhaba. Bir süredir ketojenik besleniyorum. Farklı bir konu için kan testleri yaptırmam gerekti, bazı değerlerim çok artmış görünüyor. PCT 0.36, PLT bir ay önce 277 iken 372 olmus ve d vitamin değerim bir ay önce 21 iken 106.25ng/ml olarak artmış. Bu türde beslenmenin bir sonucu mudur? Ne önerirsiniz?

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   D vitamini yükselişi ketojenik diyete bağlı görülen bir husus değil. PCT’de D vitamini ile bağlantılı olabilir. PLT ise normal sınırı aşmadığı müddetçe endişeleneceğiniz bir durum değil.

   Dolayısıyla ben ketojenik diyetten şüphelenmiyorum. Diğer hususların değerlendirilmesi için hekiminize görünebilirsiniz.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 178. Çiğdem dedi ki:

  Merhaba, ketojenik diyetle yaklaşık 4 ayda 16kg verdim, 6kg kaldı. Fakat artık kilo vermem iyice durdu. Sizce ne yapmalıyım? Teşekkürler

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Biraz sabır yeterli olacaktır. Ayrıca verdiğiniz kilolar sebebiyle kalori alımını diyetin başlangıcına göre biraz daha azaltmanız gerekiyor.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

   • Çiğdem dedi ki:

    Tekrar merhaba. Dediğiniz gibi diyetimi güncelledim ama kontrol ederseniz sevinirim. 165cm boy, 76kg, 45 yaş. Kaloriyi 800 olarak hesapladım. 20gr karbonhidrat, 60gr protein, 53gr yağ almalıyım (93kg’dan indim, kilo vermem durdu) Teşekkürler

 179. Ugur ongun dedi ki:

  Merhaba. Ketojenik diyetde saglik acisinda dikkat etmem gereken hususlar mevcut mu ? Doktoruma duzenli kan ve idrar testi vermelimiyim degerlerimi takip edebilmek adina. Ozellikle kan ve idrar testinde nelerin takipte olmasi gerekli ?

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Genel olarak takipte olmanız fayda sağlayacaktır. Özellikle kolesterol değerleri ve KFT, BFT takibi önemli.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 180. Türker dedi ki:

  Merhaba,

  Başlayalı tam 1 hafta oldu ve Keto-Diastix bantlarında keton seviyem 8-16 mmol arasında (16’nın rengine daha yakın) gözüküyor. Sanırım olması gerekenden biraz fazla ve ketoasidosis’e girmek yönünden beni biraz korkuttu. Karbonhidrat alımını biraz yükseltmem faydalı olur mu? Yoksa sorun dehydration falan mıdır? Ketosis için optimum mmol aralığı var mıdır(yukarıda yazdığınız 1-5mmol mesela)/varsa nedir? Cevaplayabilirseniz sevinirim.

  Not: 185cm/96kg %22bfat, 1 haftadır epey iyi gözle görülür sonuç aldım 25gram civarı carb tüketiyorum(%5)

  Sevgiler

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar,

   İlk birkaç hafta yüksek keton çıkması doğal ama gerçekten 16 mmol düzeyine yakın ise bu hata yaptığınız anlamına geliyor. En optimal miktar (benim hastalarımda hedeflediğim 1.5-3 mmol/L düzeyi.

   Muhtemelen problem az sıvı tüketmeniz veya aşırı kalori açığı yapmanız. Genelde yüksek keton düzeyi karbonhidrat ile ilişkili olmuyor ki 25 gram civarı iyi bir rakam.

   Önerim 3 L su (çay veya kahve değil) ve maksimum 700 kal. açık olacak.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 181. Gökçe M dedi ki:

  Merhabalar ,sitenizi henüz keşfettim ve 3 gündür neredeyse aralıksız okuyorum. Ketojenik beslenmek istiyorum makro değeri ve günlük kalori değerimi hesapladım.

  İlk sorunum şu günlük kalori: 1581.39 çıktı ama ben1200’ü geçemiyorum. Günlük aldığım kalorilerden günlük spor ile kaybettiğim kalorileri çıkarıp (günlük net alınan kalori), ve haftalık ortalamasını aldığımda 467 kal. günlük net alımım olarak karşıma çıktı. Neredeyse yediğimiz bütün besinlerde karbonhidrat var. 10 gündür meyve dahil hiç bir şekerli ürün tüketmiyorum. Paketten çıkan herhangi birşeyi kesinlikle yemiyorum. 2 gündür domates ve havuçtan da şüphelenip onları da bıraktım. Günlük max. 2 subardağı süt içiyordum 1’e düşürdüm. Yağ kaynağı olarak cevizi seçtim çünkü yağda pişen hiç birşeyi tüketmiyorum. *** isimli site üzerinden besinleri girip analizleri yaptığımda ortalama aşağıdaki yüzdeler karşıma çıkıyor.
  karb.%= 26.91
  yağ%=33.71
  protein%=39.38
  sitenizdeki programa göre hesapladığımda ise bu değerlerin;
  k.h %= 5
  yağ%= 50
  protein%= 45 olması gerekiyor.
  Yoğurt, günlük 1-2 sb süt, peynir, et (balık,tavuk,dana,tavşan), ceviz, fındık, haftada max4 yk yulaf kepeği, kereviz (domates ve havucu da bıraktım) bunlar dışında birşey yemiyorum. Acıkmıyorum, canım farklı birşeyler de istemiyor ama karbonhidrat %’sine takmış durumdayım. Besinleri kıstıkça günlük kalori alımım 550’lere kadar düşüyor. Kilo verememeyi geçtim artık sağlıksızmış gibi gelmeye başladı. Nerede hata yapıyorum acaba ? Emeğiniz için ne kadar teşekkür etsek az, iyi ki varsınız. ( Çok uzun oldu lütfen kusuruma bakmayın.)

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar, bizim besin değerleri tablosundaki yüzdeler birimin kaloriye oranlaması ile ortaya çıkıyor. Bahsettiğiniz site ne kadar güvenilir veya ne kadar doğru hesaplıyor bilmiyorum. Şöyle ki 100 kalorilik bir besinin içerisinde 50 kalorilik yağ var ise %50 yağ olarak görünür.

   Kalori alımı ketojenik diyette zor biliyorum. Ama yemeklere yağ eklemeden hedeflediğiniz kaloriye ulaşmanız zor. Bu şekilde devam ederseniz kendinize zarar verme ihtimaliniz yüksek. Tavsiyem yemeklere, salatalara ve diğer yemeklerinize en azından piştikten sonra bir miktar zeytinyağı veya hindistan cevizi yağı eklemeniz.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 182. EMRE ÇINAR dedi ki:

  Merhaba İyi günler dilerim 10/10/2017

  Dün itibariyle Ketojenik diyet yapmaya başladım.Diyet listemi paylaşmak istedim önerileriniz için hemde örnek olması için.

  Boy:186 Kilo:97 Yaş:38 Kilo:97 Yağ:20 Kas :41,6

  SABAH

  250 gr Yumurta
  30 gr Zeytinyağ
  20 gr H.Cevizi yağı
  50 gr B.Peynir

  ÖĞLE

  200 gr Tavuk Göğüs
  43 gr Zeytinyağ

  Antrenmandan önce Bca Glutamin takviyesi
  Antreman sonrası

  1 Tane Soda tuz limon
  AKŞAM

  200 gr tavuk gögüs
  150 gr Bulgur pilavı
  30 gr Zeytinyağ
  100 gr Kıvırcık

  Kalori :2202 Yağ: 175 Gr Karbonhidrat:31 Protein:131

  Hafta içi 3 gün ağırlık antrenmanı yapıyorum hafta sonlarıda orta tempo kardio yapmayı düşünüyorum.Fikirlerini rica edebilir miyim.

 183. Hasan Özgür dedi ki:

  Altın madeni gibi sayfa yapmışsınız helal olsun…

 184. Elif Sağlam dedi ki:

  Merhaba,mail listenize eklenemiyorum,sanırım sistemde bir problem var,yazılarınızı derlediğiniz bir kitap var ise mutlaka ulaşmak isterim,satıldığı bir yer var mı acaba?
  Teşekkürler

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Kasım ayının 25’inde size onay maili gönderilmiş. O maili onaylarsanız e-book linkini göreceksiniz. Spam klasörüne bakmayı unutmayın.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 185. Esra Dinçer dedi ki:

  hocam merhaba. ketojenik diyet ile sayenizde tanışmış oldum epeydir de çeşitli kaynaklardan yazılar okuyorum. karbohidrat bağımlılığımı aşabileceğimi gözüm kestiği anda bu beslenme düzenine başladım. tabi bazı hatalar oluyor, yapa yapa öğreniyoruz. yaklaşık 20 gündür sıkı bir şekilde deniyorum ama ketosise giremedim bir türlü. zihinsel berraklaşmayı da net bir şekilde yaşayamadım. ayrıca ilk hafta 2kg verip durdum.
  37 yaş,165cm 68kg. günlük 1200kcal , 100 gr yağ, 15 gr karb, 60 gr protein.
  yeteri kadar yağ alıyor olmama rağmen açlık hissediyor olmam biraz tuhaf değil mi? okuduğum kaynaklar hep yeterli yağ alımında uzun açlık sürelerinin kolaylıkla aşıldığını söylüyordu.
  bu tür beslenmede glifor kullanımı sıkıntı yaratır mı? insülin direnci için glifor kullanıyordum ama bıraktım.

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba,

   1- Bazı bireylerde ketozise girme sürecinde çok belirti görmüyoruz. Dolayısıyla belirti görmediğiniz için ketozise girmediğinizi düşünmeyin.
   2- Glifor kan şekerini düşürür. Dolayısıyla açlığı arttırabilir. Ayrıca mevcut insülin direnciniz de bu duruma sebep olabilir. Süreci ağırdan alın, her şeyi hemen beklemeyin.

   Bu arada glifor kullanımını mutlaka hekim kontrolünde bırakın. Makrolarınız gayet iyi, biraz daha sabır diyorum.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 186. Ayşe özel dedi ki:

  Alzhemir hastaları yada nörolojik hastalara önermiyorsunuz , bazen ciddi anlık unutkanlık sorunu yaşıyorum doktora gittiğimde bir şey çıkmadı işimin yoğun ve stresli olmasına bağlıyorum Benim için uygun mu ? Diğer sitelerde ve sizin yazınızda alzhemir için iyi olduğunu yazmışsınız aklım karıştı

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Nörolojik problemlerde ketojenik diyet uygulanabilir. Ama özel olarak düzenlenmeli ve kan keton düzeyi ciddi yüksek tutulmalı. Dolayısıyla kendi başınıza uygulamanızı önermiyorum.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 187. Ayşe özel dedi ki:

  Sağlıklı yağlara tereyağ , kuyruk ve iç yağ da dahil mi ? Tereyağ ın da metabolizmayı çalıştırdığını okumuştum . Dizim de sıvı birikmesi var spor hocam kuyruk yağı tüket dedi haftada bir kuyruk yağı bol bol yiyorum has tereyağını da yufka ekmekten tost yapıp içine boca ederim fakat hamurişine düşkünlüğüm yüzünden kilo aldım bu diyet tam bana göre anladığım kadarı ile , bu arada yorumculara olan saygınızdan içten cevaplarınız için ayrıca teşekkürler bütün yazılarınızı okuyup kendime diyet listesi çıkarıcam

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Dahil. Ama eklemler için kuyruk yağının direkt bir etkisi yok.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 188. M.işçi dedi ki:

  merhabalar, günlük kalori ihtiyacımızı kiloyu korumak amaçlı olarak belirleyip, bu kalorileri de tamamen ketojenik beslenmeye uygun alırsak kilo verebilir miyiz acaba? yoksa günlük kalori ihtiyacımızı da düşürüp o kalori üzerinden mi beslenmeye devam etmeliyiz? kilo kaybı ihtiyacının da 4-5 kilo olduğu benim durumumda sorunun cevabı değişir mi? örneğin 1600 kalori alarak da ketojenik beslenme ile kilo verilebilir mi yoksa 1200 e çekmek gerekir mi? teşekkürler şimdiden.

 189. Mehmet Ali Tan dedi ki:

  Can hocam merhaba, Tip 1 diyabet olarak bu diyeti uygulamaktayım. Diyete alışma süresi gerçekten zor, kendinden emin, bilinçli ve gerekli bilgiye sahip bir Diyabet hastası bu zor süreci atlatabilir. Tabi ki spor düzenli spor yapan bir birey olmam süreci hızlandırdı. Atlattıktan sonra ise sonuçlar mükemmele yakın. İnsulin ihtiyacınız (kısa ve uzun etkili ikiside) oldukça düşüyor. Eskiden tek öğünde vurduğunuz miktar ile toplamda tüm gün yetiniyor oluyorsunuz (Aynı birim ile). Tabi ki bu durum yaşam kalitenizide gayet olumlu etkilemekte.

  Hocam size sorum ise: Uzun etkili insulin birimimde oldukça düştü normalin neredeyse yarısı şekerim çok güzel gidiyor hatta mükemmel. Sorun ise ben ağırlık sporu yapan bir bireyim. Yani haftanın ortalama 5 günü dayanıklılık sporu yapmaktayım. Antrenmandan önce normal seviyede (100-110) olan şekerim antrenmanda ort. 60-70 artıyor ve antrenman sonları şekerim biraz fazla oluyor. Bu durumun nedenini biliyorum fakat sonuç olarak bu şeker vücut tarafımdan o an kullanılması gerekiyor ama ben bundan yararlanamıyorum. Sporun sonrasında ya da son anlarda bitkinlik hissediyorum. Bu durumun önüne nasıl geçebilirim?

  Acaba antrenmanın ortasında 1 birim hızlı etkili insulin mi yapsam? Uzun etkili insulin oranım kanımda fazla olduğu zamanlarda bu denli fark oluşmamaktaydı (spordan önce ve sonra). Fakat uzun etkili insulini yüksek miktarda tutarsamda diğer vakitlerde şekerim düşmekte.

  Yardım ve cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar, aslında bu tip sorun yaşayan birkaç hastamda durumu spor sonrası beslenmeden önce kısa etkili insülin ile aştık. Uzun etkili olan tipte kan şekeri regülasyonu zor. Özellikle aktif bir yaşam sürüyorsanız -ki muhtemelen öyle- düşük kan şekeri sizi rahatsız edebilir. Ama sizde antrenman sonu rahatsızlık oluşturuyorsa düşürmek gerekli.

   Uzun etkili yerine antrenman ortasında basit şeker içeren bir supplement takviye edilerek kısa etkili insülin ile araya girilebilir. Denemek gerekiyor. Ama denerken ne kadar dikkatli olmanız gerektiğini ve sizi takip eden hekime danışmanız gerektiğini bildiğinizi düşünüyorum. Yine de hatırlatmakta fayda var.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 190. Murat aydınlar dedi ki:

  Hocam iyi günler. Ben beslenme ve diyetetik öğrencisiyim ketojenik diyet ile ilgili bi sunum ödevim var. Ben bu araştırmaların kaynaklarına nerden ulaşabilirim acaba? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Pubmed. Eğer özel bir araştırma verisini istersen tekrar yazman yeterli.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 191. Cansu dedi ki:

  Merhaba Can Bey,
  Ketonejik diyete baslamayi planliyorum fakat cildim icin Tetradox 100 mg antibiyotik tedavisi gormekteyim. 5 hafta kadar surecek. Karaciger ve bobrek acisindan bu sure zarfinda diyete baslamamin bir sakincasi var midir acaba?

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Var. İlk haftalarda yaşayacağınız keto flu kötüleşebilir. Ayrıca tetradox’un bozduğu bağırsak florası ile savaşamayabilirsiniz. Bence bunu avantaja çevirin ve düşük karbonhidratlı bir beslenmeye alışmaya çalışın. Antibiyotik bitince ketojenik diyete geçiş yapabilirsiniz.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 192. hatice çelik dedi ki:

  Selam,
  Bikaç sorum olacak bazı kaynaklar tüm kuruyemişlri karbonhidrat değerlerine dikkat ederek yiyebileceğimiz söylüyor. Diğer konu da çiğ yada kavrulmuş olması. Sizce durum nedir?

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Bende aynısını söylüyorum. Ama günde iki badem veya bir ceviz tüketimi toplumun alışkın olduğu bir şey değil. Tavsiyem lektin içeren kuruyemişlerde kavrulmuş, diğerlerinde çiğ tüketim.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 193. SÜHA YILDIRIM dedi ki:

  ÇARE KETOJENİK DİYET !!
  Hocam yaklaşık 20 gündür ketojenik diyet yapıyorum ve 16 saat açlık dönemi olan aralıklı oruç uyguluyorum. Kalori konusunda çok cimri davranmamama ve egzersiz yapmamama rağmen 3,5 kilo verdim. Bu kadar da değil
  1- kesinlikle hiç açlık hissetmiyorum, daha önceki diyet denemelerimdeki gibi canım asla tatlı istemiyor.
  2-diş eti iltihaplanması sorunum vardı nerdeyse geçti ilaç kullanmadan
  3-zihinsel faaliyetlerimde hiç bir düşüş olmadı
  4- kas-eklem faaliyetlerimde kavrama kaldırma v.b gelişmeler görüyorum(daha önceki 30 yılımı sadece karbonhidratla geçirmemden kaynaklanıyor sanırım)
  tek bir sorunum var bağırsak hareketlerim durma noktasına geldi yağın fazla olmasına rağmen kabızlık problemi bana çok mantıksız geldi….. buharda pişirilmiş brokoli ıspanak pazı tüketiyorum bunun haricinde sadece maruldan sızma zeytinyağlı salata yiyorum iki öğünümde de ….. buna rağmen lif eksikliği olabilirmi…. yardımcı olursanız çok mutlu olacağım.

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar, yeterli yağ alsanız bile kabızlık olabilir. Bunun iki sebebi var. İlki yetersiz lif alımı. İkincisi ise mide florasının değişmesi.

   İlk durumu günde 28-35 gram arası lif (suda çözünen ve çözünmeyen tiplerden karışık olarak) almanız gerekiyor. İkincisinde ise durum kendiliğinden düzelecektir. Ayrıca ilk günlerde magnezyum kaybı çok olduğu için magnezyum eksikliğine bağlı kabızlık olabilir.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

   • hatice çelik dedi ki:

    Can selam
    Magnezyum tablet kabızlığı çözer mi?
    Lifli gıdalar alınca da karbonhidrat değerim artıyor onun için epey eksik bırakıyorum. Marul maydanoz ve roka yı karbonhidrat olarak görmeden tüketmek lif açısından faydalı olur mu sence? makro olarak baktığında bu üç yeşillikte karbonhidrat içeriyor çünkü.

    • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

     Selamlar, magnezyum eksikliğine bağlı kabızlıklarda magnezyum sorunu çözer. Ama her zaman yardımcı olmayacaktır. Maydanoz, roka ve marul çok az karbonhidrat içeriyor, tüketilebilir. Bu arada hesaplama yaparken ürünlerin toplam karbonhidrat değerlerinden lif miktarını çıkartmanız gerekiyor. Çünkü lif sindirilemez ve karbonhidrat olarak değerlendirilmemeli.

     Mutlu ve sağlıklı günlere!

 194. HACI KOCABAŞ dedi ki:

  Hocam merhabalar ,
  Ben haftada 4 gün ağırlık idmanı yapıyorum. Ortalama kcal ihtiyacım 2200 gibi. Ben 1800 civarı günlük kalori alıyorum. kilom 65 , 80 gr civarı protein , 20 civarı carb geri kalan komple sağlıklı yağlardan.
  Günde 3 öğün tüketiyorum. Sabah – öğlen – saat 17:00 de ( idman öncesi). Spor saat 19:00 da . Spor sonrasında kortizol salgılanıyor diye biliyorum ki bu hormon kas yıkıcı etkiye sahip. Bende ketoda olduğum için idman sonrası insülini zıplatmak yerine 1000 mg c vitamini hapı içiyorum(suya atılanlar gazlı içecekten farksız geliyor bana ) .Bildiğim kadar ile c vitamini kortizolü düşürüyor. Hemde sizin iştah kontrolü yazınızda okumuştum c vitamini akşam acıkmalarımın önüne geçiyor.
  Sizce bu sistem spor sonrası carb almak kadar olmasada spor sonrası gelişim süreci için nasıl bir etki yaratır. Saygılarımla iyi çalışmalar.

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar, birçok C vitamini yapay yapısıyla ciddi etkilerden uzak. Ayrıa direkt C vitamini takviyesi ile kortizolü azaltmak yerine süreci daha uzun vadeli idare etmeye çalışmak daha mantıklı. Şu yazıma da bakabilirsiniz (https://www.fitekran.com/yapay-vitaminler-zararli-mi/)

   C vitamininin alımı ile ilgili net bir tahminim yok. Ama ciddi etki sağlayacağını düşünmüyorum.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

   • HACI KOCABAŞ dedi ki:

    Hocam peki son öğününü 17:00 da tüketen idmana 19:00 da başlayıp akşam 20:30 – 21:00 gibi idmanı biten birisinin insülini zıplatmadan idman sonrası recovery sürecini nasıl olumlu etkiliyebilir.

    • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

     Soruyu net olarak anlamadım. Ama antrenman sonrası küçük bir insülin piki faydalı olacaktır.

     Mutlu ve sağlıklı günlere!

 195. Sengul dedi ki:

  Hocam bütün makalelerinizi okuyorum. Emekleriniz ve bizi bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim. Ketojen beslenmede gıdaların içinde bulunan karbonhidrat, şeker, yağ ve lif miktarını gösteren liste paylaşabilir misiniz. Hatta bunları azdan çoğa gösteren bir liste. (bir liste karbonhihradları azdan çoğa, aynı listenin bu defa şekerden azdan çoğa göstereni) Ben bu konuda araştırmalar yaptım ama aralarında farklılıklar gördüm. Yabancı yazılardan çeviriler yaptırarak bulmaya çalıştım. Bize bu konuda siz yardımcı olur musunuz. Ketojenik diyet yapmak istiyorum. Umarım söylemek istediğimi anlatabilmişimdir. Şimdiden teşekkürler.

 196. kemal arıcan dedi ki:

  merhabalar
  Sadece bir sorum olacaktı ketojenik diyette 20-30gramlık karbonhidrat hakkımı 1 adet poğaçadan yana kullanabilirmiyim

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Kullanılabilir. Ama bu sürdürülebilir değil. Yani geri kalan öğünleri sadece yağ ve protein içeriğiyle hazırlamak zor. Ayrıca lif alımı da eksik olacak. Dolayısıyla teoride mümkün, pratikte değil.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 197. hatice çelik dedi ki:

  Can Selam,
  Sana bağımlı oldum haberin olsun 🙂 sen ne dersen onu yapıyorum…
  Ketojenik beslenme ve IF aynı anda yapıyorum. Öğlen 12 akşam 8 arası besleniyorum ama spor yapamıyorum şu sıralar. Spor yapınca öğlen 1 akşam 9 yapacağım 9 da yemek yemem de sorun yok dimi?
  Bir diğer konuda malum günlerde şeker krizi zero içiyorum bir bardak diyetime küçük de olsa zararı olur mu zayıflamam yavaşlar mı? 53 kg ım 47 olmaya çalışıyorum süreci yavaşlatır mı? Bir de ketojenik tatlı tarifi versen yaaaa :):):):) iyi ki varsın youtube kanalını da iyi ki kurdum.
  Sevgiler

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar, eğer çok erken uyumuyorsanız 9 herhangi bir sorun oluşturmayacaktır. Tatlandırıcı hususunda maalesef o kadar olumlu değilim. Mümkünse tatlandırıcı içecek ve yiyecekleri kesmenizde fayda var. Tarifler yakın zamanda gelecek 🙂

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 198. dilek dedi ki:

  mrb.günde tek öğün yemek istiyorum.hesaplamalarma göre 60 gr proteini tek öğünde almak ketozisten çıkarır mı

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Hayır. Yağ oranı yüksek bir öğün hazırlarsanız insülin pikini yavaşlatır ve ketozisten çıkma riskiniz azalır.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 199. onur dedi ki:

  Merhaba, klasik ketojenik diyetin makroları %90 – %6 – %4. buna göre 1400 kalori için 140 – 21 – 14 şeklinde beslenmem gerektiği ortaya çıkıyor. Proteini bu kadar az alırken nasıl yağ miktarını tutturacağım? Sanırım örnek diyet listelerine ihtiyacım var.

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Klasik ketojenik diyet genelde hastalar tarafından uygulandığı için beslenmeye özel destekler ilave edilir. Bu tip bir uygulamayı hasta değilseniz, hekim kontrolü olmadan uygulamanız uygun değil.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 200. Asude Sevil dedi ki:

  Merhaba Can Bey
  Yorumum silinmiş nedenini anlamadım kısaca yine yazayım sorunumu. Kolestrol yüksekliğim var. Senelerdir yüksek. Son gittiğim dahiliye doktoru ailesel olabilir dedi. Ama doğrulamak için herhangi bir test yapılmadı. Ailesel kolestrolomide hdl düzeyleri düşer diyor ama benim hdl de yüksek. Belki de ailesel değil. Ketojenik diyet yapmak istiyorum. Çok büyük sorunlar yaşatır mı sizce eğer ailesel kolestrol ise.

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Ailesel hiperkolesterolemilerde yüksek yağ tercih ettiğimiz bir beslenme tarzı değil. Zaten yüksek yağlı beslenirseniz kolesterol değerleriniz ciddi şekilde bozulacaktır. Genetik testler var ama çok tercih edilmiyor.

   Sonuç olarak kardiyovasküler hastalık riskini, durumunuzu bilmeden çok zarar verir/vermez diyemem. Ayrıntılı muayene sonucunda, bir süre deneme ve kolesterol düzeylerinin tekrar tayini ile sonuca ulaşabilirsiniz.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 201. Züleyha kılıç dedi ki:

  Hocam selamlar. 10 gün önce özellikle de sizin yazılarınızı okuyarak ketojenik diyet e başladım. İlk 3 gün kalori hesabını yanlış yapmışım. 4. Gün diyet programını telefonuma yükleyerek diyete devam ettim. 3 yıldır ara ara dukan diyet i yaptım. Başarılı sonuçlar alıyordum. Ama bu diyetteki gibi hızlı bir sonuç hiç almamıştım. 64 kg ile başladım ve 7 günde (3 gün fazla kalori almışım) 61.5 kg. A indim. İnanamıyorum. Son 10 yıldır hayatımda yağ yok gibiydi. Yemekleri bile sprey yağ ile yapıyordum. Şu an çok mutluyum 🙂 inşallah böyle devam eder. Size sormak istediğim bir şey var. Ketozis e girip girmediğimi çok merak ettiğim için idrar stribi sipariş verdim. Yanlız nasıl kullanacağım bilmiyorum. Yardımcı olur musunuz.

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Stripi idrarınıza batırıyorsunuz, ardından bekleyip stripin aldığı rengi ürünün renk skalasında kontrol ediyorsunuz. Her ürün farklı ve genelde tamamının kullanma talimatı oldukça ayrıntılı. Endişe etmeyin, rahatlıkla kullanabilirsiniz.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 202. Züleyha kılıç dedi ki:

  Çok teşekkür ederim 🙂

 203. zeynep dedi ki:

  1 haftalık bir ketojenik diyet deneyimim oldu.Yalnız karbonhidrat miktarını 30 gr ve altına düşürdüğüm günlerde inanılmaz bir kalp çarpıntısı ve de tekrarları oldu Şöyleki 130-140 lara ulaşan atımdı.Buna tekabül o anda karbonhidratlı bişeyler yemeye başlayınca bu şikayetim azalıyor Neden böyle olduğunu anlamıyorum aydınlatırsanız ya da önerileriniz varsa sevinirim

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Vücudunuzun stres yanıtından bu tip durumlara neden olabilir. Tabi ki ayrıntılı inceleme şart. Önce hekim kontrolü ardından düşük karbonhidratlı beslenemeyle vücudu alıştırmaya çalıştırmak gayet mantıklı olacaktır.

   Mutlu ve sğalıklı günlere!

 204. Züleyha kılıç dedi ki:

  Hocam tekrar selamlar. Stripler geldi ve tarif edildiği gibi yaptım testi. Keton test rengine göre 40(4.0) ile 80(8.0) arasındaki renk çıktı. Yani renk skalasında negatif ten başlarsak 4-5 arası bir ton. 5. Renge e yakın. Yani en üsttün bir altı ile iki altı arasında. Çok mu karşık anlattım. Orta koyulukta mor çıktı özetle. Sanırım ketozise girmişim :)) değil mi? Yani kilo vermem artacak anlamında mı bu?

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar, renk her üründe farklıdır. Ama renklerin mmol/l karşılığı olması lazım. Eğer değerleriniz 1-4 arasındaysa güzel. Fazla olmasını istemiyoruz çünkü aşırı keton seviyeleri bazı kişilerde stres yanıtı oluşturabilir.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 205. Özlem dedi ki:

  Merhaba, öncelikle muhteşem bir site olmuş, sanırım internette emsali yok, bu yüzden sizi tebrik ederim
  ketojenik diyeti denemek istedim fakat bi kaç gün sonra ağzımda aft çıktı, ve bu benim ilk aftım, o yüzden çok şaşırdım diyetle alakası olabilir mi? bu arada magnezyum sitrat, omage 3, 50 mg çinko, b komplex vitamin kullanıyorum, yani vitamin mineral eksikliğinden olmamıştır herhalde diye düşünüyorum
  ikinci sorum sodyum eksikliği ve diğer mineraller için günde kaç şişe doğal maden suyu içebiliriz
  üçüncü sorum, mesela bir iki kadeh şarap, diyete engel teşkil eder mi ya da miktar verebilir misiniz şarap için
  dördüncü sorum bazı sitelerde süt ve süt ürünlerini kullanmamak gerektiği yazıyor bu doğru mu
  yani diyet için neden ne kadar yiyeceğini hesap etmek zor gibi görünüyor, mesela yüzdelik bölüşümü tam olarak nasıl doğru hesaplayabiliriz
  çok sordum:) cevaplarsanız sevinirim, teşekkür ederim

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar,

   1-Aftların çıkması vücudun stres sinyali olabilir. Çok düşük kalori alıyorsanız bir süre (özellikle alışma evresinde) kalori alımını biraz arttırabilirsiniz.
   2- İki şişe gayet kararında.
   3- Bir kadeh gayet uygun.
   4- Süt hiçbir zaman çok tavsiye edilen bir besin değil. Kesin bir yasak yok, ama tercih etmezseniz çok daha iyi olacaktır.

   Hesaplama için ketojenik diyet listesi yazıma göz atabilirsiniz. https://www.fitekran.com/ketojenik-diyet-listesi/

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 206. Zehra A dedi ki:

  Hocam merhaba,
  Ketojenik diyette laktozsuz sütlü kahve/badem sütlü kahve tüketmek ketosisden çıkmaya sebebiyet verir mi?

  Teşekkürler, mutlu günler.

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar, makroları aşmıyorsanız ketozisten çıkmanıza neden olmayacaktır.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 207. ilk can dedi ki:

  Dr. Can Bey.; 2 gun onceki degerlerim Açlık glikoz 174, hba1c 7.59, trigliserid 345, ast 55, alt 93, ggt 71..(3 tane ursactive aliyorum)..tsh değerim de yükselmiş 3 olmuş. Ürik asit 6.3. Kolesterol 232
  Kilo:114, boy.:162
  ketojenik ve if diyeti aynı anda uygulamaya calisiyorum surduremiyorum. Ketojenik diyet uygularken hangi tip olanını uygulamaliyim? Yani makrolarim nasıl olsun? Çok teşekkür ediyorum şimdiden.
  Sağlıklı günler dilerim

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar, siz tip-2 diyabet hastasısınız. Dolayısıla ilaçlar ile kan şekeri regüle edilmeli ardından beslenmeye odaklanılmalı. Direkt olarak beslenmeye güvenmek şuanda size zarar verecektir. Makroları da VLED yani çok düşük kalorili bir diyet oluşturarak ayarlamak en mantıklısı.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 208. ilke can dedi ki:

  Dr.Can Bey,
  Değerlerim çok ilerlemiş ve bozulmuş. şeker hastası olmuşum sanırım. bu durumdan geri dönüş için çok mu geç kaldım?

  Saygılar..

 209. Talip dedi ki:

  Merhaba, öncelikle böyle güzel bir site kurduğunuz ve oldukça anlaşılır, ayrıntılı ve bilimsel makaleler ile bizleri bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederiz. Sitenizde ki makalelerin birçoğunu okudum hepsi birbirinden değerli ve faydalı bilgiler içeriyor…

  Bir süredir ketojenik diyeti yapıyorum hem kilo verdim hemde daha zinde ve sağlıklıyım. Ketojenik diyeti aralıklı oruç ile beraber yapıyorum ayrıca spor da yapıyorum. Ketojenik diyet ve sağlıklı beslenme ile ilgili size danışmak istediğim bir konu vardı o yüzden yazmaktayım.
  – Ketojenik diyette bal, polen yada arısütü kullanılabilir mi?
  – Ülkemizde gerçekten polen ve arısütü üretenler var mı ? zira birçok site polen ve arısütlerinin sahte yada faydasız olduğunu çinden geldiğini yazmış bizim en kaliteli bildiğimiz markaların bile içeriğinde gerçek ürün olmadığını yazmış. Bu konuda bizi bilgilendirir misiniz ? Teşekkür ederiz.

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar,

   1- Kullanılabilir.
   2- Şuan bire bir üretim aşamalarına tanık olduğum arı ürünü yok. Firmalarla iletişime geçtim ama nedense bilgi vermek istemediler. Dolayısıyla bu konuda net bir bilgi veremiyorum.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 210. beetlejuice dedi ki:

  Can bey bende D vitamini eksikliği var doktorum coledan verdi fakat coledanın içeriğine baktığım zaman sakroz içerdiğini gördüm bu vitamini kullanırsam ketozise girmeye engel teşkil eder mi? Cevaplandırırsanız çok sevinirim

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Makro hesaplamasına dahil etmek gerekiyor. Ayrıca K2 ve magnezyum içermediği için hekiminize danışarak dışarıdan bu vitaminleri ve mineralleri de almaya çalışın.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 211. Alican Demiroğlu dedi ki:

  Can merhaba,
  bu yorumu değerli bilgilerini ve araştırmalarını bu denli açık, titizlikle ve kaynakçalar göstererek paylaştığın için teşekkür etmek amacıyla yazıyorum.
  Bir diyetisyen olarak paylaştığın bilgilerden faydalanıyorum, kaynaklarını arşivime ekliyorum ve hatta bana gelemeyen danışanlarımı bazı konularda sitene yönlendiriyorum.
  Başarılanının devamını dilerim!
  Sevgiler.

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar Alican, beğendiğin ve paylaştığın için teşekkür ediyorum. Birmukabele başarılarının devamını dilerim.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 212. Züleyha kılıç dedi ki:

  Önceki mesajımda ketozis için yaptığım idrar tahlilini sormuştum. Daha sonra yaptıkları m da pozitif çıktı ama biraz daha açık renk çıkıyor. 2 ile 3. Renk arası. Yalnız asıl sorun, kilo vermem durduğu gibi tartıda almış görünüyorum. Toplam 1100 cal. Lik diyet yapıyorum. Kalorimi 1 cal. Bile arttırmıyorum. 3-5 kalori Aştığımı bile farkettiğim an koşu bandında o kadar kalori yakıp eşitliyorum. Bunlara rağmen neden tartıda fazla çıkıyorum sizce? Menstrüasyondandır diye düşündüm ama bitmesine rağmen 64 kg. Çıkıyorum. Oysa 64 ile başlamış ve 61,5 a inmiştim. Çok şaşkınım ve üzgünüm. Aydınlatabilir misiniz rica etsem?

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar, ketozise adapte olduktan sonra çıkan değerin azalması doğal. Kilo verme konusunda muhtemel birkaç sorun olabilir. Bunlardan en önemlisi vücudu aşırı strese sokma riski. İkincisi ise vücudun kilo verme durumuna verdiği koruma yanıtı. Tabi bu fikirlerin hepsi doğru kalori almanıza rağmen kilo veremediğinizi farz ederek oluşan fikirler.

   Eğer vücudunuzu aşırı strese soktuysanız kalori alımını arttırmak veya sporu azaltmak çözüm olabilir. Vücudun kiloyu koruma yanıtı ise sadece sabır isteyen bir durum.

   Önerim biraz daha aynı şekilde devam edip sabretmeniz. Eğer değişim olmazsa kalori alımını biraz daha azaltarak yola devam edebilirsiniz. Tabi ki bu önerilerin kesinlik ifade etmesi imkansız.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 213. Burak Kaya dedi ki:

  Selam nerede yanlis yaptigimi cozemiyorum ketosise giremiyorum nedense.
  Gunluk aldigim 2100 kalorinin genelde %65-70 i yag oluyor %25 i protein olarak gecmemeye calisiyordum %5 de karb. Ilk olarak giremedigim icin %25 i 20 e cekmeye karar verdim 2 gundur oyle deniyorum. Bana ne onerirsiniz ? Ketosis isaretlerinden sadece bas agrisi ve fazla idrar var. Nefeste veya idrar kokusunda bir farklilik yok oyle cok fazla. Ilk olarak proteini fazla aldigimdan suphelendim onu da gunluk 125 i gecmemeye caliscam artik total proteinde. (83 kiloyum ve gelen tum bitkisel ve hayvansal proteinlerde 125 i gecmemeye caliscam.) Herhalde 125 gr protein bana fazla degildir glikoza cevrilmez ?

 214. sadık demir dedi ki:

  merhaba hocam. ben 1850 kalori günlük alıyorum makrolarım
  %80 yağ %15 protein % 5 karbonhidrat. yaş 53 kilom 75 boy 171 spor yok ama günde 1,5 saat tempolu yürüyorum işim gereği çok hareketliyim. günde 25000 adım atıyorum. amacım kilo vermek. 1 aydır ketojenik diyet yapıyorum FİTEKRAN sayfası bana referans oldu bu konuda bunun için size teşekkür ederim, emeğinize sağlık. hocam benim 2 sorum olacak ben bu 1 ay süresince hiç pişmiş sebze yemedim, sabah 200gr akşam 200gr çiğ yeşillik yedim. mesela sabah 100gr eski kaşar, 2 yumurta, 200gr yeşillik, 15 zeytin, tereyeğ,zeytinyağ, hindistan cevizi yağı. 2 öğün besleniyorum ara öğün hiç yok. hocam sizce uygunmudur. yoğurt ve kefir tüketmek zarar verirmi bu diyete hiç tüketmeyenler var. bu arada hergün 2gr omega 3, günde 10000 ıu d vitamini, 1000mg c vitamini, alfa lipoik asit, 100mg koenzim Q10 ve günde 400mg magnezyum alıyorum. hocam magnezyumu sitrat formunda alıyorum emilebilen pastel. bunun içinde şeker varmış sanırım bunun ketojenik diyete bir zararı olurmu acaba. ilacın ismi. Dies…L. diyetin ikinci haftası hastanede yaptırdığım tahlilde idrarda keton pozitif 3 çıktı. hocam şimdiden size teşekkür ederim. saygılar.

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar, süper bir uygulama örneği ile karşımızdasınız. Tebrik ediyorum. Birkaç sorun var ama.

   1- 10.000 IU D vit fazla olacaktır. Eğer hekiminiz önermediyse veya D vit. çok düşükse biraz düşürülebilir.
   2- Sütü tek başına tüketmesek de makrolara dikkat ederek mayalı süt ürünleri peynir, yoğurt, kefir tüketilebilir. Karbonhidrat sınırına dikkat etmek gerek.
   3- Pastil magnezyum’un içerisinde çok fazla şeker olduğunu sanmıyorum. Ama eğer varsa (içine bakmalısınız) karbonhidrat dengesini kurmanız lazım.

   Son olarak tekrar keton tetkiki öneriyorum. Diyetin devamında keton düzeyi biraz düşmesi gerek. Eğer 3+ devam ediyorsa sıvı alımını arttırmanızı tavsiye ederim.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 215. İsmail H. ÖZKAN dedi ki:

  Merhaba,

  Ketojenik diyeti uygulamaya çalışıyorum 1 haftadır. Şu ana kadarda sıkıntılı bir süreç yaşamadım. Benim sorum ketojenik beslenme ile oruç diyetinin beraber uygulanıp uygulanmayacağı. Beslenmede şu an için takip ettiğim sistem 12h00-20h00 aralığı. 12h00’de öğlen yemeği / 16h00’da öğlen-akşam arası öğün / 20h00’de de akşam yemeğini yapıyorum. Toplamda 2000 kalori almaya ve bunun %5’ini karbonhidrat, %30’unu protein ve %65’ini yağlardan almaya çalışıyorum. Gün içinde bol sıvı tüketiyorum.

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Evet, ketojenik diyet ile intermittent fasting beraber uygulanabilir.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 216. İsmail H. ÖZKAN dedi ki:

  Bir başka sorumda, bu programın içinde spor için en iyi zaman aralığı neresidir. Günde 25-30 dakikalık Hit antrenmanları yapmak istiyorum. Sabah erken saatler yada saat 20h00 sonrası mı ?

  İyi günler

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Egzersizi beslenme penceresi içinde yapmanız antrenman öncesi ve sonrası beslenmeniz için önemli. Dolayısıyla bu sorunun cevabı direkt olarak beslenme saatleriniz ile ilgili.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 217. Shevin Mizrak dedi ki:

  Can bey merhaba, kafami karistiran Şöyle bir husus var. Bir sitede (per***keto) egzesiz yapilan günlerde spordan önce ve sonra 15-30 gr arası karbonhidrat alımının ketosisi bozmayacağı ve glikojen depolarini dolduracağı, bunu da vücudun iyilesmesi için kullanilacagi yaziyor. Bu konu hakkındaki görüşünüzü ögrenebilir miyim?

  Teşekkürler

 218. İsmail H. ÖZKAN dedi ki:

  Hocam merhaba,

  Dünkü sorularıma bir yenisini daha ekliyor olacağım. Ketojenik diyetin süresi var mı ? Okuduğum kaynaklar en sağlıklı makronun %40-50 karbonhidrat , %15-20 protein ve %25-30 yağ olduğundan bahsediyor. Ketojenik diyeti uzun süreli yapmak vücudumuza veya metabolizmaya bir zararı olur mu ?

  Teşekkürler,

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar, aslında tam tersini söyleyen kaynaklar da mevcut. Burada kişiye özel yaklaşım şart. Ama hiçbir zaman bu kadar fazla karbonhidrat alımı mantıklı değil.

   Ketojenik diyetin süresi yok. Bu durumda aynı makrolar gibi kişiye ve bedene özel olmalı. Eğer hedefe ulaşıldıysa karbonhidratı biraz daha azaltıp ketozise girmeden düşük karbonhidrat alınan “düşük karbonhidrat diyeti” ile hayat devam ettirilebilir.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 219. Emel Ç. dedi ki:

  Merhaba Can Bey;
  Uzun yıllardır kilo problemiyle uğraşmış 45 yaşında bir bayanım. Bundan 10 yıl önce 4 ay gibi bir sürede 30-35 kilo vermişliğim var. Ciddi şekilde aç kalarak yaptığım bu diyetten sonra metabolizmam bozuldu doğal olarak. Sonrasında tekrar aldım verdiğim kiloları. Uzun zaman düşük karbonhidrat diyeti yaparak tekrar hayli kilo verdim. Şu anda ise ömrüm boyunca olmadığım bir kiloya gelmiş bulunuyorum. Tam 110 kg. 5 gündür ketojenik besleniyorum. Bu beslenme biçimi benim son umudum, çünkü başka her şeyi denedim. Normalde hızlı tepki veren bir bünyem var. Bu 5 gün içinde birkaç kilo vermiş olmam gerekirken dün sabah tartıya çıktığımda 1 kilo almış olduğumu gördüm. Bu durum çok canımı sıktı. Bu yüzden size birkaç soru sormak istiyorum.
  1-Başlangıç aşamasında yani ketozise girene kadar kilo alımı normal mi?
  2-Ketosize girene kadar kilo veriliyor mu? Ben ilk 2 gün biraz verdim, su kaybı olduğunu bilyorum. Sormak istediğim ketozise girene kadar mevcut ödemleri attıktan sonra yavaş da olsa kilo kaybı beklemeli miyiz, yoksa vücut ketozise girmeden kilo vermez mi?
  3-2 gündür hafif bir baş dönmem var. Kafada sersemlik hissediyorum. Keto flu olduğunu tahmin ediyorum. Ama daha çok kan şekerimin düşmesi gibi geliyor. Dün akşam fındık yiyince geçti mesela. Bu durum korkuttu beni, düşük kan şekerine vücut nasıl alışacak?
  4-İlk dört gün günde 1 saate yakın uzay yürüyüşü yaptım. Dün baş dönmesi olunca yapmadım. Vücuda çok yüklenmek istemediğim için ketozise girene kadar spor için beklemeli miyim?
  Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar,

   1- Normal değil. Kalori açığını az bırakmış olabilirsiniz, başlayan bir insülin direnciniz olabilir ve benzeri durumları göz önünde bulundurmalısınız.
   2- Ketozise girerken de küçük bir miktar kilo kaybı bekleriz.
   3- Düşük kan şekerini mutlaka tetkik etmeniz gerekiyor. Bu sebeple ketojenik diyet mutlaka hekim kontrolünde uygulanması gereken bir beslenme tarzı.
   4- Spor ketojenik beslenmeye adapte olduktan sonra programa eklenebilir. Zira hem mineral kaybı, hem düşük kan şekeri hem de egzersiz beraber götürülmesi zor bir sistem.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 220. Nusret Ulucan dedi ki:

  Can bey merhaba
  Diyette 2. ayımı bugün tamamladım.1750 kcal çıkan makroma rağmen günlük 1250 kcal.geçmeyecek bir proğram düzenledim.En önemlisi ise günlük karbonhidrat tüketimim kesinlikle 30 gr altında.102 kg olarak başladığım diyette ilk 30 günde 6 kg.verdim.Aynı beslenme tarzını devam ettirerek ikinci ayı tamamladım ama ikinci otuz günlük periyotta sadece 1 kg.verebildim.Günlük 30 gr altında karbonhidrat tüketmeme ve aynı beslenme tarzını devam ettirmeme rağmen kilo vermem neden durdu?Yanlış bir şey mi yapıyorum,normalmidir?
  İlginize teşekkür ederim.

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   İlk ay içinde hızlı sıvı kaybı bir miktar yanlış yönlenmeye sebep olabilir. Ayrıca yo-yo tarzı kilo alıp verme durumu sizin suçunuz değil. Bence acele etmeden sürece devam etmelisiniz. Bu arada imkan olursa kan keton düzeylerine baktırmanız yol gösterici olacaktır.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 221. Züleyha kılıç dedi ki:

  Hocam selamlar tekrar. Hastanede verdiğim tahlil sonucunda D vitamini 21, b12 de 365 çıktı. Sanırım iki vitaminden de almam gerekiyor. İdrarda keton çıkmadı. Oysa evde kendi yaptığım tahlilde çıkıyor. Son mesajımdan sonra kilo vermem tamamen durdu ve o moral bozukluğu diyeti bozmama neden oldu. Şimdi sil baştan başladım. kalori alımımı 100 kalori azalttım. 1000 kalori olarak devam ediyorum. 42 yaş, 164 boy, 63 kg. Myfitnesspal programını kullanıyorum. Makrolarım : kalori 1000. karbonhidrat: %10, protein : %25, yağ : %65 sizce burda mı hata yapıyorum. Diyeti sayfanızdan öğrendiğimde başladığım ilk 10 günde 2 kg. Vermiştim. (Üstelik zaten düşük karbonhidratlı bir beslenmem vardı, sadece yağ eklemiştim diyebilirim) Şimdi ise kilomu sadece koruyorum ama azalma olmuyor. Yalnız yürüyüş yapıyordum şimdi yapmıyorum. Çünkü enerji harcama ihtiyacım yok diye düşünüyorum. İlk hafta 1200 kal. Alıyorsam yürüyüş yapıp 1100 kal. ye indiriyordum. Yani fazla aldığım kalori kadar spor yapıyordum. Şimdi almam gereken kaloriyi aşmadığım için spor yapmıyorum. Yoksa hata burda mı? Rica ediyorum tekrar. Yönlendirmenize ihtiyacım var. Teşekkür ederim…

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar, protein ihtiyacınız egzersiz yapmıyorsanız 40-50 gram arası. Bu noktada biraz fazlalığınız var. Bu durum ketozise girmenizi engelliyor olabilir. Tavsiyem vücudunuz ketozise girene kadar protein alımını biraz daha azaltmanız. Ayrıca egzersizi bir kalori yakma aracı olarak değil, kilo verme sürecinin bir parçası olarak görün ve kalori açığınız olsun/olmasın mutlaka yürüyüş yapın. Özellikle hızlı tempolu yürüyüşlerin faydasını göreceğinize eminim.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 222. Züleyha kılıç dedi ki:

  Çok teşekkür ederim. Sizi çok yoruyorum, zahmet veriyorum ama şimdilik son soru 🙂

  Protein : 50 gr. %20
  Karbonhidrat :29gr. %12
  Yağ :76 gr. %68
  Olarak ayarlasam, Nasıl iyi mi?

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Evet, artık 1:1 oranındasınız. Başlangıç için kabul edilebilir seviyede.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 223. Birkan Yılmaz dedi ki:

  Can Bey merhaba, hazırlamış olduğunuz rehber doğrultusunda 8 gündür bu diyeti uyguluyorum. Kilo veriyorum ancak ketosis evresine giremedim. Hızlandırma rehberinizden yola çıkarak son iki gündür hindistan cevizi yağını da kullanmaya başladım ancak bugün yaptığım ölçümde gördüm ki, mmol/l değerim başladığım gün ile aynı (5.4).
  Makrolarımı her gün tutturuyorum ve 20 gramın üstünde karbonhidrat almıyorum. Bu duruma herhangi bir müdahale etmeli miyim yoksa sabırla devam mı etmeliyim?

  not: bu süreçte diğer uygulayanların karşılaştığı keto-flu gibi herhangi bir durumla da karşılaşmadım.

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Eğer 1-5 mmol/L düzeyinde keton seviyeniz varsa daha fazla yükseltmenize gerek yok zira ketozistesiniz.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 224. HACI KOCABAŞ dedi ki:

  Hocam merhabalar tekrardan nasılsınız,

  Ketosiz dediğimiz evre vücudun hayatta kalması için yağları parçalayıp içindeki ketonu kullanıyor. Haliyle kas kütlesi en verimli şekilde korunmuş oluyor diye biliyorum. Aklıma şöyle birşey geldi :
  Kalori açığı yaratmadan makrolar dahilinde ketojenik beslenme yapsak, vücut ketosize girer mi ? Ketosizde vücut direk yağlara hücum ettiği için kcal açığı yaratmak gerekir mi ? Burdaki düşüncem şu : Kcal açığı yaratmadan tartıda kilo düşümü olmasa yada çok az olsa bile yağlardan kurtulmak.
  Saygılarımla

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Tabi ki. Kalori açığına gerek yok. Eğer yeterli yağ alıyorsanız ketozis için yağ yakmanıza gerek yok.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 225. Nusret Ulucan dedi ki:

  Can bey merhaba
  Diyette 2. ayımı tamamladım ve ilk kan tahlilimi yaptırdım.
  Trigliserit 228 den 154 e düşmüş.
  LDL stabil 180-180
  Kollesterol 269 dan 249 a düşmüş.
  HDL stabil 39-39
  Bu değerlerden benim anladığım karbonhidrat alımı son derece düşük olduğu için trigliserit çok iyi bir perfonmans ile neredeyse normal sınıra gelmiş,kollesterol 20 puan düşmüş ama yinede limitlerin üzerinde,HDL de ise bir değişiklik yok ve limitlerin üzerinde.
  Siz bu tabloyu nasıl değerlendiriyorsunuz,Kollesterol ve LDL yi nasıl normal seviyesine indirebilirim.
  Yorımunuz için şimdiden teşekkür ederim.

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   LDL daha da düşürülebilir, HDL yükseltilebilir. Bunun ana sebebi doymuş yağların çok, doymamış yağların az olmasıdır. Tablo bunu gösteriyor. Tam tersini yapar, doymamış yağların miktarını arttırırsanız sorun büyük oranda çözülecektir.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 226. Fatih Söylemez dedi ki:

  Selamlar Can Bey.

  Yaklaşık üç haftadır farkında olmadan sitenizi takip ediyorum. Kendimce low-carb denilen beslenme alışkanlıkları edinmek istediğim için her yiyeceğin besin değerlerini kontrol ediyorum. Önceleri yabancı sitelerden bakarken sitenizi keşfettim, bu harika iş için tebrik ederim.

  Çok hareketsiz bir yaşantım var, yarım saatte bir ayağa kalkmak ve mümkünse gideceğim yere yürüyerek gitmeye çalışmaktan öteye geçebilen bir spor hayatım maalesef hiç olamadı. 1.70boyunda 77kg birisiydim ve 5kg kadar kilo vermek istiyordum, okuduklarımdan yola çıkarak karbonhidratı 50gr civarında tutarsam kilo verebileceğimi gördüm. Bu durumda şöyle bir yol izlemeye başladım.

  Ekmek ve tüm unlu mamüller, tüm tatlılar, pilav, bulgur, patates gibi karbonhidrat oranı yüksek yiyecekleri hiç yememeğe başladım. Kahvaltı etmekten pek hoşlanmazdım, bunun o kadar da elzem bir zorunluluk olmadığını ve öğle yemeğine kadar hiçbir açlık hissetmediğimi keşfedince de kahvaltı etmemeye başladım. Öğle yemeklerinde yukarıda kaçındığım yemekler haricindeki sebze ve et ürünlerini tüketiyorum. Akşam yemeklerinde genellikle zeytinyağlı salatanın yanında (veya içinde) et yiyorum. Eğer bunlar yoksa tereyağına 3-4 yumurta kırarak yiyorum.

  Ofiste filtre kahve tüketimim fazla sayılır sanırım, 0.5-1lt kadar, sıfır şeker. Bunun yanında su içmeye de gayret ediyorum. Meyve yemiyorum veya portakal, kivi gibi nispeten az karbonhidratlılardan çok az yiyorum. İkindi gibi açlık hissedersem veya atıştırmak istersem 10-12 adet çiğ badem 1-2 adet çiğ ceviz yiyorum. Bazen akşamları da yemekten sonra badem-ceviz yediğim oluyor ama miktar çok daha az.

  Yemek yerken yiyeceğin karbonhidrat oranının %15-20’yi geçmemesine gayret ediyorum (sitenizden kontrol ediyorum). Atıştırmalık bir şeyler yiyeceksem de %10’u aşmamasına çalışıyorum ve az yiyorum.

  3 haftada 3 kg zayıfladım ve kendimi iyi hissediyorum. Uzun uzun yazdım ve biliyorum ki aslında böyle uzaktan bir reçete vermek mümkün değil ancak internette okuduğum veya izlediğim bazı bilgiler beni biraz rahatsız etti. Benim yaptığım gibi bir profesyonelin yardımını almadan, yaklaşık yöntemlerle böyle beslenmenin ciddi tehlikeleri olur mu? Korkulacak bir durum varsa eğer Bursa’da bu konularda bilgili, önerebileceğiniz bir kişi var mı?

  Vaktiniz ve sabrınız için şimdiden teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar, ketojenik tarafa geçmiyorsanız ciddi bir tehlike oluşacağını düşünmüyorum. Tabi ki bir kesinlik yok. Ketojenik tarafa geçip geçmediğinizi anlamak için idrarda keton tetkiki yaptırabilirsiniz. Bursa’da güvendiğim bir hekim maalesef yok.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 227. Nil atay dedi ki:

  Merhaba, bu diyetteki 1 ayımı bitirdim ama geçen hafta sırtımda başlayan kızarıklıklar bu hafta kaşınmaya ve boynuma yayılmaya başladı. İnternette araştırdım buna “keto rash” deniyomuş ve çare olarak gallbladder formula adlı safra kesesi asidiyle ilgili bi takviye öneriliyo ama bunun satışı türkiyede yok. Buna muadil kullanabileceğim ve burada bulabileceğim bir şey var mı? Sizin çözüm olarak önerdiğiniz başka bir yol var mı? Diyetten gerçekten mutluyum ama bu kızarıklıklar ve kaşıntıya bir çare bulamazsam bırakmayı düşünüyorum. Şimdiden çok teşekkürler.

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Keto-rash için safra kesesi asidini düzenlemek etkili değil. Birçok farklı sebebe bağlı olabilir. Tavsiyem her gün duş alarak ter ile atılan ve derinizi tahriş eden maddeleri derinizden uzaklaştırın, diyeti biraz yumuşatarak kan keton düzeyini azaltın ve kendinizi gözleyin. Eğer kızarıklıklar geçmiyorsa diyeti bırakmanızda daha mantıklı olacaktır.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 228. emine dedi ki:

  Hocam merhaba sitenizi yeni keşfettim ve çok ilgimi çekti. Çok kere kilo vermeye çalıştım veremedim bunun üzerine metabolizma hast göründüm ama t**cal 120mg tablete başlattı ancak ben keto diyetide yapmak istiyorum. Sorum şu th**al kullanarak ve keto diyeti yaparak ikisi birlikte beni daha hızlı sonuca götürürmü? Yoksa sadece keto yapayım th**cali bırakayımmı önerinize ihtiyacım var.

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Thi**al kullanırken ketojenik beslenme uygulayamazsınız çünkü ilaç bağırsaklardan yağların emilmesini engeller. Hiç tavsiye etmediğim bir obezite ilacı olduğu için konunun üzerinde daha fazla konuşmama gerek yok sanırım. Karar hekiminizin.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 229. Duman dedi ki:

  Merhaba, bu diyette 15. günüm 3,5 kg kadar verdim bunun 3 kg yağdan gitti. Her şey buraya kadar mükemmeldi ta ki sırtımda başlayan sivilcemsi başsız acı veren şeylere kadar.
  28 yaşındayım bu yaşıma kadar (ergenlikte dahi sivilce görmemiş ve menstrual döngüde yüzümde 1-2 adet) sivilce nedir bilmeyen bu problemle baş başayım. Acı vermesi kötü. Benim bildiğim karbonhidratı kesince sivilceler sönümlenir azalır ? bu neyin nesi ?
  Dün eşim kızdı ve makarna yedirdi.(karb. yüklemesi gibi oldu)
  Devam ediyorum bugün,devam etmekte istiyorum edeceğim de çünkü yorgunluğum geçti Can Bey yardımlarınızı bekliyorum.

  Not: Oturarak çalışan, yürüyüşe filan zamanı olmayan yani aktivitesi olmayan ‘hiç terlemeyen’ 60 kg ben. (evde sadece squat yapıyorum.)

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar, yaşadığınız durumun adı “keto-rash”. Çok nadir de olsa bazı bireylerde görülebiliyor. Yüksek keton seviyelerine bağlı bir durum. Önerim düşük karbonhidratlı diyete geçmeniz (günlük 50-100 gr karbonhidrat) ve bir süre bu şekilde devam ettikten sonra tekrar ketojenik diyete geçmeniz.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 230. Filiz dedi ki:

  Merhabalar, alıdığım net karbonhidrat değeri 20gr geçmiyor ama toplam karbonhidrat değerim 40 ı buluyor lifli besinleri tüketmeye gayret ettiğim için. Ketozise girmeye engel olur mu fazla lif alımı? Teşekkürler kolay gelsin.

 231. Şahin Can Özaltun dedi ki:

  Merhabalar, 4 gündür ketojenik diet yapıyorum kilo vermek amaçlı. (BMI=31). 2 sorum olacaktı. aynı zamanda da 2 öğün beslenerek IF 16-8 yapmaya çalışıyorum.

  ilk 2 gün 70gr-70gr-20gr şeklinde gidiyordum ancak dün 140 gr, bugün ise 100 gr protein alımım oldu.(kilom 98)
  bugün ise 100 gr yağ yedim toplamda.
  bunlar çıktığım max rakamlar.

  1. glukoneojenez ile kan şekerimi yağ ve proteinler ne kadar yükseltir. tek seferde 60 gr protein almak doğrudan glukoneojeneze sokar. o nedenle 24 saate yaymalı mıyım? Her insan için yağ asidi ve aminoasitlerin öğün esnasında yenip glukoza dönüşme eşiği farklı mıdır?
  2. ketoziste olduğumu idrar veya kanda neyi takip ederek izlemem mantıklı. farklı farklı yazılar okudum kafam karıştı.

  Teşekkürler. Kolay gelsin.

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar,

   1- Eşikten öte proteinlerin glikojenik olduğunu biliyoruz. Yani fazladan aldığınız proteinlerin neredeyse hepsi glikoza dönüşür.
   2- Kan beta hidroksibütirat düzeyleri altın standarttır.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 232. Hüseyin Kavurka dedi ki:

  Dr. Can Bey merhaba
  Pazartesiden beri ketojenik diyete başladım ve her gün antreman yapıyorum akşam işten sonra 2 saat. Full body ve kardiyo. Perşembe günü ketojen test çubuğuyla ölçtüğümde sizinde göstermiş olduğunuz mor renkte bir 1-5mmol/L seviyesine ulaştım. koyu mor. 4 günde 95.5 ten 92.5 kg a düştüm. Ketojen seviyeye ulaştığım için proteini günlük 92.5 gram tutsam ve yağ oranını artık düşürsem daha hızlı kilo verebilmek için ne dersiniz? 120 gram sağlıklı yağı 20 grama düşürebilirmiyim ketojenden çıkarmıyım. Şu an hiç acıkmıyorum. Kendimi rahatlıkla tutabiliyorum artık. Fikrinizi almak istiyorum.

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Kesinlikle daha hızlı kilo vermeye çalışmayın. Acele etmenizin sağlıklı olduğunu düşünmüyorum.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 233. Şahin Can Özaltun dedi ki:

  Selamlar
  Ketojenik diette 16.günüm. bel çevrem 7cm inceldi, 6kg verdim. BMI 29.3’e düştü ancak kan tahlili yaptırdığımda kan şekerim 66 geldi ve LDL,trigliserit düzeylerim 250, 280 geldi. bundan önce hiç bu kadar yükselmemişti daha da kilolu olduğum günlerde bile. bende bir belirti olmadı şeker düşüklüğünden yana. acaba yağ dokudan yağ asitleri mobilize olup karaciğerde Glukoneogenez için yönlendirildiği için ldl ve trigliserit yüksekliği olmuş olabilir mi? yağlı karaciğerim olduğu için de bu kan şekeri regülasyonu sağlıklı yapılamıyor olabilir mi diye düşündüm. tıp 2 öğrencisiyim. yanılıyor muyum bırakmalı mıyım ketojenik dieti bilemedim 🙁 ilginiz için teşekkürler 🙂

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Kan şekerinin düşük seyretmesi doğal. Kan kolesterol düzeylerini takip edin. Ailesel hiperkolesterolemi durumlarına dikkat etmek gerek.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 234. Bülent Pınar dedi ki:

  Merhaba Can bey,
  14 yaşından buyana kilo sorunu ile uğraşıyorum. 20 yaşında, 1.95 boyunda ve 145 kiloyum. Sevmediğim için sebze tüketmemekte ısrar ediyorum. Et ve süt ürünlerini seviyorum. Karbonhidratı çok seviyorum ancak haftada bir gün tüketmek beni motive edecektir. Bu beslenme şekli bana çok uygun görünüyor. Nasıl bir diyet ve egzersiz programı önerirseniz. çok yağlı bir vücudum var biliyorum. Acil yardımınıza ihtiyacım var .Şimdiden teşekkür ederim.

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Bülent Bey bu tip durumda sadece kalori kısıtlaması yapmanız bile hızla kilo vermenizi sağlayacaktır. Tavsiyem önce doktor kontrolü. Zira bu tip bir sorunun altında birçok hastalık olabilir. Süreç içerisinde kendinizi tehlikeye atmanızı istemem.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 235. Asude dedi ki:

  Merhaba hocam,
  2 aydır ketojenik besleniyorum ve kendimi eskiye oranla çok daha zinde hissediyorum. Şimdi gebelik düşünüyorum. Gebelikte de devam etmek istiyorum. Gebelikte sizin yazınızda önerilmemiş ama araştırdığıma göre gebeliğinde de ketojenik beslenenler var. Bebek üzerinde olumsuz bir etkisi olur mu? Ayrıca başka bir doktor ısrarla ketojenik diyette düşük kan selenyum düzeylerinin kalp üzerindeki olumsuz etkisinden bahsediyor. Bunun içim kalp krizinden ölen çocuklardan ve saporculardan bahsetmiş. Hocam kafamız karışık. Kendimdeki olumlu etkileri nedeniyle hayat boyu devam ettirmeyi istiyorum. Ama dışarıda bir dünya aman ne yapıyorsun yanlış diyen var. Şimdilik hepsine sırtımı dönüp devam ediyorum ama kafam her geçen gün karışıyor.

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar, kan selenyum düzeyi bozukluğu genelde çocuklarda epilepsi sebepli ağır ketojenik diyet uygulamalarında görülüyor. Ayrıca süreç ketojenik beslenmeye özel değil, eğer yumurta ve diğer selenyum açısından zengin besinleri tüketiyorsanız korkulacak bir şey yok demektir. Ama gebelik sürecinde asla ama asla ketojenik beslenmeyi öneremem. Bunun yerine daha ılımlı olan ama sağlıkla uygulanabilecek düşük karbonhidratlı (100 gr altı) beslenmeyi tavsiye ederim. Hem sağlıklı hem de güvenli.

   Son olarak sorunun ketojenik diyette değil, bilinçsiz uygulamada olduğunu bir kez daha tekrarlamak istiyorum.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 236. Seher dedi ki:

  Merhaba Can Bey,
  20 gündür ketojenik diyet + IF uyguluyorum. Yaş 28, başlangıç kilom 56.3, boy 159. Hipotiroidi hastasıyım ve düzenli olarak Lev**iron 100 mg olarak kullanıyorum. 4 aydır haftada 4 gün düzenli olarak 30 dk hiit cardio yapıyorum. (Ketojenik diyete başlamadan önce spor yapmama rağmen kilo alıyordum.)
  Günlük; 1100 Kalori ve 65-25-10 oranına göre 79 gr yağ, 68 gr protein ve 27 gr karbonhidrat alıyorum.
  Bu süreç zarfında 2,5 kilo verdim. Adaptasyonda çok sorun yaşamadım. Fakat 2. haftadan itibaren kas ağrılarım ortaya çıkmaya başladı.
  Beslenmemi 16:00’da bitirip iş çıkışı spora gidiyorum. Fakat akşamları oturduğum yerden kalkarken bile her yerim ağrıyor. Sabah 10:00’daki öğüne kadar kendimi çok yorgun hissediyorum. Kas ağrılarımdan dolayı hareket etmek benim için çok zor olmaya başladı. Öyle ki merdivenleri bile çok zor çıkıyorum.
  Nerede yanlış yapıyorum acaba?
  Yardımınıza ihtiyacım var.
  Teşekkürler…

 237. Züleyha kılıç dedi ki:

  Hocam selamlar tekrar. Yardımınıza çok ihtiyacım var. Çünkü yine çözemezsem sanırım diyete devam edemryeceğim. Size durumumu izah edeyim :
  63 kg
  162 cm boy
  43 yaş
  Diyete ocak ayında 64 kg. Olarak başladım ve 10 günde 2.5 kg verdim. 1697 kal. Alımı yapıyordum ve makrolarım : karb%5, yağ%77, protein%18 sonra bir duraklama yaşadım ve kalori alımımın fazla olduğunu düşünüp 1100 cal ye indirdim. Makrolarım şöyleydi: karb%10, yağ%65, protein %25
  Sonra toplam kalorimi 500 den fazla düşürmeme rağmen kilo aldım ve tekrar en başa döndüm. Sonra Mart ayında kaloriyi tekrar düşürüp 900 kaloriye indirip sizin de tavsiyenizle proteini azalttım karb:%12, yağ:%68, protein:%20 ile kilomda 1.5 kg azalma oldu.
  Kalorinin fazla geldiğini düşünerek nisan ayı başından beri 800 kalori alıyorum ama gr. Düşüş yok. Bu beslenme şeklini çok sevdiğim için bırakmak istemiyorum. O yüzden de her metodu denedim. Biliyorum şu an aldığım kalori çok az ama beni yıpratmıyor. Açlık çekmiyorum. Fakat kilo da veremiyorum. Artık çok sıkıldım. Sonuç olarak şu anki durumum şu:
  62.5 kg.
  162 cm,
  43 yaş
  Kalori :800
  Makrolarım :
  Karbonhidrat :%10, yağ:%65, protein:%25
  Masa başı çalışıyorum bankacıyım. Haftada 3-4 gün 40 dk. Koşu bandında hızlı yürüyorum.
  En başta ocak ayında diyete başladığımda 1697 kalori ile başlamıştım ve 10 günde 2.5 kg vermiştim. O ilk 10 gün çok çok mutluydum. Çok güzel kilo veriyordum. Her şey çok güzeldi. Ne oldu da durdu??? Durakladığı için azalta azalta bu duruma geldim. Kaloriyi tekrar 1500 lere mi çıkarmalıyım acaba? İdrar tahlilinde (strib) sürekli ketozisde görünüyorum. Ona rağmen neden kilo veremiyorum. Kalori çok az olsa açlık hissederim açlık yaşamıyorum. Bilemedim ne düşüneceğimi…
  Hocam çok detaylı yazdım affedin ama lütfen kalorimi ve makrolarımı siz belirler misiniz.

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar, burada acele etmemeniz gerekiyor. Özellikle kadınlarda sabit kalori alımıyla en az 1 ay ilerlemek gerek. Eğer kilo vermekte zorlanırsanız gün içinde 16 saatlik açlık penceresi oluşturmanızı ve 1 hafta karbonhidrat alımını biraz arttırarak ketozisten çıkmanızı tavsiye ederim. Kalori alımını çok değiştirmek bu süreçte fayda sağlamayacaktır.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 238. Züleyha kılıç dedi ki:

  Teşekkür ederim Dr. Bey. Bu durumda 800 kalori iyi anlamına mı geliyor. Eğer öyleyse 1 ay 800 kaloride kalayım mı

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   800 veya 1800, bu tamamen sizin bedeninizle alakalı. Çok uçlarda olmamakta fayda var. En iyisi bir süre sabretmek. Yerinizde olsaydım 1000 kalori sınırında denerdim.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 239. Bora Yazıcıoğlu dedi ki:

  Merhaba Can Bey, yazıyı dikkatle okudum, kendi adıma şunu sormak istiyorum:Herhangi bir diyet yapmamı gerektirecek kadar kilo fazlam yok,göbek bölgemdeki fazlalıksa biraz dikkatli beslenme ve egzersizle halledilebilecek düzeyde. Ancak bu yazıdan genel olarak sağlıklı yağlara ağırlık vererek yağ/protein/karbonhidrat azalan sırasına göre beslenmenin doğru bir seçim olduğunu çıkartabilir miyiz? Mesela sızma zeytinyağı benim için vazgeçilmezdir ve günlük beslenmemde çiğ olarak ciddi oranda yer tutar, devamındaki sıralamayı düzeltmek ve karbonhidratı azaltıp proteini arttırmakla doğru bir beslenme tarzı elde etmiş olur muyum? Doğru mu anlamışım?

 240. Altan ALTINKAYA dedi ki:

  Merhaba,
  Ketojenik diyet hakkında muhteşem bir birikiminiz var. Bana çok yararlı oldu ve 3 haftada 8 kilo verdim. Teşekkür ederim.
  Ketojenik diyet esnasında alkol kullanımına sıcak bakmadığınızı biliyorum . Ancak, bazı özel günlerde yada durumlarda alkol alımına izin var mı?
  Mesela besin değerlerini kontrol ettiğimde votka, cin ve viski gibi içeceklerin kalori değerinin diğerlerine göre daha düşük olduğunu ve mesela votkanın karbonhidrat değerinin “0” olduğunu görüyorum. Yanında meze tarzı şeyler alınmamak kaydıyla Birkaç duble votka bizi ketozisten çıkartır mı?
  Kırmızı şarap ve rakı konusunda ne düşünüyorsunuz ?

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Eğer ketozise adapte olduysanız çoğu zaman sorun olmuyor. Ama diyetin başlarındaysanız (ilk 15-20 gün) muhtemelen alkol kan şekerinizi çok hızlı arttıracak ve ketozisten çıkacaksınız.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

Yazıya Yorum Yap

Makale konusu ile ilgili eklemek istediğiniz, sormak istediğiniz veya düzeltmek istediğiniz herhangi bir konuda yorum yapabilirsiniz...

Yorumu Gönder


close more
Dr. Can Çiftçi
close

Ne yapmak istiyorsun?

search