Hesaplayıcılar

Doğru yaşamak ve sağlıklı kalmak için çok fazla şeye dikkat etmeniz gerekiyor. Bu ayrıntıları sizin için kolaylaştıracak hesaplayıcılar ile karşınızdayız.

kalori Günlük Kalori Hesaplayıcı
bmi Vücut Kitle Endeksi Hesaplayıcı
makro Makro Hesaplayıcı
kilo İdeal Kilo Hesaplayıcı

Sağlıklı yaşama ve kilo verme ciddi planlama gerektiren şeyler. Çünkü uzun vadeli değişimler içeriyor ve direkt olarak bedeninizi etkiliyor.

Duruma böyle baktığınızda beslenmenizi düzeltme ve sağlıklı olup olmadığınıza karar verme sürecinde birçok farklı hesaplama yapmanız gerektiği gerçeği ortaya çıkıyor.

Bu hesaplamalar ise çoğu zaman karışık ve düzeltme isteyen formüllerden oluşuyor. Ayrıca otoriteler tarafından hangisinin kullanıldığını bulmanız çok zor. İşte burada size yardım edeceğini düşündüğüm, klinikte sık kullandığım ve güncel tuttuğum birçok hesaplayıcıyı sizlere sunmak istiyorum.

Hangi hesaplayıcıyı kullanmanız gerektiğini bilmiyorsanız, size görevlerinden kısaca bahsetmek istiyorum.

Günlük kalori ihtiyacı hesaplayıcı yaş, kilo, boy ve egzersiz takviminizi baz alarak hedefinize uygun olarak günde kaç kalori almanız gerektiğini öğrenmek için kullanılır.

Vücut kitle endeki hesaplayıcı birçok farklı hastalık riski ile yakından bağlı olan ve bedeninizin obezite skalasında nerede olduğunu öğrenmenizi sağlayan BMİ-VKİ değerinizi öğrenmek için kullanılır.

Makro hesaplayıcı almanız gereken günlük kalori miktarı ile beraber uyguladığınız beslenme tarzına uygun olarak protein, karbonhidrat ve yağ tüketiminizin miktarını ayarlamak için kullanılır.

İdeal kilo hesaplayıcı normal kilolu olmayan, bozuk vücut kitle endeksine sahip bireylerde diyet ve egzersiz ile hedeflenmesi gereken kiloyu öğrenmek için kullanılır.

Vücut yağ oranı hesaplayıcı normal insan beden kompozisyonundan uzak (aşırı kilolu, sporcu ve diğer) bireyler için vücut yağ oranı ile çalışma sürecinde kullanılır.

Artık hesaplayıcıların neden kullanılacağını biliyorsunuz. İhtiyacınız olanları kullanmak için yukarıdaki listeden istediğiniz butona gidebilirsiniz.

 

close more
Dr. Can Çiftçi
close

Ne yapmak istiyorsun?

search