Diyet: Çimlendirme (Filizlendirme): Nedir? Faydaları Neler?

Besinleri kaliteli tüketmek için iyi bir yol olan çimlendirme (filizlendirme) yöntemi hakkında sorulan "nedir? faydaları neler?" gibi soruları cevapladım.

Sofranıza gelen tüm bitkisel besinler bir tohumdan köken aldı. Bu tohumların bazılarını direkt olarakta tüketiyorsunuz. Peki bahsi geçen tohumlar ne kadar faydalı?

Bir soru daha. Tükettiğiniz tohumları daha sağlıklı ve faydalı bir şekilde kullanmanın bir yolu var mı?

Tabi ki evet! Çözüm ise çimlendirme diğer adıyla filizlendirme.

Bu yazıda çimlendirme (filizlendirme) nedir? sorusundan, çimlendirme (filizlendirme) faydalarına kadar birçok konuya değinecek, soruları cevaplayacağım.

Hazırsanız başlıyoruz!

Çimlendirme nedir?

Çimlendirme basit tabirle tohumlu besinleri kısa bir süreliğine uygun ortamda tutarak çimlenmesine ve uygun boyuta geldiğinde tüketilmek için toplanmasına verilen isim.

Bu tekniği uzun süredir kullanan toplumlar olmasına rağmen ülkemizde çok revaçta değil. Çünkü toplumumuz tohumları uzun süre saklamak için topluyor ve yüksek kalori sağlaması amacıyla kullanıyor.

Oysa ki çimlendirme -birazdan inceleyeceğim üzere- daha sağlıklı bir beslenme ve alışkanlığı için kullanılması gereken bir yöntem.

Çimlendirmenin faydaları

Çimlendirme (filizlendirme) hakkında size anlatacağım çok şey var. Zira bu eski yöntemin beslenme düzeninize yeni bir soluk getireceğine eminim.

Mekanizmaları açıklamama izin verin.

Çimlendirme antibesinleri etkisizleştirir

Doğada her şey hayatta kalmak üzerine programlanmıştır. Bu durum tohumlarda da geçerli.

Hayatta kalma sürecinin bir sonucu olarak tohumlar onları tüketen hayvanlar için savunma geliştirmişlerdir. Çünkü tohumlar (bazı) çimlenmeden tüketilmemelidir. Eğer tüketilirse diğer hayvanlar bunu öğrenir ve bitkinin çoğalması engellenebilirdi.

İşte bu sebeple oluşturulan savunma mekanizması tohum içeriğindeki besinleri daha az kullanmalarını sağlayan antibesinlerdir. Böylece hayvanlar tohumlardan daha az faydalanacak ve uzun vadede onları tercih etmeyecektir.

Antibesinler bulundukları gıda içerisindeki vitamin, mineral ve diğer birçok öğenin kullanılmasını engeller. Bu durum günümüzdeki vitamin ve mineral eksikliklerinin çoğundan sorumludur.

Tohumlarda bulunan antibesinlerden olan fitik asit; kalsiyum, demir, çinko, magnezyum gibi önemli minerallerin emilimini engeller. Ayrıca fitik asit sindirim sistemi üzerindeki proteinleri parçalayan enzimleri etkisiz hale getirerek proteinlerin kullanımını engeller.

Çimlendirme (filizlendirme) işlemi sonucunda bu olumsuz durum tamamen değişir. Çünkü çimlenen tohumlar artık diğer hayvanları tehlike olarak görmez ve içeriğini tamamen değiştirerek savunmadan çok büyümeye odaklanır.

Elde edilen verileri sıralamama izin verin. Çimlendirme (filizlendirme) işlemi,

 • Demir, kalsiyum ve çinko emilimini %50 oranında arttırır,
 • Sindirime zarar veren lektin, tanin gibi öğeleri azaltır,
 • Tohum içi vitamin C, E, beta karoten ve folat düzeyleri artar.

Hatta yapılan bir araştırma sekiz günlük çimlendirme sürecinin tohumun ihtiva ettiği vitamin C ve birkaç antioksidan düzeyini ciddi şekilde arttırdığını göstermiş.

Sonuç olarak tohumları çimlendirmek içerisindeki besinleri tam olarak kullanmak için oldukça iyi bir yoldur.

Çimlendirme lif düzeyini arttırır

Birçok tohum içerisinde önemli miktarda lif bulundurur. Bu lif profili özellikle kepeği alınmamış ürünlerde daha fazla. Peki lif profilini geliştirmenin bir yolu var mı?

Tabi ki!

Çimlendirme ile beraber oluşan filizler ciddi miktarda bitki hücresi içerir ve bu hücrelerin duvarları önemli miktarda lif ihtiva eder. Bu özelliği kullanarak tüm tohumları çimlendirebilir ve daha fazla lif alımı yapabilirsiniz.

Tahıl içeren besinleri tükettikten sonra sindirim problemi yaşayan bir yakınınız varsa kendisine çimlendirilmiş tahıl sunun.

Hiçbir rahatsızlık yaşamadığını göreceksiniz.

Çimlendirme gluten düzeyini azaltır

Glutensiz beslenme düzeni oldukça zor. Çünkü günlük hayatta kullanılan birçok besin gluten ihtiva eder. Ama bu besinleri tüketmek imkansız değil çünkü çimlendirme (filizlendirme) yöntemi tohumların içerisinde bulunan gluteni ciddi miktarda azaltır.

Bu yöntemi çölyak hastalarına önermiyorum. Çünkü çimlendirme tohumun içerisindeki gluten içeriğini azaltsa da tamamen tüketmez.

Tavsiyem glutensiz beslenmeye çalışan ve hafif gluten hassasiyeti olan bireyler için geçerli.

Özellikle tercihim filizlenmiş buğday ile yapılmış unların kullanması yönünde.

Zira bu yöntemle üretilen unların gluten içeriği azalırken, protein içeriği artar. Ama ne yazık ki ülkemizde çimlenmiş buğdaydan yapılmış un ürünlerine rastlamıyorum.

Toparlayacak olursak çimlendirme,

 • Tohum içerisinde bulunan ve vitamin, mineral emilimini engelleyen antibesin düzeyini düşürür.
 • Tohum içerisinde bulunan vitamin düzeylerini (özellikle C ve folat) arttırır.
 • Tohum içerisinde bulunan protein ve diğer makroların daha iyi emilmesini sağlar.
 • Tohumun antioksidan profilini geliştirir.
 • Tohumun lif miktarını arttırır.
 • Tohum içerisinde bulunan gluten ve diğer alerjenlerin düzeyini azaltır.

Çimlendirme (filizlendirme): Sonuç

Çimlendirme (filizlendirme) tüketeceğiniz besinler üzerinde oldukça olumlu etkilere sahip bir yöntem. Bu teknik ile besinleri daha besleyici ve daha az zararlı hale getirebilirsiniz.

Yapmanız gereken onları biraz nemlendirmek ve doğanın görevini yapmasını beklemek.

Tabi ki tohum çimlendirme (filizlendirme) yapmanın bazı püf noktaları var. Eğer evde sizde kendi çimlendirme sisteminizi kurmak istiyorsanız kullandığım yöntemi paylaştığım çimlendirme nasıl yapılır? (yazı hazırlanıyor) adlı yazımı okumanızı tavsiye ederim.

Tohum misali kabuklarınızı kırıp hayata yeniden merhaba dediğiniz günlere!

Yazıya Yorumlar

Çimlendirme (Filizlendirme): Nedir? Faydaları Neler? yazısı için gelen yorumlar ve tartışmalar...

 1. Sabire Özcan dedi ki:

  Merhaba. Bilgilendirici ve öğretici yazılarınızı severek ve merakla takip ediyorum.
  B 12 vitamini içeren besinler yalnızca hayvansal kökenli besinler değil midir? Bitkisel gıdalar (tohumlar ve baklagiller dahil) B 12 içermiyorlar diye biliyordum.
  Teşekkür ederim. Güzel ve aydınlık bir gelecek diliyorum.

 2. Melisa Ç. dedi ki:

  Sevgili Can, yine güzel bir içerik. Her ne kadar rutin haline getirmek günlük hayat koşturmacasına takılsa da denemeye değer. Genelde filizlenmiş besinleri tüketmememiz gerektiği söylenir. Mesela evde fazla kalmış patates yanlardan tomurcuklandığında veya soğan yeşil yaprağını çıkardığında. Bu durumlar aynı mantığa girmiyor. Fikrin var mı?

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   İkisi tam olarak zıt mekanizmalar. İlki tohumu çimlenmeden tüketmekten korumaya çalışırken, ikincisi kök bitkilerin filizlendikten sonra tüketilmesini engellemek. Dolayısıyla mantık tamamen farklı.

   Biyokimyasal açıklamasını istersen yapabilirim.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 3. Vasif dedi ki:

  Selam
  Baklagilleri cok tuketiyorum.
  Çimlendirme sonunda nasil yani hangi sekilde tuketmeliyim?…
  Geniş içerik için tesekkurler!

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Salatalara ve pişmiş ürünlerin üzerine eklemeniz en güzel tüketim şekli olacaktır.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 4. Cenk dedi ki:

  Filizlenecek yiyeceklere örnek verir misniz akıma nohut buğday geliyor
  Yesil mercimek olabilir galiba kırmızı mercimek olurmu bilemedim 🙂 yada daha fazlası

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Mercimek türleri, fasülye türleri, tüketiyorsanız buğday, tabi ki nohutta kullanılabilir.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

   • cenk dedi ki:

    nohut ve fasulye filizlendirdim ancak fasulyenin kabukları konusunda ne yapacağımı bilemedim çoğu boşlamıştı bende hepsini ayıkladım .iyi mi yaptım kötü mü bilmiyorum besleyici bir değeri var mıdır

    • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

     Atmanız çok mantıklı olmuş. Aynı şekilde diğer tohumlarında kabuklarını sıyırabilirsiniz.

     Mutlu ve sağlıklı günlere!

     • cenk dedi ki:

      Teşekkürler hocam. çimlendirip ayrıca da fermente edebilir miyiz daha fazla fayda sağlar mı

     • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

      Tabi çimlendirdikten sonra fermantasyon yapılabilir. Burada amaç önemli. Eğer bol antioksidan almak ve lektinden kurtulmak isteniyorsa sadece çimlendirme yapılmalı. Eğer probiyotik takviyesi önemliyse çimlendirme yönteminin üzerine fermantasyon yapılabilir.

      Önerim ikisinin ayrı ayrı yapılması olacak.

      Mutlu ve sağlıklı günlere!

 5. Sümeyye Yılmaz dedi ki:

  Hocam harikasınız, yine çok güzel bir yazi olmuş. büyük bir merakla bekliyorum kendi çimlendirme yönteminizi anlattığınız yazıyı da ve hemen denemek istiyorum… Çok teşekkürler,Allah razı olsun sizden…

 6. oya dedi ki:

  Merhaba,
  Ben kuru fasulye ve nohutu çok severim, sıkça da tüketirim. Ancak çokta rahatsız eder beni. Çimlendirdikten sonra yine bilinen şekilde pişirsem olabilir mi?

 7. oya dedi ki:

  Torunumda otizm var. Kuru fasulye ve bezelye yemeklerini severek yiyor. Ancak sizin yazılarınızdan anladığım kadariyle bunlar ona da zararlı. Otizme çoğunlukla seçici yeme de eşlik ediyor. Herşeyi yemiyorlar sevdikleri gıdaların onlara zarar vermeden tüketmelerini nasıl sağlayabiliriz? Teşekkürler.😃

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Her sevdiğini vermeyerek, tüketmek istediği ürünleri lezzetlendirerek diyetine katarak çocuğun beslenmesini düzenlemek en doğrusu. Zor ama imkansız değil.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

Yazıya Yorum Yap

Makale konusu ile ilgili eklemek istediğiniz, sormak istediğiniz veya düzeltmek istediğiniz herhangi bir konuda yorum yapabilirsiniz...

Yorumu Gönder


close more
Dr. Can Çiftçi
close

Ne yapmak istiyorsun?

search