Diyet: Paleo Diyeti Başlangıç Rehberi

Paleo diyeti sağlıklı yaşam için uygulayabileceğiniz bir beslenme tarzı. Bu yazıda paleo diyeti nedir? ve nasıl yapılır? sorularına kısaca cevap verdim.

Size son yıllarda birçok insanı peşinden sürükleyen bir diyet sisteminden bahsedeceğim. Paleo (taş devri) diyeti!

İsmi paleolitik (taş devri) devirden kısaltılmıştır.  Aslında taş devri sözünden diyetin sınırları az çok belli olmakla beraber biz; ufak nüansları, dikkat edilecek noktaları, artı ve eksilerini açıklayacağız.

Tam bir paleo olabilmek sizin için biraz meşakatli olabilir. Ama vazgeçmeyeceğinizi biliyorum.

Başlıyoruz!

Paleo diyeti felsefesi

Kendinizi taş devrinde yaşayan bir mağara adamı-kadını yerine koyun. Evet çevrenizde hızlı koşan av hayvanları, avcı hayvanlar bitkiler meyve ve sebzeler var. Nasıl hayatta kalırdınız?

Tabi ki sürekli avlayarak ve toplayarak, harcadığınız kalorileri hayvanların yağlı etlerinden ve pişiremediğiniz sebzelerle ve topladığınız meyvelerle beslenerek.

Evet şimdi bu hayali hiç bozmadan mutfağınıza dönün.

Siz hala bir mağara adamı/kadınısınız. Dolabınızdan taş devrinde elde edemeyeceğiniz, işlenmiş her şeyi çıkartın.

Burada her sebze-meyveyi mevsiminde yemeniz gerektiğini hatırlatmamıza gerek bile yok.

Zira insanın genlerinin hala o eski taş devri insanları gibi olduğu düşünülürse şu an biz deneyimlenmiş bir olayı tekrar deneyimlemekten başka hiçbir şey yapmıyoruz. O zaman eski insanlar gibi beslenirsek onlar gibi sağlıklı, atletik ve yaşama sevinciyle dolu olabiliriz.

Dolabınızdaki paleo diyetine aykırı besinleri çıkarttıktan sonra artık başlamaya hazırsınız. Yapmanız gereken tek şey, mağara adamı-kadını gibi beslenmeye başlamak, doğal yaşamak. Dikkat etmeniz gereken noktalar bitti mi?

Hayır!

Son olarak hayvanlardan örnek verelim. Yüz binlerce yıldır hayvanlar aynı şeklide besleniyorlar. Hala atletik, zayıf ve sağlıklılar. Beslenme şekilleri değişmedi.

Beslenme şekli değişen hayvanlar ise kısa sürede sağlıksız ve aşırı kilolu bir hale bürünüyor. (Doğal olmayan besinler ile beslenen hayvanların nasıl şişmanladığına artık sık sık şahit olmaya başladık.)

Bunu dizel olarak tasarlanmış bir aracın zamanda 100 sene ileriye götürülüp benzinle düzgün bir şekilde çalışmasını beklemek olarak düşünebiliriz.

paleo diyeti nasıl yapılır

Paleo diyetine uygun ve yasaklı besinler

 • Tam tahıllı gıdalar yasak.
 • İşlenmemiş bakliyat mümkünse tüketilmemeli.
 • Tohumlu sıvı yağlar (Ayçiçek , kanola ,mısır özü , pamuk yağı gibi) yasak.
 • Doğal süt ürünleri (Kefir, peynir, yoğurt) mümkünse tüketilmemeli.
 • Yumurta (Köy yumurtası tercihen tüketilmeli. Günde 1-4 tane enfeksiyon riski yoksa rafadan pişmiş, eğer rafadan yenilemiyorsa haşlanmış olarak yenilmelidir.)

Çiğ yumurta tüketimi B12 eksikliği ve enfeksiyon problemlerine neden olur. Dolayısıyla çiğ yumurta tüketimi yapmamalısınız.

 • Kabuklu kuruyemişler tuzsuz ve işlenmemiş ceviz , fındık, badem, kabak çekirdeği, antep fıstığı sınırlı olarak yenilebilir.
 • Şeker içeriği fazla olan meyveler (kayısı, şeftali, üzüm, muz) yasak.  Şeker miktarı az olan meyveler sınırlı miktarda yenilebilir.
 • Kahveler  tamamen yasak olmamakla beraber az kavrulmuş çekirdekler kullanılmalı.
 • Enerji içecekleri, rafine meyve suları, ekmek yasak.

Dikkat edilmesi gereken noktalar 

Aslında paleo diyetinin birçok ayrıntısı var. Aşağıdaki liste uygulamanız gereken en önemli adımları içeriyor.

 • Güneşlenin. Bu diyette sık görülen D vitamini eksikliği ile başa çıkmanıza yardım edecektir.
 • Az pişirin. Eğer pişirecekseniz buharda pişirmek en mantıklısı. Kesinlikle tencere yemeğini suyun içerisinde haşlamayın. Haşlamak değerli besin öğelerinin yemek suyuna geçmesine neden olur. Buhulama ve ızgara en iyi pişirme yöntemleridir.
 • Baklagilleri tüketmemeye çalışın. Eğer tüketmek zorundaysanız 48 saat suda bekletip pişirme işlemine alın. Diğer bir yöntem ise çimlendirmek olacak. Bu iki yöntem sizi baklagil ve diğer tohumlu ürünlerin içerisindeki lektin ve glutenin etkilerinden kısmen korur.
 • Doğal hayvanların etlerini tüketin.
 • Bol sıvı tüketin. Su tüketimini doğru ayarlamak için ne kadar su tüketmeliyim? adlı yazımı okuyabilirsiniz.
 • En az 5 en fazla 9 saat uyuyun. Uyku problemi yaşıyorsanız uyku hakkında her şey adlı yazımı okumanızı tavsiye ediyorum.
 • Spor yapın. Hareketli bir yaşam eski insanların tarzıydı. Hareketli yaşamdan kastım iş hayatı, çocuk bakmak veya merdiven çıkmak değil.
 • Aşırı alkol almayın. Mümkünse hiç almayın.
 • Sarımsak ve soğan gibi önemli antioksidan kaynaklarını sık sık tüketmeye çalışın.

Paleo diyeti nasıl çalışır?

Genel olarak faydasının vücudun yıllar içinde kazandığı genetik özellikler ile ilişkili olduğunu düşündüğüm paleo (taş devri) diyeti ayrıca insülin direncini kırmakta da fazlasıyla etkili. Kırılan insülin direnci ile beraber hızlanan yağ yakımı size mucizevi şekilde kilo verdirecektir.

Dikkat edilmesi gereken bir nokta ise azalan kan şekeri değerleri. Bu değerlerin azalması ile beraber kanımızın yoğunluğu ve içeriği doğal olarak değişecektir. Eğer bu değişim hızla yaşanır ise vücut bu değişikliklere ayak uyduramayacaktır.

Yıllardır devam eden şeker ve karbonhidrat bağımlılığınızı 1 günde bitirmeyi planlamayın. Paleo diyetine vücudunuzun adapte olması için kendinize zaman tanıyın ve sağlıklı yaşamanın tadını çıkarın.

Unutmayın yapılan diyetler estetik olmaktan çok sağlıklı olmak amacı ile düzenlenmiştir.

Güncelleme: Paleo diyeti sırasında dikkat etmeniz gereken noktalar için paleo (taş devri) diyetinde dikkat etmeniz gerekenler adlı yazımı inceleyebilirsiniz.

paleo diyeti nasıl yapılır

Paleo diyetine nasıl başlamalıyım?

Paleo diyeti, ismi ile beraber kafanızda birçok soru işareti oluşturabilir. Paleo diyetine nasıl başlayacağınızı bilmiyorsanız aşağıdaki adımlar size yardımcı olacaktır.

 • Paleo diyeti düşük karbonhidrat, orta düzey protein ve yüksek yağ alımını önerir. Bu sebeple hayvansal yağlardan korkmamalı, protein alımını yüksek tutmalı ve karbonhidrat alımından kaçınmalısınız. Günlük karbonhidrat alımınız maksimum 100 gram olmalı.
 • Yağ alımını hayvansal yağlardan yapmalısınız. Hayvansal yağlarından sonra tercih edeceğiniz ise hindistan cevizi yağı ve zeytinyağı olacaktır.

Yağları pişirme sırasında değil de tükettiğiniz besinlerin üzerinde çiğ olarak kullanmaya özen gösterin.

 • Meyve ve kuruyemişleri aşırı miktarda tüketmemelisiniz. Tükettiğiniz meyvelerin ise az karbonhidrat içeren yüksek antioksidan içeriğine sahip meyveler olmasına dikkat etmelisiniz.
 • Diyetinizden baklagilleri çıkartmaya dikkat etmelisiniz. Fasülye, mısır, nohut bu baklagillerin başında gelmekte.
 • Süt ve süt ürünlerini mümkün tercih etmemeye çalışın.
 • Asitli tüm içecekleri hayatınızdan çıkartın.

Paleo diyeti SSS

Paleo diyeti ile ilgili merak edilen çok şey olmasına rağmen en sık sorulan soruları bir araya toplamak istiyorum. Aşağıda cevaplarım mevcut.

Ayrıca sorduğunuz soruların bazıları zamanla bu listeye eklenecek.

Sık sık beslenmem gerekiyor mu?

Birçok diyet sık sık beslenmenizi önerirken paleo diyeti bunu önermez. Tekrardan paleo diyeti felsefesine dönelim. Eski insanlar düzenli beslenmek için hazır kaynaklara sahip değillerdi, acıktıkları zaman avlanır ya da toplayıcılık yapar ve besin elde ettiklerinde beslenirlerdi.

Bu sebeple paleo diyetinde sık sık beslenmenize gerek yok. Acıktığınızda beslenmeniz paleo diyetini devam ettirmeniz için yeterli.

Konuyla ilgili bir daha ayrıntılı bilgi için günde kaç öğün beslenmeliyim? adlı yazımı okuyabilirsiniz.

Paleo diyetinde karbonhidratı kesmeli miyim?

Paleo diyeti ile yeni tanışanların sık sorduğu bir soru olan ” Paleo diyetinde karbonhidratı kesmeli miyim? ” cevabı hayır!

Taş devrinde sadece insanlar yeteri kadar karbonhidrat içeren besin ile karşılaşmıyorlardı. Bu sebeple sınırlı düzeyde karbonhidrat alımı onlar için zorunluydu. Paleo diyetinde ise aynı mantıkla işlenmiş tahıl kaynaklı karbonhidratlar yasaklanmasına rağmen, kök sebzeler ve meyveler hala serbest besinler arasında.

Burada kök sebzeler serbest diye diyeti tamamaen karbonhidratlar ile oluşturmayın. Unutmayın paleo diyetinin asıl kaynağı av hayvanları, doğal yağlar ve bitkiler.

Protein ağırlıklı beslenmek böbreklerime zarar verir mi?

Hayır! Araştırmalar sağlıklı bir böbreğe sahip olan insanların protein ağırlıklı diyetlerde zarar görmediklerini göstermekte. Eğer sağlıklı bir çift böbreğe sahipseniz paleo diyeti yaparken endişelenmemelisiniz.

Günlük almanız gereken protein miktarı için günlük kaç gram protein almalıyım? adlı yazımı inceleyebilirsiniz.

Paleo diyeti ürünleri

Son zamanlarda sık sorulan sorulardan biri de internet üzerinden satılan paleo diyeti tozu, hapı ve diğer bileşenlerine dair.

Paleo diyetinin felsefesini oluşturan besinleri işlenmemiş olarak tüketme ve doğanın verdiği halleri ile elde etme ilkesine tamamen ters düşen bu takviyeleri paleo diyeti yapan takipçilerime kesinlikle önermiyorum.

Birçok yerde yapılan şok diyetler ile paleo diyetinin karşılaştırıldığına şahit oluyorum. Paleo diyeti şok diyet sistemi değildir ve insan biyokimyasına en uygun olan diyet sistemlerinden biridir.

Şok diyetler hakkında bilgi almak için şok diyetlere bakış: nedir?, zararlı mıdır? adlı yazımı okuyabilirsiniz.

Ayrıca kilo verme ile alakalı bakış açınızı tamamen değiştirecek, A’dan Z’ye içeriğime ulaşabileceğiniz bir rehber hazırladım. Kilo vermek istiyorum adlı rehberimi okumayı unutmayın!

Yazıya Yorumlar

Paleo Diyeti Başlangıç Rehberi yazısı için gelen yorumlar ve tartışmalar...

 1. EDA dedi ki:

  doktor bey ellerinize sağlık , yazdıklarınızı okumak gerçekten keyif verici, nadir bulunan güvenilir bir kaynaksınız.

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Eda hanım güzel iltifatlarınız için teşekkür ederim. Sizlere doğru bilgiyi sunmak bizim görevimiz.

 2. Toygar dedi ki:

  Hocam harika bir yazı,gerçekten istediğim herşeyi bulabiliyorum ellerinize sağlık.

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Toygar ilgin ilgin için teşekkür ederim. Diğer yazılarımızı da incelemeyi unutma. İşine yarayacağına eminim.

   Mutlu ve sağlıklı günlere !

 3. ömer dedi ki:

  bir doktorun ağzından halkın anlayacağı dilde bir şeyler duymak mutluluk verici. yazınız gerçekten çok başarılı her zaman yazılarınızı okumaktan mutluluk duyuyorum özellikle bu yazınız favorilerim arasından en ön sırada; tebrikler DOKTOR bey.

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Ömer , değerli iltifatların karşısında ne diyeceğimi şaşırdım ve utandım. Sana sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum.

   Fitekran’ı kurarken edindiğimiz amaç zaten güvenilir tıbbi bilgiyi halka tarafsız bir şekilde sunmaktı. Şuan hedefimizden sapmadık ve devam ediyoruz. Umarım büyük ve mutlu bir aile olarak yolumuza devam ederiz.

   Mutlu ve sağlıklı günler diliyorum.

 4. ahmet dedi ki:

  Sağlıklı yaşam için vermiş olduğunuz destek, harcamış olduğunuz efor gerçekten takdire şayan. Sizi tebrik ediyor ve yazdıklarınıza harfiyen uymaya gayret ediyorum, teşekkürler saygılar.

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Ahmet teşekkür ediyorum. Aklına takılan bir şey olursa lütfen sormaktan çekinme.

   Mutlu ve sağlıklı günlere !

 5. seda dedi ki:

  Cok guzel ve faydali bir yazi olmus. Tesekkurler:)

 6. Emre dedi ki:

  Güzel bir yazı daha, emeğine sağlık ! Takipdeyim Can …

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Emre , güzel görüşün için teşekkür ederim. Güzel yazılarda tekrardan beraber olmak dileği ile.

   Mutlu ve sağlıklı günler !

 7. İci dedi ki:

  Çok başarılı olmuş yazınız. Takipteyiz 🙂

 8. tamer dedi ki:

  uzun zamandır uygulamayı planladığım bir diyetti. bu yazı ile ilk karşılaşmamdan bu yana uyguluyorum şu an için olumlu sonuçlar aldım( 5 kilo verdim) teşekkürler Dr. Can Bey yazılarınızın devamını bekliyoruz.

 9. atteck dedi ki:

  Genel olarak sitenizle bugün tanıştım herşey on numara, özenli ve düzenli yazılmış. Sosyal medya kanallarınızı oluşturmalısınız. Takipteyim 🙂

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Atteck merhaba, iltifatın için teşekkür ederim. FitEkran’ı beğenmen beni çok mutlu etti.

   Ayrıca sosyal medya hesaplarımız mevcut. Sayfaların sağ alt köşesinde facebook, twitter, google+ ve RSS linklerini görebilirsin.

   Mail listeme abone olmayı unutmamalısın 🙂

   Mutlu ve sağlıklı günler diliyorum !

 10. akın dedi ki:

  Çok güzel bi yazı elinize yüreğinize sağlık. Yalnız bu diyete örnek bir günlük menü ekleyebilirseniz çok sevinirim. Saygılar.

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Akın aslında amacım ayrı bir yazı olarak paleo diyetine uygun öğünleri paylaşmak.

   En yakın zamanda böyle bir yazı ile karşında olacağım. Yazı hazırlandığında bize bıraktığın mail adresi aracılığı ile seni bilgilendireceğim.

   Güzel yorumun için teşekkür ederim, sevgilerimle.

   Mutlu ve sağlıklı günlere !

 11. Serra dedi ki:

  Harika bisey bu diyet Şebnem Bozoklu bu diyeti yapıyomus ve bende bi arastırıyım dedim sebnem abla 2 ayda 15 kilo vermis bende verebilirim..

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Tabi ki! Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için iyi motivasyon ve iyi bir beslenme planı yeterli.

   Başarılar diliyorum. Mutlu ve sağlıklı günlere.

 12. Arzu dedi ki:

  Ben nasıl üye olacağımı bilemedim onun için yazdım

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Arzu merhaba

   Adres satırına forum.fitekran.com yazarak foruma gidebilir. Oradan kolayca üye olabilirsiniz. Blog’a üye alımı maalesef yok.

 13. Ezgi dedi ki:

  Paleo diyeti için şuan medyada olan sebzeli tozu öneriyormusunuz? Paleolift adı

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Paleo li** adındaki ürünü kast ediyorsunuz sanırım.

   Bu ve bu tip ürünleri kesinlikle önermiyorum. Zira paleo diyetinin doğasında işlenmemiş besinler ile sadece avcı ve toplayıcı yaşam tarzına uygun beslenmek yatıyor.

   Hem paleo adını kullanıp hemde insanlara işlenmiş besin satmak etik dışı ve uygunsuz bir durum.

   Kullanmayın ve tanıdıklarınıza kullandırtmayın. Tekrar ediyorum bu tip ürünler paleo diyetinin doğasına tamamen aykırıdır.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 14. Tuğçe dedi ki:

  Rahmetli Ahmet Aydin in Taş Devri kitabindan alıntı değil mi ? Siz miş siniz gibi yazılar yaziyorsunuzda emeğe saygı değerli hekimimiz Allah rahmet eglesin.

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba Tuğçe,

   Sitede bulunan yazıların tamamı zaten benim (ve birkaç konuk yazarın) eserimdir. Hepsinin zaman damgası ve mülkiyeti bana aittir.

   Ayrıca Rahmetli Ahmet Aydın benim Cerrahpaşa’da hocamdı ve kendisinin yazılarını almak isteseydim kendisinden izin alabilirdim.

   Kırıcı tavrınızı tekrar gözden geçirmenizi diliyorum.

   Hoşçakalın.

 15. Emine dedi ki:

  Aydınlatıcı bilgilerinizden dolayı teşekkür ederim Dr bey. Pal*olif* diye bir ürün var piyasada tavsiye edermisiniz

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba Emine,

   Kesinlikle paleo besin adı altında satılan bu maddeleri önermiyorum.

   Paleo diyetinin yapısında bulunan “işlenmemiş ve doğal” kavramına tamamen karşı olan bu maddeleri kullanmayın, kullandırtmayın.

   En güzeli yazıda anlatıldığı gibi taze, mevsiminde ve doğal olanı tüketmek.

 16. misafir dedi ki:

  Hangi gün hangi şeyleri yiyeceğiz?

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba

   Paleo diyetinde gün ve besin ayrımı bulunmamakta. Paleo diyetine uygun paylaştığımız besin gruplarını istediğiniz gün ve öğünde düzenli bir şekilde tüketebilirsiniz.

 17. Hasan dedi ki:

  Merhaba hocam ben meslek olarak gece vardiyeli bir sistemde çalışmaktayım buna bağlı olarak uyku düzeni ve yemek düzeni çok Karışık acaba diyetinizde bununla ilgili bana yardımcı olabileceğiniz bi şey varmı?

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba Hasan,

   Öncelikle diyet bildiğin üzere biraz düzen ve emek istiyor. İş şartların ise sanırım bunu sağlamanı zorlaştırıyor.

   Tavsiye ettiğim birkaç şey söz konusu.

   1-) Yemeklerini yanında götürebilirsin. Çok işe yarıyor emin ol. Ben çoğu zaman hastaneye kendi yemeğim ile gidiyorum.
   2-) Gece çalışman problem oluşturmuyor. Zira aynı beslenme düzenini gece de devam ettirebilirsin.
   3-) Mutlaka kendine bu konuda bir arkadaş edin. Vardiya arkadaşlarından beraber yemek yiyebileceğin herhangi biri motivasyonunu arttırırken, diyeti uygulamanı kolaylaştırır. Bir arkadaşını sağlıklı beslenmeye ikna etmek harika bir his, tavsiye ederim 🙂

   Bunun haricinde aklına takılanları tekrardan sorabilirsin. Kendine iyi bak

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 18. derya dedi ki:

  Tebrikler inanılmaz açıklayıcı bir yazı olmuş almanyadan bir arkadaşım linki bana gönderdi bir haftadır ben bu sekilde besleniyorum buna diyet değil sağlıklı yaşam biçimi demek en doğrusu bence emeğiniZe sağlık.

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba Derya,

   Almanya’ya kadar ulaştığımı öğrenmek beni çok mutlu etti doğrusu. Dediğin gibi bu sağlıklı beslenme biçimi kesinlikle popüler diyetlerden farklı.

   Beslenmeye ve hareketli yaşam tarzına devam, takıldığın yerlerde her zaman sorularını bana sorabilirsin.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 19. zekiye dedi ki:

  ben 10 kilo kadar vermek istiyorum şu an 68 kilodayım ama korkuyorum SLE
  hastasıyım bir yan etkisi olurmu bu konuda beni aydınlatırsanız çok sevinirim

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba Zekiye

   Öncelikle geçmiş olsun. SLE uzun bir yol ve bu süreçte konforu arttırmak en önemlisi.

   Soruna gelecek olursak biliyorsun ki SLE birçok sistemi ve organı tutabiliyor. Tutulan bu sistemlerden biri de gastrointestinal yani sindirim sistemi.

   Eğer sende de sindirim sistemi tutulumu varsa paleo diyetine başlamadan önce doktoruna danışmalısın. Zira yoğun protein tüketimi mide asidi miktarını arttırarak atak sırasında tutulan sindirim sisteminin zarar görmesine sebep olabilir.

   Eğer sindirim sistemi tutulumun yoksa ve atakta değilsen ilaçlarını aksatmamak kaydı ile paleo tipi beslenme uygulayabilirsin. Bu konuda SLE için bir ayrım bulunmuyor.

   Bununla beraber tabi ki son söz seni takip eden ve SLE seyrini en iyi bilen hekiminde. Bunun dışında ayrıca “SLE hastaları paleo diyeti yapamaz” diye bir kural yok.

   Gelişmelerden beni haberdar etmeyi unutma. Bunun için forum’umuzu kullanabilirsin.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 20. Zekiye dedi ki:

  Tsk ederim bilgilendirdiginiz için

 21. Burcu Sakarya dedi ki:

  Teşekkürler.

 22. ulaş dedi ki:

  ben 20 kilo kadar vermek istiyorum.şimdi 95 kiloyum bana bir öneride bulunailirmisiniz cevabınızı bekliyorum.

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba Ulaş,

   Zayıflama konusunda verilecek öneri sınırı oldukça geniş. Ayrıca kişisel özelliklerini, beslenme alışkanlıklarını ve diğer hususları bilmeden sana yol göstermem yanlış olacaktır.

   Eğer istersen forum.fitekran.com adresinden forum’umuza üye olabilirsin. Sorunu açıklayıcı bir şekilde belirtirsen ben ve diğer forum üyeleri daha iyi bir şekilde yardımcı olabiliriz.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 23. Funda dedi ki:

  Kızım 14yaşında 170 boyunda ve 91kilo 2 haftadır spora gidiyor diyet verildi ama uygulamakta zorluk çekiyor yazılarınızı ve yorumları çok beyendim kızım için önerinizi bekliyorum saygılar

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba Funda

   Çocukların genel olarak diyet uyumu büyük insanlara göre daha düşük. Bu konuda ona özen göstermeli ve anlayışlı olmalısınız. Öncelikle bunu bir defa daha hatırlatmak istedim.

   Çocuklarda diyet konusunda ben genelden farklı düşünmekteyim. Yani yoğun diyet büyüme çağındaki çocuklarda besin eksikliklerine yol açabiliyor. (tabi ki iyi bir hesaplama ile tam kontrol sağlanabilir.) Kızınızda mutlaka B12, demir düzeylerine baktırın.

   Bunun haricinde kızınızın mutlaka spor yapmasını sağlayın. Yüzme, kardiyo ve dayanıklılık egzersizleri uygulanabileceklerden. (haftada en az 3 gün günde en az 30 dakika)

   Bunun haricinde kararlı olun. Çocuklarda vücut bir süre zayıflamama konusunda diretebiliyor.

   Ayrıca çok rastladığım bir durum olan çocukların okul süresinde kötü beslenmesini engelleyin. Birçok çocuk okulda kaçamak yapıyor. Öğretmenlerini durumdan haberdar etmek işe yarayabilir.

   Aklınıza takılan başka sorular olursa forumda başlık açabilirsiniz. Seve seve cevaplarım. Durumdan beni haberdar edebilirsiniz.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 24. Resul dedi ki:

  meraba abı ben 18 yasındayım vede 80 kıloyu. Omuzlarım genıs benım ama zatıflayarak daha bı guzel dırenclı yapıya sahıp olmaz ıstıyorum onceden cok serı hareket ederım ama kılo aşınca hantal oldum ben bu paleo dan aldım bunu nasıl kullanabılırım bana lutfen yardımcı olurmusun vede bunu kullanarak haftanın 7 gunu aksamları 1bucuk saat kossam ıkı haftada kac kılo verırım ?

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba Resul,

   İnternette satılan Paleo diyeti ismini kullanan ürünleri kesinlikle TAVSİYE ETMİYORUM!

   Tavsiye etmediğim bu ürün ile ilgili hiçbir kullanım bilgisi ve fayda/zarar öngörüsüne sahip değilim.

   Bu sebeple yardımcı olamayacağım. Tavsiyem ürünü kullanmaman.

   Bunun haricinde sağlıklı ve doğal bir beslenme düzeni ve güzel bir antrenman ile kilo verebileceğini düşünüyorum.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 25. Gözde dedi ki:

  Merhaba GAPS diyetiyle ilgili düşüncelerinizi öğrenebilir miyim? Güzel açıklamalarınız için teşekkür ederim.

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba Gözde,

   Son zamanlarda sık sık gözüme takılan bu diyet protokolü ile ilgili yayınları takip etmeye çalışıyorum. Genel olarak başlangıç aşaması hariç paleo diyeti ile yakından benzerlikler taşıyan bu diyet birkaç noktası haricinde uygulanabilir.

   Aynı zamanda GAPS diyetinin fazla abartıldığını da düşünmekteyim. Zira otizm’e çare, birçok hastalığa deva olma gibi bir durumu yok böyle bir diyetin. Tabi ki hastalıkların ilerleyişini değiştirme konusunda beslenmenin etkisi yadsınamaz ama bu sadece GAPS diyetine özgü değil. İyi beslenme ve sağlıklı bir diyet ister GAPS ister Paleo diyetine uysun sonuç olarak sizi ileriye götürecektir.

   Sonuç olarak bazı noktaları haricinde uygulanabilecek bir diyet. Ama mucize beklememek gerek. Bende GAPS ile ilgili kendi araştırmalarımı yakında blog üzerinden paylaşacağım.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 26. Beyza akarsu dedi ki:

  Ben 59 kiloyum 10 kilo vermek istiyom 17 yaşındayım zararı yok dime

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Beyza selamlar,

   Yaşın diyet yapmak için biraz genç. Bu süreçte büyümen devam ettiği için beslenme şeklini sağıklı hale getirip hayatına devam etmeni öneriyorum.

   Ayrıca boyunu bilmeden kilonun fazla olup olmadığı hakkında yorum yapamıyorum. Bu sebeple foruma kayıt olmanı ve daha net bilgiler ile sağlıklı beslenme tavsiyeleri almanı tavsiye ediyorum.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 27. zehra dedi ki:

  BN Zayıflamak istiyorum ama yapamiorum

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba Zehra,

   Zayıflama isteğinde umarım sonuca ulaşırsın. Ama bu konuda bizden yardım istiyorsan daha açıklayıcı olmanı tavsiye ederim.

   Bol şans!

 28. merve dedi ki:

  Hocam bnm 6 aylık oglum var ve beni emiyo acaba bu diyeti uygulasam ona zararı olur mu acaba suan 76 kiloyum ve çok rahatsz edio beni bu kilo

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba Merve,

   Emzirme döneminde beslenme değişikliği önerdiğimiz bir şey değil. Çünkü süt miktarı ve içeriği beslenme ile doğrudan alakalı.

   Bu dönemde yapacağın değişiklikler hem sütün kalitesini hemde miktarını etkileyebilir. (Diyet her ne kadar sağlıklı olsa da) Ayrıca vücudun paleo diyetine alışana kadar bir miktar eksik beslenebilir ve bunun sonucunda vitamin/mineral eksikliği yaşayabilirsin.

   Biraz daha dişini sıkmanı ve emzirmeyi kestikten sonra diyete başlamanı tavsiye ederim. Böylece hem bebeğini hemde seni korumuş oluruz.

   Bebeğini benim yerime de öp 🙂

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 29. merve dedi ki:

  Tesekkür ederiz sizi sewioruz 🙂

 30. emir dedi ki:

  Ben kilolu bir cocugum cocuklara ozel bir diyet listesi varmi ( yas 13)

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba Emir,

   Öncelikle bu yaşta diyet yapmanı önermiyorum. Hala gelişim dönemindesin ve vücudunun besinlere fazlası ile ihtiyacı var.

   Öncelikle işlenmiş yapay gıdaları beslenmenden çıkartman vücudunun forma girmesi için yeterli olacaktır.

   Yememen gereken besinlerden bazıları : cips, kraker, çikolata, soslar (özellikle mayonez), asitli içecekler, puding ve diğer yapay tatlılar, şekerlemeler diye sıralanabilir. Tabi ki liste uzatılabilir ama sen benim ne demek istediğimi anladın 🙂

   Sevgilerimle Emir, kendine iyi bak!

 31. melek dedi ki:

  mrh bende 85 kiloyum fakat bu aralar hep aclık hissi var dr gittim şeker tahlileri yaptırdım cıkmadı bişi ve cok dikkat etmeme remen her ay bır kilo alıyorum birde akdeniz anamisi telasamisiyim cok zor kilo veriyorumm spora gidiyorum yürüş yapıyorum ama hiç kilo veremiyorum

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba Melek,

   Durumunu oldukça umutsuz olarak tarif etmişsin ama ben öyle olduğunu hiç sanmıyorum.

   Öncelikle açlık hissi yoğun karbonhidrat alımına ve strese bağlı durumların sonucu olabilir. Yaşamını irdelemeli ve nerede hata yaptığını bulmalısın. Bu konuda sitede bulunan yazılar sana yardımcı olabilir.

   Sonra diğer gerekli t3/t4/tsh,alt,ast,kortizol,elektrolit düzeylerini kontrol etmelisin. Genel olarak bunlarda da problem olmaz ise diyetini düzenlemeli ve kalori kısıtlamasına gitmelisin.

   Son olarak ise egzersiz temponu düzenlemeli ve kalori yakmaya odaklanmalısın. Eğer bu adımları takip eder ve doğru uygularsan gayet rahat kilo verebileceğini düşünüyorum. Tabi ki bu adımlar sırasında yapacağın paleo diyeti sana önemli miktarda yardım edecektir.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 32. cigdem dedi ki:

  Super amazon ormanindayim

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Güzel yorum çigdem 🙂 Ama paleo diyeti için Amazon ormanına gitmene gerek yoktu.

   Evden çıkıp markete ve manava uğraman yeterli şuan için 🙂

   Kendine iyi bak Amazon’da

 33. paleocu kiz dedi ki:

  paleo diyeti hakkinda bu kadar guzel bir yazi gormemistim. Tesekkurler valla ne diyeyim. ins bir gun tanisabilir ve sizden daha cok bilgi alabiliriz doktor bey.

  Yasasin paleo diyet !!!

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Güzel iltifatların için teşekkür ediyorum paleocu kız. Paleo diyeti hakkında aklına takılanları yorum olarak her zaman belirtebilirsin.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 34. Ayşe dedi ki:

  Tuz,yağ,şeker ve kuru bakgalillerin hiç birisini tüketmiyorum ekmek tatlı ve hamur işi de dahil midem rahatsız olduğu için ama kilo verme de sıkıntı yaşıyorum ne yapmam lazım yardimci olur musunuz

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba Ayşe,

   Sana yardımcı olmak beni mutlu edecektir. Şuan yazdığın kadarı ile diyet yapmana rağmen kilo veremediğini dile getirmişsin.

   Ama bu konuda aldığın kalori miktarı, yaşın, yaşam tarzın ve benzeri ayrıntılar hakkında hiçbir detay vermemişsin. Daha doğru ve etkili şekilde yardımcı olabilmem için bu bilgiler şart.

   Bu detayları verebilmen ve diğer üyeler ile bağlantı kurman, fikir alman için seni topluluğumuza bekliyorum. Forumda sana yardımcı olabileceğimize emin olabilirsin. Forum adresimiz forum.fitekran.com .

   Bekliyoruz.

  • Ayşe dedi ki:

   24 yasin dayım boyum 1.65 76 kiloyum midemde fıtık var 2 aydır ciddi bi tedavi görüyorum ve bi perhiz verdi doktor artık hiç birşey yyiyemiyorum diyetisyen e gittim spora gittim ama faydası olmadı umutsuz bi vaka durumundaym şu anda

 35. mustafa (anestezi) dedi ki:

  Merhabalar Ben Sürekli Diyet Yapıyorum İşe yarıyor ama göbek gitmiyor gök oldugu gibi duruyor 25 kilo verdim 4 ayda ama göbek ölçüm minimal degerde fark etti bu ürün ile ne kadar göbegim gider merak ediyorum.Piyasada birden çok zayıflama ürünü var kimi orjinal kimi vasat yardımınızı bekliyorum Can ÇİFTÇİ Bey…26 yaşındayım 1,70 boy ve malesef ki kilom 89 lütfen yardım edin artık eski fit mustafa olmak istiyorum arkamdan sağlık mensubu arkadaşlarımın konuşmaları beni rahatsız ediyor…

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba Mustafa,

   Öncelikle endişeni ve takıldığın noktayı çok iyi anladığımı belirteyim. Maalesef günümüzde dünya sadece dış görünüşe odaklanmış durumda ve estetik kaygılarımız çok önde. Buna bağlı olarak oluşan baskı ise herkesi olumsuz etkilemekte.

   Soruna gelecek olursak kişiler genetik ve diğer faktörlere bağlı olarak farklı şekilde yağlanırlar. Bu yağlanma sırasına bağlı olarak farklı şekilde düzenlenen vücut kompozisyonu da kilo verme sırasında farklı davranmakta.

   Buna bağlı olarak çoğu zaman kalça ve bel bölgesi diyet ile beraber en son yağ kaybeden ve ilk yağlanan bölge olmakta.

   Muhtemelen sizde de göbek bölgesi son olarak yağ yakımının yapılacağı yerlerden. Ayrıca spor olmadan sadece diyet ile verilen kiloların genelde göbek bölgesindeki yağlara fazla etki etmediğini deneyimlemekteyim.

   Sana önerilerim ise

   1-Kesinlikle önerilen mucize hap ve diğer preparatları kullanmaman.
   2-Verdiğin 25 kiloya inanarak kendine güvenmen ve istikrarlı bir şekilde diyete devam etmen.
   3-Haftada en az 3 gün ve günde en az 30 dakika yüksek tempolu egzersiz yapman.

   Bu süreç ile beraber kilo vermen hızlanacak ve zamanla göbek bölgesindeki yağlardan kurtulacaksın. Eğer kilo vermen yavaşlarsa tekrardan bana yazmayı ve diyette plato(duraklama) dönemi ile ilgili yazımı okumayı unutma.

   Mutlu ve sağlıklı günlere.

 36. Creator International dedi ki:

  Maalesef üzüldüğüm bir nokta ile başlamak istiyorum söze.
  Siteniz ve dolayısı ile bu oldukça anlaşılır ve en az bir o kadar da gerekli faydalarla dolu sitenizle yeni tanıştım. Gelelim işin sevindirici tarafına, heryerde alâkasız içeriklere boğulmuş, bilgi çöplüğü internet sitelerinden beni de diğer şanslı arkadaşlarım gibi kurtarmış oldunuz.

  Arayıp bulamadığım, önceden bilip unuttuğum ya da aslında bildiğimi zannettip de burada doğrusu ile aydınlandığım bilgileri bizimle paylaşma duyarlılığı ve sorumluluğu gösterdiğiniz için size şahsım adına çok teşekkür ederim.

  Beni de mail grubunuza ekler, paylaşımlarınızı yönlendirebilirseniz çok mutlu edersiniz. Bilinçli olarak diğer sosyal mecralarda bulunmadığım için yeni paylaşımlarınızı ancak mail yolu ile öğrenmiş olabileceğim. Başarılı hayatınızın devamını temenni eder, iyi çalışmalar dilerim Can Bey..

  Tolga Atbaşı

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba Tolga,

   Güzel dileklerini ve nazik övgülerini görünce o kadar mutlu oldum ki. Tüm yorgunluğum uçup gitti açıkçası. Bunun için asıl ben sana teşekkür ederim.

   İkinci olarak bir mail grubumuz var, ama o kadar etkili ve sık mail gönderemiyorum. Malum tek başınayım ve nöbetler, iş derken sadece yazı yazabiliyorum. Yine de mailini ekliyorum. Önemli gelişmelerden haberdar olacaksın.

   Eğer kullanıyorsan, RSS adresimizi RSS programına tanıtabilirsin. Böylece yazılarımdan anında haberdar olabilirsin. Birde yer imlerine eklersen haftada bir kez kontrol etmen yeterli. Zira sık yazı yayınlayamıyoruz.

   Son olarak forum’umuzu takip edebilirsin. Orada güzel bilgi paylaşımları oluyor. Bize katılmanı isterim açıkçası.

   Yorumlarını yazılarımızdan eksik etmezsen ve kendini özletmezsen beni mutlu edersin 🙂

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 37. paleo diyeti yapan kiz dedi ki:

  paleo diyeti ile ilgili bu yaziniz icin saolun. tam aradigim bilgileri vermissiniz. tesekkurler

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Diğer yazılarıma bakmayı unutma. İşine yarayacak bilgiler olduğuna eminim:)

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 38. Aylin dedi ki:

  Yazınız için teşekkürler. Kızım paleo diyeti yapmak istiyordu eve gidince bu yazıyı ona okutacam.

  Saolun.

  Aylin Karataş
  Yüksek İnşaat Müh.

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Kızınızın başarıya ulaşması dileği ile. Unutmayın yaş oldukça önemli. Özellikle ergenlik öncesi dönemde ise paleo yada diğer diyet türlerini yapması doğru olmayabilir.

   Bu konuya ayrıca dikkat etmenizi öneriyorum.

   Mutlu ve sağlıklı günlere

 39. Diyetisyen Sena Tuvanç dedi ki:

  Paleo Diyeti protein ağırlıklı bir diyet olduğu için zayıflama sürecini hızlandırsa da günümüz koşullarında oturarak yaşadığımız için, hareketimiz çok az olduğu için bu kadar çok hayvansal gıdayı vücudumuz tolere edemeyebilir ve ilerleyen dönemde kalp hastalıklarına ve böbrek rahatsızlıklarına sebep olabilir.

  Kaynak Video :

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba Sena,

   Eğer bir sav ortaya atıyorsan bu savını bilimsel bir kaynakla desteklemelisin. Yine kendi videonu kaynak olarak göstermen bahsi geçen konu hakkında hiçbir dayanak oluşturmuyor.

   Ayrıca protein ağırlıklı bir diyet olmasına rağmen paleo diyeti hem işlenmemiş karbonhidrat hemde sağlıklı yağ bakımından zengindir ve güvenli protein alımı sınırları içerisindedir.

   Bu sebeple böbrek ve kalp hastalığı riski oluşturmaz.

   Teşekkürler, mutlu ve sağlıklı günlere!

  • Hawx dedi ki:

   Hayvansal gıdadan aldığın insan için olmazsa olmaz kolestrolü gidip yüksek fruktoz (15gr insan vucudu fruktozu tolere edebilir bundan fazlası karaciğerde trigliseride dönüşüp kolestrolü oksitler) ile yada işlenmiş şarküteri ürünleri, sağlıksız mısırözü, ayçiçeğiyağı, margarin gibi yağlarla oksitler ve damar tıkanıklığı, damar genişlemesi, kalp v.b gibi rahatsızlık yaşarsan burada suçlu kolestrol değil yüksek oranlı vücuda giren fruktozdur.

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Güzel yaklaşım Hawx, aslında bütün karbonhidratlar bu yönde etki ediyor. Burada önemli nokta yoğun yüksek kolesterol besin içeren diyet uyguluyorsak karbonhidrat miktarını azaltmalı, yüksek karbonhidrat alıyorsak yüksek kolesterol içeren gıdaları kısıtlamalıyız.

   Beraber alınan bu besinler kolesterol’ün yükselmesine sebep oluyor. Ama ilk korkulacak şey kolesterol değil, kötü beslenme tarzı. Zira bu tip beslenme tarzları sadece kolesterol düzeyi değil daha birçok vücut değerini olumsuz yönde etkiliyor.

 40. ildem dedi ki:

  iyi aksamlar hocom 72 kiloyum gobegimde yaglanma cok neyapsam veremiyorum paleo yu tavsiye edermisiniz

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba İldem,

   Herhangi bir hastalığın yada diyet yapmana mani bir durumun yoksa (yaş, diğer özel nedenler) paleo diyetini her zaman tavsiye edebilirim.

   Göbek bölgesinde olan yağlanmaya dayanarak sık egzersiz yapmadığın çıkarımında bulunabiliyorum. Bu sebeple mutlaka diyetin yanına egzersiz eklemelisin.

   Mutlu ve sağlıklı günlere İldem.

 41. paleo diyetcisi dedi ki:

  paleo diyeti yaptigim icin yaptigim arastirma sonucunda sizi buldum.

  Getcekten harika bilgiler vermissiniz. Paleo diyeti yapmaya ikna ettigim arkadaslara yazinizi gonderdim. Onlarinda selami var:) Trsekkurler!!

 42. tesekkurler dedi ki:

  hocam nolur boyle guzel bilgiler vermeye devam edin. Yani ufkum acildi sayenizden on numarasiniz.

 43. Behiye dedi ki:

  Selamlar , cok tesekkur ederiz , yazılarınızdan haberdar olmak ve mail grubunuza girmek istemekteyim

  Saygılar
  Behiye Demir GUCEL

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba Behiye hanım, mail grubuna mail adresinizi ekledim. Ama yazıları direkt olarak haber veremiyorum mail grubundan. Zira yeteri kadar ilgilenemiyorum ne yazık ki.

   Ama önemli gelişmelerden haberdar olacaksınız bu sayede.

   Arada sırada bizi kontrol etmeyi unutmayın.

   İlginize teşekkür ederim.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 44. huriye dedi ki:

  Yazilariniz nerde acaba bende takip etmek isterim

 45. fatma gürsal dedi ki:

  yüksek tansiyon hastalarının bu diyeti yaparken dikkat etmesi gereken noktaları nelerdir ,teşekürederim

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Tuz alımına dikkat etmeli, uygun miktarda kalori almalısınız. Bunun haricinde önemli bir şey yok. Tabi ki doktorunuzun belirttiği özel bir şey yoksa!

 46. fatma gürsal dedi ki:

  hayvansal yağlardan tereyağınımı kasdettiniz tşk

 47. Yasemen dedi ki:

  Selamlar doktor bey.Herhangi belirgin bir sağlık sorunu yoksa ketojenik diyet mi yoksa paleo diyeti mi hedef kiloya daha kolay ve kısa sürede ulaşmaya yardımcı olur.Bir de GreenJuice programları ile detoks vekilo verme hakkında ne düşünüyorsunuz?(mail gurubunuza ekleyebilirseniz sevinirim)Selamlar…

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba Yasemen hanım,

   Aslında en güzeli ketojenik diyeti yaparken besin öğelerini paleo’ya uygun seçmek. Bu tip beslenme hem sinerjistik olarak daha fazla etki almanıza hemde daha sağlıklı beslenmenize yardım eder.

   Belirli sürelerde belirli şeyleri tüketerek yapılan detoks ve diğer rejimlere karşıyım. Bu tip beslenmeler sağlıklı beslenme alışkanlığı oluşturmadığı için ilerleyen zamanlarda tekrardan kiloların alınmasına sebep oluyor. En mantıklısı doğru beslenme tarzı oluşturmak ve sürekli o tarzı izlemek.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 48. Begüm dedi ki:

  Merhabalar,isveç diyeti hakkında ne düşünüyorsunuz? Şok diyet listesine girer mi yoksa 13 günlük sürede sağlıklı zayıflatır mı? 3 kilo verdirip 5 aldırır mı ?
  Teşekkürler

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   İsveç diyetinin ne olduğunu bilmiyorum dersem sanırım kızmazsınız. Zira bu tip tabansız ve bilimsellikten uzak beslenme planlarını takip etmiyorum. Siz bana bir miktar açıklarsanız daha doğru bir şekilde fikir verebilirim.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 49. arif şakar dedi ki:

  Yazı mükemmel , bağırsak florası bozuk (disbiyoz) kişiler için altın değerinde bilgiler teşekkürler doktor bey 🙂

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Çok güzel bir konuya değinmişsiniz. Tebrik ediyorum Arif bey.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 50. Can dedi ki:

  Merhabalar, Addison ve Hashimoto hastasıyım yaklaşık 18 yıldır astonin H ve deltacortril kullanıyorum ( son 3 aydır genkort a geçtik ) yaklaşık 9 aydır ürtiker musallat oldu :(( diyet / ilaç kombineleri fayda etmiyor .. sabaha karşı çıkıp acı+kaşınma eşliğinde öğle civarı sönüyor genelde .. bazen devam ettiği oluyor..Antihistaminik lerin böbrek fonksiyon boukluğundan tutun da bir sürü yan etkisi var..İnanılmaz bir diyet programı verdiler ( psödö alerji diyeti ) .. Kronik otoimmün ürtiker hastaları için bir öneriniz var mı ?

  Saygılar

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Mide floranızı düzenlemek için doğru beslenme ile başlayabilirsiniz. Bu konuda kesinlikle bir uzmana danışmanızı öneririm.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 51. Meltem Tulum dedi ki:

  Merhaba Can Bey,
  Yazılarınıza ve bunları paylaşırken kullandığınız kolay anlaşılır dilinize hayran kaldım. Yapabileceğimi, benim de başarabileceğimi bana hissettirdiniz. Çok teşekkür ederim.

 52. Ahmet Kartal dedi ki:

  Hocam iyi çalışmalar.
  Sitenize göz gezdirdim. Harika yazılar. Küçük bir tavsiye isteyebilir miyim.? 173 boyunda 74 kiloda Mezomorf tipte biriyim. Göbek bölgesinde oluşan fazla yağları nasıl eritirim. Orta yoğunlukta ve ayakta çalışan birisiyim. Evde ağırlıklarla çalışıyorum halter ve dumbel ile ve kardiyoloji hareketleri yapıyorum. Nasıl bir diyet ve egzersiz tavsiye edersiniz. Bu arada 2 ay önce şeker alımını tamamen kestim ve düşük karbonhidrat tüketmeye özen gösteren birisiyim.

 53. İ.Demir dedi ki:

  Hocam Merhabalar, öncelikle çalışmalarınız takdire şayan, tebrik ediyorum. Uzun zamandır beslenme seklimi duzeltmek icin araştırıp okuyorum. Her ne kadar ailem eşim bunu saçma bulsa da vazgeçmek gibi bir niyetim olmaz olmayacak. 8 yıldır kullandığım Sigarayı bırakarak işe başladım. Sonra paketli gıdaları hayatımdan çıkarmaya başladım ve şimdi yeni sağlıklı beslenme düzenime alışmaya, hayatıma yerleştirmeye çalışıyorum. Yazdiklarinizin birçoğuna katılıyorum ve 3 aydır uyguluyorum. Bir iki yer dışında. Tahıl değil ama baklagil tüketiyorum. Ve süt-süt ürünleri tüketiyorum. Neden bunları tuketmememizi söylüyorsunuz? Bunu ogrenmek istiyorum. Fazla kalsiyumun damarlarda birikip tikayabildigi için mi? Artık damarlarda kolesterol değil kalsiyum biriktigi için hastalıklar ortaya çıktığını biliyoruz. Ama niçin baklagil tuketmemeliyiz onu anlamadım. Açıklama getirirseniz sevinirim. Teşekkürler..

 54. Zehra Er dedi ki:

  Merhabalar tekrardan, ilk defa duyduğum bir diyet çeşidi sayenizde öğrenmiş oldum teşekkürler. Sormak istediğim şeyler ise; Kahvaltıda yumurtayı yağda pişirsek olur mu bu diyet için ? Bide mesela zeytin tüketilebilir mi ? Birazcık kafam karıştı sanırım 🙂 teşekkürler şimdiden cevap için..

 55. nermin akıcı dedi ki:

  yazı için teşekkürler. ben diyeti 3 ay kadar uyguladım. diyeti bıraktıktan sonra ikinci ayda insülin seviyem yükselmeye başladı. ilk testte 2,8, 15 gün sonra 4,7 ve bir 15 gün sonra da 6,7 değerini gördüm. vücudum bu ara çok zorlanıyor. bu geçici bir durum mu? daha önceden teşhis edilmiş bir şeker hastalığım yoktu da. bu konuda beni yönlendirebileceğiniz bir uzman doktor var mı?

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Kısa süreli takipler yerine uzun süreli takipler daha doğru olacaktır. Ayrıca diyet sonrası doğru beslenmediyseniz yükseliş beklenen bir durum.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 56. emre yiğitçe dedi ki:

  merhaba doktor bey
  hipertorofi antrenmanları yapan bir kişi olarak hacim konusunda karbonhidratlar kadar verim alamadım. yanlış giden ne olabilir . antrenman dan 2 saat once 20 gr sonrasında ise proteinle birlikte 30 gr alıyorum. cevabınız benim icin cok önemli ; ilginiz icin bir o kadar teşekkür ederim.

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Karbonhidrat depolarınız boşsa karbonhidrat alımıyla hacim artışı sağlarsınız. Aksi halde karbonhidratların hacime direkt olarak bir faydası yok. Sadece gelişim için ihtiyacınız olan enerjiyi size sağlıyor zira.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 57. Gökhan Bahadır dedi ki:

  Paleo ile kas kütlesi kazanmayı amaçlıyorum.Bu doğrultuda kullanabileceğim karbonhidrat kaynakları nelerdir? Bu karbonhidratları sadece spor öncesi ve sonrası mi kullanmaliyim?

 58. ışık sezgin dedi ki:

  Can bey,
  Muhteşemsiniz,yazılarınız çok aydınlatıcı ve anlaşılır.Emeğinize sağlık ve başarılar.

 59. Sercan dedi ki:

  Merhaba, gerekli olan cardio yuda yapıp insülin direncimizinde olmadığını hesaba katarsak her türlü beslenme ile olan kalori açığı bize aynı kaloriyi verdirmezmi? Örnek vermek gerekirse 2500 basal ı olan bir insan gün içinde sadece 1000 kalorilik çikolata yiyen, 1000 kalorilik ekmek yiyen veya 1000 kalorilik tavuğun göğüsünü yiyen kişi aynı miktarda kalori açığı oluşturduğu için aynı kiloyu vermezmi? İşin sağlık bölümünü göz önünde bulundurmadan cevaplamanızı rica ediyorum.

 60. Aydan dedi ki:

  Doktor bey öncelikle paylaştığınız bilgiler için teşekkür ederim.Ben sarhoş hasta sendromu var ve Fibromiyalji hastasiyim.Öncelikle Candida denen illetten kurtulmam gerekiyormuş.Ama ne yiyip ne yiyemeyecegimi bir türlü kestiremiyorum.Çünkü çok fazla yabanci ve yerli makale okudum ve neyazikki hepsinde farkli tür yiyecekler var.Bir anda diyete başlamak vücuduma çok agir gelebilir sizin de uyardiginiz gibi.Mesela meyve ve sebze olarak neleri yiyebiliriz? Ve evde doğal mayayla yapılmış ekmek yenebilir mi?

 61. Işıl Güney dedi ki:

  Merhaba Can bey,
  Sizi ve sitenizi yeni keşfettim. Bir hashimato hastası olarak söyleyebilirim ki, beslenme ve hastalık ilişkisine gösterdiğiniz bu önem çoğu endokrincide yok. Biz tiroid hastaları doğru doktoru bulmak konusunda çok zorlanıyoruz inanın. Bu tuhaf hastalıkta, araştırarak kendi kendimizin doktoru olmak zorunda kalıyoruz ve bu doktorların hiç hoşuna gitmiyor 🙂 Bu yüzden öncelikle sizi tebrik etmek istedim.

  Soruma gelince; paleo diyetine başlayıp ardından aip diyetine geçmeye çalışacağım. Kurubaklagilleri filizlendirmek yeterli olmuyor mu acaba bu diyetlerde ? Lektin ve fitik asit az da olsa kaldığı için mi yasak acaba ?
  Başarılarınızın devamını dilerim, sevgiler 🙂

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba, blogu beğenmenize çok sevindim. Ayrıca ileri okuma yapmak isterseniz sizi şuraya da alabilirim https://www.fitekran.com/tiroid-hastaliklari-icin-glutensiz-diyet/

   Sorunuzun cevabı ise şöyle. AİP ciddiyeti durumunuza bağlı. Eğer leaky gut gibi bir probleminiz varsa bir süre ciddi lektin ve gluten kısıtlaması gerekebilir. Ama burada sorun hafif bir şey ise çimlendirme veya suda bekletip karbonhat ile ovma tekniği lektinden arınmanıza yardım eder.

   Dolayısıyla uzaktan net bir şey demem imkansız. İyisi mi siz önce ciddi kısıtlama ile başlayın ve ardından durumu değerlendirerek yavaş yavaş bedeninizi tartın.

   Lektini azaltmak için birkaç numaram daha var. Şuradan okuyabilirsiniz. https://www.fitekran.com/lektin-nedir-zararlari-ve-lektin-iceren-besinler/

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 62. Pınar Yaygel dedi ki:

  Can Bey merhabalar,
  bu kadar yararlı ve bilimsel temele dayalı bilgiyi bizimle paylaşmanız müthiş bir iş. Sitenizin en sadık ziyaretçilerinden biri olduğumu belirtmek isterim. Ben 1.58 boyunda 59 kilo ağırlığında ve 43 yaşında bir kadınım. Uzun yıllarımı 51-52 kilo aralığında geçirdim fakat son 3 yılda üst üste gelen kilolarla belirttiğim kiloya ulaştım. Halimden çok memnuniyetsizim ve kilo vermekte muhtemelen hem vermem gereken kilonun az oluşu hem de yaş faktörü dolayısıyla çok zorlanıyorum. Kötü beslendiğim söylenemez; genel beslenme düzenim zaten minimum karbonitrat alımı üzerine kurulu; bu nedenle “ekmeği şekeri kestim kilo verdim” grubuna maalesef dahil olamıyorum. Egzersiz geçmişim var fakat uzun bir süredir ara vermiştim; 2 haftadır IF ile birlikte egzersize başladım ama kilom hiç kıpırdamıyor diyebilirim. Bana ne önerirsiniz, tavsiyelerinizi heyecanla bekliyor olacağım. Saygı ve sevgiler.

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Pınar Hanım merhaba, yapılan her şeyden eminseniz kademeli kalori azaltma tekniğini uygulayabilirsiniz. Yapacağınız şey çok basit. İki haftalık süreçler ile kalori alımınızı takip etmek ve belirli bir seviyede tutmak. Eğer o seviyede kalori alımına rağmen 2 hafta içinde kilo veremediyseniz aldığınız kaloriyi 300-500 kalori daha azaltıp tekrar 2 hafta süreci izleyin. Bu şekilde kalori dengenizi bulmanız çok kolay olacaktır.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 63. Kıvanç dedi ki:

  Merhaba. Öncelikle Türkçe özgün kaynak bulmak oldukça zorken fitekran gibi kapsamlı yazılar içeren bir kaynağı kazandırdığınız için teşekkür ederiz. sitenizde yer alan tavsiyelere hemen tümüyle uymaktayım. örnek vermek gerekirse, haftada 3 kez spora gidiyorum, bol su içiyorum, 1 adet haşlanmış yumurta ve bir avuç çiğ kuruyemişle kahvaltımı yapıyorum, makarna ve pilavı çok az tüketiyorum, gece yemiyorum, 12-1 gibi yatıyorum ve 8 saat uyuyorum, alkol tüketimim az. Tüm bunlara rağmen kilo verdiğim söylenemez. Hareketsiz ofis ortamı ve 38 olan yaş da etkiliyor ancak yine de bunun bir sebebinin çelişen bilgiler olduğunu düşünüyorum. Kimi kaynaklar ara öğünü önerirken kimisi 16 saat aç kalın diyor. Kimisi kaloriyi kısıtlayın derken, kimisi dilediğince yiyin ama bundan yiyin diyor vs. Bir bütün olarak işe yarayacak bir program ya yazılmadı sanırım ya da biz rastlamadık. Ben bu yazıda şu hususa takıldım. Kefir mümkünse tüketilmemeli demişsiniz ancak başka bir yazınızda ise kefirin mucizevi olduğunu söylüyorsunuz. Sanırım Ahmet ve canan hocalar da kefiri öneriyorlar. Neden kefir tüketilmemeli?

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Aslında bu tamamen tarz ile ilgili. Tamamen “paleo” beslenecekseniz çok tercih edilmemeli. Onun yerine probiyotik ihtiyacı farklı kaynaklardan karşılanabilir. Ama diğer taraftan bakıldığında süt ürünlerine alerjisi olmayan sağlıklı bireyler için kaliteli bir kefir gerçekten çok değerli bir besin.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

Yazıya Yorum Yap

Makale konusu ile ilgili eklemek istediğiniz, sormak istediğiniz veya düzeltmek istediğiniz herhangi bir konuda yorum yapabilirsiniz...

Yorumu Gönder


close more
Dr. Can Çiftçi
close

Ne yapmak istiyorsun?

search