Diyet: Tatlı Krizini Önlemek İçin Yapmanız Gerekenler

Tatlı krizini nedir sorusunu cevaplayıp, tatlı krizini önlemek için yöntemler paylaştığımız yazımızda son olarak tatlı krizi nasıl geçer sorusuna cevap verdik.

Birçok sporcunun diyet döneminde karşılaştığı, birçok kadının regl iken kabusu olan tatlı krizini nedir?, tatlı krizi neden olur? sorularına cevap vereceğim.

Ardından tatlı krizini önlemek için yapmanız gerekenleri açıklayacağım bu yazıyı başucunuzdan ayırmayacaksınız.

Tatlı krizi nedir?

Tatlı aslında sonradan öğrenilen bir lezzet değil. İnsanın ilk tercihi. Eğer bir bebeğe tatlı bir şeyler verirseniz, sonradan alacağı sütü beğenmemesine sebep olursunuz. Bu örnek durumun tamamen damak tadı ile alakalı olduğunu doğruluyor.

Ayrıca tatlı beyinde endorfin ve seratonin salgılanmasını sağlayarak mutlu hissetmesine sebep olur.

Tatlı krizi, tok yada açken hissettiğiniz yoğun tatlı yeme isteği olarak tanımlanabilir. Bu istek bazı durumlarda günlük hayatınızın konforunu etkiler, sizi mutsuz eder ve performansınızı düşürür.

Bu durum şeker bağımlılığı ve beyninizin şekere verdiği yanıt ile alakalıdır.

Tatlı krizi neden olur?

Araştırmalar tatlı krizine sebep olan birçok etkenden bahsetmekte. Bunlar şeker bağımlılığı,kötü beslenme, hastalıklar, hormonal ve psikolojik durumlar olarak sıralanabilir.

Yapılan bir araştırmada göre toplumun büyük kısmı aldığı günlük kalorinin 1/3’ünü hala şekerlerden karşılamakta. Bu araştırma günümüzde şeker bağımlılığının ne düzeyde olduğunu açıkça göstermekte.

Şeker bağımlılığı: Yapılan araştırmalar şekerin oluşturduğu bağımlılığın birçok uyuşturucu madde, sigara ve alkolden daha güçlü olduğunu göstermekte. Bu bağımlılık sizin sık sık tatlı krizine girmenize sebep olabilir.

Kötü diyet: Beyniniz vücudunuzun doğru çalışması için bütün verileri değerlendirir. Bunlardan biri ise kan şekeridir. Kötü bir diyet kan şekerinizin hızlı düşmesine sebep olabilir.

Düşen kan şekeri beyninize “hey ben açım ve hızlı bir şekilde kan şekerimi yükseltmem lazım” mesajı gönderir. İletilen bu mesaj beyniniz tarafından “şeker yemem gerek” olarak olarak algılanacak ve tatlı krizine girmenize sebep olacaktır.

Basit karbonhidratlar ve işlenmiş birçok gıda kan şekerinizi hızlı bir şekilde yükseltir. Hızlı yükselen kan şekeriniz vücudunun yüksek şekeri düşürmek için kullandığı mekanizmalar ile aynı hızda düşürülür.

Hızla düşen kan şekeri ise hızlı ve derin bir açlık hissi oluşturur. Bu sebeple kötü beslenme alışkanlığı direkt olarak daha çok yemek yemenize sebep olur.

Hastalıklar: Birçok hastalığın tatlı krizi yapabileceği düşünülmekte. Bunlardan bazıları, mantar enfeksiyonu, adrenalin salgı bozukluğudur.

Hormonal ve psikolojik durumlar: Menapoz ve regl öncesi dönem tatlı krizinin en yoğun yaşandığı hormonal durumlardan ikisi olarak sayılabilir. Yoğun stres ve depresyonda tatlı isteğini arttıran psikolojik durumlardan sayılabilir.

Tatlı krizi nasıl önlenir?

Tatlı krizinin tanımını ve sebeplerini inceledikten sonra artık tatlı krizini nasıl önlenebileceğini sıralayabiliriz.

Aç kalmayın

Aç kalmak kan şekerinizin düşmesine sebep olur. Düşen kan şekeriniz beyniniz tarafından acilen kan şekerini yükseltmem gerekiyor olarak algılanır.

Bu durum tatlı yeme isteği doğuracaktır. Çünkü tatlı (şeker içeren besinler) hızlı bir şekilde kan şekerini yükseltir.

Aç kalmanın tatlı krizi ile sonlanabileceğini artık biliyorsunuz. Bu sebeple düzenli beslenin ve aç kalmayın.

Yoğun protein alımı tatlı krizlerini geçiştirmenize yardım edebilir. Bu sebeple protein ağırlıklı beslenmeye özen gösterin.

Vitamin, mineral ve supplement alımına dikkat edin

Karbonhidrat metabolizmasında ve enerji üretim yolaklarında etkili olan birçok enzim, taşıyıcı ve ana yapı elemanları vitamin, mineral ve bazı özel maddelere ihtiyaç duyar.

Bu metabolizma ve üretim sistemlerinin düzgün çalışmaması sizi tatlı krizine sokabilir.

Tatlı krizlerini önlemek için

kullanabilirsiniz.

Su içmeyi unutmayın

Bazı araştırmalar vücudunuzda oluşan sıvı kaybının meydana getirdiği su içme isteğinin beyin tarafından tatlı yeme isteği olarak algılanabileceğini göstermekte.

Bu sebeple sıvı bol bol sıvı tüketin ve dehidrate olmamaya dikkat edin. Dehidratasyon (sıvı kaybı) rehberi ve ne kadar su tüketmeliyim? adlı yazılar size nasıl sıvı eksikliğinden korunmanız gerektiği konusunda yardımcı olacaktır.

İşlenmiş gıdalardan uzak durun.

İşlenmiş gıdalar beyninizde bulunan dopamin hormonunun düzeyini arttırır. Artan dopamin hormonu ise sizi derin bir açlık ve tatlı arayışı evresine sürükler.

Bu kısır döngüye kapılmamak için işlenmiş gıdalardan uzak durun.

Uykusuz kalmayın

Yapılan araştırmalar yorgun bir bedenin ayakta kalmak için daha çok şekere ihtiyaç duyduğunu gösteriyor.

Bu sebeple en iyi dinlenme yöntemi olan uyku periyodunu önemseyin, düzenli ve yeterli uyumaya dikkat edin.

Uyku mutlu kalmanızı sağlar. Mutlu kalmanızı sağlayan yüksek seratonin ve endorfin hormon düzeyleri ise tatlı krizine girmenizi engeller.

Tatlı krizi nasıl geçer?

Tüm çabalarınıza rağmen tatlı krizine girdiniz. Oluşan o yoğun tatlı isteğinizi geçirmek için size birkaç önerim var. Öncelikle şuan tatlı krizi yaşıyorsanız çözümü için videomu izleyebilirsiniz. Ardından diğer yöntemleri denemeye başlayabilirsiniz.

Sıcak duş alın

Alacağınız sıcak bir duş, vücudunuzun rahatlamasına yardım eder. Sıcak duş sayesinde rahatlayan zihniniz odaklandığı tatlı isteğinden bir nebze ayrılacaktır.

Egzersiz yapın

Egzersiz vücudunuzda mutluluk hormonu olarak da anılan endorfin hormonlarının salınımı arttırır. Artan endorfin hormonu beyninizin ihtiyaç duyduğu ödüllendirme hissini doyuracak ve sizi tatlı krizinden kurtaracaktır.

Yapmanız gereken şey tempolu ve uzun bir koşuya çıkmak ya da evde egzersiz yapmak.

Dikkatinizi dağıtın

Tatlı krizi sırasında tek odaklandığınız şey birkaç parça çikolata ya da bir dilim pasta olabilir. Odaklandığınız tatlı isteğinden kısa süreli ayrılmanız tatlı krizinizin ciddiyetini azaltabilir.

Bunun için arkadaşlarınızı aramayı, sevdiğiniz bir işi yapmayı veya güzel bir dizi izlemeyi deneyebilirsiniz.

Doğru tatlıyı seçmeyi öğrenin

Tatlı krizinde duyduğunuz tatlı ihtiyacını doğru şekilde yönlendirmeyi öğrenin. Eğer tatlı bir şeyler yemeye karar verdiyseniz, doğru besini bulmak sizin için oldukça önemli.

Bu sebeple doğal tatlandırıcıları tercih edin ya da küçük bir parça ile isteğinizi yatıştırın.

Yapay tatlandırıcılar içerdiği yoğun şekerli tat ile tatlı krizinizi daha kötü hale getirecektir. Bu sebeple kalori ihtiva etmeyen yapay tatlandırıcılardan uzak durun.

Bu konuda doğal tatlandırıcılar sizin için uygun bir tercih olacaktır.

Okumanızda fayda var: Diyette meyve tüketilebilir mi?, 5 Doğal tatlandırıcı.

Tatlı krizini geçiren besinler

Tatlı krizinde iken kullanabileceğiniz sağlıklı ve doğal birkaç alternatifimiz var. Bu listeyi yanınızdan ayırmayın.

Ayrıca işlenmemiş bitter çikolata ve düşük şeker içeriğine sahip meyveler ile beslenebilirsiniz.

Tatlı krizini kendinizden uzak tutmak için altın öneriler

 • Stresten uzak durun. Stres mutsuz olmanıza sebep olur. Mutsuz bir zihin iste kendini daha iyi hissetmek için tatlıya ihtiyaç duyar. Sık yaşanan tatlı krizlerinin altında kronik stres ve mutsuzluk yatıyor olabilir.
 • Kahve miktarını azaltın. Yapılan araştırmalar kahvenin içinde bulunan kafeinin kan şekerini yükselttiğini gösterdi. Hızlı yükselen kan şekeri aynı hızla düşerek bir anda tatlı krizine girmenize sebep olabilir.
 • Sakız çiğneyin. Sakızın sizi acıktırmaktan başka bir şey yapmadığını düşünebilirsiniz. Bu düşünce bir yandan doğru olsa dahi, naneli sakızlarda bulunan şeker ve ferahlatıcı tat beyninizi uyararak tatlı ihtiyacınızı tatmin edebilir.
 • Kendinizi ödüllendirin. Tatlı beyninizin ödüllendirme mekanizmasını tatmin eder. Kendinizi ara sıra ödüllendirerek beyninizin kendini tatlı ile ödüllendirmesini önleyin.

Tatlı krizi hakkında bilmeniz gerekenleri sıraladım. Peki sizin tatlı krizine karşı acil durum planınız var mı? Benimle paylaşmayı unutmayın!

Yazıya Yorumlar

Tatlı Krizini Önlemek İçin Yapmanız Gerekenler yazısı için gelen yorumlar ve tartışmalar...

 1. Soner Hekimoğlu dedi ki:

  Çok faydalı bilgiler hepimizin uyması gerekiyor. Teşekkür ederim bu faydalı bilgiler için.

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Tatlı krizi birçok kadının karşılaştığı bir husus. Bu konuda size faydalı olmak beni sevindirdi.

   Sağlıklı ve mutlu günlere!

 2. yildiz dedi ki:

  Tatli krizine girdigim an %70 kakaolu bitter cikolata yiyorum 1 2 parca, birde bir avuc kadar tuzsuz chashews yiyorum.. sizcede uygunmudur??

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   %70’lik bitter gayet uuygun. Ama kaju konusunda hemfikir değiliz. Yoğun yağ içeriği ve tuzlu yapısı kaju’yu kara listeye alıyor.

   Kaju yerine işlenmemiş (yani tuzsuz) yer fıstığı ve badem tercih edebileceğini düşünüyorum.

   Ayrıca tatlı krizlerinde sıvı alımı oldukça önemli. Bitter yemeden önce 500 ml su içmeni öneririm. Bu biraz daha kontrollü olmanı sağlayacaktır.

 3. Ben Diyetteyim dedi ki:

  Yaklaşık 3 aydır diyetteyim. Bugune kadar hiç tatlı istegim olmamıştı. 13 kilo verdim.
  1 saat öncesi müthiş bi tatlı istegim başladı. 1 dilim sutlu tatlı yedim. Hala suruyor.. resmen aglıyacgm. Kendmi yataga attm ve araştırmaya koyuldum.
  Sitenizi buldum.
  Yardım eder misinz?
  Çok pismanım o 1 dilimi yedgm için

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba,

   Endişe edecek bir durum söz konusu değil. Bir dilim tatlı diyetini bozmayacağı gibi seni de umutsuzluğa sürüklememeli zira 3 aydır gayet iyi bir performans gösterdiğin açık.

   Tatlı krizi aynı saplantılar gibi üzerinde düşündükçe daha fazla büyüyen bir his. Bu sebeple sevdiğin işler ile ilgilenmeli, yediğin tatlıdan kesinlikle çekinmemeni öneriyorum.

   Biraz gezinti, ılık bir duş seni kendine getirecektir. Mümkünse 500ml su içmeni ve karnın aç ise bir miktar sebze tüketmeni öneriyorum.

   Eğer tatlı isteğin yarında devam ederse tekrardan yazmayı unutma. O zaman mineral ve vitamin eksikliklerini düşünmeye başlayabiliriz.

   Sevgilerimle.

 4. Ben Diyetteyim dedi ki:

  Merhaba..
  Güne güzel uyandım.
  Düşük kalorili bir kahvaltı ile dünü telafi etmeyi düşünüyorum:))
  İlginiz ve cevabınız için teşekkür ederim.
  Takipteyim:)
  İyi günler..

 5. bedia dedi ki:

  Merhabalar. Bende diyetisyen yardımıyla çok olmasa da kilo vermiştim. Ama istediğim ve ideal kiloma ulaşamadım. Şimdi ise yoğum bir tatlı isteği var ve yenemiyorum. Dikkat etmek istedikçe daha fazla tatlı krizine giriyorum ve suan verdiğim kiloları geri aldım. Su halimden rahatsızım. Yardımcı olursanız sevinirim. Bu arada metabolizmam yavaş çalışıyor. Kilo vermem cok yavaş oluyor.

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba Bedia hanım,

   Verdiğiniz bu bilgiler esasında çok anlamlı bir tablo ortaya çıkarmıyor. Daha ayrıntılı incelemek ve tartışmak için konu ile ilgili foruma başlık açabilirsiniz. Böylece daha doğru bilgi alabilirsiniz.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

  • bedia dedi ki:

   Merhabalar tekrardan. Bu söylediğinizi nasıl yapacağımı bilmiyorum. Su an diyetisyen yardımı alamayacak bir yerdeyim. 67 kiloya dusmustum ama 4 ay içinde 72 kiloya geri çıktım. Aslında çok yemek yiyen birisi değilim ama cok hareketli de değilim. Tek kusurum tatlı. Birde sunu fark ettim. Ben kilo problemiyle uzun zamandır mücadele ediyorum ve sıkıldığımı fark ettim. Ama yinede kilolarımla mutlu değilim. Su aralar ise aşırı derecede siskinliğim var. Aksam belirli bir saatte yemeyi bırakıyorum ve sabah çok erken kahvaltı yapmadığım halde hep şişkinlik devam ediyor.
   bana online yardımcı olabilirseniz cok memnun olurum.

 6. ferit dedi ki:

  Merhaba can bey yine ben bikaç gün öncede diğer yazılarınızda sizi bişeyler sormuştum şimdi bu sayfada bu konu hakkında soru felan sormucam artık iyice bezdim okumaktan mantık yürütmekten yiyeceklerden sağlıktan tıptan herşeyden bu içimdeki hislerin kendimi bildim bileli olması ve bildiğimin başıma gelmesi durumu beni herşeyden vazgeçiriyo boşveriyorum artık!. bazı şeyler doğuştan oluyo ve onu bi derece kontrol edebiliriz belki gerisi genetik belkide.. daha öncede demiştim benim yemeklere ve özellikle tatlıya düşkünlüğüm hele o laflar varya proteinli sağlıklı yağlar vesaire sizi acıktırmaz bilmem ne yaptırmaz şeker canınız çekmez eğer çok şekerli yerseniz bidaha ki sefere şekeriniz daha düşer yine canınız tatlı çeker kısır döngü olur bilmem ne.. işte bu anı bekliyodum bunu söylemeyi bende hiç farketmiyor demeyi.. ben aç karna 1 kilo baklava yesemde bikaç saat sonra canım bişeyler çeker 1 kilo protein et yesemde…
  dün 1.5 kilo tavuk eti yedim saf et 1.5 litrede süt içtim yarım saat içinde bunların hepsini yaptım o yarım saatten sonra canım yine tatlı çekti 1 saat sonrada 2 saat sonrada 5 saat sonrada yatmadan öncede gece de sabah kalkıncada öğlen oluncada sağlıklı şeyler atıştırmama rağmen de.. ve şuan yine canım istiyor beyin çökmüş durumda.. biliyorum 2 kilo et yesem hiç bişey değişmicek yarım kilo baklava yiyim bu gece olmasada yarın sabah yine bi yarım kilo daha yiyesim gelicek hay ben böyle dünyanın buyrun size tıp hadi açıklasın bunu tıp yok protein tok tutar da şeker canınız çekmezde yahu hadi ordan be tıp… çok sinirliyim … 75 kilo bi erkeğim bi cevap yazsanız iyi olur 1-2 ay içinde 90 a bikaç ay için dede 100 kiloya varmayı düşünüyorum artık benden geçtii…

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba Ferit

   Tıp’a suçu yüklemeden önce bir günde 350 gram protein 50 gram yağı sadece tavuk ve süt ile beraber aldığınızı hatırlatayım.

   Bunları yedikten sonra sizce beyniniz ne yemek istediğine mantıklı karar verebilir mi? Ya da siz?

   Önerileri dikkate alırken daha dikkatli olmanızı önereceğim yani. Ayrıca yemek yeme, tatlı tüketme isteği az yediğiniz dönemlerde tabi ki olacak. Önemli olan bunlar ile başa çıkmak.

   Yaptığınız şeyleri değiştirmeden vücudunuzda bir değişim görmeyi nasıl beklersiniz zira?

   Diyet serüveninizde bol şans diliyorum.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 7. Mine dedi ki:

  Can bey merhaba,
  Benimde yaklaşık 3 haftadır engelleyemediğim bir tatlı krizim var. Sanki damak alışkanlığı oldu. Yemeden duramıyorum. 6 ayda 10 kilo verdim ama bu 3 haftada 2 sini geri aldım. Bununla ilgili kullanabileceğim bir şey var mı.

 8. Ferit dedi ki:

  Can bey bende yanlis biseyler oldugu asikar ben bunu anlatmak istiyorum. 350 gram protein ve 50 gr yagi yalniz sut ve tavuktan aldiktan sonra beynim nasil mantikli karar versin ne yemek istedigime diyosunuz..
  aslinda hic beni anlamamisiniz mesela sadece sut ve tavuktan sonra canimim tatli istemesi degil mesele benim o kadar tavugu yiyebilmem mesele idi…
  neyse sadece tavul ve sut se degil bu sefer herseyden yiyorum yani her besin grubu vitamin minarel ama 4 gundur gunluk 6000 kalori civari aliyorum tip bana pek islemiyo dedigim gibi cok tesekkurler..

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Ferit bey aşırı besleniyorsunuz. Eğer bu konuda kendinize hakim olamıyorsanız bir beslenme bozukluğunuz olabilir. Bu konuda uzman pskiyatristler mevcut.

   Önce dahiliye ardından pskiyatri kontrolüne giderseniz anormal bir durum varsa tespit edilir. Zira 6000 kalori aşırı fazla alıma denk geliyor.

   Umarım faydalı olabilmişimdir. Mutlu ve sağlıklı günlere!

  • Cem dedi ki:

   Merhaba Ferit Bey,

   Nacizane Insulin direnci ve buna bağlı gelişebilen Leptin direnci konusunu arastirmanizi oneririm.

   Sağlıklı günlere.

 9. Sevda dedi ki:

  Merhaba… Yıllardır ciddi tatlı krizlerime anlam veremiyordum. 1 hafta önce muayene sonucu polikistik over olduğumu öğrendim. 5 aylik evliyim ve evlendigimden beri 10 kilo aldım. Doktorum matofin ve inofolik verdi. Zayiflamam gerekiyor ve ben 1 haftadır zayıflamaya çalışıyorum. Tatlı isteğim yine fazla ve bu işimi zorlastiriyor. Kilo veremiyorum… aciktigimda tatlı şeyler ozellikle de çikolata yemek istiyorum… sizden bana beni tok tutacak tatlı krizine girmemi önleyecek pratik beslenme önerisi vermenizi rica ediyorum. Bu durum canımı çok sıkıyor.

 10. erhan dedi ki:

  bu bilgilendirici yazı için size çok teşekkürler.Sormak istediğim bir soru var. Sigarayı yeni bırakmış – 2 ay – biri olarak gün içerisinden belirli aralıklarla sık sık tatlı krizine giriyorum.Aslında bunu tam olarak tatli krizi olarak açıklayamam ama , bir krize girdiğimi ve tatlının da bunu bastırdıgını söyleyebilirim. Size sormak istediğim ; bunun bilimsel bir açıklaması mevcut mudur ? mevcut ise benim yapmam gereken en mantıklı davranış ne olacaktır ?

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Tabi ki bilimsel bir açıklaması mevcut. Tatlı sigara gibi beynin ödül mekanizmasını çalıştırır. Yani tatlı tükettiğinizde beyniniz ödüllendirildiğini düşünür. Aynı sigara gibi.

   Bu sebeple sigara yerine tatlıyı koymayın. Bu değişimi sigara ve su ile yapın. Bir miktar limon ve nane ile güzel bir ödül olabilir.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 11. Öner dedi ki:

  Merhaba can bey her gece uykudan uyandıran tatlı krizim var gecede 400gr sarelle yiyiyorum gereken Butun tahlilleri yaptırdım şeker yüklemesi de dahil hiç birşey Çıkmadı bir Yılda 3 kere şeker yüklemesi yaptırdım şikayetlerim devam ediyor ne yapmalıyım.saygılar

 12. mehtap dedi ki:

  kan şekerim genelde 85 ile 100 arası ama şeker temelden kendimi alamıyorum .şeker almazsam başım dönüyo kendimi çok kötü hissediyorum yaşım 30 ne yapabilirim

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Açlık kan şekeri ile beraber direnç testlerini de yaptırmanızı öneririm. Muhtemel sorun insülin direnci olabilir.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 13. Ebru dedi ki:

  Uzun bir süreden sonra tekrar merhaba. Ben kuru meyve tercih ediyorum bir gün kurusu ya da iki mesela. Ya da sabah bir tatlı kaşığı iyi bal

 14. sümeyra dedi ki:

  ben okulda en az 5-6 çikolata yiyorum ve eve gelince tatlı birşeyler arıyo gözüm çıldıracak gibi oluyorum dayanamıyorum zaten 2 dişim çürüdü 1i kanal olucak bide kombo olarak dişçiden korkuyorum ama bastıramıyorum tatlı isteğimi dayanamıyorum ve 2-3 şeker hastalığı belirtisi tutuyo korkmaya başladım ama bırakamıyorum lütfen yardım edin bana 🙁

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Bir hekime görünüp korkmak yerine tedaviye başlamak daha doğru olacaktır Sümeyra.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 15. Cokokuyan dedi ki:

  Siteniz sahiden çok bilgilendirici olmuş.. Şu an ketosisteyim… Motive amaçlı araştırırken İg den buldum ????????????????????????????????Ben tatlı krizlerinde ketosiste iken tahin ve ceviz yiyorum… Hindistancevzi de bir kaç mor ya da kırmızı beryy tanesi ve kahve ile içilince tatlı ihtiyacını gideriyor????????

  Ben size greyfurtu sormak istiyorum. Ketosisteyim orta boy bir greyfurt suyunu sabah içsem, o gün ceviz vs de atıştırıyorum onlarda da karb var. Ketosisteyim çıkar mıyım? Greyfurtta şeker yok zannediyorum… Pek çok yerde gıda değerleri başka başka verilmiş… Güvenip içemedim…

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   100 gramda yaklaşık 8 gram şeker bulunmakta. Bu sebeple greyfurtu dikkatli tüketmekte fayda var.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 16. Belinay dedi ki:

  Merhaba;
  Geceleri uyanıp kaşık kaşık Çikolata yiyorum. Öyle bikaç kaşık değil, dolu dolu yemek kaşığı 7-8 yk. Çikolata, baklava, pasta ne varsa gece dolaptan silip süpürüyorum
  Geçen akşam koca bir dilim tiremusu yiyip tv karşısında uyuyup kalmışım, uyandım (20dk sonra) hemen bir daha 2 dilim yedim. Geceleri uyuduktan kısa bir süre sonra uyanıp çikolataya saldırıyorum. Miğdem zil çalıyor

  2. Gebeliğimde şeker çıktı ve diyet uyguladık. Bebeğim şuan 4 aylık. Böyle şeker tüketmem sütümde ki şeker oranını etkiler mi? Ki etkilerse bebeğim için olumsuzlukları ne olur?

  Bu krizler neye alamet sizce?

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Bu direnç gebelikte çok kötü beslendiğinizin ve insülin direncinizin olduğuna işaret. TÜkettiğiniz besinler dolayısıyla bebeğinizi etkileyecektir. Daha dengeli ve doğru beslenmek süt miktarını ve kalitesini arttırır.

   Bu sebeple beslenmenizi yeniden düzenlemenizi öneriyorum.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 17. melih dedi ki:

  merhabalar lutfen definasyon ile ilgili bir yazi yayinlar misiniz simdiden tesekkur ederim

 18. CEMRE AYDIN dedi ki:

  merhaba… benim tatlı krizlerim bitmek bilmiyor geceleri uykudan defalarca uyanıp mutlaka tatlı bir şeyler yemek istiyorum kilo vermeye çalışıyorum her şeyi kontrol edebiliyourm fakat tatlı krizini engelliyemiyorum lütfen bir çözüm yardım bulun…iyi günler…

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Cemre bunun için bir iç hastalıkları hekimine danışmanda fayda var. Birçok sorun olabilir zira.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 19. Kübra Işık dedi ki:

  Can Bey,

  Samimi ve mantıklı yardımlarınızı severek okudum. Öncelikle size teşekkür ederim. Aktif olarak hizmet verdiğiniz bir muayenehaneniz var mıdır? Yeme içme konusunda ciddi problemlerim olduğunu düşünüyorum ve bunları aşmakta kendi kendime yetmediğim kanısındayım ne yazık ki. 🙁 Dönüşünüz için şimdiden teşekkürler…

 20. Merve dedi ki:

  Merhaba Can Bey,aşırı tatlı tüketiyorum ve kendime engel olamıyorum. YemekLe ilgili hiç bir problemim yok ama tükettiğim tatlılar bölgesel kilo almama sebep oluyor. Surekli cikolata sütlü tatlı şerbetli tatlı yeme gereksinimi duyuyorum. Dikkatimi dağıtmaya çalısiyorum fakat olmuyor 🙂 ne yapmam gerekiyor fazla tatlı tükettiğim için kilo aliyorum ve bu durum beni rahatsız ediyor :(dönüşünüz için şimdiden teşekkürler.

 21. ayca guclu dedi ki:

  Merhabalar Can bey
  Bende tatli konusnda sikinti cekiyorum gun icinde tatli yeme istegim cok oluyor bastiriyorum ancak gece kalkip yeme istegim oluyor ama bu noktada kendimi alikoyamiyorum
  Ne yapmaliyim ?

 22. İrem Yıldız dedi ki:

  Merhabalar Can Bey ben 16 yaşındayım abur cubur kola pirinç pilavı ve ekmeği keserek yaklaşık 17 kilo verdim şu an 50.5 51 arası gidip geliyorum boyum 165 bu arada kiloyu korumak daha zor geliyor kalori hesabı yapmaya çalışıyorum ama bu sıcak havalarda dondurma yemeden bir gün geçiremiyorum en son ki tatlı krizimde yarım muz bir bardak süt 2 yemek kaşığı vanilyalı dondurma 2 yemek kaşığı fındık ezmesi sonunda kendime ben ne yaptım dedim böyle krizleri nasıl tam anlamıyla önleyebilirim ve sizce koruma programı olarak ne yapmalıyım? Cevaplarsanız çok memnun olurum iyi çalışmalar güzel günler!

 23. gamze kaçar dedi ki:

  merhaba..
  yaklaşık bir sene önce 60 kilodan 44 kiloya düşmüştüm hızlıca kilo veriyordum anoreksiya şüphesiyle psikiyatriye gittim doktorum bana takviye ve iştah arttıracağını düşündüğü bir kaç şurup ve ilaç kullanmamı önerdi ilk zamanlarda işe yaramadı ama bir ay sonra aşırı düzeyde iştahım arttı kilo almaya başladım ve bu seferde canım hep tatlı şeyleri yemeyi istedi hala aynı durumdayım bir türlü aklımdan tatlı yemeyi silemiyorum işin kötü yanı yedikçe yiyesim geliyor bu durumu aşamıyorum tüm kan testlerim normal çıkıyor ne yapmam gerekir sizce şimdiden teşekkürler.

 24. İrem Topçu dedi ki:

  Merhaba,
  Özellikle adet öncesi tatlı krizine giriyorum. Her tatlı krizinde kefir içmek inanılmaz rahatlatıyor. Kahve konusuna çok şaşırdım. Günde 2 fincan türk kahvesi içerim. Birini iptal etmem gerekiyor sanırım. 🙂

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar İrem,

   Sanırım biraz kahveyi azaltman sıvı alımını arttırman yeterli olacak.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 25. Müjdat Duman dedi ki:

  pardon hocam asetil lcarnitin nedir ?

 26. Serap kılıç dedi ki:

  Merhaba 🙂
  Ben tatlı isteğiyle başa çıkamıyorum kilo sorunum yok ama günde minimum 200gram çikolata yemeden kendimi alamıyorum geceleri yediğim pasta va baklavaları saymıyorum bile ???? Bitki çayları tarçın vs içmediğim çay kalmadı ama hiçbiri fayda etmiyor kendime engel olamıyorum hergün bu şekilde bunu engelleyebileceğim herhangi bir ilaç bitki vs birşey yok mu ben yıllardır bulamadım çünkü

  • Dr. İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Aslında çözümü çay, ilaç ve bitki gibi yerlerde aramak yerine uzun süreli doğru beslenme alışkanlığı oluşturmayı ve bedeninizin eksiklerini gidermeyi hedeflemelisiniz. Eğer sık kas ve baş ağrısı yaşıyorsanız sorun magnezyum eksikliği olabilir.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 27. Erhan Doğan dedi ki:

  Sayın hocam merhabalar,
  Makalenizi yeni okuduğum için, sorunuza da geç olsa da cevap vermek isterim;
  Ben tatlı krizi geldiğinde;
  A ) 1 bardak sıcak süt içine 1 tatlı kaşığı bal karıştırıp yavaş yavaş hatta kaşıkla içiyorum.
  B ) Bal yoksa eğer, 1 bardak soğuk süte 2 tatlı kaşığı toz şeker karıştırıp kaşıkla içiyorum.
  C ) Bunlar olamıyorsa eğer eşimin yaptığı reçelden 2-3 tatlı kaşığı yiyorum.
  D) Eğer hiçbiri mümkün değilse evde neredeyse hep bulunan gofretlerden ( çikolatasız sade) 2-3 adet yiyorum. Bol su ile.
  Bu vesile ile size bütün bilgi paylaşımlarınız için çok çok teşekkür ederim.
  Saygılarımla

 28. Ümran tl dedi ki:

  Hocam çık güzel açıklamışsınız teşekkür ederiz tavsiyelerinizi dikkate alacağım 🙂

Yazıya Yorum Yap

Makale konusu ile ilgili eklemek istediğiniz, sormak istediğiniz veya düzeltmek istediğiniz herhangi bir konuda yorum yapabilirsiniz...

Yorumu Gönder


close more
Dr. Can Çiftçi
close

Ne yapmak istiyorsun?

search