Tatlı Krizini Önlemek İçin Yapmanız Gerekenler

Tatlı krizini nedir sorusunu cevaplayıp, tatlı krizini önlemek için yöntemler paylaştığımız yazımızda son olarak tatlı krizi nasıl geçer sorusuna cevap verdik.

Birçok sporcunun diyet döneminde karşılaştığı, birçok kadının regl iken kabusu olan tatlı krizini nedir?, tatlı krizi neden olur? sorularına cevap vereceğim.

Ardından tatlı krizini önlemek için yapmanız gerekenleri açıklayacağım bu yazıyı başucunuzdan ayırmayacaksınız.

Tatlı krizi nedir?

Tatlı aslında sonradan öğrenilen bir lezzet değil. İnsanın ilk tercihi. Eğer bir bebeğe tatlı bir şeyler verirseniz, sonradan alacağı sütü beğenmemesine sebep olursunuz. Bu örnek durumun tamamen damak tadı ile alakalı olduğunu doğruluyor.

Ayrıca tatlı beyinde endorfin ve seratonin salgılanmasını sağlayarak mutlu hissetmesine sebep olur.

Tatlı krizi, tok yada açken hissettiğiniz yoğun tatlı yeme isteği olarak tanımlanabilir. Bu istek bazı durumlarda günlük hayatınızın konforunu etkiler, sizi mutsuz eder ve performansınızı düşürür.

Bu durum şeker bağımlılığı ve beyninizin şekere verdiği yanıt ile alakalıdır.

Tatlı krizi neden olur?

Araştırmalar tatlı krizine sebep olan birçok etkenden bahsetmekte. Bunlar şeker bağımlılığı,kötü beslenme, hastalıklar, hormonal ve psikolojik durumlar olarak sıralanabilir.

Yapılan bir araştırmada göre toplumun büyük kısmı aldığı günlük kalorinin 1/3’ünü hala şekerlerden karşılamakta. Bu araştırma günümüzde şeker bağımlılığının ne düzeyde olduğunu açıkça göstermekte.

Şeker bağımlılığı: Yapılan araştırmalar şekerin oluşturduğu bağımlılığın birçok uyuşturucu madde, sigara ve alkolden daha güçlü olduğunu göstermekte. Bu bağımlılık sizin sık sık tatlı krizine girmenize sebep olabilir.

Kötü diyet: Beyniniz vücudunuzun doğru çalışması için bütün verileri değerlendirir. Bunlardan biri ise kan şekeridir. Kötü bir diyet kan şekerinizin hızlı düşmesine sebep olabilir.

Düşen kan şekeri beyninize “hey ben açım ve hızlı bir şekilde kan şekerimi yükseltmem lazım” mesajı gönderir. İletilen bu mesaj beyniniz tarafından “şeker yemem gerek” olarak olarak algılanacak ve tatlı krizine girmenize sebep olacaktır.

Basit karbonhidratlar ve işlenmiş birçok gıda kan şekerinizi hızlı bir şekilde yükseltir. Hızlı yükselen kan şekeriniz vücudunun yüksek şekeri düşürmek için kullandığı mekanizmalar ile aynı hızda düşürülür.

Hızla düşen kan şekeri ise hızlı ve derin bir açlık hissi oluşturur. Bu sebeple kötü beslenme alışkanlığı direkt olarak daha çok yemek yemenize sebep olur.

Hastalıklar: Birçok hastalığın tatlı krizi yapabileceği düşünülmekte. Bunlardan bazıları, mantar enfeksiyonu, adrenalin salgı bozukluğudur.

Hormonal ve psikolojik durumlar: Menapoz ve regl öncesi dönem tatlı krizinin en yoğun yaşandığı hormonal durumlardan ikisi olarak sayılabilir. Yoğun stres ve depresyonda tatlı isteğini arttıran psikolojik durumlardan sayılabilir.

Tatlı krizi nasıl önlenir?

Tatlı krizinin tanımını ve sebeplerini inceledikten sonra artık tatlı krizini nasıl önlenebileceğini sıralayabiliriz.

Aç kalmayın

Aç kalmak kan şekerinizin düşmesine sebep olur. Düşen kan şekeriniz beyniniz tarafından acilen kan şekerini yükseltmem gerekiyor olarak algılanır.

Bu durum tatlı yeme isteği doğuracaktır. Çünkü tatlı (şeker içeren besinler) hızlı bir şekilde kan şekerini yükseltir.

Aç kalmanın tatlı krizi ile sonlanabileceğini artık biliyorsunuz. Bu sebeple düzenli beslenin ve aç kalmayın.

Yoğun protein alımı tatlı krizlerini geçiştirmenize yardım edebilir. Bu sebeple protein ağırlıklı beslenmeye özen gösterin.

Vitamin, mineral ve supplement alımına dikkat edin

Karbonhidrat metabolizmasında ve enerji üretim yolaklarında etkili olan birçok enzim, taşıyıcı ve ana yapı elemanları vitamin, mineral ve bazı özel maddelere ihtiyaç duyar.

Bu metabolizma ve üretim sistemlerinin düzgün çalışmaması sizi tatlı krizine sokabilir.

Tatlı krizlerini önlemek için

kullanabilirsiniz.

Bu konuda benim şahsen formülize ettiğim, L-Carnitine’in işlevini en verimli hale getiren bir komplex haline getirdiğim, tatlı krizlerinde yardımcı olabilecek, içinde Krom da bulunan Lynitine L-Carnitine Complex ürününü incelemenizi öneririm, bu bağlantıya tıklayarak ürünü sitemiz üzerinden edinebilirsiniz.

Su içmeyi unutmayın

Bazı araştırmalar vücudunuzda oluşan sıvı kaybının meydana getirdiği su içme isteğinin beyin tarafından tatlı yeme isteği olarak algılanabileceğini göstermekte.

Bu sebeple sıvı bol bol sıvı tüketin ve dehidrate olmamaya dikkat edin. Dehidratasyon (sıvı kaybı) rehberi ve ne kadar su tüketmeliyim? adlı yazılar size nasıl sıvı eksikliğinden korunmanız gerektiği konusunda yardımcı olacaktır.

İşlenmiş gıdalardan uzak durun.

İşlenmiş gıdalar beyninizde bulunan dopamin hormonunun düzeyini arttırır. Artan dopamin hormonu ise sizi derin bir açlık ve tatlı arayışı evresine sürükler.

Bu kısır döngüye kapılmamak için işlenmiş gıdalardan uzak durun.

Uykusuz kalmayın

Yapılan araştırmalar yorgun bir bedenin ayakta kalmak için daha çok şekere ihtiyaç duyduğunu gösteriyor.

Bu sebeple en iyi dinlenme yöntemi olan uyku periyodunu önemseyin, düzenli ve yeterli uyumaya dikkat edin.

Uyku mutlu kalmanızı sağlar. Mutlu kalmanızı sağlayan yüksek seratonin ve endorfin hormon düzeyleri ise tatlı krizine girmenizi engeller.

Tatlı krizi nasıl geçer?

Tüm çabalarınıza rağmen tatlı krizine girdiniz. Oluşan o yoğun tatlı isteğinizi geçirmek için size birkaç önerim var. Öncelikle şuan tatlı krizi yaşıyorsanız çözümü için videomu izleyebilirsiniz. Ardından diğer yöntemleri denemeye başlayabilirsiniz.

Sıcak duş alın

Alacağınız sıcak bir duş, vücudunuzun rahatlamasına yardım eder. Sıcak duş sayesinde rahatlayan zihniniz odaklandığı tatlı isteğinden bir nebze ayrılacaktır.

Egzersiz yapın

Egzersiz vücudunuzda mutluluk hormonu olarak da anılan endorfin hormonlarının salınımı arttırır. Artan endorfin hormonu beyninizin ihtiyaç duyduğu ödüllendirme hissini doyuracak ve sizi tatlı krizinden kurtaracaktır.

Yapmanız gereken şey tempolu ve uzun bir koşuya çıkmak ya da evde egzersiz yapmak.

Dikkatinizi dağıtın

Tatlı krizi sırasında tek odaklandığınız şey birkaç parça çikolata ya da bir dilim pasta olabilir. Odaklandığınız tatlı isteğinden kısa süreli ayrılmanız tatlı krizinizin ciddiyetini azaltabilir.

Bunun için arkadaşlarınızı aramayı, sevdiğiniz bir işi yapmayı veya güzel bir dizi izlemeyi deneyebilirsiniz.

Doğru tatlıyı seçmeyi öğrenin

Tatlı krizinde duyduğunuz tatlı ihtiyacını doğru şekilde yönlendirmeyi öğrenin. Eğer tatlı bir şeyler yemeye karar verdiyseniz, doğru besini bulmak sizin için oldukça önemli.

Bu sebeple doğal tatlandırıcıları tercih edin ya da küçük bir parça ile isteğinizi yatıştırın.

Yapay tatlandırıcılar içerdiği yoğun şekerli tat ile tatlı krizinizi daha kötü hale getirecektir. Bu sebeple kalori ihtiva etmeyen yapay tatlandırıcılardan uzak durun.

Bu konuda doğal tatlandırıcılar sizin için uygun bir tercih olacaktır.

Okumanızda fayda var: Diyette meyve tüketilebilir mi?, 5 Doğal tatlandırıcı.

Tatlı krizini geçiren besinler

Tatlı krizinde iken kullanabileceğiniz sağlıklı ve doğal birkaç alternatifimiz var. Bu listeyi yanınızdan ayırmayın.

Ayrıca işlenmemiş bitter çikolata ve düşük şeker içeriğine sahip meyveler ile beslenebilirsiniz.

Tatlı krizini kendinizden uzak tutmak için altın öneriler

  • Stresten uzak durun. Stres mutsuz olmanıza sebep olur. Mutsuz bir zihin iste kendini daha iyi hissetmek için tatlıya ihtiyaç duyar. Sık yaşanan tatlı krizlerinin altında kronik stres ve mutsuzluk yatıyor olabilir.
  • Kahve miktarını azaltın. Yapılan araştırmalar kahvenin içinde bulunan kafeinin kan şekerini yükselttiğini gösterdi. Hızlı yükselen kan şekeri aynı hızla düşerek bir anda tatlı krizine girmenize sebep olabilir.
  • Sakız çiğneyin. Sakızın sizi acıktırmaktan başka bir şey yapmadığını düşünebilirsiniz. Bu düşünce bir yandan doğru olsa dahi, naneli sakızlarda bulunan şeker ve ferahlatıcı tat beyninizi uyararak tatlı ihtiyacınızı tatmin edebilir.
  • Kendinizi ödüllendirin. Tatlı beyninizin ödüllendirme mekanizmasını tatmin eder. Kendinizi ara sıra ödüllendirerek beyninizin kendini tatlı ile ödüllendirmesini önleyin.

Tatlı krizi hakkında bilmeniz gerekenleri sıraladım. Peki sizin tatlı krizine karşı acil durum planınız var mı? Benimle paylaşmayı unutmayın!

icon

Lynitine L-Carnitine Complex'e Göz Atın!

Dr. Can Çiftçi'nin formülize ettiği, kilo verme sürecinde karşılaşabileceğiniz tüm sorunlar için yeni bitkisel kaynaklı ürünümüzü incelemek için tıklayın!

Ürünü İncele
Dr Can Avatar

Dr. Can Çiftçi Hakkında

Eğitimini Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde tamamlayan Dr. Can kar amacı gütmeyen ve tarafsız bir girişim olan Fitekran.com sitesini 2013 yılında kurdu. Obezite, onkoloji beslenmesi, fitoterapi, sporcu sağlığı, nadir hastalıklar, fonksiyonel tıp ve patofizyoloji ile ilgilenen Dr. Can kendi kliniğinde fitoterapi uzmanı ve konsültan hekim olarak çalışmaktadır.