Bir Doktorun Gözünden Yağ Yakıcılar İle Zayıflama

Yağ yakıcı supplementleri bir doktorun gözünden görmek ister misiniz? İşte yağ yakıcılar ile zayıflama serüveninin kahramanı yağ yakıcılar ve düşüncelerim.

Kilo vermeye çalışıyorsanız yağ yakıcı supplement almayı düşünmüş olabilirsiniz. Çünkü neredeyse herkes kilo vermek için yağ yakıcının olmazsa olmaz olduğunu söylüyor.

Ama durum farklı. Eğer hala yağ yakıcı almadıysanız bu yazıyı okumadan karar vermeyin. Sizler için yağ yakıcı ürünlerin içerisindeki etken maddeleri inceleyecek, etkilerini sıralayacak ve yapmanız gerekenlerden bahsedeceğim.

Sizi daha fazla bekletmek istemiyorum.

Hazırsanız başlıyoruz!

Yazıyı okumak istemezseniz kısa bir açıklama yukarıdaki videomda!

Yağ yakıcıların içinde ne var?

Yağ yakıcılar genelde tek bir etken madde içermiyor. Bunu tespit etmek çok kolay. Herhangi bir supplement sitesindeki yağ yakıcılara bakın ve oluşturdukları etken madde çorbasına şahit olun.

Peki bu etken madde çorbası gerçekten işe yarıyor mu?

Birçok kişiye göre evet. Çünkü yazdıkları yazıların ve çektikleri videoların altında ürün satış linki var ve sizin üzerinizden gayet iyi para kazanıyorlar. Siz de kilo verme ümidiyle paranızı etken madde çorbasına vermiş oluyorsunuz.

Ama benim böyle bir niyetim yok. Dolayısıyla size en doğru yağ yakıcı incelemesini yapacağım.

Bunu yapmak için yerli ve yabancı piyasadaki yağ yakıcıları inceledim ve en sık kullanılan etken maddeleri sizin için sıraladım. Böylece hepsinin “gerçekten” ne işe yaradığını anlayabilirsiniz.

Gelin incelemeye başlayalım.

L-Karnitin

L-karnitin hücre içerisindeki yağları, enerji üretim merkezi olan mitokondri organeline taşır. Ayrıca hücrelerinizde doğal olarak l-karnitin bulunur.

Buradaki sorun bir noktaya kadar yağ yakımı için gereken l-karnitinin hücrelerinizde hali hazırda mevcut olması. Yani sadece aşırı egzersiz veya kalori kısıtlaması sırasında ek l-karniti size yardım eder.

Dolayısıyla l-karnitin herkeste kilo vermeye yardımcı olmaz.

L-karnitin ile ilgili ayrıntılı bilgi almak isterseniz l-karnitin rehberi adlı yazıma bakabilirsiniz.

L-karnitin için yağ yakıcı notum: 4/5, iyi. Çünkü doğru kullanıldığında etki ediyor.

Bu konuda benim şahsen formülize ettiğim, L-Carnitine’in işlevini en verimli hale getiren bir komplex haline getirdiğim, Lynitine L-Carnitine Complex ürününü inceleyebilirsiniz, bu bağlantıya tıklayarak ürünü sitemiz üzerinden edinebilirsiniz.

CLA

CLA’nın iki farklı kimyasal türü var. Bu iki yapıdan ilki yağ yakımına çok az etki ederken insülin direncini arttırır. Diğer grup ise yağ yakımını çok çok az arttırır. Yani CLA kullanırken artan insülin direncine bağlı zarar görmek mümkün.

Ayrıca piyasadaki hiçbir yağ yakıcı ürününde bulunan CLA’nın hangi tip olduğundan bahsetmez.

Ayrıca yapılan araştırmalar CLA etkisinin kişiden kişiye değişebildiğinden bahsediyor. Dolayısıyla CLA yağ yakımı için hiç iyi bir tercih değil.

CLA için yağ yakıcı notum: 2/5, kötü. Çünkü CLA yağ yakımına çok az etki eder.

Kafein

Kafein dolaşımı arttırması, ortalama kalp hızını yükseltmesi ile yağ yakımına yardım edebilir. Hatta yağ yakıcı maddeler içerisindeki en etkilisi diyebilirim.

Burada problem kafein tüketimin uyku ve kortizol metabolizmasındaki etkisi. Çünkü kafein özellikle dirençsiz bireylerde uykuyu kaçırabilir ve akşam saatlerinde alımı kortizol salınımını arttırabilir.

Sonuç olarak kafein işe yarar ama günün her saatinde kullanımı uygun değil.

Kafein için yağ yakıcı notum: 4/5, iyi. Çünkü bahsedilen etkiler gerçek ve yağ yakımına yardımcı oluyor.

Yeşil çay ekstraktı

Yeşil çay, yağ yakıcı etki ve metabolizma hızını arttırma efekti için kullanılıyor. Burada yapılan araştırmaların bazıları yeşil çayın metabolizma hızını %4’e yağ yakımını ise %17’ye kadar arttırdığını gösterse de diğer bazı araştırmalar hiç bir etki olmadığından bahsediyor (1, 2).

Çünkü yeşil çay beslenme ve egzersiz ile yakından ilişkili. Dolayısıyla sonucunu bilmediğiniz bir yeşil çay serüvenine atılmak çok mantıklı değil.

Yeşil çay için yağ yakıcı notum: 3/5, ortalama. Çünkü herkeste aynı sonucu vermiyor.

Turunç ekstraktı

Turunç ekstraktı (citrus aurantium) küçük miktarlarda “synephrine” içerir. Bu madde yasaklı ve zararlı bir etken madde olan efedrine benzer.

Ayrıca yapılan araştırmalar turunç ekstraktının metabolizma hızını arttırdığını gösteriyor (3).

Yani turunç ekstraktı yağ yakımına yardım edebilir. Ama düzenli ve yüksek doz kullanım kalp damar sağlığına zarar verebilir.

Turunç ekstraktı için yağ yakıcı notum: 1/5, çok kötü. Çünkü turunç ekstraktı kan basınıcını arttırır ve zararlı olabilecek yan etkileri var.

Kırmızı biber ekstraktı

Kırmızı biber ekstraktı içerisinde kapsaisin bulunur. Bu madde acı biber yedikten sonra kızarmanızı, ateş basmasını ve daha enerjik hissetmenizi sağlayan şey ile aynıdır.

Etkileri ise kan akımını arttırması, metabolizmayı hızlandırması ve yağların dokudan serbest kalmasını sağlamasıdır. Bunu adrenalin salınımını arttırarak yapar (4, 5). Yani gerçekten kırmızı biber ekstraktı işe yarıyor.

Kırmızı biber ekstraktı için yağ yakıcı notum: 4/5, iyi. Çünkü doğru tüketimde kırmızı biber ekstraktı herhangi bir sağlık sorunu oluşturmadan yağ yakmaya yardım eder. Ayrıca daha doğal.

Taurin

Sporcularda performansı arttırmak için kullanılan taurin birçok yağ yakıcıda bulunuyor. Ama ne yazık ki yağ yakıcı etkileri sebebiyle değil.

Yağ yakıcılara bağlı kramp ve diğer olumsuz etkileri azaltmak amacıyla kullanılıyor. Dolayısıyla taurin tüketiminin yağ yakıcı etkisi yok (6).

Taurin için yağ yakıcı notum: 0/5, çok kötü. Çünkü taurinin yağ yakıcı etkisi yok.

Yağ yakıcı alacaklar için önerilerim

Yağ yakıcı almak sizi kilo verme sürecinde motive edebilir, heyecanlandırabilir veya umutlandırabilir. Ama gördüğünüz üzere yağ yakıcı etkiler sadece belirli bileşenler ile mümkün.

En etkili yağ yakıcı maddeler,

  • Kafein,
  • Yeşil çay ekstraktı,
  • Kırmızı biber ekstraktı,

olarak sıralanabilir. Burada bilmenizi istediğim şey ise tonlarca para verip onlarca farklı etken maddenin karışımı olan yağ yakıcıları kullanmanın mantıklı olmadığı.

Doğru olan şey ise bahsettiğim etken maddeleri teker teker doğal yollardan almak. Çünkü en iyi yağ yakıcının bile etkisi oldukça zayıf ve iyi bir diyet ve egzersiz olmadan kilo vermeniz mümkün değil.

Yani kahve ile kafein alımı yapmanın, yeşil çay içmenin veya acı biber tüketmenin supplementlerden çok ama çok daha sağlıklı olduğunu söyleyebilirim.

Doğru kilo verme sürecine başlamak için önce beslenmenizi düzenlemeniz gerekiyor. Kilo vermek istiyorum adlı yazı böyle bir düşünceniz varsa harika bir başlangıç olacaktır.

Yağ yakıcılar ile ilgili son uyarım -eğer yağ yakıcı alacaksanız- mutlaka bilindik, kaliteli ve içerisinde ne olduğunu bildiğiniz ürünleri almanız yönünde olacak. Unutmayın, ne kadar az etken madde, o kadar az zarar demek.

Peki sizin yağ yakıcılar hakkındaki düşünceleriniz neler? Benimle paylaşmayı unutmayın.

icon

Lynitine L-Carnitine Complex'e Göz Atın!

Dr. Can Çiftçi'nin formülize ettiği, kilo verme sürecinde karşılaşabileceğiniz tüm sorunlar için yeni bitkisel kaynaklı ürünümüzü incelemek için tıklayın!

Ürünü İncele
Dr Can Avatar

Dr. Can Çiftçi Hakkında

Eğitimini Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde tamamlayan Dr. Can kar amacı gütmeyen ve tarafsız bir girişim olan Fitekran.com sitesini 2013 yılında kurdu. Obezite, onkoloji beslenmesi, fitoterapi, sporcu sağlığı, nadir hastalıklar, fonksiyonel tıp ve patofizyoloji ile ilgilenen Dr. Can kendi kliniğinde fitoterapi uzmanı ve konsültan hekim olarak çalışmaktadır.