Şeker Bağımlılığı Nedir? Zararları Neler?

Şeker bağımlılığı ciddi bir sorun ve giderek büyüyor. Gelin şeker bağımlılığı ve şeker bağımlılığının zararlarına bir bakış atalım.

Obezite oranı arttı, kronik hastalıklar daha sık görülür oldu ve son yüzyılda insan hayatında çok fazla şey değişti. Değişimle beraber ortaya çıkan birçok problem ise beslenme ile alakalı.

Beslenme ile ilgili en önemli sorunlardan biri de şeker tüketimi. Zira şeker son yüzyıllarda yaygınlaşan ve bireyler tarafından abartılan bir besin öğesi.

Sonuç olarak şeker tüketimi ve şeker bağımlılığı çağımızın bir problemi. Bu problemin çözümü ise sadece doğru yöntemleri uygulamak ve sabretmek ile ilgili.

Peki sizin yönteminiz doğru mu? Yeterli sabrınız var mı?

Eğer bu soruların cevaplarından emin değilseniz yazım sizin için altın değerinde.

Bu yazıda şeker bağımlılığından, şekerin zararlarına kadar birçok konuya değinecek, soruları cevaplayacağım.

Hazırsanız başlıyoruz!

Şeker bağımlılığı ve şekerin zararları

Aslında bu çok bilindik ve bir başlık altına sığmayacak kadar geniş bir konu. Ama şeker bağımlılığından kurtulmanız için sizi öncelikle motive etmeli ve sonuçları görmenizi sağlamalıyım.

Doğumunuza gitmek istiyorum. Başlangıç, sonucu görmek için oldukça önemli zira.

Bedeniniz doğumla beraber besine ihtiyaç duyar. Bu besin anne sütü veya ek gıdalar olabilir. Bebekler için dizayn edilmiş tüm besinlerin ortak özelliği ise kaloriden zengin, besleyici ve doğru şekilde dizayn edilmiş olmasıdır.

Sonradan farklı besinleri tatmaya başlarsınız ve tat duyunuz gelişir, seçenekleriniz artar. Bu safhadan sonra tercih meselesi işin içine girer ve bazı besinleri diğerlerine göre daha fazla tercih edersiniz.

İşte tam olarak burada bir yol ayrımı var. Lezzetli, sindirilmesi kolay ve sizi mutlu eden şeker mi yoksa diğerleri mi?

Birçok kişinin bu yol ayrımındaki tercihi aynı. Şeker!

Uzun vadede bu tercih sizi tatmin eden şekere karşı bağımlı kılar. Tükettikçe daha çok ihtiyaç duyarsınız, daha çok ihtiyaç duydukça daha fazla beslenirsiniz. İşte bu kısır döngü sizi sonunda tam bir şeker bağımlısı haline getirir.

Şekerin bağımlılık oluşturmasının en önemli nedeni tüketildiği andan itibaren beyninizdeki mutluluk hissi ile ilişkili dopamin salınımını arttırmasıdır.

Bu hormon aynı zamanda tatmin duygusu ile ilişkilidir. Bağımlılık potansiyeli olan birçok madde şeker ile benzer şekilde dopamin salınımını arttırır.

Beyniniz dopamin salınımından sonra ciddi şekilde mutlu ve tatmin olmuş hissetmenizi sağlar. Bu hissin sonunda ise bağımlılar tarafından “düşüş” olarak tarif edilen bir yoksunluk oluşturur.

İşte bu “düşüş” engellenmek için madde ile tamamlanırsa basit bir kısır döngü oluşur. Daha fazla tatmin, daha fazla madde, düşüşü engellemek için daha fazla madde ve tekrar!

Bu süreçte tek probleminiz ise bağımlılık değildir. Çünkü,

  • Şeker sadece kalori içerir. Çoğu şeker kaynağı besin açısından zayıftır.
  • Aşırı şeker tüketimi insülin direncine neden olur. Bu uzun vadede tip 2 diyabet ve metabolik sendroma yakalanma riskinizi ciddi şekilde arttırır.
  • Şeker tüketimi kolesterolünüzün artmasında en az yağ kadar etkilidir.
  • Kilo almanıza neden olur.
  • Otoimmün hastalıkların riskini arttırır.

gibi sorunlar şeker tüketimi ile beraber sık görülür.

Peki şeker bağımlılığından nasıl kurtulacağınızı biliyor musunuz? Eğer cevabı bilmiyorsanız okumaya devam edin!

Şeker bağımlılığına veda etmek

Şekeri bırakma yöntemlerinden önce size kısaca süreçten bahsetmek istiyorum. Alışkanlıklar, derinliklerine ve oturduğu tabana göre zihninizde farklı yoğunluklarda bulunur.

Bir alışkanlığı kazanmak için ise bahsettiğim yoğunluğu oluşturmanız gerekir. Bu yoğunluk yaklaşık 21 ile 66 günde meydana gelir.

Yani şekersiz beslenme alışkanlığını edinmek için kendinize en az iki ay süre tanımalısınız. Hiç kimse sizden bir anda şekeri bırakmanızı ve sağlıklı beslenmenizi istemiyor.

Bakın, edinmeniz gereken bakış açısı hakkında da görmenizi istediğim bir ayrıntı var. Bağımlılıktan kurtulmak değil, şekersiz bir beslenme alışkanlığı edinmekten bahsediyorum.

Aşağı yukarı ikisi aynı şey olsa bile olumlu bir düşünce tarzı işlerinizi daha kolay halletmenize yardım eder.

Ayrıca bu süreç sizin için kolay geçmeyecek. Hayatım boyunca birçok madde bağımlısı gördüm ve bazılarının tedavisine direkt olarak katıldım. Deneyimlediğim şey ise bağımlılığın kolay bir şey olmadığı ve vazgeçmenin oldukça zor olduğudur.

Şeker bağımlılığı da, neredeyse diğer tüm madde bağımlılıkları kadar yerleşmiştir. Kabul ediyorum, onlar kadar sancılı bir bırakma süreci olmasa da zorlanmayı göze almanız gerekiyor.

Tekrar ediyorum şekeri bırakmak zor ve zaman isteyen bir şey. Eğer bu iki gerçeği biliyor ve göze alıyorsanız yolu yarıladık demektir.

Bu zorluğa katlanmanızı ayrıca tavsiye ederim. Çünkü eğer şimdi bu zorluklara katlanmazsanız,

  • İleride o kadar kilolu olacaksınız ki sedyeye bile kendiniz çıkamayacaksınız,
  • İleride o kadar fazla hastalığınız olacak ki ilaçlarınızı büyük market poşetinde taşımanız gerekecek,
  • İleride o kadar fazla pişman olacaksınız ki şeker içeren tüm besinlere nefret taşıyacaksınız,

ve ileride çok pişman olacaksınız. İşte bu nedenle bu problemle savaşacak gücünüz varken direnin ve yenin.

Tamam, şeker bağımlılığı nedir? sorusunu cevapladım, şeker bağımlılığının zararlarını inceledim. Artık bu bağımlılıktan kurtulmaya mental olarak hazırlandınız ve koşulları biliyorsunuz.

Eğer gerçekten kendinizi bu programa hazır hissediyorsanız başlayabiliriz. İkinci yazım size tüm ayrıntıları verecek. İkinci yazıma şekeri bırakma yolları adı ile ulaşabilirsiniz.

icon

Lynitine L-Carnitine Complex'e Göz Atın!

Dr. Can Çiftçi'nin formülize ettiği, kilo verme sürecinde karşılaşabileceğiniz tüm sorunlar için yeni bitkisel kaynaklı ürünümüzü incelemek için tıklayın!

Ürünü İncele
Dr Can Avatar

Dr. Can Çiftçi Hakkında

Eğitimini Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde tamamlayan Dr. Can kar amacı gütmeyen ve tarafsız bir girişim olan Fitekran.com sitesini 2013 yılında kurdu. Obezite, onkoloji beslenmesi, fitoterapi, sporcu sağlığı, nadir hastalıklar, fonksiyonel tıp ve patofizyoloji ile ilgilenen Dr. Can kendi kliniğinde fitoterapi uzmanı ve konsültan hekim olarak çalışmaktadır.