Diyet: Göbek Eritme: En Etkili Ve Bilimsel Yollar

Göbek eritme hakkında bildiklerinizi unutun. Bu yazıda sizi mutsuz eden göbeğinizi eritmeniz için en etkili göbek eritme yollarını inceledim.

Eğer aynaya baktığınızda ilk dikkatinizi çeken şey göbeğiniz ise büyük bir problemimiz var demektir. Çünkü birçok insan karın bölgesinde toplanan yağlardan memnun değil.

Sizde göbek bölgesindeki yağlardan memnun değilseniz yazımda hiçbir etkisi olmayan hareketler, işe yaramayan bitki kürleri ile vaktinizi kaybetmeyecek, bilimsel olarak kanıtlanmış en doğru yollarını keşfedeceksiniz.

Bu yazıda göbek eritme sürecini öğrenecek, göbek eritme yolları hakkında bilgi alacaksınız.

Hazırsanız başlıyoruz!

Göbek eritme süreci

Göbeğinizi eritmeye karar verdiniz ve motivasyonunuz harika bir durumda. Sabah kahvaltısını iple çekiyorsunuz ve muhtemelen yarın günlerden pazartesi. Şimdi, aldığınız bu karar ile nasıl bir yola girdiğinizi bilmek ister misiniz?

Çünkü bu yola hakim olmanız zarar görmenizi engeller, çünkü bu yolu bilmeniz sizi başarıya ulaştırır. Gelin birçok kişinin giriştiği göbek eritme serüvenini beraber inceleyelim.

Öncelikle aldığınız kaloriyi azaltmak ve daha sağlıklı tercihler yaparak işe koyuldunuz. Bir süre sonra tartıda gördüğünüz rakamlar azalmaya başladı. Bu süre içinde açlık sizi zorlasa da pes etmeye niyetiniz yok.

Sonra incelmeye başladınız ama görüyorsunuz ki tüm vücudunuz yağ kaybediyor ve göbeğiniz istediğiniz kadar erimedi. Durum sizi üzüyor ve motivasyonunuz bir miktar kırılıyor.

Ardından eksik motivasyonla doğru beslenmeye devam ediyorsunuz. Devam eden süreçte kilo vermeniz uzun süre diyete devam etmenizden kaynaklı durdu. Artık kilo veremiyorsunuz ve moraliniz iyice bozuldu.

Artık neredeyse hiç motive değilsiniz ve arada kaçamaklar yapıyorsunuz. Hafifçe kilo aldınız ama bunu görmezden gelebilirsiniz. Göbeğiniz ise belli belirsiz bir gelişme gösterdi ama yeterli değil. Sanırım diyeti bırakmanız için az bir zamanınız kaldı.

Kalan zamanınız bitti. Artık gelişme gösterebileceğinizi düşünmediğiniz için diyeti bırakmaya karar verdiniz. Hem ne olacak kendinizi göbekli seviyordunuz zaten, değil mi?

Peki bu örnek kötü senaryodaki problem neydi?

 • Motivasyonunuzu korumadınız.
 • Hedefleriniz gerçekçi değildi.Kısa sürede gelişme amaçladınız.
 • Beslenme ve egzersiz sürecinde doğru hareket etmediniz.
 • Sorunla karşılaştığınızda yanlış kararlar verdiniz.

Canınızı sıkmanıza hiç gerek yok. Size yardım edebilirim. Zira bu yazı tam olarak bahsi geçen problemleri yaşamamanız için uygulamanız gereken göbek eritme yöntemleri ve kanıtlarını içeriyor.

Okumaya devam!

Göbek eritme yolları

Göbeğinizi eritmek için öyle afili yollara, iyi bir genetiğe, adını söylemekte bazen zorluk yaşadığınız besinlere ihtiyacınız yok. Basit değişiklikler ve biraz sabır sizi başarıya ulaştıracak.

Ne yapmanız gerektiğini açıklamama izin verin.

Göbek eritmek için diyet

Göbeğinizi eritmek istiyorsanız beslenmenizi bir yoluna koyarak başlamalısınız. Çünkü beslenme tarzı yağ hücrelerinin nerede kümeleneceğini belirler.

Burada değiştirmeniz gereken en önemli şey beslenme sıklığı, tükettiğiniz makro besin miktarı ve kalori miktarı.

Kalori miktarını azaltmanız yağ yakmanız için oldukça önemli, beslenme sıklığı ve makro besin miktarı ise yağ yakma sürecini devam ettirebilmeniz için değerli.

Eğer iki hafta içinde kilo veremezseniz metabolizmanızın tahmin edilenden daha yavaş çalıştığını öngörebiliriz. Burada yapmanız gereken şey şuan aldığınız kaloriden 300-500 kalori arası eksiltip diyete devam etmeniz.

Tamam, nasıl ve ne kadar besleneceğiniz konusunu karalaştırdık. Peki tüketmeniz ve tüketmemeniz gereken özel besinler var mı?

Evet, çünkü bazı besinler yapısı gereği karın bölgesindeki yağlanmayı diğer besinlere göre daha da kötüleştirir, bazıları ise karın bölgesindeki yağlanmanın azalmasına yardım eder.

Bunları Tüketin Bunları Tüketmeyin
Lif içeren besinler Basit karbonhidrat kaynakları
Sağlıklı yağ içeren besinler Trans yağ içeren besinler
Protein oranı yüksek besinler İşlenmiş ve hazır besinler
Sebze ve düşük şekerli meyveler Çok şekerli meyveler ve meyve suyu
Sebze suları Tatlandırıcı içeren gazlı/gazsız içecekler

Lif içeren besinler tüketilen karbonhidratın kana daha yavaş geçmesine yardım eder. Ayrıca lif, besinlerin bir kısmının sindirilmeden atılmasını sağlar. Bunlarla beraber mide florasına destek olarak yağ yakımını aktive eder. En çok lif içeren besinler sebze ve tahıllardır. Genel olarak tercihimiz yeşil sebzelerden yana olacak.

Basit karbonhidrat kaynakları karın bölgesindeki yağlanmayı kötüleştirir. Bunu kan şekerini hızlı yükselterek yapan basit karbonhidratlar birçok işlenmiş besinde çokça bulunur. Eğer bir besin tat olarak şekerli ve tüketildiği zaman sizi mutlu ediyorsa içerisinde basit karbonhidrat olma ihtimali yüksektir.

Diyetinizdeki karbonhidratları kaliteli, yavaş sindirilen kaynaklardan almanız oldukça önemli. Bu, karın bölgesinde yağlanmaya sebep olan insülin direncinin oluşmasını engellemek için ve onu azaltmak için en güzel yol.

Sağlıklı yağlar insülin direnci olan ve kilo kontrolünde zorlanan bireyler için oldukça önemli. Ayrıca sağlıklı yağlar sanıldığı gibi kalp damar hastalığı riskini arttırmıyor. Tavsiye ettiğim yağlar ekstra saf zeytinyağı, hindistan cevizi yağı ve doğal tereyağı. Trans yağlar ise sağlıklı yağların tersine kanser ve kalp hastalığı riskini arttırma, bel bölgesini kalınlaştırmaktan sorumlu. Trans yağlar genelde işlenmiş besinlerde bulunur. Ayrıca trans yağ olmasa bile tohum ve çiçek yağları (ayçiçek yağı, kanola yağı) kullanımını tavsiye etmiyorum.

Aldığınız kalori miktarındaki trans yağ oranının %2’lik artışı göbek çevresindeki yağ kütlesinin artışı ile sonuçlandığı gösterilmiştir.

Protein oranı yüksek besinler daha iyi kan şekeri kontrolü sağlaması, doygunluk oluşturması ve kalori yükü açısından daha avantajlı olması açısından yağ oranınızı azaltma hususunda önemli etkilere sahiptir. Tüketmenizi önerdiğim proteinden zengin besinler yumurta, balık ve kırmızı et olacak. Özellikle balık karın bölgesindeki yağ miktarını düşürmeye yardım eden önemli yağ asitleri (EPA ve DHA) açısından zengindir.

Diyetinizdeki kalorinin %25’ini proteinlerden karşılamak göbek bölgesindeki yağların %12 daha hızlı erimesine yardım eder.

Meyve ve sebze tüketimi konusunda doğruyu bilmelisiniz. Meyveyi sırf vitamin içeriği açısından tüketmeniz size fazladan basit şeker yükü oluşturur. Bunun yerine sebze ağırlıklı beslenmeniz çok daha faydalı olacaktır. Aynı şekilde meyve suları ve gazlı içecekler kaçınmanız gereken öğelerden.

Göbek eritmek için spor

Konu ile ilgili Türkçe yazılan makalelere baktığımda ciddi bir algı yönetimi görüyorum. Çünkü neredeyse tüm içerikler karın egzersizleri ile göbeğinizi eritebileceğinizden bahsediyor. Ama ne yazık ki bu mümkün değil. Göbeğinizi mekik çekerek eritemezsiniz! Yazının ilerleyen kısmında nedenleri sizinle ayrıntılı bir şekilde paylaşacağım.

Peki göbek eritmek için spor tercihinizi nasıl kullanmalısınız?

Kesinlikle ağırlık antrenmanı yapmanız gerekiyor. Çünkü kas kütlenizi arttırmak uzun vadede daha fazla yağ yakmanızı sağlar.

Ağırlık antrenmanın göbek yağ miktarını azaltma konusunda insülin direncini azaltarak yardım ettiğini araştırmalar birçok kez gösterdi.

Kardiyo yapmanız da gerekiyor. Ama bu normal kardiyo değil. Çünkü normal kardiyo sizi yeterince zorlamaz ve yağ yakımına ciddi katkı sağlamaz. Bu tip bir kardiyo ile zamanını harcamak yerine yüksek yoğunluklu HIIT kardiyo yapmanız egzersiz sonrasında bile yağ yakmanıza yardım eder.

Eğer amacınız sadece göbeğinizi eritmek ise egzersiz yaparken aç olmanızı tavsiye ediyorum. Bu sayede tok egzersiz yapmaya göre daha fazla yağ yakabilirsiniz.

Uzun süren antrenmanlar faydadan çok zarar sağlar. Çünkü bedeniniz yarattığınız kalori açığıyla beraber uzun süreli egzersize tepki olarak strese girebilir.

Bu tip uzun egzersizler yerine maksimum bir saatlik antrenman periyotları uygulamalısınız. En uygun süre ise kırk dakika.

Göbek eritme için yaşam tarzı

Yaşam tarzı direkt olarak göbeğiniz ile alakalı. Özellikle de doğru yaşamayı bilmiyorsanız.

Aslında yapmanız gerekenler çok basit. Uyku düzeninize dikkat edin. Yeterli ve kaliteli bir uyku kilo vermenize yardım eder.

Alkol tüketmeyin. Alkol, karın bölgesindeki yağlanmayı ciddi şekilde aktive eder.

Stresten uzak durun. En önemli stres hormonu kortizol direkt olarak göbek bölgesindeki yağlanmadan sorumludur. Eğer stresi azaltma konusunda çaresiz kalıyorsanız şu yazım size yardım edebilir.

Yedi saatten az uyku süresi karın bölgesindeki yağların artışıyla doğrudan alakalı olduğu araştırmalar ile gösterilmiştir.

Bu hususlardan farklı olarak hayatınızda değiştirmeniz gereken bir şey yok. Yani büyütecek hiçbir şey yok.

Göbeğinizden kurtulmak için yapmanız gerekenlerin bu kadar basit olduğunu bilmiyordunuz değil mi?

Göbek eritme hakkında sık sorulan sorular

Biliyorum sorularınız var ve bu soruların cevapları sadece para uğruna çarptılıyor. Sizin için burdayım ve doğruları para için değil, sizin için açıklıyorum.

Göbek eritme aletleri

Size elektrik uyarıları ile göbeğinizi eritme vaadi sunan aletlerin yağ kütlesi üzerinde hiçbir etkisi yok. Karın bölgesindeki kasların kasılması hiçbir zaman yağ yaktığınız anlamına gelmiyor. Kasılma sırasında harcanan kalori ise çok minimal ve etkisiz.

Sonuç olarak bu aletlerin göbek eritme sürecine hiçbir katkısı yok.

Bitki ekstraktları ve detoks

Bir maddenin bitki üzerinden çıkartılması kesin olarak faydalı olduğu anlamına gelmiyor. Söz konusu göbeğiniz olduğunda da mantık ne yazık ki aynı. Bitki ekstraktlarının kanıtlanmış bir göbek eritme etkisi yok. Sadece bazı bitkilerin içeriğideki kafein ve kapsasinle beraber kilo verme sürecine çok küçük bir fayda sağlayabilir.

Detoks ise tamamen sizi kullanmaya yönelik oluşturulan bir sistem. Çünkü birkaç gün tamamen aç yaşamak veya karmaşık aletlerle sıkılmış meyve sularını tüketmek bedeninizi temizlemez. Hele kilo vermenize hiç yardım etmez.

Karın egzersizleri 

Karın egzersizleri sadece küçük bir kas grubunu çalıştırır. Mevcut araştırmaların hiçbiri bu egzersizlerin göbek eritme ile ilgili bir faydasını göstermemiştir.

Yukarıdaki anatomiyi görüyorsunuz değil mi? Hangi karın egzersizi yağların arasındaki kasları çalıştırarak göbeğinizi eritebilir ki?

Bu sebeple vücudunuzun tamamını çalıştıran ve daha fazla kas kütlesi elde etmenizi sağlayan bileşik egzersizleri uygulamalısınız.

Supplementler

Göbek eritmek için yağ yakma özelliği ile tanılan l-karnitin ve CLA sık kullanılıyor. Ama ne yazık ki bu supplementlerin direkt olarak göbek yağları üzerinde etkisi yok.

Ayrıca bahsi geçen supplementlerin tamamı yağ yakımına sadece yardım eder ve tek başına gözle görülür etki oluşturmaz. Eğer size bunları yağ yakma vaadiyle öneren biri yakınlarınızda bulunuyorsa yanlış yerdesiniz demektir.

Göbek eritme: Sonuç ve özet

Göbek eritme serüveninde size yardımcı olacak noktaları tekrarlamak ve özet olarak sunmak istiyorum. Gelin önemli noktalara kısaca göz atalım.

 • Daha az kalori alın. (İhtiyacınız olandan 500-700 kalori daha az.)
 • Daha uzun süre aç kalın. (Günlük 16 saat)
 • Daha fazla yağ ve protein, daha az karbonhidrat tüketin.
 • Lif tüketimine önem verin. (Erkekler için 35 gram, kadınlar için 28 gram.)
 • Meyveden uzak durun. Sebzelere ağırlık verin.
 • Gazlı içeceklerden, meyve sularından ve tatlandırıcılardan uzak durun.
 • Ağırlık antrenmanı yapın, yüksek yoğunluklu kardiyoları ayrıca uygulayın. (Tercihen HIIT.)
 • Antrenman süresini uzun tutmayın. (İdeal süre 40-60 dakika.)
 • Yeterli ve kaliteli uyuyun. (Günde en az 7 saat, sessiz ve karanlık ortamda.)
 • Stresten uzak durun. (Rahatlamayı öğrenin.)
 • Detokstan, bitki karışımlarından uzak durun.
 • Göbek eritme aletlerini kullanmayın.
 • Mekik gibi karın egzersizleri yerine squat gibi birçok kası beraber çalıştıran egzersizlere yönelin.
 • Mucize supplementlere güvenmeyin. Gerektiğinde kullanın.

ve son olarak sabredin!

Artık göbek eritme serüvenine daha hakim, daha az kandırılma potansiyeline sahip ve göbek eritme yöntemlerini daha iyi bilen bir kişisiniz. Başarısız olma şansınız yok.

Doğru uygulama ve sabır geri kalan her şeyi gerçekleştirmek için ihtiyacınız olan tek şey.

Ayrıca merak ettiğiniz soruları yorumlar aracılığı ile benimle paylaşmaktan çekinmeyin.

Göbeğinizi içinize çekmek zorunda olmadığınız günlere!

Yazıya Yorumlar

Göbek Eritme: En Etkili Ve Bilimsel Yollar yazısı için gelen yorumlar ve tartışmalar...

 1. Kürşad özp dedi ki:

  Uzun bir zaman göbek eritme vs uğraştım. Neler yaptım neler denedimse olmadı. Sonunda en ince ayrıntısına kadar araştırdım nasıl yaparım diye velhasıl göbeğim eridi başardım ancak şu yazı benim çok ama çok uzun sürede öğrendiğim soruların cevabını bir araya toplamış. Keske seneler önce tanissaydim fitekranla nereden başlayacağını bilmeyenler için çok iyi bir yazı olmuş. Elinize sağlık

 2. Zeynep Çelikel dedi ki:

  Merhaba; yazılarınız bilimsel içerikli olduğu için dikkatle takip etmekteyim. İnsülin direncim olduğu için göbek bölgesinde yağlanma var. Haftada dört gün ağırlık ve kardiyo olmak üzere antrenman yapıp bazı günler ise açık havada 7-8 km koşmamam rağmen bu sıkıntıdan kurtulamıyorum. Yaş 37 fakat metabolizma yaşım 32. Kilo 57 ye sabitlenmiş durumda, daha fazla veremiyorum. Kalori takibi uygulamaları bana ortalama günlük 1200 çıkardı fakat bu az değil mi? Spor yaptığım günler kalori alımını arttırıyorum. Bu kilo sabitlenmesini nasıl kırarım? Nerede yanlış yapıyor olabilirim? Ve günlük kalori ihtiyacı bu değerlerde olan birisi için yaklaşık nedir? Teşekkürler. İyi çalışmalar

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Öncelikle doğru diyet ve kalori alımı yaptığınızdan emin olmak gerekiyor. Basit bir hesapla (boyunuzu 1.60 olarak hesaplarsam) günlük almanız gereken kalori yaklaşık 950-1000 kal. çıkıyor. Dolayısıyla kalori alımınızı biraz daha kısmanız ve spor yaptığınız günlerde de aynı kaloriyi almalısınız.

   Tabi devamında ayrıntılı incelenmek için hekiminize danışmanız çok daha uygun olacaktır.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 3. Pinar bag dedi ki:

  Uzun zaman dir diyeteyim kilo veriyorum ama karnim hala şişkin ne yapmaliyim sizce

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Şişkinlik için sizi rahatsız eden/edebilecek besinleri diyetinizden çıkarmalısınız.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 4. Cemil Merikyan dedi ki:

  Ulan böyle güzel yazan, konuşan bir adam görmedim. İyi ki varsın doktorum Göbeğin çaresine bakacağız artık 🙂

 5. Emre dedi ki:

  Göbeğinizin etrafına strech film sarmayın 😉

 6. Nurcan TOKAK dedi ki:

  Kıymetli hocam bilgiler ve motivasyon için teşekkürler,bende bugün bu işi halletmeye karar verdim,yazımızdan sonra ilk işim spora gitmek oldu.
  Başarılar

 7. Rıza Sabancı dedi ki:

  Hocam merhabalar,
  Ben 15 yaşındayım 1.80 boyum var,80 kiloyum yüzde 15 yağ oranım var vücut geliştirme yapıyorum.Ürünlerin üzerinde 15 yaş ve üzeri yazıyor fakat kan testi vb. şeyler yaptırmadan supplement kullanmam doğru olur mu sizce ?

 8. Mesut dedi ki:

  Merhaba can hocam;
  Benim boyum 1.73 kilo 65.
  Ağirlik çalisiyorum haftada 4 gün.
  Bu karbonhidrat kisitlamasini yapinca(Kisitlama dediğim günlük 150 gram civari meyve ve tam buğdaydan çoğu) beta HCG 3.8 çikti 🙂 sanirim bu kisitlamayi yapmamaliyim ne dersiniz merak ettim. Tessekkurler.

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Beta HCG istemini neden yaptılar. Bildiğiniz gibi erkekte Beta HCG istemi çok nadir yapılır. Eğer kanser ve diğer tip bir probleminiz varsa beslenmeyi hekiminizle görüşmelisiniz.

   Diğer yandan yapılan beta HCG testinin bir anlamı yok ve devam edilebilir.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 9. Ali dedi ki:

  Bu tadlandırıcı konusunu biraz daha açabilirmiyiz acaba. Aşırıya kaçmadan tadlandırıcı kullanmak neden diyete sakıncalı ?

  Günde 250-330ml şekersiz (tadlandırıcılı) kola içemezmiyiz acaba ?

 10. hzerkmen dedi ki:

  Can bey merhaba,
  Tatlandırıcılar konusunda bir sorum var. Bahçemde stevia yetiştiriyorum. Tarım ilacı vs. kullanmıyorum. Bitkiyi taze veya kurutarak kullanıyorum. Sizce doğal, işlenmemiş stevia “tatlandırıcılardan uzak durun” bölümüne mi giriyor?
  Teşekkür ederim

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar, doğal stevia en masum tatlandırıcı grubu. Dolayısıyla tatlandırıcıları göbekten kurtulmaya çalışan bireylerde tavsiye etmesem bile eğer kullanım yapılacaksa doğal stevia ilk tercih olacaktır.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 11. Perihan soylu dedi ki:

  Ben cindy crawford the next challenge dvd ile evde kendim calisiyorum zaman zaman ara versemde yaparim 2. hamileligimden 4 ay oncesinde baslamamistim hamileligimde de son haftalar haric aynen devam ettim toplam 11 kilo aldim 2 ay oldu dogum yapali eski kiloma 4 kilom var tekrar bu dvdye basladim emziriyorum 10 gun kadar oldu bir gun ara veriyorum sadece yaptigimin dogru olup olmadigini merak ediyorum kilom 71 boyum 1.73 karin bolgemde yaglanma var ve duz bir karin icin ayrica agirlik calismaya baslarim 1 ay sonra ne kadar surede ulasabilirim duz karina.. gunluk 2000 kalori aliyorum ve tuz seker hamur isi ekmek ambalajli urun tuketmiyorum .. pek uzun oldu

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Bahsettiğiniz antrenmanı incelemedim. Ama uygun yoğunlukta egzersiz yağ yakımında oldukça etkili olacaktır. Kalori hesabı ve besin tercihleri kişiye göre belirlenmeli.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 12. Semra dedi ki:

  Hocam Merhaba. Ben 34 yaşındayım. 1.60 boyundayım. kilom 49. kilomdan vücudumun genel durumumdan memnunum. Zayıfım. Ancak ah bu göbek bi türlü erimiyor. Diyat yapamayacağıma göre nasıl eriyecek bu göbek 🙁

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Egzersiz ve iyi beslenme şart. Eğer kötü besleniyorsanız veya insülin direncine sahipseniz aşırı kilolu olmasanız bile bel çevresinde yağlanma görülebilir.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 13. Özge Erdem dedi ki:

  Can Bey, selülitle ilgili de şöyle kapsamlı bir yazı yazsanız keşke. Orada da çok bilgili kirliliği var

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Selülitle ilgili bir yazım var ama ne kadar kapsamlı tartışılır. Okumanızda fayda var.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 14. Nuri YALÇIN dedi ki:

  yazınız çok güzel uygulamak istiyorum ve umarım başarabilirim boyum 1,73 kilom 99 çok rahatsız olmaya başladım artık.

 15. Yasemin sarı dedi ki:

  Hocam kıymetli bilgiler için çok teşekkürler benim sorum şöyle olacak (umarım görür ve cevap yazarsanız) kg verme durduğu zaman kalori alımını kısıyoruz misal kg vermek için buradaki hesaplamadan çıkan kalori miktarı 950 ben bu miktarı alırken 2 hafta kg veremedim biraz daha kıstım işte sorum burda 950 kaloriyi daha ne kadar kısabilirim diyelim 750 ye indirdim en önemli sorunum bunu ne kadar süre devam ettirmeliyim yani kg verdigimi görünce tekrar 950 yemi çıkmalıyım ay nolur sorumu görün vallahi 2 senedir diyet yapıyorum bi cıkmazdayım sizden yardım bekliyorum 🙏🙏

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Ortalama bireyler için minimum kalori alımı 700 kal. olmalı. Bu değer bile ciddi tehlikelidir. Uzun süre devam edilmemeli. Tabi bu bilgiler kağıt üzerindekiler. Asıl önemli olan sizin için uygun olan miktar.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 16. ahmet münzevi dedi ki:

  kıymetli hocam;
  yazınızda bahsi geçen “16 saat açlık süresi”ni biraz detaylandırabilir misiniz?
  mesela kahvaltı sabah 08:00 ise, son yemek zamanı 16:00 mı olmalı?
  bu 16 saati gün içinde istediğimiz gibi konumlandırabilir miyiz?
  misal; ilk yemek 12:00, son yemek 08:00?
  kahvaltı söylendiği kadar mühim mi?

  teşekkür eder, saygılar sunarım.

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   İstediğiniz gibi konumlandırma yapabilirsiniz. Ama tavsiyem akşam ve öğle yemeği tüketmeniz, kahvaltıyı atlamanız ve geceyi aç geçirmeniz olacak.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

Yazıya Yorum Yap

Makale konusu ile ilgili eklemek istediğiniz, sormak istediğiniz veya düzeltmek istediğiniz herhangi bir konuda yorum yapabilirsiniz...

Yorumu Gönder


close more
Dr. Can Çiftçi
close

Ne yapmak istiyorsun?

search