Göbek Eritme: En Etkili Ve Bilimsel Yollar

Göbek eritme hakkında bildiklerinizi unutun. Bu yazıda sizi mutsuz eden göbeğinizi eritmeniz için en etkili göbek eritme yollarını inceledim.

Eğer aynaya baktığınızda ilk dikkatinizi çeken şey göbeğiniz ise büyük bir problemimiz var demektir. Çünkü birçok insan karın bölgesinde toplanan yağlardan memnun değil.

Sizde göbek bölgesindeki yağlardan memnun değilseniz yazımda hiçbir etkisi olmayan hareketler, işe yaramayan bitki kürleri ile vaktinizi kaybetmeyecek, bilimsel olarak kanıtlanmış en doğru yollarını keşfedeceksiniz.

Bu yazıda göbek eritme sürecini öğrenecek, göbek eritme yolları hakkında bilgi alacaksınız.

Hazırsanız başlıyoruz!

Göbek eritme süreci

Göbeğinizi eritmeye karar verdiniz ve motivasyonunuz harika bir durumda. Sabah kahvaltısını iple çekiyorsunuz ve muhtemelen yarın günlerden pazartesi. Şimdi, aldığınız bu karar ile nasıl bir yola girdiğinizi bilmek ister misiniz?

Çünkü bu yola hakim olmanız zarar görmenizi engeller, çünkü bu yolu bilmeniz sizi başarıya ulaştırır. Gelin birçok kişinin giriştiği göbek eritme serüvenini beraber inceleyelim.

Öncelikle aldığınız kaloriyi azaltmak ve daha sağlıklı tercihler yaparak işe koyuldunuz. Bir süre sonra tartıda gördüğünüz rakamlar azalmaya başladı. Bu süre içinde açlık sizi zorlasa da pes etmeye niyetiniz yok.

Sonra incelmeye başladınız ama görüyorsunuz ki tüm vücudunuz yağ kaybediyor ve göbeğiniz istediğiniz kadar erimedi. Durum sizi üzüyor ve motivasyonunuz bir miktar kırılıyor.

Ardından eksik motivasyonla doğru beslenmeye devam ediyorsunuz. Devam eden süreçte kilo vermeniz uzun süre diyete devam etmenizden kaynaklı durdu. Artık kilo veremiyorsunuz ve moraliniz iyice bozuldu.

Artık neredeyse hiç motive değilsiniz ve arada kaçamaklar yapıyorsunuz. Hafifçe kilo aldınız ama bunu görmezden gelebilirsiniz. Göbeğiniz ise belli belirsiz bir gelişme gösterdi ama yeterli değil. Sanırım diyeti bırakmanız için az bir zamanınız kaldı.

Kalan zamanınız bitti. Artık gelişme gösterebileceğinizi düşünmediğiniz için diyeti bırakmaya karar verdiniz. Hem ne olacak kendinizi göbekli seviyordunuz zaten, değil mi?

Peki bu örnek kötü senaryodaki problem neydi?

 • Motivasyonunuzu korumadınız.
 • Hedefleriniz gerçekçi değildi.Kısa sürede gelişme amaçladınız.
 • Beslenme ve egzersiz sürecinde doğru hareket etmediniz.
 • Sorunla karşılaştığınızda yanlış kararlar verdiniz.

Canınızı sıkmanıza hiç gerek yok. Size yardım edebilirim. Zira bu yazı tam olarak bahsi geçen problemleri yaşamamanız için uygulamanız gereken göbek eritme yöntemleri ve kanıtlarını içeriyor.

Okumaya devam!

Dr Can Avatar

Dr. Can'ın YouTube Kanalı!

Sizin için hazırladığım videoları kaçırmamak için youtube kanalıma abone olmak için buraya tıklayın.

Göbek eritme yolları

Göbeğinizi eritmek için öyle afili yollara, iyi bir genetiğe, adını söylemekte bazen zorluk yaşadığınız besinlere ihtiyacınız yok. Basit değişiklikler ve biraz sabır sizi başarıya ulaştıracak.

Ne yapmanız gerektiğini açıklamama izin verin.

Göbek eritmek için diyet

Göbeğinizi eritmek istiyorsanız beslenmenizi bir yoluna koyarak başlamalısınız. Çünkü beslenme tarzı yağ hücrelerinin nerede kümeleneceğini belirler.

Burada değiştirmeniz gereken en önemli şey beslenme sıklığı, tükettiğiniz makro besin miktarı ve kalori miktarı.

Kalori miktarını azaltmanız yağ yakmanız için oldukça önemli, beslenme sıklığı ve makro besin miktarı ise yağ yakma sürecini devam ettirebilmeniz için değerli.

Eğer iki hafta içinde kilo veremezseniz metabolizmanızın tahmin edilenden daha yavaş çalıştığını öngörebiliriz. Burada yapmanız gereken şey şuan aldığınız kaloriden 300-500 kalori arası eksiltip diyete devam etmeniz.

Tamam, nasıl ve ne kadar besleneceğiniz konusunu karalaştırdık. Peki tüketmeniz ve tüketmemeniz gereken özel besinler var mı?

Evet, çünkü bazı besinler yapısı gereği karın bölgesindeki yağlanmayı diğer besinlere göre daha da kötüleştirir, bazıları ise karın bölgesindeki yağlanmanın azalmasına yardım eder.

Bunları Tüketin Bunları Tüketmeyin
Lif içeren besinler Basit karbonhidrat kaynakları
Sağlıklı yağ içeren besinler Trans yağ içeren besinler
Protein oranı yüksek besinler İşlenmiş ve hazır besinler
Sebze ve düşük şekerli meyveler Çok şekerli meyveler ve meyve suyu
Sebze suları Tatlandırıcı içeren gazlı/gazsız içecekler

Lif içeren besinler tüketilen karbonhidratın kana daha yavaş geçmesine yardım eder. Ayrıca lif, besinlerin bir kısmının sindirilmeden atılmasını sağlar. Bunlarla beraber mide florasına destek olarak yağ yakımını aktive eder. En çok lif içeren besinler sebze ve tahıllardır. Genel olarak tercihimiz yeşil sebzelerden yana olacak.

Basit karbonhidrat kaynakları karın bölgesindeki yağlanmayı kötüleştirir. Bunu kan şekerini hızlı yükselterek yapan basit karbonhidratlar birçok işlenmiş besinde çokça bulunur. Eğer bir besin tat olarak şekerli ve tüketildiği zaman sizi mutlu ediyorsa içerisinde basit karbonhidrat olma ihtimali yüksektir.

Diyetinizdeki karbonhidratları kaliteli, yavaş sindirilen kaynaklardan almanız oldukça önemli. Bu, karın bölgesinde yağlanmaya sebep olan insülin direncinin oluşmasını engellemek için ve onu azaltmak için en güzel yol.

Sağlıklı yağlar insülin direnci olan ve kilo kontrolünde zorlanan bireyler için oldukça önemli. Ayrıca sağlıklı yağlar sanıldığı gibi kalp damar hastalığı riskini arttırmıyor. Tavsiye ettiğim yağlar ekstra saf zeytinyağı, hindistan cevizi yağı ve doğal tereyağı. Trans yağlar ise sağlıklı yağların tersine kanser ve kalp hastalığı riskini arttırma, bel bölgesini kalınlaştırmaktan sorumlu. Trans yağlar genelde işlenmiş besinlerde bulunur. Ayrıca trans yağ olmasa bile tohum ve çiçek yağları (ayçiçek yağı, kanola yağı) kullanımını tavsiye etmiyorum.

Aldığınız kalori miktarındaki trans yağ oranının %2’lik artışı göbek çevresindeki yağ kütlesinin artışı ile sonuçlandığı gösterilmiştir.

Protein oranı yüksek besinler daha iyi kan şekeri kontrolü sağlaması, doygunluk oluşturması ve kalori yükü açısından daha avantajlı olması açısından yağ oranınızı azaltma hususunda önemli etkilere sahiptir. Tüketmenizi önerdiğim proteinden zengin besinler yumurta, balık ve kırmızı et olacak. Özellikle balık karın bölgesindeki yağ miktarını düşürmeye yardım eden önemli yağ asitleri (EPA ve DHA) açısından zengindir.

Diyetinizdeki kalorinin %25’ini proteinlerden karşılamak göbek bölgesindeki yağların %12 daha hızlı erimesine yardım eder.

Meyve ve sebze tüketimi konusunda doğruyu bilmelisiniz. Meyveyi sırf vitamin içeriği açısından tüketmeniz size fazladan basit şeker yükü oluşturur. Bunun yerine sebze ağırlıklı beslenmeniz çok daha faydalı olacaktır. Aynı şekilde meyve suları ve gazlı içecekler kaçınmanız gereken öğelerden.

Göbek eritmek için spor

Konu ile ilgili Türkçe yazılan makalelere baktığımda ciddi bir algı yönetimi görüyorum. Çünkü neredeyse tüm içerikler karın egzersizleri ile göbeğinizi eritebileceğinizden bahsediyor. Ama ne yazık ki bu mümkün değil. Göbeğinizi mekik çekerek eritemezsiniz! Yazının ilerleyen kısmında nedenleri sizinle ayrıntılı bir şekilde paylaşacağım.

Peki göbek eritmek için spor tercihinizi nasıl kullanmalısınız?

Kesinlikle ağırlık antrenmanı yapmanız gerekiyor. Çünkü kas kütlenizi arttırmak uzun vadede daha fazla yağ yakmanızı sağlar.

Ağırlık antrenmanın göbek yağ miktarını azaltma konusunda insülin direncini azaltarak yardım ettiğini araştırmalar birçok kez gösterdi.

Kardiyo yapmanız da gerekiyor. Ama bu normal kardiyo değil. Çünkü normal kardiyo sizi yeterince zorlamaz ve yağ yakımına ciddi katkı sağlamaz. Bu tip bir kardiyo ile zamanını harcamak yerine yüksek yoğunluklu HIIT kardiyo yapmanız egzersiz sonrasında bile yağ yakmanıza yardım eder.

Eğer amacınız sadece göbeğinizi eritmek ise egzersiz yaparken aç olmanızı tavsiye ediyorum. Bu sayede tok egzersiz yapmaya göre daha fazla yağ yakabilirsiniz.

Uzun süren antrenmanlar faydadan çok zarar sağlar. Çünkü bedeniniz yarattığınız kalori açığıyla beraber uzun süreli egzersize tepki olarak strese girebilir.

Bu tip uzun egzersizler yerine maksimum bir saatlik antrenman periyotları uygulamalısınız. En uygun süre ise kırk dakika.

Göbek eritme için yaşam tarzı

Yaşam tarzı direkt olarak göbeğiniz ile alakalı. Özellikle de doğru yaşamayı bilmiyorsanız.

Aslında yapmanız gerekenler çok basit. Uyku düzeninize dikkat edin. Yeterli ve kaliteli bir uyku kilo vermenize yardım eder.

Alkol tüketmeyin. Alkol, karın bölgesindeki yağlanmayı ciddi şekilde aktive eder.

Stresten uzak durun. En önemli stres hormonu kortizol direkt olarak göbek bölgesindeki yağlanmadan sorumludur. Eğer stresi azaltma konusunda çaresiz kalıyorsanız şu yazım size yardım edebilir.

Yedi saatten az uyku süresi karın bölgesindeki yağların artışıyla doğrudan alakalı olduğu araştırmalar ile gösterilmiştir.

Bu hususlardan farklı olarak hayatınızda değiştirmeniz gereken bir şey yok. Yani büyütecek hiçbir şey yok.

Göbeğinizden kurtulmak için yapmanız gerekenlerin bu kadar basit olduğunu bilmiyordunuz değil mi?

Göbek eritme hakkında sık sorulan sorular

Biliyorum sorularınız var ve bu soruların cevapları sadece para uğruna çarptılıyor. Sizin için burdayım ve doğruları para için değil, sizin için açıklıyorum.

Göbek eritme aletleri

Size elektrik uyarıları ile göbeğinizi eritme vaadi sunan aletlerin yağ kütlesi üzerinde hiçbir etkisi yok. Karın bölgesindeki kasların kasılması hiçbir zaman yağ yaktığınız anlamına gelmiyor. Kasılma sırasında harcanan kalori ise çok minimal ve etkisiz.

Sonuç olarak bu aletlerin göbek eritme sürecine hiçbir katkısı yok.

Bitki ekstraktları ve detoks

Bir maddenin bitki üzerinden çıkartılması kesin olarak faydalı olduğu anlamına gelmiyor. Söz konusu göbeğiniz olduğunda da mantık ne yazık ki aynı. Bitki ekstraktlarının kanıtlanmış bir göbek eritme etkisi yok. Sadece bazı bitkilerin içeriğideki kafein ve kapsasinle beraber kilo verme sürecine çok küçük bir fayda sağlayabilir.

Detoks ise tamamen sizi kullanmaya yönelik oluşturulan bir sistem. Çünkü birkaç gün tamamen aç yaşamak veya karmaşık aletlerle sıkılmış meyve sularını tüketmek bedeninizi temizlemez. Hele kilo vermenize hiç yardım etmez.

Karın egzersizleri 

Karın egzersizleri sadece küçük bir kas grubunu çalıştırır. Mevcut araştırmaların hiçbiri bu egzersizlerin göbek eritme ile ilgili bir faydasını göstermemiştir.

Yukarıdaki anatomiyi görüyorsunuz değil mi? Hangi karın egzersizi yağların arasındaki kasları çalıştırarak göbeğinizi eritebilir ki?

Bu sebeple vücudunuzun tamamını çalıştıran ve daha fazla kas kütlesi elde etmenizi sağlayan bileşik egzersizleri uygulamalısınız.

Supplementler

Göbek eritmek için yağ yakma özelliği ile tanılan l-karnitin ve CLA sık kullanılıyor. Ama ne yazık ki bu supplementlerin direkt olarak göbek yağları üzerinde etkisi yok.

Ayrıca bahsi geçen supplementlerin tamamı yağ yakımına sadece yardım eder ve tek başına gözle görülür etki oluşturmaz. Eğer size bunları yağ yakma vaadiyle öneren biri yakınlarınızda bulunuyorsa yanlış yerdesiniz demektir.

Bu konuda benim şahsen formülize ettiğim, L-Carnitine’in işlevini en verimli hale getiren bir komplex haline getirdiğim, Lynitine L-Carnitine Complex ürününü inceleyebilirsiniz, bu bağlantıya tıklayarak ürünü sitemiz üzerinden edinebilirsiniz.

Göbek eritme: Sonuç ve özet

Göbek eritme serüveninde size yardımcı olacak noktaları tekrarlamak ve özet olarak sunmak istiyorum. Gelin önemli noktalara kısaca göz atalım.

 • Daha az kalori alın. (İhtiyacınız olandan 500-700 kalori daha az.)
 • Daha uzun süre aç kalın. (Günlük 16 saat)
 • Daha fazla yağ ve protein, daha az karbonhidrat tüketin.
 • Lif tüketimine önem verin. (Erkekler için 35 gram, kadınlar için 28 gram.)
 • Meyveden uzak durun. Sebzelere ağırlık verin.
 • Gazlı içeceklerden, meyve sularından ve tatlandırıcılardan uzak durun.
 • Ağırlık antrenmanı yapın, yüksek yoğunluklu kardiyoları ayrıca uygulayın. (Tercihen HIIT.)
 • Antrenman süresini uzun tutmayın. (İdeal süre 40-60 dakika.)
 • Yeterli ve kaliteli uyuyun. (Günde en az 7 saat, sessiz ve karanlık ortamda.)
 • Stresten uzak durun. (Rahatlamayı öğrenin.)
 • Detokstan, bitki karışımlarından uzak durun.
 • Göbek eritme aletlerini kullanmayın.
 • Mekik gibi karın egzersizleri yerine squat gibi birçok kası beraber çalıştıran egzersizlere yönelin.
 • Mucize supplementlere güvenmeyin. Gerektiğinde kullanın.

ve son olarak sabredin!

Artık göbek eritme serüvenine daha hakim, daha az kandırılma potansiyeline sahip ve göbek eritme yöntemlerini daha iyi bilen bir kişisiniz. Başarısız olma şansınız yok.

Doğru uygulama ve sabır geri kalan her şeyi gerçekleştirmek için ihtiyacınız olan tek şey.

Ayrıca merak ettiğiniz soruları yorumlar aracılığı ile benimle paylaşmaktan çekinmeyin.

Göbeğinizi içinize çekmek zorunda olmadığınız günlere!

icon

Lynitine L-Carnitine Complex'e Göz Atın!

Dr. Can Çiftçi'nin formülize ettiği, kilo verme sürecinde karşılaşabileceğiniz tüm sorunlar için yeni bitkisel kaynaklı ürünümüzü incelemek için tıklayın!

Ürünü İncele
Dr Can Avatar

Dr. Can Çiftçi Hakkında

Eğitimini Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde tamamlayan Dr. Can kar amacı gütmeyen ve tarafsız bir girişim olan Fitekran.com sitesini 2013 yılında kurdu. Obezite, onkoloji beslenmesi, fitoterapi, sporcu sağlığı, nadir hastalıklar, fonksiyonel tıp ve patofizyoloji ile ilgilenen Dr. Can kendi kliniğinde fitoterapi uzmanı ve konsültan hekim olarak çalışmaktadır.