Ülkemizde değeri yeni anlaşılan besinlerden biri de hindistan cevizi yağı. Çünkü artık ülkemize daha fazla hindistan cevizi ürünü geliyor. Zira çocukluğumda hindistan cevizi yağı değil, hindistan cevizinin kendisi bile çok zor bulunan bir üründü.

Eğer bulunabilirse uzun uğraşlar sonucu kırılıyor ve içinde tam olarak ne olduğunu bilmeden tüketiliyordu. Ama artık böyle değil.

Yani hindistan cevizi yağını incelemenin zamanı geldi.

Bu yazıda hindistan cevizi yağı tarihinden, hindistan cevizi yağının faydalarına, hindistan cevizi nasıl kullanılır? sorusundan, hindistan cevizi yağı seçimine kadar birçok konuya değinecek, soruları cevaplayacağım.

Hazırsanız başlıyoruz!

Hindistan cevizi yağı tarihi

Tropikal iklimde hindistan cevizi çok fazla bulunan ve kolay ulaşılabilen bir besin.

Dolayısıyla kabuğundan, suyuna kadar değerlenen hindistan cevizinin yağlı yapısı yerlileri farklı bir fikre yöneltmiş. Hindistan cevizi yağı üretmek!

Hindistan cevizi etini ezerek suyunu süzen yerliler ardından bu suyu kaynatarak sıvı kısmı buharlaştırmış ve sonuç hindistan cevizi yağı.

Tabi ki yerliler -şuanda birçok kişinin yaptığı gibi- hindistan cevizi yağını sadece yemek yapmakta kullanmamış. Bilinen hindistan cevizi yağı uygulamalardan bazıları,

 • Yanıklardan korunmak için güneş koruyu,
 • Kuru ciltler için nemlendirici,
 • Antibakteriyel ve bitlerden koruyucu,

olarak sıralanabilir.

Hindistan cevizi yağının faydaları

Tamam, hindistan cevizi yağı uzun bir tarihe sahip değerli bir besin. Peki faydaları?

Sizi daha çok bekletmek istemiyorum. Devam edelim.

Kilo vermeye yardım eder

Hindistan cevizi yağı diğer yağlardan farklı olarak MCT (medium chain triglycerid) içerir. MCT yağ asiti tipi diğer yağlardan farklı olarak hızlı sindirilir ve daha hızlı enerji sağlar.

Bu durum hem karaciğer üzerinden daha hızlı enerji sağlanmasına, hemde yağ yakımının aktive edilmesine yardım eder. Ayrıca MCT tüketimi metabolizma hızını arttırır.

Yapılan bir araştırmada günlük 30 grama kadar alınan MCT’nin metabolizma hızını %5 arttırdığını göstermekte (1).

Ayrıca yapılan araştırmalar artan metabolizma hızı ile beraber verilen kiloların genel olarak karın bölgesinden olduğunu göstermekte.

Örnek olarak sadece dört hafta boyunca obez erkeklerin tükettiği 30 gram hindistan cevizi yağının bel çevresini 2.86 cm azalttığını gösteren bir araştırmayı size sunuyorum (2). Yani hindistan cevizi göbeğinizi eritmenize yardım eder.

Yağlar açlığı bastırma konusunda oldukça etkili. MCT yağ asitleri ise açlığı bastırma konusunda diğer tüm yağlardan daha fazla etki gösteriyor.

Bunu karaciğer üzerinde metabolize olurken ortaya çıkardıkları keton cisimcikleri ile başaran hindistan cevizi yağı sık sık acıkan kişiler için her zaman tavsiye ettiğim bir besin.

Sonuç olarak hindistan cevizi yağı, metabolizma hızını arttırması ve açlığı bastırması ile kilo vermenize yardım eder.

Safra taşı şikayeti olanları rahatlatır

Yüksek yağ, düşük karbonhidratlı diyetleri uzun zamandır öneriyorum. Bu diyetler ile beraber safra taşı problemi olan birçok hasta bana yağ tüketiminin kendilerini rahatsız ettiğinden bahsetti.

Evet, doğru tercih yapılmazsa safra kesesi problemi olan kişiler yağ tüketimi sırasında rahatsızlık yaşayabilir. Bunun en iyi çözümü ise hızlı sindirilen yağ asitlerini tercih etmektir.

Hindistan cevizi yağıda hızlı sindirilen yağ asitlerine sahiptir ve bağırsak üzerinde çok yoğun bir safra salınımı etkisi yaratmazlar.

Yani safra kesesi problemi olan kişiler daha rahat beslenmek için yemeklerinde ve diğer tüm besinlerde hindistan cevizi yağını kullanabilirler.

Ayrıca ülser şikayeti olan bireylerin birçoğu kötü bağırsak florasından muzdarip.

Hindistan cevizi yağı bağırsak florasını destekleyerek ülser şikayetini geriletebilir.

Kötü kolesterolü düşürür ve kalp hastalığı riskini azaltır

Hindistan cevizi yağı doymuş yağlardan zengindir ve bu durum uzun zamandır insanların yanlış yönlendirildiği bir husus. Çünkü doymuş yağlar kalp damar sağlığına zarar vermez.

Hindistan cevizi yağı üzerinden konuyu açıklamama izin verin.

Hindistan cevizi yağı kötü kolesterol olarak adlandırılan LDL düzeyini azaltır, iyi kolesterol HDL düzeyini arttırır. Bu durum sizi kalp damar hastalıklarından korur.

Ayrıca hindistan cevizi yağı kronik inflamasyonu (iltihap) azaltarak damar sertleşmesini yavaşlatır. Azalan damar sertleşmesi yüksek tansiyon riskini azaltarak kalp damar sağlığınızı olumlu şekilde etkiler.

Bazı hastalarım hindistan cevizi yağı tüketiminden sonra artan LDL düzeyleri ile kapımı çalıyor ve ilk görüşmede gördüğüm yüz ifadesi onların oldukça korkmuş olduklarını bana anlatıyor. Ama durum farklı.

Kan LDL düzeyleri ile beraber LDL büyüklüğü de önemlidir. Büyük LDL molekülleri çok az zararlı olmakla beraber asıl size zarar veren küçük LDL molekülleridir.

Hindistan cevizi yağı gibi doymuş yağlar ise LDL miktarını arttırsa bile aynı zamanda LDL büyüklüğünü de arttırır. Yani molekülleri zararsız kılar.

Alzheimer hastalığı tedavisine yardım eder

Alzheimer hastalığı için tip 3 diyabet yakıştırmasını uzun süredir yapıyoruz. Bunun sebebi Alzheimer hastalığında beyin hücrelerinin şeker (glikoz) kullanım yeteneğinin aynı diyabetteki gibi (şeker hastalığı) azalmış bulunmasıdır.

Durum böyle olunca beyin enerji ihtiyaçlarını karşılamanın hastalığın ilerleyişini yavaşlatabileceğini ve medikal tedaviye yardım edebileceğini düşünüyoruz.

Beyin hücrelerinde şekerden sonra enerji ihtiyacını karşılayan bir diğer yapı ise keton cisimleridir ve hindistan cevizi yağının keton cisimlerine dönüştüğünden bahsettim. Ayrıca keton cisimlerinin hücrelere girmek için insüline ihtiyacı yoktur.

Yani keton cisimleri beyin hücrelerine enerji sağlamak için Alzheimer hastalarında kullanılabilecek harika bir kaynak.

Araştırmalar Alzheimer hastalarında yüksek kan keton düzeylerinin hafızayı kısa sürede geliştirdiğini ve tedaviye yardım ettiğini gösteriyor (3,4)

Antibakteriyel, antifungal etkileri ile enfeksiyonu önler

Hindistan cevizi yağını bulan ilk topluluklar bu değerli besini sadece yemekler için kullanmadılar. Çünkü sıcak, tropikal iklimde sık görülen bitler insanlara ciddi zarar veriyordu ve hindistan cevizi yağının bitleri uzaklaştırdığını görmüşlerdi.

Bunun sebebi hindistan cevizi içeriğinde bulunan bir MCT yağ asiti olan “laurik asit”.

Laurik asit bakteri, mantar ve parazitler için önemli bir uzaklaştırıcı aynı zamanda mevcut enfeksiyonlar için tedavi edicidir.

Dolayısıyla sürekli enfeksiyon yaşıyorsanız antibiyotikten önce hindistan cevizi yağını kullanabilirsiniz.

Tabi ki hindistan cevizi yağının faydaları bu kadar değil. Diğer faydaları,

 • Sporcular için yeterli ve uzun süreli enerji sağlaması,
 • Ketojenik diyette ketozise girişi kolaylaştırması,
 • Kandida tedavisini ciddi şekilde kolaylaştırması (özellikle ağız içi),

olarak sıralanabilir.

Hindistan cevizi yağı nasıl kullanılır?

Hindistan cevizi yağı aldınız ve elinizde artık çok değerli bir kaynak olduğunun farkındasınız. Peki bunu tam olarak nasıl kullanacağınızı biliyor musunuz?

Çünkü elinizde anahtar olsa bile onu kilide sokup çevirmezseniz kapıyı açamazsınız.

Size elinizdeki anahtarı hangi kapılarda nasıl kullanabileceğinizi anlatmama izin verin.

Yüksek ısıda pişirmek için hindistan cevizi yağı kullanılabilir. Çünkü hindistan cevizi yağının dumanlanma noktası yüksektir. Bu durum diğer yağların aksine kızartma gibi yüksek ısılı pişirmelerde yağın zararlı bileşenlerinin ortaya çıkmasını engeller.

Yine yüksek ısıda pişen fırın yemeklerinde tepsiyi yağlamak için hindistan cevizi yağı kullanmak oldukça iyi bir tercih.

Cildinizi sağlıklı tutabilmek için hindistan cevizi yağı kullanılabilir. Çünkü hindistan cevizi yağı hem güneş koruyucu etkisi, hemde nemlendirici özelliği ile harika bir cilt bakım aracıdır.

Ayrıca makyaj temizleme losyonlarının aşındırıcı özelliği cildinizi rahatsız ediyorsa küçük bir pamuğa hindistan cevizi yağı alarak makyajınızı temizleyebilirsiniz.

Kadınlar makyaj temizliyor, peki biz erkekler ne yapalım? diye soran hemcinslerimi duyar gibiyim. Tıraş sonrası yanan cilt için soğutulmuş hindistan cevizi yağı nemlendirici olarak kullanılabilir.

Ayrıca hindistan cevizi yağı kesiklerin mikrop kapmasını önleyerek cildinizin muhtemel enfeksiyonlardan korur.

Kandida probleminden kurtulmak için hindistan cevizi yağı kullanabilirsiniz. Etkilenen alana direkt olarak sürülebilecek özellikte olan hindistan cevizi yağını, ağız içindeki kandida problemi için gargara şeklinde kullanabilirsiniz.

Hindistan cevizi yağının faydaları: Sonuç

Hindistan cevizi yağı hayatın birçok farklı alanında kullanılabilecek değerli ve sağlıklı bir besin. Bu sebeple hindistan cevizi yağının faydalarını son kez tekrarlamak istiyorum.

Hindistan cevizi yağının faydaları,

 • Açlığınızı bastırır,
 • Metabolizmanızı hızlandırır,
 • Ketozise girmenize yardım eder,
 • Alzehimer hastalarında tedaviye yardım eder, şikayetlerin bir kısmını azaltır,
 • Enfeksiyonlar için kullanılabilir,
 • Kalp damar hastalıklarının riskini azaltır,
 • Kolesterolünüzü düzenlemeye yardım eder,

olarak sıralanabilir.

Peki hindistan cevizi yağıyla ilgili sizin deneyiminiz nasıl? Yorumlarda benimle paylaşmayı unutmayın.