Lif İçeren Besinler: En Çok Lif Hangi Besinde?

Lif tüketmek sağlıklı bir bedene sahip olmanıza yardım eder. Peki bu yoldaki dostlarınızı yani en çok lif içeren besinleri öğrenmek ister misiniz?

Yeterli lif tüketimi sağlıklı yaşamak isteyen, diyet yapan, kronik hastalığa sahip olan bireyler için bir gereklilik olduğu konusunda hemfikiriz. Peki toplumun geri kalanı?

İşte bu noktada hata yapılıyor çünkü lif tüketimi hasta olun yada olmayın herkes için önemli bir beslenme gerekliliği.

Lif tüketiminin neden önemli olduğunu lif tüketim rehberinde ayrıntılı olarak açıkladım ve ayrıntıya girmeyeceğim.

Bu yazıda en çok lif içeren besinler ve özelliklerinden bahsedecek, gerçekçi besin önerilerinde bulunacağım.

En çok lif içeren besinler

Aşağıdaki sıralamada lif içeriği fazla olan besinleri göreceksiniz ama önemli bir fark var. Sıralama yaparken besinlerin diyetinize daha kolay dahil edilebilecek, nispeten hesaplı ve kolay bulunabilir halde olmasına ayrıca dikkat ettim.

Hayatınızda görmediğiniz ama lif yönünden çok zengin olan besinleri buraya taşımanın hiçbir anlamı yok zira.

Ayrıca aşağıdaki lif açısından zengin beş besinden sonra bir sürprizim var. Göz atmayı unutmayın.

Elma

Birçok farklı kronik hastalık üzerinde koruyu etkisi olduğu düşünülen elma ciddi miktarda lif içerir. Bu lif içeriği ile beraber ihtiva ettiği şekerin daha yavaş kana karışmasını sağlayarak diyabetik bireylerde bile ciddi zarar oluşturmaması ile biliniyor.

Ayrıca eser element konusunda zengin olan elma, diyet döneminde küçük miktarlarda tüketimi yapılabilecek ürünlerden.

Orta boy bir elma yaklaşık üç gram lif içerir.

Taze fasülye

Birçok farklı tip kanser tipinin önlenmesinde kullanılmak için araştırma yapılan taze fasülyenin özellikleri bununla kalmıyor. Taze fasülye ciddi bir antioksidan kaynağı ve mevsiminde doğal olarak tüketildiğinde birçok vitamini bünyesinde bulundurabiliyor.

Yüz gramında dört gramlık lif içeriği taze fasülyenin bir diğer özelliği.

Fasülye için alternatif arıyorsanız yada mevsim uygun değilse tercihiniz mercimek olmalı. Ek olarak ciddi protein miktarıyla mercimek de harika bir kaynak.

Avokado

Yüksek yağ, düşük protein içeren diyetlerin önemli elemanlarından olan avokado, özellikle sporcuların ciddi miktarda ihtiyacı olan potasyum ve magnezyum açısından zengin.

Tabi ki yüksek yağ içeriği, sağlıklı yağ asitleri kaynaklı olduğu için sağlığınıza herhangi bir zararı yok.

Ayrıca yüz gramında yedi gramlık lif içeriği ile kendisinden beklenmeyen bir performansa sahip.

Yulaf

Yulaf hakkında konuştuğum birçok hastam birbirinden habersiz olarak bu besine “at yemi” lakabını yakıştırdı. Lakabının aksine ciddi şekilde besleyici olan yulaf ayrıca beta glukan adı verilen bir madde içerir.

Beta glukan özellikle bağışıklık sistemini güçlendirme açısından önemli bir etken madde olmakla beraber ortalama kan şekeri düzeyini düşürmekle de ünlü.

Yulaf yüz gramında yaklaşık on bir gram lif içerir.

Kabak çekirdeği

Mineral ve yağ açısından oldukça zengin olan kabak çekirdeğinin hakettiği değeri bulamadığını düşünüyorum. Yaklaşık yüz gramlık kabak çekirdeği tükettiğinizde magnezyum ve çinko ihtiyacınızın %70’şini almış olursunuz.

Bu vitaminler ve miktarları, kabak çekirdeğini erkek bireyler için testosteron düzeylerini arttırabilecek bir besin yapıyor.

Ayrıca yüz gramında on sekiz gramlık lif içeriğiyle kabak çekirdeği en değerli besininiz olabilir. Artık kabakların çekirdeğini çöpe atacağınızı sanmıyorum. Yapacağınız şey onları güneşe serip kuruduktan sonra abartmadan afiyetle tüketmek!

Liste dışı yıldız: Mısır kepeği!

Tamam, günlük hayatta kullanım alanı çok olmasa bile yüz gramında seksen gramlık lif içeriği ile mısır kepeği lif krallığının tek veliahtı.

Birçok farklı besine eklenebilecek olan mısır kepeğini ben en çok kendi ekmeğimi yaparken -evet az miktarda olsa ekmek tüketiyorum- kullanıyorum. Ayrıca birçok yağlı besini düşük miktarda mısır kepeği ile karıştırarak daha da zenginleştirebilirsiniz.

Benim favorim avokado, brokoli ve mısır kepeği ile hazırladığım sabah içeceği.

Dr Can Avatar

Dr. Can'ın YouTube Kanalı!

Sizin için hazırladığım videoları kaçırmamak için youtube kanalıma abone olmak için buraya tıklayın.

Sonuç: Lifli besinler

Lif neredeyse her besinde bulunan önemli bir besin öğesi. Bu yönden bakıldığında doğru besinleri seçmek günlük almanız gereken lif miktarını kolayca elde etmenizi sağlayacaktır.

Tavsiyem lif tüketimini saplantı haline getirmemeniz ve tükettiğiniz besinlerin lif miktarını takip etmeniz. Unutmayın en çok lif içeren besinleri bulmak zorunda değilsiniz. Doğru seçimi yapmanız yeterli.

Bu bağlamda alternatif besinleri değerlendirirken adayların lif içeriğini bilmek bilmek size ciddi şekilde yönlendirecektir.

Ayrıca sizin favori lif kaynağınızı merak ediyorum. Yorumlar aracılığı ile benimle paylaşabilirsiniz.

icon

Lynitine L-Carnitine Complex'e Göz Atın!

Dr. Can Çiftçi'nin formülize ettiği, kilo verme sürecinde karşılaşabileceğiniz tüm sorunlar için yeni bitkisel kaynaklı ürünümüzü incelemek için tıklayın!

Ürünü İncele
Dr Can Avatar

Dr. Can Çiftçi Hakkında

Eğitimini Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde tamamlayan Dr. Can kar amacı gütmeyen ve tarafsız bir girişim olan Fitekran.com sitesini 2013 yılında kurdu. Obezite, onkoloji beslenmesi, fitoterapi, sporcu sağlığı, nadir hastalıklar, fonksiyonel tıp ve patofizyoloji ile ilgilenen Dr. Can kendi kliniğinde fitoterapi uzmanı ve konsültan hekim olarak çalışmaktadır.