Diyet: Lif İçeren Besinler: En Çok Lif Hangi Besinde?

Lif tüketmek sağlıklı bir bedene sahip olmanıza yardım eder. Peki bu yoldaki dostlarınızı yani en çok lif içeren besinleri öğrenmek ister misiniz?

Yeterli lif tüketimi sağlıklı yaşamak isteyen, diyet yapan, kronik hastalığa sahip olan bireyler için bir gereklilik olduğu konusunda hemfikiriz. Peki toplumun geri kalanı?

İşte bu noktada hata yapılıyor çünkü lif tüketimi hasta olun yada olmayın herkes için önemli bir beslenme gerekliliği.

Lif tüketiminin neden önemli olduğunu lif tüketim rehberinde ayrıntılı olarak açıkladım ve ayrıntıya girmeyeceğim.

Bu yazıda en çok lif içeren besinler ve özelliklerinden bahsedecek, gerçekçi besin önerilerinde bulunacağım.

En çok lif içeren besinler

Aşağıdaki sıralamada lif içeriği fazla olan besinleri göreceksiniz ama önemli bir fark var. Sıralama yaparken besinlerin diyetinize daha kolay dahil edilebilecek, nispeten hesaplı ve kolay bulunabilir halde olmasına ayrıca dikkat ettim.

Hayatınızda görmediğiniz ama lif yönünden çok zengin olan besinleri buraya taşımanın hiçbir anlamı yok zira.

Ayrıca aşağıdaki lif açısından zengin beş besinden sonra bir sürprizim var. Göz atmayı unutmayın.

Elma

Birçok farklı kronik hastalık üzerinde koruyu etkisi olduğu düşünülen elma ciddi miktarda lif içerir. Bu lif içeriği ile beraber ihtiva ettiği şekerin daha yavaş kana karışmasını sağlayarak diyabetik bireylerde bile ciddi zarar oluşturmaması ile biliniyor.

Ayrıca eser element konusunda zengin olan elma, diyet döneminde küçük miktarlarda tüketimi yapılabilecek ürünlerden.

Orta boy bir elma yaklaşık üç gram lif içerir.

Taze fasülye

Birçok farklı tip kanser tipinin önlenmesinde kullanılmak için araştırma yapılan taze fasülyenin özellikleri bununla kalmıyor. Taze fasülye ciddi bir antioksidan kaynağı ve mevsiminde doğal olarak tüketildiğinde birçok vitamini bünyesinde bulundurabiliyor.

Yüz gramında dört gramlık lif içeriği taze fasülyenin bir diğer özelliği.

Fasülye için alternatif arıyorsanız yada mevsim uygun değilse tercihiniz mercimek olmalı. Ek olarak ciddi protein miktarıyla mercimek de harika bir kaynak.

Avokado

Yüksek yağ, düşük protein içeren diyetlerin önemli elemanlarından olan avokado, özellikle sporcuların ciddi miktarda ihtiyacı olan potasyum ve magnezyum açısından zengin.

Tabi ki yüksek yağ içeriği, sağlıklı yağ asitleri kaynaklı olduğu için sağlığınıza herhangi bir zararı yok.

Ayrıca yüz gramında yedi gramlık lif içeriği ile kendisinden beklenmeyen bir performansa sahip.

Yulaf

Yulaf hakkında konuştuğum birçok hastam birbirinden habersiz olarak bu besine “at yemi” lakabını yakıştırdı. Lakabının aksine ciddi şekilde besleyici olan yulaf ayrıca beta glukan adı verilen bir madde içerir.

Beta glukan özellikle bağışıklık sistemini güçlendirme açısından önemli bir etken madde olmakla beraber ortalama kan şekeri düzeyini düşürmekle de ünlü.

Yulaf yüz gramında yaklaşık on bir gram lif içerir.

Kabak çekirdeği

Mineral ve yağ açısından oldukça zengin olan kabak çekirdeğinin hakettiği değeri bulamadığını düşünüyorum. Yaklaşık yüz gramlık kabak çekirdeği tükettiğinizde magnezyum ve çinko ihtiyacınızın %70’şini almış olursunuz.

Bu vitaminler ve miktarları, kabak çekirdeğini erkek bireyler için testosteron düzeylerini arttırabilecek bir besin yapıyor.

Ayrıca yüz gramında on sekiz gramlık lif içeriğiyle kabak çekirdeği en değerli besininiz olabilir. Artık kabakların çekirdeğini çöpe atacağınızı sanmıyorum. Yapacağınız şey onları güneşe serip kuruduktan sonra abartmadan afiyetle tüketmek!

Liste dışı yıldız: Mısır kepeği!

Tamam, günlük hayatta kullanım alanı çok olmasa bile yüz gramında seksen gramlık lif içeriği ile mısır kepeği lif krallığının tek veliahtı.

Birçok farklı besine eklenebilecek olan mısır kepeğini ben en çok kendi ekmeğimi yaparken -evet az miktarda olsa ekmek tüketiyorum- kullanıyorum. Ayrıca birçok yağlı besini düşük miktarda mısır kepeği ile karıştırarak daha da zenginleştirebilirsiniz.

Benim favorim avokado, brokoli ve mısır kepeği ile hazırladığım sabah içeceği.

Sonuç: Lifli besinler

Lif neredeyse her besinde bulunan önemli bir besin öğesi. Bu yönden bakıldığında doğru besinleri seçmek günlük almanız gereken lif miktarını kolayca elde etmenizi sağlayacaktır.

Tavsiyem lif tüketimini saplantı haline getirmemeniz ve tükettiğiniz besinlerin lif miktarını takip etmeniz. Unutmayın en çok lif içeren besinleri bulmak zorunda değilsiniz. Doğru seçimi yapmanız yeterli.

Bu bağlamda alternatif besinleri değerlendirirken adayların lif içeriğini bilmek bilmek size ciddi şekilde yönlendirecektir.

Ayrıca sizin favori lif kaynağınızı merak ediyorum. Yorumlar aracılığı ile benimle paylaşabilirsiniz.

Yazıya Yorumlar

Lif İçeren Besinler: En Çok Lif Hangi Besinde? yazısı için gelen yorumlar ve tartışmalar...

 1. SunaAydemir dedi ki:

  Yazınızı ilgiyle okudum. Karnabahar ve kurufasulye de benim sevdiğim ve haftada iki öğün tükettiğim lifli besinler. Emek verip zaman ayırıp hazırladığınız bilgilendirici yazılarınız için çok teşekkür ederim. İki kez soru sordum cevap alamadım. Belli ki çok yoğunsunuz ya da sorularımı görmediniz. Sorun değil yazılarınız benim için önemli. Sağolun varolun.

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Fayda sağlamak beni çok mutlu ettim. Bazen sorular gözden kaçabiliyor. Özür diliyorum.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 2. Oyku dedi ki:

  Merhaba Can Bey,
  Mısır kepeğini nereden temin edebilirim acaba? Bir de gluten içeriyor mu bilginiz var mı?
  Yazılarınız bir harika, ilgiyle takip ediyoruz 🙂

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Büyük marketlerde bulunabiliyor. Mantık olarak glutensiz ama çoğu zaman buğday ürünleri ile beraber işlendiği için eğer glutensiz besleniyorsanız mısır kepeği ürününde “gluten free” damgası aramayı unutmayın.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

Yazıya Yorum Yap

Makale konusu ile ilgili eklemek istediğiniz, sormak istediğiniz veya düzeltmek istediğiniz herhangi bir konuda yorum yapabilirsiniz...

Yorumu Gönder


close more
Dr. Can Çiftçi
close

Ne yapmak istiyorsun?

search