Spor: Aç Egzersiz vs Tok Egzersiz: Hangisi Doğru?

Aç veya tok spor yapmanın kilo vermeye etkisinden tok egzersiz yapmanın performansa katkısına kadar birçok konuyu araştırmalar ile ele aldık.

Bu gün forumda ve günlük hayatta sık karşılaştığım, “uzmanların” çoğu zaman arada cevap verdiği bir soruya araştırmalar eşliğinde cevap vermek istiyorum.

Bu soru ise aç karnına spor yapılır mı?

Bu yazıda aç ve tok kardiyo yapmanın birbirine üstünlüklerinden, aç kardiyo yapmanın kilo vermeye katkısına, aç ve tok karnına yapılan egzersizin performansa katkısından, vücut geliştirmede açlık ve tokluk durumuna kadar birçok konuya değinecek ve bu konular ile ilgili araştırmaları inceleyeceğim.

Hazırsanız başlıyoruz!

Ama konuyla ilgili bilgi almaya bir video ile başlamak isterseniz işte aç ve tok egzersizin birbirini üzerine etkilerini incelediğim videom hemen aşağıda.

Aç egzersiz vs tok egzersiz: Performans

İlk olarak aç ve tok yapılan egzersizin performans hususunda nasıl etkili olduğunu incelemek istiyorum.

Araştırma 1

Aç ve tok yapılan egzersizin performansa etkisini inceleyen bu araştırmada 12 denek kullanılmış. İkiye bölünen deneklerin bir grubuna sekiz saatlik gece açlığı sonrası kahvaltı yaptırılmamış, diğer gruba ise kahvaltı yaptırılmış.

Araştırma devamında 60 dakika süren koşu bandı seansında iki denek grubu arasında VO2 max değerlendirildiğinde performans konusunda herhangi bir farklılık görülmemiş.

Yapılan 60 dakikalık egzersizin orta-düşük tempo olarak uygulandığını eklemek istiyorum.

Araştırma 2

Araştırma antrenman öncesi karbonhidrat alımının performansa etkisini incelemek için yapılmış. Sekiz kadın ve altı erkek rastgele iki gruba ayrılmış ve dört hafta, haftada beş gün yapılan egzersizler ile denenmiş.

Bir gruba egzersiz öncesi karbonhidrat verilirken diğer grup aç olarak egzersiz yapmış.

Araştırma sonunda tok yani egzersiz öncesi karbonhidrattan zengin beslenen grupta VO2 max değerinin daha yüksek bulunduğu görülmüş.

Sonuç olarak

Yukarıda iki zıt sonuç veren çalışmadan gördüğünüz üzere aç ve tok egzersiz konusunda kesin bir kanı bulunmamakta. Bu ve diğer araştırmaları incelediğimde gördüğüm yegane nokta ise maksimal ve orta/düşük yoğunlukta aç ve tok egzersizin bir şeyler değiştirdiği.

Yukarıdaki iki araştırmada da göreceğiniz üzere ilk araştırmada orta düşük tempo üzerinde çalışırken ikinci araştırmada maksimal egzersizler denenmiş ve beslenen grupta VO2 max değerinin daha yüksek olduğu görülmüş.

Toplayacak olursak eğer aşırı zorlu egzersiz tempoları içerisinde iseniz egzersiz öncesi karbonhidrat alımı performans artışına yardım edebilir. Ama orta/düşük tempoda egzersiz yapıyorsanız egzersiz öncesi beslenmenize performans için gerek yok.

Aç egzersiz vs tok egzersiz: Kilo verme

Aç ve tok egzersiz yapma hususunda en çok spekülasyon olan ve kararsızlığın en yoğun olduğu konu kilo verme. Bu konu hakkında yapılmış araştırmalarla başlamak istiyorum.

Araştırma 1

Dokuz elit erkek atlet aç karnına ve tok karnına yapılan egzersizin yağ yakımına etkisini incelemek amacı ile üç gruba ayrılarak incelenmiş.

İlk grup gece açlığı sonrası kahvaltıdan önce 100 dakika yüksek tempolu kardiyo egzersizi yaparken, ikinci grup kahvaltı yaptıktan sonra 100 dakika yüksek tempolu egzersiz yapmış. Son grup ise kahvaltı öncesi 50 dakika ve kahvaltı sonrası 50 dakika olmak üzere toplamda 100 dakika yüksek yoğunluklu egzersiz yapmış.

Araştırma sonunda atletlerin 24 saat boyunca yağ ve karbonhidrattan harcadıkları kaloriler hesaplandığında:

 • İlk grubun 1142 kcal yağ, 2062 kcal karbonhidrat,
 • İkinci grubun 809 kcal yağ, 2374 kcal karbonhidrat,
 • Üçüncü grubun ise 608 kcal yağ, 2558 kcal karbonhidrat harcadığı görülmüş.

Sonuç olarak toplamda yaklaşık aynı miktarda kalori yakan gruplarda sabah kahvaltı öncesi aç karnına kardiyo yapan grubun kahvaltı sonrası tok karnına kardiyo yapan gruptan yaklaşık %50 daha fazla yağ yaktığı görülmüş.

Araştırma 2

Yaşları 18-25 arasında değişen 27 sağlıklı erkek üç gruba ayrılarak aç ve tok kardiyonun kilo verme üzerine etkisini araştırmak için kullanılıyor. İlk grup (10 katılımcı) aç egzersiz yaparken, ikinci grup (10 katılımcı) tok egzersiz yapıyor ve son grup (7 katılımcı) egzersiz yapmadan araştırmayı tamamlıyor.

Altı hafta süren araştırmada haftada dört gün egzersiz yapan katılımcıların glukoz toleransı, yağ yakımı sağlayan enzim düzeyleri takip ediliyor. Araştırma devam ederken ve araştırma sonunda yapılan testlerde:

 • Tok egzersiz yapan katılımcıların kas içine glukoz taşıyan GLUT4 taşıyıcılarının %2-3 arttığı görülürken aç egzersiz yapan katılımcılarda bu miktar %28 olarak saptanmış.
 • Translokaz/CD36 ve karnitin palmitoiltransferaz (yağ yakımı sağlayan enzimler) enzimlerinde aç egzersiz yapanlarda %30’luk artış saptanırken tok egzersiz yapanlarda değişim saptanmamış.

Sonuç olarak aç egzersiz yapan kişilerde insülin hassasiyetinin arttığı ve hücre içine daha fazla glikoz alarak fazla glikozun yağ olarak depolanmasını önlediği, yağ yakımını sağlayan enzimlerin artışı ile beraber daha fazla yağ yakımı sağladığı araştırma ile saptanmış.

Toparlayacak olursak aç egzersiz yapmanın tok egzersiz yapmaya göre daha fazla yağ yaktırdığı ve daha hızlı kilo vermeyi sağladığı araştırmalar ile kanıtlanmış.

Tabi kilo vermek için diğer ayrıntılara vakıf olmak isterseniz kilo vermek istiyorum sayfasına, günlük kalori ihtiyacınızı merak ediyorsanız kalori ihtiyacı hesaplama sayfasına, ideal kilonuzu öğrenmek istiyorsanız ideal kilo hesaplama sayfasına linkler aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

tok egzersiz yapmak

Aç ve tok egzersiz: Vücut geliştirme

Bu başlık altında ise yukarıda bahsettiğim çalışmalar, bu yazıdan önce çıkan taradığım tüm araştırmalar ve deneyimlerim ile edindiğim genel görüşü paylaşacağım. Zira yukarıda verdiğim çalışmalarda bahsetmediğim veriler bize fazlası ile yetecektir.

Yapılan ağırlık egzersizlerinde enerji üretimi için sık kullanılan karbonhidrat patlayıcı egzersizlerde hızlı güç üretme konusunda oldukça önemli. Bu sebeple performans konusunda bahsedildiği gibi ağırlık ve sürdürülebilirliğe etkisi oldukça fazla.

Özellikle yüksek ve orta tekrar sayısına sahip antrenmanlara sahipseniz yada yüksek ağırlıklar ile çalışıyorsanız egzersize mutlaka tok gitmenizi tavsiye ediyorum.

Ayrıca, araştırmalarda bahsetmediğim aç karnına yapılan egzersizin yoğun kas kaybına yol açabileceği bir gerçek. Kardiyo gibi daha düşük ölçekli aerobik egzersizlerde kas kaybı yoğun olmasa da aç karnına yapılan ağırlık antrenmanlarında yoğun kas kaybı yaşanabilir.

Bu sebeple özellikle başlangıç seviyesinde, vücudunu tanımayan, uzun antrenmanlara maruz kalan ve kas kütlesine önem veren sporcuların aç karnına egzersiz yapmasını önermiyorum.

Özet olarak:

 • Düşük/orta tempolu egzersizlerde açlık/tokluğun performansa belirgin bir katkısı yok. Ama yüksek tempolu egzersizler uyguluyor ve performansa önem veriyorsanız egzersiz öncesi mutlaka beslenmelisiniz.
 • Egzersiz yaparken yağ yakımını hedefliyorsanız aç karnına olmanız daha hızlı kilo vermenizi sağlar.
 • Uzun süren (60 dakika ve daha fazla) egzersiz tempolarında aç olmamaya çalışın. Bu sizi kas yıkımından koruyacak ve sakatlanmanızı önleyecektir.
 • Vücut geliştirme ile ilgileniyor ve ağırlık egzersizleri uyguluyorsanız genel olarak tok olarak egzersiz yapmanız sizin için daha faydalı olacaktır.

Artık aç mı yoksa tok mu spor yapılmalı? sorusunun cevabını biliyorsunuz. Peki değişime hazır mısınız?

Yazıya Yorumlar

Aç Egzersiz vs Tok Egzersiz: Hangisi Doğru? yazısı için gelen yorumlar ve tartışmalar...

 1. nazmi dedi ki:

  Abi yazı çok bilgilendirici ve doyurucu olmuş. Teşekkür ederim.

 2. Suna dedi ki:

  Öncelikle yazı için teşekkür ediyorum doktor bey. İlk kez spor ve beslenme ile bu kadar ilgili bir doktor görüyorum.

  Sorum şu olacak peki tok olursak yemek yedikten kaç dakika sonra spora gitmeliyiz.

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba Suna, ne yediğine bağlı olarak değişir zira besinlerin sindirilme süreleri çok farklı. Ama kabataslak bir rakam vermemi istersen 2 saat diyebilirim.

 3. Ozgur yasa dedi ki:

  Hocam yazi efsane ya cok iyi super, yalniz su kas kaybi konusuna biraz daha deginirsen baska yazilarda cok iyi olur.(cunku bu kas kaybetme mevzusunun bu kadar kolay olmadigini falan duymustum biyerlerden)

 4. Ayuş dedi ki:

  Elinize sağlık hocam bilgilendirici,açıklayıcı bir yazı olmuş..

 5. Ömer dedi ki:

  Hocam site müthiş araştırmalarla desteklenen yazılar süper.
  Intermittent fasting hakkında ne düşünüyorsunuz?
  Aç karnına ağırlık antrenmanı yapmanın kas kaybına neden olduğu sonucunu veren araştırmaların tam tersi araştırmalar olduğunu düşünüyorum açıkçası. (En üstteki araştırmalarda olduğu gibi) Bu şekilde ağırlık antrenmanı yapan insanlar az değil. Yahut sizce kas yıkımı olmaması için alınması gereken kalori nedir antrenmandan önce 1 muz yeterli olur mu örneğin?

 6. eda dedi ki:

  Bu konuda en açıklayıcı yazı hem de ispatlı Teşekkürler 🙂

 7. Anıl dedi ki:

  Çok teşekkürler. Yazılarınızın en etkileyici yanı araştırmalarla destekliyor olmanız.
  Süpersiniz 🙂

 8. Emre Ateş dedi ki:

  Sabah 8 de kalkıp direk spor salonuna gidiyorum aç karnına ağırlık çalışması ve ardından cardio yapıyorum.Kas kaybının fazla olacağı söylenmiş araştırmalarda yani kalkıp kahvaltımı yapmam lazım ama buda yağ hücrelerini büyütmezmi ?

 9. Neşe dedi ki:

  Formatı açısından oldukça güven verici bilgiler içeren bir yazı. Böyle güzel yazılar hazırlayıp paylaşmanız çok mutluluk verici!
  Hep keyifle yazın, başarılar!

 10. Özlem Erdem dedi ki:

  Siteniz benim için başucu sitesi oldu diyebilirim:)

 11. Emine pekmezci dedi ki:

  Gercekten çok iyi çalışma. teşekkür ederim çok açıklayıcı başarılar diliyorum.

 12. Alev dedi ki:

  Hocam merhaba ;
  Öncelikle İF yi araştırırken sayfanızı gördüm .İlgimi çekti onu oku bunu oku derken baya makalenizi okudum.Teşekkür ederim tüm okuyucularınız adına bu sayfayı bizimle paylaştığınız için.Soruma geçecek olursam; sabah 7-7,30 arası kalkıyorum 8,30-9,00 arası işyerindeyim ve akşam eve dönüşüm 7-7,30 arası.8-9 arası spor salonuna geçiyorum.Hem yağ yakıp hem de kas oluşturmak istiyorum.Salonda tabiki ağırlıklarla da çalışmam gerekiyor.Sorum şu İF yapmak istiyorum ama açken spor yapmanın kas kaybetmede iyi olduğunu ancak kas kütlesi yapmak için ise spor öncesi beslenme gerektiğini söylediniz.Şimdi benim açlık ve tokluk saatlerim ne olmalı ve spor öncesi spor sonrası beslenmemi nasıl ayarlamalıyım ?
  Teşekkür ederim şimdiden.

  • canciftci dedi ki:

   Tokluk periyodunuzu antrenman öncesi ve sonrası döneme denk getirmelisiniz. Yani antrenmandan 2,5 saat önce bir öğün, sonra antrenman ve antrenman sonrası bir öğün. Ardından açlık durumunuza göre tokluk periyodunun sonuna bir küçük öğün daha ekleyebilirsiniz.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 13. Taha Karaca dedi ki:

  Merhaba hocam,
  Ben IF yapiyorum , sabah uyandıktan akşam yemeğine kadar hiçbirşey yemiyorum ,(akşam saat 7 ye kadar). yemekten önce 1 saat 15 dk civarı antrenman yapiyorum ve vücudumu zorluyorum genelde. Antrenman öncesi BCAA alsam yinede kas kaybı yaşarmıyım ? Protein tozu kullanmak istiyorum ama onlarında içinde hep bir miktar BCAA var bu sefer kafam karışıyor elimde zaten BCAA var ve ben ayrıca protein tozu kullanırsam BCAA yı boşa mı almış olmuş oluyorum ? Bu konuda bilgi verirseniz çok sevinirm hocam. İyi çalışmalar.

  • canciftci dedi ki:

   Kas kaybı her zaman yaşanır. BCAA’nın amacı bu miktarı minimize etmek. Protein tozu ve BCAA tamamen farklı bileşikler. Ama başlangıç seviyesi sporcular için protein tozu içeriğindeki BCAA ve diyetle alınan protein içerisinde BCAA yeterli olacaktır.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 14. ufuk kortağ dedi ki:

  Hocam merhabalar , sabah kardiyosundan önce protein tozu almamız aç karnına yapmak yerine bir fark yaratır mı ?

  • Dr. İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Tabi ki. Tam olarak tokluk sayılmasa da, küçük bir kahvaltı yerine geçecektir.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 15. zeynep ersözlü dedi ki:

  merhaba ben 8 de spora gidiyorum ve aç karnına gidiyorum zayıflamak amaçlı bazı sıtelerde ac karnına spor yapmak yag degılde kas kaybına sebeb oluyor falan dıyor bu dogru degıl dımı?

  • Dr. İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Minimal olarak kas kaybı yaşanabilir. İşte burada amacınızın önemi ortaya çıkıyor. Amacınıza göre egzersiz tipini modifiye edebilirsiniz.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 16. menesa dedi ki:

  Hocam ben doģum kilolarimdan kurtulmak istiyorum bana yardimci olursaniz çok sevinirim ben şimdilik koşu bandiylan başlayacam

 17. Bahar yalçın dedi ki:

  Hocam merhaba
  Ben düzenli olarak iki aydır sabah spora gidiyorum bir saat ve aksamları bir saat yürüyorum.ama iki ayda 4 kilo verebildim sabahları aç karnına gidiyorum acaba kastanmi yakiyorum. Bana acil cvp verebilirmisiniz

  • Dr. İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Bilmek imkansız ama aç egzersiz yazıda açıklandığı gibi çok mantıklı bir hareket değil. Özellikle kas kütlesini önemsiyorsanız.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 18. Bahar yalçın dedi ki:

  Cevap verdiğiniz için çok teşekkür ediyorum.kas kütlesini çok önemsemiyor um hocam.benim için önemli olan yağ yakmak ve kilo vermek.bundan sonra sabah kalkınca su kahvaltı gevreği ni yiyicem bir yada iki saat sonra salona gidicem.bakalim bu ay nasıl sonuç alicam.mutlaka paylaşırım sizlerle.kolay gelsin herkese.

 19. Kenan Al dedi ki:

  Hocam ben Pectus Excavatum luyum Estetik görünümlü 3.5 cm içe gömük. Kısa süredir egzersize başladım. Öncelikli hedefim göğüs çalışmaları ameliyat yolum kapalı.
  sizce komple yada sadece göğsüm için spora devam etmelimiyim bu konuda ne gibi bir öneriniz olur?
  İmkanınız olursa detaylıca değerlendirebilir misiniz bu durumu.
  Allah sizden razı olsun.

  —-

  Önceki msjda yaşımı yazmamışım.
  Yaşım 33..
  Ayrıca Küçüklüğümden beri sporu severek yapardım. Fakat bu anamoli yüzünden herşeyden uzak durdum.. 10 yıldır yürüyüş dışı düzenli sporum yok.. Çok çabuk kilo kaybeden biriydim beslenme sporculardaki gibi kaliteli beslenmeye gayret ediyorum bikaç kilo aldım sanırsam. Boyum 2-3cm kısalmış zannımca… 170cm ölçtüm yanlışta olabilir.. Kilom en son 57 idi şuan tahminim 61.. yüzümden anladığım..
  Önceki yorumu düzeltemedim böyle ayrı yazdım Kusura bakmayın.
  Okuyup ilgi alaka gösteren uzuvlarınıza sağlık. Canınız cennete Can hocam . ????

  • Dr. İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar, göğüs anomalileri ile sık karşılaşıyoruz. Bence sizin için bir sağlık problemi oluşturmadığı sürece gayet selim bir durum ve sizi spora sevketmesi harika. Tüm bedeninizi geliştirmeniz size göre kötü görünen ama aslında gayet normal olan göğüs şeklinizi daha iyi kapatacaktır. Bu sebeple lütfen sadece göğsünüze odaklanmayın. Amacınız sağlıklı ve güçlü bir bedene sahip olmak olsun.

   Ayrıca gelişmeniz gayet güzel görünüyor. Bol şans diliyorum. Başarı hikayeni bekliyoruz.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 20. Çağlar Tuğra dedi ki:

  Hocam Selamlar

  1.76 boyunda 79 kilo ve vücut yağ oranı 26,8 % biriyim. 3 Aydır düzenli spor yapıyorum kardio ve güç antremanları. Son 1 ay içinde Sadece 2 kilo yağ yakıp 1 kilo kas kazanımı sağlamışım… Sorum şu; bu verileri artırmak adına sabah bir kahve ile 20-30 dakika kardio ve akşam üzeri normal güç antremanı yaparsam yağ yakımında daha fazla fayda sağlar mıyım? Sağlıcakla

  • Dr. İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Kardiyo ve güç antrenmanlarını ayırmak her zaman için beraber yapmaktan daha mantıklı bir seçim. Bu sebeple faydalı olacağına inanıyorum.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 21. erdem mert dedi ki:

  Merhaba Can hocam.Harika yazınız için teşekkürler.. Yağ yakarken,kaslarını eritmemeye çalışan biri olarak, sabah aç karna 5-10 gr BCAA içip yarım saat interval koşu yapmak ile, hiç bişey yiyip içmeden aynı koşuyu yapmak , yağ yakım oranını ve kas kaybını ciddi şekilde etkiler mi ? Yani örneğin BCAA kullanımı yağ yakım oranını sadece %10 düşürürken, kas kaybını %40 engelliyor gibi bir bilgim olsa BCAA kullanırım, ama yağ yakım oranını %40 azaltıp kasların kaybını sadece %10 engelliyor gibi bir bilgiye sahip olsam kesinlikle BCAA kullanmazdım..Muhtemelen bu tarz bir araştırma yok,sonuç olarak ne tavsiye edeceğiniz benim için çok önemli.Çok teşekkürler.

  • Dr. İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar, çalışma olmamakla beraber benim düşüncem ve deneyimim yağ yakımını etkilemeyeceği, kas yıkımını hafif azaltacağı yönünde. Bu doğrultuda seçim yapabilirsiniz.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 22. Ayşegül ÖZMEN dedi ki:

  Sabahları aç karına hiç birşey yemeden 2 saat yürüyüş yapıyorum yanlış mı yağıyorum acaba ????

  • Dr. İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Sorunuzun cevabı hedefinize göre değişmekle beraber ben aç egzersiz yapmayı çoğu zaman tavsiye etmiyorum.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

  • Bahar yalçın dedi ki:

   Hocam aç karnına sporu tavsiye etmiyosunuz ama yukarıdaki verdiğiniz örnekte aç karnına spor yapanların yağdan daha çok yaktığı görülüyor.nasil yapmaz anlamadım ????

   • Dr. İ. Can Çiftçi dedi ki:

    En başta hedefe yönelik şeklinde belirtiyorum. Saf kilo kaybı için spor yapıyorsanız aç egzersiz yapılabilir ama aynı zamanda kas kaybı ve stres oluşturma riski var. Bu sebeple tavsiye edemeyeeğim.

    Mutlu ve sağlıklı günlere!

 23. Göksel Arslan dedi ki:

  Hocam uyanınca sabah mönüm, iki tatlı kaşığı kahveyle yapılmış sade türk kahvesi, bir adet 500 mg aspirin, iki akide şekeri ve bir tatlı kaşığı harnup pekmezi. Bir saat sonra ağırlık antremanı, yoğun, örnek 65 kg bench 5 set 8 tekrar. Antreman ısınma dahil 1 saat sonra normal makrolar vs. beslenme düzeni. Herhangibir saplament yok. Antreman bir gün arayla.

  Bu düzende kas kaybı konusunda görüşlerinizi yazarsanız çok sevinirim, emekleriniz için teşekkür.

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Aspirin ve kafein birleşimi sporcular tarafından çok tercih edilse de benim tavsiye edeceğim bir şey değil. Antrenmandan önce bir miktar protein almanız faydalı olabilir.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 24. Ömer Kaya dedi ki:

  Abi süpersin, ince araştırmalar sıkılmadan okuyoruz bu arada YouTube kanalına da aboneyiz. Teşekkürler.

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Teşekkür ediyorum Ömer. Kendine çok iyi bak.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 25. faruk bilgin dedi ki:

  hocam vallaha öylesine bi bakıyım demıstım cok bilgilendim tesekuurler

 26. Asya dedi ki:

  Merhaba hocam, sabah aç şekilde kardiyo, akşam da yemekten 4-5 saat sonra direnç egzersizi uygun mudur yoksa günlere mi bölmek gerekir sizce? (kilo vermek için)

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Her ikisi de uygun. Doğru yoğunlukta yapıldığı sürece. Ama tavsiyem vücudu stres altına almamak için ayrı günlerde uygulama yapma.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 27. Fatih dedi ki:

  Hocam sabah aç karnına kardiyo yaptığımızda kardiyo biter bitmez yemek yemelimiyiz yada bir süre 30dk beklesek dezavantaj yada avantaj mıdır?

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Kardiyonun yoğunluğuna ve amacınıza göre değişir. Eğer amacınız kilo vermek ise ve kardiyo çok ciddi yoğunlukta değilse ciddi bir handikap oluşturmayacaktır.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 28. Mehmet Ali dedi ki:

  Makale için teşekkürler

 29. ümit demirkan dedi ki:

  Hocam sadece tebrik ederim başarılar dilerim. İnanılmaz tatmin edici ve bilgi ve yol gösterici oluyorsunuz. Vücudumuzu tanıyarak hareket etmek yaptığımız spor ve beslenme konusunda özgüven kazandırıyor. Nokta

Yazıya Yorum Yap

Makale konusu ile ilgili eklemek istediğiniz, sormak istediğiniz veya düzeltmek istediğiniz herhangi bir konuda yorum yapabilirsiniz...

Yorumu Gönder


close more
Dr. Can Çiftçi
close

Ne yapmak istiyorsun?

search