Spor: Kilo Vermek İsteyenler Ağırlık Antrenmanı Yapabilir Mi?

Kilo vermek için ağırlık antrenmanı yapılmaması gerektiğini düşünenlerdenseniz artık fikrinizi değiştirme zamanı. İşte ağırlık antrenmanı ve kilo verme.

Kilo vermek istiyorsunuz. Bir diyet programı edindikten sonra ilk işiniz spor salonuna gitmek yada hangi spora başlayacağınıza karar vermek oluyor.

Bu süreçte sık duyduğunuz “kilo vermek için ağırlık antrenmanı yapmamalısın” cümlesinin ne kadar doğru olduğunu merak ediyor musunuz?

Bu yazıda kilo vermek için ağırlık antrenmanlarının kullanılabilirliğini inceleyeceğiz.

Kilo verme ve ağırlık antrenmanı

Çoğu zaman ağırlık antrenmanlarının kilo vermenizi engelleyeceği ve daha fazla kilo almanıza sebep olacağını duyuyorsunuz. Peki bu ne kadar doğru?

Anlamak için ağırlık antrenmanlarının vücudunuzda nasıl değişiklikler meydana getirdiğini incelememiz gerekiyor.

Ağırlık antrenmanları ve sonuçları

Ağırlık antrenmanları ile egzersiz sırasında kaslarınız birçok mekanizma ile uyarılır. Bu uyarılar sayesinde kaslarınızın etrafında bulunan uydu hücreleri çekirdek yapımını aktive eder. Bu aktivasyon sonrasında hücre içinde oluşan çekirdekler kaslarınızın daha büyük görünmesini ve daha güçlü olmasını sağlar.

Ayrıca zorlanma sırasında kasta meydana getirilen hasar dinlenme sırasında tamir edilirken vücut tarafından bir sonraki zorlanmaya daha iyi adapte olabilmesi için yapısı güçlendirilir. Bunu daha fazla protein depolayarak ve yapısını değiştirerek yapan kas lifleri yeni hücre oluşturmaz.

Sonuç olarak ağırlık egzersizleri ile beraber kaslarınızın yeniden yapılandığını ve yapı elemanlarının geliştirildiğini görüyorsunuz.

Aklınıza gelen ilk soru ise, “ağırlık çalışması sonucu protein depolarsam daha kilolu olmaz mıyım?” oluyor.

Kardiyo vs ağırlık antrenmanı

Bu başlık altında iki araştırmadan bahsedeceğim. İlki diyet, diyet+kardiyo ve diyet+ağırlık antrenmanlarının kilo vermeyi nasıl etkilediğini, hangisinin daha iyi olduğunu göstermek için yapılan bir araştırma.

Bu araştırmada sadece diyet yapan katılımcılar 12 hafta boyunca yaklaşık 6.6 kilogram vermiş. Diyetinin yanına kardiyo egzersizleri eklenen katılımcı grubu ise şaşırtıcı bir biçimde sadece 7.7 kilogram verebilmiş. Katılımcılar kardiyo egzersizlerini haftada 3 gün, günde 30 dakika uygulamışlar.

Son olarak diyetin yanına ağırlık antrenmanı koyulan katılımcılar 3 ayda 9.7 kilogram vermiş. Bu sadece diyet yapanlardan %44, diyet+kardiyo yapanlardan ise %30 daha fazla.

İkinci araştırma ise kardiyo ve ağırlık antrenmanları yaparak verilen ağırlığın ne kadarının yağlardan geldiğini görmeyi amaçlamış. İki grup oluşturarak grupların kardiyo ve ağırlık antrenmanları ile 10 kilogram vermesi planlanmış.

Grupların kilo vermesinden sonra incelenen grup üyelerinden kardiyo yapanların verdikleri kilonun ortalama 2 kilosunun kas olduğu görülmüş. Ağırlık antrenmanı yapanlarda ise kas kütlesi kaybı görülmemiş. Bu kardiyo ile kilo vermeye çalışanların vücutları için oldukça önemli olan kas kütlesini nasıl kaybedebileceklerini gösteriyor.

Ağırlık antrenmanları ile alabileceğiniz kas kütlesi sınırlıdır. Oldukça yavaş olan bu süreç boyunca alacağınız kas kütlesi kaybettiğiniz yağ kütlesine göre oldukça az olacaktır. Ayrıca alınan kas kütlesi vücutta yağ gibi büyük bir alan kaplamayacak ve kötü görünmenizi sağlamayacaktır.

Ağırlık antrenmanı nasıl zayıflatıyor?

Ağırlık antrenmanlarının zayıflamaya olumlu etkisini gördük. Peki ağırlık antrenmanları kilo vermenize nasıl yardım ediyor? Gelin inceleyelim.

 • Ağırlık antrenmanları büyüme hormonu ve testosteron düzeylerini olumlu şekilde etkiler. Bu etkileri ile ağırlık antrenmanları daha hızlı çalışan bir metabolizma, daha aktif bir beden ve daha iyi yağ yakımı sağlar.
 • Ağırlık antrenmanları ile artan kas kütlesi daha fazla kalori harcamanıza sebep olur. Abartılacak bir miktar olmasa da zayıflamanıza uzun vadede oldukça büyük katkı yapacağına emin olabilirsiniz.
 • Ağırlık antrenmanları insülin direncini yenmenizi sağlar.Kas hücrelerinin çalışması ile beraber daha fazla glikoz kullanmasına bağlı olarak oluşan bu duyarlılık kilo vermekte zorlanan birçok insanın yaşadığı bu sıkıntıyı aşması demek. Kırılan insülin direnci sadece kilo verme konusunda değil, sağlıklı bir bedene kavuşmanıza da yardım edecektir.

Küçük bir karşılaştırma: ağırlık antrenmanı ve diğerleri

Özellikler Ağırlık Antrenmanı Kardiyo Egzersizi
Hormon salınımı Yoğun Orta/Düşük
Kas gelişimi Yoğun Düşük/Yok
Egzersiz Yağ Yakımı Orta Yüksek/Orta
Egzersiz Sonrası Yağ Yakımı Orta/Düşük Yüksek/Orta
Uzun Vadeli Kilo Verme Yüksek Orta
İnsülin Direncini Azaltma Yüksek Düşük

 

Kardiyo tamamen etkisiz mi?

Ağırlık antrenmanlarının kilo verme sürecinde sağladığı desteği özetledik. Aklınıza kardiyo tamamen faydasız mı? sorusu gelebilir. Bu konuda dikkatli olmanız gerektiğini şimdiden belirteyim.

Zira ağırlık antrenmanlarının zayıflama sürecinde gelişiminize sağladığı etki ile beraber kardiyonun faydası da yadsınamaz. Bu sebeple ağırlık antrenmanlarını uygularken bir yandan kardiyo egzersizlerini de aksatmamaya çalışın. Böylece yukarıdaki tabloda gördüğünüz gibi egzersizlerin bütün faydalı etkilerden yararlanabilirsiniz.

Kardiyo egzersizleri ile ağırlık egzersizlerini beraber uygulamak oldukça zor. Çünkü herhangi bir kanadın aşırıya kaçması  sürantrenman (overtraning) adı verilen tablo ile karşılaşmanıza sebep olabilir. Bu sebeple kardiyo ve ağırlık egzersizlerini uygularken dikkatli olmalısınız.

Bu konuda ortaya konulan en iyi çözüm ise iki egzersiz tipini aynı gün içerisinde yüksek yoğunlukta uygulamamaktır. Yani bir gün ağırlık egzersizlerini yoğun olarak uyguluyorsanız kardiyo egzersizlerini hafif uygulamalı, diğer gün ise kardiyo egzersizlerini yoğun yaparak ağırlık egzersizlerini hafifletmelisiniz.

Böylece her iki egzersiz tipinin sağladığı avantajlardan faydalanacak, aynı zamanda da vücudunuzu korumuş olacaksınız.

Kilo verme sürecinde ağırlık antrenmanı: tavsiyeler

Kilo verme sürecinde doğru diyet, doğru kardiyo egzersizi gibi doğru ağırlık antrenmanı yapmakta oldukça önemli. Bu süreçte işinize yarayabilecek bazı tavsiyelerim var.

 • Zayıflama sürecinde yaptığınız ağırlık egzersizlerini bileşik yani compound egzersizler arasından seçin. Bu egzersizler hem daha fazla kas kazanmanızı hemde daha fazla kalori harcamanızı sağlayacaktır. Bileşik egzersizler hakkında bilgi alabileceğiniz yazım: hangisi daha faydalı? Bileşik vs izole egzersizler.
 • Ağırlık antrenmanı yapmak sizi diyet konusunda bir miktar kısıtlayacaktır. Daha iyi beslenmeli, özellikle protein ve karbonhidrat alımına dikkat etmelisiniz. Bu konuda diyetinizi tekrar düzenlemeniz gerekebilir. Diyetinizi yeniden düzenlerken size yardım edecek bir yazım var: kaç gram protein almalıyım?
 • Ağırlık ve kardiyo egzersizlerini yaparken aşırıya kaçmayın. İki egzersizin toplam süresi 45 ile 75 dakika arasında olmalıdır. Daha fazla antrenman yapmak gelişim ve kilo verme sürecini yavaşlatacaktır.

Artık kilo vermek için bir silahınız daha var. Onu iyi kullanmalısınız!

Yazıya Yorumlar

Kilo Vermek İsteyenler Ağırlık Antrenmanı Yapabilir Mi? yazısı için gelen yorumlar ve tartışmalar...

 1. Mehdi dedi ki:

  doktor bey tamda aradigim sorunun cevabini tesekkur ederim. Umarim hep boyle isik tutarsiniz bize. saygilar

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba Mehdi,

   Güzel iltifatların için teşekkür ediyorum. Sizi aydınlatmak bizim görevimiz.

   Mutlu günlere!

 2. ramin dedi ki:

  Merhaba doktor bey . sitenizi yeni buldum ,yazilarnizi severek okumaktayim.bi sorum olacakti , malumunuz ramazan ayindayiz ,orucluyken nasil bir antrenman programi duzenlemeliyiz ?onceden tesekkurler .

  azerbeycandan saygilar !

  Edit: sorumla ilgili forumda konu acilmis onceden , yeni farkettim .

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Ramin merhaba,

   Azerbeycan’dan bir kardeşimin beni okuduğunu görmek beni ne kadar gururlandırdı ve mutlu etti bilemezsin. Öncelikle hoş geldin.

   İkinci olarak forumdaki konuda açıklanmayan herhangi bir husus görürsen altına lütfen kendi sorunu ekle ve bana sor. En kısa sürede cevaplayacağım.

   Türkiye’den sevgiler Ramin kardeşim!

 3. Engin dedi ki:

  Can Hocam,sitenizi yeni keşfettim ve bir kaç gündür aralıksız olarak takip etmekteyim.Sağlıklı beslenme ve spor alışkanlığı edinmeye karar verdiğim andan itibaren ciddi bir araştırma içindeyim,okunacak çok yazı,öğrenilecek çok bilgi var.Lakin bu araştırmalarım yetersiz kaynaklar,çelişen bilgiler,magazinsel tavsiyeler,reklam kokan hareketler sebebiyle hayal kırıklığına dönüşmeye başlamıştı.Siteniz bu yönden bana ışık kaynağı oldu öncelikle bu sebepten sizi can-ı gönülden tebrik etmek istiyorum.
  Özenilerek hazırlanmış olan içerik,benim gibi spor ve sağlık konusunda düşünmekte geç kalmış kafa yormaya yeni başlamış insanlar için güzel bir ilk adım niteliğinde.
  -Hayatımda herhangi bir internet sitesini yada projesini övdüğümü yada takdirimi dile getirdiğimi hatırlamıyorum.Bu yüzden güzel ve kaliteli bir iş yaptığınızdan kesinlikle emin olabilirsiniz.Teşekkür ederim.
  Mutlu günler ; )

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Engin güzel yorumunu okudukça bir kez daha sizin için çalışmaktan gurur duydum. Umarım tüm yazılardan faydalanır ve kendin için en iyisini yapmaya devam edersin.

   Çok teşekkür ediyorum. Ayrıca sorun olursa forumumuza mutlaka bekliyorum.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 4. Gonul dedi ki:

  Iyı aksamlar yaklaşık bır yıldır dıkkat. Ederek haftanın altı günü spor yaparak kardıo bır saat ağırlık derken ondokuz kılo verebıldım son uç dört ayı durdu ben hala spora devam edıyorum yeme ıcme yaz donemı bır ay olmak üzere bıraz bozdu sorum su ben kılo vermek ıstememe ragmen ıslemler aynı olmadına ragmen durdu ne yapmalıyım

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Gönül kilo verme sürecinde plato dönemi dediğimiz bir duraklama dönemi var. Bu konu hakkında bir yazım sitede mevcut onu okuyabilirsin. İsmi diyette kilo verememe ve duraklama (plato dönemi).

   Ayrıca bir iç hastalıkları uzmanına görünerek tiroid hormonlarını kontrol ettirebilirsin. Kadınlarda tiroid hormonu bozuklukları sık görülmekte. Belki bu konu ile ilgili bir sorun mevcuttur.

   Bunun haricinde egzersize ağırlık vermeni tavsiye ediyorum.

   Mutlu ve sağlıklı günlere Gönül hanım.

 5. şule dedi ki:

  merhaba doktor bey biz eşimle her sabah 2 saate yakın yürüyoruz. bazen de hem sabah hem akşam yürüyoruz. bu iyimi kötü mü?

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar Şule Hanım,

   Her zaman yürüyüş tavsiye edilen bir egzersiz. Ama eğer mümkünse ve önemli bir sağlık probleminiz yoksa yürüyüşleri daha tempolu hale getirmeli ve süresini kısaltmalısınız.

   Bu durum egzersizin daha etkili ve keyifli olmasını sağlayacaktır. Ayrıca zaman ayırabildiğiniz sürece egzersiz düzenini ağırlık ve diğer antrenmanlarla çeşitlendirmeniz faydanıza olacaktır.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 6. Bulent dedi ki:

  Merhaba,
  Yazılarınızı çok açıklayıcı ve yararlı buluyorum. Ağırlık ve kardiyo egzersizleri konusunda bir sorum olacak. Hangisini daha önce yapmamızın bir önemi var mıdır acaba? Ağırlık önce, kardiyo sonra mı yoksa kardiyo önce, ağırlık sonra mı yapılmalı? İlginiz ve cevabınız için şimdiden teşekkürler ediyorum.

 7. sezgin dedi ki:

  Bilgiler super hic nefes almadan okuyorum yureginize saglik ….

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Beğenmene sevindim Sezgin. Teşekkür ediyorum. Sizlere faydalı olabilmek beni çok mutlu ediyor. Umarım böyle devam eder.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 8. ayşen dedi ki:

  Hocam yaklaşık 2 aydır haftada 5-6 gün kardiyo yapıyorum 40-59 dk arası bu yazınızı okuduktan sonra 1 gün kardiyo bir gün ağırlık antrenmanı yapmaya karar verdim.daha mı faydalı olur ayrıca bu kardiyo süresi uzun mu kısaltmalıyım?

 9. hakan dedi ki:

  merhaba hocam iki haftadır spor yapıyorum,ilk olarak kardiyo ağırlıklı çalışmaya başladım ağırlıklara fazla girmiyorum.öncelikle biraz zayıflamak istedim(göbek olarak),sonradan ağırlık yapmayı düşünüyordum.yazılarını okuduktan sonra ağırlık çalısarak ve biraz kardiyo eşliğinde isteğim durumu yakalayabilirim sanki?yani hocam ağırlık antremanı daha faydalı olacak gibi gelişim açısından ?

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Ben kilo vermek isteyen hastalarıma her zaman ağırlık antrenmanını öncelikli olarak tavsiye ederim. İkisi tamamen farklı olsa da ağırlık antrenmanı birçok açıdan kilo vermek isteyenlerin sorunlarını çözüyor.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 10. eyüp eroz dedi ki:

  Merhaba
  51 yaşında 78 kilo 1,73 boyunda biriyim. Spor salonlarında 10 yıl civarın da vaktim geçti. Faydalarını görüyorum. Sormak istediğim; haftanın 5 günü spora gidiyorum. Pazartesi çarşamba ve cuma akşamları ağırlık ve kardiyo çalışıyorum. cumartesi pazar sabah sadece yürüyüş yapıyorum. Doğru bir antremanmıdır. Ayrıca interval bir program benim yaşıma göre nasıl olmalıdır. Şimdiden vereceğiniz cevaplar için teşekkür ederim.
  Not. Spora başlayalı 2 ay oldu.

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba Eyüp, egzersiz birçok yönden değerlendirilebilir ama sanırım siz gün hususunda değerlendirme istiyorsunuz. Kardiyo ve ağırlık egzersizlerini farklı günlerde yapmak daha doğru olacaktır.

   İnterval için maksimum kalp hızınıza bakarak istediğiniz şekide egzersiz yapabilirsiniz. Eğer bir sağlık probleminiz yok ise.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 11. metin levent dedi ki:

  Hocam fitness a yazıldım ağırlık çalışmak istememe rağmen ısrarla kardiyo yapcan diyor boyum 1.82 kilom 104 ama ben yaklaşık 2 ayda 85 -90 kiloya inebiliyorum metobolizmam elverişli hemen kilo verebiliyorum ve çok çabuk ta kilo alabiliyorum öneriniz nedir

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Önerim spor salonunu yada eğitmenini değiştirmen. Zira kilo verme sürecinde ağırlık egzersizi net olarak faydalı!

   Mutlu ve sağlıklı günlere.

 12. kadir dedi ki:

  hocam ben günde 50 şınav 100 squat (barsız) 15 20 barfiks 500 saniye plank yapıyorum bu haraketler kardiyo egzersizinemi giriyor yoksa ağırlık çalışmasınamı ?

 13. Ardaege dedi ki:

  Hocam ben 14 yaşında bir kişinin 90 kiloydum boyumda185 cm idi artık zayiflamak istiyordum ve bir spor salonuna yazildim hocam neredeyse her gün gidiyorum toplam 1 saate yakın bisiklet ve koşu yapıyorum ayrıca 1 saate yüzme yapıyorum yanında kas antrenmanlarida çalışıyorum yediklerime dikkat etmeye çalışıyorum tabi arada çikolata flan yiyorum dayanamayıp ama 1 çikolata gecmior hocam günde 1200 kcal ı geçmemeye çalışıyorum meyve sebze yiyorum ve 3 haftada 86 kiloya düştüm ancak vücudumda bir değişiklik göremiyorum
  Hocam size 2 sorum olacak
  1. Programım nasıl ek birşey lazımmı
  2.neden hafiften bile bir zayıflama belirtisi yok

 14. Kaserda dedi ki:

  Hocam kilo vermeye çalışıyorum 2 gün spor yapıp 1 gün dinleniyorum.Spor yaptığım 2 günde 30-40 dakika arası ağırlık 60 dakika kardio çalışıyorum.Bu yanlış mı?Kardio süresini düşürmelimiyim?

 15. mehmet dedi ki:

  hocam spora yeni başladım . gittiğim yerdeki hoca 15 dk. koşu bandı sonra ağırlık ve en son 15 dk. uzay mekiği denilen aletle kardiyoya devam edip bitirmemi istedi . siz önce ağırlık demişsiniz yani hiç ısınmadan koşu bandında direk ağırlığa mı başlamalıyız yanlış mı anlamışım ..teş.ederim

  • Dr. İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Kardiyo ile ısınma tamamen farklı kavramlar. Isınmak şart ama kardiyo yerine önce ağırlık antrenmanı yapmanızı tavsiye ederim.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 16. yaren dedi ki:

  can bey merhaba
  bayan olarak zayıflama amaçlı ağırlık çalışması ve kardiyo programı uygulamak istiyorum.araştırdıkca boğuldum en iyisi size sorayım.bu konudaki yazılarınızı da okudum ayrıca
  1-zayıflama için ağırlık sonrası kardiyo yağ yakımı için iyi diye okudum.doğru mu.ben halim kalmıyor ama bacak çalışması sonrası en azından bir yarım saat yürümeye çalışıyorum.kol sırt çalışması sonrası da eliptik yapıyorum.
  2- set ve tekrar konusunda çok kafam karışık.kimi az kilo çok tekrar diyor.bense çalışırken iyice zorlanıp kas ağrılarım oluşmasını seviyorum.öyle işe yarar bir çalışma yaptığımı hissediyorum.doğru mu hissediyorum?
  3- kaslar sürekli çalıştırildiğinda ilk zaman tuttukları suyu atıyor mu?hep bir şişlik hali oluyor bende çünkü kas calistigimda.
  4- laktat programı diye birşey gördüm.görmez olaydım.ben bacak&popo bir gün, kol&sırt&karın ayrı bir gün çalışıyordum.şimdi bu sistem dört tane bütün vücut haraketleri yaptıran bir sistemmis.yağ yakmı için iyi diyorlar.
  lütfen beni aydınlatır misiniz :)teşekkür ederim

 17. Sena dedi ki:

  Hocam iyi günler. Öncelikle böyle bir sayfa açarak bilgilerinizi bizlerle paylaşma imkanını verdiğiniz için çok teşekkür ederim ve tebrik ederim. Şöyle ki; yağ oranım %17 bir bayan olarak kasların daha fazla belirginleşmesi için yağ oranımı düşürüp kas oranımı arttırma çabası içindeyim. Daha önce çalıştığım bir trainer bu süreçte süt ürünlerinin deriyi kalınlaştırdığını ve kasların belirginleşmesinin zorlaştığını söyledi. İlk defa böyle bir şey duyuyorum ve açıkçası kafam oldukça karıştı. Bu konu hakkında bir görüşünüz var mı ? Şimdiden teşekkür ederim . İyi günler dilerim 🙂

  • Dr. İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Sütün bahsettiğiniz gibi bir etkisi yok. Sütü rahatlıkla miktar ve kalori hesabı yaparak tüketebilirsiniz.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 18. Lola can dedi ki:

  MerhabA güzel açıklamanız için teşekkür ederim. Benim sorunum geçen yıl steroid iğneleri ile kilo aldım. Ardından depresyon ilaçları kullandım, kilomda daha fazla artış oldu. 2 aydır ilaçlarıda bıraktım ve diyetteyim ve 2 haftadırda egzersiz yapıyorum. Son 3 gündür cardio ağırlık çalışıyorum. Fakat 1 gram bile veremedim. Ne yapabilirim bana yardımcı olursanız sevinirim.

  • Dr. İ. Can Çiftçi dedi ki:

   3 gün oldukça kısa bir süre. Sabırlı olup, kalori kısıtlaması yapıp egzersize devam edin. Eğer doğru uygularsanız ve bir probleminiz yoksa rahatça kilo verebilirsiniz.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 19. Yusuf ekrem dedi ki:

  Hocam öncelikle size şükranlarımı sunuyorum konuyla ilgili çok güzel ve ince detaylı bir yazı olmuş. Hocam ben fitnessa 2 ay önce 89 kiloda 1.70 boyunda başladım ilk ay kardio ve adaptasyon içerikli bir program yürüttük ve bir ay sonra ölçüm değerlerine baktığımızda kilom 84 boyum 172 ve kolum hariç vücudumun bütün bölümlerinde 2-3 santim incelme tespit edildi tabi bunlar sıkı bir diyet programıyla birlikte oldu. İkinci ay 10 gün kadar adaptasyon ve sonrasında ağırlık programı başlamıştı tabi bütün antrenmanlarımın sonunda kardio vardı ama çok fazla uyamıyordum aynı zamanda kilo vermeyi de durdurmuştu vücudum şuan iki haftadır salona gitmiyorum ve sadece günlük 3-6 km koşu yapıyorum ve kilom 80’e kadar düştü boyum ise 174 oldu hedefim 75 kilo ve bir ay daha ağırlık çalışmamayı düşünüyorum siz ne önerirsiniz

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar, iki ayda dört santimetre uzaman dikkatimi çekti. Umarım orada bir hata yoktur. İkinci olarak kas kütlesi artışı kilo veremediğin hissini oluşturabilir ama ben her zaman ağırlık antrenmanından yanayım. Eğer bir süre sonra kesin ağırlık antrenmanı yapacağım diyebiliyorsan bir süre daha erteleyebilirsin.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 20. Furkan dedi ki:

  Merhaba. Ben yağ yakımım için ağırlık antrenmanı yapmak istiyorum. Fakat bu sırada kas kaybı yaşamak istemiyorum. Hatta kas kütlesi kazanmak isiyorum. Bunun için kaldıracağım ağırlıkların boyutları ve set-tekrar sayıları hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim.
  Bu arada siteniz çok güzel verdiğiniz emeğe hayran kaldım.

 21. Derya Yücedağ dedi ki:

  Oh be! Araştırmadığım kaynak kalmamıştı. Nihayet kendimce düşünüp düşünüp de bilimsel bir dayanak bulamadığım konular netleşmiş oldu kafamda.

  Özellikle overtraining konusundaki bilgilendirme için çok teşekkürler. Kendimi yedim ne oluyor bana bu kadar kötü hissettirecek diye. Bu konuların ayrıntılarını merak edenler için overtraining konulu bir yazı yayınlarsanız da mükemmel olur. Böylece kaş yapayım derken göz çıkartan arkadaşlar doğruyu bulur.

  Sevgiler,

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Overtraining ile ilgili bir yazı var ama dediğiniz gibi onu genişletmek gerek.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 22. iilayy dedi ki:

  yazılar çok güzel..merak ettiğim herşeyin cevabını buldum 🙂 teşekkürler

Yazıya Yorum Yap

Makale konusu ile ilgili eklemek istediğiniz, sormak istediğiniz veya düzeltmek istediğiniz herhangi bir konuda yorum yapabilirsiniz...

Yorumu Gönder


close more
Dr. Can Çiftçi
close

Ne yapmak istiyorsun?

search