Kilo Aldırmayan İçkiler: Diyette Hangi İçki İçilir?

Diyet sürecinde alkol tüketimi yapma konusunda çok fazla korku var. Bu korkuları aşmanız için size kilo aldırmayan içkileri açıklamama izin verin.

Diyet yapıyorsunuz ve her şey harika gidiyor. Bir gün kutlamaya çağırıldınız ve alkol tüketeceksiniz. Barın karşısına yavaş adımlarla yürüdünüz ve siparişinizi almak için barmen yanınıza yaklaştı.

Tamam, filmi durdurabiliriz. Çünkü şuan diyetiniz için önemli bir dönüm noktasını yaşıyorsunuz. Eğer doğru içkiyi seçer ve mantıklı bir şekilde hareket ederseniz diyetiniz çok zarar görmeyecek.

Peki hangi içkiyi seçeceğinizi biliyor musunuz? Cevabınız hayır ise yazıyı okumaya devam edin.

Bu yazıda kilo aldırmayan içkiler ve özelliklerinden, diyette hangi içki içilir? sorusuna kadar birçok konuya değinecek, soruları cevaplayacağım.

Hazırsanız başlıyoruz!

Kilo aldırmayan içkiler

Aslında kilo aldırmayan içki kavramı yanlış. Çünkü:

  • Tüm alkoller kalori yüküne sahiptir.
  • Uzun süreli tüketim metabolizmanızı bozar ve kilo almanız için gerekli ortamı oluşturur.
  • Alkol ile beraber tüketilen ürünlerin (meze, kuruyemiş veya tatlılar) çoğu ciddi kalori yüküne sahiptir.

Durum böyle olunca kilo aldırmayan içki yerine daha az kilo aldıran içki seçeneklerine bakmalı, aşırıya kaçmamalı, uzun süre düzenli alkol almamalı ve alkol ile beraber sunulan atıştırmalıkları kontrolsüz şekilde tüketmemelisiniz.

Buraya kadar sanırım içkinin diyetinize verebileceği zararları tamamladık. Artık diyette hangi içki içilir? sorusunu cevaplamanın vakti geldi. Ama önce kalorileri gözden geçirelim.

Alkol Tipi Porsiyon Miktarı (ml) Kalori Miktarı (bir porsiyon)
Normal Bira 350 ml 153 Kalori
Light Bira 350 ml 103 Kalori
Cin,Rom,Votka,Viski 45 ml 97 Kalori
Likör Tipleri 45 ml 165 Kalori
Kırmızı Şarap 150 ml 125 Kalori
Beyaz Şarap 150 ml 121 Kalori
Şampanya 120 ml 84 Kalori
Martini 65 ml 124 Kalori
Cosmopolitan 80 ml 146 Kalori
Margarita 120 ml 168 Kalori

Rakamlar yaklaşık değerleri ifade etmektedir.

Diyette hangi içki içilir?

Tabloda gördüğünüz üzere hiçbir besleyici değeri olmayan kaloriler havada uçuşuyor. Ama hala alkol tüketmek istiyorsanız sizin için önerilerim olacak.

Öncelikle alkol tiplerini gruplara ayırdım ve diyette tüketilme önceliklerin göre sıraladım. “İyi” tanımlaması; diyette içki tüketecekler için diğer tüm alkol tiplerine kıyasla “daha uygun” olanları sıralar. Normal sınırlarda diyette hiçbir zaman alkol tüketimini tavsiye etmediğimi tekrardan hatırlatmak istiyorum.

En iyiler: Yüksek alkol oranına sahip, az kalori ve karbonhidrat içeren cin, rom, viski ve vodka olacak. Bu alkol tipleri kilo almamak için kullanılabilir.

İyiler: Ortalama alkol oranına sahip, düşük miktarda karbonhidrat içeren kırmızı/beyaz şarap ve şampanya olarak kullanılabilir.

Kötüler: Alkol miktarı değişken olsa da ciddi şekilde karbonhidrat içeren bira ve likör kötüler sınıfında. Ayrıca neredeyse tüm kokteyl tipleri ihtiva ettiği tatlandırıcılar ile beraber kötü bir seçenek haline geliyor.

Kilo aldırmayan içkiler: Sonuç

Alkol tüketimi her zaman kilo almanızı kolaylaştıran bir ortam oluşturur. Ayrıca oluşturduğu kalori fazlası kilo alma sürecini hızlandırır.

Size alkol tüketimi ile ilgili birkaç öneride bulunamak istiyorum.

  • Düzenli alkol tükettiğiniz günler oluşturmayın. Bu bağımlılık oluşmasına neden olur.
  • Atıştırmalıkları kısıtlayın.
  • Haftada en fazla bir gün alkol tüketin.
  • Alkol alacağınız günlerde kendinize bir sınır belirleyin ve o miktardan fazlasını tüketmeyin.
  • Düşük kalorili, yüksek alkollü içkiler tercih edin. En kötü tercih kokteyl tarzı içecekler olacaktır.
  • Aşırıya kaçmayın.

Alkollü araç kullanmamanızı konu dışı olsa da belirtmek ve rica istiyorum. Hayatınız değerli!

Alkol tüketimi, spor ve diyet ile ilgili tüm sorunları araştırmalar ışığında incelediğim daha ayrıntılı bilgi alabileceğiniz diyet ve egzersiz temposunda alkol tüketimi adlı yazımı ayrıca okumanızı tavsiye ediyorum.

icon

Lynitine L-Carnitine Complex'e Göz Atın!

Dr. Can Çiftçi'nin formülize ettiği, kilo verme sürecinde karşılaşabileceğiniz tüm sorunlar için yeni bitkisel kaynaklı ürünümüzü incelemek için tıklayın!

Ürünü İncele
Dr Can Avatar

Dr. Can Çiftçi Hakkında

Eğitimini Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde tamamlayan Dr. Can kar amacı gütmeyen ve tarafsız bir girişim olan Fitekran.com sitesini 2013 yılında kurdu. Obezite, onkoloji beslenmesi, fitoterapi, sporcu sağlığı, nadir hastalıklar, fonksiyonel tıp ve patofizyoloji ile ilgilenen Dr. Can kendi kliniğinde fitoterapi uzmanı ve konsültan hekim olarak çalışmaktadır.