Günlük Kalori İhtiyacı Hesaplayıcı

Kalori ihtiyacı hesaplama aracıyla kolayca diyete başlayabilirsiniz. Çünkü günlük kalori ihtiyacını bilmek iyi bir diyet oluşturmak için en önemli etken.

Sonuç
_ _ _ _

Kalori ihtiyacı kişinin kilo değişim hedeflerini gerçekleştirmek için bilmesi gereken yegane noktalardan birisi. Bu sebeple kalori ihtiyacını hesaplamak oldukça önemli.

Kalori ihtiyacını hesaplama sürecinde ise karşımıza birçok değişken çıkıyor. Sonucu değiştiren en önemli değişken ise kişinin cinsiyeti, yaşı, boyu, kilosu ve yaptığı egzersiz miktarı.

Bu değerleri kullanarak birçok bilim adamı farklı formüller üretmiş. Yukarıda gördüğünüz hesaplayıcı ise ortaya çıkan en tutarlı formülü kullanmaktadır.

Kaç kalori almalıyım?

Kilo verme, koruma ve kilo alma sürecine almanız gereken kaloriyi hesaplamak için yukarıdaki hesaplama aracını kullanarak kalori ihtiyacınızı bulmanız gerekiyor.

Günlük kalori ihtiyacınızı bulduktan sonra hedefinize göre yapmanız gerekenleri aşağıda sıraladım.

Kilo vermek için: Günlük kalori ihtiyacınızdan daha az kalori alarak açık yaratmanız gerekiyor. Çok fazla açık bırakmak bedeninizde stres oluşturarak kilo verme sürecinize zarar verebilir. Bu sebeple yavaş ve kararlı kilo verme hedefiyle kalori açığı oluşturmalısınız.

Ayrıntılı bilgi için kilo verme sürecinde size yardımcı olmasını umduğum kilo vermek istiyorum adlı yazımı okuyabilirsiniz.

Kilo korumak için: Günlük almanız gereken kaloriye yakın bir diyet programı hazırlamalısınız. Eğer kilo korumak istiyorsanız almanız gereken kaloriyi, günlük kalori ihtiyacı +-150 kalori olarak hesaplayabilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi için kilonuzu koruma yollarını ayrıntılı olarak açıkladığım kilo koruma rehberi adlı yazımı okuyabilirsiniz.

Kilo almak için: Günlük almanız gereken kaloriden daha fazla besin tüketmelisiniz. Buradaki önemli nokta ise hızlı kilo alımını hedeflememek olmalı. Zira hızlı kilo almak için aşırı kalori tüketimi yağ kütlesinin artışına neden olacaktır.

Kilo almak için yapmanız gerekenleri nasıl kilo alınır? adlı yazımda bulabilirsiniz.

Kalori her şey değil!

Kalori sadece enerjiyi ifade etme biçimi. Bu açıdan bakıldığında ne kadar enerji aldığınız kadar, aldığınız enerjiyi hangi kaynaklardan aldığınız da önemlidir. Bu sebeple iyi bir makro besin dağılımı şart. Konuyla ilgili ayrıntılı bilgiyi tüm kaloriler eşit mi? adlı yazımdan öğrenebilirsiniz.

Birçok farklı diyet programında birçok farklı öneri bulunmasına rağmen; uzun süredir araştırdığım ve faydasını birçok hasta üzerinde gördüğüm düşük karbonhidratlı beslenme tarzlarını tavsiye edeceğim.

Düşük karbonhidratlı beslenme tarzlarını açıkladığım yazılarıma düşük karbonhidrat diyeti tüketimi rehberi sayfasına gidebilirsiniz.

Son olarak kalori ihtiyacı aracını kullanıp doğru kalori değerini bulduysanız sıradaki aşama makro dağılımını öğrenmek olmalı.

Kalori ihtiyacınıza göre makro dağılımını hesaplamak istiyorsanız makro hesaplayıcısı sayfasına gidebilirsiniz.

Diğer Hesaplayıcıları Kullanın

icon

Lynitine L-Carnitine Complex'e Göz Atın!

Dr. Can Çiftçi'nin formülize ettiği, kilo verme sürecinde karşılaşabileceğiniz tüm sorunlar için yeni bitkisel kaynaklı ürünümüzü incelemek için tıklayın!

Ürünü İncele
Dr Can Avatar

Dr. Can Çiftçi Hakkında

Eğitimini Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde tamamlayan Dr. Can kar amacı gütmeyen ve tarafsız bir girişim olan Fitekran.com sitesini 2013 yılında kurdu. Obezite, onkoloji beslenmesi, fitoterapi, sporcu sağlığı, nadir hastalıklar, fonksiyonel tıp ve patofizyoloji ile ilgilenen Dr. Can kendi kliniğinde fitoterapi uzmanı ve konsültan hekim olarak çalışmaktadır.