Makro Hesaplayıcı

Diyetteki makrolar hangi besinleri tüketeceğinizi belirler. Peki sizin makrolarınız? Makro besin hesaplayıcıyla kolayca makro miktarınızı bulabilirsiniz.

Sonuç
_ _ _ _
Doğru makroyu bulmak için almanız gereken kaloriyi bilmeniz gerekiyor. Kalori ihtiyacınızı hesaplamak için tıklayın!

Aldığınız kalorinin yanında bu kaloriyi hangi kaynaklardan karşıladığınız da oldukça büyük önem taşır. Bu sebeple diyette makrolarınızı ayarlamanız oldukça önemli.

Birçok farklı yöntem olmasına rağmen sağlıklı yaşam sürecine daha etkili olduğunu düşündüğüm düşük karbonhidrat ve yüksek yağ içeren beslenme tarzlarını her zaman tavsiye etmekteyim.

Makro besin hesaplama

Hesaplayıcıyı kullanırken en başta bulunan kalori bölümüne günlük hedef kalori miktarını yazmanız gerekiyor. Eğer almanız gereken kalori miktarını bilmiyorsanız kalori hesaplayıcı sayfasına giderek kalori ihtiyacınızı öğrenebilirsiniz.

Ardından tüketmek istediğiniz makroların yüzdesini mevcut kutulara yazarak %100’e tamamlayın. Hesaplayıcının size almanız gereken makroları oluşturduğunu göreceksiniz.

Düşük karbonhidratlı bir diyet yapmak istiyorsanız günlük karbonhidrat alımını 100 gramın altında tutmanız gerekiyor. Eğer ketojenik diyet yapacaksanız günlük almanız gereken karbonhidrat için sınır 50 gram.

Protein alım miktarı ile ilgili bilgi almak için günde kaç gram protein almalıyım? adlı yazımı okuyabilirsiniz.

Sonuç olarak hedeflediğiniz değerleri istediğiniz şekilde oluşturana kadar hesaplayıcının yüzdelerini değiştirebilirsiniz.

close more
Dr. Can Çiftçi
close

Ne yapmak istiyorsun?

search