Diyet: Aşırı Yeşil Çay Tüketimi Kilo Aldırabilir!

Yeşil çay birçok konuda faydalı bir besin. Ama aşırı tüketimi zararlı olabilir. Bu yazda yeşil çay kilo aldırabilir mi sorusunu inceledik.

Son zamanlarda sağlıklı yaşam ve kilo verme konusunda yeşil çay yeni formül olma yolunda emin adımlarla ilerliyor(du).

Bu ilerleyişin en önemli sebebi olan yeşil çayın kilo vermeye etkisi duyuldukça aşırıya kaçan birçok insan ortaya çıktı ve artık “günde 5 bardak yeşil çay içiyorum” örnekleri çoğalmaya başladı.

Son araştırmalar ise aşırı yeşil çay tüketimi hakkında önemli bulgular edinmemize sebep oldu.

Bu bulguları uzun zamandır takip ediyordum ve artık paylaşmaya hazırım. Başlıyoruz!

Tiroid hormonlarının önemi

Yeşil çay yazısında tiroid hormonunun ne işi var diye sorabilirsiniz. Merak etmeyin, çok önemli bir bağlantı mevcut. Sadece kısa birkaç bilgi. Göz atmanızı tavsiye ediyorum.

Tiroid hormonları vücut üzerinde hayati ve önemli etkilere sahip. Bu özelliklerden en önemli iki tanesi ise metabolik hızın düzenlenmesi ve büyümenin optimize edilmesi olarak sıralanabilir.

Bütün insanlarda metabolizma hızının arttırılması yani hücre düzeyinde enerji harcanmasının arttırılmasında kilit rol oynayan tiroid hormonları ayrıca büyüme dönemindeki çocuklarda büyümenin devam ettirilmesinde oldukça önemli.

Tiroid hormonlarının büyüme ve metabolizma hızına etkileri o kadar önemli ki tiroid hormon düzeyleri az olan insanlarda hızla kilo alma gerçekleşirken, çocuklarda büyüme ve gelişmenin durması kaçınılmaz.

Erkek cinsiyetinde düşük tiroid hormonu düzeylerinin testosteron miktarını azalttığını ise eklemem gerekiyor.

Yeşil çay ve tiroid hormonları

Tiroid hormonlarının kilo verme konusunda ne kadar önemli olduğunu yukarıda kısaca anlatmaya çalıştım.

Peki yeşil çay tiroid hormonlarını nasıl etkiliyor? sorusu aklınıza gelebilir. Gelin araştırmalar ile beraber inceleyelim.

İlk bulgu

Kilo verme ve yeşil çay konusundaki en önemli açıklamalardan biri 2013 yılında University College of Science & Technology’den geldi. Bu demeçte yeşil çayın anti-tiroid etkisinden bahsediliyordu.

Hatta bu açıklamadan sonra aşırı yeşil çay tüketen kişiler birçok mecrada halsiz ve mutsuz olduklarından söz etmeye başladı. Bu durum tiroid hormonu eksikliğinden kaynaklanabilirdi. Bu durum araştırmaları yakından takip etmeme sebep oldu.

İkinci bulgu

İkinci bulgumuz Japonya’dan. Japonya’da yapılan bir araştırmada yeşil çay ekstresi verilen farelerin tiroid hormonlarının düştüğü (T3 ve T4) görüldü.

Araştırmanın devamında testosteron ve östrojen düşüşünün görülmesi ise tiroid hormonunun yanında yeşil çayın etken maddesinin testosteron ve östrojen üreten enzimleri bloke ettiğini düşünmemize sebep oldu.

Son bulgu

Son bulgu aslında en değerli araştırmamız. Araştırma 2015 yılında fareler üzerinde yapılıyor. 30 fare araştırmaya alınıyor ve 6’şar farelik 5 gruba ayrılıyor.

İlk grup kontrol grubu, ikinci grup %5 gm (etken madde içeren) yeşil çay (yaklaşık 1 litre yeşil çaya denk geliyor), üçüncü grup PTU tedavisi, dördüncü grup kafein ve son grup ise florid alıyor.

PTU şuan insanlarda yüksek tiroid hormonlarını düşürmek için tercih edilen ilk ilaçlardan biri. Ayrıca floridde buna benzer bir etkiye sahip. Araştırmada bu iki maddenin kullanım sebebi ise tiroid hormonlarının düşüşünü gözlemlemek ve yeşil çay ile karşılaştırmak.

Sonuçlardan PTU, yeşil çay ve Florid’e ait olanları bir tabloda topladım. Hemen aşağı bakalım.

Yukarıda da görüldüğü üzere yeşil çay tiroid hormonu düzeylerini azaltan ilaçlara yakın bir düzeyde tiroid hormonu düzeylerini azaltıyor. Ayrıca kilo alımını %3-5 arası arttırıyor.

Sonuç olarak

Yeşil çay hem lezzeti hemde sağlıklı etkilerinin yanında aşırı dozlarda ondan beklenilen amaçların dışında etki gösterebiliyor. Dikkatli olmak ve kararında tüketmek bütün besinler için olduğu gibi yeşil çay için de geçerli.

Ayrıca tiroid hormonlarının azalması çocuklarda büyüme ve gelişmeyi engelleyebilir. Bu sebeple çocukların yeşil çay tüketimine iki kat dikkat etmeli ve ergenlik sürecinde kilo vermeye çalışan gençlerin aşırı tüketimine izin verilmemeli.

Paracelsus’un bu konu hakkında söylediği harika bir söz ile yazıyı bitirmek istiyorum.

“Her şey zehirdir ve hicbir şey zehirsiz degildir. Yalniz dozunda alinan şeyler, zehir olmaktan çıkar.”

Yazıya Yorumlar

Aşırı Yeşil Çay Tüketimi Kilo Aldırabilir! yazısı için gelen yorumlar ve tartışmalar...

 1. yusufmeister dedi ki:

  Yazınızı okuduktan sonra haddinden fazla yeşil çay tükettiğii fark ettim. çok faydalı oldu. Teşekkürler!

 2. ibrahim dedi ki:

  Selamlar,
  tüm yazı boyunca araştırma sonuçları falan var ama en değerli ve önemli bilgi olan “aşırı”nın tanımı yok? Ben şimdi neye göre kime göre aşırı yeşil çay tükettiğimi nereden bileceğim? Bilimsel bir yazıdan çok gazete sağlık köşesi yazısı gibi olmuş. Yusuf kardeş de nasıl haddinden fazla tükettiğini çıkarmış anlamadım?

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Eğer bir gazeetede böyle bir bilimsel çalışmayı sonuçları ile görürsen lütfen bana da bildir İbrahim. Gazeteye abone olmak isterim zira.

   Ayrıca yukarıda yaklaşık 4 bardak yeşil çayın tiroid hormonlarını azalttığından bahsetmişim. Sınır maksimum 4-5 bardak olarak tutulmakta anlayacağın.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 3. hatice dedi ki:

  gerçekten doğru bende farkettim

 4. Sercan dedi ki:

  Okadar güzel bir sitesinizki ne arasam araştırmalarıyla kaynaklarıyla birlikte buluyorum. Emeğinize sağlık.

  Yeşil çayın gerçekten kilo verdirdiğini, nekadar verdirdiğini, insanlar üzerinde yapılan araştırmalar gibi bilgilerin, tabloların gösterildiği bir konununz varmı ? Veya siz bilgi verebilirmisiniz ? Etkisi nekadar ayda şukadar daha etkisi olur falan diye.

  Birde piyasadaki satılan yeşil çayların hiçbirisi yeşil çay değil boşuna almayın falan diye bir yazı okudum doğrumu ? Doğruysa nerden hangisini almamı önerirsiniz ?

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Direkt olarak yeşil çayın kilo verme üzerine etkisine dair bir konum yok. Eğer yazarsam mutlaka haberdar edeceğim Sercan.

   Bu arada ben yeşil çayı özel olarak yurt dışından getirtiyorum. Bu sebeple ülkemizdeki markalar hakkında bir bilgim yok maalesef.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 5. Oğuzhan dedi ki:

  Çok güzel bir yazı olmuş gerçekten. Gün içerisinde aşırı derecede içmek faydadan çok zarara neden olacaktır.

 6. Basak Aldi dedi ki:

  Her gun gunde 1 bardak uzun vadede asiri miktar etkisi yaratir mi acaba?

 7. sema dedi ki:

  Can bey marketlerdeki sallama yesil çayları oneriyormusunuz?
  Yesil cayin faydalarindan istifade edebilmek icin netur yesil cay kullanmaliyiz,?tesk,

 8. Tülin ATEŞAL dedi ki:

  Yeşil çayı pek sevmiyorum ancak siyah çayı çok tüketiyorum…yeşil siyah aynı etkiye sahipmidir?

Yazıya Yorum Yap

Makale konusu ile ilgili eklemek istediğiniz, sormak istediğiniz veya düzeltmek istediğiniz herhangi bir konuda yorum yapabilirsiniz...

Yorumu Gönder


close more
Dr. Can Çiftçi
close

Ne yapmak istiyorsun?

search