Aşırı Yeşil Çay Tüketimi Kilo Aldırabilir!

Yeşil çay birçok konuda faydalı bir besin. Ama aşırı tüketimi zararlı olabilir. Bu yazda yeşil çay kilo aldırabilir mi sorusunu inceledik.

Son zamanlarda sağlıklı yaşam ve kilo verme konusunda yeşil çay yeni formül olma yolunda emin adımlarla ilerliyor(du).

Bu ilerleyişin en önemli sebebi olan yeşil çayın kilo vermeye etkisi duyuldukça aşırıya kaçan birçok insan ortaya çıktı ve artık “günde 5 bardak yeşil çay içiyorum” örnekleri çoğalmaya başladı.

Son araştırmalar ise aşırı yeşil çay tüketimi hakkında önemli bulgular edinmemize sebep oldu.

Bu bulguları uzun zamandır takip ediyordum ve artık paylaşmaya hazırım. Başlıyoruz!

Tiroid hormonlarının önemi

Yeşil çay yazısında tiroid hormonunun ne işi var diye sorabilirsiniz. Merak etmeyin, çok önemli bir bağlantı mevcut. Sadece kısa birkaç bilgi. Göz atmanızı tavsiye ediyorum.

Tiroid hormonları vücut üzerinde hayati ve önemli etkilere sahip. Bu özelliklerden en önemli iki tanesi ise metabolik hızın düzenlenmesi ve büyümenin optimize edilmesi olarak sıralanabilir.

Bütün insanlarda metabolizma hızının arttırılması yani hücre düzeyinde enerji harcanmasının arttırılmasında kilit rol oynayan tiroid hormonları ayrıca büyüme dönemindeki çocuklarda büyümenin devam ettirilmesinde oldukça önemli.

Tiroid hormonlarının büyüme ve metabolizma hızına etkileri o kadar önemli ki tiroid hormon düzeyleri az olan insanlarda hızla kilo alma gerçekleşirken, çocuklarda büyüme ve gelişmenin durması kaçınılmaz.

Erkek cinsiyetinde düşük tiroid hormonu düzeylerinin testosteron miktarını azalttığını ise eklemem gerekiyor.

Dr Can Avatar

Dr. Can'ın YouTube Kanalı!

Sizin için hazırladığım videoları kaçırmamak için youtube kanalıma abone olmak için buraya tıklayın.

Yeşil çay ve tiroid hormonları

Tiroid hormonlarının kilo verme konusunda ne kadar önemli olduğunu yukarıda kısaca anlatmaya çalıştım.

Peki yeşil çay tiroid hormonlarını nasıl etkiliyor? sorusu aklınıza gelebilir. Gelin araştırmalar ile beraber inceleyelim.

İlk bulgu

Kilo verme ve yeşil çay konusundaki en önemli açıklamalardan biri 2013 yılında University College of Science & Technology’den geldi. Bu demeçte yeşil çayın anti-tiroid etkisinden bahsediliyordu.

Hatta bu açıklamadan sonra aşırı yeşil çay tüketen kişiler birçok mecrada halsiz ve mutsuz olduklarından söz etmeye başladı. Bu durum tiroid hormonu eksikliğinden kaynaklanabilirdi. Bu durum araştırmaları yakından takip etmeme sebep oldu.

İkinci bulgu

İkinci bulgumuz Japonya’dan. Japonya’da yapılan bir araştırmada yeşil çay ekstresi verilen farelerin tiroid hormonlarının düştüğü (T3 ve T4) görüldü.

Araştırmanın devamında testosteron ve östrojen düşüşünün görülmesi ise tiroid hormonunun yanında yeşil çayın etken maddesinin testosteron ve östrojen üreten enzimleri bloke ettiğini düşünmemize sebep oldu.

Son bulgu

Son bulgu aslında en değerli araştırmamız. Araştırma 2015 yılında fareler üzerinde yapılıyor. 30 fare araştırmaya alınıyor ve 6’şar farelik 5 gruba ayrılıyor.

İlk grup kontrol grubu, ikinci grup %5 gm (etken madde içeren) yeşil çay (yaklaşık 1 litre yeşil çaya denk geliyor), üçüncü grup PTU tedavisi, dördüncü grup kafein ve son grup ise florid alıyor.

PTU şuan insanlarda yüksek tiroid hormonlarını düşürmek için tercih edilen ilk ilaçlardan biri. Ayrıca floridde buna benzer bir etkiye sahip. Araştırmada bu iki maddenin kullanım sebebi ise tiroid hormonlarının düşüşünü gözlemlemek ve yeşil çay ile karşılaştırmak.

Sonuçlardan PTU, yeşil çay ve Florid’e ait olanları bir tabloda topladım. Hemen aşağı bakalım.

Yukarıda da görüldüğü üzere yeşil çay tiroid hormonu düzeylerini azaltan ilaçlara yakın bir düzeyde tiroid hormonu düzeylerini azaltıyor. Ayrıca kilo alımını %3-5 arası arttırıyor.

Sonuç olarak

Yeşil çay hem lezzeti hemde sağlıklı etkilerinin yanında aşırı dozlarda ondan beklenilen amaçların dışında etki gösterebiliyor. Dikkatli olmak ve kararında tüketmek bütün besinler için olduğu gibi yeşil çay için de geçerli.

Ayrıca tiroid hormonlarının azalması çocuklarda büyüme ve gelişmeyi engelleyebilir. Bu sebeple çocukların yeşil çay tüketimine iki kat dikkat etmeli ve ergenlik sürecinde kilo vermeye çalışan gençlerin aşırı tüketimine izin verilmemeli.

Paracelsus’un bu konu hakkında söylediği harika bir söz ile yazıyı bitirmek istiyorum.

“Her şey zehirdir ve hicbir şey zehirsiz degildir. Yalniz dozunda alinan şeyler, zehir olmaktan çıkar.”

icon

Lynitine L-Carnitine Complex'e Göz Atın!

Dr. Can Çiftçi'nin formülize ettiği, kilo verme sürecinde karşılaşabileceğiniz tüm sorunlar için yeni bitkisel kaynaklı ürünümüzü incelemek için tıklayın!

Ürünü İncele
Dr Can Avatar

Dr. Can Çiftçi Hakkında

Eğitimini Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde tamamlayan Dr. Can kar amacı gütmeyen ve tarafsız bir girişim olan Fitekran.com sitesini 2013 yılında kurdu. Obezite, onkoloji beslenmesi, fitoterapi, sporcu sağlığı, nadir hastalıklar, fonksiyonel tıp ve patofizyoloji ile ilgilenen Dr. Can kendi kliniğinde fitoterapi uzmanı ve konsültan hekim olarak çalışmaktadır.