Büyüme Hormonu (GH) Arttıran 9 Besin

Daha yüksek büyüme hormonu düzeyi bütün sporcuların hayali. 

Peki doğal yollardan yediklerinizi değiştirerek büyüme hormonu düzeyini arttırmak mümkün mü?

Bu yazıda büyüme hormonu düzeyinizi arttıracak 9 besin önerisinde bulunacağız. Daha yüksek büyüme hormonu düzeyi ise size

 • Daha güçlü ve büyük kaslar
 • Daha genç bir vücut
 • Daha yağsız bir beden

vaat ediyor. Büyüme hormonu hakkında ayrıntılı bilgi almak için büyüme hormonu (GH) rehberine göz atabilirsiniz.

Hazırsanız işte büyüme hormonu arttıran besinler!

bakla

Bakla

Doğal bir L-dopa kaynağı olan bakla büyüme hormonu (GH) arttırmakta oldukça yetenekli.

Büyüme hormonu konusundaki yeteneği testosteron üzerinde de devam ettiren baklayı diyetinizden asla çıkarmayın.

Testosteron arttıran diğer besinleri merak ediyorsanız testosteron arttıran besinler adlı yazımı okuyabilirsiniz.

Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi sizin için oldukça besleyici ve sağlıklı bir tercih. Hindistan cevizi yağı ise birçok özelliği ile size daha sağlıklı bir yaşam vaat etmeye devam ediyor.

1978 yılında yapılan bir araştırma ise hindistan cevizi yağı tüketiminden 30 ile 90 dakika sonra büyüme hormonunda meydana gelen artışı göstermiş.

Mineral ve vitaminden zengin bu yağı tüketmeyi unutmayın!

ananas

 

Ananas

Klinik endokrinoloji dergisinin (Journal of Clinical Endocrinology) yayınladığı bir araştırma uyku öncesi tüketilen ananasın büyüme hormonu düzeyinin arttırılmasına yardım ettiğini göstermiş.

Büyüme hormonu (GH) düzeyini arttırmak isteyenler için lezzetli bir tercih!

Uyku öncesi yoğun beslenme kan şekerini arttırarak yağlanmanıza sebep olabilir. Ayrıca yüksek kan şekeri büyüme hormonu düzeyini düşürür. Bu sebeple uyku öncesi ve gece saatlerinde meyve tüketimini sınırlayın.

meyve kurusu

Kuru meyveler

İçeriğinde bulunan L-arginine aminoasidi ile büyüme hormonu üretimini ve salınımını tetikleyen kuru meyveler büyüme hormonunu etkin bir şekilde arttırmanızı sağlayabilir.

L-arginine bakımından zengin diğer besinler ise

 • Soya,
 • Susam, ayçiçeği,
 • Esmer pirinç, yulaf ezmesi,
 • Fermante besinler (özellikle yoğurt)

olarak sıralanabilir.

kırmızı pancar

Kırmızı pancar

Hormonal sisteminizi birçok farklı mekanizma ile olumlu yönde etkileyen kırmızı pancarın tek etkisi testosteron düzeyinizi arttırmak değil.

Nitrik oksit düzeyini arttırarak antrenman performansınızı olumlu etkileyen kırmızı pancar ayrıca kanınızı daha alkali bir hale getirerek hormon üreten sistemlerin daha iyi çalışmasını sağlar.

Bu durum size daha fazla büyüme hormonu kazandırmak ile beraber daha sağlıklı bir beden sunar.

Salatalarınıza kırmızı pancar eklemeye ne dersiniz?

İşlenmemiş çikolata

Triptofan ile tanışın. Triptofan beyinde bulunan büyüme hormonunun salgılandığı hipofiz bezini uyarır. Bu uyarı daha fazla büyüme hormonu salgılanması ile sonuçlanır.

Ayrıca triptofan uyku kalitesini arttırır. Uyku hakkında ayrıntılı bilgi almak ve daha iyi bir uyku için önerilerime kulak vermek isterseniz uyku hakkında her şey adlı yazımı okuyabilirsiniz.

İşlenmemiş çikolata ise triptofan açısından bilinen en zengin besinlerden bir tanesi.

Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise çikolatayı gerçekten işlenmemiş olarak almak. Çünkü uygulanan ısıl işlem ihtiyacınız olan bütün aminoasitlerin bozulmasına ve kullanılmaz hale gelmesine sebep olur.

Karpuz

Karpuz yoğun olarak L-citrulline adı verilen bir aminoasit içerir. Bu aminoasit ise vücutta L-arginine aminoasidine rahatça dönüşebilir.

Büyüme hormonunu arttırmak için lezzetli bir tercih, değil mi?

goji meyvesi

Goji meyvesi

Ülke olarak yeni yeni tanıdığımız goji meyvesi 22 mineral, birçok vitamin ve yağ asidi içeriyor. İçerdiği bu besin maddeleri büyüme hormonu sentezi için harika bir kaynak oluşturmakta.

Goji meyvesi “sesquiterpenoids” adı verilen büyüme hormonu üretimini arttıran bir madde içerir. Ayrıca goji L-glutamine ve L-arginine bakımından oldukça zengin bir kaynak.

Ahududu

Melatonin düzeyinizi arttırmanıza yardımcı olan bu değerli besinin araştırmalar ile büyüme hormonunu %157 oranında arttırdığı görülmüş.

Melatonin düzeyinizi arttırmanıza yardım edecek diğer besinleri

 • Muz
 • Arpa
 • Pirinç
 • Domates
 • Portakal

olarak sıralayabiliriz.

Ayrıca daha iyi bir uyku için kullanabileceğiniz bu besinleri tüketmeyi unutmayın.

Büyüme hormonu düzeyinizi arttırmaya hazırsınız. Beklemeyin, hadi mutfağa!

Bir Doktorun Gözünden Enerji İçecekleri

Enerji içecekleri ile ilgili birçok soru alıyorum ve bu konu hakkında çokça şehir efsanesi mevcut. Bu sebeple enerji içecekleri hakkında etraflıca bir yazı yazmak istedim. Bu yazıda enerji içeceği nedir sorusunun cevabından, enerji içeceklerinin içerdiği maddeler ve etkilerine, enerji içeceği zararlı mı sorusunun cevabından, enerji içeceği hakkında yapılmış araştırmalara kadar birçok konuya değineceğim. Hatta ve […]

Yağ Yaktıran Besinler

Diyetinizi gözden geçirmenin vakti gelmedi mi ? Daha yavaş mı kilo veriyorsunuz ? Bu yazıda yağ yakımını hızlandıracak besinleri inceledik. Artık daha kolay ve hızlı kilo vermek için diyetinizi tekrardan gözden geçirebilirsiniz. Kırmızı biber İçeriğinde bulunan kapsasin bileşiği sayesinde iştahınızı frenlemeye ve metabolizmanızı hızlandırmaya yardım eden kırmızı biberi sofranızdan eksik etmemelisiniz. Ayrıca vitamin ve mineral içeriği […]


Yorumlar
 1. İbrahim örs dedi ki:

  Hocam merhaba emeğinize sağlık çok sagolun.Growth hormonunu arttıracak besinler hakkında bilgi verirmisiniz…

 2. daryoush ghahremanpour dedi ki:

  çok nefis ve yararlı ellerinize sağlık başarılar dilerim .
  kendine ili bak
  hoşça kal
  Dr.D. kahraman

 3. murat meşe dedi ki:

  merhaba hocam yazılarınız çok güzel neden bir youtube kanalı açmıyorsunuz çok iyi olur saygılar

 4. Aram brusk dedi ki:

  Merhaba hocam ben emziren bir anneyim bu yiyecekleri yemem yada bebeğim ek gıdaya geçince yedirmem bebek yaşta etkili olur mu?

Yazıya Yorum Yap

Makale konusu ile ilgili eklemek istediğiniz, sormak istediğiniz veya düzeltmek istediğiniz herhangi bir konuda yorum yapabilirsiniz. Saygı kuralları çerçevesinde ve düzgün Türkçe ile kaliteli bir biçimde oluşturulmamış yorumlar dikkate alınmayacaktır.

Yorumu Gönder


close more_vert
Dr. Can Çiftçi
close