Büyüme Hormonu (GH) Arttıran 9 Besin

Büyüme hormonu düzeylerini arttırmak için kullanabileceğiniz önemli besinleri bu yazıda inceledik. Daha fazla büyüme hormonu için bu yazıyı mutlaka okuyun

Daha yüksek büyüme hormonu düzeyi bütün sporcuların hayali. 

Peki doğal yollardan yediklerinizi değiştirerek büyüme hormonu düzeyini arttırmak mümkün mü?

Bu yazıda büyüme hormonu düzeyinizi arttıracak 9 besin önerisinde bulunacağız. Daha yüksek büyüme hormonu düzeyi ise size

 • Daha güçlü ve büyük kaslar
 • Daha genç bir vücut
 • Daha yağsız bir beden

vaat ediyor. Büyüme hormonu hakkında ayrıntılı bilgi almak için büyüme hormonu (GH) rehberine göz atabilirsiniz.

Hazırsanız işte büyüme hormonu arttıran besinler!

Bakla

Doğal bir L-dopa kaynağı olan bakla büyüme hormonu (GH) arttırmakta oldukça yetenekli.

Büyüme hormonu konusundaki yeteneği testosteron üzerinde de devam ettiren baklayı diyetinizden asla çıkarmayın.

Testosteron arttıran diğer besinleri merak ediyorsanız testosteron arttıran besinler adlı yazımı okuyabilirsiniz.

Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi sizin için oldukça besleyici ve sağlıklı bir tercih. Hindistan cevizi yağı ise birçok özelliği ile size daha sağlıklı bir yaşam vaat etmeye devam ediyor.

Diğer sağlıklı yağ kaynaklarını incelemek için en sağlıklı yağlar adlı yazımı okumanızı tavsiye ediyorum.

1978 yılında yapılan bir araştırma ise hindistan cevizi yağı tüketiminden 30 ile 90 dakika sonra büyüme hormonunda meydana gelen artışı göstermiş.

Mineral ve vitaminden zengin bu yağı tüketmeyi unutmayın!

 

Ananas

Klinik endokrinoloji dergisinin (Journal of Clinical Endocrinology) yayınladığı bir araştırma uyku öncesi tüketilen ananasın büyüme hormonu düzeyinin arttırılmasına yardım ettiğini göstermiş.

Büyüme hormonu (GH) düzeyini arttırmak isteyenler için lezzetli bir tercih!

Uyku öncesi yoğun beslenme kan şekerini arttırarak yağlanmanıza sebep olabilir. Ayrıca yüksek kan şekeri büyüme hormonu düzeyini düşürür. Bu sebeple uyku öncesi ve gece saatlerinde meyve tüketimini sınırlayın.

Kuru meyveler

İçeriğinde bulunan L-arginine aminoasidi ile büyüme hormonu üretimini ve salınımını tetikleyen kuru meyveler büyüme hormonunu etkin bir şekilde arttırmanızı sağlayabilir.

L-arginine bakımından zengin diğer besinler ise

 • Soya,
 • Susam, ayçiçeği,
 • Esmer pirinç, yulaf ezmesi,
 • Fermante besinler (özellikle yoğurt)

olarak sıralanabilir.

Kırmızı pancar

Hormonal sisteminizi birçok farklı mekanizma ile olumlu yönde etkileyen kırmızı pancarın tek etkisi testosteron düzeyinizi arttırmak değil.

Nitrik oksit düzeyini arttırarak antrenman performansınızı olumlu etkileyen kırmızı pancar ayrıca kanınızı daha alkali bir hale getirerek hormon üreten sistemlerin daha iyi çalışmasını sağlar.

Bu durum size daha fazla büyüme hormonu kazandırmak ile beraber daha sağlıklı bir beden sunar.

Salatalarınıza kırmızı pancar eklemeye ne dersiniz?

İşlenmemiş çikolata

Triptofan ile tanışın. Triptofan beyinde bulunan büyüme hormonunun salgılandığı hipofiz bezini uyarır. Bu uyarı daha fazla büyüme hormonu salgılanması ile sonuçlanır.

Ayrıca triptofan uyku kalitesini arttırır. Uyku hakkında ayrıntılı bilgi almak ve daha iyi bir uyku için önerilerime kulak vermek isterseniz uyku hakkında her şey adlı yazımı okuyabilirsiniz.

İşlenmemiş çikolata ise triptofan açısından bilinen en zengin besinlerden bir tanesi.

Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise çikolatayı gerçekten işlenmemiş olarak almak. Çünkü uygulanan ısıl işlem ihtiyacınız olan bütün aminoasitlerin bozulmasına ve kullanılmaz hale gelmesine sebep olur.

Karpuz

Karpuz yoğun olarak L-citrulline adı verilen bir aminoasit içerir. Bu aminoasit ise vücutta L-arginine aminoasidine rahatça dönüşebilir.

Büyüme hormonunu arttırmak için lezzetli bir tercih, değil mi?

Goji meyvesi

Ülke olarak yeni yeni tanıdığımız goji meyvesi 22 mineral, birçok vitamin ve yağ asidi içeriyor. İçerdiği bu besin maddeleri büyüme hormonu sentezi için harika bir kaynak oluşturmakta.

Goji meyvesi “sesquiterpenoids” adı verilen büyüme hormonu üretimini arttıran bir madde içerir. Ayrıca goji L-glutamine ve L-arginine bakımından oldukça zengin bir kaynak.

Ahududu

Melatonin düzeyinizi arttırmanıza yardımcı olan bu değerli besinin araştırmalar ile büyüme hormonunu %157 oranında arttırdığı görülmüş.

Melatonin düzeyinizi arttırmanıza yardım edecek diğer besinleri

 • Muz
 • Arpa
 • Pirinç
 • Domates
 • Portakal

olarak sıralayabiliriz.

Ayrıca daha iyi bir uyku için kullanabileceğiniz bu besinleri tüketmeyi unutmayın.

Büyüme hormonu düzeyinizi arttırmaya hazırsınız. Beklemeyin, hadi mutfağa!

icon

Lynitine L-Carnitine Complex'e Göz Atın!

Dr. Can Çiftçi'nin formülize ettiği, kilo verme sürecinde karşılaşabileceğiniz tüm sorunlar için yeni bitkisel kaynaklı ürünümüzü incelemek için tıklayın!

Ürünü İncele
Dr Can Avatar

Dr. Can Çiftçi Hakkında

Eğitimini Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde tamamlayan Dr. Can kar amacı gütmeyen ve tarafsız bir girişim olan Fitekran.com sitesini 2013 yılında kurdu. Obezite, onkoloji beslenmesi, fitoterapi, sporcu sağlığı, nadir hastalıklar, fonksiyonel tıp ve patofizyoloji ile ilgilenen Dr. Can kendi kliniğinde fitoterapi uzmanı ve konsültan hekim olarak çalışmaktadır.