Ketojenik Diyet ve Sık Sorulan Sorular

Ketojenik diyet ile ilgili bir rehber yayınlamamdan uzun süre sonra artık sık sorulan soruların olgunluğa eriştiğini düşünüyorum.

Bu soruları cevaplayarak aslında onayladığım birkaç beslenme tarzından biri olan ketojenik diyete daha kolay başlayacağınızı ve sürdüreceğinizi ümit ediyorum.

Ketojenik diyet hakkında bilgi almak istiyorsanız ketojenik diyet rehberi adlı yazım tam olarak size göre.

Soru çok, zaman kaybetmemek gerekiyor. Hazırsanız başlıyoruz!

Ketojenik diyet ve yapısal sorular

Ketojenik diyete giriş, ketojenik diyet sırasında oluşan durumlar ile ilgili aklınıza gelen tüm soruları bu başlık altında inceleyeceğim.

Ketozise girmem kaç gün sürer?

Ketojenik diyet ile beraber doğru makroları yakaladıysanız ketozise girmeniz 3 gün ile 7 gün arasında sürebilir. Bu fiziksel aktiviteniz, aldığınız karbonhidrat miktarı ve tipine göre değişecektir.

Ketojenik diyette ketozise girmekte zorlanıyorsanız ketozise hızlı girmek için öneriler adlı yazımı okuyabilirsiniz.

Ketojenik diyette kalori takibi yapılmalı mı?

Ketojenik diyet yaparken ana odak noktamız karbonhidrat tüketimi olmakla beraber kalori takibi yapmak oldukça önemli. Hedefe yönelik kalori alımı başarıya ulaşmanız için koşullardan biri zira.

Ketojenik diyette makroları tamamlayamıyorum. Ne yapmalıyım?

Birçok kişi ketojenik diyette makrolarını tamamlayamamaktan şikayetçi. Bu durum aslında yıllarca karbonhidrattan zengin bir diyet ile beslenmenin bir sonucu. Bu tip diyetlerle yaşadığınız için yağ zengini besinleri bilmiyor, nasıl diyetinize ekleyeceğinizi tahmin edemiyorsunuz.

Yapacağınız en önemli şey ketojenik diyet ile ilgili tarifleri araştırmak ve uygulamak. Ayrıca besinlerin yağ içeriğini öğrenmek size önemli bir katkı sağlayacaktır. Bir süre sonra “ne yemek yapacağım?” sorusunu sormayacağınıza eminim.

Ketojenik diyet ile kilo alınır mı?

Ketojenik diyet sadece kilo vermek isteyenler için değil, sağlıklı yaşamak isteyen tüm bireyler içindir. Bu sebeple kilo almak isteyen bireylerde ketojenik diyet yapabilir. Burada bazen yaşadığınız kalori alımı sorunundan bahsetmek istiyorum.

Birçok bireyin ketojenik diyete uygun besinler bulmakta zorlandığını ve kalori açığı oluştuğundan bahsettim. Eğer sizde ketojenik diyette makroları tamamlayamıyorsanız ve kilo almak istiyorsanız ketojenik diyet yerine daha hafif bir form olan düşük karbonhidratlı diyetleri deneyebilirsiniz.

Ketojenik diyeti sürekli yapabilir miyim?

Evet, herhangi bir engel olmadıkça ketojenik diyeti istediğiniz sürede yapabilirsiniz. Birçok insan kilo vermek için başladığı ketojenik diyete kilo verdikten sonrada devam ediyor. Yapmanız gereken tek şey alacağınız makroları kilo koruma yönünde tekrardan düzenlemek.

Ketojenik diyette alkol alınabilir mi?

Birçok alkol tipi yoğun karbonhidrat içerir. Bu alkol tipleri kısa sürede karbonhidrat sınırını aşmanıza neden olabilir. Sorunun cevabı hayır olmamakla beraber kontrollü alkol alımı önerilir.

Ketojenik diyette meyve tüketilebilir mi?

Ketojenik diyet yaparken meyve tüketilebilir. Tükettiğiniz meyvelerin karbonhidrat düzeylerine dikkat etmeniz ve makroları aşmamanız gerekiyor. Ketojenik diyet için tercih edilmesi gereken iki önemli meyve ise avokado ve hindistan cevizi.

Ketojenik diyet ve egzersiz

Birçok sporcunun favori diyet tarzı düşük kalorili ve düşük yağ içerikli diyetler. Genel olarak bu tip diyetlerin uygulanmasının sebebi sporcuların egzersiz esnasında karbonhidrat alımın performansa olumlu etkileri olacağını düşünmesi.

Ama gerçekler farklı. Gelin inceleyelim.

Ketojenik diyette spor yapılır mı?

Ketojenik diyet egzersiz yapmak için bir engel değildir. Bununla beraber ketozise vücudunuz alışırken bir süre performans kaybı yaşayabilirsiniz. Ketozise adapte olduktan sonra normal karbonhidrat alımı yapan bir birey ile egzersiz performansınız arasında bir fark olmayacaktır.

Bu konuya ilgili düşük karbonhidratlı diyet ve egzersiz performansı adlı yazımı okuyarak ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Ketojenik diyette kas kaybı yaşar mıyım?

Ketojenik diyette kas kaybı yaşamazsınız. Ama başlangıçta hacim kaybedeceğinizi belirtmek isterim. Bu durum kas içi glikojen depolarının boşalması ile alakalıdır ve kas kaybı olarak yorumlanmamalıdır.

Ketojenik diyet ve sağlık

Ketojenik diyet, hastalıklar ve sağlık üzerine etkisini incelemem oldukça önemli. Gelin bir bakış atalım.

Ketojenik diyet hangi hastalıklarda kullanılabilir?

Ketojenik diyet birkaç hastalığın tedavisinde yada semptomlarını gidermekte oldukça etkili. O hastalıklar,

olarak sıralanabilir.

Özellikle çocuklarda ilaca cevap vermeyen epilepsilerde ketojenik diyet sıkça tercih ediliyor. Etki mekanizması ise ketojenik diyette ortaya çıkan keton cisimciklerinin beyni stabilize etmesi ve nöbetleri bu şekilde azaltması.

Ketojenik diyetin bir diğer kullanım alanı ise insülin direncinin eşlik ettiği tip 2 diyabet, metabolik sendrom ve polikistik over hastalıkları. Bu tip hastalarda kilo kontrolü ve insülin direncinin giderilmesi yüksek karbonhidratlı diyetlerle oldukça güç. Ketojenik diyet ise düşük karbonhidrat alımı ile insülin direncini azaltması, mevcut metabolik sorunların hızlıca çözülmesini sağlıyor.

Son olarak bazı kanser türlerinde yayılımı azaltmak ve tedaviye destek olmak amacıyla ketojenik diyet kullanılmakta.

Kimler ketojenik diyet yapamaz?

Gelişim döneminde olan sağlıklı çocuk ve gençler, hamileler ve emziren anneler diyetlerinde daha homojen makro dağılımına ihtiyaç duyarlar. Bu sebeple bahsedilen grupların ketojenik diyet yapması doğru değil.

Emziren annelerin diyet tercihi konusunda bilgi almak isterseniz emziren anneler kilo verme rehberi adlı yazımı okuyabilirsiniz.

Ketozis ise ketoasidoz aynı şey mi?

Birçok kişi ketoasidoz ile ketozisi karıştırıyor. Ketoasidoz tip 1 diyabet hastalarında sık görülen, az insülin alımına bağlı yüksek kan şekerinin oluşturduğu bir durumdur. Hayatı tehdit eder. Burada ketozisten farklı olarak yoğun asidoz yani kan pH’ında düşüş oluşur.

Ketoziste ise oluşan keton cisimcikleri yüksek kan şekerine bağlı değil, düşük kan şekeri sebeplidir. Bu sebeple asidoz oluşmaz, yaşamı tehdit etmez.

Ketojenik diyet kolesterolümü arttırır mı?

Kolesterol düzeyleriniz sadece aldığınız yağ miktarı ile alakalı değildir. Bu sebeple direkt olarak kolesterol tüketiminiz kan kolesterol düzeylerinizi etkilemez. Eğer tamamen sağlıklı bir bireyseniz ketojenik diyette doğru makroları seçmek sizi yüksek kolesterolden koruyacaktır.

Hatta yapılan araştırmalar kolesterol düzeyini düşürmede düşük karbonhidrat alımının daha etkili olduğunu göstermekte. Bu konu ile ilgili araştırmalara düşük karbonhidrat vs düşük yağ: hangisi üstün? adlı yazım aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

Ayrıca düşük karbonhidrat alımı yüksek kolesterol alımı demek değildir. Eğer yüksek kolesterol düzeylerine sahip bir dislipidemi hastası iseniz ketojenik diyet sırasında da düşük kolesterol alımı yapabileceğinizi unutmayın.

Ketojenik diyet vitamin ve mineral eksikliği yapar mı? 

Ketojenik diyette vitamin eksikliği sık görülmez. Bununla beraber kötü dizayn edilmiş diyet programları her zaman vitamin ve mineral eksikliği doğurabilir.

Bu sebeple eğer ketojenik diyet yapıyorsanız ve kaliteli beslenemediğinizi düşünüyorsanız magnezyum, D vitamini, çinko tüketimini gözden geçirmeli yada doktorunuza danışarak takviye ürünler almalısınız.

Aşırı Protein Alımı Zararlı Mı?

Kilo verme sürecinde sporcularda sık gördüğüm ama bütün bireylerin alışkanlığı olan aşırı protein diyetlerini her zaman şüpheyle karşılıyorum. Bu bakış açısına karşın birçokları fazla protein tüketiminin güvenli olduğuna inanıyor. Peki gerçek ne? Bu yazıda aşırı protein içeren diyetler ve yapısal bilgilerden, fazla proteinli diyetlerin zararlarına kadar birçok konuya değinecek, soruları cevaplayacağım. Hazırsanız başlıyoruz! Yazı İçeriği0.1 Yüksek proteinli diyetler neden tercih […]

Negatif Kalorili Besin Ve Diyet Rehberi

İnternet ve televizyon aracılığı ile neredeyse her sene gördüğüm negatif kalorili besinler ve negatif kalori diyeti hakkında bilgi verme ihtiyacı duyuyorum. Çünkü bu konu son zamanlarda gerçekten suistimal edilir oldu. Suistimalin boyutu öyle arttı ki ünlü hekim Mehmet Öz’ün negatif kalorili besin listesi bile var. Peki gerçekten negatif kalorili besinler var mı? Böyle bir şey […]


Yorumlar
 1. Atakul dedi ki:

  Merhaba hocam iyi akşamlar sorum şu ketojenik diyete başladım 1 ocakta ortalama 40 gr karbonhidrat tüketiyorum günlük bunun yanında ortalama 120 gram protein kilom 88 ancak hava durumu ve okul yoğunlugu nedeniyle spor yapamıyorum spor yapmadan ketojenik diyet yaparsam ketosize yinede girebilir miyim yoksa aldıgım fazla protein buna engel olur mu ?
  Cevabınız için teşekkür ederim.

 2. Dicle dedi ki:

  Merhaba. Ergenlik çağındaki gençler için de bir diyet yazısı yazar mısınız??

 3. Gözde Nirda dedi ki:

  Merhaba,

  Web sitenizi çok faydalı buldum, emeğinize sağlık. Antidepresan kullanan kişilerin ketojenik diet yapmasında bir sakınca var mı?
  Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

 4. Zeliha ertuğrul dedi ki:

  Merhaba emziren anneler de bu ketojenik diyeti yapabilir mi

 5. Barış Yalçın dedi ki:

  merhabalar,ketojenik diyet ile ilgili yazılarınızı okudum.tek eksik bir yazınızdaki ”ilerleyen günlerde ekleyeceğim” dediğiniz örnek diyet listesi umarım bununla ilgili girişiminiz olur.

 6. Nergis Arsu dedi ki:

  Merhaba,

  Muhteşemsiniz , nasıl bir hizmet bu . Çok sevindim gerçekten Can Bey, Ben bir öğretim üyesi 55 yaşında bayanım, kiloluyum, ailede Tip 2 diyabet var. Düşük karbonhidratlı diyet yaptım ama nafile zayıflayamadım. Sizin sitenizi kazara keşfettim ve ketojenik diyete rastladım. Ancak liste oluşturmak için yurtiçi ve dışı bir çok siteye girdim. Sizden -belki daha önce başkalarıda böyle bir destek istemişlerdir- bizlere hazırlanmış diyet liste örnekleri de sağlamanızı rica edeceğim. Sevgiler

  • Dr. İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Öğün önerileri hazırlamayı planlıyorum. Ama maalesef zamansızlık en büyük düşmanım. Ayrıca kilo veremiyorsanız kalori alımınıza ve diğer metabolik problemlere odaklanmanızı tavsiye ederim.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

Yazıya Yorum Yap

Makale konusu ile ilgili eklemek istediğiniz, sormak istediğiniz veya düzeltmek istediğiniz herhangi bir konuda yorum yapabilirsiniz. Saygı kuralları çerçevesinde ve düzgün Türkçe ile kaliteli bir biçimde oluşturulmamış yorumlar dikkate alınmayacaktır.

Yorumu Gönder


close more_vert
Dr. Can Çiftçi
close