Diyet: Ketojenik Diyet ve Sık Sorulan Sorular

Ketojenik diyet yaparken aklınıza birçok sorunun takıldığını biliyorum. O soruları bu yazıda cevapladım.

Ketojenik diyet ile ilgili bir rehber yayınlamamdan uzun süre sonra artık sık sorulan soruların olgunluğa eriştiğini düşünüyorum.

Bu soruları cevaplayarak aslında onayladığım birkaç beslenme tarzından biri olan ketojenik diyete daha kolay başlayacağınızı ve sürdüreceğinizi ümit ediyorum.

Ketojenik diyet hakkında bilgi almak istiyorsanız ketojenik diyet rehberi adlı yazımı, ketojenik diyet tipleri hakkında bilgi almak için hangi ketojenik diyeti seçmeliyim? adlı yazımı okumalısınız.

Soru çok, zaman kaybetmemek gerekiyor. Hazırsanız başlıyoruz!

Yazıyı okumak istemeyenler için sık sorulan soruların cevapları yukarıda!

Ketojenik diyet ve yapısal sorular

Ketojenik diyete giriş, ketojenik diyet sırasında oluşan durumlar ile ilgili aklınıza gelen tüm soruları bu başlık altında inceleyeceğim.

Ketozise girmem kaç gün sürer?

Ketojenik diyet ile beraber doğru makroları yakaladıysanız ketozise girmeniz 3 gün ile 7 gün arasında sürebilir. Bu fiziksel aktiviteniz, aldığınız karbonhidrat miktarı ve tipine göre değişecektir.

Ketojenik diyette ketozise girmekte zorlanıyorsanız ketozise hızlı girmek için öneriler adlı yazımı okuyabilirsiniz.

Ketojenik diyette kalori takibi yapılmalı mı?

Ketojenik diyet yaparken ana odak noktamız karbonhidrat tüketimi olmakla beraber kalori takibi yapmak oldukça önemli. Hedefe yönelik kalori alımı başarıya ulaşmanız için koşullardan biri zira.

Ketojenik diyette makroları tamamlayamıyorum. Ne yapmalıyım?

Birçok kişi ketojenik diyette makrolarını tamamlayamamaktan şikayetçi. Bu durum aslında yıllarca karbonhidrattan zengin bir diyet ile beslenmenin bir sonucu. Bu tip diyetlerle yaşadığınız için yağ zengini besinleri bilmiyor, nasıl diyetinize ekleyeceğinizi tahmin edemiyorsunuz.

Yapacağınız en önemli şey ketojenik diyet ile ilgili tarifleri araştırmak ve uygulamak. Ayrıca besinlerin yağ içeriğini öğrenmek size önemli bir katkı sağlayacaktır. Bir süre sonra “ne yemek yapacağım?” sorusunu sormayacağınıza eminim.

Makro besinleri tam olarak doğru hesapladınız mı? Eğer makrolarınızdan şüpheliyseniz makro besin hesaplama aracını kullanabilirsiniz.

Ketojenik diyet ile kilo alınır mı?

Ketojenik diyet sadece kilo vermek isteyenler için değil, sağlıklı yaşamak isteyen tüm bireyler içindir. Bu sebeple kilo almak isteyen bireylerde ketojenik diyet yapabilir. Burada bazen yaşadığınız kalori alımı sorunundan bahsetmek istiyorum.

Birçok bireyin ketojenik diyete uygun besinler bulmakta zorlandığını ve kalori açığı oluştuğundan bahsettim. Eğer sizde ketojenik diyette makroları tamamlayamıyorsanız ve kilo almak istiyorsanız ketojenik diyet yerine daha hafif bir form olan düşük karbonhidratlı diyetleri deneyebilirsiniz.

Ketojenik diyeti sürekli yapabilir miyim?

Evet, herhangi bir engel olmadıkça ketojenik diyeti istediğiniz sürede yapabilirsiniz. Birçok insan kilo vermek için başladığı ketojenik diyete kilo verdikten sonrada devam ediyor. Yapmanız gereken tek şey alacağınız makroları kilo koruma yönünde tekrardan düzenlemek.

Ketojenik diyette alkol alınabilir mi?

Birçok alkol tipi yoğun karbonhidrat içerir. Bu alkol tipleri kısa sürede karbonhidrat sınırını aşmanıza neden olabilir. Sorunun cevabı hayır olmamakla beraber kontrollü alkol alımı önerilir.

Ketojenik diyette meyve tüketilebilir mi?

Ketojenik diyet yaparken meyve tüketilebilir. Tükettiğiniz meyvelerin karbonhidrat düzeylerine dikkat etmeniz ve makroları aşmamanız gerekiyor. Ketojenik diyet için tercih edilmesi gereken iki önemli meyve ise avokado ve hindistan cevizi.

Ketojenik diyet ve egzersiz

Birçok sporcunun favori diyet tarzı düşük kalorili ve düşük yağ içerikli diyetler. Genel olarak bu tip diyetlerin uygulanmasının sebebi sporcuların egzersiz esnasında karbonhidrat alımın performansa olumlu etkileri olacağını düşünmesi.

Ama gerçekler farklı. Gelin inceleyelim.

Ketojenik diyette spor yapılır mı?

Ketojenik diyet egzersiz yapmak için bir engel değildir. Bununla beraber ketozise vücudunuz alışırken bir süre performans kaybı yaşayabilirsiniz. Ketozise adapte olduktan sonra normal karbonhidrat alımı yapan bir birey ile egzersiz performansınız arasında bir fark olmayacaktır.

Bu konuya ilgili düşük karbonhidratlı diyet ve egzersiz performansı adlı yazımı okuyarak ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Ketojenik diyette kas kaybı yaşar mıyım?

Ketojenik diyette kas kaybı yaşamazsınız. Ama başlangıçta hacim kaybedeceğinizi belirtmek isterim. Bu durum kas içi glikojen depolarının boşalması ile alakalıdır ve kas kaybı olarak yorumlanmamalıdır.

Ketojenik diyet ve sağlık

Ketojenik diyet, hastalıklar ve sağlık üzerine etkisini incelemem oldukça önemli. Gelin bir bakış atalım.

Ketojenik diyet hangi hastalıklarda kullanılabilir?

Ketojenik diyet birkaç hastalığın tedavisinde yada semptomlarını gidermekte oldukça etkili. O hastalıklar,

olarak sıralanabilir.

Özellikle çocuklarda ilaca cevap vermeyen epilepsilerde ketojenik diyet sıkça tercih ediliyor. Etki mekanizması ise ketojenik diyette ortaya çıkan keton cisimciklerinin beyni stabilize etmesi ve nöbetleri bu şekilde azaltması.

Ketojenik diyetin bir diğer kullanım alanı ise insülin direncinin eşlik ettiği tip 2 diyabet, metabolik sendrom ve polikistik over hastalıkları. Bu tip hastalarda kilo kontrolü ve insülin direncinin giderilmesi yüksek karbonhidratlı diyetlerle oldukça güç. Ketojenik diyet ise düşük karbonhidrat alımı ile insülin direncini azaltması, mevcut metabolik sorunların hızlıca çözülmesini sağlıyor.

Son olarak bazı kanser türlerinde yayılımı azaltmak ve tedaviye destek olmak amacıyla ketojenik diyet kullanılmakta.

Kimler ketojenik diyet yapamaz?

Gelişim döneminde olan sağlıklı çocuk ve gençler, hamileler ve emziren anneler diyetlerinde daha homojen makro dağılımına ihtiyaç duyarlar. Bu sebeple bahsedilen grupların ketojenik diyet yapması doğru değil.

Emziren annelerin diyet tercihi konusunda bilgi almak isterseniz emziren anneler kilo verme rehberi adlı yazımı okuyabilirsiniz.

Ketozis ise ketoasidoz aynı şey mi?

Birçok kişi ketoasidoz ile ketozisi karıştırıyor. Ketoasidoz tip 1 diyabet hastalarında sık görülen, az insülin alımına bağlı yüksek kan şekerinin oluşturduğu bir durumdur. Hayatı tehdit eder. Burada ketozisten farklı olarak yoğun asidoz yani kan pH’ında düşüş oluşur.

Ketoziste ise oluşan keton cisimcikleri yüksek kan şekerine bağlı değil, düşük kan şekeri sebeplidir. Bu sebeple asidoz oluşmaz, yaşamı tehdit etmez.

Ketojenik diyet kolesterolümü arttırır mı?

Kolesterol düzeyleriniz sadece aldığınız yağ miktarı ile alakalı değildir. Bu sebeple direkt olarak kolesterol tüketiminiz kan kolesterol düzeylerinizi etkilemez. Eğer tamamen sağlıklı bir bireyseniz ketojenik diyette doğru makroları seçmek sizi yüksek kolesterolden koruyacaktır.

Hatta yapılan araştırmalar kolesterol düzeyini düşürmede düşük karbonhidrat alımının daha etkili olduğunu göstermekte. Bu konu ile ilgili araştırmalara düşük karbonhidrat vs düşük yağ: hangisi üstün? adlı yazım aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

Ayrıca düşük karbonhidrat alımı yüksek kolesterol alımı demek değildir. Eğer yüksek kolesterol düzeylerine sahip bir dislipidemi hastası iseniz ketojenik diyet sırasında da düşük kolesterol alımı yapabileceğinizi unutmayın.

Ketojenik diyet vitamin ve mineral eksikliği yapar mı? 

Ketojenik diyette vitamin eksikliği sık görülmez. Bununla beraber kötü dizayn edilmiş diyet programları her zaman vitamin ve mineral eksikliği doğurabilir.

Bu sebeple eğer ketojenik diyet yapıyorsanız ve kaliteli beslenemediğinizi düşünüyorsanız magnezyum, D vitamini, çinko tüketimini gözden geçirmeli yada doktorunuza danışarak takviye ürünler almalısınız.

Yazıya Yorumlar

Ketojenik Diyet ve Sık Sorulan Sorular yazısı için gelen yorumlar ve tartışmalar...

 1. Atakul dedi ki:

  Merhaba hocam iyi akşamlar sorum şu ketojenik diyete başladım 1 ocakta ortalama 40 gr karbonhidrat tüketiyorum günlük bunun yanında ortalama 120 gram protein kilom 88 ancak hava durumu ve okul yoğunlugu nedeniyle spor yapamıyorum spor yapmadan ketojenik diyet yaparsam ketosize yinede girebilir miyim yoksa aldıgım fazla protein buna engel olur mu ?
  Cevabınız için teşekkür ederim.

 2. Dicle dedi ki:

  Merhaba. Ergenlik çağındaki gençler için de bir diyet yazısı yazar mısınız??

 3. Gözde Nirda dedi ki:

  Merhaba,

  Web sitenizi çok faydalı buldum, emeğinize sağlık. Antidepresan kullanan kişilerin ketojenik diet yapmasında bir sakınca var mı?
  Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

 4. Zeliha ertuğrul dedi ki:

  Merhaba emziren anneler de bu ketojenik diyeti yapabilir mi

 5. Barış Yalçın dedi ki:

  merhabalar,ketojenik diyet ile ilgili yazılarınızı okudum.tek eksik bir yazınızdaki ”ilerleyen günlerde ekleyeceğim” dediğiniz örnek diyet listesi umarım bununla ilgili girişiminiz olur.

 6. Nergis Arsu dedi ki:

  Merhaba,

  Muhteşemsiniz , nasıl bir hizmet bu . Çok sevindim gerçekten Can Bey, Ben bir öğretim üyesi 55 yaşında bayanım, kiloluyum, ailede Tip 2 diyabet var. Düşük karbonhidratlı diyet yaptım ama nafile zayıflayamadım. Sizin sitenizi kazara keşfettim ve ketojenik diyete rastladım. Ancak liste oluşturmak için yurtiçi ve dışı bir çok siteye girdim. Sizden -belki daha önce başkalarıda böyle bir destek istemişlerdir- bizlere hazırlanmış diyet liste örnekleri de sağlamanızı rica edeceğim. Sevgiler

  • Dr. İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Öğün önerileri hazırlamayı planlıyorum. Ama maalesef zamansızlık en büyük düşmanım. Ayrıca kilo veremiyorsanız kalori alımınıza ve diğer metabolik problemlere odaklanmanızı tavsiye ederim.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 7. Soner dedi ki:

  Ketojenik diyet ve agırlık antremanı ile 2 ayda 11 kilo kadar verdim. Kas ölçülerimde çok büyük kayıplar yaşamadım. Bel çevrem 115 cm den 100 cm kadar indi. Fakat bundan bir hafta önce kilo verişim durdu. Üç gün diyeti bozup (bayagı sağlam karbonhidratlı kaloriler aldım) 3 günlük kamplı bisiklet turuna çıktım.Rampalı alanlarda günlük 60-70 km kadar pedal bastım.Normalde iki haftada bir yaptigim aktivitelerden olmasına ragmen ketojenik diyet yaparken katabolik bir sürece girmemek için yapmıyordum. Sormak istediklerime gelince
  1 – İncelediğim bazı dökümanlar bu diyette yağlar idrar ile atilir diyor. Bazılarında enerji olarak kullanılır diyor.Sanırım dişardan aldigimiz yağlarla (MCT, zeytinyağı vb.) vucudumuzdaki depolanan yağlar kafa kariştiriyor. Bu kısmı anlamadim.
  2 – Gene incelediğim bazı dökümanlarda ketojenik diyette nabzınızı 110-120 üstüne çıkarmayın. Çıkarırsanız vucut glikoz ister ve kaslara saldirir katabolik bir sürece girersiniz diyor. Bu konuya açiklik lazim. Çünkü bazı hafta sonları (özellikle bahar günlerinde ) günde 130 km üzerinde pedal ceviren biriyim/biriydim. Bu süreçde diyeti nasıl yönetebilirim. Yada bu süreçde turları kısaltabilirim.
  3- Yüksek C Vitamini ketojenik diyette ketozis e girmeyi engelleyen bir unsur mu? Diyetle birlikte vitamin takviyesi alınabilir mi?
  4 – Ketojenik diyette platolar nasıl aşılır. Kilo verme durunca veya yavaşlayınca neler yapılabilir.
  5 – Ketojik beslenmeyi hayat tarzı olarak benimsemem mümkün değil. Fakat yeni bir beslenme tarzı oluşturmam gerekeceği aşikar. İstediğim formu yakaladıkdan sonra “Reverse Diet” yapmam gerekecek. Sanırım diyetten daha zorlu bir süreç olacak. Vucut insüline hassas olduğu için geçiş sürecince karbonhidratı yükseltmede izlenecek yok nasıl olmalı. Örnek olarak iş hayatında sedanter olan ama agirlik antremanında 500-600 kalori yakan biri için diyet kadar uzun sürmeli midir. (Örnek olarak kas kütlesi elde etmek için vucuduma günlük 300 gr karbonhidrat almam gerekiyorsa. Her hafta şu kadar arttırın denebilir mi?)

  Sorularımla içimdeki tüm bilgi kirliliğini dökmüş oldum. 🙂 Cevap için şimdiden teşekkür ederim.

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar,

   1- Direkt olarak yağ atımı oldukça zor. Durum şu, tükettiğiniz yağlar metabolize edilir ve keton oluşturulur. Keton sonradan yağ yakımını daha fazla aktive eder ve bu kısır döngü devam eder.
   2- Kesinlikle yanlış. Özellikle dayanıklılık sporcuları ketojenik diyetten fayda görüyor. Konunun yanlış anlaşılmasının sebebi keton cisimlerinin kaslar üzerinde kolayca metabolize olup enerji üretmesi. Yağ ürünleri parçalanmaya başladıktan sonra karbonhidratlara zaten ihtiyaç yok. Kas parçalanması genelde uzun açlıklarda karbonhidrat ve yağ alımı az ise protein parçalanması sebepli bir durum. Eğer yağ tüketiyorsanız ve günlük kalori ihtiyacınız tamamsa korkmayın.
   3-Hayır.
   4-Düşük karbonhidrat (100 gramın altı) beslenmeye geçerek devam edilebilir. Sonra tekrardan ketojenik diyet. Bir nevi yumuşatılmış carb cycling metodu.
   5-Kas kütlesi için karb’a ihtiyacınız yok. Şurada yazdım. https://www.fitekran.com/dusuk-karbonhidratli-diyet-kas-kutlesi-ve-performans/ Ama illa karb. alacam diyorsanız haftalık 50 gram karb. arttırarak 4-6 haftada geçiş yapabilirsiniz. Tavsiye eder miyim? Hayır.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 8. Ceyhun Öğüt dedi ki:

  Merhabalar,
  Tavsiyelerinizin tümünü uygulayarak 20 gündür ketojenik beslenmeye geçmiş bulunmaktayım (teşekkürler :))
  Test çubukları ile kontrol ettiğim idrardaki keton miktarı başlarda yüksek olmasına rağmen zamanla düşmeye başladı. Bu vücudumun keton tüketmeye başladığı anlamına mı geliyor yoksa hatalı beslendiğim anlamına mı? Özetle sorum ketojenik beslenmede ketozis evresi sürekli mi dönemsel mi? Ketozis dönemsel ise bittikten sonra vücuttaki keton seviyesi normale iner mi?

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar,

   1-Düşüş önemli değil. Sınırın üzerindeki keton cisim sayısı yeterli.
   2-Ketojenik diyeti sonlandırdıktan birkaç gün sonra kan keton düzeyleri normale döner.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 9. Mehmet Koca dedi ki:

  Can Bey merhaba,

  Mükemmelliyetçi bir yaklaşımla diyeti uygulamaya çalışıyorum. Gerçekten fayda sağladım. 5 kilo kaybettim, vücudumda yaptığım ölçümlerde( Kaliper ile yağ ölçümü ve mezura) 6 kilo kaybettim. Kol kalınlığım ve omuz genişliğim değişmedi. Bu daha da motivastonumu arttırdı. Şimdi ketosizde olduğumdan emin olmak için çubuklardan almak istiyorum. Bununla birlikte bir kaç sorumu cevaplarsanız çok sevinirim.

  1. Lokal eczanerde bu çubuklardan bulamadım. İnternette bulduğum ise keto-diastix adında . Uygun mudur ? (Marka ve link paylaşmadığınızı biliyorum sadece bulmakta zorluk çektim)

  2. Diğer yazılarınızdan okuduğum kadarı ile 38 gram lif tüketmem gerektiğini anlıyorum. 20 gram karbonhidrat sınırını düşündüğümüzde bu pek mümkün görünmüyor. Bir öneride bulunabilir misiniz? Yoksa liften feragat mı etmek gerekir?

  3. Şeker yerine tatlandırıcı kullanıldığı durumlarda ketosiz durumuna bir etkisi var mı? Tatlandırıcıların sindirimi ve vücuda etkisi hakkında bir yazınız veya öneriniz var mı?

  Paylaştığınız bilgiler ve analizler benim için gerçekten altın değerinde. İyi çalışmalar dilerim.

 10. Elif Ş. dedi ki:

  Merhaba,
  Yaklaşık 1 aydır ketojenik diyet yapıyorum ve websitenizin çok faydası oldu, teşekkürler. (30gr karb, 100gr yağ ve 60gr protein) Bu diyetle birlikte bazı günler kaşıntı, kabarma ve dudaklarımın şişmesi ile karşı karşıyayım. İngilizce kaynaklardan araştırdığımda “keto kaşıntısı” denilen bir durumun olduğunu, bu duruma “candida die off sendromu”nun ya da “terdeki asetonun” sebep olduğunu okudum. Fakat en doğru bilgiyi sizin tecrübenizden ve araştırmalarınızdan alacağımı düşünüyorum. Bu konuda yazı yazarsanız çok memnun olurum.
  Sevgiler

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Bu durum aslında besin alerjisinden, aşırı histamin deşarjına kadar birçok neden ile ortaya çıkabilir. Bulguların görüldüğü anda tetkik yapılmalı ve ayrıntılı şekilde incelenmelisiniz.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 11. Süleyman Özkul dedi ki:

  Merhabalar,
  Yüksek trigliserid oranına sahip ve düşük oranlı beta-bloker kullanan birisi, bütünüyle hareketsizlik durumundan haftada 3-4 gün fitnes ve çok düşük oranlı karbonhidrat diyetine başlayabilir mi?
  Açıkçası ben 3 haftadır başladım ve tesadüfen yaptığım diyetin ketonejik diyete benzediğini farkettim, çok az karbonhidat alıp ( az meyve ve sebze) yoğun yumurta ve et ürünleri tüketiyorum. Korkum, başka internet sitelerinde trigliseridi yüksek olanlara bu diyetin tavsiye edilmemesinden kaynaklandı.
  Cevap verebilirseniz şimdiden teşekkürler.

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Kullanılıp fayda sağlanabilir. Ama ciddi şekilde dikkatli oluşturulan bir diyet programı ile.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 12. Esra Durmuş dedi ki:

  Merhabalar,
  Öncelikle bu güzel site için elinize sağlık. Ben yaklaşık 6 aydır ketojenik beslenmeye çalışıyorum. Toplam kalori 1300 olacak şekilde %10 Karbonhidrat %20 protein ve %70 yağ tüketiyorum. Düzenli spor yapıyorum. Kolestrolle ilgili açıklamanızı okudum diyetin bu yönde olumsuz bir etkisi olmayacağını söylemişsiniz. Ancak bu gün yaptırdığım tahlilde kolestrolüm 242 çıktı. ldl 142 hdl 102 trigliserid 42 . Bu sonuçlar tehlikeli sonuçlar mı? Diyetimin sonuçlar üzerinde bi etkisi var mıdır? Sağlıklı olduğunu düşündüğüm için sadece zeytinyağı ve tereyağı kullanıyorum. Acaba tereyağında ve kırmızı etde bi kısıtlamaya gitmeli miyim? 28 yaşındayım kolestrolüm için bu yaşta bir önlem gerekli mi?

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar, bazı bireyler kolesterol alımına daha hassas oluyor ve bu durum kolesterolün yükselmesine neden olabilir. Burada hdl yükselişi beklediğimiz ve çok olumlu bir şey. Hafif ldl ve total kolesterol yüksekliği var. Bu sebeple yağ alımını %60’lara düşürmenizi tavsiye ederim. Özellikle et seçimini sakatat yönünde yapıyorsanız bunu da değiştirmenizde fayda var.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 13. Murat İNCEÖZ dedi ki:

  53 yaşındayım. Yaklaşık 4 aydır adını sonradan öğrendiğim ketojenik diyeti uyguluyorum. Adını öğrendikten sonra internette araştırdım ve hazırladığınız web sayfası ile siz çıktınız karşıma. 3,5 ayda 109 kilodan 95 kiloya düştüm. 2 sorum olacak;
  1-Yaşımı göze alırsanız bu diyeti ne kadar uygulayabilirim? Bu diyet yaşam biçimim oldu.
  2-Aritmi hastaları bu diyeti uzun süre uygulayabilir mi?
  Selamlar.

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   1-İstediğiniz kiloya ulaşana kadar uygulayabilirsiniz. Ardından daha ılımlı olan düşük karbonhidrat diyeti uygulayabilirsiniz.
   2-Elektrolit bozukluğu oluşmadığı sürece aritmi yaşayan kişilerde ciddi bir sorun görmüyoruz. Ama tetikte olunmalı.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 14. Ilke Can dedi ki:

  Dr. Can Bey..1.emziren anneyim ancak bebeğim 21 aylık oldu..intermittent fasting ile ketojenik diyeti harmanlayarak yapmaya başlasam bebeğime zararı olur mu? 115 kgyum..2.sorum diyelim ki intermittent fastingi sabah 12 akşam 8 şeklinde 1- 2 yıl uyguladığımda eğer gebelik oluşursa, gebelik esnasında kahvaltı tüketmeye başlarsam mevcut düzenin üstüne fazla gıda alımı yapmış olacağım..Bu durum gebeliğe nasıl yansır? Yine 12-8 beslenmeye devam mı etmek gerekir?

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar, 21 aylık bebekte artık yavaş yavaş memeyi azaltmak gerekiyor. Dolayısıyla beslenme değiştirilebilir. Gebelikte ise İF tavsiye etmediğim için bambaşka bir beslenme uygulamak gerekli diye düşünüyorum.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 15. Gül gökhan dedi ki:

  Emziriyorum.bebeğim 1yaşında.ketonlar süte geçermi bebeğe zararı varmıdır aydınlatırsanız sevinirim teşekkürler

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Süt miktarı ve kaliteniz azalır. Dolayısıyla ketojenik diyet yapmamanızı tavsiye ederim.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 16. Ayca dedi ki:

  Dun başladım. Bugun sabah bir kasik kaymakli kahve ve haslanmis yumurta aki yedim. Arada biraz peynir. Oglen bir tam avakado. Aksam 8 tane unsuz bugulama istavrit bir kirmizi pancar yagli limonlu. Fakat bir buyuk elma yedim bu beni ketosisten cikarir mi. 40 yas kadin ve spor yapmiyorum. 162 boy 65 kilo. Tesekkur ederim

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Çıkartmaz. Bu arada gayet güzel bir menü oluşturmuşsunuz. Tebrikler.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 17. Mehmet Ali Tan dedi ki:

  Merhabalar Hocam, Ben tip1 diyabethastasıyım. Hastalığımdan öncesinden bu yana ve özellikle diyabet olduktan sonra yaşam kalitem için spor yapmaktayım. Yaşam kalitemi ve spor ile birlikte yağ seviyemi minumuma indirmek için Ketojenik diyet uygulamak istiyorum. 1-2 deneme yaptım fakat antrenmanlardan sonra bitkinlik baş ağrısı gibi sorunlar yaşadığım için bırakmak zorunda kaldım. Bu konuda yardım edebilir misiniz? Teşekkür ediyorum

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Tip 1 diyabetiklerin ketojenik diyet uygulamasını tek başına önermiyorum. Mutlaka sıkı bir uzman kontrolü şart. Sizin için düşük karbonhidratlı beslenmeler daha uygun.

   Mutlu ve sağlıklı günlere

 18. Zeynep dedi ki:

  Merhaba Can Bey, 170 boy 56 kiloyum, tahlillerim her şey normal ama genelde halsiz bir insanım, kilo vermek yerine fiziksel olarak daha güçlü hissetmek istiyorum. Ketojenik beslenme yerine düşük karbonhidrat beslenme daha uygun olur mu çünkü kalori açığım oluşuyo ve daha fazla kilo vermek istemiyorum. Ama düşük karbonhidrat diyetindede yeteri kadar yağ almazsam yine halsizleşir miyim? Bana hangisi beslenme şeklini önerirsiniz acaba? Çok teşekkür ederim

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Düşük karbonhidratlı ve kısmen çiğ beslenme sizin için gayet uygun olacaktır. Çiğ besinden kastım bitkisel öğeleri pişirmeden ve taze olarak tüketmeniz. Düşük karbonhidratlı beslenmede yağ alımı ılımlı düzeyde olduğu için tamamlayamamanız çok zor. Son tavsiyem ise gluteni kısıtlamanız olacak.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 19. Buket dedi ki:

  Merhabalar Can bey sayenizde ketojenik beslenmeye başlamaya karar verdim. Fakat biraz kafam karıştı öğünler konusunda, sizden ricam örnek öğün önerilerini paylaşmanız. Teşekkürler

 20. Nil Mustafa dedi ki:

  Merhaba. Size çok teşekkür ediyorum. Çok kıymetli bir yardımda bulunuyorsunuz. Ben başıma gelen bir durumu paylaşmak istiyorum bu web sitesinin ciddiyetine güvenerek. 37 yasindayim. Iki sene ust uste romatizma tedavisi gordum. Alanlarinda isim yapmis cok degerli iki doktordan, biri docent biri profesor. Kendilerinin uyguladigi tedavi sonucunda kandaki romatizma değerlerim sifirlanmisti. Ancak agrilarim aynen devam ediyordu. Ve bana romatizmadan degil o zaman agrilarin dendi. Dusunun ben onca ilaci kullandim aylarca. Odedigim dr ve tahlil ucretleri sanirim uc bin lira eder. Nihayet durumumu kendim tesaduden cozdum. Ise giderken bir ay boyunca bir pastaneden her gun pogaca borek yemek zorunda kaldim. Ve agrilarim inanilmaz artinca anladim ki romatizma ile gluten arasindaki iliskiyi. Tamamen kendim cozdum. Sonra internette ozellikle yabanci sitelerden arastirip ogrendim. Sonuc olarak su an en ufak gluten tuketiminde farki anliyorum. Romatizma siskinlik bulanti hatta kusma gibi sonuclarla karsilasiyorum. Su anda harika hissediyorum. Hic kilo veremezdim kilo da veriyorum. Insulin direncimi de kirdim glutensiz ve gunde 3 ogun dusuk karbo besleniyorum. Buradan paylasmak istedim. Ben de bir akademisyenim ve maalesef sunu goruyorum. Fazla uzmanlasma cok tehlikeli cunku sadece kendi gozluklerinden dunyayi analiz ediyorsun. Tipta bu kadar uzman hekimlerin elinde cok hasta oldum. Sizin gibi toplumsal hizmet sunan ve arastirmaci yanini acik tutan doktorlara rastlamak umudumu artirdi. Aylardir sitenizden faydalandim. Ictenlikle cok tesekkur ederim. Hem tesekkur etmek hem de deneyimimin ihtiyac sahibi insanlara ulasmasi amaciyla bu metni yazmaya karar verdim.

 21. Gökhan dedi ki:

  Merhaba doktorum, ketojenik diyet yapıyorum, yeni agirlik idmanlarina basladim, tokluk sirasinda salona gidiyorum. Gucum yeterli gelmiyor 8*4 ozellikle dambıl ve bench te son seti zor yapıyorum, yeni aldim, bcaa ve glutamin kullanicam, etkisi olur mu? Fikriniz ne olur bana?

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Biraz sabır süreci olumlu hale getirir. Vücudun özellikle düşük karbonhidratlı beslenmeye yeni alıştığı dönemlerde bu tip sorunlar görülebilir. Acele ile supplement takviyesine gerek yok.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 22. Tugba Alıncı dedi ki:

  Merhaba
  Ben IF ile ilgili sormak istiyorum. Simdiye dek bunyeyi cok ac bırakmamamız, acıkan vücudun yemrk yenince depolama egilimi gosterecegi, metabolizmayı yavaslattıgı soylendi. Bu teoriler curutuldu mu Tesekkur ederim

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Aslında açlık ve kilo ilişkisi çok faktörlü bir durum. Örnek olarak kontrolsüz, stres oluşturacak bir şekilde açlık uygulanırsa dediğiniz etkiler hala mümkün. Ama doğru ve düzenli süreli açlık bu tip etkileri minimuma indirir. Bununla ilgili araştırmalar da mevcut tabi.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 23. Tugba Alıncı dedi ki:

  Viski, votka gibi carb oranı sıfır olan icecekleri tuketirsek ketojen duruma girebilir miyiz?
  Tesekkurler

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Viski ve vodka gibi ürünlerin karbonhidrat miktarı sıfır değil ama gayet düşük. Mantıken herhangi bir sorun oluşturmayacaktır. Ama pratikte beslenmenize zarar vermesi yüksek ihtimal. Elinizden geldiği kadar azaltmanız en doğrusu.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 24. hatice e. dedi ki:

  hocam, öncelikle yazılarınız için teşekkür ederim.
  benim bir sorum olacaktı keto beslenmede yağ kaynağı olark tahin de kullanılabilir mi?
  hangi yağları tüketelim bir liste var mı?
  bir de Hindistan cevizi yağı tüketilmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?
  zaman ayırdığınız için çok ama çok teşekkür ederim.

 25. Fatih dedi ki:

  Merhaba Can bey.
  Öncelikle olarak site gerçekten çok güzel emeğinize sağlık.
  Ben 1.76 boy kilo 103 uzun yıllar boyunca spor ile uğraşıyorum 2 sene önce kulak ile alakalı bir rahatsızlık yaşadım ve kortizon içeren ilaç kullandım ve sonrasında kilo problemi yaşamaya başladım. Sizinde yazılarınızı takiben ketojenik diyete başlamak istiyorum hem spor hem diyet umarım iyi bir sonuç alırım. Benim sorum şu ben hafta da iki gün gece çalışan bir insanım gece öğünlerde ne tavsiye edersiniz ?

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Öncelikle ketojenik diyetten önce düşük karbonhidratlı beslenmenizi öneririm. Gece saatlerinde beslenmeyi hiç yapmamak en iyisi. Ama zorunluysanız mutlaka yüksek proteinli ve düşük karbonhidratlı evde hazırlanmış salatalar en iyi seçenek gibi görünüyor.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 26. Çağla Ç. dedi ki:

  Merhaba Can bey,
  Ketojenik diyet ile 1 ayda 5 kilo verdim herşey yolunda gidiyor bu beslenme şekline alıştım derken vücutta bazı bölgeler de kızarıklık ve kaşıntı şikayetleri yaşamaya başladım. Önceleri çok rahatsız etmedi fakat 3 gündür yoğunluğu artmaya başladı. Şuan yurtdışındayım ve henüz doktora görünme şansım olmadı maalesef. İnternetten araştırırken “KETO RACH” diye bir terimle karşılaştım;
  -ketojenik diyette ter yoluyla atılan keton cisimleri ciltte irritasyona neden olabilir.
  -tavsiye olarak; günlük karbonhidrat alımını bir miktar arttırmak olarak vermiş. Böylelikle 1-2 gün içerisinde bu şikayetler azalıyormuş. Ayrıca tekrar ketozise girdiğimizde çıkma ihtimali muhtemelen yok oluyormuş.
  İnternette ki bilgileri çok dikkate almıyorum fakat diğerlerine göre bu biraz daha mantıklı geliyor. Konuyla ilgi sizin yorumunuzu ve tavsiyenizi rica ediyorum. Ayrıca yaptığınız paylaşımlar için çok teşekkür ederim.

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Keto rash arada sırada gördüğümüz bir durum. Karbonhidrat arttırımı ile geçse de ne yazık ki karbonhidratı azaltıp tekrar ketozise girdiğimizde durum tekrarlanıyor. Sebep bilinmese de irritasyon olmadığını düşünüyoruz.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 27. aslı güler dedi ki:

  Merhaba hocam yıllardır sizi takip ediyorum harikasınız:) benim kilom 48, düzenli spor yapıyorum, düşük karbonhidrata alışığım. Ailedeki kanser yoğunluğu korkuttugu için ketojenik diyete başladım bir hafta olmadı gerçi ama, kilo kaybetmemek için yağ yemekten kaçınmamam gerekiyor biliyorum ama yag yiyemiyorum halsizlik olmasa da korkunç bulantılarim oluyor. Altta yatan başka bir sorun olabilir mi yoksa doğal süreç midir bu ? Şimdiden teşekkür ederim

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Yüksek keton seviyesine bağlı olabilir. Sıvı ve elektrolit alımını arttırmalı, enerji açığını kapatmak için uygun miktarda yağ tüketmelisiniz.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

Yazıya Yorum Yap

Makale konusu ile ilgili eklemek istediğiniz, sormak istediğiniz veya düzeltmek istediğiniz herhangi bir konuda yorum yapabilirsiniz...

Yorumu Gönder


close more
Dr. Can Çiftçi
close

Ne yapmak istiyorsun?

search