Araştırma Analizleri: Yumurta Yemek Kolesterolü Yükseltir mi?

Yumurta tüketimi, kolesterol, HDL, LDL düzey ve fonksiyonları açısından güzel bir araştırmayı inceledim.

Birçok insan -özellikle sporcular- gün içinde protein ihtiyacını karşılamak için birden fazla yumurta tüketiyor. Bu tüketim ile beraber akıllara takılan soru ise kan kolesterol düzeyleri.

Çok yumurta tüketen bireyler için söylenen ve sık duyduğum yegane şey bu, “Yumurta yemek kolesterolünü yükseltir!”

Peki durum gerçekte nasıl? Yumurta yemek kolesterolü yükseltir mi?

Hazırsanız başlıyoruz!

Bu yazı araştırma analizleri kategorisinin ilk yazısı olması sebebiyle oldukça özel. Artık bu kategoride tek araştırma üzerinden sık sorulan soruların cevaplarını arayacak ve konu alınan araştırmayı daha derinlemesine inceleyeceğim.

Bu kategoriyi beğeneceğinizi düşünmekle beraber fikirlerinizi merak ediyorum. Bu sebeple kategori hakkında yorum yapmayı unutmayın!

HDL ve LDL: Önemli bilgiler

Araştırmada yumurta tüketiminin hdl ve ldl üzerine etkisi inceleniyor. Bu sebeple hdl ve ldl ile ilgili bilgi verme ihtiyacı hissediyorum.

Öncelikle hdl moleküllerinden başlayalım.

Hdl molekülleri hücre içinden kolesterol moleküllerini alıp tekrardan karaciğere götüren bir yapıya sahip. Bu sebeple yüksek hdl molekülü sayısı kalp damar hastalığı riskini azaltan bir eleman.

Hdl ile ilgili bir diğer çarpıcı özellik ise antioksidanlar ile alakalı. Hdl molekülleri aynı zamanda antioksidanları taşıma kapasitesine de sahiptir.

Yazının diğer kahramanı ldl moleküllerine gelelim.

Ldl tek başına kalp damar hastalıkları riskini arttıran bir yapı. Ldl moleküllerinde miktar haricinde dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise molekül büyüklüğü.

Ldl moleküllerinin büyüklüğü arttığında kalp damar hastalığı riski azalır. Zira zarara sebep olan inflamasyon potansiyeli ve damar duvarı hasarı küçük ldl moleküllerinde daha etkindir.

Bu sebeple düşük ldl düzeyleri ile beraber mevcut ldl moleküllerinin büyük formda olmasını isteriz.

Sanırım bu kadar açıklama yeter. Artık araştırmaya geçelim.

Araştırma ve ayrıntılar

Araştırmaya 40 kadın ve erkek katılıyor. Katılımcıların tamamında açlık kan şekeri 126 mg/dl altında ve vücut kitle indeksi 18.5 ile 29.9 arasında bulunuyor. Ayrıca katılımcıların tamamında kan kolesterol düzeyleri normal olarak izleniyor.

On dört hafta süren araştırmaya tüm katılımcıları standart hale getirmek için iki haftalık temizlenme periyodu ile başlanıyor. Bu temizlenme periyodu süresince katılımcılar hiç yumurta tüketmiyor.

Ardından tüm katılımcılara ilk dört hafta boyunca günde bir yumurta, ikinci dört hafta boyunca günde iki yumurta ve son dört haftalık periyotta günde üç yumurta veriliyor.

Araştırmanın tüm kademelerinde kan hdl, ldl düzeyleri, moleküllerin büyüklükleri ve fonksiyonlarından sorumlu olan enzimler araştırılıyor.

Sonuç

Yumurta tüketimi arttıkça,

 • Hdl düzeyleri artmış,
 • Ldl büyüklüğü artmış,
 • Hdl antioksidan taşıma kapasitesi artmış,

olarak bulunmuştur.

Yorumum

Yumurta tüketimi ve kan yağları ilişkisini inceleyen bu araştırma birçok sporcu için güzel bir örnek oluşturuyor. Bu araştırma sonucunda hdl fonksiyonlarının artması antioksidan taşınması hususunda oldukça önemli.

Özellikle araştırmada incelenen “Lutein ve Zeaxanthin” düzeyleri ciddi şekilde yol gösteriyor. Günde üç yumurta tüketen bireylerde kan lutein ve zeaxanthin düzeyleri artmış olarak görülüyor zira. Diğer antioksidanlarda da aynı mekanizmanın çalıştığını tahmin ediyorum.

Daha iyi taşınan antioksidan molekülleri ise inflamasyonu dolayısı ile hücre hasarını engeller. Bu durum yaşlanma mekanizmasının sekteye uğramasından, kilo alma sürecinin yavaşlamasına kadar birçok olumlu etkinin ortaya çıkmasına yardım eder.

Aynı şekilde araştırmada hdl miktarı artmış olarak görülüyor. Hdl molekül miktarı normal sınırlarda kalp damar sağlığını koruyucu etkiye sahip. Bu sebeple hdl artışı her zaman istediğimiz bir şey.

Normalde kalp damar sağlığına olumsuz etkisi olan ldl moleküllerinin ortalama boyutunun artması ise kötü etkilerini sınırlandıran ve azaltan bir husus.

Sonuç olarak günlük birden fazla yumurta tüketmek sanıldığı gibi kan yağlarını olumsuz etkileyen bir husus değil. İhtiyacı arttıran durumlar olmamasına rağmen araştırmada günde 3 yumurta tüketiminin bile böyle bir bozukluk oluşturmaması bu durumu gösteren güzel bir örnek.

Bozukluk bir yana aslında yumurta tüketimi kan yağlarında sağlıklı yaşam için gerekli değişimlere öncülük ediyor. Bu sebeple kısıtlama değil, tersine yumurta tüketimini teşvik etmek gerek.

Günde 3 taneden fazla yumurta tüketimi için ise araştırma açıklama yapmıyor. Ama egzersiz gibi kolesterol ihtiyacını arttıran durumlarda tüketimin kontrollü olarak arttırılabileceğini düşünüyorum.

Bu sebeple yumurta tüketiminin kolesterol düzeylerini bozduğunu düşünmek oldukça yanlış.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Fitekran'da okuduğunuz yazılara göre derlenmiş ilginizi çekebileceğini düşündüğümüz bazı yazılar...

Yazıya Yorumlar

Yumurta Yemek Kolesterolü Yükseltir mi? yazısı için gelen yorumlar ve tartışmalar...

 1. sedef dedi ki:

  Ba yıl dım!
  Artık yabancı sitelerde dolaşmaktansa Türkçe , hem de bir doktor tarafından aktarılan bilgileri öğrendiğim için çok memnun ve mutluyum.
  Emeğiniz için binlerce kez teşekkürler çünkü bu bilgiler çok kıymetli 🙂

  • canciftci dedi ki:

   Beğenmeniz beni mutlu etti. Artık nice yeni yazılara diyelim.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 2. Emrah Acar dedi ki:

  Öncelikle böyle bir site kurduğunuz için ve faydalı bilgilerle bizleri aydınlattığınız için teşekkür ederim,emeklerinize sağlık.Her gün fazlasıyla yumurta tüketen birisi olarak sevindirici bir bilgi ???? , yumurta çok önemli bir besin kaynağı kilo kontrolü sağlamak ve protein ihtiyacını karşılamak için vazgeçilmez bir besin. Teşekkürler…

 3. Onur dedi ki:

  Bütün yazılarınıza (diğer sitelere ve yazanlara önyargıyla bakmama rağmen) kuşkusuz inanıyor ve uyguluyorum. Böyle guzel yararlı bir site kurup bizleri bilgilendirdiğiniz için teşekkürü borç biliyorum..

 4. Erhan ARSLAN dedi ki:

  Yararlı ve güncel bilgiler için teşekkürler. Düzenli spor yapan ve ona göre beslenmeye dikkat eden biri olarak yakından takip ediyorum.

 5. Mehmet dedi ki:

  Hocam diğer yazılarınız gibi bizi doğru bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim.

 6. Ramin dedi ki:

  Selamlar .
  Can hocam , yumurtayla yuksek tansiyon arasinda her hangi bir ilişki varmi?

  • canciftci dedi ki:

   Ramin selamlar, direkt olarak etkisi yok. Ama dolaylı olarak etkisini tartışmak gerekiyor. Zira birçok besinin dolaylı olarak yüksek tansiyonu tetikleyebilir.

   Örnek olarak yüksek kalorili besinler obezite tabanında yüksek tansiyon ilişkisini gösterebilirim.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 7. Yalçın Özdemir dedi ki:

  Yumurta derken sarısıyla beraber kast ediyorsunuz değil mi? Çünkü spor yapan kesim genelde sarısını atıp sadece beyazını tüketiyor. Eğer yumurtanın tümünü kast ediyorsanız, günde 6-7 yumurtayı sarısıyla beraber tüketmemizde bir sakınca yok diyebilir miyiz?

  • canciftci dedi ki:

   Bahsedilen tam yumurta. 6-7 yumurta için kilo, ihtiyaç ve kişinin durumunu incelemek lazım.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 8. Neyran Yıldızhan dedi ki:

  Yüksek kolesterol hastasıyım. Raporla en yüksek düzeyde kolesterol düşürücü ilaç kullanmam önerildi. Uzun bir zaman kullandım. Trigliserit düzeyim hiç yükselmedi. Ldl boyutları ne oldu bilmiyorum ama çok yüksek olduğunu hatırlıyorum. Yürüyüş yapmadığım bir dönemdeki ölçümde Hdl yüzdesi 35 ‘e düşmüştü. İlacı kendi kendime bıraktım ve yumurta yemeğe de başladım. Son zamanlarda test dahi yaptırmadım. İncelemeniz çok etkileyici. Yumurtadaki antioksidanların hücre hasarını önlüyor olduğunu söylemeniz umut verici. İlaç almam önerildiği zamanki kolesterol düzeyi 290 olan benim için öneriniz nasıl olur acaba? Önerinizi bekliyorum. Teşekkürler.

  • canciftci dedi ki:

   Selamlar, bu tip hassas ve komplike durumlarda yüzeysel öneri vermemeyi tercih ediyorum. Zira çoğu zaman yanıltıcı olabilir. Hekiminizle görüşmenizi tavsiye ederim.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 9. Fazilet ozpineci dedi ki:

  Bilinclendirme icin minnettariz.cok tskler.

 10. Mel Ç. Ç. dedi ki:

  Her zamanki gibi oldukça anlaşılır ifadelerle dolu bir yazı. En merak edilen konulardan biri. Emeğinize sağlık sevgili Doktor Can…

 11. Emine Özdemir dedi ki:

  Merhaba Can bey

  Araştırma sonuçlarına dayalı yazılarınızı düzenli olarak okuyor ve arkadaşlarıma tavsiye ediyorum. Çok faydalı ve bilgilendirici yazılar, özellikle yumurta tüketimi konusu çok tartışmalı bir konuydu, bu konuda aklımda hiç bir soru işareti kalmadı, teşekkürler. LDL büyüklüğü nasıl ölçülüyor, örneğin hastanede yaptırdığımız testlerde LDL miktarı (benimki 193) veriliyor. Bu sonuçlara göre bir değerlendirme yapılabilir mi?

  • Dr. İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Bu sonuçlara göre partikül büyüklüğü hakkında yorum yapmak zor. Türkiye’de daha LDL partikül büyüklüğüne bakan bir laboratuvar görmedim maalesef. Bu sebeple sayı üzerinden yorum yapmaya mecburuz.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 12. necdet ölçer dedi ki:

  merhabalar hocam
  proteinin vücudu asit
  yaptığı ve vücudunda alkali olmak için kemiklerden kalsiyum çektiği
  dolayısıyla kemik erimesine neden olduğu yazıyor bazı sitelede
  en çok asit yapanda yumurtaymış.Bilgi veririseniz sevinirim.

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Bilgi teoride doğru ama pratikte basit protein alımları ile bu mümkün değil. Hele de yumurta için hiç mümkün değil. Güvenle yumurta tüketebilirsiniz.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

Yazıya Yorum Yap

Makale konusu ile ilgili eklemek istediğiniz, sormak istediğiniz veya düzeltmek istediğiniz herhangi bir konuda yorum yapabilirsiniz...

Yorumu Gönder


close more
Dr. Can Çiftçi
close

Ne yapmak istiyorsun?

search