Diyet: Ketojenik Diyet Listesi ve Uygun Besinler

Ketojenik diyet listesi oluşturmakta zorlanıyorsanız müjde! Sizin için ketojenik beslenmek için bilmeniz gerekenleri ve uygun besinleri sıraladım.

Ketojenik diyet listesi.

Ketojenik diyet ile ilgili sayısız yorum aldım. Bu yorumların çoğu ketojenik diyet listesi ve uygun besinleri yazmam ile ilgiliydi.

Ama diyetin kişiye özel olması gerektiğinden bu yazı benim için uzun süredir fikir aşamasında.

Sonunda çözümü kendi hesaplama ve uygulama tekniğim üzerinden gitmekte buldum. Yani size ketojenik diyet listemi nasıl oluşturduğumdan bahsedeceğim, siz de kendi sisteminiz için yöntemlerimden faydalanabileceksiniz.

Ayrıca ketojenik diyete uygun besinleri de yazının ikinci kısmında sıralayacağım. Böylece diyet sürecinde aklınıza takılan tüm sorular cevaplanmış olacak.

Hazırsanız başlıyoruz!

Ketojenik diyet listesi

Her şeyi adım adım uygulayacağız.

Ama öncesinde bir uyarım var!

Ketojenik diyet çoğu zaman tıbbi amaçlar için kullanılması gereken ve mutlaka bir hekim tarafından takip edilmesi gereken bir beslenme.

Dolayısıyla hekiminize danışmadan lütfen ketojenik diyete başlamayın.

Ayrıca ketojenik diyetin çalışma mantığı ve genel öneriler için ketojenik diyet rehberine, sık sorulan soruların cevapları için şu yazıma bakabilirsiniz.

Adım 1: Ketojenik diyet tipini seçmek

İlk önceliğimiz ketojenik diyet tipini seçmek. Çünkü herkes için aynı ketojenik tipi uygun değil ve gereksiz efor sarf etmeye gerek yok. Ayrıca makro besin dengesini ayarlamak için uygulayacağınız ketojenik diyet tipini bilmelisiniz.

Örnek olarak klasik ketojenik diyette kan keton düzeyi çok yüksek seyreder ve genel olarak nörolojik problemi olan (beyin tümörü, epilepsi gibi) bireylerde kullanılmalıdır.

Eğer kilo vermek veya düşük karbonhidratlı beslenmeyi bir kademe üste taşımak istiyorsanız tavsiyem yüksek proteinli, hedeflenmiş ketojenik diyet.

Bu diyette diğer ketojenik beslenme tiplerine göre nispeten daha fazla protein alırsınız ve spor yapıyorsanız egzersiz sonrası karbonhidrat ihtiyacını spor sonrasında karşılayabilirsiniz.

Diğer ketojenik beslenme tiplerini görmek isterseniz hangi ketojenik diyet tipini seçmeliyim? adlı yazımı mutlaka okumalısınız.

Adım 2: Makroları hesaplamak

Yapacağımız ikinci şey doğru makroları seçmek. Makroları hesaplamak için ise kalori hedefi belirlemek gerekiyor.

Önce kalori hedefine değinmek istiyorum. Çünkü bu konuda çok fazla insanın kafası karışık.

Kalori hesaplamak için formüller mevcut. Bu formüller üzerinden ortalama bir değer elde edebiliyorsunuz. Ama hiçbir zaman bu değerler sizin için kesin bir sonuç oluşturmaz. Çünkü metabolizma hızınız, bedeninizin tepkisi ve diğer etkenler almanız gereken kalori miktarını değiştirir.

Dolayısıyla kalori alımı için bir hesaplama yapmalı, ardından hedefinize bağlı olarak kaloriyi arttırıp/azaltmalısınız. Kalori hesaplaması yapmak için günlük kalori ihtiyacı hesaplama aracını kullanabilirsiniz.

Konuyu benim üzerimden değerlendireceğimiz için kendim için belirlediğim hedef kaloriyi paylaşıyorum. Benim günlük hedefim 1800 kalori.

Artık sıra makroları hesaplamaya geldi.

Karbonhidrat hesabı: Odak noktamız düşük karbonhidrat alımı olduğu için ilk olarak karbonhidrat makromuzu belirliyoruz.

Benim hedefim günlük 45 gram karbonhidrat. Bu miktarın günlük kalori yükü ise 45*4=180 kalori olarak ortaya çıkıyor.

Ketozise girmek için teorik olarak günlük 50 gramdan az karbonhidrat almalısınız. Benim hedefim keton seviyemi ılımlı düzeyde tutmak olduğu için biraz rahatım.

Daha yüksek keton seviyeleri için karbonhidrat düzeyini başlangıç için 30 gramın altında tutmalısınız.

Protein hesabı: Doğru yağ miktarını bulmak, spor yaparken eksik protein almamak için ikinci olarak protein ihtiyacımı hesaplamak istiyorum.

Benim hedefim günlük kilo başına 1.2 gram protein. 90 kilo üzerinden hesaplamaya devam edersek 90*1,2=118 gram protein sonucuna ulaşıyoruz. Bu protein miktarının diyete yansıması ise 118*4=472 kalori olarak ortaya çıkıyor.

Aşırı protein alımı karbonhidratlara benzer şekilde ketozisten çıkmanıza sebep olabilir. Bu sebeple toplam kalori ihtiyacınız içerisindeki proteinden gelen kalorileri en fazla %35-40 düzeyine kadar çıkartabilirsiniz.

Yağ hesabı: Artık makrolar şekillenmeye başlıyor. Son adım yağ alımı. Karbonhidrat ve proteinden gelen kalorileri toplayarak, günlük ihtiyacımızdan çıkartıyoruz. 1800-(180+472)=1148

Bu değer (1148 kalori) yağlardan almamız gereken kaloriyi ifade ediyor. Yağ miktarını bulmak için 1148/9 işlemini uyguluyor ve 128 gram değerini buluyoruz.

Hesap yaparken,

 • 1 gram yağın 9 kalori,
 • 1 gram karbonhidratın 4 kalori,
 • 1 gram proteinin 4 kalori,

olduğunu bilmeniz gerekiyor.

Artık makrolarımız hazır. 45 gram karbonhidrat, 118 gram protein ve 128 gram yağ. Peki bunları nasıl karşılayacağım? İşte cevabım.


Ketojenik diyet için öğün oluşturma

Ketojenik diyete uygun beslenmek zor değil. Burada sorun oluşturan şey kültürümüz. Çünkü ekmek olmadan doymayan, pilavsız sofraya oturmayan, etin yağsızını seven bir milletiz.

E durum böyle olunca beslenme tarzını değiştirmek zor oluyor. Ama bu diyetin kendisiyle alakalı değil. Hadi örneklerime geçelim.

1.gün

Öğle öğünü (12:00)

 • Üç yumurta ile hazırlanmış tereyağlı omlet (bir kaşık tereyağı),
 • Bir kase buharda brokoli üzerine 2 kaşık zeytinyağı ve yarım limon.

Ara öğün (15:00)

 • Bir kase tam yağlı ev yoğurdu,
 • 50 gram yulaf ezmesi.

Akşam öğünü (18:00)

 • 300 gram sığır kıyması ile yapılan fırında köfte,
 • Bir kase mevsim yeşilliği üzerine 2 kaşık zeytinyağı ve yarım limon,
 • Bir avuç yer fıstığı.

Makrolar: 50 gram karbonhidrat, 103 gram protein, 125 gram yağ. Toplam kalori alımı 1737.

2.gün

Öğle öğünü (12:00)

 • Üç yumurta ile hazırlanmış tereyağlı omlet (iki kaşık tereyağı),
 • Bir kase buharda karnabahar üzerine 2 kaşık zeytinyağı ve yarım limon.

Ara öğün (15:00)

 • Bir bardak kefir,
 • 5 adet tüm ceviz.

Akşam öğünü (18:00)

 • 350 gram hindi göğüs eti ile yapılan ızgara,
 • Bir kase mevsim yeşilliği üzerine 2 kaşık zeytinyağı ve yarım limon,
 • Bir avuç yer fıstığı.

Makrolar: 50 gram karbonhidrat, 108 gram protein, 122 gram yağ. Toplam kalori alımı 1717.

Görüyorsunuz, normalde tükettiğiniz besinlerin pişirme, hazırlama süreçlerini biraz modifiye etmek ve doğru bileşenleri bulmak ketojenik diyete başlamak için oldukça yeterli.

Hatta çok revaçta olan hindistan cevizi yağı ve avokado gibi pahalı kaynakları hiç kullanmadım. Bunun sebebi size “pahalı ve havalı” kaynakları gerekli olmadığını göstermek.

Eğer medikal amaçlar ile ketojenik diyet yapmak istiyorsanız çok daha kısıtlı protein ve karbonhidrat alımı yapmanız gerekiyor. Bu tip durumlarda yakın takip, özel öğünler ve destek besinler gerekiyor. Benim örneğim daha ılımlı ve herkes tarafından uygulanabilir halde.

Örnek öğünleri gördünüz, peki kendi öğünlerinizi hazırlamak için hangi besinleri tercih etmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

Hadi devam edelim ve seçenekleri görelim.

Ketojenik diyete uygun besinler.

Ketojenik diyete uygun besinler

Size geniş bir liste sunmaya çalışacağım. Ama listenin tüm besinleri içermesi imkansız. Dolayısıyla eksikler için mantığınızı kullanmayı unutmayın.

Eğer besinlerin içerikleri ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz besin değeri veritabanına, ketojenik diyette kullanılabilecek supplementler için ketojenik diyette besin destekleri yazıma göz atabilirsiniz.

Protein kaynakları

Ketojenik diyette tüketeceğiniz protein kaynakları genel olarak güvenilir kabul edilir. Burada aşırıya kaçmamak önemli.

Tercih edin:

 • Yağlı kırmızı et,
 • Tavuk eti,
 • Hindi eti,
 • Balık,
 • Sakatat (karaciğer ve dalak gibi),
 • Peynir,
 • Yumurta.

Uzak durun:

 • İşlenmiş et türleri (salam, sucuk, füme et gibi),
 • Derin deniz balıkları,
 • Süt (özellikle uht ise),
 • Kötü üretilmiş et ürünleri (antibiyotik verilmiş, hazır yem tüketen hayvanlar).

Karbonhidrat kaynakları

Ketojenik diyetteki en önemli hassasiyetimiz karbonhidratlar. Burada dikkat etmeniz gereken şey hem karbonhidratın kalitesi hem de miktarı.

Ama öncelik her zaman miktardan yana. Yani ketojenik diyette teorik olarak karbonhidrat sınırını aşmadan pilav yenebilecek olsa da pratikte ne yazık ki bu çok zor.

Dolayısıyla her zaman uygun karbonhidrat kaynaklarını takip edin.

Tercih edin:

 • Sebzeler (brokoli, marul, ıspanak, pazı, lahana, pırasa gibi),
 • Az şekerli meyveler (avokado, lime, hindistan cevizi, greyfurt gibi),
 • Hindistan cevizi unu veya badem unu.

Fasülye, mercimek gibi bakliyatlar sınırlı olarak tüketilebilir.

Uzak durun:

 • Şekerli meyveler (muz, mango üzüm),
 • Buğday unu ve diğer buğday ürünleri,
 • Patates gibi yoğun nişasta içeren ürünler.

Yağ kaynakları

Yağ ketojenik diyetin en önemli kalori kaynağı. Dolayısıyla iyi seçim yapmak önemli. Ayrıca kötü seçimlerin kan yağlarının bozulmasına neden olabileceğini unutmayın.

Tercih edin:

 • Ekstra virgin zeytinyağı (çiğ kullanmak için),
 • Hindistan cevizi yağı (pişirme ve çiğ kullanım için),
 • Tereyağı (pişirmeler için).

Uzak durun:

 • Tohum yağları (ayçiçek, mısır, kanola),
 • Margarin.

Diğer besinler

Diyetinizin sadece karbonhidrat, protein ve yağ kaynaklarından oluşmadığını biliyorum. Bana sık sorulan besin gruplarını aşağıda sıraladım ve yorumlarımı sıraladım.

Soslar: Ketojenik diyet çok sınırlı olduğu için genelde lezzetsiz besinleri içeriyor. Bu durum daha fazla sos ihtiyacı oluşturuyor. Ama artık birçok sos fruktoz şurubu ile destekleniyor yani tam bir karbonhidrat deposu.

Tavsiye ettiğim soslar ise şeker eklemesi yapılmamış hardal ve kendi hazırladığınız mayonez olacak.

Kuruyemişler: Sağlıklı yağ ve diğer birçok önemli besini içerdiği için kuruyemişler bizim dostumuz. Burada dikkat etmeniz gereken şey miktar. Sınırlarınızı bildiğiniz sürece -neredeyse- tüm kuruyemişleri tüketebilirsiniz.

Yine de önerimi isterseniz fındık, badem ve sınırlı olarak ceviz benim favorilerim.

Tatlandırıcılar: Kendisi kalori yükü olmaması sebebiyle diyette çok sık tercih edilen bir destek. Benim yaklaşımım ise bu kadar sınırlı değil.

Ketojenik diyete zarar vermese de hakkında çok büyük soru işaretleri bulunan tatlandırıcılardan uzak durmalısınız. Eğer mutlaka tatlandırıcı kullanacaksanız doğal stevia en iyi tercih.

Ketojenik diyet listesi oluşturma ile ilgili genel hususları incelediğimizi düşünüyorum. Yazıda bahsetmediğim konular ile ilgili sorunuz mu var? Yorumlar aracılığı ile benimle paylaşmayı unutmayın.

Son olarak ketojenik diyeti klinik gözetim ile doğru bir şekilde yapmak istiyorsanız Dr.Can muayene sayfasına göz atabilir, randevu alabilirsiniz.

Yazıya Yorumlar

Ketojenik Diyet Listesi ve Uygun Besinler yazısı için gelen yorumlar ve tartışmalar...

 1. Nusret Ulucan dedi ki:

  Diyetin en önemli kısmı karbonhidratlar ve günlük 50 gr.geçmemesi gerektiği yazılmış ancak bu 50 gr.nasıl bulacağız belli değil.Bazı karbohidraların kalori değerleri verilmiş olsada gr olarak değeri yok.Örneğin 100 gr yeşil mecimek kaç gr karbonhirat yapar gibi.100 gr kıvırcık salata ile 100 gr bulgur pilavındaki karbonhidrat mşktarı aynı olmasa gerek.Günlük 50 gr karbonhidratı tutturabilmemiz için kaç gr ne yersek kaç gr karbonhidrat alırız’ı gösteren bir tablo olması işimizi çok kolaylaştıracaktır.Paylaşırsanız sevinirim.
  Saygılarımla.

 2. aslı k. dedi ki:

  Merhaba Can Bey,
  sizin yazilariniz uzerine, hem otoimmun hastalik sahibi oldugumuz hem de kilo vermek istedigimiz icin annem ile 2 ogun ve if seklinde ketojenik diyete basladik. aylardir (sporla destekledigim halde) dusuk karbonhidrat diyeti ile kilo veremiyordum fakat ketojenik diyet ile kilo vermeye basladim. ayni sekilde annem de kilo veriyor ve iyi hissettigini soyluyor. oncelikle verdiginiz bilgiler icin cok cok tesekkur ederiz. bir de size sorularim olacak.
  1. protein alimini kilo basina 1.2gr yapmama ragmen verdigim kilonun yarisi kastan gitmis gozukuyor. (cogunlukla hiit, agirlik ve direnc antrenmanlari yapiyorum) bu konuda ne yapmami onerirsiniz?
  2. makrolarimiza uydugu surece az miktarlarda meyve, bal, %70-80 bitter cikolata yemek sorun olur mu?
  3. findik yagi, ceviz yagi gibi yaglarin kullanimi hakkinda ne dusunuyorsunuz?
  simdiden cok tesekkur ediyorum, iyi gunler diliyorum.

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar,

   1- Kasların glikojen depoları boşaldığı için bu şekilde bir sonuç görülebilir. Endişeye gerek olmadığını düşünüyorum.
   2- Teorikte olmaz ama pratikte tercih etmiyoruz.
   3- Aşırıya kaçmamak gerek.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 3. Ali dedi ki:

  Ellerinize sağlık, gene büyük emekle çok güzel bir yazıyı bizlerle paylaşmışsınız. Kaynakların daha fazla belirtilmesi de daha güzel olmuş.

  Benim sormak istedigim şu; sizin değerlerinizden yola çıkalım 108gram protein ihtiyacınızı karşılamak için yuvarlak olarak 400-450 gram et tüketmeniz gerekiyor (yumurta vs gibi besinleri katmıyorumda hani sadece et yiycek olsak örnek veriyorum)

  Şimdi kalori hesabını yaparken proteini 108gram alıp yaklaşık 4 ile carpiyorsunuz, karb da yakın şekilde 50×4 geri kalanini günlük ihtiyaciniz 1800 den çıkarıp almanız gereken yağı hesaplıyorsunuz. Teoride doğru ancak 400gram et yerken aldigimiz kalori bu 108×4 den cok daha fazla. Etin icinde de yag var.

  Sorudan ziyade öngördüğüm bir açıklama oldu ama sanırım hesaplama yaparken buna da dikkat etmek gerekiyor. Çünkü oldukça yağlı olan bir kanat yiyorsak mesala bunun icinde ki yağda hesaplanmalı, ayrıyetten tüketmeye çalışdığımız sonradan ekledigimiz sağlıklı yağlara ek olarak yani.

  Bu arada 4.5 ayda 29kg verdim şu an 91 kiloyum çok memnunum ketojenik beslenmekten. Ve her bünyede gerçekten etkileri farklı biraz kendinizi dinleyerek ufak modifikasyonlar yapmak gerekiyor makroları aşmadan.

  Başarılar dilerim ve tekrar teşekkür ederim.

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar, hesap makroları gösterir. Et üzerinden makro hesaplayacaksanız mevcut araçlar yağ ve diğer makroların miktarını da veriyor. Dolayısıyla öğün hesaplarken makroları göz önünde bulundurmanız yeterli. Tabi modifikasyon şart.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 4. Zeynep A. dedi ki:

  Merhaba Can bey size bir şey danışmak istiyorum eğer cevap verebilirseniz çok memnun olurum. Ben 170 boy, 56 kiloyum ama hem sağlıklı beslenmek, hem daha enerjik olmak, hem de bir türlü incelemeyen bacaklarımı toparlamak için belki yağ yakımına odaklı bir diyet işe yarar diye düşündüm ve yaklaşık 22 gündür ketojenik besleniyorum. Sizce bu diyeti uygulamam bu bahsettiğim nedenlerde fayda sağlar mı?
  Genelde 20-30 gr karbonhidrat (çok yediğim günlerde bile 35 gr ı geçmedi), 30-60 gr arası protein ve yaklaşık 110-120 gr sağlıklı yağlardan besleniyorum. Günde 2,5 lt su, 1 maden suyu ve multivitamin takviyesi muhakkak alıyorum. Ancak hafif çarpıntılarım oluyo, midemde sürekli bi kaynama var ve halsizliğim hep sürmekte. Artık ketojenik diyete adaptasyon sağlamayı beklerdim, sizce bu normal bir süreç mi yani sabrediyim mi yoksa yanlış bir şeyler mi yapıyorum?
  Şimdiden çok teşekkür ederim

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar, vücudun sıkılaşması için, sağlıklı beslenmek için illa ketojenik beslenmeniz gerekmiyor. Düşük karbonhidratlı beslenmek bu konuda size yardım edebilir. Ayrıca bahsettiğiniz yan etkiler sık karşılaşmadığımız durumları tarifliyor, bir hata yaptığınız aşikar. Durumu tekrar gözden geçirmek gerekli.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

   • Zeynep dedi ki:

    Peki Can Bey, günde 1400 kalori alan biri 100 gr karbonhidratla düşük karb. diyeti uygularsa eğer, yüzde kaç yağ alması gerekir? Örn, 100gr karb. 400 kalori, 50 gr proteini 200 kalori sayıp geri kalan 800 kalori/9 deyip toplam yağ miktarını belirleyebilir miyim? Yani 89 gr yağ tüketmem gerekiyor diyebilir miyiz?

 5. murat uncugil dedi ki:

  Can bey merhaba diyetteki lif miktarı az değil mi ?örneğin muzu neden önermiyorsunuz*meyvelerle ilgili de bir yazı yazarsanız sevinirim hangi meyve yenir yada yenmez . Teşekkürler

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Konuyla ilgili bir video çok yakında gelecek. Youtube kanalından takip edebilirsiniz. Ayrıca fikir için teşekkürler.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 6. Julide Arslan dedi ki:

  Merhaba Can bey, ben 8 ay önce doğum yaptım boyum 173 şu an kilom 69 sorum şu emziren anneler ketojenik diyeti uygulayabilir mi? Benim hedefim 60 kilo olmak. Teşekkür ederim

 7. Türker dedi ki:

  Merhaba Can Bey,
  Yazınızda sucuk ve füme konusunda uzak durmamız gerektiğini söylemişsiniz. Ben genelde ilk öğünümü sucuklu yumurta veya hindi fümeli omlet şeklinde yapıyordum. Bunlarda karbonhidrat oranı porsiyonda 1-2 gramı geçmiyor, çok uygun. Uzak durun demenizin sebebi nedir?

  Teşekkürler.

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Füme etteki nitrit kaynakları ve muhtemel kanserojen bileşenler.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 8. Asude Sevil dedi ki:

  Can Bey merhaba,
  Bir süredir ketojenik beslenmeye başladım. Bir ara kilo vermek için başlayıp devam ettiremedim. Şimdiki yorgun bitkin halim ve aşırı ağrı durumum nedeniyle olumlu etkilerinden dolayı beslenme tarzımı bu yönde değiştirmeye karar verdim. Kilo verme hedefim var ama elzem değil aşırı kilom yok. Sağlıklı yaşam için başladım. Fakat karbonhidrat olarak kendime 20 gr sınırı koymuştum ki çoğu gün bu 10-15 civarında kalıyor.Bu sınır tıbbi keto için mi? Çok mu az karbonhidrat alıyorum. Zararı olur mu yoks sürdürülebilirlik açısından mı 50 gr civarını hedeflemek gerek.

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   20 gram sağlıklı yaşam için fazla düşük ve sürdürülebilir değil. Ortalama 30 ile başlayıp vücudunuz ketozise adapte oldukça 50 grama kadar çıkılabilir.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 9. Aysel ekinci dedi ki:

  Merhaba Dt Bey ;
  Ben tip 2 diabetim . seker yerine kullanmak icin olarak stevia mi yoksa agave surubunu onerirsiniz ?
  Tesekkurler .
  Sevgiler.

 10. nadir güngör dedi ki:

  Can bey merhaba
  Benim sormak istediğim ve takildigim konu besinlerdeki lif oranı hesabi
  örnek vermek gerekirse mesela 100gr bamya 2,2gr karbonhidrat 4.9 lif
  4.9 gr lif – 2.2 gr karb =2.7gr lif fazladan kalıyor yani karbonhidrat sıfır sinirsiz yiyebiliriz dogrumu. Bu konu hakkında yardimci olursanız sevinirim

 11. nadir güngör dedi ki:

  Can bey cevabınız icin teşekkürler. Fakat ben tam olarak istediğim cevabi alamadım lif oranı konusunda, sadece bamya ile sinirli degildi sorum genel olarak mesala maydanoz patlıcan beyaz turp vs, lif oranları karbonhidrat oranından fazla olan sebzeler makro degerlerini asmadigimiz sürece sinirsiz yiyebiliyoruz anlamına geliyor mantık olarak.Çünkü daha önce sizin sayfanızdaki bir makalenizde elmadan vermiş oldugunuz örnekle yola ciktigim icin bu konuda kafamda soru işareti oluştu.Cevabiniz icin şimdiden teşekkürler diliyorum saygılar….

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Toplam karbonhidrat-lif=sindirilebilir karbonhidrat formülünü kullanmalısınız. Yani mantık olarak hiçbir besinin lif miktarı toplam karbonhidratından fazla olamaz. Dolayısıyla her besini karbonhidrat bakımından inceleyip kullanmalısınız.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 12. özgül dedi ki:

  öncelikle yazılarınız ve fit ekran sitenizi çok beğendiğimi ifade etmek isterim. besin değerleri için bu sitedeki bilgileri akıllı telefonlara indirilebilecek bi uygulama haline getirmeniz mümkün mü acaba? takipçilere büyük kolaylık sağlayacağını düşünüyorum. iyi günler

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Kesinlikle aklımızda. Umarım yakında bu tip bir girişimde bulunuruz.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 13. Gökhan dedi ki:

  Merhaba Can Hocam
  Ketojenik beslenmede elektrolit dengesi için ne gibi supplementler kullanılmalı. Şu an magnezyum malat, potasyum sitrat ve d vitamini ve omega 3 alıyorum. Ama eczacı kafamı karıştırdı. 1 kiloluk potasyum sitrat toz halde almıştım. Bunu kullanmanı tavsiye etmem dedi. Birikimi ölüme götürür falan deniyor. Ama okuduğum makalelerde potasyum sodyum dengesinin öneminden ve potasyumu eksik tuzu dolayısıyla sodyumu fazla aldığımızdan bahsediyor. Keto da da elektrolit kaybı çok fazla olıuormuş herkes tuz öneriyor ama bu da çok fazla sodyum demek. Nasıl bir denge kurulmalı. D vitaminim 27 günde 1000 lik bir fıs yeterli olur mu? Magnezyum malat da günde 1250 mg alıyorum. Denge işi zor. Bir fikir verin.

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar, öncelikle potasyum en tehlikeli elektrolitlerden biri. Genelde kan tetkiki ile sürekli takip edilip o şekilde verilmeli. Bu tip kullanımlar eczacınızın dediği gibi büyük sorunlar oluşturabilir. D vitamini için 1000IU’dan fazlası alınabilir. Magnezyum malat’ın miligramı değil kaç mg magnezyuma denk geldiği önemli. Supplementin üzerinde yazması gerekiyor. Günlük 300 mg magnezyuma denk gelmesi yeterlidir.

   Ketojenik diyet bu konuda maalesef çok hassas ve hekim kontrolünde uygulanması gerekiyor. Hekim kontrolünün önemi sürekli tetkikler ile yola devam etmek. Yoksa dediğiniz gibi denge işi çok zor ve kör bir şekilde devam edecektir.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 14. Neriman Kocak dedi ki:

  Merhabalar Can bey,

  Kızım, 27 yaşında ve aktif olarak spor yapıyordu. Ancak yaklaşık 3 yıldır geçmeyen ağrılarla mücadele ediyoruz. Son olarak gittiğimiz Nöroşurirji bölümünde omurga ve omuriliğin gayet sağlıklı olduğunu ancak kızımın neredeyse hiç kasının kalmadığını söylediler. Protein ağırlıklı beslenmesini ve salona yazılarak ağırlıklı sporlar yapmasını önerdiler. Kızım ne yazık ki kırmızı et hiç tüketemiyor. Hindi, tavuk gibi beyaz etli hayvanların ise yalnızca beyaz kısmını(göğüseti) tüketebiliyor. Nasıl bir beslenme planı uygulayabiliriz?

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Sorunu derinlemesine incelemek gerek. Burada anoreksi durumu beni şüphelendiriyor. Bu tip komplike durumlara uzaktan fikir vermem neredeyse imkansız.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 15. selda dedi ki:

  Merhaba çölyaklı hastalar ketojenik diyet yapabilir mi ?

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Yapabilir ama çok daha dikkatli olmalılar. Benim tavsiyem düşük karbonhidratlı beslenme yönünde.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 16. Kubra dedi ki:

  Araştırdım Ketoasidoz belirtilerine uyuyor

 17. mukaddes özserin dedi ki:

  selam can bey ketojenik diyetin böbrekler üzerinde olumsuz etkisi varmıdır

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Olabilir. Ama bu risk diğer beslenme şekillerinde de var.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

Yazıya Yorum Yap

Makale konusu ile ilgili eklemek istediğiniz, sormak istediğiniz veya düzeltmek istediğiniz herhangi bir konuda yorum yapabilirsiniz...

Yorumu Gönder


close more
Dr. Can Çiftçi
close

Ne yapmak istiyorsun?

search