Diyette Krom Kullanımı

Sürekli yüksek antrenman temposunda çalışıyorsanız ve ya sık sık tatlı krizleri yaşıyorsanız krom takviyesine ihtiyacınız olabilir.

Peki krom nedir? yada tatlı krizlerini nasıl önler ?

Krom nedir? Ne işe yarar?

Krom vücudumuzda eser miktarda bulunan , insülin metabolizmasında görev alan bir elementtir. Kromun biyolojik olarak aktif olan  formu ,  insülinin etkisini artırarak glikoz metabolizmasında görev alır. Kromun insülin reseptörleri ile etkileşime girmesi sayesinde insülinin etkinliği arttırılır.

Kromun glikoz metabolizmasındaki etkisine ek olarak , yağ ve kas metabolizmasında da görev alır. Ayrıca kalp-damar sağlığında da etkili olan kromun eksikliğinde ateroskleroz ( damar sertliği ) oluşabilir.Ayrıca yüksek kollestrolden şikayet eden bir grup hastada yapılan araştırmalarda yapılan krom takviyesinin LDL düzeyini düşürdüğü ve sağlıklı apoprotein A düzeyini yükselttiği görülmüştür.

Aşırı antrenman temposunda olan sporcular ve bunun harici birçok durumda kromun idrarla atımı artacak ve eksikliği oluşacaktır. Bu durumlarda tatlıya karşı aşırı istek , kan şekeri yükseklikleri ve düşük hücre içi kan şekeri tablosu karşımıza çıkacaktır.

Diyette kullanılan krom takviyeleri ise eksikliği test edilmeden alınması tıbbi olarak  yanlış bir tutumdur.  Aşırı dozlarda kanserojen ve mutojen olan krom , kullanılırken her zaman dikkat edilmesi gereken besin takviyelerinden bir tanesidir.

Rahatlıkla bulabileceğiniz ve diyetinize bir süre fazladan ekleyebileceğiniz bu besinler ile krom ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Bazı Besinlerin Krom İçerikleri (mcq/100 gram)

 •  Midye 128
 • İsitiridye  57
 • Kuru hurma 29
 • Armut 27
 • Tam tahıl unu 21
 • Domates 20
 • Mantar 17
 • Brokoli 16

Hatırlatmalar/Öneriler

 • Sağlıklı bir insanın günlük alması gereken krom miktarı  30-50 µg/gün dür.
 • C vitamini kromun emilimini artırır.
 • Antiasitler , kortikosteroidler,  H2 blokerleri ve  Proton pompası inhibitörleri mide asiditesini azaltarak kromun emilimini azaltacaktır. Özellikle bu takviyeleri sık sık kullanan hastalar krom eksikliğine karşı takip altında olmalıdır.
 • Sürekli yüksek şeker içeren diyetlerde krom atılımı hızlanmaktadır.
Kilo Vermek İçin Yapabileceğiniz 13 Şey

Zayıflamak için verilen ve birbirine benzeyen önerilerden bıktınız mı ? Kilo vermenizi sağlayacak garip ama etkili 13 öneri ile karşınızdayız. Bu yazı ile günlük hayatta çoğu zaman dikkatinizi çekmeyen ama zayıflamanızı yavaşlatan/engelleyen faktörler hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olacak ve daha doğru hareket edebileceksiniz. Kilo vermek için yapmanız gereken 13 şeyi duymaya hazır mısınız ? Başlıyoruz ! Yazı İçeriği1 […]

Diyette Light İçecek Mi Yoksa Su Mu Tüketmeli?

Yıllarca süren kararlı pazarlama çalışmaları ve sağlıksız beslenme tarzı toplumda -özellikle yeni nesilde- light içeceklerin kilo vermeye katkısının olduğunun düşünülmesine hatta diyet döneminde sudan daha önemli olduğunun kanıksamasına sebep oldu. Bu yazıda tam tersini iddia eden “eşe dosta” kanıt olarak gösterebileceğiniz, pazarlama çalışmalarının toksik bilinç kirletici etkisinden kurtulacağınız önemli bir araştırmadan bahsedeceğim. Zayıflama sürecinde su mu […]


Yorumlar
 1. Dilara dedi ki:

  Selam meslektaşım.
  🙂 krom picolinatın kapsül olarak kullanımı hakkında ne düşünüyorsun? Gece tatlı yeme isteğim çok oluyor özellikle kakaolu tatlılar.kakao isteğini magnezyum eksikliğiyle ilişkillendirenler mevcut. Doğruluk payı nedir? kilo problemim yok ama mesleksel uykusuzluk ve düzensiz beslenmeden dolayı bel çevrem geniş.ve ne yediğimi düşünecek vaktim de yok. Çoğu zaman ulaşılabilir olanı tüketiyorum.ayrıca siten için tebrik ederim.kendim de pubmed gezmekten usanmıştım

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba Dilara, bir meslektaşımı burada görmek beni çok mutlu etti. Durum şöyle. Eğer tatlı isteği insülin direnci ve kontrolsüz kan şekeri sebepliyse krom düzeyine baktırıp kromium kullanmakta fayda var. Zira krom insülin çalışma ve üretim süreçlerini yakından kontrol ediyor. Özellikle kakao içerikli besinler isteniyorsa magnezyum düşünülebilir.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 2. cem ş dedi ki:

  selam can hocam sorum şu.bir gece ansızın terleme ve şeker düşmesi şikayeti ile baş başa kaldım.şeker testi yapıldı ve aks:104 glukoz yüklendikten sonra 151-118-61 değerleri çıktı.diyet spor önerdiler artı olarak krom hapı almam da önerildi siz ne dersiniz?

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Kromdan önce egzersiz ve diyet öneririrm. Krom için iyi irdelemek gerekiyor.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 3. Menekşe etek dedi ki:

  Merhabalar ben 38 yaşındayim kanser tedavisi gördüm kansekerim düşüyor sürekli krom kullanmak istiyorum zayıflamak için. Bana yardımcı olabilir Şeniz teşekkürler

  • canciftci dedi ki:

   Sizin gibi ciddi komplike hastalık geçirmiş olanlarda direkt olarak krom kullanımını kesinlikle tavsiye etmiyorum. Mutlaka bir hekimle görüşmenizi öneriyorum.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

Yazıya Yorum Yap

Makale konusu ile ilgili eklemek istediğiniz, sormak istediğiniz veya düzeltmek istediğiniz herhangi bir konuda yorum yapabilirsiniz. Saygı kuralları çerçevesinde ve düzgün Türkçe ile kaliteli bir biçimde oluşturulmamış yorumlar dikkate alınmayacaktır.

Yorumu Gönder


close more_vert
Dr. Can Çiftçi
close