Diyette Meyve Yenilebilir Mi ?

 

Diyette iken meyve tüketebilir miyim ? Şu sıralar en popüler sorulardan bir tanesi ile karşı karşıyasınız. Şeker açısından oldukça zengin olan meyve için haklı olarak insanların kafasını kurcalayan diyette meyve tüketimi ile ilgili aklınıza takılan tüm soruları bu yazıda cevapladık.

Meyve sağlıklı mı , yoksa sadece bir zehir mi ?

Sokaktan geçen herhangi birine meyvenin sağlıklı olup olmadığını sorun… İddia ediyoruz 10 kişiden 9’u ‘evet’ cevabı verecektir. Neredeyse herkes meyvenin sağlıklı bir yiyecek olduğu konusunda hemfikir.

Ne var ki, belli çerçevelerde pek çok insan meyvenin sağlıksız olduğunu düşünüyor. Daha ileri giden ve meyvenin açıkça zehirli olduğunu söyleyen insanlar da yok değil.  Bunlar özellikle düşük karbonhidratlı diyetler uygulayan insanlardır ve spesifik ( belirli ) bir sebeple meyve yemezler.

Meyve ve düşük karbonhidratlı diyet konusu her zaman karşımıza çıkmaktadır, bu nedenle konuyu objektif bir şekilde ele almak için bu makale hazırlandı.

Meyve ve düşük karbonhidrat diyeti

Düşük karbonhidratlı diyetteki öncelikli amaç karbonhidrat kısıtlamasıdır. Bu yaklaşım, karbonhidrat oranı en yüksek gıdaların kısıtlanması prensibini içerir. Bu gıdalar şeker içeren besinler , alkolsüz şekerli içecekler, patates gibi kök sebzeler, ayrıca nişasta içeren makarna ve ekmek türevleridir.

Sağlık alanında masumiyet çemberiyle çevrelenmiş olsa da meyveler de karbonhidrat bakımından oldukça zengindir, özellikle basit şekerler, glukoz ve fruktoz içerirler.

Bazı Meyvelerin İçerdiği Şeker Miktarları
Meyve ( 85 gram ) Toplam şeker ( g )
Elma 8.8
Kayısı 7.9
Muz 10.4
Yaban Mersini 8.5
Kiraz 10.9
Greyfurt 5.9
Kivi 9.5
Limon 2.5
Lime 0.4
Mango 12.6
Nektarin 6.7
Portakal 9.2
Şeftali 7.1
Armut 10.3
Karpuz 5.3
Erik 8.4

Meyveler, düşük karbonhidratlı sebzelere oranla daha yüksek ve makarna, ekmek gibi gıdalara kıyasla daha düşük karbonhidrat oranına sahiptir. Her düşük karbonhidratlı diyetin aynı olmadığını akılda bulundurmak önemlidir .

100-150 gram/gün karbonhidrat tüketen bir insan diyetine birkaç parça meyveyi limiti aşmaksızın alabilir. Ancak 50 gramın altında düşük karbonhidratlı ketojenik diyet uygulayan bir insanın meyve için pek yeri kalmaz. Tüm karbonhidrat kotasını 1-2 parça meyveyle harcamaktansa hatırı sayılır miktarda düşük karbonhidratlı sebze tüketmek daha akıllıca olacaktır. Bunlar kalori bazında daha besleyici öğünlerdir.

Meyve şekeri ( fruktoz ) hakkında

Meyvenin zararlı etkileriyle ilgili pek çok tartışma mevcuttur, bunun sebebi özellikle fruktoz içeriğinin yüksek olmasıdır. Fazla alındığında fruktozun obezite, tip 2 diyabet ve metabolik sendrom gibi problemlere yol açtığına yönelik tartışmalar olsa dahi hala bu tartışmalar ile ilgili yeterli veri bulunmamaktadır.

Ancak fruktozun yalnızca belli bir durumda sağlıksız olduğunu fark etmek çok önemlidir. Aktif olmayan, yüksek karbonhidrat içeren batı tipi diyet uygulayan insanlar için yüksek düzeyde fruktoz almak zararlı olabilir. Ancak, zayıf, sağlıklı ve aktif insanlar için bir miktar fruktoz almanın bir sakıncası yoktur. Yağa dönüşmek yerine karaciğer glikojenine çevrilecektir.

Fruktoz , glikoz gibi tüm hücreler tarafından metabolize ( parçalanmak – kullanılmak ) edilemez. Sadece karaciğer tarafından metabolize edilen fruktoz bu sebeple yüksek kalorili diyetler ile beraber alınırsa karaciğer tarafından yağa daha kolay dönüştürülür.

Diyette meyve tüketebilir miyim ?

Meyve yüksek oranda su ve fiber içerir. İçeriğinde bulunan su  , vitamin ve fiber meyvede bulunan fruktozun zararlı etkilerinden sizi korumakla beraber aşırı meyve tüketimi hemen hemen her zaman vücudunuzun yağlanmasına sebep olur.

Bu sebeple çok düşük karbonhidrat tipi diyetleri uygulamıyorsanız – ki biz asla çok düşük karbonhidrat içeren diyetleri önermiyoruz – günde birkaç dilim meyve hiçbir zaman size zarar vermeyecek , aynı zamanda daha sağlıklı ve keyifli bir diyet deneyimi yaşamanıza yardım edecektir.

Bir Öğünde Kaç Gram Protein Almalıyım?

Egzersiz yapıyor ve tükettiğiniz protein miktarına dikkat ediyorsanız bir öğünde tüketebileceğiniz maksimum protein miktarını merak ediyor olmalısınız. Bu konu hakkında birçok yazı olmasına rağmen doğru cevabı veren Türkçe bir kaynağa rastlamadığım ve günlük tüketmeniz gereken protein miktarını açıklayan yazımdan sonra sık sık aldığım bu sorunun cevabını sizinle paylaşmak istedim. Bu yazıda bir öğünde kaç gram protein tüketilmeli […]

Kilo Vermek İçin Yapabileceğiniz 13 Şey

Zayıflamak için verilen ve birbirine benzeyen önerilerden bıktınız mı ? Kilo vermenizi sağlayacak garip ama etkili 13 öneri ile karşınızdayız. Bu yazı ile günlük hayatta çoğu zaman dikkatinizi çekmeyen ama zayıflamanızı yavaşlatan/engelleyen faktörler hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olacak ve daha doğru hareket edebileceksiniz. Kilo vermek için yapmanız gereken 13 şeyi duymaya hazır mısınız ? Başlıyoruz ! Yazı İçeriği1 […]


Yazıya Yorum Yap

Makale konusu ile ilgili eklemek istediğiniz, sormak istediğiniz veya düzeltmek istediğiniz herhangi bir konuda yorum yapabilirsiniz. Saygı kuralları çerçevesinde ve düzgün Türkçe ile kaliteli bir biçimde oluşturulmamış yorumlar dikkate alınmayacaktır.

Yorumu Gönder


close more_vert
Dr. Can Çiftçi
close