Supplementler: Hangi Probiyotik Supplementini Almalıyım?

Probiyotik ürünlerini mide floranızı doğrudan etkiler. Bu sebeple doğru prebiyotik ürününü seçmek oldukça önemli. İşte doğru seçim için öneriler.

Probiyotiklerin doğru bağırsak florası oluşturma üzerinde oldukça önemli etkilerinin olduğunu şu yazıda konuşmuştuk. Peki doğal probiyotik kaynaklarının yanında probiyotik supplementi alacak olanlar ne yapmalı?

İşte soru işaretleri bu noktada belirmeye başlıyor.

Çünkü bireyler hangi probiyotik ürünü seçeceğini bilmiyor. Zira bu gayet doğal. Probiyotik ürünlerin içerisinde bulunan bakteri bileşimi, miktarı ve ürün haline gelme süreçleri faydayı etkileyen en önemli faktörlerden.

Bu yazıda probiyotik supplementleri seçim kriterlerinden, probiyotiklerin içerisinde bulunan bakteri bileşimine, probiyotik seçerken dikkat edilmesi gerekenlerden, probiyotik ürünlerinin hazırlanma sürecine kadar birçok konuya değinecek, soruları cevaplayacağım.

Sonuç olarak bu yazı ile beraber doğru probiyotik supplementini seçmeyi öğreneceksiniz.

Hazırsanız başlıyoruz!

Probiyotik supplementinin seçimi neden önemli?

Mide florasının birçok hastalık ile ilişkili olduğunu ve oldukça fazla sağlıklı yaşam elemanını etkilediğinden bağırsak florası rehberinde bahsetmiştim. Buraya kadar hemfikiriz.

Ama konu “faydalı bakteri grubuna giren herhangi bir bakteri tipini al ve daha sağlıklı yaşamaya, hızlı kilo vermeye, hastlalıklardan korunmaya başla.” düşünce sistemi kadar kolay değil.

Maalesef.

Bağırsaklarınızda bulunan bakteriler çoğu zaman denge içinde bulunur. Bu denge içinde yüzlerce farklı bakteri tipi farklı etkilere neden olur. Aynı zamanda etkinlikleri sayıları ile orantılı olduğundan çok farklı kombinasyonlara sahiptirler.

İşte tam olarak burada doğru probiyotik seçiminin önemini görüyoruz. Çünkü farklı görevlere sahip bu bakterilerden istenilen etkiyi almak için onları doğru şekilde yönetmelisiniz. Doğru şekilde yönetmenin yolu ise doğru bileşime sahip probiyotik ürününü seçmekten geçiyor.

Ürünün doğru bileşime sahip olması ise tamamen güvenli ve faydalı olduğu anlamına gelmiyor.

Burada bir diğer önemli nokta ise probiyotik supplementinin üretimi ve saklanması sırasında sağlanan imkanlar. Doğru bakteri tipini üretim sürecine almanız onu doğru şekilde bağırsağa ulaştırabileceğiniz anlamına gelmiyor zira.

Bakterilerin kapsül içine nasıl geldiğinden, kapsülün tipine, ürünün tarihinden, ambalaj ve saklama koşullarına kadar birçok farklı husus fayda sürecini etkiliyor.

Şuan probiyotik supplementi seçerken neden dikkatli olmanız gerektiğini anladığınıza eminim. Gelin seçim kriterlerine geçelim.

Probiyotik supplementi seçerken nelere dikkat edilmeli?

Bağırsak florasının önemini anladıktan sonra bir probiyotik ürünü almak istediniz. Herhangi bir eczaneye gidip reyona yaklaştınız ve aklınıza “hangisini almalıyım?” sorusu geldi.

İşte sorunun cevabını oluşturacak, seçim yapmadan önce inceleyeceğiniz özellikler:

 • Ürünün içinde bulunan organizmaların tipleri,
 • Bulunan organizmaların sayısı,
 • Probiyotiklerin ürün haline gelme süreci,
 • Saklama koşulları ve son kullanma tarihi.

Gelin bu özellikleri inceleyelim.

Probiyotik supplement seçimi: Organizma tipi

Her bakteri bağırsak florasında benzersiz bir görevi üstlenir. Bu sebeple hedefe yönelik bakteri tipi seçimi oldukça önemli. Yani koşulsuz tek bir doğru bakteri tipi yok.

Önemli sorunlara yönelik üstün özelliklere sahip bazı bakteri tipleri şöyle sıralanıyor.

İshal için “Lactobacillus casei” yada “Lactobacillus rhamnosus” tercih edilebilir. Bu iki organizma özellikle antibiyotik ve seyahat ishalinde oldukça etkilidir.

İrritabl bağırsak sendromu için net bir probiyotik tipi yok. Ama şikayetlerin giderilmesinde etkili olduğu gösterilmiş “Lactobacillus plantarum” kullanılabilir. İkinci tercihim ise “Saccharomyces boulardii” olacaktır.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için benim tercihim “Bifidobacterium bifidum” ve “Bifidobacterium lactis” ikilisi. Bu iki bakteri bağışıklık sistemi tepkisini güçlendirerek hastalıklar ile savaşta önemli bir yerde yer alıyor.

Laktoz intoleransı için “Lactobacillus bulgaricus” ve “Lactobacillus acidophilus” kullanılabilir. Görevi ise mayalanarak size rahatsızlık veren laktozu parçalamak olan bu iki bakterinin probiyotik olarak alımı laktoz intoleransını ciddi şekilde azaltır.

Bu konuda yanlış anlaşılmak istemiyorum. Sizlere mucize vaadetmiyorum zira. Probiyotik kullandıktan sonra aniden eskisinden daha sağlıklı olmayı bekliyorsanız yanılıyorsunuz.

Probiyotikler uzun vadede daha sağlıklı bir bedene sahip olmanıza yardım edecek doğru bağırsak florasını oluşturmaya yardım ederler. Bu sebeple beklentileri doğru belirlemek oldukça önemli.

Burada sorun bazlı öneriler daha etkili olsa da çoğu zaman bakteri tercih imkanı kısıtlı. Bu sebeple önerdiğim bir bileşim var. Bu dört bakterilik bileşimden en az üç tanesini bulunduran bir ürün seçmeniz mantıklı olacaktır.

Aşağıda sıraladığım bakteriler genel olarak sağlıklı bağırsak floralarında baskın olarak gördüğümüz tipler. Ayrıca klinik tecrübem bu bakteri tiplerinden alınan faydanın daha fazla olduğunu gösteriyor.

İşte benim doğru probiyotik ürün bileşimim:

 • Lactobacillus acidophilus
 • Lactobacillus casei
 • Bifidobacterium bifidum
 • Bifidobacterium longum

Probiyotik supplement seçimi: Organizma sayısı

Bir savaş alanı hayal edin. Komutan sizsiniz ve dost birliklerin desteğe ihtiyacı var. Etkili bir şekilde destek sağlamak zorundasınız. Gidecek birlikleri seçtiniz.

Peki kaç kişi göndereceksiniz?

Bence kişi sayısına karar verirken dikkat etmeniz gereken yegane şey gönderdiğiniz birliğin özelliği. Zira her birliğin dayanıklılığı ve etkili olduğu sayı farklı.

İşte bağırsaklarınız içinde aynı kurallar geçerli. Bir savaş var ve faydalı bakterilere destek göndereceksiniz. Göndereceğiniz bakterilerin hepsi farklı sayılarda etkililer.

Ama burada tüm bakteri tipleri için optimal koloni sayısını vermem mümkün değil. Çünkü çok fazla bakteri ve alt tipi var.

Net sayı verememem size yol gösteremeyeceğim anlamına gelmiyor.

Burada en kötü senaryoyu düşünmemiz gerekiyor. En kötü senaryo ise aldığınız probiyotiklerin etkisiz kalması. Etkisizlik sınırı ise minimum 3-5 milyar CFU’dur. Bu değerin altında probiyotik içeren ürünleri tercih etmemeniz daha mantıklı olacaktır.

Probiyotik supplement seçimi: Ürün haline gelme süreci

Bakterileri seçmek, yeterli miktarda kullanmak ile beraber, bağırsağa doğru ulaştırmakta etkinlik hususunda oldukça önemli. Bu sebeple fabrikadan, kişinin midesine kadar doğru bir yolculuk gerekiyor.

Öncelikle probiyotiklerin üretim şekillerine değinmek gerekiyor. Bazı firmalar toz ve sıvı probiyotik üretimine yoğunlaşsa da benim önerim enterik kaplı kapsüller olacak. Enterik kaplı kapsüller mide asidinden bakterileri koruyarak bileşimin bağırsakta açılmasını sağlar.

Bu sebeple enterik kaplı kapsüller daha az bakteri kaybı ile beraber daha iyi bir ağız-bağırsak yolculuğunu garantiler.

Ardından paketleme geliyor. Birçok probiyotik ürünü sıcaklığa ve ışığa dayanıksızdır. Bu sebeple paketlemenin ışık görmeyecek şekilde yapılmış olması oldukça önemli. Bu sebeple özel cam şişelerde sunulan probiyotikler benim için tercih sebebi.

Dağıtım ve saklama konusu ise tamamen karanlık nokta. Zira hiç kimse taşıma koşulları hakkında bilgi sahibi değil. Sadece bazı firmalar özel olarak kendi taşıma araçları ile eczanelere sevk gerçekleştiriyor. Bu sebeple alanında tanınmış ve eczanelere direkt satış yapan üreticileri tercih ediyorum.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise son kullanma tarihi. Probiyotik ürünleri oldukça hassaslar. Bu sebeple üretim ile tüketim arasında geçen süre mümkün olduğu kadar az olmalı.

Sonuç olarak probiyotik supplementi seçerken dikkat etmeniz gereken yegane şey ürünün doğru bakteri kombinasyonu ile yeterli sayıda organizma içermesi, hazırlama sürecinin iyi incelenmiş ve titizlikle yapılmış olmasıdır.

Bu önerilerle alacağınız probiyotik supplementlerinin sizin için maksimum fayda sağlayacağına inanıyorum.

Yazıya Yorumlar

Hangi Probiyotik Supplementini Almalıyım? yazısı için gelen yorumlar ve tartışmalar...

 1. Metin Genc dedi ki:

  Merhaba,

  Yazilarinizi cok basarili ve faydali buluyorum. Merakla takip ediyorum. Okudugunuz makale kaynaklarini referans olarak yazi sonlarina eklerseniz blogunuzun daha guclu olacagini dusunuyorum. Bu sekilde merak edenler
  de ilgili makale ve kaynaklardan yararlanabilir. Bilgi paylasim sekliniz ve detayli analizleriniz buyuk bir eksigi kapatiyor. Bunun icin tesekkur ederim. Iyi calismalar

  • canciftci dedi ki:

   Selamlar, referansları eklemememin sebebi yazılarımın sürekli kopyalanması. İhtiyaç olduğu takdirde takipçilerim ile yayınları paylaşıyorum. Ayrıca teşekkür ederim.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 2. Dide ovali dedi ki:

  Hocam vaginal fungal için hangi probiyotik grubunu tercih etmeliyiz.ayrıca marka adi vermeniz cok iyi olurdu.cunku sahte üründe cok fazlalasti.drlar aciklama yapsalar ilac simsarlarida insanlari kandiramasa.

  • canciftci dedi ki:

   Selamlar, maalesef marka konusunda özellikle çok dikkatliyim zira sizi tehlikeye atmak istemiyorum. Üretimden satışa kadar tüm aşamalarıda görmeden tavsiye edeceğimi sanmıyorum.

   Vajinal flora dengesi için ise l.gasseri ve l.rhamnosus suşları oldukça etkili.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 3. Burak dedi ki:

  Merhaba, yazınızı çok beğendim. Yıllardır ishal ile seyreden ibs rahatsızlığım var. Bir takım tedaviler durumumu oldukça toparladı ancak bu ara tekrar iyi hissetmiyorum. İshal ve ibs için bahsettiğiniz bakterileri birlikte içeren takviye çok aradım ama tam denk getiremedim. Marka vermeye pek yanaşmamışsınız ancak mümkünse bu amaca yönelik ürünü mail adresime atar mısınız ? Teşekkürler.

  • canciftci dedi ki:

   Markaları bilip, güvenip tavsiye etmeme durumu değil konu. Markalara tam olarak güvenememek asıl sorun. Bu sebeple marka vermiyorum.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 4. Serdar Kuş dedi ki:

  Probiyotik suplementleri ne kadar süre ve aralıklarla kullanmalıyız.

  • canciftci dedi ki:

   Bağırsak floranızın durumuna bağlı olarak değişmek ile beraber en az bir ay kullanmalısınız. Ardından kendinizi takip etmeli ve bağırsak floranızı bozan (antibiyotik kullanımı, ağır tıbbi radyasyon maruziyeti) gibi durumların ardından tekrardan kullanabilirsiniz. Tabi ki devam eden süreçte prebiyotikler ile mevcut floranızı desteklemelisiniz.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 5. Buket Urgali dedi ki:

  Kilo verme konusunda da yardımcı olduklarını duymustum bu konuda yardımcı olabilecek spesifik bir tür var mi

  • canciftci dedi ki:

   B.lactis ve l.gasseri en etkili iki suş. Hatta l.gasseri’nin ciddi şekilde kilo kontrolünde etkili olabileceğini gösteren bazı araştırmalar mevcut. Araştırmaya şuradan oluşabilirsiniz http://bit.ly/2kCb98l

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 6. Mahmut H dedi ki:

  Merhabalar
  Vg yeni baslayan biri olarak
  Kas kütlema göre ölçek ölçek protein tozuna ihtiyacım olduğunu sanmıyorum.

  Günlük kefir mayalıyorum.
  Her gun sabah 300 ml kefir ile kahvaltımı yapıyorum.
  Spor gunu spordan sonra 600 ml kefir
  Normal gunlerde aksam 300 ml kefir tüketiyorum.

  Sizce bu miktarda kefir tüketimin sıkıntısı olur mu ?

  • canciftci dedi ki:

   Sınırı bir miktar geçiyorsunuz. Günlük bölünmüş miktarlar ile toplamda maksimum 500 ml kefir tüketilebilir.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 7. Handan dedi ki:

  Merhaba, öncelikle yazılarınız için hem tebrik ediyorum hem de çok teşekkür ediyorum. Kronik kabızlık çeken bir annem var, ne denediysek işe yaramadı.. Her gün en az üç kase kendi yaptığı yoğurttan yiyor, yoğurt suyu içiyor. Yine de probiyotik takviyesi denesem mi? Kabızlık için faydalı olabilecek bir bakteri var mı acaba? Tekrar teşekkür ederim ve başarılarınızın devamını dilerim.

  • canciftci dedi ki:

   Direkt olarak faydalı bir suş yok. Ama probiyotiklerin neredeyse tamamı mide-bağırsak sistemi problemlerini düzenlemeye yardım eder.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 8. ozlem sezer dedi ki:

  Merhaba Can Bey,
  Bilindik bir markanın Advanced Acidophilus (b.lactis ve l.acidophilus) kullanmaya başladım yaklaşık bir hafta oldu, vegan beslendiğimden kabızlık ve şişkinlik sorunlarını asla yaşamaz iken şimdi böyle bir sorunum oldu, firmaya sordum cevap veremediler, şaştım kaldım devam etmeli miyim bırakmalı mıyım bilemedim dertsiz başıma dert aldım sanırım 🙂 yorumunuzu merak ediyorum.
  Mutlu ve sağlıklı günler dilerim
  Özlem

  • Dr. İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Floraya müdahale ettiğiniz anda sindirim sistemi değişiklikleri yaşamanız normal. Şuan için flora durumunuzu, neden kullandığınızı bilmeden yorum yapmam mümkün değil. Ama eğer yeni başlamışsanız bir süre probiyotiklere şans vermeniz daha mantıklı olacaktır.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 9. Nilüfer dedi ki:

  Merhaba Can Bey,
  Ben yıllardır depresyon ve anksiyete tedavisi görüyorum.Bağırsaklarla ilişkilendirildiğini duydum bu hastalıkların acaba probiyotik takviyesi ile bir düzelme sağlanabilir mi teşekkürler

  • Dr. İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Tek başına düzelme sağlamamız zor. Burada psikiyatrist ile çalışmalısınız. Ayrıca probiyotik alımı düzelmeye sadece yardım edecektir.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 10. gökhan kurt dedi ki:

  selam,genelde farklı 2 markanın probiyotiklerini alıp (30+30)karıstırıp kullanıyorum,yani kutu bitmeye yakın (2 ayda bir diyelim) yeniden farklı 2 markanın 30 luk probiyotiklerini alıp karıstırıp kullanıyorum,tavsiye üzerine değil kendim bu şekil kullanmaya basladım,sizce hata mı yapıyorum yoksa sorun olmaz mı?(markalar probac daily,solgar,natures bounty,probien,pro probiotic ,nt biotic gibi..)

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar, karışım yapmak biraz belirsiz bir konu. İçerikler, emilim, etkileşim tahmin edilemiyor maalesef. Benim önerim dönüşümlü olarak kullanmanız olurdu.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 11. ali elibol dedi ki:

  İyi günler, 3-5 milyar CFU tüm bakteri bileşenlerinin toplamı mı yoksa her bir bakterinin olması gereken minimum sayı mı ?
  Teşekkürler.

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Her bakteri suşu için servis başına miktar olarak değerlendirilmeli.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 12. ayca eris dedi ki:

  can bey merhaba,

  2 senedir veganım. diğer ürünlerin veganlığından emin olmadığım için ve şimdiye kadar solgar’ın advanced acidophilus plus’ını kullanıyordum. fakat şu an farkediyorum ki içinde sadece 500 milyon mikroorganizma varmış. sizin yazınıza göre 3 milyar civarı mikroorganizma içermeyen probiyotikleri tüketmenin anlamı yok. yurt dışında bunun gibi çok ürün var ama internet alışverişi supplementlerde engelli. dolayısıyla türkiyede bulabileceğim, vegan içerikli, milyar mikroorganizmalı hangi probiyotiği kullanabilirim diye sizin tavsiyenizi rica edeceğim. ürün tavsiye etmeyeceğinizi kestirebiliyorum ama yine de yardımcı olursanız çok sevinirim 🙂

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Keşke güvenebileceğim bir marka olsa da sizinle paylaşsam. Ama maalesef, bende aynı problemleri yaşıyorum ve seyahate çıktığımda kendi probiyotiğimi getiriyorum bu sebeple.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 13. mertcan olcer dedi ki:

  Merhaba öncelikle çok teşekkür ederim bu yazı için, gerçekten çok yararlı oldu. Emeğinize sağlık. Birkaç soru sormak istiyorum.

  Pharmaton gibi bir vitamin desteğiyle birlikte kullanılması sıkıntı yaratır mı?

  Probiyotik kelimesi ikinci defa düşünmeye itiyor insanı, bu tür hapları kullanmadan önce doktora danışılması gerekilir mi kesinlikle? 3 yıldır süren mide (reflü), akne ve depresyondan muzdaribim.

  Probien 30 kapsül söylediklerinizi içeriyor fakat inülin denilen bir şey daha var. Bu ne demektir, riskli midir? Ürünü önerir misiniz?

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar,

   1-Multivitamin ile beraber kullanılabilir.
   2-Hekim kontrolünde kullanımı tercihimiz.
   3-İnülin prebiyotik bir maddedir ve bakterilerin yaşaması için uygun ortam/besin sağlar. Yani inülin varlığı, yokluğundan iyi.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 14. elif canpolat dedi ki:

  Selam,

  Loctobasillus casei ve loctobasillus paracasei aynı bakterilermidir ? önerdiğiniz kombinasyonu bulumadım. Kimi ilaçta longum yok kimisinde casei. Bir de Haşimoto triodi hastasıyım ve antikorlarım sayılamayacak kadar fazla bağışıklık sistemime takviye olacak bakteriler hangileridir ?

  • elif canpolat dedi ki:

   bir ekleme daha probiyotik kullanımı nasıl oluyor. Aç yada tok ? günde min-max kaç tablet almak tavsiye ediliyor ?

   • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

    Ürünün içeriğine göre miktar değişir. Benim tavsiyem aç karnına alım oluyor genelde. Ama tok olarakta kullanılabilir.

    Mutlu ve sağlıklı günlere!

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar, paracasei ve casei farklı bakteri suşlarını ifade ediyor. Otoimmün hastalıklar için lactobasilus ve bifidobacterium ailesi gayet iyi iki seçeneği oluşturuyor.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 15. Emine koc dedi ki:

  Hocam elinize dilinize saglik cok faydali bir makale olmus.
  4 yasinda ve 20 aylik iki cocugum fmf li ve bagirsaklari dogduklarindan beri sıkıntılı. Surekli ishaller. Dizanteri rota gaitada gizli kan fistul yirtik hepsini sık yasiyoruz.igg degerleri de 300lerde. Laktoz intoleranlari da var. Pek cok probiyotik kullandim. Rahat bulabilecegim iyi bir urun ismi verseniz cok memnun olurum. Bir haftadir bagisiklik icin beta glukan icerikli surup basladim.

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   İsim veremiyorum çünkü ülkemizdeki hiçbir probiyotik ürününü inceleme imkanım olmadı. Yardımcı olamadığım için üzgünüm. Ama size emin olmadığım bir ürünü tavsiye etmek beni daha fazla üzer.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 16. Zeynep Tekin Babuç dedi ki:

  Selamlar hocam, yurtdışından temin ettiğiniz ürün nedir acaba? Bir de soğuk zincir mi getiriyorsunuz o tip durumlarda? Bir sorum daha vardı. Prematüre bebeğim için de biogaia kullanıyorum. Türkiye’de başka altrtnatif yok gibi. Bebekler için hangi kombinasyonları önerirsiniz.. İyi çalışmalar.

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Soğuk zincir değil. Tercihlerim ihtiyaçlarıma göre değiştiği için farklılık gösteriyor. Bahsettiğiniz gibi bebekler için ülkemizde çok fazla probiyotik yok. Bu kısıtlı durum sebebiyle ülkemizde bebeklerde zorunluluk haricinde probiyotik kullanmak mantıklı değil.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 17. murat dedi ki:

  Ürtiker (kurdeşen) için hangi bakteri suşları önerirsiniz acaba…

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Direkt olarak tavsiyem olmayacak. Çünkü bu konuyla ilgili direkt olarak bir veri yok. Deneyim ve özelliklerinizi düşünerek bir probiyotik bileşimi seçilmeli.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 18. gökhan yurtyapan dedi ki:

  Bugün televizyonda canan karatay probiyotik supplementleri para tuzağı içindeki bakteriler ölü diye bi cümle söyledi hocam acaba ne kadar doğru bu

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Kendisine lafım yok. İki doğru şey söylese üç yanlış şey peşine geliyor. Dolayısıyla sadece gülüyorum.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 19. Yaren dedi ki:

  Probiyotik kapsül kullanıyorum şişeyi açtıktan sonra buzdolabında mı muhafaza etmeliyim yoksa dışarda mı ? Kaç derece sıcaklıkta olmalı ortam ?

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Oda sıcaklığı uygun. Ayrıca dondurmadan dolapta da saklayabilirsiniz.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 20. Nilay dedi ki:

  Hocam merhaba,probiyotik araştırırken bulduğum bir markada kaplamalar için şunu söylüyorlar. Enterik kaplamalı kapsüller 2. Nesilmiş ve probiyotikler içün uygun değilmiş, çünkü bakteri salınımını kontrol etmek güçmüş. 3. Jenerasyon mikrokapsüle edilmiş bakterilermiş, midenin farklı ph düzeyleri için bakterileri korumakta etkili değilmiş. Bu probiyotiklerse yeni çift kaplama teknolojisiile üretilmişmiş… 🙂 (Yoruldum)
  Enterik kaplama arayayım mı sizce makul mu açıklamaları?

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Diğer ürünlere ne çamur atmışlar ya 🙂 Aslında konu elimizden gelen en fazla bakteriyi bağırsağa ulaştırmak. Dolaıyısıyla mideden geçen ve bağırsakta parçalanan “enterik kap” yeterli. Tabi daha etkili ve biyoyararlanımı arttıracak işlemler mevcut.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 21. Ela dedi ki:

  Hocam şans eseri yazılarınızı okudum çok güzel çok teşekkür ederiz, soğuk zincirmi olması gerekiyor canlı oluyor mu toz ve kapsül içinde aldiklarimiz

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Soğuk zincir olmasına gerek yok. Supplement olarak üretilen probiyotikler inaktive edilmiştir.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 22. Sumeyye dedi ki:

  Merhaba mekanik ventilasyona bağlı akciğer enfeksiyonuna yatkın kas hastası bir çocukta önerdiğiniz probiyotik nedir? (Yalnız damla şeklinde kullanabiliriz.)

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar, MV kullanan bireylerde özellikle oral alım bozuksa -ki sizde bozuk- geniş bir değerlendirme sonucu karar vermek gerekir. Dolayısıyla net bir bilgi vermem şuan için güç. Geçmiş olsun diyorum.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 23. ışıl ay dedi ki:

  Hocam merhaba,

  Yazılarınız için teşekkürler öncelikle, hiçbirini kaçırmadan okuyorum. Yurtdışında yaşıyorum ve sürekli yaşadığım şişkinlik ve zayıf bağışıklık sistemi için burda en çok tercih edilen probiyotik desteğini aldım. Bu bir complex ve içinde 8 çeşit bakteri var, ortalama yoğunlukları 1 milyar herbirinin. Bahsettiğiniz 3-5 milyar bakteri bunu karşılamıyor sanırım değil mi?

  Bir de probiyotikler için uygun bir kullanım zamanı ve şekli var mı? mesela gece yatmadan yağ ile birlikte vesaire gibi? Ya da bakterilerin bağırsakta tutunmalarını arttırmak için önerebileceğiniz bir beslenme şekli?

  Şimdiden çok teşekkürler!

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar, ilk önerim probiyotik içerisinde inülin gibi prebiyotik destek aramanız. Birçok firma artık probiyotikleri tutunması için prebiyotikler ile beraber hazırlıyor. Totalde 8 milyar bakteri “süper” olmasa da kabul edilebilir. Kullanım takviyesi olarak kapsülün tipine bakmak gerek. Zira kapsülün midede mi yoksa bağırsakta mı açıldığını bilmemiz gerek.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 24. Nur Ata dedi ki:

  Güzel site,vaktiniz için teşekkür ederim.Semptomlarıma bakarak kendime candida teşhisi koydum,emin olmak için iki doktora gittiysemde bir netice alamdım ve iş başa düşüncede internette candidayı hatim ettim diyebilirim..sizide bu arada buldum…candida diyetini iki aydır yapıyorum,son üç haftada az mktar ekşi maya ekmek,keçi peyniri ve organik siyez unundan spagetti (arada)yi ilave ettim çünk doymuyorum ve 9 kg verdim,bunların yanında sarımsak,hindstan cevizi yağı ve sütü,organk elma sirkesi,Pha*****n,1000mgC,Kvitamni,Biotin,LRğrobiotic12 içnde 12 balteri türü var,ve son 5 gündür Bentonit kil ve Beeo Propolis damlası kullanıyorum..son ikiye başladığımdan beri yorgunluğum azaldı..artık hangisinden bilmiyorum.. bütün bunlara rağmen semptomlar gitmiyor..daha ne yapayım🙄

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Kilo fazlanız varsa kilo vermeye devam edin. Eğer candidda sebat etmeye devam ederse artık fitoterapi ürünleri ile bağırsak mantar yükünü azaltmak için çalışmakta fayda olacağını düşünüyorum.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 25. Hüseyin dedi ki:

  Saygılar; Hocam verdiğiniz hizmetlerden dolayı TEŞEKKÜRLER. Bizi sağlıkta aydınlatıyor hatalardan kurtarıyorsunuz. yorumlarınızı okudukça bilgileniyor ve probiyotiklerin yaşamımızdaki hayati önemini öğreniyoruz.
  Benim sorum hazımsızlık çok geç acıkıyorum şişkinlıik gaz ve bağğırsak gruldamalarım var hangi bakteri türü probiyotiği kullanmam lazım. mutlu ve sağlıklı uzun ömrünüz olsun inşallah…

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Genel olarak hazımsızlık ile ilişkili şey mide asididir. Önce mide asidine bakmanızı ardından hazımsızlık yapan besinleri tespit etmeye çalışıp hayatınızdan çıkarmanızı tavsiye ederim. Probiyotikler ise bu sürecin içinde uygulamanız gereken bir diğer adım. Tekil bakteri önerim olmayacak, florayı desteklemeniz yeterli. https://www.fitekran.com/mide-asidi/

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 26. Gülşen KARGALI dedi ki:

  Merhaba Hocam!
  Probiyotikler ile ilgili yazıları okurken size rastladım,yorumlarınız, önerileriniz çok hoşuma gitti.Emeğinize sağlık, başarılar diliyorum.
  Hocam ben, on iki parmak bağırsağımdan iyi huylu 3 cm. leiomyom ameliyatı geçirdim, ayrıca nefes darlığı nedeniyle inhaler ve antibiyotik kullandım. Pro& Pre biyotik ikisini de içeren hangi enterik kaplı desteği tavsiye edersiniz?
  Şimdiden teşekkürler, saygılarımla…

  Gülşen KARGALI

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Soruna yönelik tavsiye vermem gerektiğinden ve şu an bağırsak floranız hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığımdan net bir öneride bulunamayacağım.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 27. Şeyma dedi ki:

  Sitenizi yeni keşfettim gerçekten çok faydalı bilgiler içeriyor. Sağlık ile ilgili birçok yazınızı okudum. Probiyotik supplementleri konusunda marka veya isim vermediğinizi belirtmişsiniz. İ***b sitesinden yurtdışından doktor reçete ile probiyotik getirme imkanımız olur mu?

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Evet. Eğer mevzuatta bir değişiklik olmadıysa getirtebiliyorsunuz.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 28. Arzu İnci dedi ki:

  merhaba ben 1 haftadır gaz sorunu yaşıyorum vede karnım şiş tabiki. ağrıda yapıyo dr gittim ultrasonda bağırsaklarda biraz gaz var dediler , son 2 ayda 3 kutu antibiyotık ve ilaç aldım grip sinüzit falan için. bu dıra fermente gıdada çok tükettim onlarda dokunup mayadan dolayı kısır döngüyemi girdim acaba? isim vermiyorunuz ama içeriğini söyleseniz neler olmalı içinde alacağım probiyotiğin vede günlük doz? yada ne yapmalıyım sizce? tesekkürlet şimdide

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Sorunun ne olduğunu bulmak burada çok önemli. Kullandığınız antibiyotiklere bağlı bağırsak florası bozukluğu mu yoksa kötü kalitedeki mayalı besinler ile gelişen SİBO mu? Her ikisi için önerim farklı olacak zira. Probiyotiklerde aynı ilaçlar gibi değerlendirilmeli ve kişiye göre verilmeli.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 29. Rafiye ERKAN dedi ki:

  Merhabalar,
  Öncelikle yazınız ile bizleri aydınlattığınız için teşekkürler.
  Bende bir şey sormak istiyorum. Benim inek sütüne karşı intoleransım çıktı aynı zamanda ciltteki problemlerim için eczane ek destek olarak probiyotik verdi ama süt aromasından ötürü şişkinlik yaptı daha çok rahatsız oldum. Bu durumda hangi probiyetik ürünü kullanabilirim ? yönlendirebilirseniz çok sevinirim.
  Teşekkürler

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Laktobasilus suşlarını kombine etmekte fayda var. Direkt ürün tavsiye etmem doğru olmayacaktır.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

Yazıya Yorum Yap

Makale konusu ile ilgili eklemek istediğiniz, sormak istediğiniz veya düzeltmek istediğiniz herhangi bir konuda yorum yapabilirsiniz...

Yorumu Gönder


close more
Dr. Can Çiftçi
close

Ne yapmak istiyorsun?

search