Diyetinizden beyaz şeker ve yüksek fruktoz içeren mısır şuruplarını çıkarmak daha sağlıklı bir yaşam için yapabileceğiniz en mantıklı hamlelerden; ama bu yaşamınıza biraz tat katamayacağınız anlamına gelmez.

Yazımızda bahsedeceğimiz şeker yerine kullanabileceğiz 5 doğal alternatif ile tatlandırıcılara mahkum kalmayacak sağlıklı ve lezzetli tatlar ortaya çıkartabileceksiniz.

Tatlandırıcılar hakkında ayrıntılı bilgi almak isterseniz tatlandırıcı rehberine göz atabilirsiniz.

Akağaç şurubu

Akağaç şurubunu krep ile denemediyseniz çok şey kaybediyorsunuz demektir. Antioksidan ve birçok mineralden zengin olan akağaç şurubu , akağaç gövdesinin kanatılması ile sızan özün kaynatılmasından elde edilmekte. Amerikan tarım ve gıda dergisinde yayınlanan yazıda akağaç şurubunun sindirim ve bağışıklık sistemi için oldukça faydalı olduğundan bahsedilmiş.

Akağaç şurubu ticari olarak renk ve tat olarak 2 sınıfa (A ve B) ayrılır. Sınıf A’ya göre daha koyu ve tatlı olan sınıf B antioksidan ve kalsiyum içeriği ile sınıf A’dan daha zengindir.

Artık diyetinize biraz tat katmanın vakti geldi. Yulaf yoğurt ve akağaç şurubu ile yapabileceğiniz doğal olarak tatlandırılmış ara öğünler daha sağlıklı ve mutlu hissetmenizi sağlayabilir. Bilmeniz gereken bir diğer nokta ise 1 litre akağaç şurubu üretmek için 40 litre akağaç özü işlemden geçirilir. Ayrıca akağaç yılın sadece 3 ayı öz verir. Bu yüzden akağaç şurubu biraz pahalı bir tatlandırıcı olabilir.

Unutmayın: Piyasada bulunan ve akağaç şurubu adında satılan birçok ürün mısır şurubu ve aroma verici kimyasallar içermekte. Sadece güvendiğiniz markaları tercih edin.

Hindistan cevizi palmiyesi

Son yıllarda hindistan cevizinden elde edilen birçok ürün artık eczane raflarını, kozmetik reyonlarını doldurmakta. Ama bunlardan bir tanesi hayatınıza tat katmak için harika bir seçenek , hindistan cevizi palmiyesinden yapılan şeker !

Hindistan cevizi palmiyesinin çiçeğinden elde edilen özün kaynatılmasıyla elde edilen karamel kıvamındaki şurup kurutulduktan sonra öğütülerek toz tatlandırıcı haline getirilebiliyor. İçerdiği demir , magnezyum ve B vitaminleri ile göze çarpan hindistan cevizi şekeri hakkında araştırmalar tam olarak sonuçlanmasa da glisemik indeksinin beyaz ve esmer şekerden daha düşük olduğuna inanılıyor.

Unutmayın: Beyaz ya da esmer şeker kullandığınız her alanda hindistan cevizi şekerini de kullanabilirsiniz. Tariflerinizde bu sağlıklı tatlandırıcıyı şeker ile aynı miktarda kullanmanız yeterli.

Bal

Çiçek nektarından meydanana gelen bal birçok antioksidan türünü bir arada barındırmak ile beraber eşsiz bir anti bakteriyel özelliğe sahiptir. Antioksidanlar çevre şartları ile meydana gelen ve hücrelere zarar veren süper oksit moleküllerini etkisiz hale getirmesi ile bilinir.

Wyoming üniversitesinde yapılan araştırmada balın normal şekere göre kan şekerini daha az yükselttiğini gösterdi. Daha yavaş yükselen kan şekeri yağlanmayı engellerken enerjinizin uzun süre yüksek kalmasını sağlar. Ayrıca kuvvet ve kondisyon adlı dergide yayınlanan araştırmada egzersiz sırasında bal tüketen sporcuların performansında yükselme tespit etti. Hızlı sindirilen bal şekeri antrenman sırasında oluşması muhtemel kas kayıplarının önüne geçebilir.

Unutmayın: Yoğun olarak yonca bulunan bölgelerde üretilen ya da şeker ile desteklenen ballar tercih edilmemelidir. Yerel bal üreticileri ile görüşüp doğal ve plastik vb. olarak paketlenmemiş balları tercih etmelisiniz.

Monk meyvesi özütü

Güneydoğu Asya’da yetişen Luo Han Guo olarak da adlandırılan monk meyvesine hala yabancıyız. Neredeyse hiç kalori içermemesi (1 tatlı kaşığında 2 kalori) ve oldukça tatlı olması bakımından monk meyvesi özütü diyet için oldukça uygun.

Unutmayın: Monk meyvesi özütü günlük kullanılan şekere göre 200 kat daha tatlıdır. Eğer ilk kez kullanacaksanız elinizi korkak alıştırmanızda fayda var !

Hurma şekeri

Tatlı ve neredeyse bütün vitaminleri içeren bir meyve düşünün. Hurma hakkında söylenecek çok şey olmasına rağmen kısa tutmakta fayda var.

Öğütülen ve toz haline getirilen hurma lif , magnezyum , demir ve vitamin B6 açısından oldukça zengindir. Kahvaltı sırasında yulaf ve süt ile hazırladığınız karışımı tatlandırmakta zorlanıyorsanız üzerine bir tutam hurma şekeri dökmeniz yeterli !

Unutmayın: Tatlandırma gücü şeker ile aynı olan hurma şekerinin sıvılarda çözülme özelliği oldukça zayıf. Bu nedenle kahve ve milkshakeleriniz için hurma şekeri iyi bir seçim olmayabilir.

Son olarak; yukarıda bahsettiğimiz 5 doğal tatlandırıcı her ne kadar sağlıklı ve besleyici olsa da porsiyon ayarlaması yapmanız gerekmektedir. Aksi halde şeker içeren tüm besinlerde olduğu gibi yağlanmanız işten bile değil.