Diyet: Günlük Ne Kadar Su İçilmeli?

Su içmek sağlıklı yaşamanız için en önemli faktörlerden biri. Peki günde ne kadar su içilmeli? sorusunun cevabını biliyor musunuz? İşte benim cevabım!

Su yaşamınızın devamı için gereken en önemli maddelerden biri. Hücre yapısının doldurulması, minerallerin doğru oranda sağlanması, besin alışverişinin sağlanması ve atıkların doğru yoğunlukta tutulması ile ilgili birçok konuda size yardım eder.

Bu durumda doğru miktarda su tüketmenin daha kaliteli ve sağlıklı yaşamak için bir lüks olmadığını anladığınızı düşünüyorum.

Peki ne kadar su içeceğinizi biliyor musunuz?

Bu yazıda günlük ne kadar su içilmeli? sorusunun cevabından, susuzluğun belirtilerine kadar birçok konuya değinecek, soruları cevaplayacağım.

Hazırsanız başlıyoruz!

Günlük ne kadar su içilmeli?

Sıkıcı olmak istemiyorum. Bu sebeple konuya bedeninizin %60’ı sudur diye başlamayacağım. Su tüketimine ihtiyacınız olduğunu ve tükettiğiniz su miktarının alacağınız etkiyi ne kadar fazla değiştireceğini bildiğinizi düşünüyorum.

Bu sebeple direkt olarak günlük ne kadar su içilmeli? sorusunun cevabına gelmek istiyorum.

Birçok sözde “uzman” kilo başına su tüketim miktarı formülleri oluşturarak size bir baraj oluşturuyor ama bu maalesef yanlış.

Bunu küçük bir örnek ile açıklayayım.

Su ihtiyacı hesaplama: Herkes aynı kefeye!

İki arkadaş bir internet sitesi üzerinden su ihtiyaçlarını hesaplıyorlar. Kiloları, boyları ve cinsiyetleri aynı. Ama birisi ciddi şekilde egzersiz yapıyor ve yapı itibariyle çok daha fazla terliyor. Arkadaşlardan diğeri ise masa başı bir işte çalışıyor, egzersiz yapmıyor ve çocukluğundan beri sırılsıklam terlediğini hatırlamıyor.

Peki bu iki arkadaş için hesaplanan değerler formül itibariyle aynı mı olacak? Maalesef evet.

Sizce egzersiz yapan ve yapı itibariyle daha fazla terleyen bireyin daha fazla su içmesi gerekmiyor mu?

İşte bu sebeple size litre hesabı oluşturmaya çalışan formüllerden, programlardan uzak durmalısınız. Özellikle de ana haberlere çıkıp 45 saniye boyunca ne kadar su içmenizi anlatan sözde uzmanlardan.

Peki günde ne kadar su içilmeli? sorusunun cevabını nasıl bulacaksınız? Çok basit bir şekilde! İdrarınızı takip ederek.

Kişiler farklı özelliklere, yapılara ve yaşam tarzlarına sahip. Bu sebeple su ihtiyacının mevsimlik hatta aylık olarak değiştiğini görüyoruz. En iyi belirteç ise süzülen idrarın yoğunluğu.

Böbrekleriniz yeterli su içiyorsanız süzdüğü artıkları bol su ile atar. Bu idrarınızın renksiz ve kokusuz olmasını sağlar. Eğer az su alıyorsanız, atılan suyu kılı kırk yararak ölçer ve daha yoğun bir idrar oluşturur. Bu ise idrarınızın koyu sarı ve keskin kokulu olmasını sağlar.

Bu sebeple yeterli su içip içmediğinize idrarınızı takip ederek karar vermelisiniz. İşte yapacaklarınız:

 • Kendinize bir minimum su tüketim hedefi verin. Bu hedef erişkin erkekler için ortalama 3 litre, kadınlar için ortalama 2 litredir.
 • Bu tüketim sonrası idrarınızı gün içinde değerlendirin. Eğer saydam ve kokusuz ise herhangi bir problem yoktur. Su tüketimine devam edin. Eğer idrarınız koyu renkli ve keskin kokulu ise su tüketiminizi 500 ml arttırın, takibe devam edin ve idrarınız normale dönene kadar sıvı alımını arttırmaya devam edin.
 • Susuzluğunuzu değerlendirin, ertelemeyin. Bir bardak suyu içme süreniz ortalama 20 saniyedir. Bedeninize bu süreyi çok görmeyin. Hangi iş 20 saniye bekleyemez ki?

Minimum su tüketim hedefi yoğun ishal, egzersiz, yaz ayında ve gebelik gibi durumlarda artacaktır. Bu sebeple verdiğim rakam sizin için kesinlik taşımaz.

Susuz kaldığınızı nasıl anlarsınız?

Ne kadar su tüketmeniz gerektiğini açıkladıktan sonra küçük bir hatırlatma ile yazımı bitirmek istiyorum. Bu hatırlatma susuz kaldığınızı hızlıca anlamak ve sıvı takviyesi yapmanız için oldukça önemli.

Eğer vücudunuz su kaybetmişse:

 • Yorgun ve halsiz hissedersiniz,
 • Baş ağrısı çekersiniz,
 • Daha az idrara çıkarsınız,
 • Ağzınız kurur.

Bu bulguların herhangi ikisini hissederseniz mutlaka sıvı tüketimini arttırmalısınız. Ayrıca ishal, egzersiz gibi sıvı kaybının ciddi mineral kaybıyla beraber gerçekleştiği durumlarda sıvı tüketiminin yanında mineral alımı da yapmalısınız.

Sonuç olarak su tüketimi sınırlara bağlı kalınmaması gereken ve kişiye özel bir durumdur. İdrarınızı takip etmek günlük ne kadar su tüketilmeli? sorusunu kendi adınıza cevaplamanıza yardım eder.

Ayrıca susuzluğunuzu takip etmeli, susadıkça sıvı tüketmeli ve alarm bulgularını bilmelisiniz.

Yazıya Yorumlar

Günlük Ne Kadar Su İçilmeli? yazısı için gelen yorumlar ve tartışmalar...

 1. Ferya dedi ki:

  Tesekkurler cok guzel ve aciklayici bir yazi .

  • feza duru dedi ki:

   Yaklaşık 6 sene õnce yaptırdığım gastroskopide atrofik gastrit teşhisi kondu.o tarihden beri çok az mide ilacı kullandim. 2014 yili ve sonrasinda 2-3 kez gut atağı yaşadım. Úrik asit 10 seviyesine yakındı.2015 senesinde nabzım 120 lere çıktı. Ve aortta genişleme başladi. Bütün bunların mide asit eksikliği ile ilişkili olduğunu düşünmeye başladım.Õnce ürikoliz kullandım ve ürik asidi 5-6 seviyesine çektim.fazla et yememeye õzen gösteriyorum.şekeri epeyce azalttım.ekmek ve makarna tüketmiyorum.bazen pirinc pilavi ve çoğunlukla bulgur tüketiyorum.nabzı düşürmek için günde 2 kez isoptin kullanıyorum. Bu sayede nabzımı ortalama 70-90 arasına çekebildim. İkibuçuk sene önce AGE ürettim (sarımsak,elma sirkesi su ve limon ekstrekti) her sabah bu karışımdan 1 çay bardağının yarısı kadar aç karnıma içiyorum. Reflü şikayetim ortadan kalktı diyebilirim. Her öğlen kendi hazırladığım kefirden 1 bardak tüketiyorum.yaşım 65 erkek hastayım.gastrin eksikliği için betain hcl kullanmayı bir ara d üşündüm. Genelde sabahları mide kazıntısı ve guruldama şikayetleri dışında mide şikayetim yok.bu arada müzmin kabızlık genç yaslarimdan beri devam ediyor. Eger sık miktarda ceviz yersem gún aşırı barsaklarım boşalıyor.bútün bunları gözönúnde tutarsak sizinde önerilerinizi öğrenmek isterim. Úç yıldir gastroloğa gitmiyorum. Hemen hepsi asit baskılayıcí ilaç veriyor ve kullanmíyorum.

   • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

    Dışkı mantar kültürü yaptırmanızı tavsiye ederim. Bu bulgular ile müzmin kabızlığı beraber değerlendirdiğimde mide asidinin eksikliğine bağlı disbiyozis muhtemel.

    Mutlu ve sağlıklı günlere!

Yazıya Yorum Yap

Makale konusu ile ilgili eklemek istediğiniz, sormak istediğiniz veya düzeltmek istediğiniz herhangi bir konuda yorum yapabilirsiniz...

Yorumu Gönder


close more
Dr. Can Çiftçi
close

Ne yapmak istiyorsun?

search