Su yaşamınızın devamı için gereken en önemli maddelerden biri. Hücre yapısının doldurulması, minerallerin doğru oranda sağlanması, besin alışverişinin sağlanması ve atıkların doğru yoğunlukta tutulması ile ilgili birçok konuda size yardım eder.

Bu durumda doğru miktarda su tüketmenin daha kaliteli ve sağlıklı yaşamak için bir lüks olmadığını anladığınızı düşünüyorum.

Peki ne kadar su içeceğinizi biliyor musunuz?

Bu yazıda günlük ne kadar su içilmeli? sorusunun cevabından, susuzluğun belirtilerine kadar birçok konuya değinecek, soruları cevaplayacağım.

Hazırsanız başlıyoruz!

Günlük ne kadar su içilmeli?

Sıkıcı olmak istemiyorum. Bu sebeple konuya bedeninizin %60’ı sudur diye başlamayacağım. Su tüketimine ihtiyacınız olduğunu ve tükettiğiniz su miktarının alacağınız etkiyi ne kadar fazla değiştireceğini bildiğinizi düşünüyorum.

Bu sebeple direkt olarak günlük ne kadar su içilmeli? sorusunun cevabına gelmek istiyorum.

Birçok sözde “uzman” kilo başına su tüketim miktarı formülleri oluşturarak size bir baraj oluşturuyor ama bu maalesef yanlış.

Bunu küçük bir örnek ile açıklayayım.

Su ihtiyacı hesaplama: Herkes aynı kefeye!

İki arkadaş bir internet sitesi üzerinden su ihtiyaçlarını hesaplıyorlar. Kiloları, boyları ve cinsiyetleri aynı. Ama birisi ciddi şekilde egzersiz yapıyor ve yapı itibariyle çok daha fazla terliyor. Arkadaşlardan diğeri ise masa başı bir işte çalışıyor, egzersiz yapmıyor ve çocukluğundan beri sırılsıklam terlediğini hatırlamıyor.

Peki bu iki arkadaş için hesaplanan değerler formül itibariyle aynı mı olacak? Maalesef evet.

Sizce egzersiz yapan ve yapı itibariyle daha fazla terleyen bireyin daha fazla su içmesi gerekmiyor mu?

İşte bu sebeple size litre hesabı oluşturmaya çalışan formüllerden, programlardan uzak durmalısınız. Özellikle de ana haberlere çıkıp 45 saniye boyunca ne kadar su içmenizi anlatan sözde uzmanlardan.

Peki günde ne kadar su içilmeli? sorusunun cevabını nasıl bulacaksınız? Çok basit bir şekilde! İdrarınızı takip ederek.

Kişiler farklı özelliklere, yapılara ve yaşam tarzlarına sahip. Bu sebeple su ihtiyacının mevsimlik hatta aylık olarak değiştiğini görüyoruz. En iyi belirteç ise süzülen idrarın yoğunluğu.

Böbrekleriniz yeterli su içiyorsanız süzdüğü artıkları bol su ile atar. Bu idrarınızın renksiz ve kokusuz olmasını sağlar. Eğer az su alıyorsanız, atılan suyu kılı kırk yararak ölçer ve daha yoğun bir idrar oluşturur. Bu ise idrarınızın koyu sarı ve keskin kokulu olmasını sağlar.

Bu sebeple yeterli su içip içmediğinize idrarınızı takip ederek karar vermelisiniz. İşte yapacaklarınız:

  • Kendinize bir minimum su tüketim hedefi verin. Bu hedef erişkin erkekler için ortalama 3 litre, kadınlar için ortalama 2 litredir.
  • Bu tüketim sonrası idrarınızı gün içinde değerlendirin. Eğer saydam ve kokusuz ise herhangi bir problem yoktur. Su tüketimine devam edin. Eğer idrarınız koyu renkli ve keskin kokulu ise su tüketiminizi 500 ml arttırın, takibe devam edin ve idrarınız normale dönene kadar sıvı alımını arttırmaya devam edin.
  • Susuzluğunuzu değerlendirin, ertelemeyin. Bir bardak suyu içme süreniz ortalama 20 saniyedir. Bedeninize bu süreyi çok görmeyin. Hangi iş 20 saniye bekleyemez ki?

Minimum su tüketim hedefi yoğun ishal, egzersiz, yaz ayında ve gebelik gibi durumlarda artacaktır. Bu sebeple verdiğim rakam sizin için kesinlik taşımaz.

Susuz kaldığınızı nasıl anlarsınız?

Ne kadar su tüketmeniz gerektiğini açıkladıktan sonra küçük bir hatırlatma ile yazımı bitirmek istiyorum. Bu hatırlatma susuz kaldığınızı hızlıca anlamak ve sıvı takviyesi yapmanız için oldukça önemli.

Eğer vücudunuz su kaybetmişse:

  • Yorgun ve halsiz hissedersiniz,
  • Baş ağrısı çekersiniz,
  • Daha az idrara çıkarsınız,
  • Ağzınız kurur.

Bu bulguların herhangi ikisini hissederseniz mutlaka sıvı tüketimini arttırmalısınız. Ayrıca ishal, egzersiz gibi sıvı kaybının ciddi mineral kaybıyla beraber gerçekleştiği durumlarda sıvı tüketiminin yanında mineral alımı da yapmalısınız.

Sonuç olarak su tüketimi sınırlara bağlı kalınmaması gereken ve kişiye özel bir durumdur. İdrarınızı takip etmek günlük ne kadar su tüketilmeli? sorusunu kendi adınıza cevaplamanıza yardım eder.

Ayrıca susuzluğunuzu takip etmeli, susadıkça sıvı tüketmeli ve alarm bulgularını bilmelisiniz.