Diyet: Günde Kaç Öğün Yemeliyim?

Sık sık ve az yemek mi yoksa birkaç ana öğün yapmak mı? İşte günde kaç öğün yemek yemeli? sorusunun cevabı ve beslenme sıklığı ile ilgili gerçekler!

Öğün sayısı diyet yapan bireylerin aklına sıklıkla takılan bir konu. Küçük porsiyonların kullanıldığı sık sık beslenilen ara öğünden zengin beslenme mi yoksa daha büyük porsiyonların olduğu ara öğün yapılmayan beslenme mi daha iyi?

Öğün sayıları ile ilgili çok fazla iddia var ve ne yapacağınıza karar vermekte zorlanıyor olabilirsiniz.

Bu yazıda değişik öğün sayılarının avantaj ve dezavantajlarından, günde kaç öğün yemek yenilmeli? sorusuna kadar birçok konuya değinecek, soruları cevaplayacağım.

Hazırsanız başlıyoruz!

Öğün sayısı neden önemli?

Bedeniniz bir bütün ve bu bütünün en önemli parçalarından biri sindirim sistemi. Hem yaşamın devamı için gerekli olan makro ve mikro besinlerin temini hem de görev aldığı diğer hususlar (bağışıklık sistemi, hormonal denge) göz önüne alındığında bu önemi tekrardan anladığınıza eminim.

Durum böyle olunca sindirim sistemini ilgilendiren beslenmenin tüm ayrıntıları da önem kazanıyor. Bu ayrıntılardan en çok dikkat çeken ve yazımın konusu ise öğün sayısı.

Öğün sayısı sağlık denklemi içerisinde, enerji alımını etkilemesi, açlık/tokluk süresini değiştirmesi ve hesaba katmadığımız birçok farklı hususu ilgilendirmesi nedeniyle ayrıca dikkat edilmesi gereken bir konu.

İdeal öğün sayısı ile ilgili sık konuşulan ve merak ettiğiniz ayrıntıları incelemeye ne dersiniz?

Sık sık yemek metabolizmayı hızlandırır mı?

İnsanlara hızlı kilo vermeyi vaat eden sözde uzmanlar tarafından “Sık ve az beslenmek metabolizmayı hızlandırır” cümlesi çok kullanılıyor. Aslında eski kılavuzlarda da bu tip talihsiz bir açıklama var.

Yakın zamanda yapılan araştırmalar ise bakışımızı değiştirdi. Durum maalesef çok farklı. Yanlış yorumlanan husus besinlerin işlenmesi için ihtiyaç olan enerjinin harcanması anlamına gelen “TEF (Thermic effect of food)” değeri. Birçok kişi sık ve az beslenmenin TEF değerini arttıracağını düşünüyor.

Gerçek ise alınan kalori ve tüketilen besinler aynı ise besinleri daha fazla öğünde tüketmenin TEF değerini arttırmadığıdır.

Az öğün yapmak metabolizmayı yavaşlatır mı?

Çok öğün metabolizmayı hızlandırmıyor. Peki tam tersi?

Birçok kişi uzun süre aç kalmanın metabolizmayı yavaşlatacağını düşünüyor. Metabolizmanın çalışma mantığı ise o kadar basit değil.

Genel olarak metabolizmanın yavaşlama süreci uzun açlık ve stres durumu ile alakalı. Stres oluşturmak için ise hem çok az kalori almak, hem uzun süre aç kalmak (bir günden fazla) hem de kişinin mental olarak aç kalacağına inanması gerekiyor.

Bir günü aşmayan açlıklarda ise bu ortamın oluşmaması sizi metabolizma yavaşlamasından koruyor.

Sonuç olarak sık yemek yemek metabolizmayı hızlandırmadığı gibi, öğün sayısını azaltmak metabolizmanızı yavaşlatmaz.

Sık yemek yemek açlık hissini önler mi?

Her insan farklıdır. Bu farklılık beslenme düzeni ve açlık hissini de değiştirir.

Bazı hastalarımdan uzun açlık periyotlarının kan şekeri düzeylerini aşırı şekilde düşürdüğünü ve ciddi açlık hissettiklerini duyuyorum. Bu durum hem metabolik hem de mental kaynaklara bağlı bir durum. Sonuçlar ise gerçek.

Bu sebeple bazı kişilerde sık sık ve az yemek açlık hissini engelleyebilir.

Her zaman için az öğün sayısı ilk tercih olmalı. Zira sadece küçük bir kesimde öğün sayısını azaltmak açlık hissinin artmasına neden oluyor. Geri kalan topluluk ise az öğünden ciddi şekilde fayda görüyor.

Bu sebeple önce az öğün sayısına sahip bir beslenme düzenini deneyip eğer ciddi şekilde zorlanırsanız son çare olarak sık sık beslenmeyi deneyebilirsiniz.

Sık ve az yemek kilo vermeyi hızlandırır mı?

Birçok kişi sık ve küçük öğünler tüketerek kilo verebileceğine inanıyor. Bu konu ne yazık ki inanışlar ile sonuca ulaştırılabilecek bir yapıya sahip değil.

Araştırmalar ise aynı miktarda enerji alımı yapıldığında sık ve küçük öğünlerle, az ve büyük öğünler arasında kilo verme sürecinde herhangi bir farklılık görememiş. Araştırmalar bir yana klinik deneyimim ise sık ve küçük öğünleri tercih eden kişilerin daha kötü bir diyet deneyimi yaşadığını gösteriyor.

Buraya kadar aklınıza gelebilecek en önemli soruları cevapladım. Yazının odak noktasını ise sona sakladım.

Günde kaç öğün yemeliyim?

Sorunun cevabı özel hastalıklar, durumlar ve egzersiz durumu ile değişse bile genel popülasyon için belirli bir aralık mevcut.

Benim tavsiyem günde 2 büyük öğün yapmanız yönünde. Yukarıda açıkladığım sebepler yeterli gelmediyse sizinle daha az öğün yapmanız için birkaç özellik daha paylaşacağım.

 • Öğün sayısını azaltmanız insülin direncini düşürmeye yardım eder.
 • Sık yemek yemek sporcuların hızlı gelişmesini sağlamaz. 2 ana öğün bile uzun süre aminoasit akışı sağlayabilir.
 • Sık yemek yemek besin bağımlılığını arttırabilir.
 • Sık yemek yemek günlük hayatınızı yavaşlatır. Sürekli durup yemek yeme ihtiyacı hissedersiniz.

Sanırım artık günde kaç öğün yemek yenmeli? sorusunun cevabını biliyorsunuz. O zaman öğün sayısını azaltmanın tam zamanı!

Yazıya Yorumlar

Günde Kaç Öğün Yemeliyim? yazısı için gelen yorumlar ve tartışmalar...

 1. Elnur dedi ki:

  Azerbaycandan selamlar saygılar, benim sorum şu ben 2009 yılında verem geçirdim ve tedavi ile 6 ay icinde tam iyileştim fakat sol akciğerimde hala yara izi var. 6 aydır spora başladım fakat sol tarafımda sanki bıçak batiriyormuşlar gibi ağrı hiss ediyorum . Sporuda bırakmak istemiyorum sporun ne gibi zararı ola bilir bu kadar hevesim varken kesinlikle spordan vazgeçmek itemiyorum

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Tekrar bir kontrol gerekli. Şuan sebep hakkında bir yorumda bulunamıyorum. Göğüs hastalıkları uzmanına başvurursanız yardımcı olacaktır.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 2. Başak dedi ki:

  Can bey, 2 ana öğün önermişsiniz ki ben de bu şekilde besleniyorum; kahvaltı ve akşam yemeği olmak üzere. Ikisi de düşük karbonhidrat içerikli öğünler. Sabah kahvaltısı 11-11.30 civarı, aksam yemeği de 19.00-20.00 arası. Öğleden sonra da badem kuru kayısı şeklinde bir atistirmaligim var. Kahvaltı için sizce geç mi kalıyorum?

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Kahvaltı olarak değerlendiriyorsanız geç değil. Zaten kahvaltı şart bile değil. Dolayısıyla herhangi bir sorun oluşturmayacaktır.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 3. Ender Kazım dedi ki:

  Selamlar Can Bey,

  Sabahları yüzen yada spor yapan kişi içinde günde 2 öğün mantığı geçerli midir, yada yeterli midir? Baş ağrısı ,yorgunluk yada yetersiz beslenme gibi bir durum söz konusu olabilir mi?

  (Beslenme şekli: düşük karbonhidrat, zengin yağ ve protein) 2 öğün mantığında ilk öğün 11:30 ikinci öğün 19:30 olması uygun mudur, yada sizin öneriniz nedir?

  Cevabınız için şimdiden teşekkürler, saygılar

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar, iki öğün tavsiyem profesyonel sporcular hariç geçerli. Öğünler doğru oluşturulursa besin eksikliği görülmez lakin sürece alışırken bir süre baş ağrısı ve halsizlik görülebilir.

   Saatler konusunda tokluk süresi gayet iyi. Ama bu tokluk periyoduna antrenmanı sığdırmalı ve spor sonrası beslenmelisiniz.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 4. Oyku dedi ki:

  Merhaba Can Bey, ağzımıza attığımız 2-3 fındığı da öğün olarak saymalı mıyız? Ben IF yapıyorum (9.00-17.00 arası) ve iki büyük öğün tuketiyorum. Ancak aralarda da hep ufak tefek şeyler atıştırıyorum. Bunu kesmemi önerir misiniz?

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Ara öğün olarak değerlendirilebilir. Burada tokluk periyodunuz nisbeten uzun olduğu için duruma göre kesilebilir. Burada belirleyici olan kalori ihtiyacı ve alımı. Eğer kalori ihtiyacınızdan fazlasını alıyorsanız kesmekte fayda var.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 5. Sinem F dedi ki:

  Merhaba. Uzun zamandır yazılarınızı takip etmeme rağmen kendime göre bir beslenme planı oluşturamadım maalesef. 2015 yılında tüp mide ameliyatı oldum ve 42 kg verdim. En büyük sorunum, ameliyat sonrasından kalma az ve sık yeme alışkanlığı oldu. Ayrıca fazla et seven biri değilim ve ofiste gün içinde yemek sıkıntısı çektiğim için de zamanla cips vs gibi çok zararlı atıştırmalıklarla günü kurtarmaya çalıştım ve 59’dan 63’e çıktım. En çok kg aldığım yer de simit bölgesi oldu haliyle 🙁 Aç kalınca baş ağrısı çekiyorum bu yüzden intermitted fisting yapamayacağım. sabah laktozsuz sütle whey protein, öğlen 2 köfte+yeşil salata, akşam da baklagil veya çorba+yoğurt, ara öğünlerde kefir, probiyotik yoğurt, 1 porsiyon meyve veya çiğ fındık vb beslenme şekliyle bile acıkıyorum. belirlediğim diyet kg vermeme yeterli olur mu ve zamanla aradaki açlığa alışır mıyım merak ediyorum..
  İyi günler…

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Aslında sorun sürekli sık beslenmek. Bence uzun vadeli düşünüp alışkanlıkları değştirmeye odaklanmak en faydalısı.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

Yazıya Yorum Yap

Makale konusu ile ilgili eklemek istediğiniz, sormak istediğiniz veya düzeltmek istediğiniz herhangi bir konuda yorum yapabilirsiniz...

Yorumu Gönder


close more
Dr. Can Çiftçi
close

Ne yapmak istiyorsun?

search