Diyet: Protein Tozunu Bir Doktor İncelerse

Protein tozları nasıl kullanılır ? , protein tozlarının zararı var mıdır ? protein tozu nedir ?ve nasıl üretilir ? gibi sorulara bir doktorun gözünden bakıyoruz

Çoğu profesyonel-amatör sporcu hayatının bir bölümünde sporcu besinlerine başvurmuştur.  Bu yazımızda belkide en revaçta olan sporcu besinine değineceğiz whey protein nam-ı diğer protein tozu!

Yaşam tarzınız sürekli bizi daha hareketli olmaya, daha hızlı davranmaya itiyor. Böylece öğünlerinizi kaçırıyor, yeterli antrenman yapamıyor veya dinlenemiyorsunuz. Kaçırılan öğünler sonucunda diyetinizde oluşan o kocaman protein açıkları sizi sakatlığa, yorgunluğa , kas kitlesinde azalmaya ve daha birçok olumsuz etkene maruz bırakıyor.

İşte sporcu besinleri tam olarak burada devreye girerek  hayatımızı birçok yönden kolaylaştırmaktadır. Gülün dikeni misali tabi ki whey proteininde bazı olumsuzlukları bulunmakta. Bunları yazımızın ilerleyen kısımlarında ayrıntılı bir şekilde incelemek üzere bir kenara bırakıyoruz.

Güncelleme: Günlük ne kadar protein tüketmeniz gerektiğini öğrenmek için günlük kaç gram protein almalıyım? adlı yazıma göz atabilirsiniz.

Besin takviyesi olduğu unutuldu mu?

Diyetinizi düzenlerken unutmamanız gereken en önemli husus sporcu besinlerinin (supplementlerin) sadece takviye amaçlı üretildiği ve asla ana öğünlerin yerine geçemeyeceği olmalı.

Protein tozlarının hammaddesi nedir?

Protein tozları genelde peynir altı suyunun konsantre edilmiş ve değişik yöntemlere saflaştırılmış hali olmasına rağmen; değişik amaçlara hizmet etmek üzere kazein (süt proteini) ve yumurta proteininden de (egg albumin) protein tozları üretilmektedir.

Kazein hakkında ayrıntılı bilgi almak için kazein rehberi: Nedir? Ne işe yarar? adlı yazımı okuyabilirsiniz.

Protein saflaştırılma işleminde iken uygulanan kimyasal ve ısıl işlemler ise ek besinin kalitesini ve vücutta ne kadarının gerçekten kullanılabileceğini belirler.

Gerçekten zararlı mı?

Ünlü bir doktor ve kimyager olan Paracelsus “her şey zehirdir ve hiçbir şey zehirsiz değildir. Yalnız dozunda alınan şeyler, zehir olmaktan çıkar.” sözüyle aslında tüm besinler için en kısa ve en doğru açıklamayı yapmıştır, lakin ben biraz daha ayrıntılı bilgi vermek amacındayım.

Whey  yapısı itibari ile protein yoğunlukta olmak üzere kalsiyum, aspartam (artık aspartamsız protein tozları piyasada bolca bulunmakta) karbonhidrat, yağ (ürün niteliğine bağlı olarak karbonhidrat ve yağ olmayabilir.) ve benzeri maddeler içermekte. Görünüşte zararlı olacak hiçbir besin grubunu içinde bulundurmayan whey protein dozaj, kullanım sıklığı ve vücut yapısına göre istenmeyen etkilerini gösterebilir.

Kalsiyum

Sıvı kaybı ile böbreklerde yoğunlaşacak olan kalsiyum ileride size birkaç milimetrelik böbrek taşları hediye edebilir! Yapmanız gereken ise protein tozunu süt ile almayı bırakarak fazladan kalsiyum yüklemesinden kaçınmak, en az 3,5 lt su tüketmek olacaktır. Eğer önceden geçirilmiş bir böbrek taşı hastalığınız var ise doktorunuza danışmanızı öneririz.

Aspartam

Bilim dünyası aspartamı hiç sevmedi ve haklı sebepleri var. Halen süren ve sonuçlanmış araştırmalarda kanser ile ilişkili bulunan aspartam kesinle kara listenizde olmalı.” Aspartame Free (aspartam içermez)” ibaresi bulunan ürünleri tercih etmeniz sizi aspartamın belirsiz dünyasından çıkartacaktır.

Karbonhidrat ve yağ

Proteinler eğer enerji döngüsüne sokulurlarsa enerji açığa çıkarırlar. Bu da aldığınız her gram proteinin sizin için fazladan kalori yükü oluşturması anlamına geliyor. Diyette olan bir sporcuysanız ve kullandığınız whey protein fazladan karbonhidrat ve yağ içeriyorsa bu sizin hesaplarınızı alt üst edebilir. Whey protein alırken hedefinizi  iyi belirlemeniz ve amacınıza uygun ürünleri seçmeniz önemlidir.

Protein tozu ne zaman kullanılmalı?

Protein tozu (whey protein) kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de supplementin (ek besin) hangi zaman aralığında kullanıldığıdır. Protein tozları genel olarak 4 farklı şekilde kullanılmaktadır.

Antrenman sonrası

Proteine en çok ihtiyaç duyduğumuz anlardan biri de antrenman sonrasıdır. Kaslarımız adeta bir sünger gibi karbonhidrat, protein ve daha birçok maddeyi içine çekip büyüme, kendini tamir etme gibi bir eğilime sahiptir. Bundan dolayıdır ki antrenman sonrası 30 dakika içinde alınan protein kasları hızlı bir şekilde besler ve gelişmesini sağlar.

Tabi ki önceliğiniz doğal olan et , süt, yumurta ve yüksek protein içeren bakliyatlar ile ihtiyaçlarımızı karşılamak olmalıdır.

Uyku öncesi

Bir sporcu gününün en az 8 saatini kaliteli uykuda geçirmelidir. Kesintisiz 8 saat uyku dolaylı olarak bizim beslenmeniz sekteye uğratmaktadır. Uyku öncesi alınacak kasein proteini yavaş parçalanarak vücudumuzu uzun süre besleyecektir.

Eğer profesyonelseniz ve ağır antrenman programı içinde kas kütlenizi artırmak amacındaysanız ek olarak uyku arasında bir mini-öğün oluşturabilir ve yatmadan önce yavaş sindirilen bir protein alabilirsiniz.

Uyku öncesi protein alımı ile ilgili uyku öncesi protein tüketilmeli mi? adlı yazımı okuyabilirsiniz.

Sabah kahvaltısından önce

2. maddede açıkladığımız gibi aç kalan vücut sabah alınan protein ile toparlanacaktır. Ayrıca sabah düşük olan GH (büyüme hormonu) düzeyi alınan whey protein ile artırılabilir.

Kanda bulunan aminoasit düzeyinin büyüme hormonu (GH) salgılanma sürecini olumlu yönde etkilediği unutulmamalıdır.

Antrenman öncesi

Bunu en sona bırakmamızın sebebi diğer 3 seçenekten daha az önemli olması, sebebi ise antrenman öncesi alınan besinlerin kaslara destek için yollanacak kanın bir kısmını mideye çekmeleri. Ayrıca antrenman sonrası alınacak protein takviyesinin kasların acil ihtiyaçlarını karşılayacak yeterlilikte olmasıdır.

Ultra yoğun bir antrenman programı içerisinde değilseniz etkinlik öncesi protein tozu(whey protein) tavsiye etmiyoruz.

Protein tozu ile alakası olmayan açıklamalar , içeriğinin ne olduğundan haberi olmadan yorum yapan hekimler ve bu besinlerden birer mucize bekleyen kullanıcılar.. Hepsine değinmeden önce tüm ön yargılarınızı ve düşüncelerinizi bir kenara bırakın.

Protein tozu hakkındaki efsaneler

Protein tozu hakkında birçok farklı söylenti/efsane var. En ünlülerini incelemek istiyorum.

Protein tozu(Whey protein) testis küçülmesi ve kısırlık yapar

Profesyonelinden amatörüne tüm sporcuların ilk tercihlerinden biri olan protein tozu bu konuda birçok yanlış kanıya maruz kalıyor. Protein tozlarının kısırlık ve testis küçülmesi yapabilmesi için testosteron hormonu yada türevlerini içermesi gerekir.

Protein tozlarının içine anabolizan ve androjen eklendiği hakkında bir spekülasyon uzun süre önce sporcular arasında dolaştı. Eskiden protein tozundan alınan etkiyi artırmak amacı ile eklenmiş olma ihtimali olsa  da şu anda sıkı bir şekilde denetlenen ek besinlerin içinde herhangi bir steroid türevi maddenin bulunması mümkün değildir.

Özellikle Türkiye bu konuda çok hassas davranmakta ve çok  satılan ek besinlerden ( supplement ) bazılarını da içeren bir grup ek besini ülkeye sokmamaktadır. Ülkemize getirilen hiçbir protein tozunda androjen ve anabolizan madde bulunmayışı whey proteinin kısırlık ve testis küçülmesi yapmayacağını garanti eder.

Sonuç: Protein tozunun kısırlık ve testis küçülmesi yapması mümkün değildir,  kendisi ilaç değil sadece besin takviyesidir.

Protein tozu (Whey protein) akne (sivilce) yapar

Yapılan bir kısım çalışmalara göre lactoferrin içeren peynir altı suyu proteini (whey protein) akne (sivilce) belirtilerini artırabilir. Bu konuda yapılan araştırmalar yetersiz olup hala whey protein ile akne ilişkisi C kategorisindedir.

C kategorisinde bulunan araştırmalar hala yeterli düzeyde bilgi sahibi olmadığımız ve kanıt aranan araştırmalardır.

Sonuç: Yalnız ileri çalışmalarda bu sonuç değişebilir.

Protein tozu(Whey protein) hızlı kilo almanızı (şişmenizi) sağlar

Hızlı kelimesinin göreceli olmasından dolayı kişiden kişiye göre değişebilen bu cümleyi herkes için standardize etmek için bir örnek verelim.

Bu örnekte iki sporcu (tamamen aynı özelliklere sahip) aynı antrenmanı aynı salonda aynı süre zarfında aynı şekilde yapıyor. Beslenme programının içerdiği protein, karbonhidrat ve yağ miktarı aynı olmasına rağmen bir sporcu günde 3 kere protein tozu aldığını, o süre zarfında diğer sporcu ise tavuk eti yediğini düşünelim.

Bu durumda değişecek tek şey protein tozunun daha hızlı sindirilmesi dolayısı ile kana daha hızlı geçip kaslara ihtiyacı olan proteini daha hızlı temin etmiş olmasıdır. Beraberinde bulunan basit şekerler de aminoasitlerin kas hücreleri içine daha hızlı geçişi sağlar.

Bu durumda sporcuların total kas miktarı 6 ay sonra ölçülecek olur ise anlamlı bir fark bulunmayacaktır. Tek fark protein tozu alan sporcunun (eğer kullandığı supplemette basit şeker var ise) şeker sayesi beraber dolan glikojen depolarının kası daha dolgun ve büyük göstermesidir.

Sonuç: Protein miktarları aynı olan yeterli ve düzenli diyet yapan; biri protein tozu kullanıp diğeri kullanmayan iki sporcu arasında kas kütlesi artışı bakımından anlamlı bir fark yoktur (kullanılan ürüne bağlı olarak etkiler değişebilir). Dolgunluk ve güç bakımından tartışmalar multifaktöriyel  olduğundan ayrıca konuşulmalıdır. Efsane kısmen doğrulandı.

Protein tozu(Whey protein) ilaçtır

İlaç  tanımını ” İnsanlara yada hayvanlara bir hastalığın tedavisi , önlenmesi yada teşhisi amacıyla verilen maddeleri belirten genel terimdir. ” olarak yapılmaktadır.

 • Protein tozu sadece peynir altı suyunun yoğunlaştırılmış halidir.
 • Protein tozu herhangi bir hastalığı teşhis yada tedavi etmez.
 • Protein tozu vücutta ardışık kimyasal reaksiyonlar meydana getirmez.( ilaç tarzında)

Sonuç: İlacın tanımında ve görev temasında bulunan hiçbir özelliği içermeyen protein tozu asla ilaç kapsamına girmemektedir.Efsane çürütüldü.

Hatırlatma : Protein tozları zararsız olarak görülse de alerjik bünyelerde ve aşırı kullanımlarda vücuda zarar verebilir. Hiçbir besin takviyesini doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Dikkat edin 

 • Doğal ve sağlıklı beslenmeye özen gösterin.
 • Vücudunuza değer verin ve sabırlı olun.

Yazıya Yorumlar

Protein Tozunu Bir Doktor İncelerse yazısı için gelen yorumlar ve tartışmalar...

 1. ozgur sahin dedi ki:

  Makaleye katkım olsun isterim;
  1 Isıl islemden ziyade filtrasyonda kullanılan teknik ve protein oranı kaliteyi belirler.
  2 Nitrogen Spiking, Peptide mining gibi tekniklerle hem urun denature edilir. hemde protein oranı oldugundan fazla gosterilir (Taurine, Glysine Alanine Creatine katılarak)

  • Fitekran.com dedi ki:

   Merhaba Özgür bey , katkınız için teşekkür ederiz.

   Protein kalitesini chemical score , protein efficiency ratio , biological ratio ve PDCAAS gibi yöntemler ile belirliyoruz. Haklısınız ısıl işlem ile beraber filtrasyon teknikleri de kalite ile beraber saflık ve sindirilebilirlik konusunda oldukça etkili.

   ve gerçekten özellikle nitrojen spiking yöntemini sıkça kullanıyor. Bu konuda Jim Stoppani’nin harika bir yazısı var. Okumanızı tavsiye ederiz.

   Mutlu ve sağlıklı günler dileğiyle

 2. Aytaç dedi ki:

  Merhaba doktor bey, çalışmanız için size çok teşerkür ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim.

  Benim sorum; Syntha-6 isimli kompleks (konsantre whey, izole whey, kalsiyum kazeinat, micellar kazein, izole süt proteini, yumurta albumini) protein tozunu hazırlayacağım protein bar tarifinde kullanmayı düşünüyorum. Günde bir tane tüketeceğim bu kekte 23,5 gram Syntha-6 olacak. Yaşım 26, Boyum 176, kilom 86 şu anda aktif olarak haftanın 4-5 günü spor yapıyorum. Bu keki günde 1 kez ara öğün olarak kullanacağım. Bunun haricinde antremandan önce sonra almak niyetinde değilim. Şu anda yağ yakma dönemindeyim Sizce bir zararı olur mu ? Protein tozunun bağımlılık yapacağına dair söylentiler doğru mu ?

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba Aytaç, güzel yorumun için asıl ben teşekkür ediyorum.

   Soruna gelecek olursak yüksek protein alımı ile fazla alınan proteinlerin yağ yapımı döngüsüne girdiği bilinen bir gerçek. Bu sebeple diyette protein alımı da aslında tamamen serbest değil. Bu konuda verilebilecek en mantıklı tavsiye kas yapımı için kilo başına 1.4 ile 1.8 gram protein alman olacaktır.

   Bu oranlar 86 kilo için 120 gram ile 154 gram arasında günlük protein alımına denk geliyor. Bu rakamları protein tozu+diyetin ile gelen proteinle aşmamanda fayda var. Yağ yakma döneminde olduğun için karbonhidrat ve yağ alımına değinmiyorum bile.

   Protein tozları bağımlılık yapar mı? sorusu ise aslında sık duyduğum bir şey. Temel olarak bu düşüncenin çıkış felsefesi steroidlerin bağımlılık yapmasıyla ortaya çıkan mükemmellik kaygısı.

   Fizyolojik olarak protein tozları bağımlılık yapmaz bu konuda anlaşalım. Ama İçerisinde bulunan basit şekerler ve yoğun protein alımı ile daha dolgun görünen kaslarının bu hali sende sürekli protein tozu kullanma isteği uyandırabilir. Bunu bağımlılık olarak adlandırmasam da böyle bir husus var.

   Ayrıca sormak istediğin her şey için yorum yazabilir forum bölümünü kullanabilirsin. Sevgilerimle!

 3. Osman dedi ki:

  Hocam ; yazılarınız sayesinde biraz içim ferahladı , henüz proteine başlamadım ama şuan gainer kullanıyorum, karbonhidrat tozu umarım bununda karaciğerime Zararı yoktur , teşekkürler dikkatle takip ediyoruz , Saygılar.

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Karaciğerinde hali hazırda bir bozukluk yok ise herhangi bir problem oluşacağını düşünmüyorum Osman. Araştırmalar bunu gösteriyor.

   Ama bu araştırmalar kişi bazında hiçbir zaman garanti oluşturmaz.

   Eğer ters giden bir durum olursa lütfen doktoruna danış ve gerekli olan besin maddelerini supplement ile değilde beslenme ile almaya çalış. Zira supplement son çare olarak başvurulacak bir seçenek.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 4. FERHAT dedi ki:

  Hocam saygılar ,

  1 sene önce şeker hastalığım ile alakalı bacak damarlarımda oluşan sıkıntıdan dolayı sigarayı bıraktım ve spora başladım . O gün itibari ile olumsuz olan tüm tıbbi sonuçlar bugün için daha düzenli görünüyor . Benim iki sorum olacak bacaklarımda ki damar rahatsızlığı nedeni ile bacaklarıma ağırlık çalışmasını ne seviyede yapmalıyım . İkinci sorum kolestrol seviyesinde bir artış olmuş önemli bir miktar değil ama 1 sene öncesine göre artmış protein tozu ile alakalı olabilir mi .

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar Ferhat,

   şimdi kalp damar cerrahi bu konuda sizi bildiği ve takip ettiği için ilk sözü almayı hakkediyor. Benim önerileride bulunmam için ise bacaklarındaki rahatsızlığı öğrenmem gerekiyor. Yani bacaklarım rahatsız tanımı benim için bir maalesef bir şey ifade etmemekte.

   Protein tozu konusunda da eğer aşırı kalori alıyorsan üstüne eklediğin yoğun protein tüketimi kolesterolünü yükseltmiş olabilir.

   Kilo başına 1.8 gramdan fazla protein tüketmemeli ve kalori alımını kısıtlamalısın. Bunları uyguladıktan sonra kolesterol probleminin kalmayacağını düşünüyorum.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 5. Selim dedi ki:

  Merhaba Ben 2 yıldır fitness yapıyorum.Boy 183 ,64 kilo ile başladım şuan 73kiloyum (açken su atmış halim) yaş 22.
  Sorum şu :
  Bende grade I sol varikosel var.Temmuz 2015 tanı konuldu .
  Kreatin kullanmak istiyorum. Bol su tuketirsem gerekli beslenmeye uyarsam Varikosele olumsuz etkisi olur mu?
  (Zaten Hali hazırda 3.kutum (2.5kg Whey proteini kullanmaya devam ediyorum Whey kullanmaya başlayalı 6 ay oldu )

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba Selim, varikosel ile creatin kullanımının zararını gösteren bir çalışma yok. Ama bu konuda ürologundan mutlaka görüş almalısın. Zira doktorunun yerine benim karar vermem etik olmayacaktır.

 6. Murat gücüyener dedi ki:

  Merhaba ben 42 yaşındayım 1 yıl önce sporu yaşadığım omuz rahatsızlığı nedeniyle tamamen bırakmak zorunda kaldım.yüzme ve boks yapıyordum.hiç protein tozu kullanmadım.omuzlarimdan kortizon iğnesi olduğum halde tam iyileşme olmadı 1.76 böy 78 kiloya çıktım vücudumda hızlı bir yağlanma oluyor.sormak istediğim spor yapmadığım halde protein tozu kullanilabilirmi kullanirsam faydası ya da zararı olurmu?

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Faydası olmaz, zira protein ihtiyacınız egzersiz sonrası ve öncesindeki gibi acil ve hızlı karşılanması gerekmiyor.

   Eğer günlük almanız gereken protein miktarını aşmazsanız zararlı değil. Ama bu proteini beslenme ile almanız çok daha mantıklı olacaktır.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 7. İlhan dedi ki:

  Merhabalar
  Kilo alma sorunu yaşıyorum füzenli spor yapmaktayım fakat midemde mikrop var acaba gainer kullansam bir sorun olurmu
  Saygılar

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Her insanın sindirim sisteminde binlerce farklı çeşit milyonlarca bakteri var. Hangi tip bakteriden bahsettiğini iletirsen daha net ve doğru cevap veririm İlhan.

   //Eğer H.pylori’den bahsediyorsan gainer konusunda herhangi bir problem yaşamayacağını ön görüyorum. Tabi ki kullanmadan önce gastroenterologundan mutlaka izin almalısın.//

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 8. Kamil dedi ki:

  Doktor bey boy 175 kilo 54 yas 20 bu tozlardan daha once hic denemedim tarafsizliginiza guveniyorum sporda 2. Ayim agirlik calisiyorum salonda artik kilo almak istiyorum yeme ve uyku konusunu duzene sokamiyorum bu tozlar hakkinda bilgi almak istiyorum simdiden tesekkur ederim

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Kamil whey protein bir besin desteğidir ve tek başına hiçbir gelişim sağlamaz. Öncelikle beslenme ve dinlenmenizi düzene sokmalı, acele etmemeli ardından eğer protein ihtiyacınızı kapatamıyorsanız kullanmalısınız.

   Ayrıca 54 kg vücut ağırlığı ile almanız gereken günlük protein miktarı yaklaşık 90 gram. 90 gram diyetle kolaylıkla alınabilecek bir miktar. Yani aslında diyetinize dikkat ederseniz whey proteine ihtiyacınız bile yok.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 9. Sercan dedi ki:

  Merhaba,

  Öncelikle site gerçekten faydalı bilgiler içeriyor. Bunun için sizi tebrik ederim. Ben protein tozu kullanmadan vücut geliştirme yapmak istiyordum. Spordan hemen sonra bir litre yarım yağlı süt içiyordum. Ancak nette yaptığım araştırmalar sonucunda, sütteki proteinin emiliminin geç olduğunu öğrendim. Bu doğru mudur? Ayrıca piyasada birçok whey protein markası mevcut. Siz hangi markayı tavsiye edersiniz? Alırken içeriğinde neye dikkat etmeliyiz?

  Teşekkürler.

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba Sercan,

   Süt içeriğinde bulunan casein sindirimi oldukça yavaş olan bir protein tipi. Edindiğiniz bilgi doğru. Ayrıca süt içinde bulunan laktoz sindirim sistemini gaz ve ishal ile rahatsız edebilir. Buna ayrıca dikkat etmelisiniz.

   Tarafsızlık prensibime göre marka önerisinde bulunmuyorum. Ama whey alırken ihtiyaca göre tipine kompleks/izole dikkat etmeli ve karar verdiğiniz tipin aminoasit dengesine dikkat etmelisiniz.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 10. KAAN dedi ki:

  Merhabalar Can Bey,öncelikle bizlere böyle güzel bir site ile bu imkanları sağladığınız için teşekkür ederim.Benim sorum,protein tozu veya supplement kullanmanın zamanı olup olmadığı hakkında.Birçok yerde okuduğum ve araştırdığım kadarıyla spora başladıktan 3 ay sonra başlanması gerektiği yoksa zaten ilk başlarda çok ihtiyaç olmadığı için vücuttan atıldığı ve paramızın boşuna gittiği gibi yazılar okudum bu konu hakkında fikrinizi alabilir miyim?Bir öğrenci olarak besin düzenim dengesiz ne kadar faydası olur bilemiyorum.Boy:188cm Kilo:85 Yağ oranım:%18,6(özellikle karın bölgesinde)

  Saygılarımla;

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   O kadar anlamsız bir kanı ki bu. Supplementlere ne zaman ihtiyacınız olursa o zaman alırsınız. İhtiyacınızı da diyetiniz ile gerekli makroları karşılayamamanız ile test edebilirsiniz. Eğer diyetiniz ile aldığınız besinler yetmiyorsa supplement ile desteklenebilir.

   Tabi ki durum amatör ve yarı-profesyoneller için geçerli.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 11. oktay erdem dedi ki:

  Merhaba Dr.Can Bey

  Okuduğum bir kaç yayına göre uluslar arası standart olarak kabul edilen, antreman sonrası 45-60 dk lık dönem ( golden hour ) içerisinde özelikle hızlı sindirilebilen “whey proteini” önerilmektedir. Sütün %87 sinin su, kalan %13 lük protein içeren kısmının %80 ninin kazein proteini ve geriye kalan %20 nin de whey proteini olduğu biliyoruz. Lakin şayet imkanlar whey protein almaya yeterli değilse veya finansmanı aile ön yargıları nedeniyle yapılamıyorsa, bu golden hour denilen zamanda aynı etkiyi gösterebilecek , yani izole 0 şeker,0 yağ, laktoz free , gluten free,aspartam free ve yan etki yapmayacak bir besin varmıdır. zira toz denilince buna eroin yada ilaç muamelesi yapan ailelerimiz var ve 85kg 182 boy 17 yaş ve pro düzeyde yüzme sporu ile uğraşıyorum günlük kalori ihtiyacım yaklaşık olarak 6000 kalori sabah(kara antremanı ) – akşam(havuz antremanı ) günde 2 antreman haftada 6 gün egzersiz planım, maddiyata dayanan ihtiyaçları ailem tarafından karşılanmakta, fakat ailem bu konuda taviz vermiyor. Antrenörüm ve beslenme danışmanımız hiç değilse sadece antremandan sonra whey poteini ve yulaf kepeği tüketmemi öneriyorlar, ailemi bu hususta aldatmak istemiyorum ( arkadaşlarımın ürünlerinden vs kullanarak ), sadece onun yerine geçebilecek bir tavsiyenizi almak isterim. zira hocalarım bu sporu uzun süre pro düzeyde yaptığında hayvansal gıdalar ile izo olmayan yüksek protein beslenmenin uzun dönemde ciddi sağlık sorunları getirebileceğinden bahsediyorlar, bizim doğal dediğimiz gıdalar protein ihtiyacının giderilmesi yüksek miktarda ve uzun süreli tüketildiğinde içerilerinden gelen doymuş yağlar , toksinler vsvs nedeniyle sürdürülebilir bir beslenme olarak önerilmiyor. hatta günde 4-5 km yüzmek, 80-100 kg ağırlıkların altında fitness yapmak da doğal değildir diyenler var, vitamin,mineral,protein, yağ, omega3 vs vs bir çok tamamlanması gereken parametre var, hiç birine doktor dahi önermiş olsa ailem sıcak bakmıyor. Bu durumda özellikle antreman sonrası golden hour nasıl kaçırmadan beslenebilirim. teşekkürler

 12. Murat Çelik dedi ki:

  Merhaba , antrenman sonra protein tozunu sütle karıştırıp bir anda içiyorum. Bu ne kadar doğru? Az az yudum yudum mu içmeliyim yoksa şu an yaptığım gibi bir anda mı?

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Hiç fark etmez Murat bey. Miktar hususunda aşırıya kaçmıyorsanız parça parça yada tek sefer değişiklik oluşturmayacaktır.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 13. Kaya dedi ki:

  Hocam whey protein tozu almayı düşünüyorum fakat böbreğimde zaman zaman taş oluşumu oluyor acaba herhangi bir sıkıntı olur mu.Teşekkürler

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Olabilir. Çünkü birçok whey protein içerisinde yoğun kalsiyum bulunmakta. Taş oluşum sebebi eğer kalsiyum sebepliyse dikkatli olmanda ve mümkünse kullanmamanda fayda var.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 14. Bülent dedi ki:

  Öncelikle yazınız için teşekkürler. Gayet bilgilendirici ve bilimsel. Benim sorum şu. Yaklaşık 6 aydır protein tozu kullanmıyorum. Gerçi kullandığım zamanlarda azınlıkta. Denizde çalıştığım için yeterince iyi beslenemediğimden spor yaparken takviye olarak kullanıyorum. Vücudumda koltuk altımda ve kasıklarımda bazı lekeler çıkmıştı. 3 gündür amerikada doktorun verdiği ilaçları kullanıyordum ve baya azalmış gözüküyordu. Teşhisi mantardı. Neyse 2 gündür geri spora başladım ve protein ve bcaa kullandım. Bütün lekeler eski haline döndü. Kıpkırmızı. Öncedende karaciğerden kaynaklanabileceği konusunda şüphem vardı ama doktor mantar diyince biraz rahatlamıştım. Ama proteine böyle bir tepki vermiş olabilirmi karaciğeri yormuş olabilirmiyim ve sebebi cidden karaciğerden kaynaklanıyor olabilirmi diye düşünmeye başladım. Yorumunuz nedir acaba. Şimdiden teşekkürler.

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar Bülent,

   Lekenin görünümü ve şeklini sadece tahmin düzeyinde kafamda canlandırabildiğim için tanı değil öneri şeklinde birkaç şey söyleyeceğim.

   Vücutta sadece koltuk altı ve kasıkta bir lezyon görmek diğer yerlerde rastlamamak ilk olarak mantar enfeksiyonunu düşündürür çoğu zaman. Zira karaciğer ile ilgili bir durum olsaydı sarılık, kan düzeylerinde bozukluk ve birçok fonksiyonda problem görürdük. Bu sebeple ben de mantarı düşünüyorum. Ayrıca spora başlayınca terleyen koltuk altı ve kasık mantarın tekrardan nüks etmesine sebep olmuş olabilir.

   Bir dermatologa görünmekte fayda var. Eğer eşlik eden bir karaciğer ilişkili hastalık yoksa supplementler -tamamı değil- ile karaciğer hastalıkları sık rastlanan bir durum değil. Tabi ki kontrol edilmenizde fayda var.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 15. Ertem dedi ki:

  Hocam iyi günler dilerim. Hap kullanan diabet hastasıyım. Ara ara Vücüt çalışıyorum.whey protein izolat kullanıyorum. Şekerimin düşüp dengede olduğunu farkettim. Tam olarak ne tür bir protein takviyesi önerirsiniz. Şekeri sağlıklı bir şekilde düşürmek için. Çünkü kolay kolay düşüremiyom. İlaç diyet spor yaptığım halde. İşim de yoğun. Protein ile kolay düştüğünü farkettim. Teşekkür ediyorum

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Kazein yavaş sindirimi ile kan şekerini stabilize etmede daha iyi iş görecektir. Önce doktoruna danışıp ardından kullabilirsin.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 16. ramazan şıh dedi ki:

  hocam öncelikle iyi günler bende whey protein kullanıcağım ama 9 yaşında böbrek rahatsızlığı geçirdim ve şuan 19 yaşındayım sizce whey protein kullansam böbreklerime bi zararı olur tekrar hastalığımı ortaya çıkarır mı?

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Cevabım böbreğinizin durumuna göre değişecektir. Bu sebeple doktorunuzla konuşmanız bu konuda daha doğru hareket etmenizi sağlayacaktır.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 17. Mesut dedi ki:

  Hocam kolay gelsin, yaşım 30, bende ırsi olarak kolestrol var. (hatta benden 22 aylık kızıma geçmiş durumda. kızım doğduğundan beri kolestrol seviyesi 320’ler civarında.) benimki ise 360-390 arası oynuyor (LDL). Bunun için herhangi bir ilaç kullanmıyor ve ya diyet yapmıyorum. 16-22 yaşları arasında aktif spor geçmişim var fakat şu an sadece spor denebilirse eğer ağırlık çalışma-vücut geliştirme yapıyorum. boyum 180cm civarında kilom ise 77-80 arası oynuyor. Artık proteine ihtiyaç duymaya başladığımı fark ediyorum. Supplement kullanımının, (ilerleme seviyeme göre kazein, whey protein tozları amino asitler BCAA vs.) bana zararları dokunur mu, ve ya kullanımda nelere dikkat etmem gerekiyor, nasıl bir yol izlemem gerekiyor ? Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim, kolay gelsin….

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Ailesel hiperkolesterolemi hastalığı gerçekten yönetimi oldukça zor bir husus. Whey protein günlük protein tüketimini aşmadıktan sonra kullanılabilir ama öncelikle doktorunuza danışmanızı öneririm. Zira kalp-damar hastalığı riskiniz artmış durumda ve ayrıca farklı bir hastalığınız olabilir.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 18. Gürkan Özlem dedi ki:

  Hocam iyi akşamlar. Yaşım 20, yaklaşık olarak 4 ay protein tozu kullandım. Zaten kullanmadan önce de çok araştırdım ve içim rahat bir şekilde kullandım. Fakat şu an sol göğsümde jinekomasti olduğunu öğrendim ve ailem bunun sebebinin protein tozu olduğunu iddia ediyor ısrarla. Protein tozunun dozajında veya kullanımında kesinlikle aşırıya kaçmadım. Hocamın verdiği dozda kullandım sürekli. Sizce böyle bir şey mümkün mü? Protein tozunun jinekomasti oluşumunda katkısı olmuş mudur? Teşekkür ederim şimdiden

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Whey proteininin jinekomasti gibi bir yan etkisi yok. Eğer yasaklı madde (anabolik, androjenik steroidler) kullandıysan bu maddeler sebep olmuş olabilir. Geçmiş olsun.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 19. Mehmet ali dedi ki:

  Hocam crohn hastasıyım baharat tüketemiyorum daha doğrusu tüketirsemm ishal oluyorum bunu vücüdüm sindirebilir mi spordan sonra 1 öğün olarak alcam günlükte minumum 2.5 litre su içen biriyimdir.

 20. Esra koksal dedi ki:

  Hocam ben hipertiroidi hastasıyım ve 10 aylık bebegim var emziriyorum ayrıca fakat tiroit nedeniyle çok zayıfladim ve çok halsizim.kilo kaybı çok fazla 49 kiloya düştüm.emzirirken karbonhidrat ya da Protein tozu kullanırsam zararı olur mu bebeğe ve kilo alabilir miyim teşekkürler

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Whey protein ile kilo almanız çok zor. Malt hülasası bulabilirseniz tüketmenzi öneririm.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 21. Ayberk Çimşir dedi ki:

  Merhaba Hocam.Yaş:16 Boy:177 Kilo:63.
  Direk konuya gireyim sizide rahatsız etmiyeyim. Hocam öncelikle fitness ile 5-6 aydır uğraşıyorum ve zayıf olduğum için başlamıştım.Başladığımda ise amacım kilo alıp güzel bir vücuda sahip olmaktı.Başlarken 60 kiloydum ve 6 ay boyunca günde fazla karbonhidrat ve orta seviyede proteinli 6 öğün yemek yiyerek , 6 ayda anca 3 kilo alabildim.Araştırdım ve metabolizmamım hızlı olabileceği sonucuna vardım.Hocam kısacası kilo almak normal yemek yiyerek çok zor ve kendimide çok zorluyorum. Neyseki sizin güzel makalenizi gördüm ben protein tozları ile ilgili çok makale okudum bu aralarında en başarılı olandı.Ailemle konuşuyorum bu konuyu babam eski sporcu olmasına rağmen ilaç diyor ve ben bunu kullanmak istiyorum.Sizin makalenizide aileme gösterdim . Hocam diyelimki izin verdiler ben düzgün bir whey tozu buldum söylediğiniz gibi spor sonrası alıcam tozdada 66 gramlık yani bir ölçeklik tozda 45g protein var geri kalanda karbonhidrat yağ ve diğer besinlerdi.Öncelikle bu besin içeriklerine bir yorumunuz varsa onu alabilirmiyim ve yaşım 16 haftada 3-4 gün düzenli bir çalışma programı ile spor yapıyorum yani tek ihtiyacım olanın kolay bir şekilde protein almak olduğuna vardım çünkü metabolizmam hızlı ve normal besinler ile çok uzun bir sürede zorlanarak kilo aldım.Ben bunlara göre sorularımı size sorayım;
  *Protein tozumun besin değerleri iyimi?
  *Yaşıma göre toz kullanmamım bir sakıncası varmı ?
  *Hiçbir alerjim veya bugüne kadar makalede söylediğiniz gibi bir hastalığım olmadı .Makalenizde bana zararı olabilecek başka bir yön göremedim.Sanırsam alerjim olmamasına rağmen bi zararı dokunmaz değilmi ?
  Hocam en kısa zamanda cevabınızı bekliyorum yani müsait olduğunuzda cevaplarsanız çok güzel olur.Şimdiden bu uzun yorumumu okuduğunuz için bile teşekkür ediyorum , iyi günler diliyorum 🙂

 22. İbrahim örs dedi ki:

  Hocam iyi günler son zamanlarda yavaş salınımli whey diye bir şey ifade edilmeye başlandı bundan kasıt Nedir.? (fuel one diye bir marka)

 23. Altug Fidan dedi ki:

  Hocam merhabalar ben de uzun sureden beri sporla ugrasiyorum degisik markalarda protein tozlari kullandim ama haftada 2 ya da 3 gun kullaniyorum en fazla o da antreman sonrasi 1 olcek. Bi efsaneyi daha sormak isterim sizlere bu tozlarin icinde hormon takviyesi oldugu ve saclari doktugu soylenir dogru mudur ? Ilgilendiginiz icin simdiden tesekkurler iyi calismalar

 24. Dilek dedi ki:

  Merhaba Hocam
  Emzirme döneminde protein tozu kullanmanın bebeğe bir zararı olur mu?

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Whey protein adı altında verilen ürünler birçok farklı madde içeriyor. Bu sebeple emzirme döneminde süte geçebilecek maddelerin dikkatli incelenmesi gerekiyor. Bu sebeple doktorunuzla konuşmadan whey protein tüketmek mantıklı olmayacaktır.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 25. Xeyal Rehimli dedi ki:

  Selam aleykum…qardaş sizden bir soz sorusum…whey protein yerine süt tozu kullana bilirmiyim

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Hayır. Süt tozları whey proteini içerisinde tutacak şekilde oluşturulmamıştır. Bu sebeple aynı etkiyi göstermeyecektir.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 26. ahmet dedi ki:

  Hocam merhabalar spordan sonra sadece whey protein tozu ile günü bitirsem kilo vermede yardımcı olur mu ? lütfen bir fikir verirmisiniz ?

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Durum gün içinde aldığınız makroya, egzersiz saatinize ve antrenman temponuza göre değişir. Bu değişkenleri bilmeden net bir şey söylemek güç.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 27. Bekir dedi ki:

  Hocam üç senedir spor yapıyorum whey protein tozu da kullanıyorum üç sene içersinde 4 kez böbrek taşı perkutan ameliyatı oldum taşlarımın cinsi kalsiyum oksalat sebebi kullandığım protein tozu olabilirmi doktoruma sordum yapmaz dedi sizinde fikrinizi alabilir miyim teşekkürler

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Eğer aşırı protein alımı yapmıyorsanız ve kullandığınız üründe ek olarak kalsiyum yoksa yapmayacaktır. Ama ciddi protein alımlarında böbrek taşı oluşum riski artabilir. Bunu aklınızdan çıkarmamalısınız.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 28. Samet menekşe dedi ki:

  Yasim 20 Bende romatizmal kalp kapakçığı hastalığı var birazda kalınlaşma var protein tozu kullanirsam yada fitnessa gidersem bir zararı olurmu vucuduma

  • canciftci dedi ki:

   Komplikle bir hastalığın olduğu için net durumunu şuan için ayrıntıları ile bilemiyorum. Bu sebeple bilgi vermem zor.

   En doğru bilgiyi sonuçlarını gören, seni bilen hekimin ile konuşarak bulabilirsin.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 29. Arda Yılmaz dedi ki:

  Hocam merhaba,

  Düzenli olarak yaptırdığım Check Up’larımda genelde kolesterol seviyem gayet iyi oranlarda çıkmaktaydı. HDL seviyem üst sınır üzerinde iken (80 civarı) LDL oranım ortalama sevilerdeydi ( 100-110). Hatta doktorlar kolesterol seviyelerine gayet olumlu feedbackler veriyorlardı. Yaklaşık 2 yıldır düzenli egzersizden uzak kalmıştım, 3 ay kadar önce tekrar başladım. Sporle beraber de whey protein kullanıyorum.

  1 hafta kadar önce yaptırdığım kan tahlilimde HDL seviyemin 40’lara LDL seviyemin de 160 lara çıktığını gördüm. Total kolesterol 225. Gerçekten şok oldum değerlerin 1 senede bu kadar yükselebilmiş olmasına. Üstelik aktif egzersizlere devam ediyor olmama karşın.

  Acaba whey proteini kolesterol yükseltmesi gibi bir yan etkisi bulunuyor mu? Ya da besleme programı için ne tavsiyelerde bulunabilirsiniz.

  Teşekkür ederim.

  • canciftci dedi ki:

   Aşırı protein alımı minimal olarak kolesterol değerlerini yükseltiyor. Daha büyük sorumlular ise karbonhidrat alımı ve ihtiyaçtan fazla kalori tüketimi. Beslenmenizi tekrardan gözden geçirmenizi tavsiye ediyorum. Egzersiz kan kolesterol düzeylerine olumlu etki etse bile ciddi faydalar için iyi bir beslenmeye ihtiyacınız var.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 30. Furkan ERTURAL dedi ki:

  Et, yumurta gibi hayvansal ürünleri yiyemeyen ancak sporda yapmayanlar ara öğünlerinde takviye amaçlı whey protein alabilirler mi?

  Spor yapan ve hayvansal protein alan bir insan, toplam alması gereken protein miktarının ne kadarını whey protein olarak alabilir?

  Teşekkürler.

  • canciftci dedi ki:

   Miktar sınırlaması yok. En azından bilimsel olarak. Ama kesinlikle öncelik doğal besinlerde. Bu sebeple mümkün mertebe kendinizi doğal besinler tüketmeye yöneltmenizi öneririm.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 31. Ulaş YILDIRIM dedi ki:

  Merhabalar. Bu hafta 3aylık akne tedavisine başladım, Roacutane kullanacağım. Birinci sorum bu süreçte sporu bırakmam gerekir mi ? Sorun kas ağrıları ise absorb edebilirim. İkinci sorum ise supplement olarak şuan Whey protein, bcaa, glutamin ve creatin alıyorum, bunlara ara vermem gerekir mi? iyi çalışmalar…,

  • Dr. İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Sorunuz için ayrıntılı muayene gerekir. Çünkü isotreonin içeren ilaçlar insan bedenini baştan aşağı etkiler.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 32. CEM EKER dedi ki:

  Merhaba,

  Böbrek taşı rahatsızlığım var, düşürdüğüm taşın analizi yapıldığında kalsiyum oksalat taşı olduğu belirlendi. Sizinde belirttiğiniz gibi whey proteinin özellikle süt ile alımında taş riski artmakta, bu durum protein barlar içinde geçerli midir?
  Bir diğer sorum, kas kütlesini artırmak isteyen kişilerin proteini tamamen doğal yollarla alması böbreklerde gene birikmeye yol açabilir mi? Çünkü bildiğim kadarıyla kas kütlesinde gözle görülür bir farkın öncelikli yolu egzersizden daha çok beslenmede.

  Teşekkür ediyorum.

  • Dr. İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar, aslında aşırı protein tüketiminin kan kalsiyum düzeylerinde artış oluşturduğunu biliyoruz. Eğer doğru miktarda protein ihtiyacı belirlediyseniz ve sadece bunu karşılamak istiyorsanız ciddi bir birikim olmayacaktır. Ayrıca tükettiğiniz ürünün kalsiyum içeriğini incelemenizi tavsiye ederim. Zira birçok ürüne kalsiyum eklemesi yapılıyor.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 33. Ezgi Aslan dedi ki:

  Merhaba hocam ,
  Protein tozu ile zayıflamak mümkün müdür? Ayrıca protein tozunu bıraktıktan sonra vücutta sarkma olur mu. Ama en büyük korkum ise bana zararı olması sağlığa zararı olmasıydı ancak yazınızdan sonra o noktada rahatladım. Peki kilo vermeye etkisi olur mu acaba ?

 34. Yasin dedi ki:

  Hocam bugün yine ” Prof. ” ünvanlı bir akademisyen , katılmış olduğu bir televizyon programında mealen ” protein tozu kalbi büyütür , ani ölümlere neden olur ” minvalli bir beyanatta bulunmuş.

  Şimdi anlayamadığım hususlardan biri şu ki , bir protein kaynağı olarak peynir altı suyu kalp büyümesine sebebiyet veriyorsa ; örneğin bir biftek ,bir tavuk göğsü yani diğer protein kaynakları kalpte büyümeye neden sebep olmuyor ?

  Sanırım buna cevaben bu ” Prof. ” , protein tozlarının toz formunda olmasından dolayı zararlı olduğu şeklinde izahata gitmiştir , zira bir başka medyatik ” Prof. ” toz halinde olan proteinin vücut tarafından ” toksik ” olarak algılandığını iddia ediyordu.

  Tabii bu durumda , besin olarak alınan toz formda olan birçok ürünün ( kahve , un vs… ) de toksik niteliği taşıyıp taşımadığı bu ” Prof. ” a ilgili programda soruldu mu onu bilemiyorum.

  Özetlemek gerekirse ; hocam bu protein tozu – kalp büyümesi / ani ölümler iddiasına bir hekim olarak yorumunuz nedir ?

  İyi günler , iyi çalışmalar…

  • Dr. İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Yorumum bunun tek kelimeyle saçmalık olduğu. Basit fizyoloji bilgisi bize der ki; egzersiz selim yani zararsız kalp büyümesi yapar. Bunun sebebi kalbin daha fazla ve güçlü kasılmalara verdiği tepkidir. Protein tozunun yani supplementlerin böyle bir etkisi yok. Sevgili meslektaşlarım ne yazık ki supplement ile steroid ayrımını yapamıyorlar.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 35. mert dedi ki:

  merhaba
  benim 7 sene önce açık kalp ameliyatım esnasında kan pıhtılaşnası sonucu beynimdeki kılcal damarlar tıkandı
  ve 7 senedir gaptin (gabapentin) kullanıyorum ve düzenli kontrole gidiyorum whey protein tozuna başlamak istiyorum düzenli kullanım gösterir ve düzenli beslenirsem bunun beynime bir zararı olurmu ?

  • Dr. İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Herhangi bir zarar beklemiyoruz ama özellikli bir hasta olduğunuz için mutlaka hekiminize danışmalısınız. Hekiminizin sizi ve hastalığınızın durumunu bilmesi daha doğru karar vermesine yardım edecektir.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 36. Gizem yildiray dedi ki:

  Merhaba 1.5 yaşında bir bebeğim var supplement kullanmak istiyorum takviye olarak bi zararı olur mu ?

  • Dr. İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Eğer protein supplementleri için konuşuyorsak katkı ve tatlandırıcı içermeyen ve doğru miktarda kullanım zarar vermeyecektir. Tabi ki kesin bilgi için hekim kontrolü şart.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 37. Murat GÜZEL dedi ki:

  Hocam merhaba bende irsi kolestrol mevcut ldl ve tligiresit yüksek, ilaç almadan dengelenemiyor 2002 den beri ilaç kullanmaktayım.2 ay öncesi aort damarda daralma ve kalp kapakcıgında buyume teşhisi koydu kardiyolog sabah kalp ilaçlarımı akşamda kolestrol ilaçlarımı alıyorum iki hafta önce spor solonunda spora başladım spor hocam, l carnitine takviyesi,nitrik oksit,citrulline kullanmamı tavsiye etti (yaş 46 boy 175 kilo 85) sabahtan beridir nitrik oksitin yararlarını ve zararlarını okuyorum netten sabah 2 tane kalp ilacı akşam 2 tane kolestrol ilacı ile beraber nitrik oksiti kullanmam bana zarar verirmi ikilemde kaldım beni aydınlatırsanız sevinirim teşekkürler

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Kesinlikle nitrik oksit kullanmamalısınız. Çünkü NO tansiyon düşüklüğüne sebep olur ve düzenli tansiyon ilaçları ile beraber ani bayılma gibi sorunlar oluşabilir.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 38. Oğuzhan KIYMACI dedi ki:

  Merhaba sayın hocam, verdiğiniz güzel, anlaşılır ve bilimsel bilgiler için teşekkürler. Siz de belirtmişsiniz bir hayli bilgi kirliliği mevcut. Ben yaklaşık 5 aydır supplement kullanıyorum (whey, kreatinin, pre-workout vs) yaklaşık 3 yıldır beni aktif olarak rahatsız eden reflüm vardı. İlaca bağımlı olarak yaşıyordum taa ki spor diyet ve supplement olaylarına başlayana kadar. Yaklaşık 30 gündür mide ilacı kullanmıyorum, protein ağırlıklı besleniyorum ve haftada 5 gün spor yapıyorum sorum şu ki kullandığım süt ürünülerinin sonucunda mı ben mi hastalıktan kurtuluyorum? Teşekkürler, saygılar sunuyorum hocam.

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Bunu bilmek imkansız. Ama sindirimi rahat ve makro içeriği iyi beslendiğiniz için rahatlama mevcut. Süt ürünleri ile ilişkisi olduğunu düşünmüyorum.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 39. FATMA AYFER dedi ki:

  atletizm -sprinter olan sporcularda önereceğiniz bir protein kullanma şekli var varmı. yukarıda açıkladıklarınız genelde fitnes ve vücut geliştirme sporu yapanlara daha uygun gibi. atletizm antrenörü olarak soruyorum. teşekkürler

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Aslında tüm sporcular için antrenman sonrası beslenme yapılmayacaksa protein supplementi önerilir. Bunun haricinde beslenme incelenmeli ve ona göre eklenmeli. Spesifik bir önerim olmayacak.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 40. Erdem Şaşmaz dedi ki:

  Ben bu ek gıdaların zararsız oldugunu biliyorum sayısız A sınıfı makale okumuş yüzlerce video izlemişimdir

  Ancak; İleri olmayan Hipotiroidi de (TSH 7,5-9) protein tozu kullanmam sakınca yaratır mı ? Levotiron 50 mg kullanmaktayım. Protein tozlarının tiroid hastalıkarının oluşumuna neden olmasa da ilerlemesine neden olur mu ? ya da tedavisine bi zararı olur mu ?

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   İki sorunuza da cevabım hayır. Tabi ki mekanizma önemli. Fazla ve gereksiz alımda inflamasyonu arttırabileceğini bilmeniz gerekiyor. Bu tip bir etkide tedaviyi değiştirecektir.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

   • Erdem Şaşmaz dedi ki:

    fazla ve gereksiz alım yapmam zaten makro hesaplarımı yapıyorum ve almam gereken proteinden 35 40 gram eksigim kalıyor dolu dolu 1 ölçekle günü bitiririm. Cevabınız içimi rahatlattı teşekkürler

 41. Edihaz A. dedi ki:

  Merhabalar,
  Bir bayan olarak kullandığım protein tozunun içinde yüksek miktarda aspartik asid var(100 gramında nerdeyse 10 gr), testesteron arttırıcı bir etkisi olduğunu okudum ,bunun bende bir etkisi olur mu? Bir de aspartam dediğiniz şey , aspartik asidle eş tutulabilir mi ,onun yapışından oluştuğunu okudum , emin olamadım sormak istedim . Cevabınızı bekleyeceğim. Kolaylıklar.

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar, aspartik asid aslında aspartat olarak biliniyor. Aspartam ile farklı molekül yapısına sahip. Erkeklerde testosteron üretimine minör etkisi olsa da kadınlarda testosteron artışı etkisi belirtilmiyor.

   Ama sonuçlar hala belirsiz. Dolayısıyla durum deneme sürecine kalıyor.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 42. Ekrem Ç. dedi ki:

  Hocam merhabalar,

  Antreman sonrası protein beslenmesiyle ilgili merak ettiğim bir soru var. Şimdi antremandan sonra fırsat penceresi denilen bir durumdan bahsetmiştiniz bir yazınızda. Ona istinaden, örneğin o aralıkta Whey protein almak ile bir kırmızı et ya da beyaz et tüketmek arasında farkedilir bir farklılık oluşuyor mu?

  Diğer bir deyişle, hep konuşulan vücudun antreman sonrasında ihtiyaç duyduğu şey protein, yani sentezlenmesi sonucu amino asit çıkartacak besinler midir, yoksa direkt olarak amino asit midir?

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Hücrelerin ihtiyacı direkt olarak aminoasit ama etin sindirimi yavaş olduğu için whey tüketiminden daha etkisiz olabilir. Özellikle fırsat penceresini yakalamaya çalışıyorsanız.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 43. Azad ünal dedi ki:

  öncelikle değerli bilgileriniz için şimdiden teşekkür ederim.sormak istediğim konu bende hepatit B rahatsızlığı var haftada 4 gün ağırlık sporu yapmaktayım yaklasık 2 ay’dır antremandan sonra 1 olcek izole whey protein kullanmaktayım bu takviyenin bana zararı olurmu öğrenmek isterim
  tesekkürler

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Genel olarak protein tozu ve karaciğer hasarı ilişkisi çok zayıf ama güncel sağlık durumunuzu net olarak bilmeden yorum yapmam imkansız.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 44. Serhat kaya dedi ki:

  İyi akşamlar, ben tiroit kontrolü için gittiğimde LDL kolesterolümün 226 olduğunu öğrendim, hayatımda ilk kez bu kadar yüksek çıktı. Zaman zaman karaciğer enzim yüksekliği, karaciğer yağlanması yaşıyordum ama sebebi sağlıksız beslenme ve alkol oluyordu. Son 4-5 aydır düzenli supplement kullanıyorum (whey,bcaa,glutamin ve creatin). Bunlar tetiklemiş olabilir mi? Diyet falan da yapmıyorum aslında yeri geldi mi fast food ta tüketiyorum alkol de alıyorum. Cevap verebilşrseniz memnun olurum.

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Supplementlerin LDL düzeylerini bu kadar fazla arttırabileceğini düşünmüyorum. Labaratuvarda sorun olmuş olabilir, testleri tekrar ettirmekte fayda var. Eğer yine aynı sonuç çıkarsa ailesel hiperkolesterolemi açısından bir dahiliye hekiminin sizi görmesi faydalı olabilir.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 45. Burhan Kök dedi ki:

  Merhabalar. Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

  Neredeyse bütün protein tozlarının içerisinde kullanılan tatlandırıcılar olan E950 ile E955 hakkında bilgi verirseniz sevinirim. İnternette tek tek baktığımızda bunların kanserojen olduğu bilgisi mevcut. Sonuçta uzun süre kullanıyoruz bu ürünü.

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Tabi ki. Ek ve tatlandırıcı maddeler ile ilgili ayrıca bir yazı hazırlayacağım. Ama katkısız formlar mevcut. Ürünleri daha ayrıntılı incelemenizi tavsiye ederim.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 46. muhammet ali dedi ki:

  Merhabalar hocam verdiğiniz bilgiler gerçekten muhteşem.Protein tozu yada bcaa gibi aminoasitleri alırken tam olarak neye dikkat etmeliyiz. İçindekiler kısmında nerelere dikkat edelim. Bu konu hakkında bilgilendirme yazısı yazabilirseniz çok güzel olur. Teşekkürler

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Listeme aldım. Konuyla ilgili bir yazı kaleme alacağım.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 47. taner şahin dedi ki:

  hocam yazılarınızı ilgiyle okuyorum. Öncelikle çok değerli bilgilerinizi paylasıp bizlere doğru bilgiler aktardığınız için çok tesekkür ederim. Sizin tavsiyelerinize uyarak 15 kg verdim göbek bölgesindede baya incelme oldu. iyi günler iyi çalısmalar dilerim

Yazıya Yorum Yap

Makale konusu ile ilgili eklemek istediğiniz, sormak istediğiniz veya düzeltmek istediğiniz herhangi bir konuda yorum yapabilirsiniz...

Yorumu Gönder


close more
Dr. Can Çiftçi
close

Ne yapmak istiyorsun?

search