Üzerinde yıllardır birçok bilimsel çalışma yapılan yumurta bazen göklere çıkartıldı bazen ise yerin dibine sokuldu. ” Süper besin ” olarak nitelendirdiğimiz yumurtayı yemek için size 10 özel sebep sunuyoruz. Yumurtanın sağlıklı yaşamanıza sağladığı bu faydaları okuduktan sonra sofranızdan eksik etmeyeceksiniz.

Besin değeri çok zengindir

Yumurta gezegendeki en besleyici besinlerden biridir. Bir canlıyı meydana getirmek için ihtiva ettiği besinlerin içeriği ve miktarı asla hafife alınmayacak türden.

Ayrıca Vitamin D , Vitamin E , Vitamin K , Vitamin B6 , kalsiyum ve çinko açısından oldukça zengindir. Bu kadar yüksek besin değerine rağmen bir yumurta sadece 77 kalori , 6 gram protein ve 5 gram sağlıklı yağ içerir.

İhtiyacımız olan besinlerin birçoğundan az da olsa ihtiva eden yumurtanın artık omega-3 ve selenyum açısından zenginleştirilmiş tipleri bulunmakta. Yumurta seçerken gezen ve otlayan tavukların yumurtalarını tercih etmekte büyük önem taşıyor.

Okumanızda fayda var

Yumurta yüksek miktarlarda kolesterol içerir ama bu sizi etkilemez

Evet bir yumurta günlük almanız gereken 300 mg kolesterolün yarısından fazlasını ( 212 mg ) içerir.

Ancak unutmayın diyet ile aldığınız kolesterol , kan kolesterol düzeylerinizi aşırı derecede yükseltmez çünkü ; Karaciğeriniz büyük miktarlarda kolesterolü kendi başına üretir. Yumurta yediğiniz taktirde karaciğeriniz ürettiği kolesterol miktarını düşürerek diyetten alınan kolesterole yer verir.

İnsanların %70’inin yumurta ile beslenmesinin kan kolesterolünü yükseltmemesine rağmen %30’luk kısmı yumurtaya aşırı duyarlıdır ve hafif düzeyde LDL düzeyleri yükselir.

Ailesel hiperkolesterolemi ve ApoE4 genetik bozukluklukları kontrolsüz kolesterol üretimine sebep olur. Bu sebeple bu tip genetik kökenli yüksek kolesterol ile seyreden hastalıklarda yumurta yemek kolesterol düzeyini anormal yükseltebileceği akılda tutulmalı ve yumurta alımı kısıtlanmalıdır.

Sonuç olarak yumurta yüksek kolesterol içermesine rağmen toplumun büyük kısmında kan kolesterol düzeylerini anlamlı derecede yükseltmez.

Okumanızda fayda var

Yumurta iyi kolesterolü (HDL) yükseltir

İyi kolesterol olarak adlandırılan HDL ; kalp krizi , inme ve damar hastalıklarının riskini azaltır. Yapılan çalışmalarda 6 hafta boyunca günde 2 yumurta yiyen deneklerin kan HDL düzeylerinde %10 yükselme saptanmıştır. Sonuç olarak yumurta birçok hastalığın riskini azaltan HDL düzeylerini yükseltir. Böylece sizi birçok hastalıktan koruyabilir.

Yumurta kolin açısından zengindir

Çoğu insanın hakkında bilgi sahibi olmadığı kolin sağlığınız açısından inanılmaz derecede önem taşır. B grubu vitaminler ile sınıflandırılan kolin hücre zarı yapımından , beyindeki sinyal ileten moleküllere kadar birçok yapıda bulunur.

Yapılan araştırmalarda halkın %90’nından fazlasının yeteri kadar kolin almadığını göstermektedir. Bu araştırma ile beraber yumurtanın bu önemli besin maddesini ( kolin ) 100 mg’dan fazla içerdiği görülmüştür.

Yumurta kalp hastalığı riskini azaltır

Kalp hastalıkları ile LDL düzeylerinin bağlantılı olduklarını biliyorsunuz. Peki LDL tiplerinin kalp hastalıkları riskini değiştirdiğinden haberiniz var mıydı ?

Birçok çalışmanın gösterdiği üzere düşük ağırlıklı LDL tiplerinin kalp hastalığı riskini yüksek ağırlıklı LDL tiplerine göre daha fazla arttırdığını gösterdi.

Yumurta LDL düzeyini hafif olarak yükseltebilmesine rağmen , düşük ağırlıklı LDL moleküllerini yüksek ağırlıklı LDL moleküllerine dönüştürerek kalp hastalığı riskini azaltır.

Omega-3’ten zengin yumurta

Omega-3 açısından zengin yemler ile beslenen tavukların yumurtaları omega-3 açısından oldukça zengindir. Yüksek omega-3 yağ asitleri trigliserit düzeylerini azaltarak kalp hastalığı riskini düşürebilir. Yapılan çalışmalarda 5 hafta boyunca haftada 5 adet omega-3 açısından zengin yumurta ile beslenen deneklerde trigliserit düzeylerinde %16-18 bir düşüş tespit edilmiştir.

Göz sağlığı için yumurta !

Yaşlanma ile beraber göz sağlığı da bozulur. Göz sağlığında bozulmanın sebebi dejeneratif ( dejenere edici – yıpratıcı ) süreçlerin geçen yıllar ile beraber gözün yapılarını yıpratmasıdır. Bu dejeneratif süreçler Lutein ve Zeaxantin adı verilen antioksidanlar ile yavaşlatılabilir.

Yapılan çalışmalar ile yeterli miktarda Lutein ve Zeaxantin tüketen deneklerin sık görülen katarakt ve maküler dejenerasyon riskini azalttığını göstermektedir.

Yumurta sarısı yüksek miktarda Lutein ve Zeaxantin içerir. Kontrollü deneylerde günde 1.3 adet yumurta sarısını 4.5 hafta düzenli olarak yiyen deneklerin kan Lutein düzeylerinin %28-50 Zeaxantin düzeylerinin %114-142 düzeyinde arttığı görülmüştür.

Ayrıca yumurta , göz sağlığı için oldukça önemli olan Vitamin A’yı oldukça yüksek miktarda ihtiva eder.

Yumurta yüksek kaliteli protein içerir

Protein insan dokusunun yapıtaşıdır. Büyük boy bir yumurta 6 gram protein içerir ve ayrıca yumurta birçok temel aminoasiti doğru oranlarda içerir.

Bununla beraber hayvansal protein kaynağı olan yumurta kas kütlenizi büyütmenize yardımcı olarak daha fazla kalori yakmanıza ve zayıflamanıza yardımcı olur.

Kilo vermenize yardım eder

Protein açısından zengin olması yumurtayı açlığı giderme ve tok tutma açısından eşsiz bir besin haline getiriyor.

  • Kahvaltıda simit yerine yumurta ile yiyen 30 kilolu kadının günün devamında daha az kalori aldığı tespit edildi.
  • Diğer bir çalışmada 2 dilim ekmek yerine 1 yumurta yiyen denekler 8 haftada önemli ölçüde kilo kaybetti.

Sağlıklı saç ve tırnaklar

Kepekli ve yavaş uzayan saçlardan ve sağlıksız tırnaklardan şikayet ediyorsanız yumurta sizin kurtarıcınız olabilir. Saçlarınızın hızlı uzaması için haftada 1 kez çırptığınız yumurtayı saçınıza sürün ve durulayın. Sağlıklı tırnaklar için ise her gün 1 adet yumurta yemeyi unutmayın. Yumurtada bulunan Vitamin B12 tırnaklarınızın sağlıklı büyümesine destek olacaktır.