Diyet Endüstrisi Bunları Bilmenizi İstemiyor !

Size kısa sürede hızlı ve sağlıklı yağ yakma sözü veren internet siteleri , diyetisyenler ve onların diyetleri ; birçoğu sizi vaadettiği forma sokmak için yetersiz . Daha kötü bir haberimiz var. Bu diyetler hem sürdürülebilirlik açısından oldukça zayıf hem de size birçok hastalık hediye etme riski taşıyor.

Bu tür diyetler – özellikle aşırı kilo vermeyi vaadeden –  hem satması kolay hem de ilgi çekici. Birçok uzmanın (?) yasakladığı beslenme türlerini uygulayan ve sağlıklı kalan değişik coğrafyalarda farklı topluluklar mevcut , örnek vermek gerekir ise ;

  • Papua Yeni Gine’de yaşayan Kitavans yerlileri yüksek karbonhidrat ihtiva eden hindistan cevizi , meyve ve köklü sebzeler ile beslenmelerine rağmen obez değiller ve kalp hastalığına yakalanmıyorlar.
  • Alaska’da yaşayan Inuits’ler yüksek yağlı ve yüksek protein içeren bir diyetle beslenmelerine rağmen kanser ve damar sertliğinden muzdarip değiller
  • Afrika kıtasında yaşayan Massailer süt , kan ve et ile beslenirler. Bu yüksek laktoz ve kalorili diyete rağmen hala hastalık riskleri düşük ve oldukça fitler.
  • Ortadoğu’da bulunan Cretanlar yüksek yağlı diyet ile beslenmelerine rağmen kalp hastalıklarından habersizler.

Örnekler uzadıkça uzuyor.  Örneklerde de görebileceğiniz gibi hastalık riski taşıdığı için yasaklanan beslenme tipleri birçok topluluk tarafından uygulanıyor ve herhangi bir zararı görülmüyor. Bunun sebebi kişi için gerekli olan diyetin genetik , fiziki ve coğrafi şartlar ile değişiklik göstermesi.

Umuyoruz ki artık kilo vermeniz için mükemmel diyetlerin ve besin kombinasyonlarının olmadığının farkındasınız.

Sizin için en uygun diyet hangisi?

Hedefiniz sağlıklı beslenirken yağlarınızı yakmak ise sizin için en uygun diyet

gibi özelliklere sahip olmalıdır.

Burada kalıba uygun ve sağlıklı, hastalarıma sık sık önerdiğim birkaç diyet yapısı var.

Bu yapılar hakkında bilgi almak ve doğru diyet sistemine hakim olmak için kilo vermek istiyorum adlı yazıma gidebilirsiniz.

 

İntermittent Fasting (Aralıklı Oruç) Ve Sık Sorulan Sorular

İntermittent fasting ile ilgili bir rehber hazırlamıştım. Rehber birçok bireye ulaşmakla beraber yeni soruların sorulmasına sebep oldu. Bu soruları uzun zamandır bekletiyordum ve artık soruları cevaplamanın zamanı geldi. İntermittent fasting ile ilgili başlangıç yazımı intermittent fasting rehberi adı ile bulabilirsiniz. İşte intermittent fasting nam-ı diğer aralıklı oruç ve hakkında sık sorulan sorular! İntermittent fasting ve […]

Zerdeçal Rehberi: Faydaları ve Kullanımı

Sağlıklı yaşam ile ilgili birçok konuya değinmeye çalışıyorum. Burada önemli etkileri olan bitki ve besinleri incelemeden geçmek oldukça mantıksız olur. Zira sağlıklı yaşam için değerlendirdiğimiz birçok hedefe ulaşmakta bu bitki ve besinler bize yardım edecek. Bahsedilen besinlerden en önemlisi ise zerdeçal. Zerdeçal barındırdığı aktif maddeler ile birçok faydalı etkiye sahip. Bu yazıda zerdeçalın faydalarından, zerdeçal nasıl […]


Yorumlar
  1. oya tayyar dedi ki:

    Gerçekten dürüst bir bilgelendirme olmuş Teşekkürler..

Yazıya Yorum Yap

Makale konusu ile ilgili eklemek istediğiniz, sormak istediğiniz veya düzeltmek istediğiniz herhangi bir konuda yorum yapabilirsiniz. Saygı kuralları çerçevesinde ve düzgün Türkçe ile kaliteli bir biçimde oluşturulmamış yorumlar dikkate alınmayacaktır.

Yorumu Gönder


close more_vert
Dr. Can Çiftçi
close