Diyet: Diyet Endüstrisi Bunları Bilmenizi İstemiyor!

Popüler diyetlerin sizin için zararlı olabileceğinin farkında mısınız ? Popüler diyetleri uyguluyorsanız bu yazıyı mutlaka okuyun.

Size kısa sürede hızlı ve sağlıklı yağ yakma sözü veren internet siteleri, “sözde uzmanlar” ve onların diyetleri; birçoğu sizi vaadettiği forma sokmak için yetersiz.

Daha kötü bir haberimiz var. Bu diyetler hem sürdürülebilirlik açısından oldukça zayıf hem de size birçok hastalık hediye etme riski taşıyor.

Bu tür diyetler -özellikle aşırı kilo vermeyi vaadeden-  hem satması kolay hem de ilgi çekici. Birçok uzmanın (?) yasakladığı beslenme türlerini uygulayan ve sağlıklı kalan değişik coğrafyalarda farklı topluluklar mevcut , örnek vermek gerekir ise ;

  • Papua Yeni Gine’de yaşayan Kitavans yerlileri yüksek karbonhidrat ihtiva eden hindistan cevizi , meyve ve köklü sebzeler ile beslenmelerine rağmen obez değiller ve kalp hastalığına yakalanmıyorlar.
  • Alaska’da yaşayan Inuits’ler yüksek yağlı ve yüksek protein içeren bir diyetle beslenmelerine rağmen kanser ve damar sertliğinden muzdarip değiller
  • Afrika kıtasında yaşayan Massailer süt , kan ve et ile beslenirler. Bu yüksek laktoz ve kalorili diyete rağmen hala hastalık riskleri düşük ve oldukça fitler.
  • Ortadoğu’da bulunan Cretanlar yüksek yağlı diyet ile beslenmelerine rağmen kalp hastalıklarından habersizler.

Örnekler uzadıkça uzuyor.  Örneklerde de görebileceğiniz gibi hastalık riski taşıdığı için yasaklanan beslenme tipleri birçok topluluk tarafından uygulanıyor ve herhangi bir zararı görülmüyor. Bunun sebebi kişi için gerekli olan diyetin genetik , fiziki ve coğrafi şartlar ile değişiklik göstermesi.

Umuyoruz ki artık kilo vermeniz için mükemmel diyetlerin ve besin kombinasyonlarının olmadığının farkındasınız.

Sizin için en uygun diyet hangisi?

Hedefiniz sağlıklı beslenirken yağlarınızı yakmak ise sizin için en uygun diyet

Burada kalıba uygun ve sağlıklı, hastalarıma sık sık önerdiğim birkaç diyet yapısı var.

Bu yapılar hakkında bilgi almak ve doğru diyet sistemine hakim olmak için kilo vermek istiyorum adlı yazıma gidebilirsiniz.

Sorularla Kilo Vermek Kitabına Ücretsiz Erişmek için Mail Listeme Abone Olun!

Yeni yayınlanan makalelerden haberdar olmak için haftalık olarak gönderdiğim maillere abone olabilirsiniz. Spor ve sağlık dünyasındaki gelişmelerden her hafta ücretsiz bilgi sahibi olun!

Lütfen Bekleyiniz..

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz. Lütfen mail aboneliğinizi size gönderdiğimiz email üzerinden onaylayınız!

Mail ağımızı ve bilgilerinizi 3. şahıs ile paylaşmıyoruz, daha ayrıntılı bilgi için sağlıksal ve hukuki feragatname sayfamızı inceleyin.

Dr. Can Çiftçi Hakkında

Eğitimini Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde tamamlamış olan Dr. Can, kâr amacı gütmeyen ve tarafsız bir girişim olan Fitekran.com'u 2013 yılında kurdu. Egzersiz fizyolojisi, ergojenik beslenme, obezite ve insülin direnci konularında yoğun olarak çalışan Dr. Can ayrıca sağlık, diyet ve egzersiz alanında birçok kurum ile çalışmakta ve sosyal sorumluluk projeleri yürütmektedir.

Yazıya Yorumlar

Diyet Endüstrisi Bunları Bilmenizi İstemiyor! yazısı için gelen yorumlar ve tartışmalar...

  1. oya tayyar dedi ki:

    Gerçekten dürüst bir bilgelendirme olmuş Teşekkürler..

Yazıya Yorum Yap

Makale konusu ile ilgili eklemek istediğiniz, sormak istediğiniz veya düzeltmek istediğiniz herhangi bir konuda yorum yapabilirsiniz...

Yorumu Gönder


close more
Dr. Can Çiftçi
close

Ne yapmak istiyorsun?

search