Vitamin B12 ( Kobalamin ) Nedir ?

Vitamin B12 ( Kobalamin ) alyuvar yapımı için önemli olmak ile beraber eksikliğinde birçok komplikasyon görülebilir. Bu yazımızda Vitamin B12 inceledik.

Vücutta depolanamadığını bildiğimiz suda çözünen vitaminlerin aksine Vitamin B12 ( Kobalamin ) karaciğerde ( yıllarca vücudun ihtiyacını karşılayacak kadar ) depolanabilir. Dikkatimizi çeken bir diğer özelliği de Vitamin B12 ( Kobalamin )’in bitkisel kaynaklardan çok hayvansal gıdalarda bulunmasıdır.

Ülkemizde çoğunluğu kadın ve çocuk olmak üzere birçok kişide Vitamin B12 ( Kobalamin ) eksikliği bulunmaktadır. Vitamin B12 ( Kobalamin ) yetersizliğine vitaminin eksik alınmasının yanında emilimi sağlayan İF ( intirisik faktör ) ve parietal hücrelerin kaybı da sebep olabilir.

Vitamin B9 ( folik asit ) ile beraber alyuvarların ( kırmızı kan hücresi ) oluşumunda görev alan Vitamin B12 ( Kobalamin ) ayrıca karbonhidrat , yağ ve protein metabolizmasının devamlılığını da sağlar. Ayrıca uzun süre metformin ( insülin direnci ve diabet başlangıç seviyelerinde kullanılan bir ilaç ) kullanımında Vitamin B12 ( Kobalamin ) eksikliği görülebilir.

Vitamin B12 ( Kobalamin ) eksikliğinin sporcularda sakatlık riskini arttırdığı bilinmektedir.

Vitamin B12 ( Kobalamin ) eksikliğinin belirtileri

  • Anemi ( kansızlık )
  • Nörolojik semptomlar ( el ve ayaklarda yanma , ağır vakalarda felç )
  • Hafızanın zayıflaması , depresyon hali
  • Tropikal sprue ( bağırsak dokusunda körelme )
Dr Can Avatar

Dr. Can'ın YouTube Kanalı!

Sizin için hazırladığım videoları kaçırmamak için youtube kanalıma abone olmak için buraya tıklayın.

Aşırı doz Vitamin B12 ( Kobalamin ) alımının etkisi

  • Bilinen bir aşırı doz reaksiyonu yoktur.

Doğal Vitamin B12 ( Kobalamin ) kaynakları

  • Karaciğer
  • Yumurta
  • Balıklar ( özellikle somon , mezgit )
  • Güçlendirilmiş tahıllar ( özel üretim )

 

Bu yazı editörümüz Fitekran Çeviri Ekibi tarafından hazırlanmış ve Dr. Can Çiftçi tarafından incelenip, düzenlenip, onaylanmıştır.

Dr Can Avatar

Dr. Can Çiftçi Hakkında

Eğitimini Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde tamamlayan Dr. Can kar amacı gütmeyen ve tarafsız bir girişim olan Fitekran.com sitesini 2013 yılında kurdu. Obezite, onkoloji beslenmesi, fitoterapi, sporcu sağlığı, nadir hastalıklar, fonksiyonel tıp ve patofizyoloji ile ilgilenen Dr. Can kendi kliniğinde fitoterapi uzmanı ve konsültan hekim olarak çalışmaktadır.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Fitekran'da okuduğunuz yazılar ve rehberlere göre derlenmiş ilginizi çekebileceğini düşündüğümüz bazı yazılar...