Diyet: Vitamin B12 ( Kobalamin ) Nedir ?

Vitamin B12 ( Kobalamin ) alyuvar yapımı için önemli olmak ile beraber eksikliğinde birçok komplikasyon görülebilir. Bu yazımızda Vitamin B12 inceledik.

Vücutta depolanamadığını bildiğimiz suda çözünen vitaminlerin aksine Vitamin B12 ( Kobalamin ) karaciğerde ( yıllarca vücudun ihtiyacını karşılayacak kadar ) depolanabilir. Dikkatimizi çeken bir diğer özelliği de Vitamin B12 ( Kobalamin )’in bitkisel kaynaklardan çok hayvansal gıdalarda bulunmasıdır.

Ülkemizde çoğunluğu kadın ve çocuk olmak üzere birçok kişide Vitamin B12 ( Kobalamin ) eksikliği bulunmaktadır. Vitamin B12 ( Kobalamin ) yetersizliğine vitaminin eksik alınmasının yanında emilimi sağlayan İF ( intirisik faktör ) ve parietal hücrelerin kaybı da sebep olabilir.

Vitamin B9 ( folik asit ) ile beraber alyuvarların ( kırmızı kan hücresi ) oluşumunda görev alan Vitamin B12 ( Kobalamin ) ayrıca karbonhidrat , yağ ve protein metabolizmasının devamlılığını da sağlar. Ayrıca uzun süre metformin ( insülin direnci ve diabet başlangıç seviyelerinde kullanılan bir ilaç ) kullanımında Vitamin B12 ( Kobalamin ) eksikliği görülebilir.

Vitamin B12 ( Kobalamin ) eksikliğinin sporcularda sakatlık riskini arttırdığı bilinmektedir.

Vitamin B12 ( Kobalamin ) eksikliğinin belirtileri

  • Anemi ( kansızlık )
  • Nörolojik semptomlar ( el ve ayaklarda yanma , ağır vakalarda felç )
  • Hafızanın zayıflaması , depresyon hali
  • Tropikal sprue ( bağırsak dokusunda körelme )

Aşırı doz Vitamin B12 ( Kobalamin ) alımının etkisi

  • Bilinen bir aşırı doz reaksiyonu yoktur.

Doğal Vitamin B12 ( Kobalamin ) kaynakları

  • Karaciğer
  • Yumurta
  • Balıklar ( özellikle somon , mezgit )
  • Güçlendirilmiş tahıllar ( özel üretim )

 

Sorularla Kilo Vermek Kitabına Ücretsiz Erişmek için Mail Listeme Abone Olun!

Yeni yayınlanan makalelerden haberdar olmak için haftalık olarak gönderdiğim maillere abone olabilirsiniz. Spor ve sağlık dünyasındaki gelişmelerden her hafta ücretsiz bilgi sahibi olun!

Lütfen Bekleyiniz..

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz. Lütfen mail aboneliğinizi size gönderdiğimiz email üzerinden onaylayınız!

Mail ağımızı ve bilgilerinizi 3. şahıs ile paylaşmıyoruz, daha ayrıntılı bilgi için sağlıksal ve hukuki feragatname sayfamızı inceleyin.

Dr. Can Çiftçi Hakkında

Eğitimini Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde tamamlamış olan Dr. Can, kâr amacı gütmeyen ve tarafsız bir girişim olan Fitekran.com'u 2013 yılında kurdu. Egzersiz fizyolojisi, ergojenik beslenme, obezite ve insülin direnci konularında yoğun olarak çalışan Dr. Can ayrıca sağlık, diyet ve egzersiz alanında birçok kurum ile çalışmakta ve sosyal sorumluluk projeleri yürütmektedir.

Yazıya Yorum Yap

Makale konusu ile ilgili eklemek istediğiniz, sormak istediğiniz veya düzeltmek istediğiniz herhangi bir konuda yorum yapabilirsiniz...

Yorumu Gönder


close more
Dr. Can Çiftçi
close

Ne yapmak istiyorsun?

search