Vitamin B12 ( Kobalamin ) Nedir ?

Vücutta depolanamadığını bildiğimiz suda çözünen vitaminlerin aksine Vitamin B12 ( Kobalamin ) karaciğerde ( yıllarca vücudun ihtiyacını karşılayacak kadar ) depolanabilir. Dikkatimizi çeken bir diğer özelliği de Vitamin B12 ( Kobalamin )’in bitkisel kaynaklardan çok hayvansal gıdalarda bulunmasıdır.

Ülkemizde çoğunluğu kadın ve çocuk olmak üzere birçok kişide Vitamin B12 ( Kobalamin ) eksikliği bulunmaktadır. Vitamin B12 ( Kobalamin ) yetersizliğine vitaminin eksik alınmasının yanında emilimi sağlayan İF ( intirisik faktör ) ve parietal hücrelerin kaybı da sebep olabilir.

Vitamin B9 ( folik asit ) ile beraber alyuvarların ( kırmızı kan hücresi ) oluşumunda görev alan Vitamin B12 ( Kobalamin ) ayrıca karbonhidrat , yağ ve protein metabolizmasının devamlılığını da sağlar. Ayrıca uzun süre metformin ( insülin direnci ve diabet başlangıç seviyelerinde kullanılan bir ilaç ) kullanımında Vitamin B12 ( Kobalamin ) eksikliği görülebilir.

Vitamin B12 ( Kobalamin ) eksikliğinin sporcularda sakatlık riskini arttırdığı bilinmektedir.

Vitamin B12 ( Kobalamin ) eksikliğinin belirtileri

  • Anemi ( kansızlık )
  • Nörolojik semptomlar ( el ve ayaklarda yanma , ağır vakalarda felç )
  • Hafızanın zayıflaması , depresyon hali
  • Tropikal sprue ( bağırsak dokusunda körelme )

Aşırı doz Vitamin B12 ( Kobalamin ) alımının etkisi

  • Bilinen bir aşırı doz reaksiyonu yoktur.

Doğal Vitamin B12 ( Kobalamin ) kaynakları

  • Karaciğer
  • Yumurta
  • Balıklar ( özellikle somon , mezgit )
  • Güçlendirilmiş tahıllar ( özel üretim )

 

İntermittent Fasting (Aralıklı Oruç) Ve Sık Sorulan Sorular

İntermittent fasting ile ilgili bir rehber hazırlamıştım. Rehber birçok bireye ulaşmakla beraber yeni soruların sorulmasına sebep oldu. Bu soruları uzun zamandır bekletiyordum ve artık soruları cevaplamanın zamanı geldi. İntermittent fasting ile ilgili başlangıç yazımı intermittent fasting rehberi adı ile bulabilirsiniz. İşte intermittent fasting nam-ı diğer aralıklı oruç ve hakkında sık sorulan sorular! İntermittent fasting ve […]

Diyette Meyve Yenilebilir Mi ?

  Diyette iken meyve tüketebilir miyim ? Şu sıralar en popüler sorulardan bir tanesi ile karşı karşıyasınız. Şeker açısından oldukça zengin olan meyve için haklı olarak insanların kafasını kurcalayan diyette meyve tüketimi ile ilgili aklınıza takılan tüm soruları bu yazıda cevapladık. Yazı İçeriği1 Meyve sağlıklı mı , yoksa sadece bir zehir mi ?2 Meyve ve düşük karbonhidrat […]


Yazıya Yorum Yap

Makale konusu ile ilgili eklemek istediğiniz, sormak istediğiniz veya düzeltmek istediğiniz herhangi bir konuda yorum yapabilirsiniz. Saygı kuralları çerçevesinde ve düzgün Türkçe ile kaliteli bir biçimde oluşturulmamış yorumlar dikkate alınmayacaktır.

Yorumu Gönder


close more_vert
Dr. Can Çiftçi
close