Diyetinizi gözden geçirmenin vakti gelmedi mi ? Daha yavaş mı kilo veriyorsunuz ?

Bu yazıda yağ yakımını hızlandıracak besinleri inceledik. Artık daha kolay ve hızlı kilo vermek için diyetinizi tekrardan gözden geçirebilirsiniz.

Kırmızı biber

İçeriğinde bulunan kapsasin bileşiği sayesinde iştahınızı frenlemeye ve metabolizmanızı hızlandırmaya yardım eden kırmızı biberi sofranızdan eksik etmemelisiniz.

Ayrıca vitamin ve mineral içeriği bakımından oldukça zengin olan kırmızı biber A, C vitamini, demir, fosfor ve magnezyum bileşenlerini bol miktarda bulundurur.

Greyfurt

Yağ yakımı için sihirli güçleri olmasa da greyfurt diyette size fazlası ile yardımcı olabilir. Sodyum ve yağ içermeyen greyfurt C vitamini açısından oldukça zengindir. Ayrıca greyfurt kolestrol savaşçısı olarak bilinen galakturonik asit bakımından da oldukça zengindir.

Ortalama bir greyfurtta 74 kalori ve 15 gram pectin ( kolestrol ve yağ seviyesini düşüren özel bir fiber ) içerir. Scripps Clinic (San Diego, California) ‘da yapılan bir çalışmada günde 1 su bardağı greyfurt suyu tüketen deneklerde 12 hafta içinde 4 kilo kaybı görülmüştür.

Eğer tadı sizin de hoşunuza gitmiyorsa tarçın ve limon ile zenginleştirebilir ya da greyfurt suyunu salatalarınızda kullanabilirsiniz.

Et

Et yüksek termojenik ( ısı üretimini arttıran bu yolla metabolizma hızını ve yağ yakımını arttıran – thermo , genic – ) bir maddedir. Yaklaşık 300 kalorilik bir tavuk etini sindirmek için 90 kalori harcarız.

Kulağa gayet güzel geliyor değil mi? Et her zaman ki gibi diyetimizin vazgeçilmez bir parçası olmaya devam ediyor

Yeşil çay

İçeriğinde Polyphenols bulunduran yeşil çay , metabolizma hızınızı artırır ve kalori alımınızı sınırlar. Isınan vücudunuz hızlı bir şekilde yağ yakmaya başlar. İyi bir kış içeceği olan yeşil çay tüketmeye dikkat edin.

Ayrıca soğuk olarak tüketilen sıvı içeriğinin metabolizmayı %30’a kadar hızlandırabileceğini biliyor muydunuz? Kahvaltı , öğle yemeği ve akşam yemeğinin 1 saat öncesinden içeceğiniz 2 bardak soğuk suyun size yıllık 17,400 kalori harcatır. Bu da bir sene içinde su içerek 5 kilo verebileceğiniz anlamına geliyor.

Soğuk su içmek istemiyorsanız bir de soğuk yeşil çayı deneyin. Pişman olmayacaksınız!

Kuşkonmaz

Doğal bir idrar söktürücü olan kuşkonmaz aynı zamanda kimyasal asparjin içerir. Asparjin yağ hücrelerini doğrudan parçalayan bir alkaloiddir. Bu özelliği sayesinde birçok modelin diyetinden çıkarmadığı kuşkonmazın etkisini deneyip görmelisiniz.

Kepekli tahıllar

Vücudumuz işlenmemiş ve lif açısından zengin bu besinleri parçalarken , normal baklagilleri parçalarken harcadığı enerjiden daha fazlasını harcar.

Hem lif ihtiyacınızı karşılamak hem de daha fazla kalori harcamak için kepekli tahılları tercih edin.

Tarçın

Çalışmalar tarçının kan şekerini düzenleyici etkilerini göstermektedir. Düzenlenen kan şekeri ile beraber tatlı krizlerini aşabilirsiniz.

Özellikle tip 2 diyabette iştahı azaltmak için kullanılabilecek olan tarçını kahve , süt ve birçok besini tatlandırmak için kullanabilirsiniz.

Bu yazı editörümüz Fitekran Çeviri Ekibi tarafından hazırlanmış ve Dr. Can Çiftçi tarafından incelenip, düzenlenip, onaylanmıştır.