Hastalıklar: Otoimmün Hastalıklar: Neden, Belirti ve Doğal Tedavi Yaklaşımı

Otoimmun hastalıkların nedenleri, belirtileri ve doğal tedavi yöntemleri ile ilgili bilmeniz gereken her şeyi sıraladım.

Otoimmun hastalık.

Otoimmün hastalıkların sıklığı son yıllarda artış gösteriyor. Bu durumun birçok sebebi olmasına rağmen şaşırtıcı bir şekilde tek tip mantık ile tedavi oluşturulmuş durumda.

Peki ağır ve bağışıklık sistemini baskılayan ilaçları ömür boyu kullanmak mı yoksa sorunun kaynağı bulup çözmek mi?

Benim tercihim ikinci seçenekten yana. Ama klasik tıbbi yaklaşımı ömür boyu bağışıklık sisteminin baskılanması yönünde.

Yani ortada büyük bir karışıklık ve otoimmün problemlerden muzdarip kişiler var. Sorunu çözmek için duruma benim gözümden bakmanızı istiyorum.

Bu yazıda otoimmün hastalıkların nedenlerinden, belirtilerine, otoimmün hastalıkların doğal tedavi yöntemleri ve besin desteklerine kadar birçok konuya değinecek, soruları cevaplayacağım.

Hazırsanız başlıyoruz!

Otoimmün hastalık: Sorunu ve kaynağı öğrenin

Konuyla ilgili birçok blog yazımda kısmi bilgiler verdim. Ama artık uzun ve daha açıklayıcı şekilde bilgi verebilirim.

İlk önce vücudunuzun savunma sistemi ile ilgili konuşmak istiyorum. Birçok farklı savunma mekanizmasına sahip olan bedeniniz, içerisine giren zararlı organizmaları bağışıklık sistemi elemanları ile tespit eder.

Tabi bağışıklık sistemi sadece zararlı ve yabancı organizmalara karşı tetikte değildir. Ayrıca bozulan ve işlevini yitiren vücut hücrelerini de tespit eder.

Buna en güzel örnek kanserleşen veya görevini yapamayan bozuk hücrelerin düzenli olarak ayıklanmasıdır.

Sonuç olarak sorunlu yapılar tespit edilir. Bu tespit sonrası bağışıklık elemanları bir yardım çağrısı oluşturur. Yardım çağrısına gelen hücreler ise zararlı yapıyı parçalamak veya yutmak için harekete geçer.

En sonunda zararlı organizma ortadan kalkar.

Buraya kadar anlattıklarım vücudunuzda her gün meydana gelen süreçlerin bir kısmını basit bir şekilde anlatıyor.

Ama durumun tersine döndüğü haller mevcut. Zira bağışıklık sistemi mükemmelden çok uzak. Birçok faktöre bağlı olarak zararlı yapıları tanımak yerine vücudun doğal ve sağlıklı yapılarını da hedef alabiliyor.

Vücudun kendi hücreleri hedef alındığında o dokuya karşı güçlü bir tepki oluşur. Bu tepki bir savaş oluşturur. Saldırıya maruz kalan kendi hücreleriniz eksilen ve zarar gören yapıları tamir etmeye çalışırken, yanlış yönlenmiş bağışıklık sisteminiz daha fazla saldırmaya çalışır.

Sonuç: Artık bir otoimmün hastalığa sahipsiniz!

Otoimmün hastalık tipleri

Otoimmün hastalık tiplerini öğrenmenizi istiyorum. Çünkü konunun derinliklerine inerken hangi yapılardan ve nelerden bahsettiğimi bilmeniz çok önemli.

Tabi ki liste aşağıda sıralayacaklarım ile sınırlı değil. Sadece en sık görülen otoimmün hastalık tiplerini listeledim.

 • Tip 1 diyabet en sık rastlanan otoimmün hastalık. Bağışıklık hücrelerinin pankreas dokusundaki β tip hücrelere saldırması sonucunda oluşur.
 • Multiple skleroz hastalığında sinir hücrelerindeki miyelin yapılarına karşı hassasiyet oluşur. Sonuçta sinir hücreleri zarar görür.
 • Otoimmün tiroid hastalıkları birçok farklı durumu içinde barındırıyor. En sık görülen tip ise haşimato tiroiditi ve graves hastalığıdır.
 • Çölyak hastalığı beslenmeyi direkt olarak etkilemesi ile tanınan bir otoimmün hastalık. Burada sorun gluten alerjisi olsa da durum o kadar ciddi ilerler ki gluten ile beraber komşu bağırsak yapıları da zarar görür.
 • Romatoid artirit eklemleri tutan bir otoimmün hastalık. Bu durum eklemlerin hasarlanmasıyla beraber yangı, hareket kısıtlılığı gibi problem oluşturur. Ayırıcı tanıda yaş ve kan tetkikleri oldukça önemlidir.

Yukarıdaki otoimmün hastalık tipleri ile beraber,

 • Psöriazis,
 • Sjögren,
 • SLE,
 • Poliarteritis nodosa,
 • Pernisiyöz anemi,
 • Behçet hastalığı,
 • Fibromiyalji,

listeye dahil edilebilir.

Otoimmün hastalık belirtileri

Birçok otoimmün hastalık olduğunu konuştuk. Bu kadar fazla hastalık için ortak bir belirti listesi oluşturmak çok zor.

Çünkü hastalıkların neredeyse hepsi farklı vücut dokularını ilgilendiriyor. Örnek olarak tip 1 diyabet aşırı kan şekeri yüksekliği ile seyrederken, romatoid artirit eklem problemleri ile ortaya çıkar, çölyakta sindirim sistemine bağlı sorunlar belirginken, multiple sklerozda nörolojik bulgular baskındır.

Tabi ortak bulgular da mevcut. Ama bu bulgular sadece otoimmün hastalıklara özel değil. Dolayısıyla aşağıdaki belirtileri sadece otoimmün hastalıklara ithaf etmeyin. Birçok farklı neden olabilir.

 • Nörolojik hastalıklar için baş ağrısı, hafıza problemleri, dikkat bozuklukları, depresyon ve anksiyete görülür.
 • Deri hastalıkları için egzama, sebepsiz kızarıklıklar, döküntüler ve kaşıntı atakları görülür.
 • Tiroid hastalıkları için çarpıntı, halsizlik, aşırı kilo alma veya verme durumu görülür.
 • Sindirim sistemi için karın ağrısı, şişkinlik, bulantı, sindirim problemleri, ishal ve kabızlık atakları görülür.
 • Eklem problemleri için eklem şişkinliği, kızarıklık ve hareket güçlüğü görülür.

Buraya kadar her şeyi açık bir şekilde anladınız. Ama en önemli hususlardan birini açıklamadım.

Bu gizemli hastalık grubu neden oluşuyor. Yani ana sebep ne?

Hadi devam edelim.

Otoimmun hastalık tedavisi.

Otoimmün hastalık sebepleri

Otoimmün hastalıkların geniş bir aralıkta sıralandığını artık biliyorsunuz. Dolayısıyla sebepler de birçok farklı duruma bağlı.

Bu durumlardan en önemli ve sürekli ihmal edilenleri sıralamak istiyorum.

Gluten, lektin ve diğer alerjenler

Gluten, lektin ve diğer alerjen besinler sadece belirli bölgelerde problem oluşturmaz. Genel bağışıklık sistemi aktivasyonu oluşturarak savunma hücrelerinin hatalı çalışmasına neden olabilir.

Bunun en iyi örneği gluten hassasiyeti olan kişilerde otoimmün tiroid hastalıklarının sık olması. Sebep ise gluteni tanıyan özel moleküllere çok benzeyen yapıların tiroid dokusunda da bulunması.

Dolayısıyla bağışıklık sistemi şaşırıp gluten sandığı tiroid dokusunu parçalayabiliyor. Bu konuyla ilgili ayrıntılı bilgiyi otoimmün tiroid hastalıklarında glutensiz diyet adlı yazımda bulabilirsiniz.

Glutene benzer etkiler lektin için de geçerli. Ama liste bu iki besin ile sınırlı değil. Kişiye özel bazı alerjenler de bağışıklık sistemini uyarabilir.

Dolayısıyla konuya kişisel açıdan bakmak oldukça önemli.

Leaky gut sendromu

Leaky gut Türkçe adıyla geçirgen bağırsak sendromu sürekli baskı altında kalan sindirim kanalı yapılarının seçici geçirgen yapısını kaybederek birçok zararlı organizmayı geçirir hale gelmesine verilen isim.

Bu durum bağışıklık sisteminin sürekli uyarılması sebebiyle fazla çalışmasına neden olur. Sürekli tetikte olan bağışıklık sisteminin vücut yapılarına saldırma riski de artar (1).

Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi için leaky gut sendromu rehberimi okuyabilirsiniz.

Ağır metal birikimleri

Ağır metaller vücutta birikme özelliğine sahip. Bir diğer özellik de ağır metallerin bağışıklık sistemini uyarmasıdır. Çünkü savunma hücreleri diğer tüm hücrelerde biriken ve zarar veren toksinlere tepki oluşturur.

Ayrıca yapılan araştırmalar ağır metal ve diğer toksik bileşenlerin genetik olarak otoimmün sorunlara yatkınlığı olanlarda hastalıkların erken ortaya çıkmasına ve hastalığa sebep olabileceğini gösteriyor (2).

En sık karşılaştığım ağır metaller cıva ve kadmiyum. Bununla beraber tarım ilaçları ve hayvanlar için kullanılan diğer kimyasallar ciddi risk oluşturmakta.

Ayrıca,

 • Bazı enfeksiyonlar otoimmün hastalık riskini arttırabilir. Burada otoimmun hastalık riskini arttırdığı kanıtlanan enfeksiyonlar Herpes simplex virus, Ebstein barr virus ve lyme hastalığı etkeni Borrelia burgdorferi sıralanabilir.
 • Stres tüm vücut hücrelerine zarar verir. Bu zarar bağışıklık hücrelerinin zarar gören hücreleri temizlemeye yönlendirir. Ayrıca hormonal değişiklikler bağışıklık sisteminin davranışı değişir. Tüm bu etkenler bağışıklık sistemi hastalıklarına neden olabilir.

Otoimmün hastalıkların sebepleri sadece yukarıda sıraladıklarım ile sınırlı değil. Açıklığa kavuşmamış mekanizmalar hala tartışılıyor.

Dolayısıyla eğer kendi hayatınızda otoimmün hastalık sebebi arıyorsanız birçok farklı noktaya bakmanız gerekecek.

Otoimmun hastalık nedenleri.

Otoimmün hastalıkların tedavisi ve beslenme

Otoimmün hastalıkların klasik tıbbi tedavi yöntemlerine değinmeyeceğim. Bu tedavi hekiminizin kararı ve planı. Benim amacım otoimmün hastalıkların doğal destekleyici tedavi yöntemleri ve beslenme teknikleri ile alakalı.

Benim protokolümün 3 adımı var. Bu adımlar sebepleri azaltmak, bağışıklık sistemini düzenleme ve son olarak destekleme diyeti olarak sıralanıyor.

1. Adım sebepleri azaltmak

Koruyucu hekimliğin basit bir kuralı var. Sebepleri azalt!

Bu kural hastalıklardan korunmanın yanında tedavi sürecinde de fayda sağlar. Dolayısıyla sebepleri azaltmak çok önemli.

Yapacağınız değişiklikler şöyle:

 • Bağırsak florasını düzeltmek: Bağırsak bakterileri bağışıklık sistemi ile direkt bağlantılıdır. Dolayısıyla bağırsak bakterilerini dengelemek ve düzenlemek çok önemli. İkinci hedef ise ince bağırsaktaki aşırı bakteri çoğalımı olan sibo durumunun tetkiki. Eğer varsa mutlaka tedavi edilmeli. Tetkikler için genelde nefes testi ve dışkı bakteri analizi yapılabilir.
 • Süt ürünleri azaltmak: Süt ürünleri ciddi inflamasyona neden olur. Hatta oluşan inflamasyon karbonhidratlar kadar ciddidir ve otoimmün hastalıklarda kesilmesi gerekir (3).
 • Gluten, lektin ve diğer alerjenleri diyetten çıkarmak: Alerjenleri azaltmak için eliminasyon diyeti yapılabilir. Tetkik için şüphelenen alerjiler için immunglobülin araştırılabilir.
 • Ağır metal birikimini saptamak ve düzeltmek: Bunun için birikimi tespit etmek ve gerekliyse şelasyon yapılması gerekir. Tetkik için büyük merkezlerde haftanın sadece birkaç gününde yapılan ağır metal düzeyleri bakılabilir.
 • Enfeksiyonları görmek: Otoimmün hastalıklara sebep olan enfeksiyonları incelemek çok önemli. Eğer tespit edilirse enfeksiyonların tedavisi veya baskılanması sonucu sürece devam etmek gerekiyor.
 • Kronik stresi azaltmak: Burada özellikle uzun süren otoimmün hastalıklarda kişilerin iyileşeceğine dair inancı azalıyor. Ayrıca hastalıktan önce var olan ciddi stresin azaltması çok önemli. Bunun için bir pskiyatr tarafından muayene ve tedavi gerekiyor. Benim yöntemlerim için stresi azaltma yöntemleri adlı yazımı inceleyebilirsiniz.

2. Adım bağışıklık sistemini düzenleme

Bağışıklık sisteminin doğru çalışmasını sağlamak için kullanacağımız bazı aracılar mevcut. Bunları sizinle paylaşmak istiyorum.

 • Vitamin ve mineral eksiklikleri: Eksik olan besin öğeleri tüm vücut yapılarının hatalı hareket etmesine neden olur. Özellikle düşük D vitamini ve eksik çinko alımı dikkat edilmesi gerekiyor (4).
 • Anti inflamatuar ajanları kullanmak: İnflamasyon vücudun savunma sisteminin bir yanıtı. Bu yanıtın aşırı hale gelmesi otoimmün kökenli birçok hastalığın kötüleşmesine neden olur. Bu sebeple eğer ağır inflamasyon varsa sebebi öğrenilmeli (gen mutasyonları, aşırı stres ve benzeri) ve azaltılmalı.
 • Egzersiz yapmayı öğrenmek: Spor düzeni otoimmün hastalıklar için sanılandan çok daha değerli. Çünkü yeterli egzersiz antioksidan kapasitenizi arttırır, stresi azaltır ve bağışıklık sistemini doğru şekilde aktive eder.

3. Adım destekleme diyeti

Otoimmün hastalıkların neredeyse tamamı bir noktada beslenme ile bağlantılı. Dolayısıyla otoimmün hastalık sürecini atlatmak için diyetinizi düzenlemelisiniz.

Burada bilmenizi istediğim şey destekleme diyetinin sıralamasının olmaması. Yani bu beslenme tarzını tedavi sürecinin en başından başlatabilirsiniz.

İşte otoimmün hastalıklarda destek diyetinin ana başlıkları,

 • Fermente gıdaları tercih edin. Bu bağırsak geçirgenliğinizin azalmasına ve bağırsak floranızın düzenlenmesine yardım eder. Favori fermente gıdalarım için en iyi probiyotik besinler adlı yazımı inceleyebilirsiniz.
 • Antioksidan açısından zengin ve canlı/taze besinler tüketin. Aslında açıklamak istediğim şey tüketeceğiniz sebzeleri taze, pişirmeden ve doğal olarak tüketmeniz gerektiği. Özellikle hücre içi enerji mekanizmasını bozan kolesterol ve tansiyon ilaçlarını kullanan bireylerin antioksidan ajanları ayrıca takviye etmek gerekli. Antioksidan açısından zengin besinleri şu yazımda açıkladım. Eğer beslenmenizi supplement alarak desteklemek isterseniz en iyi antioksidan supplementi yazımı okuyabilirsiniz.
 • Anti inflamatuar besinleri tüketin. Çünkü baskılanan inflamasyon otoimmün hastalıkların riskini azaltır. En iyi tavsiyem zerdeçal olacak (5).
 • Şeker içeren tüm besinleri (meyve dahil) hayatınızdan çıkartın. Çünkü şeker inflamasyon oluşturur ve hücre içi enerji metabolizmasını bozar (6).
 • Paketli hiçbir besini tüketmeyin. Bu yöndeki beslenmenin bir adı var. Paleo diyeti. Ayrıntılı açıklama ve kurallar için paleo diyeti yazımı okuyabilirsiniz.

Ayrıca alerjen ve immün sistemi uyarıcı özelliği olan şu besinlerden kaçının:

 • Soya ürünleri,
 • Alkol,
 • Baklagiller,
 • Tohum yağları (kanola, ayçiçek, mısır gibi),
 • Kuruyemişler (çok sınırlı olarak tüketilebilir),
 • Tabi ki gluten içeren besinler.

Otoimmün hastalıklar için kullanılabilecek supplementler

Vücudu saf ve doğru supplementler ile desteklemek otoimmün hastalıkların tedavisinde ciddi etki sağlayabilir. Tabi ki kişiye göre değişen supplement tavsiyesi için hekiminizden onay almalısınız.

Benim klinikte en sık kullandığım supplementler şunlar:

 • Balık yağı inflamasyonu azaltmak için kullanılabilir.
 • L-glutamin mide geçirgenliğini azaltmak ve dokuyu onarmak için kullanılabilir.
 • Asetil l-karnitin ve koenzim q10 hücre içi enerji metabolizmasını düzenlemek için kullanılabilir.
 • MSM hücre içi en önemli antioksidan elemanı olan glutatyon seviyelerini yükseltmek için kullanılabilir.

Artık otoimmün hastalıklar hakkında artık daha fazla şey biliyorsunuz. Peki sizin düşünceleriniz neler? Benimle paylaşmayı unutmayın.

Yazıya Yorumlar

Otoimmün Hastalıklar: Neden, Belirti ve Doğal Tedavi Yaklaşımı yazısı için gelen yorumlar ve tartışmalar...

 1. emrah dedi ki:

  Hocam merhabalar konu ile ilgili değil ama yazmak istedim.Hocam kan hgb değerlerim sürekli ya sınırda ya da bir tık üstü çıkıyor.16-17 seviyesinde som ölçümüm şöyle hatta normal değerler 11-16 arasında benim 16.5, hocam sürekli ateş basmaları ve aşırı terlemem var ama ev akarı alerjim de var histamin alrejisi de olabilir bendeki ama yine de sormak istedim bu sorunları hgb yüksekliği de yapıyor olabilir mi polisitemi olabilir mi yani

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Karıncalanma, hızlı yorulma gibi durumlar yapar. Ama ateş basması ve terleme gibi durumlar Hemoglobin yüksekliğinde sık yaşadığımız bir durum değil. Eğer spor yapıyorsanız, sigara içiyorsanız veya rakımı yüksek bir yerdeyseniz hemoglobin kendiliğinden yükselebilir. Birkaç ayda bir kan vermeniz uygundur.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 2. Selçuk Murat Demiral dedi ki:

  Yazılarınızı ilgiyle okuyorum ve bu bilgilendirme yazılarınız için teşekkür ederim. Özellikle bu otoimmun hastalıkların alternatif tedavi yöntemleriyle ilgili neler düşünüyorsunuz?özellikle bu tedavi yöntemlerinden homeopati ile ilgili. Eğer bu tedavi yöntemlerine inanıyorsanız homeopati ile ilgili bir yazı yayınlayabilirseniz sevinirim. Saygılarımla.

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Alternatif tıp gerçek ama homeopati maalesef gerçekçi bulduğum bir dal değil.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 3. buket dedi ki:

  Can bey merhaba,
  Haşimoto ile 39 yaşında tanışmış bir kadınım, şu an yaşım 42. Günlük ilaç dozum Euthyrox 25mg. 5 ay Karatay diyeti uyguladım, haftada 5 gün günde 5-6 km tempolu yürüyüş yaptım ve 5 ayın sonunda sadece 3 kg verebildim. Dr’uma danıştığımda “kilo konusunu bu kadar kafaya takma” dedi ve bir öneride bulunmadı. Şu anda haftada 5 gün spor salonunda antrenör ile çalışıyorum, son derece dikkatli besleniyorum, karbonhidrat tüketimim çok az. Günde 1 meyve yiyorum. Öğleyin protein, akşam yemeklerinde sebze ve yoğurt yiyorum, akşam 20’den sonra mümkünse bir şey yemiyorum. 2 ayın sonunda elde ettiğim tablo, topu topu -1.2 kg! L-Carnitin desteği almayı düşündüm, bununla ilgili olarak, kendisi de Haşimoto tiroiditinden muzdarip yabancı bir dr’un blogunu okudum. İlacın emilimini azalttığı için L-Carnitin’i önermiyor. Düzenli egzersiz ve diyete rağmen kilo verememek bir noktadan sonra çok sinir bozucu ve sabır zorlayıcı oluyor, 70 kg’nin altına kesinlikle düşmüyorum. Tavsiyeleriniz varsa çok sevinirim.
  Çok teşekkürler ve iyi çalışmalar.

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Tavsiyeleri muayene ve ayrıntılı inceleme olmadan vermem çok zor. L-carnitine bu süreçte çok faydalı olmayacaktır. Sorunu kalori dengesi ve inflamatuar süreçlerde aramakta fayda var.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 4. Ceren Kuru dedi ki:

  Merhabalar Hocam,
  Adım Ceren Ankara’da yaşıyorum 87 doğumluyum. Ben 1.5 ay önce alerji oldum. Bunun sonucunda yapılan testlerde TSH degerimin 0.005 olduğunu T3 ve T4 degerlerimin de yüksek olduğunu ve Otoimmün bir hastalik olan Graves olduğumu söyledi doktorum. Herhangi bir öneri de bulunmadan neden nasil oldugunu anlatmadan avuc dolusu ilaçlar kullanıyorum. 2 yıllık evliyim 3 kez Düşük yaptım. 1 yıldır ara vermiştik ve ben tekrar istiyordum. Simdi 2 yıl ilac icicem geçmesi %40 bir ihtimal. Geçmeye bilir o zaman da radyoaktif iyot tedavisi olucam. Bu sefer de hipo tiroid olucam. Stresden oldugu apaçık ortada. Evlenmeden öncesine kadar paketli ürünleri hatta sakız bile kullanmaz uht li ürünlerin yanından geçmezdim evlenince bambaşka biri oldum üst üste düşen bebeklerde buna eklenince ee hayliyle en sonunda hastalandım. Etrafımda hiç kimse umursamıyor çünkü bilinçsizler otoimmün ne? Graves ne? Sonu nereye varır? Baska hastalıkları tetikler mi? Bende su an avuc avuc ilaçları içiyorum. Ne yapacağımı bilmiyorum. Sadece tsh t3 t4 testleri graves için yeterli neden altında yatana bakılmıyor? bu arada Drosporin diye bağışıklık sistemini baskılayan bir ilaç da kullandım 2 hafta sonra bıraktım. Çünkü su an cok kafam karışık. Bağışıklık kuvvetlendirmek için bir sey kullanırsam su an onların gücünü artırmış olurum. Baskılanırsa daha baska hastalıklar oluşabilir. Ben ve benim gibi insanlara yüz yüze destek ve tedavi verecek hiç doktor yok mu? 2 yıl üstelik tedavisi kesin olmayan bir hastalığım var ve çocuk sahibi olmak istiyorum. Peki beslenmemizi hayatımızı düzeltirsek bağışıklık sistemini düzeltebilir miyiz? Yazilarinizi okuyup diyetleri uygulayacağım… Ne kadar teşekkür etsem az… Elinize emeğinize sağlık…

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Ceren hanım selamlar, umarım hekiminiz size yaptığınız düşüklerin graves ve otoimmün süreç ile ilişkili olduğunu söylemiştir. Mutlaka kadın doğum kontrolüne gitmeli ve durumu anlatmalısınız. Tabi çocuk isteğiniz varsa.

   Sık yaşanan düşüklerde ilk bakılacak şeylerden birinin otoimmün problemler olduğunu söylememe gerek yok, yine umarım bakmışlardır diyorum.

   Son olarak eğer tek hekime görünüyorsanız lütfen ilaçlarınızı bırakmayın, doğru beslenmeye devam edin, umudunuzu kaybetmeyin. Beslenme, diğer yaşam tarzı değişiklikleri bir başlangıç, yazıdaki önerilerden sonra hekiminizin takip etmesi gereken birçok adım var ama ülkemizde poliklinik süresi 5-7 dakika olduğu için hiçbir hekim anlatacak vakit bulamıyor.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 5. Oyku dedi ki:

  Merhaba Can Bey, fibromiyalji bir otoimmun hastalık mı? Listeye dahil edilebilir demişsiniz ancak farklı yazılar da okuduğum için emin olamadım. Netleştirmek istedim. Kolaylıklar dilerim…

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Fibromiyaljinin sebebi bilinmiyor. Ama bazı durumlarda otoimmün hastalıklar ile beraber görüldüğü için bu sınıfa alınmasını doğru bulan yayınlar var.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 6. Meltem Tanrıverdi dedi ki:

  Otoimmun hastalık durumunda bağışıklığı güçlendirmek yanlışmıdır. Hashimato tiroidi durumum var. Bağışıklık sistemimi güçlendirmek zararlı mı olur.. Bağışıklığı baskılamak ise birçok kötü hastalığa davetiye çıkarmak demek. Hangisi doğru.

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   İşte burada denge söz konusu. Bağışıklığı modüle etmek hastalığın alevlenmesine sebep olur. Yapılacak şey immün yanıtı oluşturan şeyin ortadan kaldırılması. Bunun için ayrıntılı araştırma şart.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 7. H aşci dedi ki:

  Can bey merhabalar….iki yıl önce şu an 6 yaşında olan oğluma otoimmun hepatit teşhisi kondu.. o zaman atak geçti tedaviyle şimdi 2008de tekrarladı, ilaç kullanıyoruz..1-otoimmun hastanız veya dışardan takipettğiniz var mı..
  2-yukarıdaki diyeti ilaçla-immuran beraber kullanılabilir mi…3-immuran öneriliyor baskılayıcı doğru buluyormusunuz.. 4-bağırsak florası geçirgenliği nasıl ölçülüyor…

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar,

   1- Evet var. Diğer bölümler ile koordineli bir şekilde çalışıyorum.
   2- Hekim kontrolünde kullanılabilir.
   3- Ataklarda gerekli ama çözüm değil. Süreci yavaşlatıp ek çözüm aramak çok önemli.
   4- Kan zonulin ve benzeri birçok tetkik ile ölçülebilir.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 8. ayça soyeli dedi ki:

  merhaba, çok değerli bilgiler veriyorsunuz. zevkle okuyorum. ben vitiligo hastasıyım sedef ile alakalı yazınızı okudum. vitiligo ilede alakalı bir yazınızı okumayı çok isterim.

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Aklımda var, umarım yakın zamanda sizlerle buluşturabilirim.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

Yazıya Yorum Yap

Makale konusu ile ilgili eklemek istediğiniz, sormak istediğiniz veya düzeltmek istediğiniz herhangi bir konuda yorum yapabilirsiniz...

Yorumu Gönder


close more
Dr. Can Çiftçi
close

Ne yapmak istiyorsun?

search