Diyet: Tiroid Hastalıkları İçin Glutensiz Diyet!

Otoimmün tiroid hastalıkları (haşimato ve graves) gluten tüketimi ile yakından alakalı. Yapmanız gereken diyet ise glutensiz diyet! İşte ayrıntılar.

Tiroid hastalıklarının ciddi bir bölümü (graves ve haşimato hastalığı dahil) otoimmün yani bağışıklık sistemi ile alakalı.

Yani savunma hücreleriniz ya tiroid dokusuna saldırıyor ya da onun daha fazla çalışmasına sebep oluyor. Her iki durum da can sıkıcı ve hastaların uzun süre hatta hayat boyu tedavi görmesine sebep oluyor.

Peki hekimler olarak biz ne yapıyoruz?

Genel tedavi süreci çok net. Ya ciddi yan etkilere sahip ilaçlar ya da cerrahi bir müdahale ile tiroid hastalığı baskılanıyor. Tabi ki bu durum çok mantıklı görünmüyor.

Benim serüvenim ise çölyak (glutene karşı oluşan bağışıklık tepkisi ile ilerleyen) hastalarında tiroid hastalıklarının sık görülmesini okumam ile başladı. Bu bağlantıyı fark eden birçok hekim -aynı benim gibi- benzer bir soru sordu.

Otoimmün tiroid hastalığı ile glutenli beslenmenin arasındaki bağlantı ne?

Cevap çok basit, gluten ve bağışıklık sistemi!

Bu yazıda otoimmün tiroid hastalıkları ile gluten içerikli beslenmenin bağlantısını görecek, tedavi sürecinde kullanabileceğiniz beslenme şeklini öğreneceksiniz.

Otoimmün tiroid ve gluten tüketimi

Önce gluten ile ilgili biraz ayrıntı vermek istiyorum. Gluten içerisinde “gliadin” adı verilen bir protein içerir. Gliadin ise yapısı gereği sindirim sistemine girdiği zaman birçok insanda bağışıklık sistemini uyarır.

Yani bedeniniz “bu düşman, saldırmam ve onu etkisiz hale getirmem gerek” şeklinde düşünür. Bu tepki gluteni tanıyan bir yapı oluşturur. Ben bu yapıyı anahtar ve kilit modeline çok benzetiyorum.

Gluten kilit ve gluteni tanıyan bağışıklık sistemi elemanları ise anahtar.

Diğer bir boyut ise bağışıklık sisteminin yan etkisi ile alakalı. Çünkü bağışıklık sistemi o kadar mükemmel değil. Bazen karşışıklık çıkabiliyor ve bambaşka bir dokuya tutunabiliyor.

Bu noktada size kaderin cilvesinden bahsetmek istiyorum.

Ne yazık ki gluten ile tiroid hücrelerinin hücre zar yapısı birbirine benziyor. Yani gluten için programlanmış bağışıklık hücreleri gluten ile tiroid hücrelerini karıştırıyor.

Bu durum glutene karşı oluşan bağışıklık hücrelerinin tiroid hücrelerine saldırması ve parçalaması anlamına geliyor.

Bu sebeple gluten hassasiyeti olan kişilerde otoimmün tiroid hastalıkları (haşimato ve graves) sık görülüyor (1, 2).

Gluten tüketimi ayrıca bağırsaklarınızda besin emiliminden sorumlu hücrelerin arasındaki “süzgeç” benzeri yapıyı bozar.

Sonuç olarak normalde kana geçemeyen gluten bozulan “süzgeç” yapıdan sızar. Kana geçen gluten daha fazla ve şiddetli bağışıklık cevabı ortaya çıkmasına neden olur.

Ayrıca gluten tüketimi eğer hassasiyet varsa besin emilimini engeller. Mineral eksikliği -özellikle iyot ve magnezyum– otoimmün tiroid hastalığı riskini arttırır.

Gluten hassasiyeti sıklığı

Çölyak hastalığını bildiğinize eminim. Glutene karşı oluşan aşırı hassasiyet ile bedeninizin kendi bağırsak duvarına zarar vermesi ile ilerleyen bir hastalık kendisi.

Birçok insan çölyak hastalığı harici gluten hassasiyeti olmadığını düşünüyor. Yani eğer çölyak hastasıysanız glutene alerjiniz var, yoksa tamamen gluten sizin dostunuz.

Ama hayır, üzgünüm.

Gluten hassasiyeti toplumda çok sık görülen bir durum. Ayrıca belirtileri çok basit ve hafif olduğu için ne kadar sık olduğunu bilmiyoruz. Ama tahminim toplumun çeyreğine yakınının bir şekilde gluten hassasiyeti yaşadığı yönünde.

Nedir bu hassasiyet?

Gluten hassasiyeti ciddi bulgu vermeyen, basit şikayetler ile ilerleyen ama çölyak gibi bağışıklık sistemini harekete geçiren bir durum. Dolayısıyla gluten hassasiyeti de otoimmün tiroid hastalığı oluşturmak için yeterli.

Otoimmün tiroid hastalarına ne öneriyorum?

Buraya kadar aslında gluten tüketiminin otoimmün yani bağışıklık sebepli tiroid hastalıklarına (özellikle haşimato ve graves) sebep olabileceğini ve durumu kötüleştirebileceğini gördünüz.

Artık önerilere geçmek istiyorum.

Gluteni azaltmayın, kesin! Düşük miktarlarda tüketilen glutenli besinler bile bağışıklık sistemini uyarır. Dolayısıyla tamamen glutensiz beslenmeniz gerekiyor.

Glutensiz beslenmeye başlamak için gluten içermeyen besinler adlı yazımı inceleyebilirsiniz.

Ayrıca üzülerek söylemek istiyorum ki glutensiz beslenmenin etkilerini görebilmek için en az üç ay uygulamak gerekiyor. Çünkü araştırmalar gluten tüketiminden sonra bağışıklık sistemi uyarılarının uzun süre devam ettiğini gösteriyor (3).

Kazein tüketimini kısıtlayın. Kazein süt içerisinde bulunan bir protein. Bu tip protein de bazı kişilerde -aynı gluten gibi- bağışıklık sistemi yanıtı oluşturabilir.

Yine bu yanıtın otoimmün tiroid hastalıklarına sebep olabileceği düşünülüyor. Dolayısıyla gluten ile beraber kazeini yani süt ürünlerini azaltmak oldukça önemli.

Bu kısıtlamayı özellikle glutensiz beslenmeye cevap vermeyen tiroid hastalıklarında uygulamak gerekiyor.

Bağırsak geçirgenliğini düzenleyin. Yazının geri kalan bölümlerinde geçirgen bağırsak sendromu (leaky gut) sebebiyle kana çok daha fazla karışan yabancı proteinlerden bahsettim. Bu proteinler bağışıklık yanıtını bozan ana etken.

Dolayısıyla bağırsak geçirgenliğini düzenlemek oldukça önemli. Bu noktada gluten, kazein ve lektin tüketimini azaltmak, probiyotik ve L-glutamin takviyesi almak oldukça önemli.

Diğer birçok ayrıntı için leaky gut rehberine bakabilirsiniz.

Ayrıca otoimmün tiroid hastalıkları ile ilgili merak ettiğiniz diğer herşeyi benimle yorumlar aracılığı ile paylaşabilirsiniz.

Yazıya Yorumlar

Tiroid Hastalıkları İçin Glutensiz Diyet! yazısı için gelen yorumlar ve tartışmalar...

 1. eren ışık dedi ki:

  Ben hipotiroidi hastasiydim iki defa tiroid degerlerimi ölçtürdum ikisinde de tiroid eksikligi cikti ilac verildi ama kullanmadim daha sonra glutensiz ve laktozsuz beslendim 20 gun sonra tekrar ölçüm yaptirdim ve tiroid degerlerimin normale döndüğünu gorduk, bizzat yaşadım yani, tiroid rahatsizligi olanlar kesinlikle denesinler, yazı icin tesekkurler.

 2. Gizem Türker dedi ki:

  Peki otoimmün bir rahatsızlığımız olmasına rağmen gluten tüketmeye devam ettik diyelim ne gibi yan etkileri oluyor uzun vadede?

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Reaksiyonlar artıyor. Mesela haşimato tiroiditinde ilerleyen zamanlarda tiroid dokusunu tamamen kaybediyorsunuz. Ayrıca diğer otoimmün hastalıkların riski artıyor.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 3. Melahat Bacacı dedi ki:

  Merhabalar. 3 ay önce haşimoto troiditi teşhisi konuldu bana. TSH, T3 T4 hormonlarım şu anda normal. Yorgunluk arada bir yaşadığım ani sinirlenme dışında herhangi bi şikayetim yok. Bütün kan değerlerim de ideal seviyede. Hastalığı öğrenir öğrenmez bir buçuk ay boyunca glutensiz sonrasında ise ketojenik beslenmeye karar verdim. 1,5 aydır ketojenik besleniyorum Şimdi de yavaş yavaş intermittent fasting e başladım. Bunun yanında kemik suyu, kefir , kombu çayı vs. hayatıma girdi. Siteniz bundan dolayı ilgimi çekti. Bu tarz beslenmeyle bu hastalıktan kurtulma ihtimali var mı? Örnekleri var mı? Çevremde birçok insanda var ve hiç umurlarında değil ilaçla hayatlarını sürdürüyorlar. Bir de ketojenik beslenmenin bir süresi var mı yoksa sürekli yapılabilir mi ? Şimdiden teşekkürler

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba,

   1- Var ama kesin değil. Hastalığın oluşma mekanizması önemli.
   2- Ketojenik diyet devam ettirilebilir ama zor. Dolayısıyla ketojenik diyetten belirli bir süre fayda sağladıktan sonra düşük karbonhidratlı beslenmeye geçmekte fayda var.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 4. Şafak Deveci dedi ki:

  Merhabalar Can Bey,
  Ben de yaklaşık 20 yıldır hipotroid hastasıyım ve ilaç kullanıyorum. Yukarıda bir arkadaş glütensiz beslenerek hipotroidinin düzeldiğini yazıyor. Ben ilaç kullanan biri olarak, glüteni keserken ilacı da kesmeli miyim? Yoksa bir üç ay sonra test yaptırıp değerlerime göre mi karar vermeliyim? Teşekkürler.

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar, eğer otoimmün tiroid hastalığına sahipseniz uzun vadede tiroid dokunuz tamamen hasarlanmış olabilir. Dolayısıyla kesin geri dönüş beklemeden bu yöntemi uygulayın. Tabi ki ilaçlara devam.

   Testler zaten yol gösterecektir.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 5. Nevin Aydın dedi ki:

  Ulserit kolitle ilgili yorumlarınızı alabilir miyiz ?

 6. eren ışık dedi ki:

  Yukarıda glutensiz beslenerek tiroid değerlerimin düzeldiğini yazmıştım bir ay önce , belki merak edenler olacaktır tekrar 1 ay sonra kontrole gidip test yaptırdım ve değerlerim hala normal seviyede, Can bey ve onun gibi doktorlarla karşılaşmasaydım bugün hergün hormon ilacı kullanıyor olacaktım, tekrar teşekkürler Can bey

 7. Aslı s. dedi ki:

  Merhaba Can Bey uzun zamandir sitenizi takip ediyorum ve cok faydalandigimi dusunuyorum. Bize kendi gittigimiz doktorlarin vermedigi bilgileri verdiginiz icin cok tesekkur ederim. Ben 22 yasindayim yaklasik bir sene once hasimato tanisi kondu(tiroit ilaci kullanmiyorum). Kendi arastirmalarim sonunda 10 ay once glutensiz beslenmeye basladim. gittigim doktorlar buna gerek olmadigini soylese de suan tiroid degerlerim duzeldi ve antitpo degerlerim azaldı, genel olarak da yorgunluk bas agrilari bagirsak sorunlari vs icin de cok faydasini goruyorum.
  Fakat son 1.5 senede 49kg dan 63 kiloya ciktim. (Hasimato ve pkos tanisi kondu) Dusuk karbonhidratli diyetime ek olarak Haftada 3-5 gun agirlik ve kardiyo antrenmanlari yapiyorum buna ragmen kilo vermekte cok zorlanıyorum. Belki de bu duzene vucudum alisti dusuncesiyle Ketojenik diyet uygulamaya karar verdim. Sizin yazinizda okudugum kadariyla MCT ile ketojenik diyette dusuk kalorili beslenmeye calistigim icin makro olarak protein yetersiz kaliyor, sporcular icin ketojenik diyette %60yag %35protein %5karbonhidrat olan makrolari %60yag %25protein %15karb.seklinde yapsam ketojenik diyet yapmis olur muyum? Sizin oneriniz nedir?Simdiden cok tesekkur ederim.

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar, öncelikle ketojenik diyetten önce metabolik durumunuza bir açıklık getirmeniz şart. Subklinik hipotiroidi ve insülin direnci birleşimi bir durum olabilir. Aklınızda bulunsun.

   Ketojenik diyet için eğer 30-50 gram altı karbonhidrat alıyorsanız yeterli. Ama yağ düzeyi bir miktar daha arttırılabilir. Spor yapsanız bile bu kadar fazla karbonhidrata ihtiyacınız yok.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 8. Buse bircan dedi ki:

  Merhaba benim t3 oranlarimda drgisiklik var ancak dr um henuz tsh larini degistirmemis sadece simdilik hamile kalmak istersen tedaviye baslayacagiz dedi. Kendi kendi yiyor vucudun uretileni dedi o yizden eksik dedi. Ben normalde inanilmaz saglikli beslenen spor yapan biriyim bu donemde biraz bosladim ve inanilmaz kilo aldim yaglandim acaba bu durum sebep olabilir mi? Birde ben ne zaman alkol alsam karbonhidratli birseyler yesem ertesi gun taninmiycak gibi sisiyorum benimde gluten hassasiyetim olabilir mi? Simdi aldigim kiloyu az yiyerek yani 4-5 saatte bir yiyerek sporla vericem ama eskisi gibi cabuk kilo veremiyorum bende gluteni kesmeli miyim bu durumda acaba bu sisme hassasiyetten oturu mudur? Mutsuzum kilo veremiyorum 🙁 yardiminizi bekliyorum 🙂

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar,

   1- Tabi ki. Subklinik hipotiroidi kilo almana sebep olur.
   2- Genelde bu herkeste olan bir durum. Tek başına gluten hassasiyetini düşündürmez.
   3- Tiroid hastalıklarında glutensiz beslenme her zaman tavsiye ettiğim bir yaklaşım.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

   • Buse bircan dedi ki:

    Peki tedaviye de baslamiyor DR ne yapmam gerekiyor nasil beslenmem gerekiyor artik dietisyen gormek istemiyorum. Ne onerirsiniz? Nasil beslenmem gerekiyor bunu kendi basima gerceklestirebilmem icin kilo veremeyecek miyim ben 🙁 3 ogun saglikli beslenerek yapamaz miyim surekli ara ogun yapmaktan hic hoslanmiyorum zaten o yuzden onerdiginiz beslenme super benim icin . Birde artik bir sure sabah 6 da kardiyoya gidiyorum kilo verene kadar illa hemen beslenmem gerekiyor mu agir bir idman degil sonucta? Cok tesekkur ederim yardiariniz icin keske izmir de olsaniz

    • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

     Tekrardan selamlar, hekiminizin görüşünü ve düşüncesini bilmiyorum. Dolayısıyla saygı duymaktan başka bir şey yapamam. Bence 3 öğün bile fazla. İki öğün en uygun olanı olacaktır.

     Ağır idman olmadığı zamanlarda -eğer kilo verme odaklıysanız- bir süre antrenman sonrası beslenme ihmal edilebilir.

     Mutlu ve sağlıklı günlere!

     • Buse bircan dedi ki:

      Instagramda ki tek ogun paylasiminiz icin video cekicek misiniz :)?

     • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

      Tabi ki. Programımı biraz genişletebildiğim anda yayında olacak.

      Mutlu ve sağlıklı günlere!

 9. Didem m dedi ki:

  Merhaba, 6 ay once hasimato tesihi konuldu ancak yillar once food intolerance testi yaptirmistim ve cavdar ve arpaya cok dusuk miktarda hassaiyet bulunmustu. Yuksek derece de gluten hassasiyeti gozukmuyor her hasimato tirodi yasayan kisi glutensiz mi beslenmek zorunda?

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Besin intolerans testleri çoğu zaman hatalı sonuç veren etkin bilimsel dayanağı olmayan sistemler, dolayısıyla testleri unutun. Tiroid hastalıklarında glutenin etkisi olabileceğini düşünüyoruz. Dolayısıyla ben rutin olarak otoimmün tiroidli bütün hastalarıma gluteni bırakmalarını tavsiye ediyorum.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 10. Fatma yigit dedi ki:

  Merhaba bende hipotiroid ilaci kullaniyorum yaklasik 3 senedir ama kullandigim ilacim dozu dusuk kontrol icin test yaptirmaya devam ediyorum doktorum doz arttirmaya gerek yok dedi hatta baska bir doktorda 1 yil sonra yine test yaptir boyle giderse ilaca gerek kalmaz dedi.bende gulutensiz beslensem ilaci biraksam olurmu sizce ve cok hizli kilo aliyorum kabizlik sorunumda beni cok rahatsiz ediyor .

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   İlacınızı bırakmamalısınız. Kabızlık ve kilo alma düşük tiroid hormonu düzeylerinin birer belirtisidir. Burada esas glutensiz beslenip tiroid hormonlarının doğru seviyeye gelmesini beklemek ve ummak. Eğer öyle olursa tetkiler ile kesinleştirip ilacı kesmek gerekir. Aksi durumda kendinize zarar verebilirsiniz.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 11. Alper Kultufan dedi ki:

  Merhaba
  Yazılarınızı ilgiyle takip ediyorum, çok faydalı buluyorum.
  Anti tpo 204 ve troid de 4.5 mm nodul çıktı. Endokrinoloji Dr U 6 ay sonra kontrol önerdi,
  Dr dikkat etmem gereken bir konu var mı diye sordum.Gerek yok normal yaşa dedi.Bu işin sonu nereye var bilir diye sordum.Haşimato tiroid olabilirsiniz dedi.

  Acaba benim de glutensiz ve şekersiz beslenmeye geçmem gerekir mi?

  Şuan sadece unutkanlık ve kabızlık şikayetlerim mevcuttur.

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Bence geçmeniz gerekir. Çünkü kurtarılabilir bir noktadasınız. Ama ayrıntılı muayene şart.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 12. Zehra Pehlivan dedi ki:

  Can bey merhaba, konumla alakalı araştırma yaparken tesadüfen sayfanıza rastladım…kafamdaki sorularımı kime sorabilirim kim bana cvp verir ki diye düşünürken size rastlamak benim için iyi olur inş…hayatımın en zorlandığım döneminde 16 sene önce tesadüf eseri 58 TSH la hipotiroidimle tanıştım….senelerdir çeşitli doktorlara gittim sadece ilaç tedavisiyle bugünlere geldim…şu an Euthyrox 75 kullanıyorum. ..2 yıl önce gittiğim dr ultrasonda tiroit bezimi bulamadı. ..değerlerim şu an normal ….el bileğimde tendon ağrım var…Esas sorunum 5 yıl önce merdivenden 7 basamak düşme sonucu kuyruk sokumu problemi yaşadım. ..düşme ve onu tetikleyen sakroiliak eklem fonksiyonu bozukluğu teşhisleriyle 5 yıldır kalça bölgem çok ağrılı. …tıbben her tedavi yapıldı (fizik,akupunktur, eklem dolgusu,sınıkcı teyze tedavisi bile )ama yorulduğum ve ayakta çok durduğum zamanlar sıkıntılı….3 ay önce nöral terapi dene dediler ve gittiğim dr glutensiz,sutsüz, şekersiz beslenme ,magnezyum,B12,D vit,kürkümin takviyesi ve imuneks Plus takviyeleriyle iğne uygulamasını yaptı..ev yoğurdu,köy peyniri yiyebilirsin dedi….nöral terapinin faydasını görmedim. ..kaslarimi kuvvetlendirmek için yüzmeye başladım. …6 ay bu diyeti uygula dediği için devam ettiriyordum ki bu yazınıza rastladım. …58 yaşındayim. …hayatın pratiğinde uygulamakta bazen zorlanıyorum. …bozsam vicdan yapıyorum bozmasam aç kalıyorum…6 ay diye basladim ama anladığım bu beslenme şekli yaşam boyu sürecek bir durum. …arada küçük kaçamak yapmak bir zarara yol açar mı. ..immun hastalığı olanların bağışıklık kuvvetlendiriçı takviyesi kullanması doğru muydu? yoğurt ve peynir için ne diyorsunuz? biraz uzun oldu zamanınızı aldım. ..ama bu bilgi kirliliğinde doğruyu doğru insandan bulmak doğruyu arayan bizler için çok zor maalesef ki….çok teşekkürler…sevgiler….

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar,

   1- Arada kaçamak yapmak bağışıklık sisteminizi kötü yönde aktive edebilir. Benim tavsiyem önce bağırsak fonksiyonlarına bakmak ve durumu anladıktan sonra beslenmeyi şekillendirmek.
   2- Doğru değil. İmmün sistemi aktive etmek her zaman faydalı olmayacaktır.
   3- İyisini bulmak zor. Bulsanız bile herkese yarayacağının garantisi yok.

   Geçmiş olsun.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 13. Bahar osman dedi ki:

  İyi geceler Can Bey
  Yazınızı tesadüfen bulup okumaya başladım veçok yararlı buldum 1,5 yıl önce doğum yaptım ve doğum kilolarımın bir kısmını veremediğim için diyetisyene gittim ve tetkik sonucu endokrinolok haşimato teşhisi koydu. Araştırmam üzerine postpartum haşimato olabilirmi diye dr ye sorduğum da olmadığını doğumun bunu tetiklediğini herhangi bir zamandada çıkabileceğini söyledi. Yaklaşık 1 yıldır hafta içleri 50 mg hafta sonları 75 mg ötrax kullanıyorum ve rutin kontrollerde de değerlerim normal. Glutensiz beslenme ile bu durumu düzeltebilirmiyim sizce birde emziriyorum ektra önerdiğiniz bir şey var mı teşekkürler

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Öneri çok ama durumu inceleyip sizi kontrol etmek gerekli. Uzaktan sorunu ve çözümü görebilmem mümkün değil.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 14. bahar özkan dedi ki:

  Merhabalar Can Bey,
  Öncelikle bilgiler için teşekkürler.
  3 senedir Hipotiroidi sahibiyim, burada yazılanları ilgiyle okudum, bir süredir glutensiz besleniyorum. Burada glutensiz beslenmeye geçerek iyileşme sağlamayı ummak ve bu sürede ilaçlara devam etmek, sonrasında belirli zaman aralıklarıyla yaptırdığımız testler sonucu değerlerimizin normale dönmesi üzerine ilacı kesmek belki mümkün olabilir diye bahsediliyor ya hani, işte tam bu noktada benim anlayamadığım şey şu: ethyrox 25 mg kullanıyorum her gün ve diyelim ki glutensiz ve sağlıklı beslenme sonucu bir süre sonra tiroid hormonu değerlerim düzelecek. Ben bunu yaptırdığım testlerden nasıl anlayacağım?
  Tam bu noktada tıkanıyorum anlayamıyorum söylenenleri, yani zaten kullandığım ilaç yüzünden hormon değerlerim normal çıkıyor, ilacı kullandığım süre boyunca düzene girmiş durumda. Yani ilacı bırakabilecek seviyeye, sağlığa gelse vücudum tiroidim, bunu nasıl anlıyoruz testten? doktor da nasıl anlıyor ben de nasıl anlıyorum yani?
  teşekkürler

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Eğer otoimmün tiroidit iseniz antikor değerleri düşer, aynı zamanda TSH çok daha düşük görülür. Bu durumda deneyimli bir hekimle bırakma denemeleri yapmak gerekiyor.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

Yazıya Yorum Yap

Makale konusu ile ilgili eklemek istediğiniz, sormak istediğiniz veya düzeltmek istediğiniz herhangi bir konuda yorum yapabilirsiniz...

Yorumu Gönder


close more
Dr. Can Çiftçi
close

Ne yapmak istiyorsun?

search