Diyet: Balık Yağı Raporu: Hangi Balık Yağını Almalıyım?

Balık yağı seçerken dikkat etmeniz gerekenlere, en iyi balık yağı tercihlerine ve hangi balık yağını almanız gerektiğine dair önemli kriterler sundum.

Balık yağı sık tavsiye edilen ve yararı kanıtlanmış besin desteklerinden bir tanesi. Gerek içerdiği sağlıklı yağ profili gerek bu yağların risklerini azalttığı birçok hastalık balık yağının önemini hatırlatmakta.

Buraya kadar benimle hemfikir olduğunuzun farkındayım. Ama aklınızda aynı zamanda en iyi balık yağı hangisi? ya da hangi balık yağını almalıyım? gibi sorular aklınızı kurcalıyor olabilir.

Bu konu hakkında size birkaç araştırma sunacağım. Bunu maalesef her balık yağının yeterli, etkili ve faydalı olmadığını daha iyi anlatmak için yazıyorum.

Balık yağ diyet üzerinde oldukça büyük öneme sahip olsa da beslenmenize dikkat etmeniz bir diğer önemli husus. Bu sebeple diyet kategorisini incelemenizi tavsiye ederim.

Ayrıca besin destekleri ile ilgili birçok incelememin bulunduğu supplementler kategorisi ilginizi çekecektir. İncelemeyi unutmayın.

Ardından balık yağı alırken dikkat etmeniz gereken hususları açıklayacağım.

Yeni Zellanda’da yapılan bir araştırmada incelenen 32 balık yağı ürününün sadece 3 tanesinin kutu üzerinde bulunan etiketinde yazan miktarda EPA ve DHA içerdiği görülmüş. Görünen o ki diğer 29 marka vadettiği EPA ve DHA miktarını karşılamamakta.

Bir diğer araştırma ise Amerika’dan; ülkede incelenen birçok balık yağının kutu içerisinde okside olduğunu -yani bozulduğunu- gören araştırmacılar balık yağının okside olması ile birçok özelliğini kaybettiğini belirtiyor.

Aklınıza gelen ilk soru ise;

Hangi balık yağını almalıyım?

Balık yağını seçerken 5 faktörü göz önünde bulundurmalısınız. Bunlar

 • Saflık,
 • Tazelik,
 • Güç,
 • İçerik,
 • Biyoyararlanım

olmalı. Doğru balık yağı seçiminde dikkat etmeniz gereken bu faktörleri gelin yakından inceleyelim.

Saflık

Sanayi tipi atıklar ile kirlenen denizler uzun zamandır balıkları da etkiliyor. Biriken bu sanayi atıkları vücutta metabolize edilemediği, diğer bir deyişle yok edilemediği için birikmekte.

Hayvansal olarak üretilen balık yağları ise ağır metal biriken balıklardan üretilmesi sonucunda artık önemle incelenmeli.

Bu ağır metaller ise gebelerde düşük doğum ağırlığından, sakat doğumlara sebep olurken normal insanlarda kanser riskinin artışından, kalp damar hastalıklarına kadar birçok soruna sebep olabiliyor.

Bu hususta firmalar birçok saflaştırma prosedürü belirlemiş olmasına rağmen tarafsız laboratuvarlar tarafından incelenmiş ve onaylanmış ürünler en mantıklısı.

Ayrıca küçük balıklardan üretilen balık yağlarının daha temiz olduğunu unutmayın. Bu daha az beslenen ve besin piramidinde daha alt segmentlerde bulunan bütün hayvanlar için geçerli. Bu sebeple sardalya ve hamsi ile üretilen balık yağlarını bir adım önde tutmanız gerekmekte.

Tazelik

Balık yağları doymamış yağ asitlerini içermesi sebebi ile okside olmaya (bozulmaya) daha elverişliler. Bozulmuş bir balık yağı ise yararlı olmadığı gibi vücudunuza getirdiği oksidan maddeler ile zararlı olabilmekte.

Antioksidanlar hakkında her şey adlı yazımı okuyarak bu konu hakkında daha ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bu sebeple mutlaka taze balık yağlarını tercih etmelisiniz. Peki taze balık yağını okside olmuş balık yağından nasıl ayırt ederiz?

 • Almadan önce varsa alacağınız markanın analiz raporlarına (COA-certificate of analysis) bakmalısınız. Bu raporlarda “peroxide value” değerinin 5 meq/kg’dan düşük olması gerekmekte.
 • Analiz raporlarını bulamadıysanız ve ürünü aldıysanız kullanmadan önce bir tane kapsülü kırıp koklayın. Kapsülden balık kokusu yerine deniz kokusu gelmeli. Eğer balık kokusu alıyorsanız bu durumun pekte iç açıcı olmadığını gösteriyor.

Eğer limon veya turunç kokusu alıyorsanız firma kötü kokuyu saklamak için bu aromayı eklemiş olabilir.

Unutmayın, taze olmayan bir balık yağı size yarardan çok zarar verebilir.

Güç

Üzerinde sık tartışılan bir konu olan balık yağlarının gücü. Aslında bu oldukça önemli bir konu. İhtiyacınız olan önemli yağları az miktarda içeren ve bunun yerine daha az önemli olan yağları yoğun olarak içeren balık yağları gözünüzü boyamaktan öteye geçemiyor.

Balık yağlarının faydalı etkisinden sorumlu olan DHA değeri balık yağının gücünü ölçmemizdeki en önemli kriter olmaya devam ediyor. Sağlıklı nsanların günlük alması gereken DHA miktarı 500 mg olmak ile beraber bazı hastalıklarda bu sınır 1-2 g’a kadar çıkabiliyor.

Balık yağı seçerken kapsül başına içerdiği DHA miktarına bakın. Bu miktarın en az 200-300 mg olduğundan emin olun. Daha düşük DHA miktarları günlük almanız gereken 500 mg DHA’yı tamamlamanızı zorlaştıracak ve istenilen etkiyi sağlamayacaktır.

İçerik

Tüm balık yağları belli miktarlarda DHE, EPA gibi omega 3 yağ asitlerini içerir. Bu maddelerinin faydalarının araştırmalar ile kanıtlı olduğunu ve alınması gerektiğini giriş kısmında incelemiştik. Burada esas olarak değinmek istediğim nokta ise diğer vitamin ve mineraller.

Balık karaciğerinden elde edilen yağ ile beraber zenginleştirilebilen balık yağları A, D ve K vitaminlerini de içeriyor. Bu vitaminler bilinen yararlarının dışında kalp hastalığının riskinin azalmasından kanser sıklığını düşürmeye kadar birçok konuda da etkili.

Bu sebeple balık yağını seçerken içerisinde A, K ve D vitaminlerinin olmasına özen gösterin.

Diğer bir seçenek ise direk balık yağı almak yerine balık karaciğeri yağı almak. Şuan için en kolay bulabileceğiniz ise morina karaciğer yağı yani “cod liver oil”.

Biyoyararlanım

Biyoyararlanım alınan besin, ilaç yada maddenin moleküler düzeyde ne kadarının kana geçtiğini belirtmek için kullanılır. Balık yağında da biyoyararlınım oldukça önemli.

Çünkü ne kadar zengin olursa olsun, kana geçmeyen bu maddeler size fayda sağlamayacaktır.

Biyoyararlanım açısından 3 farklı tip balık yağı mevcut.

Doğal trigliserid yağı tahmin edeceğiniz üzere direkt olarak balık materyalinin preslenmesi ve yağının çıkartılması ile oluşturulur. Doğala en yakın olması sebebi ile vücut tarafından en iyi şekilde kullanılan yani biyoyararlanımı en yüksek balık yağıdır.

Etil ester yağı doğal trigliserid yağının içerdiği alakasız besinlerden ayrışltırılmış ve saflaştırılmış halidir. Daha saf yapısına rağmen vücut tarafından doğal trigliserid yağına göre daha az emilir.

Sentetik trigliserid yağı etil ester yağı gibi doğal trigliserid yağından üretilen bu tip yağ, içerisinde bulunan karbon atomlarının yerinin değiştirilmesi ile oluşturulmuştur. Bu sebeple vücut içerisindeki biyoyararlanımı en düşük olan tiptir.

Dolayısı ile balık yağı alırken en iyi kullanılan doğal trigliserid yağı tercihiniz olmalı.

Balık yağı alırken dikkat etmeniz gereken noktalar bunlar. Basit gibi görünen ama hayati farklar içeren bu yağlardan en doğrusunu seçmek ise size kalıyor.

Yazıya Yorumlar

Balık Yağı Raporu: Hangi Balık Yağını Almalıyım? yazısı için gelen yorumlar ve tartışmalar...

 1. Nevzat AYBİRDİ dedi ki:

  Harikasınız…Çok çok teşekkürler…Vermiş olduğunuz bilgiler kaliteli yaşam için yolumuzu daha bir aydınlatıyor…Başarılar…

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba Nevzat

   Değerli yorumun için öncelikle ben teşekkür ederim. Sağlıklı yaşamak için yazmak ve sizler için çalışmak beni oldukça mutlu ediyor ve bu çalışmalara son hız devam ediyorum.

   Sormak istediğin her şey için forum’a katılabilirsin.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

  • Ekrem dedi ki:

   Balık yağı şurupları biraz dahamı pahalı kapsul mu iyi? Markada yazabilirmisiniz?
   Tesekkurler…

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Marka önerisinde bulunmuyorum. Fiyat konusunda preparatların kalitesi ve tipi ile ilgili birçok farklı fiyat var. Genelleme yapmak mümkün değil Ekrem.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 2. MEHMET GÖK dedi ki:

  MERHABALAR
  Tesadüfen bu siteyi gördüm ve sorunum olduğu içinde ilgimi çekti.Benim testosteronum düşük ve bunun sebep olduğu sorunlar yaşıyorum bana ne önerebilirsiniz?asıl yükseltebilirim,ne kullanabilirim.TEŞEKKÜRLER

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba Mehmet,

   Öncelikle testosteron düzeyinizin neden olduğunuzu bilmem gerekiyor. Buna göre uygun çözümü sizinle paylaşabilirim.

   Bu sebeple bıraktığınız mail adresi aracılığı ile sizinle bağlantıya geçeceğim.

   Mutlu ve sağlıklı günler!

 3. nur dedi ki:

  iyi günler.3 yaşında olan kızımın boyu kısa persentili 25.iştahıda yok ama şişmanlıktan çok çektiğim için çok umursamıyorum.sorum su hem zeka gelişimi için hemde boyunun uzaması için balık yaği kullanabilirmiyim. çünkü hafızasıda iyi değil:(

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba Nur,

   Öncelikle kızını benim için kocaman öp 🙂

   İkinci olarak eğer teşhis edilmiş yapısal bir problem yok ise gelişme ve büyümesini sekteye uğratan birçok mineral ve vitamin olabilir. Ayrıca protein, karbonhidrat ve yağ eksiklikleri de buna sebep olabilir.

   Bu konuda mutlaka doktorunuza danışıp ayrıntılı bir kan mineral, vitamin dengesine baktırmanız gerekiyor. Zira bunu sadece balık yağı alarak düzenlemeniz sağlıklı bir çözüm sağlamayacaktır.

   Bunun yanında çocuğun diğer bir vitamin ve mineral eksikliği yok ise balık yağı çocukların gelişimine oldukça güzel bir fayda sağlıyor.

   Ama yapılan son araştırmalar balık yağının büyük insanların hafızalarına gösterdiği faydayı çocuklarda gösteremeyebileceğini vurguluyor. Bu sebeple hafıza konusunda balık yağına bel bağlamamak gerekiyor.

   Ayrıca çocuğunuzda balık yağı kullanmadan önce onu muayene eden ve ayrıntılı durumunu bilen bir doktora danışıp; çocuğunuzda kanama problemi olup olmadığını, balık yağına duyarlı olup olmadığını sorgulamanız gerekiyor.

   Bu konuda maalesef çocuğunuzu muayene etmediğim ve hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmadığım için kesin bir bilgi veremiyorum.

   Aklına takılan başka bir şey olursa tekrardan yazabileceğini unutma.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 4. evren dedi ki:

  IFOS dan 5 yıldız alan bi marka buldum,fiyatıda oldukça uygun.. bu durum beni şüpeye düşürüyor.. Meselea IFOS a gönderdikleri numune ile şişeledikleri farklı olabilir.. burdan yada mail ile güvenilir denebilecek 2-3 marka paylaşırsanız çok memnun olurum,teşekkürler

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Selam Evren,

   düzenli olarak kullandığım bir marka yok ve buradan mail/açıktan yaptığım paylaşımlar pek etik olmuyor. Bu yüzden özür dileyerek marka vermemeyi tercih ediyorum.

   Tek önerebileceğim şey İFOS’a güvenmen. Zira kurum alanında uzman. Ama markanın gerçek olduğuna, saklama koşullarının uygun olduğuna ve yakın zamanda üretilmiş olduğuna bakmanı öneriyorum. Eğer muadilleri ile arasında büyük bir fark var ise şüphelenmenin tam vakti!!

   Ama eğer tercih yaparsan forum üzerinden diğer arkadaşlar ile paylaşabilirsin.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 5. Ayşegül dedi ki:

  Can Bey verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. 11 yaşındaki kızıma omega3 vermek istiyorum. Sizin tavsiye edeceğiniz mutlaka bir marka vardır. Mail adresime yazarsanız beni çok sevindirirsiniz.

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Maalesef bir doktor olarak marka tavsiye etmem hiç etik değil. Ama güzel bir önerim var. Çocuğunuzun pediatristine danışmanız. Eğer pediatristiniz de yardım etmez ise lütfen Krill oil’lere bakın.

   Daha pahalı olmasına rağmen kızınız için oldukça güzel bir kaynak olacaktır. Son olarak araştırmalar balık tüketiminin balık yağı almaktan daha iyi etki verdiğini göstermete. Hele de çocuklarda..

   Eğer yine de çaresiz kalırsanız bana forum üzerinden özel mesaj gönderebilirsiniz.

   Sevgilerimle Ayşegül hanım!

 6. Asli dedi ki:

  Selam can bey norolojik tetkikler sonucu kizimda motor geriliği tespit edildi ve doktorumuz balık yağı önerdi. seçerken eczanede ki arkadaş dha ve epa değerlerine dikkat etmemi söyledi bu siteden krill oil i öğrendim sizce krille devam etmelimiyim çocuğum 21 aylık kaç yaş itibariyle başlanıyor krill oil e çünkü bu yağ la daha çok adım ilerleyecegime inanıyorum şimdiden bilgileriniz için tesekkur ederim kolay gelsin

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Krill oil değerleri bakımından daha olumlu görünüyor. Kullanılabilir hiçbir sorun yok. Zira motor geriliğinde önemli olan zaten dha ve epa. Bunu tekrardan doktorunuza teyit ettirirseniz bence çok daha olumlu sonuç alacaksınız.

 7. Yusuf Kurt dedi ki:

  Can Bey merhaba,
  Yerli üretim bir balık yağının prospektüsünde yan etkiler kısmında
  “uzun süreli balık yağı kullanımı ile osteoartrit gelişme riskinin arttığı rapor edilmiştir” şeklinde bir ibare var. Bunun hakkında görüşünüzü paylaşabilirseniz kullanan herkes faydalanabilir.
  Bir de bu uzun süreden kasıt ne kadarlık bir süredir?Not: Bu balık yağı markası kapsüllerini sığır jelatininden üretiyor,bu kıkırdak için faydalı değil mi?

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Artrit araştırma birliğinin internet sitesindeki yazıyı direkt olarak buraya kopyalıyorum Yusuf

   “Evidence suggests that fish body oil can improve the symptoms of rheumatoid arthritis. Unconfirmed evidence also suggests a combination of fish body and liver oils might also be useful in the long term, particularly in reducing the use of non-steroidal anti-inflammatory drugs (NSAIDs). There isn’t enough evidence for the use of fish liver oil for osteoarthritis.”

   Son cümlesinde gördüğün üzere osteroartirit yapmaz dediği için ben kendilerine inanmayı seçiyorum. Zira bu konuda yetkin birkaç kurumdan biri.

   Ama marka böyle bir beyanda bulunuyorsa söyleyecek fazla bir şey kalmıyor. Ama düşüncem kendilerini korumak için böyle bir ibare koyduklarından yana. Zira böyle bir iddia ile gelen dava olursa bedelleri büyük olabilir.

   Kapsül çevresini saran o jelatin miktarı faydalı olmayacaktır. Ayrıca her jelatin bir olmuyor. O hale ve sertliğe gelmesi için belirli işlemlerden geçiyor çoğu zaman. Yani faydası mutlemelen yok veya yok kadar az.

 8. Hakan Sancak dedi ki:

  Merhabalar,
  Benim iki buçuk yaşında oğlum var. aile olarak balık yeme alışkanlığımız malesef yok. Balık yağı kullanayım diyorum, fakat genel ağda epey incelememe rağmen bir marka bulamadım. Sizden ileti adresime bir marka tavsiyesi yazmanızı, eğer bunu yapamazsanız en azından marka seçebileceğim belirgin özellikleri belirtmenizi rica edecektim. Ve bir de krill diye bir maddeden söz ediliyor. Hangisini kullanmak daha iyidir, krill için tavsiye edebileceğiniz marka veya özellikler nederlerdir? Bir de eczehanelerde 20 TL’den 100 TL’ye kadar vitamin ve mineral karışımlı balık yağları var. Hangisini seçeceğimi bilemiyorum. Teşekkür ederim.
  Saygılar.

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhabalar Hakan,

   Ailelerden bu konuya dair o kadar çok mesaj alıyorum ki. Öncelikle endişeni anladığımı bilmeni isterim.

   Durum şu. Bu yazıyı bilimsel kaynaklar aracılığı ile hazırladım. En önemli kriterler bunlar. Ama ben Türkiye içinde satılan hiçbir markayı kullanmadım. Bu sebeple size değerlere bakıp marka önersem bile bu hem etik hemde doğru olmayacak.

   Zira hekim kimliğim ile bir marka tavsiye etmem ona kefil olmam anlamına geliyor ve bu kefillik sizin iki buçuk yaşındaki oğlunuzun sağlığı ile direk bağlantılı.

   Ben bu sorumluluğu almak istemiyorum çünkü sizler benim için önemlisiniz çünkü sizler benim ailem gibisiniz.

   Sonuç olarak balık yağı alacaksanız yukarıdaki kriterlere ve markanın IFOS değerlendirmesine lütfen bakın.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 9. yavuzbaykal dedi ki:

  Merhabalar, değerli hekimimize verdiği bilgilerden ötürü çok teşekkür ederim. Uzun yıllardır Omega 3 tüketiyorum, bir çok marka kullandım, denedim. Can Bey’in söylediği gibi İFOS bu noktada en kritik nokta. O kadar çok eczacı ve firma ile görüştüm ki anlatamam. Size bir tavsiye, üzerinde İFOS kalite onayı olmayan hiç bir balık yağını tüketmeyin, şu sıralar Türkiye’de en yaygın olarak Ocean ve Efa kullanılıyor. Kapsülleri Limon aromalı olduğu için Ocean tercih ediyorum. Ayrıca, Krill Oil saçmalığına ise itibar etmeyin. Yardımcı olabildiysem ne mutlu, değerli bilgiler için ise hekimize teşekkürü borç bilirim.

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba Yavuz, güzel iltifatların beni çok mutlu etti. Ayrıca krill oil hakkında birkaç güzel araştırma var. Sonuçlanmadı ama en baştan seçenekleri silmek aslında doğru değil.

   Araştırmalar sonuçlanınca buraya bir not düşeceğim.

   Teşekkürler, mutlu ve sağlıklı günlere!

 10. Şeyma Mektepli dedi ki:

  Bir aydır ben de balık yağı kullanıyorum. Yalnız bir şey fark ettim, üzerinde sarı halkalar oluşmaya başladı. Neden olabilir? Birkaç defa buzdolabına koymuştum, ondan sonra oldu. Sorun olur mu? Bir de işe yarayıp yaramadığını anlamam mümkün mü? Hiçbir işe yaramıyor gibi geliyor bana 😀

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Küçük bir donma olmuş olabilir. Kırıp koklaman önemli. Yazıda nasıl kokması gerektiğinden bahsettim.

   Onun harici oldukça önemli bir supplement balık yağı. Miyostatin’i inhibe ettiğini gösteren araştırmalar bile var.

   Mutlu ve sağlıklı günlere Şeyma!

  • Seyma dedi ki:

   Sanirim benimki bozulmus. Daha once kirip kokusuna bakmamistim ama yuttugum zaman da koku hissetmiyordum. Birkac gundur haplari yuttuktan sonra hem midemde bogazimda yanma hissediyorum hem de agzimda balik tati ve kokusu oluyor. Aile Hekiminin tavsiyesiyle almistim o markayi, ya urun sahteydi ya da ben buzdolabina koyup cikardikca bozuldu. Midemde gercekten yanma yapti bir seyler yiyip bastirmaya calistim ama fayda etmedi. Sonrakinde farkli bir marka almayi dusunuyordum zaten biraz erken almam gerekecek. Bir sey sormak istiyorum. Benim dermokozmetik urunlerin ve ilaclarin icindeki etken maddelere karsi merakim var. Bunlari arastirabilecegim bir site biliyor musun?

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Maalesef. Alanım supplement ve tıbbi farmakoloji ile sınırlı 🙂

 11. Ayşen dereli dedi ki:

  Merhaba, burayı yeni gördüm. Benim de size danışmak istediğim bir konu var. Ablam ciddi bir depresyon geçiriyor. Hem de uzun süredir. Bunun tedavisi için ilaçlar kullanıyor. Bunun yanında Parkinson tedavisi de görüyor. Bir arkadaşının önerisiyle bir makinayla vücut analizi yapan bir merkeze gittik. Buradaki analizi yapan uzman Ukrayna’da dört yıl fitoterapi eğitimi almış. Analiz sonucu sentetik ilaçlar yerine sarı kantaron önerdi. Bunun yanısıra Natural Joint deep Sea Fısh Oil’i önerdi. Aslında balık yağlarının trigliserid formunda ve İFOS onaylı, epa ve dha’sının yüksek olması gerektiğini biliyorum.EPA ve DHA’sı tüm balık yağlarından yüksek. Ama diğer koşulları taşıyıp taşımadığını Türkçe yazmadığı için anlayamadım. İçeriğinin yüksekliği nedeniyle hem ablama aldırdım, hem de kendim aldım. Ablama günde iki kez almasını söyledi, o da bugün almaya başladı. Doğru yapıp yapmadığımız konusunda endişeliyim.Bu konuda beni bilgilendirirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba Ayşen, İFOS onaylı olması birçok konuda güvence veriyor. Çünkü İFOS belirtilen hususları kontrol ediyor.

   Ama sentetik ilaçlar dediğiniz şey “parkinson ilaçları ve antidepresan” ise onları bırakmak ile büyük bir hata yaptığınızı belirteyim. Zira o ilaçlar özellikle parkinson gibi ciddi bir hastalık için hayati önem taşıyor.

   Lütfen doktorunuza danışın ve ilaçları kullanmaya devam edin. Ayrıca bitkisel yardımcıları doktorunuza danışıp kullanmaya devam edebilirsiniz.

   Son olarak milyarlarca dolar harcanan araştırmaları hiçe sayıp sadece bitkisel tedavi öneren “uzmanlara” lütfen kanmayın.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 12. Şirin dedi ki:

  Hocam merhaba, iyi günler iyi çalışmalar dilerim. Sayfanıza tesadüfen ulaştım ve verdiğiniz bilgiler gerçekten çok açıklayıcı ve bilgilendirici. Emeğiniz ve yardımlarınız için teşekkür ederim.
  Balık yağı hakkında araştırma yaparken krill oil’e ulaştım. 9-13 yaşlarındaki çocuklarım ve kendim için krill oil araştırıyorum. Ancak markalar hep yabancı ve hangisinin güvenilir ve helal sertifikalı olduğunu anlamak zor. Sizden bir iki marka hakkında bilgi almak istiyorum ama buradan açıkça yazamayacağım için bana mail adresimden yazabilirseniz çok sevinirim.
  Şimdiden teşekkür eder, başarılarınız devamını dilerim.

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Şirin selamlar, mail ile ulaşsam bile marka veremeyeceğim zira üretimi gözümle görmedim ve test etmedim. Bu sebeple kefil olamayacağım. Bu konuda üzgünüm.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 13. sevgi dedi ki:

  Merhaba Can Bey, sitenizi çok faydalı buldum. Çok teşekkürler. Acaba balık yağı şurubu mu yoksa kapsülü mü tercih etmeliyiz? Balık yağı şurubu sürekli havayla temas edeceği için okside olur ve etkisi azalır diye düşünüyorum. Yoksa bunun bir önemi yok mudur? Şişe açıldığında ne kadar sürede bitmeli? Teşekkürler.

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba Sevgi,

   Şurup hakkında düşünerek gayet doğru bir çıkarımda bulunmuşsun. Mümkünse tablet bu sebeple.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 14. güneş lale dedi ki:

  48 aylık kızım için en doğru ürünü seçemiyorum bu konuda galiba yardıma ihtiyacım var

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Daha önce de yazdığım üzere üzülerek söylüyorum ki marka tavsiyesinde bulunamayacağım.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 15. Tuba dedi ki:

  Merhaba Can Bey, hangi balık yağını almalıyım diye araştırırken sitenizi buldum ve çok faydalı bilgiler var 🙂
  Ben MS hastasıyım, haftada iki gün balık yiyiyorum ve ayrıca da her sabah kapsül olarak balık yağı tüketiyorum. Sormak istediğim bir de krill oil gördüm, acaba hangisini tüketmek daha iyi olabilir? Balık yağı mı krill oil mi? Çünkü ikisi arasında farkı tam olarak anlayamadım.
  Teşekkürler 🙂

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   İkisinin de birbirine karşı üstünlükleri var ama MS için özellikle balık yağı tüketmekte fayda görüyorum.

   Mutlu ve sağlıklı günlere’

 16. eda dedi ki:

  Mrb ogrenciyim. dersler sinavlar bütün hayatim. Destek olarak son iki aydır balik yagi kullaniyorum. Ve kendimi eskisine gore daha dinç hissediyorum. Sizce bu psikolojik midir yoksa balik yagi gercekten etki ediyor mudur?

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Balık yağı gerçekten etki ediyor olabilir. Bunu kesin olarak bilmek için gerçek bir deney yapmamız gerekiyor. Düşüncem faydalı olduğu yönünde.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 17. bahattin dedi ki:

  Can by iyi gunler..ben Cin de yasiyorum…sitenize nette arastirma arastirma yaparken tevafuken denk geldim..size birkac sey danismak istiyorum…esim 1.5 aylik hamile..balikyagi kullanimina ne zaman baslamamiz, ne zamana kadar kullanmamiz ve gunde ne kadar kullanmamiz gerekiyor..bunun yaninda balik yagi kullanmak mi yoksa direk balik tuketmeyi mi tavsiye edersiniz…onerebileceginiz baliklar ve tuketim miktari nasil olmali ..bizi bilgilendirirseniz cok mutlu oluruz..

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar Bahattin,

   Eşinizin eksiği, beslenmesi ve diğer hususları bilmediğim için net olarak yardımcı olamayacağım. Kadın doğum uzmanınız ile konuşmanızda fayda var.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 18. emine dedi ki:

  merhabalar can bey.balık yağını babam dizleri için kullanıyor faydasını gördüğünü söylüyor.minisküs sorunu var babamın.kardeşimde 2012 de sitrese bağlı oluşan küçük bir ödem gibi bir şey var.buna bağlı olarakatak geçirdi ve epilepsi teşhisi konuldu.tegratol 400 kullanıyor.ama destek olarak kril oil yada balık yağı kullansak fayda verirmi.ayrıca 7 yaşındaki kızım hareketli ve derslerinde odaklanma sorunu var ne önerirsiniz.saygılar.

 19. Pınar dedi ki:

  Merhaba Can Bey, oğlum 4 yaşında kurşun ve nikel fazlalığı var. İlaç kullandık ama daha da yükseldi omega3 araştırıyorum biliyorum isim vermekten kaçınıyosunuz ama balık riskli iş ağır metal barındırmasından korkuyorum bi ürünü buluyorum güveniyorum sonra ardından olumsuz bişey duyuyorum. EPA+DHA=1500-3000 mg olması gerekir yazıyo Ahmet Aydının kitabında. Carlson, möllers, foreverliving ürünlerini kullandım ama hep bişey duydum lütfen bana yardımcı olun mail olarak özel medaj olarak da yollayabilirsiniz. Şimdiden çok teşekkürler.

  • Nagihan Gökmen dedi ki:

   Merhaba can bey 4.5 yaşında otizm li oğlum var .morina karaciğeri balık yağı bizim için uygun olurmu. Balık yağları ağır metal içerdiği için kararsız kaldık .

 20. Ideentuk dedi ki:

  Cocuklarda dikkat eksikligi ve kaygi bozukluguna destek olarak balik yagi kullanimi konusunda ne dusunuyorsunuz?

 21. İlknur Durmaz dedi ki:

  Merhaba verdiğiniz bilgiler çok değerli. Bizleri aydinlattiginiz için çok teşekkür ederim. Obezite diyeti uygulayan birinin günde 1100 mg lık 3 kapsül alması doğru mu? Vücuda zararı olur mu?

 22. f aslan dedi ki:

  hocam iyi günler bende balık yağı araştırırken sitenizi buldum yardımcı olabileceğinizi ümit ediyorum. daha önceki mesajlarda bir beyfendi testesteron hormonunda düşüklükten bahsetmiş ve bende aynı konudan muzdaribim. belirttiğim mail adresim aracılığı ile ne önerebilirsiniz acaba?

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar, öncelikle testosteron düşüklüğünün sebebini öğrenmek gerekiyor zira akla gelen birçok şey var.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 23. ahmet yeşil dedi ki:

  birkaç sorum olacak hocam, yanıtlarsanız sevinirim.
  1-balık yağlarından kapsül mü yoksa şurup şekli mi daha sağlıklı ve etkili.
  2- d vitamini eksikliğim var ( tahlilde 17 çıktı )balık yağları d vitamin seviyesini artırır mı.
  3- d vitamini eksikliğim için takviye d vitamini mi kullanmalıyım , ne yapmalıyım. sizce takviye olarak alınan d vitaminleri sağlıklı ve etkili mi. …teşekkür ederim…

 24. aytaç dedi ki:

  Merhaba. ilk defa balık yağı kullanmak istedim. ocean balık yağı (kapsül olarak) satın aldım. şişeyi açıp kokladığımda yoğun kızarmış balık yağı kokuyor; ancak kapsülü açtığımda kötü koku yok, balık yerine hafif bir limon kokusu geliyor. Bu durumda bozulmuş olma ihtimali var mı? bozulup bozulmadığını nasıl anlayabirim? Yardımcı olduğunuz için şimdiden TEŞEKKÜRLER…

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar, balık yağının içindeki limon kokusunu bozulduğunu anlamamanız için ekliyorlar çoğu zaman. Bozulmayı kokudan tam olarak anlamak güç. Tazeliğini kaybedip, bozulmadan bekleyen balık yağları tamamen faydasız hale geliyor. Yani konu bozulmaktan öte taze olması.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 25. osman kocaoglu dedi ki:

  sevgili hocam mrblar benım bana göre büyük bir sorunum var 1,5 yasındaki oglum kabızlık sorunu yasıyor 1 hafta hastahanede yattı serumlar antıbıyotıkler lama falan yapıldı kaç kere ama hala eskısı gıbı olmasada kabızlıgı evam etmektedır yemek yeme alıskanlıgı cok yok cocuk tuvaletını yaparken kendıne dokundutmuyor bıle tahlıl ultrosan falan çekindik bagırsakları dolu gorunuyor ve bagırsaklarında genısleme varmıs kan ve idrar tahlınında ise kan degeri düşük çıktı biraz ve demir degeri ortamanın ustunde cıktı hastahaneye yattıktan sonra doktor degerler normal dedı doktorumuz bize debiraj sanırım ve osmolog ilaç verdı 1 aydır kullanıyoruz cocugumuz hala zorlanıyor tuvaletın yaparken cok zor durumda ve bız bu duruma uzuluyoruz cok yemekde yemıyor anlamadık ne yapmalıyız hocam bırde bebek yagı kullanmak ıstıyoruz ama diyer ilaçlarla tüketilmesi dogru olurmu ? tesadüfen buldugum bu sayfayı sonuna kadar okudum insanlara yaklasımınız onlara güzel güzel anlatmanız meslegınıze verdıgınız önemi gösteriyor tşkler hep böyle kalın Keşke diyer hekimlerde sizin gibi olsa tşkler kolay gelsin

  • Dr. İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar, öncelikle geçmiş olsun. Tatlı bebeğimizi görmeden, muayene etmeden ve takiplerini gerçekleştirmeden herhangi bir bilgi vermem yanlış olacaktır. Ayrıca bir çocuk uzmanına tekrar muayene olmasını ciddi bir şekilde tavsiye ederim.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 26. Zeynepada dedi ki:

  Merhaba benim beynimde doğuştan geldiği düşünülen 4,5 mm lik kavarnom (düğüm) var.herhangi bir tadevim yok hayatımınetkileyen bir sorun değil.sadece %1 ihtimal kanama riski vardır..balık yağı kullanmak için araştırdığımda kanı sulandırdığı yazmaktaydı.doktorum asprin dahil kanı sulandıran ilaçları tercih etmemi söyledi.balık yağını ünlü bir kalp doktoru hergün 1 gr almamızı önerdi. Benim sorum balık yağının kan sulandırma etkisidir.tşkler

  • Dr. İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Evet, balık yağının uzun vadeli kullanımda vitamin K etkisini baskılayarak kan sulandırıcı etki yaptığı bazı araştırmalar ile gösterilmiş. Bunun için eğer kesinlikle kullanmak istiyorsanız hekiminize danışıp kan değerlerinizi takip ettirmelisiniz.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 27. Levent Ak dedi ki:

  Öncelikle size teşekkür ederim vermiş olduğunuz bilgiler için. 1 yaşındaki kızım için yapmış olduğum araştırmada Möllers balık yağı şurubunu yetişkinler için ise Oceans balık yağı kapsülü buldum. Size 2 sorum olacak 1-Balık yağını kızım için ne zaman başlamalıyım? 2-anne emzirirken hem kendi balık yağı alıp hem de kızıma balık yağı içirirsek zararı olur mu? Teşekkürler.

  • Dr. İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar,

   1-İhtiyaca göre buna çocuk doktorunuz karar vermeli.
   2-Kullanılabilir.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 28. Deniz koca dedi ki:

  Merhaba Can Bey. 34 yaşındayım, balık yağı ile ilgili değil ama başka konuyla ilgili sorum olacak. Evde vücut geliştirme yapıyorum kendi çapımda. Protein ağırlıklı besleneyim diye Ton balığını biraz fazla tüketiyorum. Ton balığının konserve olması bakımından ve de ağır metal içerme riskinden dolayı uzun vadede zararı olur mu acaba? Değerli yorumlarınızı bekliyorum.İyi çalışmalar diliyorum.

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Evet, özellikle konserve olması kötü bir durum. Dolayısıyla direkt olarak taze balık tüketmeye çalışmanız çok önemli.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 29. Gülsüm sadakat dedi ki:

  İyi akşamlar hocam size bir sorum olacak benim 15 aylık bir kızım var hala yürümüyor çok üzülüyorum çocuk nöroloji yede götürdüm bir problem yok dedi elinden tutunca koşuyor ama kendi haline bırakınca hemen emekliyor balık yağı kullansam mı lütfen yardımcı olun şimdi den teşekkürler

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Çocukların gelişim sürecinde omega 3 yağları çok önemlidir. Eğer balık tüketimi eksik ise tabi ki balık yağı kullanabilirsiniz.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 30. Hatice Emir dedi ki:

  Bugün balık yağı hapı aldım.ph****x omega3.
  Portakal kokulu olduğu yazıyor.
  Bu durumda ne yapayım.güvenilir mi.

  Ayrıca EE yadaTg olduğunu yazmıyor.nasıl anlatacağız.teşekkürler

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Güvenilirlik konusunu bilmemiz imkansız. Ama trigliserid form olduğu yazmıyorsa büyük bir sorun var demektir.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 31. Serife milli dedi ki:

  İyi aksamlar hocam, ben arastırma yapmadan bir omega 3 satın aldım epa dha değerleri uygun gözüküyor trigliserit formda fakat kapsülün bir tanesini kırıp açtığımda çiğ balık gibi bir koku aldım. Sizce kesinlikle kullanmamalı mıyım?

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Koku bize fikir verse de net bir şey söylemek güç. Özellikle bazı bireylerin koku konusunda hassas olduğunu düşünürsek. Dolayısıyla markaya güveniyorsanız devam, emin değilseniz ürünler çöpe.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 32. koray dedi ki:

  Ifos onaylı Türkiye saygın olarak görülen bir balık yağını kullanıyorum trigliserit formda acaba yemekten sonra mı tüketmeliyim yoksa sabah akşam bir tane mi dha-384 epa-252

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Benim tavsiyem emilimi arttırmak adına mümkünse aç tüketilmesi. Gün içinde bölünen dozlar ayrıca kullanılabilir.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 33. Kübra dedi ki:

  Merhaba.bilgiler çok güzel, 🤭

Yazıya Yorum Yap

Makale konusu ile ilgili eklemek istediğiniz, sormak istediğiniz veya düzeltmek istediğiniz herhangi bir konuda yorum yapabilirsiniz...

Yorumu Gönder


close more
Dr. Can Çiftçi
close

Ne yapmak istiyorsun?

search