Sağlık: Boy Uzatma Yöntemleri ve Boy Uzunluğu Rehberi

Nasıl boy uzatılır, boy uzunluğunu etkileyen faktörler gibi birçok popüler soruyu bilimsel kaynakları kullanarak rehber niteliğinde bir yazı oluşturduk.

Uzun zamandır yazmayı planladığım ama sürekli ara verdiğim bir konuyu artık heyecan ile yazmaya karar verdim. Hakkında toplumda bol bol efsane barınan, çoğu zaman suistimal edilen ve gençlerin hayalleri ile oynan bir konu bu boy uzunluğu!

Bu yazıda boy uzattığı söylenen besin desteklerinden, boyun uzadığı en son yaşa, boy uzunluğunu etkileyen faktörlerden, boy nasıl uzatılır sorusunun cevabına kadar birçok sorunun cevabını bulabileceksiniz.

Türkçe yayınlanmış en geniş boy uzatma yöntemleri ve boy uzunluğu rehberini okumaya hazır mısınız? Başlıyoruz!

Boy nasıl uzar?

Boy uzunluğu konusunda derinlere inmeden önce ileride açıklayacağım konulara daha iyi hakim olabilmeniz için boy nasıl uzar sorusunu cevaplamak istiyorum.

Boy uzunluğu, kemik uzunluğunun artması ile beraber uzar. Kemiklerin metafiz ve epifiz bölümleri arasında bulunan büyüme plağı adı verilen bir bölge kemiğin uzamasını sağlar.

Bu plak kemik oluşturan kondrosit adlı hücrelerin çoğalması ile kemik oluşturur.

Aşağıda kemik uzamasının nasıl işlediğine dair bir şema göreceksiniz.

Tabi ki verilen şema sadece kemiğin boyuna uzamasını ifade etmekte.

Kemikte meydana gelen kalınlaşma ve yoğunluk gibi faktörler farklı mekanizmalar ile meydana geliyor.

kemik uzması nasıl olur

Boy kaç yaşına kadar uzar?

Yukarıda bulunan şema ile beraber aklınıza “boyum kaç yaşına kadar uzayacak” sorusu gelebilir. Hemen açıklayalım.

Kemik uzaması yukarıda anlatıldığı gibi büyüme plakları vasıtası ile gerçekleşir. Büyüme süreci içerisinde ergenlik süreci, büyümenin tamamlanması ile beraber vücutta meydana gelen gerek hormonal gerekse yapısal değişiklikler büyüme plaklarını etkiler ve bu plakların kapanmasına sebep olur.

Büyüme plakları kapandıktan sonra ise kemik olarak uzama imkansız hale gelir. Bu noktadan sonra boy uzaması ancak cerrahi ve diğer tıbbi işlemler ile gerçekleşebilir.

Tıbbi pratikte ise biz çocukların büyümeye devam edip etmeyeceğini bilek grafilerine bakarak yorumlarız. Bu grafiler büyüme plaklarının açık ya da kapalı olduğunu açık bir şekilde gösterir.

Bu durumu daha iyi anlamanız için aşağıda sizinle büyüme plağı açık ve kapalı iki farklı bireyin bilek grafilerini paylaşacağım.

Yukarıda görülen ilk bilek grafisi 19 yaşında bayan bir hastaya ait. Grafide kırmızı kutucuğa alınan bölgede kemiği tek parça olarak görüyorsunuz. Bu büyüme plağının kapandığı anlamına gelmektedir.

İkinci bilek grafisi ise 8 yaşında bir bayan hastaya ait. Bu grafide ise kırmızı kutucuğa alınan bölgece kemiği iki parça olarak görüyorsunuz. Kemik aslında tek parça olmasına rağmen daha sertleşmediği ve büyüme sağlayan dokuların grafide görünmediği için böyle bir görüntü meydana geliyor.

Bu görüntü büyüme plağının açık olduğu ve kişinin boyunun uzamaya devam edeceği anlamına geliyor.

Kapanma anı ise aksi bir terslik olmadığı sürece yaklaşık 18 ile 21 yaş arasına gelir.

Yani 18 ile 21 yaş arasından sonra genel olarak uzama bir daha devam etmeyecek şekilde durur. Bu süreçten sonra boyunuz uzamayacaktır.

Boyum kısa mı?

Boy özellikle ergenlik döneminde sık irdelenen ve takıntı haline gelebilen bir husus. Genel olarak arkadaş çevresine ve dünya geneline bakılarak karar verilemeyecek bir durum olan boy konusu hakkında ülkemizde 2004 ile 2006 yılları arasında geniş bir araştırma yapılmış ve ülke boy ortalaması belirlenmiş.

Bu rakamlar ise erkekler için 172.6 cm, bayanlar için 161.4 cm olarak belirlenmiş.

Hollanda için erkeklerin ortalama boyunun 183.2 cm, bayanlar için 169.9 cm olduğunu duyduktan sonra aklınıza “peki neden ülkelerin ortalama boy uzunlukları farklı?” sorusunun gelecek, biliyorum.

Cevap aşağıda!

Boy uzunluğunu etkileyen faktörler

Boy uzunluğu doğumdan önce genel sınırları belirlenen ve büyüme sürecinde bulunduğunuz çevrenin özelliklerinden etkilenen bir özellik. Kısaca boy uzunluğunu etkileyen faktörlerden bahsetmek istiyorum.

Genetik

Boy konusunda en büyük etken genetik. Anne ve babanızın genlerinin bir karışımı olan genleriniz sizin boy beklentinizin çoğunu oluşturmakta.

Yazının ilerleyen kısımlarında beklenen boy uzunluğunuzu anne ve babanızın boyunu kullanarak nasıl hesaplayabileceğinize ayrıca değineceğim.

Etnik köken

Genetik ile genel olarak bağlantılı olan bu faktör anne, baba dışında sahip olduğu etnik kökenin boy ortalamasına yakın olması ile alakalıdır. Yukarıda Türkiye ve Hollanda örneğinde açıkça gördüğünüz üzere farklı ırkların boy uzunluğu ortalamaları da değişebilmektedir.

Doğum ağırlığı ve haftası

İlgili gibi görünmese de doğum ağırlığınız ve doğduğunuz gebelik haftası boyunuzu etkileyen önemli bir etken.

Zira aşırı ağır ve aşırı zayıf doğumlar ya da erken ve geç doğumlar genel olarak gebelik sürecinde eşlik eden ciddi bir hastalık ile ilişkilendirilir ve bu hastalık gebelik sürecinde bebeğin gelişme profilini etkiler.

İlerleyen zamanlarda anormal doğum haftası ve kilosuna sahip çocuklar normal boy uzunluğunu yakalayabileceği gibi hastalığın devam ettiği yada kalıcı bir hasar oluştuğu durumlarda gelişimi sekteye uğrayabilir.

Bebeklerde normal doğum ağırlığı yaklaşık 2.500 gram ile 4000 gram arası, normal doğum haftası ise 38 ile 42 hafta arasıdır.

Beslenme

Beslenme aslında en göz önünde bulunan ve en çok dikkat edilen konulardan bir tanesi.

Beslenme ve büyüme arasında bulunan en önemli ilişkilerden bazıları ise

 • Anne sütü ile beslenme (Araştırmalar 12 ay formül mama ile beslenen 1 yaşındaki bebeklerin anne sütü ile beslenen bebeklere göre ortalama 0.5 ile 0.6 kg daha hafif ve daha kısa olduklarını gösteriyor.)
 • Çocukluk döneminde yetersiz beslenme (kalori kısıtlaması, diyet, yanlış beslenme tarzı ve benzeri.)
 • Kronik hastalığa bağlı beslenme sorunları

olarak sıralanabilir.

Ayrıca yazının ilerleyen bölümlerinde beslenme ve boy uzunluğu arasındaki ilişkiyi soru ve cevaplar ile daha yakından irdeleyeceğiz.

Yaşam tarzı ve egzersiz

Çocukluk ve ergenlik döneminde edinilen yaşam tarzı hem önemli hormonların hemde önemli sistemlerin çalışmasını doğrudan etkiler.

Bu sistemler ise büyümeyi doğrudan etkilemek ile beraber sağlıklı bir erişkin yaşamı için önemli bir altyapı oluşturulmasına yardımcı olur.

Yaşam tarzını oluşturan bazı elemanlar ise uyku (süresi, kalitesi), egzersiz yapılması ve yapılıyorsa egzersizin tipi, aile içi/dışı stres faktörleri olarak sıralanabilir.

boyum ne kadar uzayacak

Boyum ne kadar uzayacak?

Boy uzunluğunu etkileyen faktörleri inceledik. Bu süreçte aklınıza takılan yegane sorunun boyum ne kadar uzayacak? olduğunu biliyorum. Gelin yaklaşık boyunuzu beraber hesaplayalım.

Yazının başında boy uzunluğunu etkileyen en önemli faktörün genetik olduğunu belirtmiştik. Bu konuda yapılan araştırmalar ile belirlenen bir formül var ve ulaşacağınız boyu hesaplamada oldukça etkili.

Diğer faktörlerde boy uzunluğunda oldukça önemli bir yere sahip olmasına rağmen hedef boy konusunda ana belirleyici genetik olmaktadır.

Bu formül ile beraber ulaşacağınız yaklaşık uzunluğu hesaplayabiliyoruz. Formül ise şöyle

Eğer erkekseniz yaklaşık boy uzunluğunuz: (baba boyu+anne boyu+13±7)/2 olarak hesaplanır.

Yani annenizin boyu, babanızın boyu ve 13’ü toplayacak elde ettiğiniz değerden 7 çıkartıp 2’ye böleceksiniz. Bu sizin minimum boyunuzu verecek. Annenizin boyu, babanızın boyu ve 13’ü toplayacak elde ettiğiniz değere 7 ekleyip 2’ye böleceksiniz. Bu değer ise sizin maksimum boyunuzu verecek.

Eğer kadınsanız yaklaşık boy uzunluğunuz: (anne boyu+baba boyu-13±7)/2 olarak hesaplanır.

Yani babanızın boyu ve annenizin boyunu toplayacak bu toplamdan 13 çıkartacak sonra elde ettiğiniz değerden 7 çıkartıp 2’ye böleceksiniz. Bu sizin minimum boyunuzu verecek. Babanızın boyu ve annenizin boyunu toplayacak ve bu toplamdan 13 çıkartacak sonra elde ettiğiniz değere 7 ekleyip 2’ye böleceksiniz. Bu değer ise sizin maksimum boyunuzu verecek.

Örnek olarak 170 cm anne ve 180 cm babanın erkek çocuğu iseniz hedef boyunuz (170+180+13-7)/2= 178 cm, (170+180+13+7)/2= 185 cm olarak bulunacak ve yaklaşık yetişkin boyunuz 175 ve 185 arasında olacaktır.

Yeteri kadar uzuyor muyum?

Genetik potansiyeliniz doğrultusunda uzama konusunu düşünürken aklınızda tutmanız gereken yegane soru kararlı büyümeye devam ediyor muyum? olmalı. Bu konu ile ilgili her ülkenin büyüme eğrilerinin gösterildiği “persentil” değeri var.

Persentil değeri ise 0 ile 100 arasında olan ve toplum ortalamasını gösteren bir eğri. Bu eğri içerisinde 3’üncü ve 97’inci persentil arası normal olarak kabul edilir.

Normal değerler ile beraber bölümün başında “kararlı” büyüme tablosunda bahsettim. Kararlı büyüme tablosu potansiyeliniz doğrultusunda devamlı olarak büyümeyi tarifler.

Yani 2 sene önceki boyunuz 25 ile 50 persentil arasındayken şuan 3 ile 10 persentil arasındaysa toplum içerisinde ortalama olarak konumunuz gerilemiş demektir. Bu gerileme ise genelde normal olarak karşılanmaz ve bir problem sonucu ortaya çıkar.

Eğer aklınızda benim boyumda bir hata var diyorsanız aşağıdaki tabloyu kullanarak yaş ve cinsiyetinize uygun persentil değerini bulun ve senelik olarak takip edin. Bu takip size büyümenizin normal olup olmadığını gösterecektir.

boy uzama miktarları

Doğru ve yanlışlar ile boy uzatma yöntemleri

Birçok kişiden şimdiye kadar boy uzatma yöntemleri ile ilgili onlarca farklı yol dinlediniz. Hangilerinin doğru ve uygulamaya değer hangilerinin ise zaman kaybı olduğunu öğrenmek ister misiniz?

Hadi başlıyoruz!

Süt içmek boy uzamasına yardım eder

Yanlış olduğunu düşünüyordunuz değil mi? Ama hayır, bu sav kesinlikle doğru. Süt içmek özellikle büyümenin yoğun olduğu dönemlerde boy uzunluğunun artmasına yardım ediyor. Bu konuda yapılan birkaç araştırmayı sizinle paylaşmak istiyorum.

Araştırma 1: Yaş ortalamaları 9.5 olan 60 erkek ve 62 kız çocuk üzerinde yapılan bir araştırmada çocuklar 3 sene boyunca tükettikleri süt miktarı, boy, kilo gibi veriler üzerinde takip ediliyor.

Takibin sonunda içtikleri ortalama inek sütü miktarına göre sınıflandırılan çocuklar (günlük <250 ml, 250-500 ml, 500-1000 ml, >1000 ml) sonuç olarak tüketimle orantılı olarak büyüdükleri görülmüş.

Araştırma 2: 92 çocuk üzerinde yapılan araştırmada (47 erkek, 45 kız) çocuklar yüksek ve düşük süt tüketen (<500 ml, >500 ml) 2 grup olarak ikiye ayrılmış. 3 yıl süren bu araştırma sonucunda ise yüksek miktarda süt tüketen çocuklarda ortalama 21.3 santimetre boy uzaması görülürken, düşük miktarda süt tüketen çocuklarda 18.8 santimetre boy uzaması görülmüş.

Süt içmenin boy uzamasını tetiklemesinde içerdiği kalsiyum ve süt whey proteinin büyük etkisi var. Büyüme üzerinde büyük etkileri olan insülin benzeri büyüme hormonu 1 (IGF-1) salınımını arttırdığı görülen süt diğer birçok büyüme mekanizmasını da olumlu etkilemekte.

Güncelleme: D vitamini kalsiyum metabolizmasında oldukça önemli. Bu sebeple D vitamini düzeylerine dikkat etmelisiniz. Ayrıntılı bilgiyi D vitamini rehberimde bulabilirsiniz.

Eğer süt içmeyi sevmiyorsanız kalsiyumdan zengin diğer besinleri keşfetmenizi öneriyorum. İşte bu konu hakkında yazdığım bir yazı: kalsiyumdan zengin 5 besin

Barfikste asılma ve esneme (stretching) boy uzamasına yardım eder

Yanlış bir fikir, en azında şimdilik. Çünkü bu fikri destekleyecek hiçbir tıbbi araştırma bulunmamakta.

Neredeyse herkesin çekinmeden önerdiği bu tip egzersizlerin boy uzatma mekanizması üzerinde maalesef hiçbir etkisi yok. Yalnızca asılma esnasında eklem arası boşlukların artması sonucu geçici uzamalar oluşabilir.

Aynı etki sabah uyandığınızda ve gece saatlerindeki boyunuzun farklı olması ile açıklanabilir. Gece uyurken eklemlerinizin rahatlaması ile beraber uzayan boyunuz gün içinde vücut ağırlığınızın yaptığı baskı ile beraber kısalır. Bu etki geçicidir ve genel olarak ölçümlerde farklı sonuçlar almanızın sebebi de budur.

Aşağıdaki resmi yaşadığım semtte ben çektim. Bu tip vaatleri sunan ve tamamen sizin hassas duygularınızı kullanan tacirlere izin vermeyin.

barfiks boy uzamasına yardım eder mi

Egzersiz yapmak boy uzamasını hızlandırır

Egzersiz ve boy uzaması konusunda da yoğun bir araştırma olmamasına rağmen var olan araştırmalar egzersiz yapmanın boy uzamasını olumlu etkileyeceğini gösteriyor.

Büyüme hormonu üzerinde yarattığı artış, kan aminoasit düzeylerindeki anlamlı yükseliş ve dikkat edilen beslenme ile beraber gelişmeye olumlu katkısı olabilir.

Ayrıca merak edilen bir diğer soru ise ağırlık egzersizinin büyümeyi engelleyip engellemediği konusunda. Bu konuda egzersizin yoğunluğu, tipi ve sıklığı gibi birçok değişken durum olsa da araştırmalar ağır ve yoğun olmamak kaydı (bu hususta Amerika pediadtri derneği tarafından tavsiye edilen ağırlık antrenmanı tipi genç ve çocukların vücut ağırlığı ile antrenman yapmasıdır) ile ağırlık antrenmanlarının boy uzamasını engellemediğini göstermiş.

Ağırlık egzersizi ve boy uzaması hakkında ayrıntılı bilgi için vücut geliştirme yapan gençlerin bilmesi gerekenler adlı yazıma bakabilirsiniz.

Ayrıca takım ve bireysel bazı sporların büyümeyi engellediğine dair asılsız fikirler bulunmakta. İngiltere’de 188 çocuk üzerinde yapılan araştırmada hentbol, yüzme, jogging sporlarını yapan çocukların büyümesinde normal çocuklara göre herhangi bir olumsuzluk yaşanmamış.

Basketbol oynamak boy uzamasına yardım eder

Maalesef bu konuda kanıtlanmış bir veri bulunmamakta. Egzersiz olarak tercih edilebilecek güzel bir spor dalı olan basketbolu sadece boy uzamasını hızlandırmak için tercih etmek ise yanlış.

Umut taciri boy uzatma sektörü

İnternet üzerinde “boy uzatma yöntemi” kelimesini kullanarak araştırma yapın. Göreceğiniz vaatlere çok şaşıracaksınız.

25 yaşında boy uzatabileceğini söyleyen yöntemlerden, basit vitamin takviyeleri ile ayda 5 cm uzamayı garanti eden firmalara kadar görebileceğiniz pek çok varyasyon var.

Ama ne yazık ki bunlar sadece sizin isteklerinizi ve hayallerinizi paraya dönüştürmek isteyen umut tacirleri.

Siz yorumlar aracılığı ile sormadan ben cevap vereyim:

 • Nadir görülen olaylar dışında büyümeniz yaklaşık 18 ile 21 yaş arası durur. Bu vakitten sonra hiçbir boy uzatma yöntemi sizin boyunuzu uzatamaz.
 • Boy uzatma yöntemlerini açıklayan e-kitaplar genelde işe yaramayan bilgiler içerir.
 • Boy uzattığını söyleyen haplar, tozlar ve diğer preparatlar boyunuzu uzatmaya yardım etmez.

Bu tür vaatlerde bulunan internet sitelerine kesinlikle itibar etmemeli ve kullanmamalısınız.

Aşağıda boy uzama hızını arttıracak bilimsel çalışmalar ile kanıtlanmış faktörleri irdeledim.

Boy uzaması için öneriler

Eğer hala uzama çağındaysanız ve boyunuzun uzamasını istiyorsanız aşağıdaki önerileri mutlaka uygulamalısınız.

 • Beslenmenize mutlaka dikkat edin. Diyet yapmayın. Karbonhidrat, yağ ve protein açısından yeterli ve kaliteli beslenin.
 • Vitamin ve mineral eksikliklerine dikkat edin. Bu hususta vitamin, mineral düzeylerini takip ettirmeniz oldukça önemli. En sık görülen eksiklikler ise vitamin D, vitamin B12, demir ve çinko olarak sıralanabilir.

Yapılan bir araştırmada çocuklarda yeterli vitamin ve mineral alımının büyümeye olan olumlu etkisinin yanında ileride kronik hastalığa yakalanma riskini de azalttığı görülmüş.

 • Aşırı kilolu olmamaya çalışın. Bu hormonal dengenizi olumsuz etkileyerek büyümek mekanizmasına zarar verir. Kilonuz doğru aralıkta mı? Öğrenmek için vücut kitle indeksi hesaplama aracını kullanabilirsiniz.
 • Özellikle çocukluk çağında kemik suyu yada süt ve süt ürünlerini tüketmeye özen gösterin. Tavsiyem kemik suyundan yana olacak. Kemik suyunun faydalarını ve kemik suyu tarifimi öğrenmek için kemik suyunun faydaları ve tarifi adlı yazıma gidebilirsiniz.
 • Aşırıya kaçmadan egzersiz yapın. Hiç egzersiz yapmamak gibi aşırı egzersiz yapmakta büyümeyi olumsuz etkileyecektir.
 • Uyku kalitesine ve süresine önem verin. Kalitesiz ve düzensiz uyku büyüme ve gelişme düzeninizi etkileyebilir.

Uyku hakkında ayrıntılı bilgi almak ve uyku kalitenizi geliştirecek besinleri keşfetmek için uyku hakkında her şey adlı yazımı inceleyebilirsiniz.

 • Stres oluşturan faktörleri hayatınızdan çıkartın. Stres büyüme süreçlerini olumlu yönde etkileyen büyüme hormonunun baskılanmasına sebep olabilir.
 • Büyüme hormonu düzeylerinizi yüksek tutmaya çalışın.

Büyüme hormonu hakkında bilgi ve büyüme hormonunu yükseltecek önerileri büyüme hormonu rehberi adlı yazımda bulabilirsiniz.

Artık boy uzaması ile ilgili bütün ayrıntılara sahipsiniz. Sizden tek isteğim insanları suistimal eden umut tacirlerine karşı koymak için yazıyı arkadaşlarınız ile paylaşmanız. Daha bilinçli bir toplum size de iyi gelecek, biliyorum!

Yazıya Yorumlar

Boy Uzatma Yöntemleri ve Boy Uzunluğu Rehberi yazısı için gelen yorumlar ve tartışmalar...

 1. kisa boylu cocuk dedi ki:

  Hocam sitenizin uzun suredir takipcisiyim. boy uzatma yontemleri ile ilgili yazinizi gorunce cok heycanlandim.

  yaziyi cok begendim, neredeyse tum konuyu cozdum. Artik kotu niyetli insanlara inanmayacagim.

  Allah razi olsun.

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba

   Yazıyı beğenmene sevindim. Malum toplumda boy uzatma konusu merak ediliyor ve bu merakla beraber suistimal doğuyor.

   Bizim görevimiz ise suistimali engellemek ve en doğru bilgiyi size ulaştırmak.

   Sende bize katılır ve yazıları paylaşırsan daha çok insana bilgiyi ulaştırmamızı sağlayabilirsin.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

  • Yaren dedi ki:

   Hocam ben 15 yaşındayım boyum 1.60 ailemde gençken ortala boylatı 165 170 sizce daha uzarmıyım internette araştırma yaptım boy uzatma egzersizleri onları düzenli olarak uyguluyorum

 2. Elif dedi ki:

  Iyi aksamlar hocam , ben 17 yasindayim boyum 1.58 kilom 46 , yaklasik uc yildir bu boy uzatma sorununu yasiyorum cok sey arastirdim , bir cok yerden boy uzatma yontemlerini okuyup denemeye calistim ama dediginiz gibi sanirim bendeki genetik annem babam da kisa boylu , tek cocugum , spora biraz gec basladim sanirim gecen sene voleybol oynamaya basladim , sadece daha guclu bir yapiya sahip oldugumu soyleyebilirim , fakat bu boy uzatma ameliyatlari hakkinda bir seyler duydum bu ameliyat gelecekte riskli olabilir mi benim icin , yazi icin cok tesekkurler

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba Elif,

   Öncelikle üzülerek boy uzama dönemini geride bırakmak üzeresin. Umarım büyüme plakların kapanmamıştır.

   Hemen yaşam tarzını değiştirmeli ve önerilerimi dikkate almalısın.

   Boy uzatma ameliyatları konusunda söylemek istediklerim ise şunlar.

   Öncelikle çok acılı ve uzun bir dönem. Ayrıca boy konusunda aşırı bir gelişme kaydedilemiyor.
   Bir ikincisi bu yöntem sadece belli kriterdeki kişilere uygulanıyor ve bu kriterleri bildiğim kadarı ile karşılamıyorsun.

   Boy uzatma ameliyatı yerine benim görüşüm son dönemlerini iyi kullanman ve bedenini sevmen.

   Mutlu ve sağlıklı günlere !

  • Sena dedi ki:

   Hocam merhaba ben 15,5 yaşındayım annem 170 babam 171 boyunda ben 174-175 boyundayım daha fazla uzamak istemiyorum ama süt içmeyi ve protein içeren yiyecekleri çok seviyorum boyumun uzamaması için ne yapabilirim?

   • bktdrnde dedi ki:

    Yazının sadece hocam diyen kısmı mantıklı. Hoca boyun uzatılmasından bahsetmiş sen ne soruyorsun ya?

 3. mustafa dedi ki:

  Öncelikle böyle bir site kurduğunuz için sonsuz teşekkürler.
  Ben 167 boyundayım 77 kiloluyum . İlk önce kilo verecem fitness ile.sonra boyunu uzatmaya çalıscam ailede çok uzun yok ama orta boydalar 170-175 gibiler.babam 159 annem 155 boyları
  Ben herşeyi sizin dediklerinizi yapsam en az ve en fazla ne kadar olurum.yaşım 16 erkeğim sizin fikirleriniz önemli şimdididen teşekkürler.

  • eylül dedi ki:

   Fitness yapmanı kesinlikle önermiyorum çünkü fitness boy uzamasına kötü yönde etki ediyor yinede siz bilirsiniz uyarmak istedim 🙂

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   O nereden çıktı Eylül 🙂 Var mı bir bilimsel yayın elinde? Tersine fitness doğru yapıldığı sürece boy uzamasına yardım eden güzel egzersizler içerir.

 4. İ. Can Çiftçi dedi ki:

  Merhaba Mustafa,

  Şuanda hiç kimse sana şu kadar boya ulaşırsın diyemez. Bende bu konuda sayı vermek istemiyorum çünkü bu seni olumlu/olumsuz kötü yönde etkileyecektir.

  Ama 16 yaşında olman benim olumlu düşünmeme sebep oluyor.

  Eğer büyüme plakların kapanmamış ise yaklaşık 2 sene daha uzayabilirsin. Yazıda bahsettiğim yöntemleri mutlaka uygula ve boy konusunu bir sorun haline getirme.

  Genetiğin dahilinde maksimum boyuna ulaşacağına inanıyorum. Eğer aklına takılan başka sorular olursa lütfen sormaktan çekinme.

  Mutlu ve sağlıklı günlere!

 5. mustafa dedi ki:

  Öncelikle yine teşekkürler.
  Yani insan ister istemez boyunu sıkıntı ediyor.genetik olarakta bir avantajım yok.benim isteğim 175 cm gibi boyda olmak tabi zor mu kolay mı bilmiyorum.bu dediklerinizden bana toparlamak istediğiniz veya bir program gibi şeyler verebilirsiniz gerçekten çok iyi olacak şimdiden teşekkürler

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Mustafa tekrardan merhaba,

   sanılanın aksine mucize program, egzersiz ve beslenme takviyesi yok. Sana böyle bir klavuz verirsem internette gördüğün “boy uzatan formülleri satan” adamlar gibi sadece hayal tacirliği yapmış olurum. Ben tüm takipçilerime değer veriyor ve bu sebeple sadece doğruları yazıyorum.

   Genel olarak yazıda kullanabileceğin bütün ayrıntılardan yazıda bahsettim ama bir daha tekrarlayayım istersen.

   Boyunun hedef boyuna erişmesi için dikkat etmen gerekenler:

   1-Dengeli beslenmelisin. Karbonhidrat, protein ve yağ tüketimini dikkatli yapmalısın.
   2-Kiloluysan normal kilona dönmelisin.
   3-Düzenli egzersiz yapmalısın.
   4-Kalsiyum ve d vitamini açısından zengin besinler tüketmelisin.
   5-Büyüme hormonu açısından uyku düzenine ve beslenmene iki kat özen göstermelisin.

   Genel olarak bunlara mutlaka dikkat etmeli ve kendini şartlamamalısın. Her şey mutluyken güzel emin ol. Mutlu olmaya ve hayatın tadını çıkarmaya bak, zira yaşın, bedenin ve zihnin genç ve tertemiz.

   Sevgilerimle!

 6. şakir polat dedi ki:

  mrb hocam oğlum 17 yaşında oğlum erken premetüre olarak dünyaya geldi yaşıtlarına göre boyu kısa kaldı.beslenmesi çok iyi anne sütü yemedi benim boyum 172.cm annesi 157.cm abisi 172.cm bu oğlumun boyunun uzaması mümkümü supratall diye bir ürün aldım işe yaramadı.oğlu 164.cm 170.cm ulaştıracak bir metot yokmu.tabanlık diyorlar japonlar üretmiş etkili olurmu yardımcı olursanız sevinirim teşekürler.tel xxx

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba Şakir bey

   Durumu kısaca özetlemeye çalışayım size.

   Şuanda piyasada bulunan hiçbir besin desteği, tabanlık ve diğer ürünler direkt olarak kanıtlanmış boy uzatma etkisi göstermiyor. Bu yazıyı yazma amaçlarımdan biri de bu ürünlerin tuzağına düşmenizi engellemek.

   Gelelim sorularınıza ve neler yapabileceklerimize.

   Prematüre doğması ve anne sütü emmemesi çocuğunuzun boyunu etkilemiş olabilir. Ama kesin olarak bu durumu sebep gösteremeyiz. Şuan oğlunuzun boyu tıbben bir patoloji göstermiyor yani normal.(Oğlunuzun yaklaşık hedef boyu 171 ile 158 arası)

   Evladınızın daha uzun olma isteğini anlıyorum ve yapabileceklerinizi sıralıyorum.

   1-Öncelikle bir pediatriste (çocuk doktoruna) gidiyorsunuz. Oğlunuzun büyüme plaklarının kapanıp kapanmadığını öğreniyorsunuz. Oğlunuzun büyüme plakları kapandıysa maalesef uzama imkanı yok.

   Eğer büyüme plakları kapanmadıysa hormon profiline, vitamin, mineral düzeylerine baktırıyorsunuz, büyüme ve gelişmeyi engelleyen bir durum var mı diye. Eğer her şey normal ise oğlunuza

   1-Egzersiz yapmasını,
   2-Protein, yağ ve karbonhidrat açısından zengin beslenmesini,
   3-Bol bol güneşlenmesini,
   4-Vitamin ve mineral eksikliği varsa mutlaka tamamlamasını,
   5-Kalsiyumdan zengin beslenmesini öneriyorum.

   Bunun haricinde diğer bütün yöntemleri çöpe atabilirsiniz. Övülen o yöntemler sadece cebinizdeki parayı almaya bakacaktır.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 7. Ahmet dedi ki:

  Selam hocam ben 15-16 yaşından beri uzamıyorum ve şu an 20 yaşındayım bundan sonra 5 cm uzama şansım var mı birde sayın Saraçoğlu balığın siyah yerini yiyen uzayabilir diyor bu konu hakkında bilgi verebilir misiniz

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba Ahmet, 15-16 yaşından sonra uzamamanın sebebini bilip buna göre cevap vermek önemli.

   Eğer uzun hastalık süreçleri ve vitamin/mineral, besin eksikliği sebebiyle uzaman durduysa ve şuan büyüme plağın hala açıksa uzayabilirsin.

   Ama 15-16 yaşında büyüme plağın kapandığı için uzaman durduysa bırakın balığın siyah yeri dünyadaki bütün besinleri bile yeseniz boyunuza olumlu bir katkısı olmayacaktır. Zira kemiklerin ucunda bulunan uzamayı sağlayan hücreler olmadıktan sonra uzama mümkün değil maalesef.

   Bu tip “şifacı” olarak tabir edilen kişilere kulak asmamanız hem moral hemde sağlığınız için oldukça önemli.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 8. Mert dedi ki:

  Hocam merhaba;
  16 yaşındayım annem 152 babam 167 bense 169cm’im.Kemik yaşım 17 çıktı ve doktor büyüme plağımın açık olduğunu söyledi.15 yaşındayken 3 ay boyunca fitness yapmıştım.Şu anda basketbol oynuyorum aynı zamanda asılı kalma esneme gibi egzersizler yapıyorum.Daha ne kadar uzarım ve başka neler önerirsiniz?
  Teşekkürler

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba Mert,

   Ne kadar uzayacağını tahmin edecek bir sistem yok. Büyüme plağın açık kaldığı -tahmini birkaç sene- boyunca uzamaya devam edeceksin.

   Egzersizin yanında güzel ve dengeli beslenmeni, uyku düzenine dikkat etmeni ve yeterli uyumanı öneriyorum. Ayrıca yaz mevsimini değerlendirip bol bol güneşlenmeye çalış.

   Bunun haricinde yapacağın tek şey rahat olmaya çalışmak.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

   • Medine dedi ki:

    Merhaba .Ben yazılarınızı okudum ve cidden sizin bilginizden etkilendim .doktor olmayı doktorların tavırları yüzünden istemiyordum ama sizin sayenizde fikirlerim değişti .bence işinizde iyi oldugu gibi çok iyi bir insansınız .hayatınızda başarılar bu arada ben lise 2 ye giden bir fen öğrencisiyim.

 9. gamze dedi ki:

  hocam,ben 2 ay sonra 16 yaşıma giricem. Ben 13.5 yaşımda regl oldum. 1.64 boyundayım. basketbol oynuyorum ve basketbolcu olmak çok istiyorum boyumun 1.70 boyuna gelmesini istiyorum. Sizce daha boyum uzar mı ? bir de boy uzatma egzersizleri boy uzatmada etkili mi? teşekkürler …
  annemin boyu : 1.64
  babamın boyu : 1.71
  ablamın boyu : 1.74
  abimin boyu : 1.70
  benim boy : 1.64

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba Gamze,

   Öncelikle sorunun önemli kısmına açıklık getireyim. Egzersiz yapmak boy uzamasını destekler. Ama boy uzatma egzersizi adı altında verilen egzersizlerin yapılmasının kesinlikle boy uzatma etkisi yok.

   Boyum uzar mı? sorusuna verilecek en doğru cevabı röntgen sonucu gösterir. Ama regl tarihine bakarak kesin olmamakla beraber uzayacağını düşünüyorum.

   Ayrıca zaten ablanın 1.74 cm’e kadar uzadığını belirtmişsin. Bu seninde uzayabileceğin anlamına geliyor.

   Bu dönemden sonra yazıda verdiğim önerileri uygulamaya devam et.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

  • gamze dedi ki:

   Hocam verdiğiniz cevap için çok tesekkur ederim ben bir şey demeyi unutmusum ablam bu zamana kadar hep zayifti ama ben kiloluyum ben hep sagliksiz diyetler(nerdeyse hep actim) yaptim. Bu sagliksiz diyetler yuzunden boyumun uzamamis olma ihtimali olabilir mi ? Ama 4-5 hafta önce düşündüm ve o sagliksiz diyetleri biraktim ve tam tamina 7 kilo verdim benim 7 kilo fazlaligim daha var ama bu sagliksiz diyetleri artik yapmicam zaten yaptigim için çok pişmanim siz benim boyumun uzayabilme ihtimalini vermişsiniz ben eğer kilo verip, saglikli beslenirsem boyum uzar mi ? Biliyorum yine ayni soruya geldi ama basketbolcu olmak çok istiyorum . He bu arada ben 1 cm uzamisim bu kemiklerimin kapanmadigini gosterir di mi?1.70 boyuna gelme ihtimalim var mi ve biri nsan 1 sene boyunca kac cm uzar ? Biliyorum cok soru sordum ama bu kadar baska sorum yok 🙂 Size çok ama çok tesekkur ederim ….. 🙂

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Sorulara sırayla tekrardan cevap veriyorum Gamze,

   1- Kilolu olmak bir dezavantaj ama uzamana engel değil.
   2- Sağlıksız diyetler yeterli besinleri almanı engelleyerek uzamanı engellemiş olabilir ama bu durum geçici. Fazla kilon olmasına rağmen diyet yapmanı önermiyorum. Sağlıklı beslenmeli ve yeterli besinleri almalısın. Eğer sağlıklı beslenmeye çalışırsan zaten zamanla kilo vereceksin.
   3- Boyun uzadıysa evet büyüme plakların açıktır.
   4- 1.70 boyuna gelme ihtimalini kimse bilemez ama uzamaya devam ediyorsan bu iyiye işaret.
   5- 1 sene boyunca ne kadar uzayacağını da kimse bilemez ama dediğim gibi uzamaya devam etmen iyiye işaret güzel beslenmeli, dinlenmeli ve egzersizlerine devam etmelisin.

   Şimdilik bu kadar. Aklına beslenme tarzı ile ilgili sorular takılırsa forumdan sormanı öneririm. Daha hızlı ve kolay iletişim kurabiliriz.

   Sevgilerimle.

 10. elif dedi ki:

  Hocam benim 3 sorum olucak
  1-kaslar çekiliyormuş gibi olunca boyumuzun uzadigi anlamina mi geliyor ya da boyumuzun uzadigini nazil anlariz?
  2-hastanedeki boy ölçerle, metre arsin da fark var mi? Çünkü ben ölçüldüm ikisiyle de 5 cm fark var da….
  3-kilolu olmak boyumuzun uzamamasina sebep midir?
  Sonsuz Teşekkürler….

 11. eylül dedi ki:

  Uzamak için özellikle ilgilenmemi önerebileceğiniz bir spor var mı acaba
  Şuanda 16 yaşındayım 13 yaşımda regl oldum
  annem 160 babam 169 boyunda
  ben 157 boyundayım kilom 56 3-4 kilo fazlam olduğunu düşünüyorum.

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Jimnastik ve yüzme birinci öncelik olmak ile beraber fitness’ı da -kendi vücut ağırlığın ile yaptığın egzersizler ağırlıklı olmak üzere tercih edebilirsin Eylül.

  • merve durak dedi ki:

   Merhaba hocam…
   Ben 16 yaşindayim boyum 1.56 kendimi çok kısa hissediyorum.kuzenlerim 1.70 onlarla oturup konuşmaya cekiniyorum.onlarla fazla yaş araliğim yok.kuzenlerim 17 18 yaşlarnda.ben kendimi onlarin yannda kisa hisssediyorum.youtubeden çok video indiridm ve uyguladm.ama pek duzenli uygulamadm. 5 haftada 8 cm uzamak icin yaptim ama ben 3 hafta uyguladm ve hiç yarari olmadi.uyku duzenim var.gunde 9-10 saat uyuyorm.sut ve sut urunleri tuketyorm bide meyve.esme hareketlerini genelde yapiyorm.

   Sonuç olarak hocam bana senin kesinlikle bunu yapman gerek diyeceğiniz bir şey var mi?
   Bu arada hocam babam 176,annem 157 boyunda bende 156 yim.
   11 kardeşiz kizlardan en uzun boylu 161,erkeklerden en uzun boylu 172…

   Lutfn bana yardmci olun.teşekkurler

 12. Ahmet dedi ki:

  Hocam merhaba öncelikle emeğinize sağlık. Birkaç gün önce endokrine gittik ve el röntgeni çekildi. Doktor 15.5 yaşında olmama rağmen iliklerimin nerdeyse kapandığını ve 1 iliğimin yeterli uzamaya müsait olduğunu söyledi. İliklerim 17 yaşındaki kişilerinkiyle özdeşmiş. Boyum 168 doktor boyumun 169.6 olacağını söyledi(kilom 49 kilo alma diyeti uyguluyorum). Ben 1 hafta önce boy uzatma formülü kitabını satın aldım. İçinde plates gibi gerdirme omurga düzeltme barfiksten sallanma vb. ilik arası açıcı hareketler var. Yaklaşık 2 ay hareketleri uygulamayı düşünüyorum sizce bir katkısı olur mu ilik araları tam kapanmamışken geri açmak mümkün müdür hocam… Ayrıca protein ve kalsiyum içeren besinleri çok tüketiyorum mesela günde 1 litreye yakın süt içiyorum. Yakında yüzme kursuna da başlayacağım 5 sene basketbola gittim fakat bir katkısını göremedim. Annemin boyu 150 babamınki 174 sizce 5 cm e kadar uzama ihtimalim var mı? Cevap verirseniz çok sevinirim kusura bakmayın biraz uzun oldu 🙂 ama ben çok takıntı yaptım bu boyu hocam uzamak için elimden geleni yapacağım…

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba Ahmet, büyüme plaklarının kapandıktan sonra açılma gibi bir ihtimali yok maalesef. Çünkü mekanik açılıp kapanabilir bir şey değil. Orada bulunan hücreler geri dönmeksizin başka tip bir hücreye dönüşüyor ve öyle kalıyor.

   Kitap konusunda da maalesef iç açıcı konuşmayacağım. Bahsettiğin egzersizler eklem arası boşluğunu arttırma amaçlı ama bu boşluk miktarı artsa bile gün içinde tekrardan yerlerine oturuyor ve kalıcı boy uzama oluşturmuyor.

   Sanırım çok olumsuz konuştum. İşin olumlu tarafına geleyim.

   Bir çift eklem plağı hala açıksa bu uzayabileceğin anlamına gelir. Egzersiz durumun iyi ve beslenmene dikkat ediyorsun. Vücudun bu duruma olabildiğince olumlu cevap verecek ve maksimum boya ulaşmanı sağlayacaktır. Ayrıca hesaplamalara göre ulaşabileceğin yaklaşık boy 172 cm olarak görünüyor.

   Umarım istediğin boya ulaşırsın ama benden alabileceğin en önemli öneri boyunu takıntı haline getirmemen olacaktır. Sağlıklı ve mutlu olmak dünyadaki en iyi varlık, zamanla anlayacaksın.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

  • Ahmet dedi ki:

   Çok teşekkürler :))) Endokrin doktoru sormama rağmen düzgün açıklamamıştı insanları bilgilendirmek için böyle bir sayfa kurmanız çok güzel dualarım sizinle…

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Tekrardan merhaba Ahmet. Ne yazık ki uzmanlarımızın hasta bakmak için bazen yeterli zamanları olmuyor. Merakını gidermek beni mutlu etti.

   Duaları göndermeye devam et ve kendine iyi bak 🙂

 13. Ertuğrul dedi ki:

  Hocam yaşım 19 boyum 176 fitness yapıyorum boyum bu yaştan sonra uzama ihtimali varmı

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Bu durum tamamen büyüme plakların ile alakalı. Eğer açıksa uzamaya devam edebilirsin ama 19 yaşında genelde büyüme plakları kapanmış oluyor.

   Bunu bir ortopedist ile konuşup küçük bir röntgen ile kesin sonuca götürebilirsin.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 14. Buse dedi ki:

  Merhabalar hocam,
  Ben 16 yaşındayım. Kilom 67 .
  Ben neredeyse 14 yasimda regl oldum.
  Şu anki boyum 163-164 felan.
  Voleybol oynuyorum.
  Boyumun 175 felan olmasini istiyorum.
  Acaba uzar miyim ?
  Babam 172,annem 166, abim 171,ablam 176 boyunda..
  Şimdiden cevabiniz icin tesekkurler..

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Büyüme plaklarına bakmadan uzayıp uzayamayacağını bilmem çok zor. Ama ailen iyi bir genetiğe sahip. Yaklaşık 172 cm olman bekleniyor ama bu sadece basit bir hesaplama ve tahmin. Yazının en sonundaki önerilere dikkat etmeni ve eğer merak ediyorsan büyüme plaklarına baktırmanı öneririm.

 15. Buse dedi ki:

  Merhabalar hocam,
  Size iki sorum olucakti.. birincisi sol bilek röntgeni hangi bölümde çekiliyor ikincisi metre voyumuzu dogru ölçüyor mu? Şimdiden cevabiniz icin tesekkurler

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Eğer 18 yaşından küçüksen pediatride 18 yaşından büyüksen ortopedide çektirebilirsin. Boy ölçümü ise birçok faktöre bağlı. Bunlardan biri de tabi ki kullanılan ekipman. Birkaç santimetre oynama her zaman olabiliyor. Ayrıca gün sonunda boyunu ölçtürürsen sabah ölçtürdüğün boya göre bir miktar kısa çıkabilirsin. Bu durum eklem aralarının genişleyip kısalması ile ilgili.

   Mutlu ve sağlıklı günlere Buse!

 16. Emre dedi ki:

  Hocam merhabalar ben 14.5 yaşındayım.164-165 boyundayım basketbol sporuyla uğraşıyorum.annemin boyu 157cm babam 176 cm abim 170 ben beslenmeme dikkat ediyorum boyumun uzaması için önerileriniz nelerdir? 180 boya ulaşabilirmiyim? boy uzaması için önerileriniz nelerdir? Teşekkürler

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba Emre, boy uzaması için önerileri yazının sonunda sıraladım. Oraya bakman yeterli olacaktır.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 17. aslı dedi ki:

  merhabalar hocam,
  kızların boyu en fazla kaç yaşına kadar uzayabilir ve regl olduktan sonra en fazla kaç cm boy atar?

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Aslı böyle bir kural yok. Boy uzaması tamamen kişisel değerlendirilmeli. Tabi kaç santimetre uzayacağında tamamen kişisel. Bu konu hakkında bilgi almak istiyorsan yapabileceğin en doğru şey büyüme plaklarına basit bir röntgen ile baktırmak.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

  • aslı dedi ki:

   hocam sorumu cevapladığınız için teşekkürler …
   internette araştırınca bir çok doktor 16-17 yaşında kızlarda duruyor demiş.bu aklıma takıldıda..
   teşekkürler….

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Genellemelere takılmamanı öneririm. Hele de böyle bir durum söz konusu ise.

   Eğer boy, mental olarak seni yoran bir düşünce ise yapacağın en doğru şey bir çocuk hastalıkları uzmanına danışmak ve güncel durumu net olarak görmek.

   Her şey umduğun gibi olsun Aslı.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 18. rabia dedi ki:

  merhaba.ben 14 yaşındayım her gün egzersiz yapıyorumm gece yatmadan önce süt içiyorum. sabah da süt içiyorum toplam 2 bardak. babam 183 annem 158 . şu anda 161 im . 175 olmak istiyorum. bi de her gün yarım diş sarımsak ı hap gibi suyla yutuyorum (internette okumuştum deniyim dedim) acaba boyum uzar mı çünkü 2-3 haftadır yapıyorum hiçbir artış yok boşu boşuna mı yapıyorum boyum uzamaz mı ? uzarsa kaç olabilir? tam net cevaba gerek yok
  teşekkürler. iyi günler.

 19. Abdurrahman dedi ki:

  Merhaba hocam
  18 yasima yeni girdim . Boyum 1.68 baya germe hareketi yapiyorum . Yanliz etkisi olmuyor gozlemlerime gore . Baya arastirdim bu konuyu hatta bazi fitness larda boy uzatma diye gordum . Icerigini sordum
  Bas assagi sarkitim 15 dk tutuyolarmis amac ters etki yapsin metabolizman hizlansin diye . Sizce bi faydasi olurmu.
  Aletin adi Gravity Boots .

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Hiçbir işe yaramayacaktır. Tamamen para tuzağı. Büyüme plağına baktırman ve yazı sonundaki boy uzatma önerileri tek “gerçek” çözüm. Bu yazıdaki yorumları okumanı ayrıca öneririm.

   Mutlu ve sağlıklı günlere.

 20. Hasan dedi ki:

  Hocam merhabalar fitness antremanlari ile esneme-germe egzersizleri yapilabilrmi?yapilirsa nasil bir program oluşturmaliyim.
  Ayrica bacak uzatan ziplama,tekmeleme ve ip atlama gibi egzersizler hakkında ne dusunuyorsunuz.bunları yapmalimiyim eger yaparasam hepsi beraber(fitness.esneme germe ve bacak uzatan egzersizler dahil)nasil bir program yapmaliyim.

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Fitness antrenmanının öncesinde (ısındıktan sonra) ve sonrasında esneme egzersizleri uygulayabilirsin. Bu konuda bir kısıtlamamız yok.

   Tekmeleme, ip atlama ve ziplama egzersizlerinin bacak boyunu uzattığına dair herhangi bir bilimsel veri yok. Bu sebeple bu tip egzersizlere çok bel bağlamamanı öneriyorum.

   Ama ısınma-esneme-fitness ve zıplama, ip atlama-esneme-soğuma şeklinde bir egzersiz planı senin için en doğrusu olacaktır.

   Mutlu ve sağlıklı günlere Hasan!

 21. Gulcin dedi ki:

  Merhaba hocam
  Ben Boyumun kisa oldugunu dusunuyorum
  Ve annem be babam ayni dusunuyor
  Boyum arkadaslarimin boyundan fazlaca kisa
  Boyum 1.55 kilom 52kg yasim 6 ay sonra 14 olacagim
  Bababmin boyu 163 ama kardesleri 1.70-1.75
  Annemin boyu 165 ama kardesleri 1.80-1.90
  Abim:1.70 obur abim 1.75 Ben ne kadar uzarim boyumun cabuk artisi daha olmadi

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Gülçin selamlar,

   Gülçin tam olarak uzayıp uzayamayacağını ben söyleyemem. Bunu bir çocuk hastalıkları uzmanına giderek basit bir el grafisi ile öğrenebilirsin. Bunun yanında ortalama hedef boyun 1.67 m olarak görünüyor. Regl olmaya eğer yeni yeni başladıysan hızlı uzamanı bekliyorum. Ama eğer birkaç senedir regl olmaya başladıysan küçük birkaç sorun olabilir. Bir çocuk hastalıkları uzmanına ailen ile başvurmanı öneriyorum.

   Ayrıca ailenin kontrolünde yazımın sonunda bulunan tavsiyeleri uygulaman boy uzama hızını arttırabilir.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 22. emreeee dedi ki:

  Merhaba ben 17 yasindayim boyum 177 babam 184 boyunda annem 169 yaptigim hesaplamalara gore boyumun min 179 olmasi gerekiyodu ergenligin basindan beri yuzuyorum voleybol oynuyorum sadece 4 ay gureşle ugrastim duzenli egzersiz yapiyorum uyku duzenim bozuktu biara onuda duzelttim beslenmemede dikkat ediyorum acaba bikac cm daha uzarmiyim

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Emre sanırım kesin bir cevap istiyorsun. Kesin cevabı ise ben değil pediatristin verebilir. Zira bunun için el röntgenine ihtiyacın var.

   Mutlu ve sağlıklı günlere.

 23. Ahmet H. ÖZ dedi ki:

  Merhaba. Ben 1.82 boyunda 59 kilo olan 16 yaşında biriyim, şunu sormak istiyorum ben uzun süredir kücüklüğümden beri basketbol oynuyorum ve daha fazla uzamak istiyorum 1.95-2.00 civarında olmak istiyorum. Ne yapmam lazım daha fazla sağlıklı uzamak için? Lütfen yardım edin. Teşekkürler.

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Yazının sonunda önerilere yer verdim. Bunun harici tek önemli olan şey büyüme plakların Ahmet.

 24. Mikail dedi ki:

  Oncelikle merhaba hocam yaş 20 1.75 cm boyundayim geçen seneden beri az da olsa boyum uzamiş anne baba 160 ve civari (161 162) kardeşim 150 lerde felan.size soylemem isdediğim bir boy uzatma merkezi diye bir yer var hocasiyla felan konuşdum adamlar ciddi ciddi antreman yapiyor egzersizlere bana 25 yaşa kadar garanti en az 1 cm en fazla 3 4 cm uzayacağimi soyledi buyume kapaklari felan sorun değil dedi kapaliysa açilir dedi.ben oyle internetde hap map boy uzatma kitabciği felan kanmam boyle şeylere ama adam baya ciddi ciddi yapiyor antreman resimlerine baktim oraya gidib boyu uzayanlarin listesi felan yani sizide severim ama ben kime inanicam benimle iletişime geçerseniz bi araşdira biliriz bu durumu çok merak içindeyim.
  Hocam ayrica ilginiz için çok teşekkurler 🙂

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Mikail selamlar,

   Muhattap olduğun kişileri tanımıyorum ama bu işi ne kadar iğrenç bir ticarete dönüştürdükleri “kapalıysa açılır” dedikleri büyüme plaklarından belli oluyor. Zira büyüme plağı kapanırken ihtiva ettiği hücreler geri dönmemek üzere değişir. Yani bir daha AÇILMAZ.

   Eğer dedikleri doğru olsaydı 5-40 yaş arası ağır egzersiz yapan olimpik atletler durmadan uzarlardı. Ayrıca tıbbi olarak bunun mümkün olmadığını herhangi bir fizyoloji kitabından bakabilirsin. Türkçe fizyoloji kaynaklarını tıp kitapevlerinden edinebilirsin.

   Ama son karar senin. Denemek istersen 60 ay boyunca 1 cm uzama ümidiyle egzersiz yapabilir ve uzamadığında adamların “ya biz hep uzatıyoruz sende olmadı” demelerini izleyebilirsin. Tabi 5 sene aynı yerde kalabilirlerse..

   Umarım açık olabilmişimdir.

   Not: Normalde bile boy ölçümlerinde farklı merkezlerde boyunu ölçersen uzamış olarak görünebilirsin. Kullanılan ölçüm cihazına dikkat etmeni öneririm 🙂

   Mutlu ve sağlıklı günlere.

 25. Büşra dedi ki:

  Iyi gunler hocam.
  Benim yaşım 18 boyum 1.58 büyüme planlarının kazandığını dair bi bilgim yok. Annemin boyu 1.68 babamın ki 1.73. Gerekli bütün egzersizleri yapıyorum acaba boyum uzar mi ?

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Bu tip sorulara yorumlarda sık sık cevap veriyorum. Tekrar vereyim Büşra.

   Bu soruna doğru bir şekilde cevap vermem mümkün değil. Doğru cevabı arıyorsan bir pediatriste danışabilir ve tek bir röntgen ile sonucu öğrenebilirsin.

 26. Talha dedi ki:

  Öncelikle bilgiler için teşekkürler.
  Hocam ben 1 ay sonra 18 yaşında olucam.Babam 1.74 civarı annem 1.63 civarında.Ben 1.76 boyundayım.Ağırlık çalışıyorum.Günlük kalsiyum , vitamin ve minerallerimide karşıladığımı varsayarsak boyum kaç cm daha uzar hocam ?

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Kaç cm uzar mı sorusundan önce boyun uzar mı? sorusunun cevabını vermem gerekiyor. Ama bu sorunun cevabı bir üst cevapta belittiğim gibi pediatristinde.

   Küçük bir test ile sorularına cevap bulabilirsin. Buradan üstün körü cevap vermem sadece seni kandırmak olacaktır.

   Sevgilerimle Talha!

 27. merve dedi ki:

  Merhaba Can Bey,

  Oğlum 16 yaşında, 1.59 boyundave tüm boy uzama ile ilgili testlerini 11 yaşından beri yaptırıyoruz. Maalesef el röntgeninde büyümenin durduğunu ve ancak 2-3 cm 21 yaşına kadar uzayabileceğini söylediler. Bu konuyla ilgili oğluma tlkinler veriyorum fakat beslenme ve spor dışında yapabileceğim birşey olabilir mi diye öğrenmek isterim. Yazılarınıza bakarak geriye birşey kalmadığını görüyorum ancak hormon iğnesinin veya bu iğnenin neye göre işe yaracağını da bilmek isterim. İlginiz için şimdiden teşekkürler.

  Merve Artar

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar Merve hanım,

   hormon olarak genelde büyüme hormon takviyesi yapılıyor. Ama bu tedavi büyüme hormonu eksikliğinde yapılan bir tedavi ve haricen büyüme hormonu üretiliyorsa (yani çocuk sağlıklıysa) vücutta el, ayak gibi uzuvlarda, karaciğer ve diğer solid organlarda büyüme yapabiliyor. Yani oldukça zararlı.

   Kaldı ki oğlunuzun büyüme plakları kapanmış. Büyüme hormonunun etki ettiği şey de büyüme plakları olduğu için hormon tedavisi oğlunuza fayda sağlamayacaktır.

   Bunlar benim fikirlerim. Tabi ki bir çocuk endokrinologuna görünmeniz uzman görüşü için daha iyi olacaktır. Bununla beraber benimkinden farklı bir şey söylemeyeceğini düşünüyorum.

   Burada izlemeniz gereken en iyi yol farklı bir merkezde farklı bir uzmandan el röntgeni istemeniz. Zira bazı merkezlerde x-ray cihazı kaliteli görüntü veremeyebiliyor ve hekimi yanıltabiliyor.

   Eğer farklı merkezde yapılan görüntülemede de aynı sonucu alırsanız ve oğlunuz bu durumu takıntı haline getiriyorsa mutlaka pskiyatrist kontrolüne gitmenizi öneriyorum.

   Umarım açıklayıcı olabilmişimdir.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 28. Savaş dedi ki:

  Merhaba hocam.

  Ben 16 yasindayim boyum 1.70 fakat son 2 yildir uzamam cok yavasladi bir ara esneme gerdirme hareketleriyle 2 haftada 2 santim kadar(1.68 den 1.70e) uzadim onun disinda yok gibi.Kucukken iyi beslenememis olabilirim kemiklerim ince.Fakat ayagim 44 numara ve ellerimde buyuk sayilir.Ailede bir kuzenim 1.85 digeri 1.70.amcalarimin ikiside 1.70 babam 1.80.dayimda 1.80 civariydi.kollari yana acinca 1.76 cikiyor.asagiya anne babamin boyunu yazdim sizin verdiginiz hesaba gore minimum 1.76 olmam gerekirken bilmiyorum uzamam durdu gibi hic birden boy atmadim hep yasitlardan kisaydim ergenligim yeni basladinsayilir cok az sakal ve sivilceler basladi.Beslenmem ve uykum dengeli.Atletizmle ugrasiyorum ama inatla boyum uzamiyor hocam ne yapmaliyim. 🙂

  Anne:1.66
  Baba:1.81

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Ergenliğin devamında olduğun için büyüme plakların kapanıyor olabilir. Özellikle profesyonel düzeyde spor yapan gençlerde büyüme eğrisi beklenenden farklı olabiliyor.

   Tavsiyem uzayıp/uzamayacağını görmek için bir pediatriste (çocuk doktoruna) danışıp bir el röntgeni istemek. Burada aslında boy uzaması hakkında geleceğini aşağı yukarı görebilirsin.

   Ayrıca atletizim yaptığın için beslenmene normal insanlardan fazla dikkat etmen gerekiyor. Kesinlikle diyet yapmamalı ve kalori alımını doğru ve iyi bir şekilde yapmalısın.

   Aklına takılan başka bir soru var ise tekrardan bu yorumu cevaplayabilirsin.

   Sevgilerimle Savaş.

 29. buğra dedi ki:

  Hocam merhabalar.
  Ben 16 yasindayim agustos dogumluyum.181 boyum var baba 180 anne 165 dedem 185 amcam 186 boylari var.duzenli besleniyorum spor yapiyorum boyumun 185 olma olasiligi varmidir.tesekkurler

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   İhtimal var ama garanti vermek imkansız. Yazının sonundaki tüyolara dikkat eder ve sağlıklı bir yaşam tarzı edinirsen uzayabilirsin Buğra.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 30. Alik dedi ki:

  Merhaba hocam, benim sorunum biraz daha onemli :(. Hocam ben 15 yasimi tamamladim fakat boyum 147 cm ve kilom 40 kg. cok kisa boyum var hocam sizce neden veya uzanacakmi? ergenliye tam olarak girmedim cunku koltukumun altinda kil sadece 4 tane, cinsel bolgemde kil var ancak 15 yasindakilere gore az. biyiklarimda cok az ve sesim daha kirilmamis (kalinlasmamis) sinifda sadece 2 cocukdan daha yuksegim. icmedigim ilac kalmadi hormon eksikligim oldugunu dusundum doktora gitdik 2 yil once kan testi verdik fakat bir sorun cikmadi, doktor genetikden boyledir dedi, babamin boyu 168 cm annemin ise 163 cm, bir ablam var o 15 yasindayken benden cok daha yuksekdi ve simdi 161 boyu var. hocam ben 10 yasimdan 13 yasima kadar boy uzamam cok yavasladi simdi biraz artiyor fakat yinede normal boyda deilim 147 cok az 15 yasindakine gore. babam anlatdigina gore oda benim gibiymis 15 yasindayken cok kisa boyu varmis ve biyiklara falan yokmus 17 yasinda askerlikden dondukden sonra boyu bi anda uzamis askerlikden dondukden sonra hickimse tanimamis bende oyle ola bilirmiyim sizce? yoksa onemli bir sorunummu var? boyum uzar mi? ve neden bu boydayim su an? cevapinizi bekliyorum saygilar.

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Ergenliğe girmediysen ve girmeye yeni başladıysan güzel bir miktar uzayacaksın demektir.

   Ama ergenlik dönemini iyi değerlendirmeli ve önerilerime uymalısın. Öneriler yazının sonunda mevcut.

   Son olarak bu konuda kimse uzayacaksın/uzamayacaksın şeklinde garanti veremez. Ailenin boy ortalaması biraz düşük ve bu durum senin için handikap yaratıyor.

   Yani beklenen maksimum boy miktarın biraz düşük. Umarım istediğin boya erişirsin.

   Mutlu ve sağlıklı günlere Alik!

 31. Nazlı dedi ki:

  Hocam Merhaba
  19 yasindayim ve boyum 1.52 annem 1.55 babam 1.73 boyum çok kısa ve bunu iyice takıntı haline getirdim boyumun bir kac cm de olsa uzamasını istiyorum vücudumda hormonal bozukluklar ve adet düzensizliğim var senede 1 veya 2 kere felan oluyorum ve gecenlerde hastanede kan tahlili yaptirdim vucudumda bazi hormonal degerler dusuk cikti ama testesteron hormonum aşırı salgilaniyormus internette boy uzatma ile ilgili araştırma yaptığımda testesteron hormonu boy uzatma üzerinde etkisi varmış bu doğru mudur? Sizce bu yaştan sonra uzayabilir miyim? Simdiden Teşekkürler hocam

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Kadın cinsiyetinde 19 yaşından sonra uzama zor olarak nitelendirilir. Bunun için tabi ki kesin sonucu bir ortopedist ile görüşüp el radyografisi ile öğrenebilirsin.

   Sanırım polikistik over hastasısın (pcos), ama bu tip hastalarda testosteron’un boy uzaması yönünde olumlu bir etkisi maalesef yok.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 32. Fidan dedi ki:

  Merheba hocam ben 15 yiwindiyim ama boyum arkadawlarima gore cok kucuk ben ne yapa bilirim??

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Harika soru Fidan ama vermediğin bilgiler ile ben sana nasıl yardımcı olabilirim? 🙂

   Eğer bu cevabı görürsen lütfen daha açıklayıcı bir yorum yazmayı unutma.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 33. raul hesenov dedi ki:

  merhaba benim anne boyu 158 baba 170 ben 173 77kilo ben180 olurmuyum

 34. Emin K dedi ki:

  Merhabayın adım emin 15 yaşındayım boyum 165 166 babamın boyu 174 annemin 164 uzumak istiyorum 180 olmak istiyorum öncelikle babamın babası 185 dedemin kardeşi 194 annemin dayıları 196 hepsi uzun babam kısa kalmış bende kısa kalırmıyım neler yapmam lazım . Boy yüzünden psikolojimi bozdum 🙁

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Emin yazımın sonunda boy uzaması için önerilerim var. O önerilere mutlaka uymaya bak ve bu tip küçük sorunları lütfen bu kadar düşünme. Zamanın var ve uzayacaksın.

   Daha çok uzaman için kaliteli yaşaman ve önerilerimi uygulaman gerekiyor.

   Bol şans!

 35. ece dedi ki:

  Merhaba ben 17 yasindayim boyum 1.55 civarinda belki daha az. 5-6 ay sonra 18ime basıcam .seneye universiteye gidicem boyumun uzamasini cok istiyorum.cunku kendime öz güvenimi cok etkiliyor.annem 1.50 babam 1.68 abim 1.85.anlam veremiyorum abimle aramizdaki bu farka.bi doktora gorunmemim faydasi olur mu.olursa hangi bölüm doktoru ilgilenir.

 36. Ömer dedi ki:

  Merhaba 14 yaşındayım 10gun sonra 15 olacağım. Düzenli kahvati yaparim(süt doğal,yumurta,peynir,yağ,çökelek gibi) yatmadan önce bir kase yoğurt mutlaka yerim . Her gün 60 tane zıplarım ve tüm gücümle tekme atarim 30 tane . Yazın barfix cektim 4 ay 4 cm izadim ama barfix demiri kirildi bırakmak zorunda kaldım . Boyum 164 cm kilom 48 zayifim ama kilo alamiyorum . Alilem felan diyor simdi uzayacan sonra kilona hidecek diye. Maksimum ulaşacagım boy 170cm diyor ben simdi 178 olmak istiyorum bu mumkun mu ? Bide arkadaşlar diyor evde metre ile olçmeyin yanlis olcuyor eczanede bu rakam ne kadar artar ? 164..

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Ömer eczane ve ev farkı hakkında bir fikrim yok. 178 cm olma konusunda en doğru cevabı zaman verecek. Eğer vücudunun bu konuda bir potansiyeli varsa uzayacaksın.

   Egzersiz yapmaya ve sağlıklı beslenmeye devam etmeni tavsiye ediyorum.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 37. Fatma dedi ki:

  Merhaba.bazi doktorlarin aciklamasinda 25 yasa kadar dogal uzama olur diye biliyordum.ama bu yaziyi okuduktan sonra umutsuzlasdim(.
  Ne yazik ki,23 yasindayim boy-1.61.ailede her kes,yasda kucuk kardesim bile benden uzun.ne yazik ki gec kalmisim boyumla ilgilenmekde(( spor hareketeri,ilac,vitamin takviyeleri ne bileyim baska tıbbi yollarla da 5 sm bile uzamak ihtimalim yokmu?( bu arada tiroid hastaligim var.eyer boy uzamami bu etkilemisse tiroid tedavisiyle boy uzamasini da iyi yonde etkilemek mumkunmu??cevaplariniz icin onceden tesekkurler

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba Fatma,

   Tiroid hastalığı boy uzamasını etkiler. Yaşın dolayısı ile artık tiroid hastalığın tedavi olsa bile uzaman zor bir ihtimal olarak görülüyor.

   Uzama için büyüme plakların kapandığı için sadece cerrahi yöntemler ile uzama ihtimalin var ama bu süreç oldukça acılı ve zor. Doktorunun razı olacağını düşünmüyorum.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 38. sena dedi ki:

  merhaba hocam ben 15 yaşımdayım boyum 1.57 babamın boyu 1.70 annemin boyu 1.60 boyumun kısa olduğunu düşünüyorum bu durum beni üzüyor. Akrabalarım da genelde minyon tipte acaba daha boyum uzar mı ?

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Acele etmene gerek yok. Bir miktar daha uzaman yaşın dolayısı ile mümkün. Kesin cevabı çocuk doktoruna giderek alabilirsin.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 39. zahit dedi ki:

  Meb benim oğlum. 3 yas 10 aylık 100 cm 15 kilo sizce normalmi

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Onu pediatristiniz percentil tablosuna bakarak karar vermeli. Uzaktan böyle bir yorumda bulunmam zor. Zira ilk aylarda kaç percentilde şuan kaç percentil doğum, gelişim gibi konuları bilmeden yorum yapmam yanlış olur.

 40. berke dedi ki:

  Merhaba hocam,
  Ben 16 yaşındayım ve yaşıtlarıma göre boyum oldukça kısa 159 boyum var
  Ben daha önce kemik iliği hastalığına yakalandım ve nakil oldum uzun süren bir süreçti. 11 yaşımda iyileştim.her yıl gelişim uzmanına gittim.Ve bana daha kemik uçlarinin kapanmadıgini söyledi.Bu arada babam 184 annem 162 benim 175 olma ihtimalim var mı sizce bu ben de çok büyük bir takıntiya yol açtı

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Büyüme plakların açıksa uzayabilirsin. Endişe etmene gerek yok. Ayrıca boy uzaması için yazının sonunda verdiğim önerilere dikkat etmen ayrıca fayda sağlayacaktır Berke’ciğim.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 41. Melike dedi ki:

  Hocam merhaba ben 15 yaşındayım,boyum 1.60 küçüklükten beri yemekle aram yok zaten ama bu 4 yıldır fln sabah kahvaltı yapmadan okula gidiyorum saat 12.30 da okulda biseyler atistırıyorum. Bazen saat 16.00 da fln günün ilk yemeğini yiyorum.Arkadaşlarıma göre boyum kısa bunun nedenide yemek yemedigim için biliyorum.Eczaneden vitamin ilaci alsam işe yarar mı? Boyumun daha hızlı uzaması için hangi besinleri tuketmem gerekiyor?Bana ne onerirsiniz?
  Babamın boyu:1.75
  Annemin boyu:1.65
  Abimin boyu:1.78
  Ben :1.60

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Yukarıda boy uzaması için önemli olabilecek besinlerden bahsettim. O besinleri tüketmeni öneriyorum. Ayrıca çocuk doktoruna giderek vitamin eksikliklerine baktırabilirsin. Eğer bir eksiğin varsa zaten doktorun tamamlaman için gerekli müdahaleyi yapacaktır. Özellikle demir, çinko, b12 ve d vitaminine baktırmanı öneriyorum Melike.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 42. Murad dedi ki:

  Merhabalar. Internetden bir kaç egzersiz gördüm. Onları yapmaya çalışıyorum. Yaklaşık 90 kez squat şeklinde zıplıyorum(squat jump). Ve 3 dakkikalık arka bacak esnetme hareketi yapiyorum. Bunları günde 3 defa yapmam zararlı olur mu? Ve ya bunların bir faydası olur mu?

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Günde 90 kereden 270 kere squat biraz fazla olabilir ve direkt olarak belirli egzersizlerin boy uzamasına bir katkısı yok. Bunun yerine bütün egzersizleri orantılı ve düzenli bir şekilde yapman daha faydalı olacaktır.

 43. deniz dedi ki:

  Uzun bir süredir boy uzaması ile ilgili araştırma yapıyorum ve bir sitrde el röntgeninin yazı yazdığımız elin tersindeki elin röntgeninin sonucunun doğru olduğu hakkında vir bilgi öğrendim.Gittiğim bir hastanede ilgilenmrdiler ve bir doktor diğerine diğer doktorda tekrar ilk doktora yönlendirdi.(devlet hastanesi olduğundan ilgilenmediklerini düşünüyorum.) Sol el röntgeni çektiler ve oradaki doktor kemik yaşımın 15 olduğunu ve epifizlerin kapandığını söyledi(14,5 yaşındaydım gittiğimde şu an ise 15 yaşıma basmama 1-2 ay var.) Fakat doğduğumda sürekli gittiğimiz doktor benim uzun olacağımı kemiklerimin yapısınında uzun olduğunu söylemiş .ayrıca doğduğumda 49-50 cm doğmuşum ve bir yıl içinde yaşıtlarıma göre fazla boy artışı göstermişm ayrıca kardeşim olmadığından kuzenlerimden örnek vereceğim onşarda 15-16 yaşlarında boy atdılar.ve boyları 170 ve 175 (ikisidr kız).annrm:163 babam:180 ailemdd çok uzunlar var akrabalarımdada 200 cm boyunda olanlarda var.şimdi artık sorumu sorayım sorumlarım şunlar;1)el röntgen filmi yanlış çrkilme olasılığı var mıdır?(başka bir yerdede yaptırmama gerek var mıdır?)2)dediğim gibi hangi eli kullanıyorsak onun tersindeki elin mi röntgeni çekilit?3)bir forumda okumuştum birisi ortopedi doktorunda bacakboyu,ayaktakiboyu vs.leri ölçmüş yoksa yanlış çıkabiliyormuş el ölçümleri.4)boy uzama ağrısı nasıl oluyor?(benim dizimin altındaki kemiklerim ve uzun kemik adını unuttum bazı zamanşar ağrıyor.)5)gittiğim doktorlardan daha uzman bir doktora gidip tekrar bir rl röntgeni çektirsem mi yanlış çekildiğini düşünüyorum. ……şu anki boyum 160 ve ayrıca gittiğim doktorlar (bu anlattıklarımdan önce yine bir doktora gitmiştim aslında doktor değildi sadece doltora yönlendiren hemşireydi ve röntgen çekmeden yönlendiremeyeceğini söyledi bu zevki bir durum demişti o kişi boyumu 154 yada 156 ölçmüştü sonradan gittiğim 156 ölçmüştü hatta boyum mu kısaldı diyede gülmüşyüm ilk gittiğim daha uzun ölçmüştü okuldada beden dersinde öğretmen ölçtüğünde 157,5 çıkmıştı ve öğretmen dik duramadığımı söylmeişti.) Sizin öneriniz nedir? Daha fazla soru sormayayım zaten çok uzun oldu.Şimdiden bu kadar fazla soru sorduğum için kusura bakmayın ve okuyup cevap vereceğiniz için şimdiden teşekkür ederim.

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba Deniz,

   1-El röntgeninde her iki ele bakmak en doğru sonucu verir.
   2-15 yaşında epifizlerinin kapanması çok mantıklı gelmedi.
   3-Başka bir merkezde her iki elinin röntgeni işe yarayabilir.
   4-Ortopedistin bacak boyunu ölçmesi farklı bir durumdan kaynaklanıyor muhtemelen.
   5-Doğumda belirtilen boy fikri sadece bir tahmin. Kesin doğru olacak diye bir kaide yok.
   6-Diz, bilek eklemi ağrısı boy uzama ağrısı olabilir. Bu ağrının herhangi bir net tarifi yok. Eğer hastalıklar dışlanmışsa boy uzama ağrısı düşünülür.

   Unuttuğum yada aklına takılan sorular olursa tekrar sormaktan çekinme lütfen.

 44. parisa dedi ki:

  Merheba.benim boyum 160 annemin boyu 158 ve babamin boyu 180 ben 13yaşindayim ve bir kaç aydan sonra 14 yaşima gireceğim. Sizce benim boyum uzayabilir mi?ve benim ablam 166 boyunda ve kendisi 20 yaşinda bende onun boyuna yetebilirmiyim acaba?aa bir de ben her gun evde fitness de yapiyorum bu boyumun uzamasini kotu yonde etkilemez dimi?

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Boyun muhtemelen uzayacaktır. Yaşın genç zira Parisa. Bence şuan endişe etmenin hiç zamanı değil. Mutlu olmaya çalışmanı öneriyorum.

 45. Ömer dedi ki:

  Hocam yaş 18 girdim boy 165 hedefim 175 ne olur bir care soyleyin 20 kadar 175 olsun

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Ömer maalesef olumlu olamayacağım. Muhtemelen 175 cm’e ulaşamayacaksın. Ama garantiye almak için bir el röntgeni çektirebilirsin.

 46. Ömer dedi ki:

  Hocam merhabalar, ben 19 yaşındayım önümüzdeki sene için polis meslek yüksekokulu’na hazırlanıyorum.

  Boyum; 171

  Bu boy ortalamam polis okulu için yeterli en az 1.67 istiyorlar.
  Fakat ben biraz daha uzamak istiyorum yani bpyumun en az 175 cm olmasını istiyorum. Bunun için önerebileceğiniz herhangi bir şey var mı? Çok teşekkür ederim..

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar Ömer, yazının sonunda boy uzaması için yapman gerekenleri sıraladım. O önerilere dikkat etmen yeterli olacaktır.

 47. Duygu dedi ki:

  Hocam ben 16 yaşındayım boyum 1.54 ve bu konuyu çok takıyorum kafama okulda arkadaş ortamımda hep alay konusu oluyor. Ben gerçekten uzamak istiyorum ama bu yaştan sonra uzar mıyım. Lütfen yardımcı olun böyle kısa kalmak istemiyorum 🙁

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba Duygu, bunu öğrenmenin en kısa yolu el röntgeni çektirmek. Çektirip büyüme plaklarına baktırdıktan sonra sonuç ile tekrardan buraya yazabilirsin.

 48. İsrafil dedi ki:

  Hocam ben 15 yaşındayım boyum 1.79 kilom 70 annem 1.60 babam 1.75 en fazla ne kadar uzatabilirim yazdığınız egzersizleri uygulamaya başladım ailemde tek uzun amcam var 1.78 boyunda anne ve babamın ortalamasına göre 5 cm uzun çıktım sizce boyum iyi mi en fazla kaç cm olurum?

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Gayet iyi İsrafil. Yaklaşık 5-8 cm arası uzama daha beklenebilir. Bol şans!

 49. İsrafil dedi ki:

  Tesekkür ediyorum hocam yorumunuz için uzun zamandir kafama takılan bir konuydu önerebileceginiz ek egzersizler varsa yazar mısınız

 50. atakan dedi ki:

  Merhabalar hocam ben 6 yaşımdan beri endokrinolojiye gidiyorum 16 yaşındayım ergenliğe çok geç girdim doktorların verdiği testoveron adlı yapay testosteronla girdim sesim daha geçen yıl yeni kalınlaşmaya başladı sakal hiç yok bıyık yakınlaşınca belli oluyor akrabalarımın boy dengesi kotu biri uzun biri kısa biri sakatlıktan kısa vs geçen yıl el bilek grafiğim çekilmişti kemik plaklarım açıkdı yüzüm çok çocuksu yani gelişim açısından sakal bıyık gerideyim kaç yaşına kadar boyum uzar anne boyu 145 baba boyu 170 fakat annemin bir bacağı küçüklüğünde çıkmış bir bacağı kısa babamı da omurgasında lordozu mu skolyozmu yani omurları yamuk ve s şeliklinde boyum 160 geç ergenlik sebebiyle ne kadar uzarım.

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba Atakan,

   Şimdi kullandığın testosteron etkisi ile büyüme plakları hızla kapanabilir. Bunu tekrar kontrol ettirmen boyunun uzayıp uzamayacağını öğrenmen için önemli.

   Eğer büyüme plakların açıksa büyümen devam edecektir. Ayrıca babanda skolyoz ve lordoz tipi omurga bozuklukları var olabilir bu sende de skolyoz veya lordoz olmak zorunda anlamına gelmiyor. Eğer var ise bu durum boyunu etkileyecektir. Bu sebeple mutlaka ortopediste görünmeni önereceğim.

   Ayrıca tekrardan aklına takılanları yazabilirsin.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 51. Yasemin dedi ki:

  Merhaba hocam babam 1.70 annem 1.65 boylarında ben 14 yaşındayım (06.11.2001) ve 1.55 boyundayim kilom 55 artık sınıfımda o kadar dalga geçiyorlar ki canıma tak etti. Herkesde bi uzamazsin artık diyor. Napsam bilemedim internette bayağı bir boyla ilgili egzersiz ve kitaba rastladım bi alıp denesem mi yoksa kaderime razı mi olsam bilemedim. Sizce uzar mıyım aşırı mi kiloluyum nolur yardımcı olun. Teşekkürler.

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba Yasemin,

   Öncelikle 14 yaşında bir birey olarak büyük ihtimalle uzayacaksın. Arkadaşlarının ne dediğine bakma. Benim dediklerime güvenmen yeterli.

   Bahsettiğin kitaplarda değerli bilgilerin bulunmadığına inanıyorum. Zira belirli bir egzersizi yaparak uzama diye bir durum söz konusu değil.

   Ama fazla kilolarından kurtulmak için mutlaka spor yapmanı öneriyorum. İyi yaşam tarzı uzaman için mutlaka gerekli.

   Ayrıca yazının sonunda boyunun uzaması için birkaç ipucu var. Mutlaka uygula.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 52. Kısa Kaldım :( dedi ki:

  Merhaba Hocam sizden yardımınızı isteceyecğim yaşım 17 fakat 3 ay sonra 18 yaşıma gireceğim boyum 1.74 Erkeğim.Babamın boyu 1.84 annemin boyu 1.57 kardeşimin boyu benden 4 yaş küçük 1.83 benim boyumun uzama ihtimali nedir çok teşekkür ediyorum cevabınız için .

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba, yaşın itibari ile net bir şey söyleyemiyorum. Bu konuda en doğru bilgiyi çektireceğin bir bilek röntgeni ile alabilirsin.

 53. Kadriye dedi ki:

  Merhaba hocam babam 1.80 annem 1,67 ben 14 yaşındayım ve boyum 1,52 benden daha küçük olan yaşıtlarımdan kısayım.Sizce bir sorunum mu var?Ne kadar ve nasıl uzayabilirim? Lütfen yardımcı olun,benim için çok önemli…

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Kadriye merhaba, yazıda boy tahmininde kullanabileceğin bir formül var. O formüle göre 163-166 cm civarıda bir tahmin çıkıyor. Burada tabi ki kesin bir sonuç beklemiyoruz ama eğer bir bozukluk yoksa ve düzenli/iyi bir yaşam tarzın varsa bu tahmine yaklaşacağına inanıyorum.

 54. Fatih dedi ki:

  Merhaba hocam ben 16 yaşındayım ve 1.73 annem ve babam 166 boylarında abim ise 1.83 Daha uzayabilir miyim Fitnessa gitmek istiyorum ama boyumu sabit bırakır diye korkuyorum Sizce ne yapmam gerekiyor ?

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Korkma, mutlaka egzersiz yap. Ama aşırı ağırlıklar ve yoğun antrenman programlarından kaçın Fatih.

 55. reza dedi ki:

  Merhaba ben 19 yasindayim duzenli beslenip ve egzersiz yapiyorum ve her ay biraz buyuyorum acatezaba kac cm kadar buyuye bilme imkanim var 1.76yim

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Bu kadar bilgi ile bir tahmin yapmam imkansız Reza. Bir bilek röntgeni her şeyi açıklığa kavuşturacaktır.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 56. nur dedi ki:

  Sizce barfiks boy uzamasina etkilimi

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Hayır özel bir etkisi yok. Mutlaka egzersiz yapmalısın ama belirli egzersizlerin kesin boy uzattığı hakkında yayılan o spekülasyonlar tamamen UYDURMA.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 57. ali dedi ki:

  Hocam ben 12 yasindayım boyum 1.50
  en fazla ne kadar uzama şansım var

  Annemin boyu 1.63-1.65 civarlarında
  Babamın boyu 1.70-1.75 arasında

  Teşekkürler

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Yazıda tahmini boy uzunluğu ile ilgili bir formül verdim Ali. O formülü kullanarak yaklaşık bir tahmin alabilirsin.

 58. Ali dedi ki:

  Hocam benim yaşım 13.5 boyum 1.73.Ben kaleciyim ve her ay ortalama 10 antreman yapıyorum.Her gün ortalama 500 ml süt içiyorum en fazla boyum kaç olur merak ediyorum. Annemin boyu 1.59 babamın 1.72 dayımın 1.86 amcamın 1.75.

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Ali tahmin edilen boy hesaplama ile ilgili yazı içinde mevcut bir formül var. O formülü kullanabilirsin.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 59. birkan dedi ki:

  Hocam merhaba ben bırkan hocam sıze bırkac sorum olucak
  1)25 30 kılo arası agırlık kaldırsak boyu etkılermı
  2)18 yasındayım hocam soyledıgınız formullerı hesapladım ve maksımum boyum 1.72 cıkıyo sızce daha uzarmıyım

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   1-Gençlerde aşırı ağırlık kıkırdak ve eklem yapılarına zarar verebilir Birkan, bunu biliyorsun. Hangi egzersizde bu ağırlığı kaldıracağını ve daha önceden yaptığın egzersizin, alt yapının bilgisini verebilirsen daha doğru yorum yapabilirim.

   2-Büyüme plaklarının kapanıp kapanmadığını öğrenmemiz gerekli. Bu konuda bilgi verirsen daha doğru yorumlarım.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 60. cem dedi ki:

  Hocam merhaba oncelikle boyle bir site kurdugunuz icin cok tekekur eder ellerinizden operim hocam ben 16 yasina 15 gun sonra girecegim yukarida max boy yontemi vardi ben bu hesaplamaya gore boyumu hesapladim 1.72 cm ciktim max ama benim boyum simdiden 172 epifizler hala acik bu benim uzamiyacağım anlamina mi geliyor birde hocam insan 16 dan itibaren kac cm uzuyor bunada cevap verirseniz sevinirim tesekurler cinsiyet erkek

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba Cem,

   İyi beslenme ve doğru bir yaşam tarzı ile tahmin edilen boy miktarından fazla uzayabilirsin. Bu konuda bir kısıtlama yok.

   Yaş ve uzama konusunda herkes farklılık gösteriyor. Zira boy uzama beklentisi, epifizler ve yaşam tarzı herkeste farklı. Bu konuda kesin bir şey söylemem imkansız.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 61. Htce dedi ki:

  Merhaba ben 24 yaşındayım babamın boyu 1.75 annemin boyu 1.48 benim boyum 1.49 ve bundan sonra boy uzayabilirmi…

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Doğrusu uzayabileceğini düşünmüyorum Hatice. Hem annenin boyu hemde yaşın bana bunu gösteriyor zira.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 62. Helin dedi ki:

  Merhaba hocam ben 15 yaşındayım 1.68 boyum var annem 1.65 babam 1.85 boyunda ve aşırı derecede boy takıntısına sahibim olabilirse 1.75 boylarına gelmek istiyorum şu 1-2 haftadır geçen sene gittiğim voleybol kursundaki ısınma hareketlerini ve günde 100 defa zıplama hareketi yapıyorum bu aralar yürürken sıkıntı çekiyorum bacaklarım yürürken sanki çekiliyor morluk varmış gibi de ağrıyor acaba uzama belirlisini ve uzayabilirmiyim

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Helin merhaba,

   Öncelikle kontrolsüz egzersizden kaçın. Bu kadar fazla zıplama dizindeki kıkırdak ve diğer yapılara zarar vermene sebep olabilir.

   İyisi mi sen bir spor salonuna git ve doğru bir şekilde egzersiz yapmaya çalış. Egzersiz ile beraber ağrı genelde boy uzamasını değil yanlış egzersizi işaret eder.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

  • Helin dedi ki:

   Peki hocam sağolun. Birde tam 15 demişim yanlış olmuş 4 ay sonra 15 adım attıcam ve boyum uzuyabilir mi minimum ne kadar uzayabilir ihtimaller üzerinde bakarsak

 63. Recep dedi ki:

  Merhaba hocam ben 16 yaşındayım boyum 1.65 erkeğim geçen sene koltuk altım kıllandı ve sivilceler çıktı yüzümün kenarlarında tüyler çıkmaya başladı sizce boyum ortama ne kadar olabilir. Teşekkürler

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Recep genel bir hesaplama için anne ve babanın boyunu öğrenebilir ve yazıda bahsettiğim boy tahmin formülünü kullanabilirsin.

 64. Arda dedi ki:

  Hocam merhabalar.Ben 16 yaşımdayım ve boyum geçen sene tam bu zamanlarda 9cm kısaydı.Ben de her gün 100 kere zıplayıp 15 dk arka bacak germe ve yılan mıdır kobra mıdır nedir o hareketi uyguladım.Ve 9 cm uzadım :)Hocam bunun bir açıklaması var mıdır annem 1.65 babam 1.76 ben formüle göre de maksimum boydan 3 cm civarı fazlayım.Sadece internette bir videodan gördügüm hareketleri yaptım bunun bi bilimsel açıklaması var mıdır ya da ergenlikte oldugum için miböyle uzadı?Ne bileyim yılda 6 cm falan uzarken yılda 9 cm uzamak kafamda soru işaretleri oluşturdu.Ve ‘egzersiz’den kastınız nedir?
  Hocam biraz uzun oldu kusura bakmayın sadece bu durumun açıklaması var mı yoksa ben mi değişigim diye sordum.Saygılar ve iyi çalışmalar hocam 🙂

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba Arda,

   Egzersiz boy uzama sürecinde oldukça önemli. Burada önemli bir katkısı olduğunu düşünüyorum. Tabi ki anne baba boyu, beslenmen ve uyku düzenin diğer etmenlerden sadece birkaçı.

   Bunlara doğru bir şekilde eğildikten sonra ne kadar uzayacağını kimse tahmin edemez 🙂

   Egzersizden kastım, fitness, yüzme ve diğer aerobik, anaerobik egzersizler.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 65. Murat dedi ki:

  Merhaba hocam yaşım 15 . Boyum 152.
  Baba: 170
  Anne: 145

  Arkadaşlarıma göre kısayım
  Ne kadar uzarım ?

  Cevap verirseniz sevinirim . Teşekkürler.

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Bunu kimse bilemez Murat. Tahmini bir hesaplama formülü yazıda var. Onu kullanabilirsin. Ayrıca büyüme plaklarını kontrol ettirmekte fayda var.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 66. eda dedi ki:

  Merhaba hocam 16 yaşıma yeni girdim boyum 156 13.5 yaşındayken adet görmeye başladım doğum boyum 50 cm annem 163 babam 183 daha önce bu konuyla ilgili hastaneye başvurdum el bilek röntgenimi çektirdim kemik yaşım 17 çıktı büyüme plakların kapanmış doktorum öyle söyledi acaba bir yanlışlık olabilir mi

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Büyüme plakların kapanmış olabilir. Genelde bu hususlarda yanlışlık yapılmıyor ama kesin bir sonuç istersen tekrardan bir filmle doktoruna görünebilirsin.

   Eğer kapalı olduğunu doktorun tekrardan onaylarsa yapacak bir şey yok demektir.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 67. Yaprak dedi ki:

  Merhaba benim kızım 13 yaşında geçen sene doktor el röntgenini çekti boyunun uzamayacağını söyledi kızımın boyu 1.50 benim boyum 1.45 babasının boyu 1.65 uzun süredir kızım bu konuda tedavi görüyordu yaklaşık olarak 10-11 yaşlarında başlamıştık 2-3 yıl yüzmeye gitmişti 2 yıldır gitmiyor yani kısa boylu olmayı aşırı bir takıntı haline getirmiş durumda suçu bize atıyor acaba boyunun uzaması için bir yöntem var mı?

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Çeşitli cerrahi müdahalelerle sadece birkaç santim uzama mümkün. Ama o birkaç santimetre için kızınızın bacaklarına demir yapılar takılmasına izin vereceğinizi düşünmüyorum.

   Bazı röntgenlerde problem olabiliyor ayrıca Yaprak. Tekrar bir röntgen kontrolü ile bu konuda sık çalışan bir pediatriste gösterilerek sonuç kesinleştirilebilir. Böylece yolunuza daha net devam edebilirsiniz. (Ayrıca dilerseniz röntgenlerin bilgisayar versiyonunu isteyerek bana da gönderebilirsiniz.)

   Son olarak kızınızın başlayan ergenliği, beden kaygısı ile vücudunu beğenmemesi ve sizi suçlaması çok normal. Bu konuda endişe etmemenizi ve bir çocuk psikiyatristine görünmenizi ayrıca tavsiye ederim.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 68. Rahmetullah dedi ki:

  Merhaba öncelikle ben 16 yaşındayım şubat sonu 17 yaşıma gircem . Boyum 1.60 1-2 ay once hastaneye gittiğimde artık boyunuza müdahale edemiyeceklerini soylediler. Ben ise hep arastırıyorum . Boyumun tıpta yani hastaneye gidip mudahale edilip uzayabilecegini dusunuyorum . En azindan 1.70 olamak icin . Yazdıginiz yazida 18 dediniz . Bilek kapanmış bu arada . Beni mutlu edebilecek mesajınızı bekliyorum . Şimdiden teşekkürler vereceğiniz bilgiler için .

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba Rahmetullah, yaş sınırı tamamen değişken. Yazıda genel olarak görülen yaş sınırından bahsediyorum. Yani bazı insanlar 15’inde dururken bazıları 19’a kadar uzuyor. Bu tamamen genetik, fizyolojik bir durum.

   Yöntem olarak şu anda yeni bir çözüm yok. Cerrahi dışında. Cerrahi ile çok uzun ve acılı süreçler seni bekliyor olacak. Ayrıca işlemler maliyetli ve 10 cm uzama mümkün gözükmüyor.

   Keşke sana güzel bir haber verebilseydim.

   İstersen tekrardan bir el röntgeni baktırıp kapanan epifizleri tekrardan kontrol ettirebilirsin.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 69. Emrah kral dedi ki:

  Merhaba hocam boy uzatma yazinizi cok begendim.. Ben 4 ay once 19 yasina girdim ve suan yaklasik 172cm boyum var.. Babam 185 annemde 162. Benim astimim oldugu icin doktorlar gec uzarsin diyorlardi.. Benim boyum daha uzar mi ve uzamasi icin ne yapmali?
  Hergun fitness yapiyorum ve egzersiz yardimci olurmu?

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Egzersiz boy uzamasına yardım edecektir. 19 yaş muallak bir yaş olması hasebiyle direkt olarak bir cevap veremiyorum. Bir bilek röntgeni ile uzayıp uzamayacağını kesin olarak öğrenebilirsin.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 70. Melek dedi ki:

  Hocam mrb…hocam ben 21 yasindayim hatta 3 ay sonra 22 olucam boyum 158….hic bi sekilde uzamazmi?neden bunun bi cozumu yok?neden iliği tekrar açmanin bi yolunu araştirmiyolar?çok kotuyum hayattan soğudun resmen…

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba Melek, tıp sektörü sadece paranın olduğu ve nispeten daha kolay olan hastalıkları ve problemleri çözmeye çalışıyor.

   Boy uzama sektörü ise imkansız görünmesinin yanında çok karlı değil. Bu sebeple araştırma maalesef çok az.

   Boy konusunda da anlayacağın üzere olumlu konuşamayacağım çünkü yaşın oldukça fazla.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 71. defne dedi ki:

  selamun aleykum doktor bey bu siteyi acarak bizleri bilgilendirdiginiz icin Allah sizden razi olsun.boy uzama konusu onemli bazi sitelerin her seyi onune gelip yazmasi insamlari yaniltiyo ve insanlari umutlandiriyo.ben 19 yasindayim 18 yasindaken arastirma hastanesinde endokrin biolumunde yine herkesin yaptigi gibi rontgen cektirerek kemiklerimin kapanip kapanmadigima baktim ayrica alaninda profesor doktora gittim.birlikte baktik hatta rontgen filmine ama maalesef kapanmis.cok uzuldum.teselli ettiysede doktor bey kendimi umutsuz vaka olarak gordum.boyum 154 cm doktor bey kilom 50 acaba dngeli vr saglikli beslenmeye devam etsem egzersiz yapsam gun icerisinde gida takviyeci ari sutu polen balik yagi hapi kullaniyorum ve boyle kullanmaya devam etsem genede kucuk de olsa bir cmde olsa uzarmiyim doktor bey.cunku bu boy konusu takintilik. yapti bende.babam 170 annem 157 ablam 165 ben boyle kalinca dislanmis hissediyorum kendimi doktor bey bilgilendirirseniz memnun olurum Allaha emanet olun.

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba Defne,

   Maalesef uzama konusunda eğer epifizlerin kapalı ise olumlu konuşmayacağım. Zira seni umutlandırmayı ve hayal kırıklığına uğratmayı hiç ama hiç istemem.

   Bunun yanında lütfen sağlıklı beslenmeye devam et. Emin ol uzun bir bedenden daha önemlisi sağlıklı bir beden.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 72. Cem dedi ki:

  Hocam merhaba erkek çocukları sakal çıktıktan sonra fazla uzamıyorlarmış bende sakal mı tüy mü anlamadım çenemde tüy var ama sakal deyil yas 16.ya yeni girecem acaba ben büyümemin büyük bir bölümünü tamamladım mı tesekürlerr epifizler açık

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Cem merhaba,

   Bahsettiğin durum ergenlikle ilgili. Ergenliğin sonlarına doğru boy uzama hızı azalır. Bu konu hakkında en doğru bilgiyi el bilek röntgeni ile alabilirsin.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 73. Çağatay dedi ki:

  Hocam merhaba ben 15 yaşındayım ve boyun 167 annem 155 babam 165 boyum verdiğiniz formüle göre Max. 170 yani daha fazla uzayamayacak mıyım.

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba Çağatay,

   O formül tamamen tahmin. Daha kısa ve daha uzun olabilme ihtimalin var. Ama çoğunlukla formüle yakın sayılar elde ediliyor.

 74. Koray dedi ki:

  Hocam merhabalar.Ben 3 ay sonra 18 yaşıma gireceğim.babam 163 annem 158 abim 171 boyunda ben kendi boyumu sabah kalktığımda 175-176 akşam ise 173-174 gibi bi değer ölçüyorum .hocam 4 ay önce ortopedi doktoruna gitmiştim röntgenime baktı büyüme plakların açık max 2 santim uzarsın demişti.ben o dönemden beri 2 cm uzadım.bu dönemde vakit buldukça arka bacak esnetme egzersizlerini yaptım iyi beslendim.hocam benim boy uzamam devam eder mi? yoksa doktorun öngördüğü iki santimi uzadım ve artık uzamam son buldu mu?hocam çok ağır egzersiz zararlı demişsiniz yazıda mümkünse onu biraz daha açıklarmısınız.günde 30-60 dk egzersiz yapmak fazla mı?

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Koray merhaba,

   Doktorunun söylediği şey tamamen bir öngörü. Bu süreçte 2 cm uzamayabilirdin ve bu andan sonra daha fazla da uzayabilirsin. İstersen tekrardan el/bilek röntgeni ile aynı şekilde plaklarına baktırabilirsin.

   Egzersiz için ise çok ağır tanımı yüksek kilolarda bench press, squat, deadlift gibi hareketler ile uzun süreli egzersizler maraton, yarı maraton, triatlon, pentatlon gibi yarışlardan/egzersizlerden uzak durmalısın.

   30-60 dakikalık vücut ağırlığı yoğunluklu egzersizlerin zararı olmayacaktır.

 75. Muhammed dedi ki:

  Hocam ben 19 yaşındayım babamın boyu 1.57 Annemim boyu 1.62 benim boyum 1.70 kardeşimin boyu 1.72 boyum bu yaştan sonra uzarmı teşekkürler

 76. ibrahimsavran dedi ki:

  Ben 16 yasındayım boyum 1.75 22 yaşına kadar kac santim uzarım lutfen cevap

 77. yusuf dedi ki:

  abi 17 yaşındayım boyum 1,59 basket onuyrum yüzmeye ayda 1 2 defa gidiyorum balık bal ceviz egzersizler vesahile herşeyi yapıyorum 2-3 aydır. Ama 1cm bile atamadım. Annemin boyu 1,53 babamın boyu 1,64 çok uğraşıyorum boyum bir türlü uzqmıyor ve arkadaşlarım hepsi çoook uzunlar en kısası 1,82 ben onların arasında karınca gibiyim yalvarırım bir çözüm bul yanıtını beklicem..

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Yusuf yazının sonunda boy uzaması ile ilgili önerilerimi tekrardan oku ve büyüme plaklarının kapanıp kapanmadığını öğren.

   Uzayıp uzamayacağını tamamen büyüme plaklarının durumuna bakarak öğrenebilirsin zira.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 78. Beytullah dedi ki:

  Benim annemin boyu 152 babamin 172-173 arası yasim daha 13-14 arkadaslarim hep kucuksun diyorlar boyum ise 159 falan ne kadar uzayabilirim??

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Beytullah yazıda boy tahmini ile ilgili bir formül var. O formülü kullan. Ayrıca formül ile çıkan sonuca kesin ulaşacaksın diye bir garanti yok.

   Bu tamamen yaşam tarzın, büyüme şeklin ve genetiğin ile ilgili.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 79. 173 dedi ki:

  hocam merhabalar, annem 171 babam 170 ben 173 boyunda ve 16 yaşındayım yaşıtlarıma göre çok fazla geç girdim ergenliğe kilom 76 şu aralar günde 5 kilometrelik koşu yapıyorum, mekik çekiyorum ve bol bol zıplıyorum, sabah akşam süt de içiyorum sizce boyum ne kadar daha uzar çok takıntı haline geldi artık bende.

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Bu konuda bir tahminde bulunmamam. Zira bu tamamen büyüme plaklarına, hormonlarına, genetiğine ve yaşam tarzına bağlı.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 80. Ege dedi ki:

  Hocam merhaba annem 1.64 babamın boyu 1.88 15 yaşındayım ergenliğe 8 ay olmuştu 1.60 boyum var sizce ergenliğe yaşıtlarıma göre geç girdiğim için şuan onlardan daha kısayım formüle göre min 1.79 max 1.86 çıkıyor sizce bu boylara erişebilir miyim ?

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Daha fazla yada çok daha az olma ihtimalinde var Ege. Formülle beraber bu tamamen yaşam tarzına bağlı bir olay.

   Yazının sonunda boy uzaması için yapılması gerekenlerden bahsettim. Mutlaka oku ve uygula.

   Bunun haricinde sonucu bekleyip göreceğiz.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 81. Gül iskenderun dedi ki:

  Merhaba hocam oğlum 14 yaşına girmek üzre.10 yaşlarında Tüylenme başladı.şuanda boyu 1 90 kilosu 107 beni oğlumun fazla büyümesi endişelendiriyor.bir doktor bana ergenliğe erken başlayanlar erken duracağını söyledi.ama bilemiyorum.belki bu yaz sol bilek filmi çektirrim.benim boyu 1 70 babanın 1 85 anne baba uzun yani.endişelenmelimiyim sizcede. ..lütfen cevap verirseniz sevinirim.çocuk endokrin hormonların normal olduğunu söylemişti.bide bebekken 1.5 yaşına kadar multi tubs vitamin kullanmıştım aceba onunda mı etkisi oldu..Ama çocuk doktoru yazdı bende almıştım.artık neye güveneceğiz

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Gül hanım merhaba, yanlış anlamadıysam çocuğunuz 14 yaşında ve 190cm. Eğer yanlış ölçmediyseniz bir hastalığa bağlı olabilir. Hele de 10 gibi erken bir yaşta tüylenmeye başlayan bir çocuk için.

   Tekrardan çocuk endokrinolojisi üzerinde uzman bir ekibe danışmanızı öneriyorum. Mutlaka geniş hormon paneli yapılmalı ve hormon düzeylerine bakılmalı.

   Bu arada oğlunuzun anatomisi nasıl. Büyük ayaklar, büyük eller, uzun çene, kalın ses gibi özellikleri var mı?

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 82. Murat dedi ki:

  Merhaba hocam yaşım 16 hatta 17 olucam ergenliğe 14-15 yaşında girdim boyum 1.65 kilom 45 annemin boyu 170 babamın 175 abimin ise 180 sizce daha uzarmıyım kac cm uzarım ? uzamak için ne yapmam lazım süt basketbol dısında ?

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Uzaman için yapman gerekenleri yazının sonunda açıkladım Murat. Ayrıca ulaşacağın boyu şuan hiç kimse tahmin edemez. Tahmini bir hesap yapmak istersen yazı içerisinde kullanabileceğin bir formül var.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 83. ibrahimsavran dedi ki:

  Ben 17 yasımı haziranda dolduracagım boyum 1.75 22 yasına kadar kac santim uzarım

 84. Canan dedi ki:

  Hocam ben 17 yasindayim paramediklik bolumune girmek istuyorum boyum 1.58 160 olmam lazim uzar miyim

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Canan bunu öğrenmek için büyüme plaklarının açık olup olmadığını bilmemiz gerekiyor. Bir pediatrist ile görüşerek küçük bir röntgen çektirerek kesin sonuç alabilirsin.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 85. çiğdem dedi ki:

  Selamun aleykum hocam bu siteyi açtığınız için öncelikle size çok teşekür ediyorum.Allah sizden razı olsun. ben 19 yaşındaım boyum 1.53 kilom 66 geçenlerde doktora gittip büyüme plaklarıma baktım.Doktor büyüme plaklarımın kapanmak üzere olduğunu söyledi ve en fazla 1-2 cm uzayacağımı söyledi.hocam ben kilo veripte hareket yapsam doktorun söylediği 1-2 cm’den daha fazla uzama ihtimalim var mı? lütfen cevap veirseniz çok sevinirim hocam

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba Çiğdem, evet 1-2 cm’den fazla uzama ihtimalin var. Verilen rakam tahmini zira. Bu sebeple yaşam tarzına ve yazımın sonunda bahsettiğim önerilere mutlaka dikkat et.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 86. Berkan dedi ki:

  Hocam ben 17 yaşındayım daha yeni girdim 174 boyundayım babam 178 annem 173 ben 1 senedir bodyle uğraşıyorum bırakmak istemiyorum borakmasam devam etsem boy içinde barfikse falan asılsam bi faydası olurmu

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Vücut geliştirme antrenmanına barfiks ekliyorsun ve faydası olur mu diye soruyorsun.

   Neyin, neye faydasını soruyorsun anlamadım açıkçası.

   Daha özenli bir şekilde soru sorarsan cevaplamaktan zevk duyarım Berkan.

 87. Gamze dedi ki:

  Merhaba ben 16 yaşındayım boyum 1.53 voleybol ve atletizm sporlarını yapıyorum acaba boyumun uzama şansı var mı ailemde hep minyon tipliller falan
  Annem :1.65
  Ablam:1.65
  Babam:1.70

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Profesyonel olarak atletizim yapan çocukların beklenenden daha fazla uzadığını gösteren araştırmalar var. Bu sebeple büyüme plaklarına baktırmanı öneriyorum. Eğer açıksa egzersize ve düzenli beslenmeye ayrıca dikkat etmelisin.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 88. ipek dedi ki:

  Hocam ben 17 yaşındayım annem kısa babam kısa ben 1.55 boyndayim 5 santim daha atmak istiyorum ama doktora gittim kemiklerin az kalmış kapanmasına ilaç vermedi bir bitkisel ilaç kulaniyorum sizce faydasını gorurmuyum

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba İpek, zaten büyüme plaklarının kapanması ile ilgili verilecek bir ilaç yok doktorun doğru olanı yapmış.

   Bitkisel olarak ne kullandığını bilmiyorum ama bu tip ürünlerinin çoğunun para tuzağı olduğunu üzülerek söylemek isterim. Yazının sonunda bahsettiğim önerileri mutlaka uygulamanı ve bitkisel ürünlere, kitaplara paranı kaptırmamanı tavsiye ederim.

   Ayrıca ne kadar uzayacağın konusunda kimse bir tahminde bulunamaz. Bekleyip görmende fayda var.

   Mutlu ve sağlıklı günlere

 89. pelin dedi ki:

  Hocam selamün aleyküm ben pelin 15 yaşındayım boyum 63 64 arası tam bilmiyorum Fitness programları indirdim ve yeni başladım qeçen sene regl oldum bir doktora gittim el röntgenini falan çektiler annen baban uzun mu dediler annem kısa babam uzun dedim tamam annenden biraz daha uzarsın daha uzamasın dediler fazla ilgilenmediler yani 6 ay sonra kontrole gelmemi söylediler böyle dedikleri için bende qitmedim peki şimdi ben uzar Mym? ??

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Uzayıp uzamayacağını sadece el röntgeni sonucuna göre söyleyebilirler. Bu sebeple direkt bir şey söylemem çok zor. Ama anne ve babanın boy ortalaması bu hususta çok önemli.

   Eğer ortalama bir şey öğrenmek istersen yazımda bir formül verdim. Onu kullanabilirsin.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 90. pelin su dedi ki:

  Hocam ben 1 45 boyundayim ve 15 yaşındayım kızım doktora gittin ve 1 cm ya uzar ya uzamassin dedi m yapmalıyım lütfen yardım edin.

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Bir bilek röntgeni ile tekrardan kontrole gidebilirsiniz. Eğer anne ve baba boyları kısa ise beklenen boyda aynı oranda kısa oluyor maalesef.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 91. Naz dedi ki:

  Hocam ben 18 yaşındayım. Boyum 1. 55 cm doktora gittim bileklerin kapanmış dediler ama ben çok takıntılıyım ne yapmam gerek uzaması için yüzme etkili olur mu ?

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Büyüme plakları kapandıktan sonra yapılacak pek bir şey kalmıyor Naz. Eğer bu konuda takıntılı olduğunu düşünüyorsan boyunu uzatmaya odaklanmak yerine bu takıntıyı aşmaya çalışmalısın.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 92. Halil Erol dedi ki:

  Merhaba hocam ben 14 yaşındayım boyum 145 kilom 33 arkadaşlarıma göre çok geride kaldım protein ve balık yağı hapları kullanıyorum sizce boyumun uzaması için ne yapmalıyım teşekkürler hocam

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba Halil, mutlaka bir pediatriste görünmeni öneriyorum. Herhangi bir bozukluk olup olmadığını kontrol ettirmeli ve ardından çözüme odaklanmalısın.

   Yazımın sonunda yapabileceklerinden bahsettim.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 93. rabia dedi ki:

  hocam ben 21 yasındayım boyum 1.60 12 yasımdan 16 yasıma kadar bır yurtta kaldıgım icin hic dogru beslenemedim öncesindede zaten süt falan hiç içmezdim boyumda 17 yasından beri hiç uzamadı .acaba buyume plaklarım acık mıdır uzama sansım varmı bilgilendirirseniz sevinirim

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Rabia merhaba, büyüme plaklarının açık olma şansı yok kadar az. Zira 17 yaşından bu yana uzamaman da bize bunu gösteriyor. Ayrıca yaşında kadın cinsiyet için uzama yaşının oldukça üstünde. Üzgünüm.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 94. Semanur dedi ki:

  Merhaba ben 16 yasina girdim 150boyum var boyum cok kisa nasil boyumu uzatirim hangi spora gidsem nasil beslensem bilmiyorum nasil uzayabilicemle ilgili bilgi verebilirmisiniz

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Semanur yazımın sonunda neler yapabileceğinden bahsettim. Lütfen o bölümü dikkatli bir şekilde oku.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 95. İsmsiz dedi ki:

  Hocam merhabalar öncelikle.Şimdi hocam benim soru açık.Anam 165 Babam 176 ama küçükken çok ağır işte çalışmış ameleymiş.Neyse anamın amcaları 180 185 üstü benim kuzen var 185 vardır.Şimdi 15 yaşıma giireli yeni 2 ay oldu boy 171.Sizce benim boy ne kadar uzar 185 186 olur mu.Şimdi hocam bilmemkime görün dediğinizi duyar gibiyim ama siz bana tahmininizi söyleyin yani zor mu kolay mı olması olası görünüyor mu.Lütfen samimi olun.Sadece ‘sizce’ olası olup olmadığını belirtin ancak pozitif değil de realci olarak lütfen.Sağolun hocam başımızın üstünde yeriniz var.

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   3 sene içinde 15 cm uzaman çok zor. Gerçekçi tahminim bu.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 96. Sinan dedi ki:

  Merhaba hocam, 32 yaşındayım bu egzersizleri yaparsam boyum uzarmı?boyum1.67 saygılar

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Sinan maalesef 32 yaş çok geç. Üzgünüm.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 97. Sanemm47 dedi ki:

  Merabalar hocam.Ben 20 yasima gircem boyum 1,55 doktora gidip sol elimin röntgenini cektirdim iki cm kadar aciklik vardi pek uzamazsin dedi ama ben boyumun biraz daha uzamasini istiyorum.Spora baslamayi düsünüyorum etkisi olur mu acaba

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Sanem pek mümkün görünmüyor. Zira kapanan büyüme plakları ne yaparsan yap açılmayacaktır. Ama sağlıklı yaşamak için mutlaka egzersize ihtiyacın var. Bu sebeple lütfen spora başla ve asla bırakma.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 98. Doğukan dedi ki:

  Merhaba hocam, babamın boyu 1.68 annenmin ise 1.64 benim boyum 1.70 16 yaşımdan beri uzamıyorum şu an 20 yaşındayım 🙁 dediğiniz gibi elime bi baktırıcam inş kapanmadıysa plaklar çok iyi olucak 😀 yani zaten boy uzaması olarak kendi genetiğimin verebileceği iyi noktalara geldim 1.70 kısa değil ama uzunda değil 😀 ben çok rahatsızım şahsen ağırlık sporları bile çalışmadım sırf boyum için etkiler diye ama artık kendi ağırlığımla çalışabilirmişim galiba 😀 Alternatif tıp olayını denemek istiyorum. Yakın zamanda EFT ile noktasal dokunuşlarla tedavi yöntemini deniycem + olarak zihnimle vücudumu kontrol altına almak planlarımda var. Stress faktörü bende hep oldu. bu arada babamın babası 2 metre imiş. yani dedemin genetiği benim içimde bi yerde saklıysa ne biliyim denemek lazım. Düşünce gücüyle yapmaya çalışıcam.

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Pozitif bilime inanmanı öneririm Doğukan. Ayrıca kendini çok fazla şartlama. Zira ardından hayal kırıklığı yaşamanı istemem.

   Bol şans.

 99. Mehmet dedi ki:

  Hocam meraba 16 yaşındayım boyum 167 kilom 73 sakal daha çıkmadı sizce uzarmıyım acaba?

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Sakal değil, büyüme plakları önemli. Ama ergenliğe girmediğini varsayarak uzayabileceğini düşünüyorum.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 100. Başak dedi ki:

  Ben 4ay sonra 16yaşımda olucam. Anne 168 baba 176 ben 157. Ailemde en kısa kızlar 161 162 civarı en uzunları 175-180. Yani en kısa benim genetik olarak 157-169 arası oluyomuşum ve ben minimumdayım. Bu saatten sonra uzar mıyım?

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Büyüme plakların kapanmamışsa tabi ki uzayabilirsin. Özellikle minimum sınırda olan boyun bana bunu düşündürmekte.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 101. sewgi dedi ki:

  Merhaba,
  Bn 15 bucuk yasindayim voleybol oynuyorum boyumun uzamasini istiyorum babam =1.68 annem=1.74 boyunda bnm boyum 1.68 daha ne kadar uzarim yani 1.70 in uzerine cikarmiyim.

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Uzayabilirsin Sevgi, özellikle egzersiz yapman ve anne boyunun uzun olması beni bu şekilde düşündürüyor. Ama önemli olan büyüme plakların. Eğer büyüme plakların kapanmamışsa tabi ki uzayabilirsin.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 102. ali dedi ki:

  17 yaşındayım babamın boyu 1.60 annemin 1.42 benim 1.56 uzarmıyım yada genetik olarak boyumun kacolması gerekir

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Hesaplamak için gereken formül yazımda mevcut Ali.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 103. Erdem dedi ki:

  Hocam benim annemin boyu babamın boyundan 7-8cm daha uzun ben 15 yaşındayım ve 1.74-1.75 boydayım.kilom 75 kg.her akşam 150-200ml süt içiyorum yeni başladım içmeye boyumu 1.85 1.80 e kadar nasıl uzatabilirim ve uzarmı ?hergün 3-4 km yürüoyorum.

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Erdem böyle mucizevi bir yöntem yok. Büyüme plaklarına baktırıp uzayıp uzamayacağını öğrenebilirsin. Bunun haricinde yazının sonundaki önerilerimi dikkate alarak uzama şansını arttırabilirsin.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 104. Buse dedi ki:

  Merhaba hocam, ben 16 yaşındayım ve 17 ye doğru gidiyorum. Bu yaz doktora gittim ve bana kemiklerimin kapandığını çok az bir boşluk olduğunu belki zar zor 1-2 cm uzayabileceğimi söyledi. Şuan boyum 171, annemin boyu 167 babamın ise 180. 14-15 yaşlarımda anorexia yeme bozukluğu geçirmiştim ve yaklaşık 1-2 sene sürmüştü. Kemiklerimin kapanmasının nedenlerinden biri yeme bozukluğum mu ve bu saatden sonra boyumun uzaması için yapabileceğim hiçbir şey yok mu? Şimdiden çok teşekkür ederim

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Büyüme plakların kapandıktan sonra yapabileceğin herhangi bir şey yok maalesef Buse.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 105. Özcan dedi ki:

  Hocam ben 17 yaşıma yeni girdim. 2 veya 3 yıldır uzama gerçekleştiremiyorum. Ve boyum 1.66 uzamam için napmalıyım? Vucudumda baya bi kıllanma var. Ailede sadece bende var hormenel bozuklukmu yaşıyorum sizce? Bi doktora görünmelimiyim ne yapmalıyım yarsım ederseniz sevinirim. Teşekkürler…

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   2-3 yıldır uzamıyorsan mutlaka bir pediatriste görünmelisiniz.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 106. Okan dedi ki:

  Hocam merhaba.2000 Ocak ayı doğumluyum.Ben de herkes gibi aynı şüphe içerisindeyim “acaba uzar mıyım ?”
  Günde 3 öğün sağlıklı besleniyorum, yeterli kalsiyumu aldığımı ve gereken egzersizi fazlasıyla yaptığımı düşünüyorum.2 yıldır yüzmeye gidiyorum (yarı profesyonel), genetik yönden pek şanslı değilim, ailedeki tek ve en uzun kişi 1.83 olan kuzenim.Akşam 9-10 gibi uyuyup sabah 6 da kalkıyorum.Sizce ben uzar mıyım? Uzarsam tahmini kaç cm daha uzarım ?

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Mükemmel yaşam tarzına yaklaşmışsın Ozan. Genetik olarak vücudunun potansiyelini iyi değerlendireceğine eminim. Eğer kesin bir cevap istersen çocuk doktoruna giderek küçük bir bilek grafisi ile sonuca ulaşabilirsin.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 107. fatma dedi ki:

  Merhaba. Ben 14 yaşındayım boyum 1.54 babamın boyu 1.80 annemin boyu 1.53 babamın tarafı uzun annemin tarafı ise kısa bende 14 yaşıma girmeden 1 ay önce ilk reglumu oldum ben sizce 1.64- 1.68 olabilirmiyim ben bunu merak ediyorum. Ve eğer olabilirsen ne kadar sürede ve nasıl daha hızlı olabilirim . Şimdiden teşekkürler

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Öneriler yazının sonunda. Boy tahmini için yazı içinde bir formül mevcut Fatma.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 108. Taha memiş dedi ki:

  Merhaba hocam 16.5 yaşındayım , boyum 168 kilom 76 … babam 164 annem 162 boyunda… fakat şöyle bir sorun var babam çok minyon tipli ve küçük biri… dayilarimda çok iri ve 175 176 boylarinda… neredeyse tamamen vücut olarak dayılarıma çekmisim… boyum dayilarina cekecek diyorlar hep dogrulugu nedir ? Dayim 18-19 yasimda ben çok uzadim diyor sanirim bizim sülalede geç uzama var… babam 60 kg ben 76kg ve gogus kafesim bile babamdan genis ayni dayilarimdaki gibi… acaba dayilarim gibi gec mi uzarim ? 175 civarina ulasabilir miyim ? Baba tarafimla bildiginiz kel alakayim… dede ve dayima çekmis durumdayim… bu arada dedemde 177-178 miş… dipnot: dis teli sebebiyle bilekten röntgen cekilmisti doktorum kapanmasina 1-1.5 sene var dedi fakat ortadonti uzmani ne kadar anlar 🙂 )

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Öncelikle genetik öyle “amcaya dayıya çekersin” lafından daha karışık Taha’cığım. Bu sebeple dayına yada amcana bakma. Ortalama boy formülü yazı içerisinde mevcut.

   Ayrıca genel olarak en doğru büyüme plağı tahmini bilekten yapılır. Tabi ki ortodonti uzmanının tahminine saygı duyuyorum ama çok fazla bel bağlamamakta fayda var.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 109. Sena dedi ki:

  Merhaba hocam ben neredeyse yeni 16 yaşıma girdim ve boyum 1.50 ama annemin boyu 1.59 babamın boyu 1.75 cm ablamın boyu 1.65 abimin ise 1.80 benim boyum aileme göre baya bi kısa doktora gittim ve birşey çıkmadı şu an boy uzatmak için bitkisel bir formül içiyorum onu içtiğimden beri bacaklarımda ağrılar oluyor uzatıp uzatmadığından emin değilim ama en az 1.60 olmak istiyorum sizce boyum daha ne kadar uzar

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Bitkisel hiçbir formül büyüme plağını ve uzama miktarını değiştiremez. Evet uzayacağın vardır uzarsın, mineral vitamin eksikliğin vardır o bitki ile tamamlar uzarsın ama fazlasını beklememek lazım. Doğru beslenmek, iyi dinlenmek ve egzersiz yapmak ana kural. Gerisi genetiğine bakar Sena.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 110. Mıchael Jordan(?) dedi ki:

  Hocam merhaba 😀 .Ben bu aralar basket oynuyorum ve boyumu cok skıntı edıyorum 😀 Boy 172 bu arada.Hocam boy uzatmanın barfixle falan olmadıgını söylemişsiniz siz diyosanız öyledir de ben size bır kac soru sormak istiyorum:

  1.Hocam Zıplamak gerinmek ve asılı kalmak hakkında herhangi bir araştırma olmadıgını mı yoksa arastırma yapılıp zıplama gerinme vb nin işe yaramadıgını mı söylüyorsunuz.Yani bu konuda araştırmalar yapıldı da bunların yararlı olmadıgını mı öne sürüp kanıtlıyorlar.

  2. Sayın hocam Michael Jordan ın Tımes(?) a verdigi bir röportajda boyunun 180 civarından 198 e arttıgını söylemiş.Hocam adam kendini ayaklarından asıp her gun 10 15 dk(?) beklemiş ve boyunun uzadıgını soylemıs muhabıre.Sız ne dusunuyorsunuz

  Sağolun hocam baba adamsınız. 😀

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   1- Araştırmalar zıplamanın, barfikse asılmanın ve esnemenin eklem aralıklarını arttırdığını gösteriyor. Bu kısa süreli bir uzamaya sebep olur. Ayağa kalkınca yerçekimi ile o uzattığın 1-2 cm uzunluğu kaybedersin.
   2- NY Times eğer böyle yazmasaydı senin aklına kalır mıydı? Yada haber niteliği olur muydu? Gerçekler ile insanların inanmak istedikleri ayrıdır Michael’ciğim.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 111. muhterem dedi ki:

  merhaba hocam öncelikle hayırlı günler dilerim ben boyumu uzatmak için ne yapmam gerekir.Yıllardır ben boy kıssalıgım yüzünde acı çekiyorum ve elimden hiçbir şey gelmiyor ve ben çocuklugum hastanede geçti size birşey sormak istiyorum. benim boyum 1,51 hiç uzayama şansım yokmu hocam ve bem martın 10 nunda 18 yaşına girdim alllah için ne olur bana dogruyu söyleyin hocam benim boyumhiç uzamazmı

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Küçük bir röntgen ile bu sorunun kesin yanıtını alabilirsiniz. Bir ortopediste danışmanızda fayda var.

 112. Mustafa dedi ki:

  Merhaba hocam ben 17 yaşımı 23 gün sonra doldurmuş olacağım. Ayakkabisiz Boyum 181 , Kilom ise 60 , çok zayıf olmam nedeniyle fitness a başladım. Fakat boy uzamamin durmasından korkuyorum. Fitness salonundaki hocalar biraz umursamaz davrandi ve kaydolurken olumsuz etkisi olmaz dediler. Bugünluk bir defa gittim birkaç defa ağırlık kaldirip indirme hareketi yaptırdılar , ve eve geldiğimde eklemlerimde ağrılar hissettim. Büyume plaklarım kapanmış mıdır?

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Tek seferlik bu tip egzersizlerin zararlı olacağını düşünmüyorum. Ama eklemlerine ve büyüme plaklarına sürekli bu tip stres oluşturan etkenleri uygularsan küçük kırıklar oluşacak ve bu kırıkların iyileşmesi sırasında kemikleşme yani bir nevi büyüme plaklarının kapanması meydana gelecektir.

   En iyisi vücut ağırlığın ile egzersiz yapmak. Yani fitness yapabilirsin ama vücut ağırlığın ile. En azından başlangıç seviyesindeyken.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 113. Koray dedi ki:

  hocam ben size yine yazmıştım.annemin 158 babamın 163 olduğunu doktora gitmiştim bi 6 ay önce bana plakların açık max 2 cm uzarsın demişti ve o iki cm i atmıştım 173ten 175 e gelmiştim.hala 175 im bugün doktora gittim.röntgenimi çektirdim.doktor bana bileklerindeki plaklar hala açık ama kalçana baktığımızda leğen kemiğin kapanmış büyümenin son evresindesin pek bişey bekleme dedi.25 yaşına kadar küçük küçük uzamalar devam eder dedi inşallah uzarsın ama leğen kemiğin kapanmış dedi.hocam ben daha uzamayacakmıyım kesin olarak 18 yaşıma girmeye 1,5 ay kaldı.dediğim gibi bileklerim hala açık ama son evredeymişim.egzersiz yapsam yine güzel beslensem uyku düzenime dikkat etsem en fazla kaç cm uzayabilirim?ya da söylenen gibi uzamıyacakmıyım?cevaplarsanız sevinirim.

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Kimse bu konuda garanti veremez. Önerim doğru beslenmeye ve dinlenmeye devam etmen.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 114. seda dedi ki:

  Meraba hocam ben 19 yaşında bi kızım boyum 1.55
  Annemin boyu 1.58
  Babamın boyu 1.65
  Abimin boyu 1.85
  Ablamın boyu 1.70
  Kardesimde 1.60
  Sizce ben uzarmiyim hala :'( kafama çok takiyom

 115. Ela dedi ki:

  Merhaba Can Abi!
  Ben 14 yaşında bir kızım ve boyum 147
  Baba boyu:168
  Anne boyu:160
  Yaşıtlarıma göre çok kısayım ve uzamak istiyorum.Yaz içerisinde düzenli beslenip spor yaparsam ne kadar uzayabilirim?

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Miktar veremem Ela, ama uzayacağını düşünüyorum. Doğru beslen, bol bol hareket et ve güzel dinlen. Son olarak bu tip şeyler için kendini hiç mi hiç yorma. Bedenin doğru olanı yapacaktır.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 116. Mustafa dedi ki:

  Selamün aleyküm hocam yaşım 18 boyum 173 2 tane abim var birinin boyu 180 diğeri 178 benim şöyle bir avantajım var birçok kişi inanmıyor ama 5.5 yaşına kadar anne sütü içtim . Şuanda ise egzersizler yapıyorum ama boyum 2 senedir hiç uzamıyor abimler uzun bnde en az onlar kadar uzun olmak istiyorum . Bunu kendime çok dert ediyorum sürekli aklımı kurcalayan büyük bir sorun haline geldi bende , sizden ricam bana yardım edin nereye gitmem gerekiyor ne yapmam gerekiyor bana söyleyin bende yapayım şimdiden teşekkür ederim .

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Ortopediye görünmeniz ve durumu açıklamanız yeterli. Gerekli testler yapılacaktır. Ama boyunuzun normal olarak uzaması biraz zor gibi görünüyor.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 117. Esma dedi ki:

  Merhaba hocam ben 17 yaşındayım boyum 146 annem 153 babam 165 genetik olarak o kadar da uzun değiliz bana uzamazsın daha diyolar ama takmıyorum her gün düzenli egzersiz yapıyorum sizce uzaması ihtimali varmı? Psikolojik durum haline geldi artık bu. Başka yapmamı önerdiyiniz bi şey varmı? Önceden teşekkürler. (Hocam ben azeri olduğum için bazı sözlerini yalnış yazmış ola bilirim kusura bakmayın artık)

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Yazının sonunda önerilerim mevcut. Kadın cinsiyet için 17 yaş boy uzaması için biraz geç gibi görünse de tetkik ettirmekte fayda var.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 118. Mehmet dedi ki:

  Hocam yaş 14yıl 7ay boy 176 13 yaşından 14 yaşında birden uzadım baya ama nerdeyse Son 6 7 aydır uzamam durdu abimin boyu 188 onun kadar olabilirmiyim

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Bu tip sorulara cevap vermem mümkün değil Mehmet. Bekleyip görmekte fayda var.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 119. zeynep dedi ki:

  merhaba hocam,ben 15.5 yaşındayım benim boyum 147 ve 4 senedir uzamıyorum doktora gittim basketbol oynamamı söyledi pek önemsemedi biraz zayıfım annem 150 babam 175 son iki aydır egzersiz yapıyorum zıplama hareketleri falan ve yumurta,süt,yoğurt tüketiyorum düzenli şekilde egzersiz yaparsam ve protein tüketirsem sizce boyum birkaç cm daha uzar mı? teşekkürler

 120. cem dedi ki:

  Hocam merhabalar bu kemiklerin acik olup olmadigini hangi bolum den randevu almaliyim ve devlet yastanesi karsilar mi

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Karşılar, çocuk hastalıklarından alabilrisiniz.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 121. güneş dedi ki:

  hocam merhaba eylülde 19 yaşıma gireceğim babamın boyu 1,70 annemin boyu 1,60 ben 1,58 boyunda kızım sizce boyum daha uzar mı uzarsa en fazla ne kadar uzar bu arada 16 yaşında adet oldum ama 3 yıldır düzensiz bunun uzamaya etkisi daha doğrusu faydası var mı yani düzensiz olmasının son olarak da elden büyüme plaklarına hastanelerde hangi bölüm bakıyor şimdiden çok teşekkür ederim

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   18 yaşından büyükseniz ortopediye görünmelisiniz. Uzama hakkında bilgiyi sonuçlarınız ile değerlendirmek daha doğru olacaktır.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 122. damla dedi ki:

  hocam ben 14 yaşıma yeni girdim yaklaşık 12 yaşımda regl oldum ve boyum 146 7sınıfta doktora gittim ve bana en fazla yaza kadar uzayabilirsin oda 151 e kadarmış iliklerimmi ne kapanmak üzereymiş dedi ve şuan o süreç geçti ve boyum 2 cm falan uzadı ilaçları kullanmama rağmen babamın boyu 167 annemin boyu 151 abimse lise 3e gidio 165 civarında benim uzayabilme ihtimalim varmı varsa ne kadar uzayabilirim birde önerileirniz nelerdir ? 🙁

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Tekrardan büyüme plaklarına bakmakta fayda var. Bazen tahminler yanıltıcı olabiliyor.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 123. Sude dedi ki:

  Hocam merhaba öncelikle ben boyumun daha fazla uzamasını istiyorum 15 yaşındayım boyum 160 kilom 45. Babamın boyu 170 annem 155 sanırım.Daha fazla uzar mıyım ve hem uzamam hemde biraz kilo almam için neler yapmalıyım lütfen yardım edin çok takıntılıyım.

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Sorunun cevabını diğer yorumları okursan bulabilirsin.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 124. Samet dedi ki:

  Hocam benim boyum 1.70 annemin 1.65 babamin 1.73 kilom 45 48 arasi 2000 dogumluyum bu yaz fitnessa gitmek istiyom fitnessta ne gibi hareketler yapip boyumun uzayabilmesini ve de kas yapabilmeyi saglayabilirim ve de kilomun da yasitlarima gore baya dusuk oldugunu dusunuyorum oruc ta tutuyorum nasil kilo alabilirim bana bi liste gibi seyler soylerseniz sevinirim iyi gunler

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Liste için maalesef yeterli zamanım yok Samet, dengeli ve sağlıklı beslenmen yeterli. Egzersiz konusunda vücut ağırlığınla yapabileceğin egzersizlere ağırlık vermelisin.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 125. Mahmut dedi ki:

  Hocam boyum 1.64 kilom 50 yaşım 16.5 endokrine gittim buyume kanallarim acik ve kemik yasim yasimdan biraz kucuk dayılarimin boy ortalamasi 1.78 babam 1.66 annem 1.55 fitnesse yaziliyorum basketbol oynuyorum her gece 10la 2 arasini uyuyarak geciyorum ve evde barfisk demirinde asiliyorum boyum 1.75 olur mu?

 126. emre dedi ki:

  merhaba hocam ben 16 yaşımı geçtim ve boyum 1.58 . nedense 2 yıldan fazla bir süredir aynı boydayım. kilom ise 50 ben 7 ayda 10 kilo alabildim ama boyum hep aynı ne yapmam gerekli lütfen yardımcı olun

 127. Mert dedi ki:

  Merhaba hocam ben Mert 18 yaşındayım boyum 173 kılo 66 68 arası değişiyor duzenlı spor yapıyorum ve beslenmeme cok dıkkat edıyorum ancak unv ogrencısı olduğumdan günde max 6 saat uyuma ımkanı buluyorum herhangı bır ortopediste gıtmedım benım bılıdıgım cogu ınsanın 19 yasında plakları kapanıyor sızce 3 4 cm boy atma şansım olabılırmı ekstra uyku dışında neler yapabılırım tesekkurler 🙂

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Yani büyüme plaklarını görmek gerekiyor Mert. Kapanmamışsa her şey mümkün.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 128. Melih Candan dedi ki:

  Öncelikle merhaba , ben 2001 Aralık doğumluyum ve boyum 1.60. Annemin boyu 155cm babamın 180cm hesaplamalara göre minimum boyum 172 max boyum 177,5 . Ablam var onun boyu da 160cm 19 yaşında. Bizde genel olarak erkekler uzun kızlar kısa. Mesela halam var 160cm onun boyu onu eşinin boyu 155cm ama oğulları var 2 tanesi 180+ biri var benle yaşıt 178 cm boyu var. İki dedeminde boyu uzun babam da uzun genetik max boyuma nasıl ulaşabilirim yaşıma göre kısa kalıyorum insanlara yaşımı söylemeye utanıyorum. Bu sorunu ben kafama taktın iyice bir doktora görünmeyi düşünüyorum . Bi ara baskete gitmiştim 3-4 belki 5 uzadım. Günde 7-8 saat uyuyorum her gün 400-500ml süt içiyorum. Okula geç başladığım için bu sene liseye başlatacağım ve böyle misafir çocuğu gibi dolaşmak istemiyorum. Bunun alay konusu olmasındanda korkuyorum. Sizin görüşlerniz nelerdir ? Bu arada kendimi zorlamadan esnetme egzersizleri yapıyorum ama çok değil oda .

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Yazımın sonunda önerilerim mevcut. Onlara uymanda fayda var.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 129. efe dedi ki:

  15 yaşındayım boyum 1.70-1.72 arası
  abim:1.96
  babam:178
  öbür abim:1.80
  annem:1.60
  ablam:1.60
  ortalama boyum ne kadar olur ayrıca zayıfım ortalama 50- 58 kilo arasındayım fitnessa başlamam uygun mudur ?

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Doğru uygularsan tabi ki fitness’a başlayabilirsin. Boy tahmini konusunda bir formül yazı içerisinde var. Onu da ben hesaplamayayım değil mi Efe? 🙂

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 130. Eray dedi ki:

  Merhaba 15 yasindayim ocagin sonuda girdim. Suan boyum 169 sakallarim cikmaya basladi hafif hafif gogsumde killar mevcut acaba bu killar boy uzamasinin yavasladigini belirtir mi?
  Uzun olmak istiyorum 178-182 olma ihtimalim var mi acaba?
  Babam:166
  Annem:164

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Eray hesaplamalara göre yok. Zira genetik hususunda bir miktar şanssızsın.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 131. Yağmur ı dedi ki:

  Merhaba iyi günler dilerim. 23 yaşındayım, boyum 160 biraz daha uzatmak istiyorum 53 kiloyum yakın zamanda doktora gideceğim bu konuyla ilgili. Sizce bu yaştan itibaren boy uzayabilir mi…

 132. Aysel dedi ki:

  Merhaba hocam benim boyum 1.53 annem 1.70 babam 1.65 abimlerin hepsi 175.ustu 7 ay sonra 19 a giricem cok kafama takmaya basladim uzama şansım var mi hala yardim edin lutfen

 133. Ali dedi ki:

  Hocam merhabalar. Ben 2 ay sonra 19 olucam. Boyum 1,68. Annem 1,62-63 Babam 1,76. Hedef boyum 1,75 olmasina ragmen benim boyum 1,68. Ayrica 15 yasimdan beri uzamiyorum. Bundan sonra uzama sansim varmi hocam? Onceden tesekkurler

 134. Fatmanur dedi ki:

  Hocam merhabalar. Şimdi ben 18 yaşındayım. Boy uzaması için genetik faktörler etkili ama anne ve babamın şimdiki boyları mi yoksa benim yaşımdayken olan boyları mi önemli ortaya çıkacak boy ortalaması için 2. Sorumsa kemik uçlarının kapanıp kapanmadığı el röntgeniyle mi öğreniliyor 3. Sorum eğer kemik uçlarım kapanmadıysa sizce kaç cm uzayabilirim şuan boyum 1.73 ve önerdiğiniz bilgilerle 1.78 olma ihtimalim var mi? 4. Sorum bu yaz Allahın izniyle basketbola başlayacağım (biraz geç oldu ama 🙂 ) uzamak için katkısı olur mu ? Şimdiden teşekkürler Allah sizin gibileri başımızdan eksik etmesin 🙂

 135. Aslı dedi ki:

  Hocam merhabalar.Öncelikle böyle bir sayfa ve yazı metni oluşturduğunuz için emeğinize sağlık.
  kızım 10.5 yaşında.1 yıldır ergenlik belirtileri (tüylenme ve göğüslerde büyüme)olduğu için çocuk endokrine götürmüştüm fakat ergenlik değil tsh hormonlarının yavaş olduğunu söyleyerek levotiraksim 25 mcg ilaç tedavisine başladılar.el bilek grafisi çektiler herşeyin normal seyrinde olduğunu söylediler.fakat kızım bu ay regl oldu. boyu şuanda 140 cm. benim boyum 154cm, eşimin boyu 174cm.hemen yine dr a götürdüm ve bütün tetkikleri yapıldı.el bilek grafisi çekildi kemik yaşının 12 olduğu boyununsa adet olduğu için bu saatten sonra fazla uzamayacağını söyledi. adetinin durdurulması için ilaç tedavisi önerdi bu ilacında yan etkisinin çok kanıtlanmış olmasa da büyümeyi baskıladığını.ama zaten adet olduğu için de büyümenin yavaşlayacağını, en azından bir süre öteleyerek çocuğun psikolojisine iyi geleceği görüşünde olduğunu söyledi. benim kaygımsa boyu daha fazla uzamayıp büyümesi durur mu. bu adet durdurucu ilacın yan etkisi olurmu.Birde tsh hormonunun yavaş olmasının büyümeye etkisi olur mu. kızımın boyunun kısa kalmasından bende kendisi de çok üzülüyoruz.yapabileceğimiz şeyler hakkında yazınızı okuduk çok ümitlendik. Devlet hastaneleri çok kalabalık olduğundan Doktorumuzun verdiği gelişi güzel ve olumsuz cevaplar bizi çok üzdü.Lütfen bize yardımcı olursanız çok seviniriz. Şimdiden teşekkürler

 136. Kompleksli kiz dedi ki:

  Merhaba hocam ben 1.60 boyundayim yaşim 21 boyumun uzamasni cok istiyorm hic bi ihtimal yok mu boyumun uzamsi icin bu durum beni cok üzüyor ailemde herks uzun ben en kısasıyim kardeşimde benden uzun parmaklarım uzun ama boyum kisa aşağılık kompleksi olusmaya basladi kendime güvenim kalmadı artık herkes boyumla dalga geçiyor boyumun 5 cm daha uzamsni cookkk istiyorum hic bi çaresi yok mu sizinle paylaşmak istedim:(

 137. Mustafa Can hamamcıoğlu dedi ki:

  Merhabalar hocam, Yazılar için cok teşekkürler,
  Yaşim 18 Boyum 159 Kilom ise 51 Lütfen bu dediklerini yapsam süt içsem basket oynasam boymu artırabilirmiyim gercekten zaman geçtikce boyumun uzamayacağını ve hep böyle kısa olacagımı düşünerek üzülüyorum Arkadaşlarım Tanıdıklarım Boyumla ilgili hep dalga geciyorlar bir ortamda bi agırlıgım yok, Bunların faydası olur mu kapandıgını nerden bilebiliriz lütfen yardımcı olun hocam…

 138. merve durak dedi ki:

  Merhaba hocam…
  Yaorum yazmistm ageldimi gelmedimi bilmiyorum.buyzden tekraryazicm

  Hocamben. 156 boynda ve 16 ysndaym.babam 179 annwm 157 boyunda.en uzunboylu kkizlardan 161 ve arkeklerdende 172 boyunda.en kndimi cokkkkisa hissedyorm.kuzenlerimle oturp konusasm yokben 16 onlarda 17-18 yaslarndalar.aramizda pekbir yas farki yok ama onlar 170 boyularnda falanlar.kendimi kiucuk hissediyorm bana yardmci olun lutfen…
  Youtubeden bir video indirdimonuuyguladm.6 haftada 7-8 cm liyormusuz.uyguladm ama sadece3,5 hafta.en azindan 1-2 cm uzamalydm
  .pek yaraini grmedim.
  Ebru şallain platesni nasl buluyorsunubuluyorsunuz?

  Sonuç olara hocam ben ne yapmaalimve bana bunu kesinlikle yapmalisin dediginizz bir se vami…

  Teşekkurler… ?

 139. Mete güngör dedi ki:

  Hocam iyi günler yaşım 18 gireli yaklasık 3 ay oldu mart dogumluyum 1998 li hocam boyum 1.70 1.71 civarı boyum uzatmak istiyorum cevremdekiler bende uzun daha dün kısa olan bugün beni geçmiş bu da bnde sorun oldu sizce normal mı yoksa düşük mü eyer düşükse ne yapmam lazım burda cogu arkadaşı okudum ne yapmam lazım beni yonlendirir misiniz ne yapmam lazım nere gidiyim yani yardımcı olur musunuz hocam teşekkür ederim ……..

 140. Mümin YILDIZ dedi ki:

  Merhaba Can hocam,

  Bebeğim henüz 5 aylık ve boy uzamasi normal gidiyor. Ancak sag bacağında büyüme plağı oluşumu varken sol bacaginda henüz o yapi görünmüyor.( rontgen cektirdik bir profesore orada çıktı) iki bacak arasi 1 cm den fazla boy farki oluştu. Bu büyüme plağı ne zamana kadar aktif hale geçer diger bacaktaki? Boyu uzadıkça farkta açılır oldu bacaklarinda. Bebeklerde büyüme plagi ile alakali bilginiz var mıdır acaba?

 141. Berk Bilinmiyor dedi ki:

  Merhaba hocam;
  Yaşım 15 – Boyum 175 – Kilom 72
  Babamın boyu – 186
  Annemin boyu – 157
  Şuana kadar düzenli uyku çekmedim ve sürekli ışıkta uyudum . Çok şekerle beslenirdim . Kilolu olduğumdan dolayı bir süre diyet yaptım , zayıfladım . Şu aralar düzenlü olarak basketbol oynuyorum , yediklerime dikkat ediyorum ve uyku düzenini sağlamaya çalışıyorum . Sizce boyum uzamaya devam eder mi?

 142. Çağrı dedi ki:

  Hocam ben 22 eylülde 16 yaşıma gircem boyum 1,60 kilom 52 dediklerinizi yaparsam boyum uzar mı

 143. Ezgi dedi ki:

  Merhaba hocam, iyi günler!

  Size birkaç sorum olacaktı ama sormadan önce makalenizi çok beğendiğimi ve yazılarınıza güvenimin tam olduğunu belirtmek isterim. Emek harcadığınız belli, ellerinize sağlık.

  Diğer makalelerinizi daha okumadım, belki onlarda saç uzunluğunun boy uzamasına etkisi hakkında bilgiler vardır.
  Eğer varsa kusurumu mazur görün, vaktinizi çalmış olacağım.
  Çevremdeki bazı kişiler saç uzunluğunun boy uzamasına etki ettiğini, uzun saçın vücuttaki vitamin ve mineralleri aldığını ve bu sebepten dolayı boy uzamasını azalttığını söylüyorlar. Bu konu hakkında kanıtlanmış bir bilgi var mı?
  Ve bir diğer sorum da vitamin haplarıyla ilgili. Bir arkadaşım boyunun uzaması için vitamin hapı aldığını söyledi. Ben de araştırdım ve internette vitamin haplarıyla ilgili bulduğum bilgiler bana çok saçma geldi. Bir ayda 5 cm uzatmayı iddia eden ilaçlar vardı, kandırmaca olduğunu düşünüyorum. Ama o arkadaşım bu tür şeylere inanacak biri değil, ve annesinin de öyle biri olmadığını biliyorum. Yanlış hatırlamıyorsam eczaneden almış. Onun kullandığı vitamin hapıyla internettekilerin farklı olduğunu düşünüyorum, sizin bu konu hakkındaki fikriniz nedir? Yani o arkadaşımın kullandığı vitamin hapının boy uzatmaya bir etkisi var mıdır? Ve başka bir blogda okuduğum bir yorumda ise vitamin hapının kilo aldırdığı yazıyordu. Ne kadar doğru bilmiyorum ama o arkadaşım birazcık etine dolgun biri ve bu bende şüphe uyandırdı açıkçası.

  Sorularımı cevaplarsanız çok memnun olacağım, vaktinizi arayıp okuduğunuz için ayrıca teşekkür ederim.

  Tekrardan iyi günler, esenlikle kalın!

 144. elif dedi ki:

  yasım 13 boyum 1.48 kıkırdaklarım kapandı uzamam mümkün mü

 145. Yücel Aygün dedi ki:

  Hocam boy konusunda neden bu kadar karartıcı konuşuyorsunuz hevesim kaçtı bunalıma girdim

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   İç karartıcı şeyler değil doğruları söylüyorum ve maalesef bazen doğrular can sıkıcı olabiliyor.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 146. Bugrahan Donmez dedi ki:

  Hocam iyi bayramlar ben 16 yasindayim 17 me giricem kemik yasima baktirmak icin hastaneye gittigimde bana 19 oldugu ve uzamayacagim soylendi daha sonra baska bir doktora gittigimde kapanmis ama daha kapanmamis 174 olursun dendi ama ben pek inanmadim (boyum 170) prof dr ibrahim saracoglu uskumru baliginin siyah eti yenilirse ve haftada bir kez biberiye cayi icilirse uzayabilecegimizi soyluyor ama ben buna da pek inanmadim isin uzmani olan size sormak istedim uzayabilmemin bi yolu var mi?

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Büyüme plaklarını herhangi bir besin açmaz. Bu sebeple umut tacirlerine kanmamanızı öneriyorum.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 147. Hüseyin dedi ki:

  Öncelikle beni dikkate alırsanız sevinirim (Lütfeeen) 🙂 Ben 168 boyundayım,60 kilo civarındayım,büyüme plaklarım kapanmış ve 17 yi bitirmek üzereyim.1 yıldır da boyumla ilgili çok ciddi psikolojik sıkıntılarım var.Tabi bu sıkıntıların yanında özgüven eksikliği ve pasif kalma durumuda mevcut.Bu durumu yenmeyi çok uğraştım fakat olmadı.Bu yüzden 2 yıldır boy uzatma ameliyatlarıyla ilgili araştırmalar yaptım ve Muharrem İnan’ın 10 cm’i geçkin boy uzatma ameliyatından haberdarım ve sizde bilirsinizki bu alt ve üst bacakla ilgili bir işlem.Sorum şu:Benim hedefim 180 boyunda olmak.Bu boy uzatma işleminden sonra gövde,kol ve bacak orantısı değiştiği için kötü bir görünüm katmazmı? Katabilirsede çok belirli bir çirkinlik belli olurmu acaba bir insan bana baktığında??Yani orantısızlık ne kadar çirkinlik katar görüntüme ve ne kadar göze çarpar?
  Boy uza

 148. İdil dedi ki:

  Hocam merhaba ben 14 yaşındayım (lise 2 ye geçtim ve doğum günüm 1 ay sonra) şuan boyum 1.48 ve yaşıtlarımdan çok kısayım.Mart ayında regl oldum.Annemin boyu 1.48 babamın 1.70 ve 4,5 yaşındaki kardeşimin 1.02 cm boyu var.Küçükken jimnastik ve yüzme ile uğraştım.Ve kendimi bilene kadar da fazlaca süt içtim.Ailem bu durum için beni doktora bile götürmüş.Hocam ilk sorum sizce boyum uzar mı? İkinci sorum ise ailede yani dayım,teyzem ve halam,amcam çok uzunlar.Onlara bağlı olarak da uzama şansım var mı?Ve boyum ile ilgili hastahanede hangi bölümden randevu almalıyım?Bir de son olarak boy uzatma ameliyatı var mı ve varsa yaptırmam mantıklı mı?Hocam cevaplarsanız çok fazla sevinirim.Şimdiden teşekkürlerimi iletiyorum.

 149. Merya dedi ki:

  Merhaba,kızım 12 yaşında yeni adet oldu. Kemik yaşı 13 olduğunu öğrendik.benim boyum 168 ,babamızın boyu 173 .kızım sizce kaç cm daha uzar,adetten sonra uzama dururmu ,teşekkürler…

 150. ONUR dedi ki:

  Suan 23 yasindayim ve ben karin kaslarim ve omurgam icin yine sıklikla ters asiliyorum.. Bu sporu yapmayi birakirsam bir sure sonra boyumun kisalacagini mi dusunuyorsunuz? Bir de en fazla ne kadar ters asilmaliyim ? Bunun herhangi bir zarari var mi?

 151. furkan oguz dedi ki:

  Hocam benle arkadasim 16 yasindayiz arkadasimin boyu 1.60 benimki ise 1.68 ve uzamak istiyoruz bi hocamiza sordugumuzda bize szn dediginz gibi egzersizlerin ise yaramayacagini ve uzatmak icin ziplayarak kemiklerimize basinc uygulayip boyumuzun uzayacagini soyledi sizcede kemiklerimize basinc uygulanincami uzariz cvp verrsenz seviniriz.?

 152. tuba aydın dedi ki:

  merhaba benim boyum 3 cm uzadı 25 yaşındayım sizle telefonda görüşömem mümkün mü

 153. Binnur Hüseyinoğlu dedi ki:

  Merhabalar hocam, ben 14 yaşındayım boyum 1.58 cm annem ve babamın Boylarından yararlanarak max. Boyum 1.71 çıktı verdiginiz bilgilere göre . Ancak düzenli olarak süt icmiyorum egzersizde yapmıyordum. Ancak bu sayfayı okuduktan sonra söylediginiz herseyi yapacagim ancak şöyle bir sorum olacak bu yaşıma kadar önemli birsey yapmama rağmen boyum uzadıgina göre büyüme plaklarim açıkça her türlü uzarmiyim? Teşekkürler ?

 154. Cagla Bilge dedi ki:

  Hocam size birsey sormak istiyorum ben simdi 14 yasindayim 12 yasimin bitimine dogru regl oldum . 8. Sinif boyunca boyum 172 171 boylarindaydi. Bu yaz siklikla sirt agrisi basladi. Genellikle bacaklarim ayaklarim agrirdi cunku rasitizme benzer bir hastaligim var(bacaklarimin dizleri ice dogru) Bugun boyumu olctum ve boyum 166 167 cikti . Bu nasil olabilir onu anlamadim . Tum arkadaslarim suan uzarken ben kisaldim bana sacmaladigimi soyleyeceksiniz ama gercekten 5-6 cm kisalmisim. Kemik erimesi olmus olabilir miyim? Ve geri uzama sansim var mi?

 155. Ayse dedi ki:

  Sizin dediğiniz yönteme göre ulasabilecegimin maksimum boyu hesapladim.ve tam o boydayim.17 yaşındayım acaba bundan sonra uzamam gibi bu ihtimal var mi?(bol bol sut ürünleri tuketiyorum)

 156. şafak dedi ki:

  Hocam, öncelikle insanların sorularına sabırla ve büyük bir içtenlikle cevap verdiğiniz için teşekkür etmek istedim. Meslek hayatınızda çok iyi yerlere geleceğinizi tahmin etmek hiç de zor değil… sizin gibi, insanlarımızı sabırla dinleyen ve içtenlikle bilgilerini aktaran hekimlerimizin sayısının artması dileğiyle soruma geçmek istiyorum. 2004 ocak doğumlu olan kızım şu anda 1.76 boyunda… ince uzun ideal bir fiziğe sahip. 2 yıla yakındır voleybol oynuyor ve çok yetenekli olduğunu söylüyor hocaları fakat iyi bir yere gelebilmesi için 1.85-1.90 aralığına ulaşmalı diyorlar. 4 ya da 5 ay önce adet görmeye başladı. Baba 1.83 anne 1.70. Anne tsrafından kuzenleri ve dayısı uzunlar. Tabii ki el filmi çektirmeliyiz okuduğum kadarı ile… ancak bu plaklar kapanmadı ise ki yorumlarınızdan anladığım kadarı ile kapanmamıştır yaş itibari ile. Acaba doktor bu filme bakarak plaklar kapanmadı ise yaklaşık bir boy tahmini yapabilir mi? Ne kadar açıklık olup olmadığına bakarak mı tahmin edilebiliyor ? Beslenme vs… nin ideal şartlarda olduğunu hesap edersek vediğim veriler ve plakların açık olduğu düşünülürse sizce kızımın 1,85 1.90 aralığına ulaşma ihtimali varmıdır? Var ise bu ihtimal oranı kuvvetlimidir? 1.90 üstü hayalmidir? İyi çalışmalar dilerim…

 157. ayşe dedi ki:

  Hocam ben buraya daha önce sorumu gödermiştim fakat suan ben göremiyorum bu soruyu 2 defa görüyosanız kusura bakmayın.Benim boyum 148 18 yasındayım plaklarım kapandı mı bilmiyorum anne ortalama benden 10-15 cm uzun babam da 28-33 cm uzun benden. hastaneden beni endokrin bölümüne yönlendirdiler suan sadece randevu almış bulunmaktayım sizce benim boyumu o bölümden uzatabilirler mi ilaç vesaire ile çünkü ben ergenligede yaşıtlarımdan erken girmiştim hormansal bişey olabilir ya da eğer orası olmazsa ameliyat olma sansım nedir bu boy ameliyatından biraz bahseder misiniz?

 158. şükran dedi ki:

  Hocam merhaba.Ben 15 yaşındayım boyum 1.55 kilom 50 annemin boyu 1.58 babamın boyu 1.73 plates fitness esneme hareketleri gibi egrezsizler yaptıran bi kursa gidiyorum.Boyumun 1.65 olmasını istiyorum. Mümkün olduğunca düzenli besleniyorum.Kemiklerim daha kapanmadı ama doktor kapanmasına az kaldığını söyledi. Yüzmeye de gitsem uzayabilir miyim sizce?şimdiden teşekkür ederim .

 159. Sevilay Kement dedi ki:

  Hocam merhabalar.. Ben 18 yaşındayım kasımın 28’inde 19’uma gireceğim. Kıkırdak kapanması hakkında bilgim yok ama duyduğuma göre eğilme kalkma vs hareketlerde eklemlerden sesler geliyorsa plaklar açık diye duymuştum. Ben 155-160 arası boya sahibim. Minimum 157 maksimum 162 olabileceğime dair bir yazı okumuştum. Sizce bu mümkün mü? Cevaplarsanız çok mutlu olurum şimdiden teşekkürler..

 160. Hadise dedi ki:

  29 yaşındayım 3 dogum yaptim once 158 boyundaydim dogumdan sonra 153 geliyorum boyum çekmiş tekrar uzama Şansım varmı pilates uzatirmi cok takıntı yapıyorum yardım .

 161. Bilinmez dedi ki:

  İyi günler hocam önce özel bi soru sormak istiyorum bayanlarda masturbasyon boy uzamasını engeller mi? Hormanların durduğuna dair bir şey duymuştum bu konuyla ilgili diğer sorum ise gece uykudan uyanıp süt içmenin boy uzamasına artı bi etkisi var mı

 162. Ozan dedi ki:

  Hocam aylardır boy için araştırmalar yapıyorum 18 yaşıma gireli 3 ay oldu suan boyum 1.73 6 yıldır boks yapıyorum küçükken çok ağır kaldırdım suan yaklaşık 1 aydır düzenli olarak haftada 3 gün boks ve fitness yapıyorum aynı zamanda 3 öğün 1 bardak süt içiyorum ve haftada 1 yüzmeyi düşünüyorum onada en kısa zamanda başlayacağım aktardan aldigim bitkisel bir tozu sütun içinde karıştırarak kullanıyorum ürünün adı -ürün adı gizlendi- sizce bu önümüzdeki 1 yıl düzenli olarak süt yüzme ve öbür sporlarımı yaparsam uzama ma yardimci olurmu?

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Eğer büyüme plakların kapalı ise yaptığın spor, beslenme ve aldığın aslında hiçbir faydası olmayan ürün tamamen anlamsız. Eğer büyüme plakların açık ise egzersiz ve doğru beslenme ile uzayabileceğin kadar uzarsın. Yine dışarıdan takviye almana gerek yok.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 163. Nagehan Gürbüz dedi ki:

  Merhabalar benim bir kızım var şuanda 8 yaş 9 aylık (02.04.2008) doğumlu 27 kilo 129.7 boy bazı ergenlik belirtileri gösteriyor koltuk altı tuylenmesi gibi korkuyorum boyu kısa kalacak diye endokrine gidiyoruz kemik yaşı 9 yas 6ay görünüyor ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim anne boy 155 baba boy 1 77

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Çocuk endokrinolojisinin doğru tetkik ve tedaviyi yapacağına inanıyorum. Size uzaktan yardım edebilmem maalesef mümkün değil.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 164. Cem Eren Öznur dedi ki:

  hocam ben yağ oranımı düşürmek istiyorum bunun için kalori açığı oluşturmam lazım..peki gereğinden az kalori almam boyumun uzamasını etkileyecekse kilo verme işini ertelemem gerekir mi? yaşım 16. ilginiz için teşekkür ederim.

  • Dr. İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Evet, ertelemek daha doğru olacaktır. Dengeli ve doğal beslenmek bu süreçte kilo vermenize kalori açığı oluşturmadan yardımcı olabilir.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 165. Arda dedi ki:

  Selamlar abi, yazın için teşekkür ederim. Kafama uzun süredir takılan bir konuydı bu. 16.5 yaşımdayım. 17nin içinde. Boyum 178cm (2yılda 2,5 cm felan uzadı :() kilom şuanda 70, hesaba göre minimum boyum 173,5 maksimum ise 181cm. Vücut geliştirme ve crossfit sport yapıyorum. Bir hastaneye gidip büyüme plağıma baktırabilir miyim? Hangi bölüme gidip ne demem gerekiyor çekiniyorum açıkçası,millet şifa ararken takıntımla insanları meşgul etmeye. Ama çok merak ediyorum

  • Dr. İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Çocuk hastalıkları bölümü yardımcı olacaktır. Rahatlıkla baktırabilirsin.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 166. seçkin kıllı dedi ki:

  hocam elinize sağlık çok iyi yazmışşısnız

 167. Yusuf albayrak dedi ki:

  Merhaba yazınız oldukça güzel ve okunaklı.Sorum şu ben boğaziçi üni moleküler biyoloji ve genetik 2. sınıf öğrencisiyim.Her hangi bir etki ile , büyümesi durmuş epifiz plaklarını gerek hormon gerek başka bir şey ile tekrar büyümeye doğru yönlendiremezmiyiz veya cerrahi müdahaleden kastınız nedir ? çok teşekkür ediyorum

  • Dr. İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Beni gayet iyi anlayacak bir bölümde okuyorsun Yusuf. Durum şöyle olgunlaşmış epifiz plağı hücresi kemik hücresine dönüşür ve geriye doğru döndürmek imkansızdır. Bu sebeple bahsettiğin şekilde bir tedavi yok. Cerrahi ile kemikler genel olarak bir miktar kesilip ayrılarak arasının doğal kemik dokusu ile dolması sağlanıyor. Tabi ki bu kaba tabirle. Operasyon protokollerini ortopedistlerden alabilirsin.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

   • Yusuf albayrak dedi ki:

    peki şunu sorayım izninizle size hocam somatotrophin gereğinden fazla olması akromegali(devlik) oluşturuyor.Miktarı düzenlenerek vucuda uygun somatotrophin verilirse sonuç olumlu olmazmı ?

    Mutlu ve Sağlıklı günlere!

    • Dr. İ. Can Çiftçi dedi ki:

     Olmaz. Devlik sürecine bakarsanız genel olarak çene, el ve diğer periferik organlar büyür. Ayrıca iç organ büyümesi fatal ilerler. Son olarak malign bir odak varsa kısa sürede terminal dönem, metastazlı kanser ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Uzun kemiklerin kapanmış plaklarını somatotropin ile uzatamazsınız.

     Mutlu ve sağlıklı günlere!

 168. Azize dedi ki:

  Hocam siz her şeyi nasılda çözmüşsünüz yazılarınızda harika olmuş bilgilerinizden dolayı teşekkür ederim ayrıca size nobel ödülü vermeleri gerekiyor

 169. Hüsne dedi ki:

  Hocam ben 19 yaşındayım 7-8 ay önce yaptırdığım testlerde epifiz kapağımın kapandığını söylediler ancak ben boyumu uzatmak istiyorum yaptırabileceğim bir tedavi yöntemi yok mu?

 170. Samet dedi ki:

  Merhaba oncelikle hocam gorusleriniz cok iyi cok begendim diger bilimsel paylasimlari okudumda en iyi yorum yapan sizsiniz oncelikle ben 19 yasima yeni girdim sizce boy uzatabilirmiyim bana bu konuda yardim ederseniz cok sevinirim

 171. Beren sezel dedi ki:

  Merhaba ben 17 yaşına girmek üzereyim boyum 155 annem 172 babam 180 boyumdan dolayı mutlu değilim ve eğer büyüme plaklarım kapanmamışsa doktorların büyüme hormonu takviyesi yapıp yapamayacağını merak ediyorum

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Eğer ki boyun büyüme hormonu eksikliğine bağlı değilse hiçbir zaman takviye yapılmaz. Bu konuda ümitli olmayın.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 172. emre dedi ki:

  Merhaba, ben 3 hafta önce 17 yaşıma girdim. Annem 1.70 babam 1.72. Ben 1.78 im amacım 1.85 olmak. Sizce daha ne kadar uzayabilirim? Fitness olarak hangi tip egzersizleri yapmamı öneriyorsunuz?

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Bunların cevaplarının hepsi yazıda ve yorumlarda var Emre. Okumadan öğrenemezsin.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 173. öykü dedi ki:

  merhaba hocam
  ben 14.5 yaşındayım 148 boyum ve boyumu çok dert ediyorum annemin boyu 165 babamın 172 ikizim var onun boyu 157 prematüre bebek olarak doğdum uzama plaklarım kapanmış olabilir mi gidip baktırmaya korkuyorum kapanmış olabilme ihtimaline karşı ? balık yağı içmiştim bir aralar 8 cm uzamıştım tekrar içsem uzarmıyım birde gece yatarken yastıksız düz bir şekilde yatarsak boyumuzun uzayacağını duydum doğru mu ? birde bende gastrid reflü ve anemi var onun için et ürünleri bol tüketiyordum ona rağmen pek fazla uzamadım çinko eksikliğim vardı bunun için zinko hapı kullanıyorum çinko uzamaya etkilimidir ? çok soru sordum 🙂

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba,

   1- Balık yağı direkt uzamaya etki etmez.
   2- Yastıksız yatmanın hiçbir faydası yok.
   3- Çinko eksikliği uzamayı zorlaştırabilir. Eksikliği tamamlamak gerek. Tabi hekim kontrolünde.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 174. Yuri dedi ki:

  Gərçekdəndə supar harika
  Təşşəkur ediyorum

 175. Serdar dedi ki:

  Hocam Yazınız İçin Çok Teşekkür Ederiz. Aynen Dediğiniz Gibi Doktora Gittim. Bileklerimdeki Epifizler Açıkmış. Ancak Parmak Uçlarım Kapanmaya Başlamış. Bana 3 4 cm Atarsın Dedi. Sorum Şudur Hocam Parmak Uçlarımın Kapanması Bileklerimin De Kapanmasının Yakın Olduğunu Mu Gösterir ? Birde Hocam Sizin Tavsiylerine Uysam 3 4 cm Yukarısına Da Çıkabilirmiyim ? Şimdiden Size Çook Teşekkür Ediyorum 🙂

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Tahmin yürütmek zor. Ama en azından güzel bir haber almışsınız.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

Yazıya Yorum Yap

Makale konusu ile ilgili eklemek istediğiniz, sormak istediğiniz veya düzeltmek istediğiniz herhangi bir konuda yorum yapabilirsiniz...

Yorumu Gönder


close more
Dr. Can Çiftçi
close

Ne yapmak istiyorsun?

search