Spor: Vücut Geliştirme Yapan Gençlerin Bilmesi Gerekenler

Genç yaşta vücut geliştirme yapmaya başlayanların dikkat etmesi gerekenleri açıkladık. Ayrıca vücut geliştirme boy kısaltır mı ? sorusuna cevap verdik.

Gelişen iletişim araçları, artan bilinç ve genç yaşta başlayan spora merak ile beraber artık spor salonlarında sık sık vücut geliştirme yapan gençleri görür oldum.

Bu durum gençlerin vücut geliştirme yapması zararlı mı?, vücut geliştirme boy kısaltır mı?, gençler için vücut geliştirme antrenmanı nasıl olmalıdır? gibi soruların gençlerin ve ailelerinin takılmasına neden oluyor.

İşte bu yazımda aklınıza takılan soruları cevaplamaya çalıştım.

Çocuklarda spor seçimi konusunda hazırladığım makalemi okumak için “Çocukluk Çağında Spor : Hangisi Daha Sağlıklı?” yazısına gidebilirsiniz.

Gençler ve vücut geliştirme

Bu yazıda bahsedilen vücut geliştirme sporu müsabaka düzeyinde olmamakla beraber dayanıklılık ve güç egzersizlerini kapsamaktadır. Yapılan ağır ve bilinçsiz vücut geliştirme egzersizleri büyük, küçük bütün bireylerde risk oluşturmaktadır. Hali hazırda mevcut olan bu risk genç ve çocuklarda daha yüksektir.

Ergenlik öncesi , sırası ve sonrasında mutlaka önerilen fiziksel aktivite hakkında birçok spekülasyon bulunmakta.

Bu sorular çoğu zaman ebeveynlerin gençleri spor salonlarından uzak tutması ile sonuçlanmakta. Bu soruları tek tek inceleyelim.

Vücut geliştirme boy uzamasını engeller mi?

Vücut geliştirmenin boy uzaması hususunda meydana getirdiği etkiyi daha doğru bir biçimde irdelemek için öncelikle boy uzamasının mekanizmasını incelememiz gerekir.

Büyüme çağında bulunan çocukların ve gençlerin kemiklerinin ucunda epifiz tabakasında büyüme plakları bulunur . Bu plaklarda bulunan hücreler çoğalarak kemiklerin uzunlamasına büyümesini sağlar ve boy uzar. Birçok insan vücut geliştirmenin epifiz plaklarına zarar verdiğini, buna bağlı olarak büyümenin yavaşladığını ve durduğunu iddia etmekte .

Gerçek ise bu inanıştan oldukça farklı!

Amerikan pediatri derneğinin son çalışmaları gösterdi ki , ağırlık egzersizleri gençlerde boy uzaması ve kalp damar hastalığı riskini değiştirmemekte. Tabi ki bu konuda birkaç ayrım noktası karşımıza çıkıyor.

 • Egzersiz vücut ağırlığı ile yada düşük ağırlıklar ile yapılmalıdır.

Vücut ağırlığı ile yapılan egzersizler epifiz plaklarına (büyüme plakları) normal hayatta vücudun yaptığı baskıdan daha fazla baskı yapmaz. Böylece büyüme plaklarınızı koruyarak gelişiminizi garanti altına alabilirsiniz. Bununla beraber büyüme plaklarında kırık meydana gelse bile büyüme durmayabilir ( Bu hususta araştırmalar devam etmekte. )

Ayrıca yapılan egzersiz  hormon düzeylerini  olumlu yönde etkiler. Bu sebeple genç yaşta yapılan doğru egzersiz boy uzamasını olumlu yönde etkiler.

Büyüme hormonu hakkında ayrıntılı bilgi almak için : Büyüme Hormonu ( GH ) Rehberi

 • Tekniğe özen gösterilmeli ve tekrar sayılarına dikkat edilmelidir.

Yapılan egzersizlerin kemik ve kaslarda meydana getirdiği baskı noktaları oldukça önemlidir. Bu baskı noktalarını doğru alanda tutmak için tekniğe özen gösterilmeli ve eğitmen gözetiminde egzersiz yapılmalı. Yapılan egzersizlerde tekrar sayıları 5’den az 15’den fazla olmamalıdır.

Gençlerin vücut geliştirme yapması zararlı mı?

Dayanıklılık ve güç egzersizlerinin doğru miktarda ve doğru teknikle uygulanmasının çocuk ve gençlerde zararlı değildir.

Yapılan araştırmalarda küçük yaşta egzersiz yapmaya başlayan bireylerde ileri yaşlarda meydana gelebilecek birçok hastalığın sıklığının azaldığı görülmüştür.

Vücut geliştirmeye kaç yaşında başlanmalıdır?

Amerikan pediatri derneği uzmanları dayanıklılık ve güç egzersizlerine başlama yaşının minimum 8-9 olması gerektiğini belirtiyor. Daha erken başlanan güç ve dayanık sporları mental ve fiziksel olarak zararlı olabilir.

Gençler supplement kullanabilir mi?

Birçok supplement doğru zamanda ve dozda kullanıldığında özellikle 15-18 yaş arası profesyonel sporcularda, performansa katkı sağlar. Ayrıca doğru kullanım gençlere zarar vermeyecektir.

Bu konuda birçok supplementi incelediğim supplement kullanmak istiyorum adlı rehberi incelemeniz ayrıntılı bilgi için önemli.

Tabi ki supplement kullanmadan önce doktorunuz ile görüşmeli, ihtiyaçları belirlemeli ve doğru yönde supplement kullanmalısınız.

Ağırlık egzersizlerinin gençler için faydaları

Daha sağlıklı bir vücut için önerilen ağırlık egzersizlerinin birçok faydası bulunmakta. Bunlardan bazılarını inceledim.

Zihinsel gelişim

Yapılan araştırmalarda ağırlık egzersizlerinin gençlerde nörolojik gelişimi desteklediği ve buna bağlı olarak koordinasyon yeteneğinin arttığı görülmüştür.

Psikolojik gelişim

Küçük yaşta spor salonları , açık alan egzersizleri ve diğer tüm sosyal ortamlarda boy gösteren genç ve çocukların iletişim becerisi , paylaşma ve güvenme duygusunun gelişimi hızlanır. Bununla beraber kendine özen göstermeyi öğrenen genç ve çocuklar kendine güven duyar , toplumda başarılı olmaya bir adım daha yaklaşır.

Bütün sporlarda görülen bu psikolojik etki çocuk ve gençlerin gelişimi için oldukça önemlidir.

Vücut kitle indeksi

Küçük yaşta başlanan ağırlık egzersizlerinin ileri yaşlarda meydana gelecek obeziteyi ve buna bağlı olarak oluşacak diyabet, kalp damar ve benzeri hastalıkları engellediği görülmektedir.

Vücut kitle indeksinizi hesaplamak için tıklayın.

Dikkat edilmesi gerekenler

Çocuklarda ve gençlerde egzersiz yaparken dikkat edilmesi gereken birkaç nokta bulunmakta. Bunları gelin beraber inceleyelim.

Ağırlıkları dikkatli kullanın

Daha çok ağırlık daha hızlı gelişim anlamına gelmez. Ağırlıkları kas , eklem ve tendonlarınız hazır olmadan arttırmaya çalışmanız sakatlık riskini arttırır . Bu sebeple yaptığınız egzersizde kullandığınız ağırlığı arttırmadan önce mevcut ağırlık ile nizami olarak 15 tekrar yapabilmelisiniz. Ayrıca ağırlığı mevcut ağırlığın %10’u kadar arttırmalısınız.

Patlayıcı güç egzersizlerinden kaçının

Uzmanlar anlık güç gerektiren ve ” patlayıcı güç egzersizleri ” olarak tabir edilen bu egzersizleri kemik ve kas gelişimi tamamlanmadan önce yapmanızı tavsiye etmiyorlar. Bu tip egzersizler sık sık yaralanmanıza ve gelişiminizin sekteye uğramasına sebep olabilir.

Büyük kas gruplarını güçlendirin

Bir ya da birkaç kas lifine odaklanan izole egzersizler yerine birden çok kas grubunu çalıştıran bileşik egzersizlere önem verin. Böylece yaralanma riskiniz azalır , kas ve kemik gelişiminiz olumlu yönde etkilenir. İzole ve bileşik kas grupları hakkında bir yazımız mevcut : Hangi Egzersiz Tipini Seçmelisiniz ? İzole vs Bileşik

Beslenmenize dikkat edin

Hücre büyümesinin ve çoğalmasının doruk noktasına ulaştığı gençlik ve çocukluk çağlarında beslenmeye daha fazla dikkat edilmesi gerekir. Antrenmanlar sonrasında artan besin ihtiyacı ile katlanan protein, karbonhidrat ve yağ açığını iyi hesaplamalı ve tam olarak karşılamalısınız.

Bu dönemde diyet yapmaktan kaçının ve sağlıklı beslenmeye dikkat edin.

Aşırı antrenman yapmayın

Hızlı bir şekilde gelişimini sürdüren bedeniniz aşırı antrenman sonucunda meydana gelen hasarı karşılamakta zorlanabilir. Bu sebeple asla fazla egzersiz yapmayın. Bu hem gelişiminizi hem de mental performansınızı sekteye uğratır. Egzersizlerinizi 20 ile 60 dakika arasında tutun.

Aşırı antrenman sonucu sporcularda  görülen overtraining sendromu hakkında bir yazım mevcut : Overtraining Rehberi

Aklınıza takılan bir soru mu var ? Yorum olarak belirtin!

Yazıya Yorumlar

Vücut Geliştirme Yapan Gençlerin Bilmesi Gerekenler yazısı için gelen yorumlar ve tartışmalar...

 1. Yusuf dedi ki:

  Merhabalar.ben 25 yasinda cocuklugndan beri sporla ugrasan birisiyim.Suan orta duzeyde bir calisma saatlerim var.Aksam saat 7de baslayip 8.30 civarinda bitecek sekilde bir vucut gelistirme salonuna yazilmayi dusunuyorum.Yalniz benim sirt konusunda buyuk bir psikolojik sorunum var.Arastirmalarima gore bir bozukluk yok ama bana gore var gibi geliyor.Sirt kaslari veya bozukluklar vucut gelistirme sporu ile duzelir mi.Hangi sporu yapmaliyim.Boyum 1.95 kilom ise 95.endomorf bir vucuda sahibim sanirim.Kisa zamanda cevap atarsaniz sevinirim.Tesekkur ederim.

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar Yusuf,

   Sırt bozuklukları geniş bir yelpazede inceleniyor. Senin sorununun ise iki kaynağı olabilir. Bunlardan biri duruş diğeri ise anatomik (yapısal) bozukluklar.

   Durum şöyle, eğer anatomik bir bozukluğa sahipsen (ki bu seçenek için kesinlikle bir doktor kontrolünden geçmelisin) bu sorununu egzersiz ile tamamen düzeltmen maalesef mümkün değil.

   Çünkü bu tip bozukluklar kas, kemik ve eklem yapılarının yanlış ve düzensiz yerleşmesinden, tutulmasından kaynaklı meydana gelmekte.

   Lordoz, kifoz, skolyoz en sık görülen anatomik bozukluklar.

   İkinci seçenek yani duruş bozuklukları ise spor ile tamamen yada tamama yakın bir şekilde düzeltilebilir.

   Örnek olarak öne eğilme şeklinde sık görülen bir duruş bozukluğun var ise sırt ve boyun kaslarını çalıştırman gerekiyor.

   Çalışan kasların büyüyecek ve öne eğik vücudunu normal pozisyona çekecek ve düzelmene katkı sağlayacaktır.

   Spor önerisi konusunda ise sorunu tespit etmeden bir öneride bulunmam zor. Ama fitness ve pilates duruş bozukluklarında sık kullandığımız egzersiz tiplerini içermekte.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 2. Emre Emre dedi ki:

  Merhabalar ben 20 yaşına yeni girdim bacaklar kalın ama gövde,kollar,omuz genişliği falan çok dar özellikle gövde dümdüz ve ince boy 1.75 kilo 56 çok fazla besin tüketirim ancak minyon tipliyim eller ayaklar bilekler ince ve narin özellikle gövde,omuz ve kollarımı geliştirmek istiyorum hem önden hem yandan genişlemek için fitness’a gideceğim birçok arkadaşım kilon olmadan kas yapamazsın diyorlar ancak benim istediğim tam olarak kas değil kemikleri sporlar geliştirmek mümkün mü bu mümkün değilse fazla etli butlu biri değilim malum iri kemikli biride değilim 3 ayda istediğim gibi gözle görülür bir gelişme elde edebilir miyim? teşekkürler

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba Emre,

   Öncelikle spora başlama kararından dolayı seni tebrik ediyorum.

   Sorularına gelecek olursam

   1-Kilon olmadan kas yapabilirsin. Hatta kilonun kas yapım hızı ile yakından uzaktan alakası yok. Tek sorun vücudun zor kilo alan ekzomorf yapıda olabilir. Ama bu kesinlikle seni yıldırmamalı zira ekzomorf vücut tipinin gelişimi yağsız, net ve kaliteli kas kütlesi ile olmakta.

   2-Yapılan araştırmalar ağırlık egzersizlerinin kemik yoğunluğunu arttırdığını göstermekte. Yani kemiklerini güçlendirmek için yapabileceğin en iyi şeylerden biri spor.

   3-Ben dahil hiç kimse sana hedefine ulaşman için gereken süreyi veremez. Ama ben sana şunu verebilirim. Sporu kendin için yap, sağlıklı kalmak dünyada sahip olacağın en güzel şeylerden. Tabi ki geçen süre ile beraber kendini beğenecek ve hedefine yaklaşacaksın. 3 ay içinde çok iyi bir gelişme kat edeceğine eminim.

   Ayrıca spora başlamadan önce hızlı ve doğal vücut geliştirme rehberi adlı yazımı okumanı tavsiye ediyorum.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 3. Sam dedi ki:

  17 yasinda 172 boyunda 73 kiloyum. Kendi agirligimla calisiyorum. Onceden spor salonuna gidiyordum. Simdi gunluk 1.30 saat calisiyorum 300 mekik, 300 sinav 1000 fen fazla arttira arttira ip atliyorum. Sayilarin fazla yada az olmasinin onemi var mi

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Var. Bu konu hakkında geniş bir yazı hazırlıyorum yayınladığımda mail adresine yazı linkini göndereceğim.

 4. eda dedi ki:

  15 yaşında, 170 boyunda, 53.5 kiloyum. Kol kaslarımı güçlendirmek, daha sağlıklı gelişen bir vücuda sahip olmak için spora yazıldım Ve ilk çalışmamı az önce tamamladım. Yaptığım hareketler sırasında kaslarımın çalıştığını hissettim ama spordan sonra eve geldiğimde herhangi bir şey hissetmedim. Yaptığım hareketlerle ilgili soru işareti kafamda oluştu. Aynı zamanda “Gelişimimi engeller mi?” diye düşünmüyor değilim. Hareketlerin bazılarında iki set halinde 13’er kere tekrarlarken bazılarında ise üçer sete çıkıyor. Vücudumun sınırını bilmiyorum ve yaptığım hareketler vücuduma az mı yoksa çok mu geliyor kestiremiyorum. Ramazan ayında olduğumuzdan iftardan yaklaşık olarak bir saat sonra gidiyorum. Beslenme olarak nasıl bir düzen oluşturmalıyım, acaba yeteri düzeyde yiyor muyum bunu da bilmiyorum. Pinpirikli çıktım galiba ama bilgisizliğimden ötürü sanırım. Beni aydınlatırsanız sevinirim, teşekkürler 😀

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba Eda,

   Sorularına sırayla cevap vermeye çalışayım.

   1-Egzersiz sonrası ufak bir rahatlama ile beraber yorgunluk hissedebilirsin, yada daha dinç olabilirsin. Bu biraz egzersizin yapısı ve vücudunun kapasitesi ile ilgili bu duruma takılma.
   2-Aşırı egzersiz yapman ve yanlış düzenlenmiş bir egzersiz programı ile çalışman gelişimine zarar verir. Doğru egzersiz programı ve yeterli yoğunluk aksine gelişimini destekleyecektir. Amerikan pediatri derneği bu konu üzerinde “vücut ağırlığı ile yapılan” egzersizleri öneriyor.
   3-İftardan bir saat spora sonra gitmen sakıncalı. Zira daha yediklerini sindirmemiş oluyorsun. Bu saati biraz daha ileri alabilirsin.
   4-Beslenme olarak kendini kısıtlamadan basit karbonhidrat ve işlenmiş besinleri beslenme düzeninden çıkarman yeterli olacaktır. Yaşın itibari ile kesinlikle diyet yapmanı ve kalori kısıtlamasına gitmeni önermiyorum.

   Vücudunu dinlemen ve tehlikelere karşı tetikte olman aslında en doğrusu. Bundan asla çekinme aklına takılanları bana sık sık sor.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 5. batuhan dedi ki:

  Merhaba. Yasim 16 boyum 1.73 kilom 59. Vucut geliştirmeye başlayali 2 ay oldu nerdeyse. Ama biraz gücsüzüm sanki. Halterde 2.5-2.5 kilo kaldiriyorum 2 ay olduugu halde agirlik arttiramadim. Beslenmemede dikkat ediyorum. Ekzomof vucudum var zor kas.yapiyorum. kisacasi hafif kilo kaldiriyorum ilerde agirlik artirirmiyim?

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba Batuhan,

   güç hususu özellikle ergenlik döneminde sorun edilebiliyor. Gördüğüm kadarıyla bu soru senin de aklına takılmış durumda.

   Şöyle bir açıklama yapmak istiyorum.

   Videolarda izlediğin sporcular, çevrende gördüğün spor yapmayan ama görece sana güçlü yetişkin kişilere bakıp kendini kesinlikle kıyaslama.

   Zira sen daha 3-4 senedir testosteron etkisine girmiş ve kaslarının yeni yeni güçlendiği bir dönemdesin. Sabırlı olup düzenli ve devamlı egzersiz yaptığın sürece istediğin güce ulaşacağını inanıyorum.

   Son olarak gücünü arttıracak bir ipucu verip sana veda edeyim. İzole yani belirli bir kas grubunu hedef alan egzersizler yerine bileşik yani birçok kas grubunu hedef alan egzersizleri daha çok uygula. Bu genel olarak gücünü arttıracak yegane tavsiye.

   Bileşik egzersizler ile ilgili bilgi almak için menüde bulunan arama kutucuğuna “bileşik egzersiz” yazman, araman ve ilk sonuca gitmen yeterli.

   Aklına takılan diğer soruları sormak için forum’u kullanmayı ihmal etme.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 6. mehmet dedi ki:

  Merhaba,
  Ben mehmet.Boyum 177 ve 73 kiloyum. 17 yaşındayım. Fiziksel gelisimim henüz tamamlanmadi sanırım omuzlarim hala cok dar. ve atletik bir yapim yok. Bunun uzerine gecen ay fitness a başladım omuz hareketlerini yaparken arada bir omzumdan kıkırdakların birbirine surtunmesi gibi sesler geliyor. ustelik yuksek agirlikla da değil. sizce bunun nedeni ve ne yapmalıyım? en kısa zamanda cevaplarsaniz cok sevinirim, Teşekkürler.

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba Mehmet, doğru şekilde ısınıyor musun? Isınma sürecine dikkat etmeni öneriyorum. Zira bu tip sesler genelde ısınmanın düzgün yapılmadığı zamanlarda meydana gelir.

 7. Salih Akaslan dedi ki:

  Merhabalar. Ben salih. Boyum 1.60. 68 kiloyum. Fitness salonuna yazılalım bir hafta oldu. Evden fitness salonuna yürüyerek gidiyorum. İkisinin arası yaklaşık 2 km. Oraya vardığımda koşu bandında tempolu koşuyorum. Ardından oradaki aletlerin her birini 10-15 kez çalışıyorum. Fazla ağır kaldırmıyorum. 10-20 kg arasında kaldırıyorum. Ardından hemen havuza gidip 2-3 saat yüzüyorum. Bu proğram bana sıkıntı oluşturur mu? Eksiklerim ve fazlalarım neler?

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba Salih,

   Programın biraz yoğun gibi görünüyor. Öncelikli eksiğin ise bana amacından bahsetmemen. Sen amaçtan bahsetmezsen ben sana amacına göre neyi eksik neyi fazla yaptığını söyleyemem. Ayrıca yaşını bilmiyorum.

   Bu bilgileri verdiğin daha açık ve net bir soru sorarsan sorunu zevkle cevaplarım.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 8. Salih Akaslan dedi ki:

  15 yaşındayım ve amacım boy uzatma ve kilo verme. Biraz da kasları geliştirmek.

 9. Muhammet dedi ki:

  Merhaba 15 yaşındaym 36 kiloyum 1.64 boyum var sizce kilo alıp damı kas yapsam çevremden duyduklarım sen kilo al diyorlar öle kas yap diolar. Fazla yemek yiyorum ama kilo artışı olmuyor bende sizce kas yapsam bir sebeb olurmu.

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba Muhammet, bu yaşta hayalindeki kas kütlesini oluşturman zor zira vücudun şu an buna hazırlıklı değil. Önerim sağlıklı beslenmen ve bol bol spor yapman. Kas kütlesi oluşturmayı bir süre sonra tekrardan düşünmelisin. Zira ağır ağırlık antrenmanları sana zarar verebilir.

   Kendine iyi bakman dileğiyle!

 10. murat dedi ki:

  Merhaba ben 18 yaşındayım boyum 1.75 kilom 68 benim bir programım var bu programda haftada 2 gün fitness ve 2 gün yüzmeye gidiyorum amacım fit bir vücut ve uzun boy ve ayrıca kendime bir beslenme programı uygulamaya basladım evde ise spora gitmediğim zamanlarda 30 şınav ve 30 kerede tavana kadar zıplıyorum bu programın faydası olabilirmi sizce şimdiden teşekkürler.

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Hangi konuda fayda beklediğine bağlı olarak bu sorunun cevabı değişecektir Murat. Ama tüm günleri egzersiz ile değerlendirmen, ağırlık antrenmanı ve yüzme egzersizleri hedefine ulaşma konusunda sana oldukça iyi bir biçimde yardım edecektir.

 11. Furkan dedi ki:

  İyi günler 15 yaşındayım boyum 178 kilom 65 fitness başlasam press hareketleri ve bacak kası haricinde orta tempoda çalışsam boyumun uzamasını engellermi veya ne kadar enegeller arkadaşlarım bi sorun oluşturmıycağını aksine barfix hareketleriyle gelişime katkıda bulunacağını söylüyor kısaca orta tempolu bi fitness boyumun uzamasina engel olurmu şimdiden teşekkürler

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Çocuk hastalıkları uzmanları bu konu hakkında şöyle bir yorumda bulunuyor Furkan:

   “Orta ve düşük şiddetteki fitness egzersizleri çocuk ve gençlerin gelişim ve mental kapasitesini olumlu yönde etkiler” Burada eklenen bir diğer husus ise egzersizlerin vücut ağırlığı ile yapılması gerektiği.

   Yani serbest ağırlıklar yerine şuan vücut ağırlığın ile egzersiz yapman daha uygun olacaktır.

   Ayrıca barfiks egzersizlerinin “özel” olarak boy uzamasına etkisi yok. Egzersizin ne kadar etkisi var ise barfiksin de boy uzamasına o kadar etkisi var.

   Boy uzaması ile ilgili bir yazım mevcut. Araştırırsan bulacaksın. O yazıyı mutlaka okumanı tavsiye ederim.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 12. Ahmet dedi ki:

  Merhaba ben 14 yaşındayım. Her gün sabah akşam Şınav,Mekik Çekerim Ileriki zamanlarda kaslarım büyük mu olur yoksa etki etmezmi?

 13. Bekir dedi ki:

  Merhaba ben 13 yasinda 170cm boyda 63 kilodayim. Fitness’a 2 aydir gidiyorum. Ben spor salonuyla konusup boya zarar vermeden nasil vucut gelistirecegimi sordum. squat ve neck press gibi bana boy uzamama zarar veren hareketlerden uzak tutarak boyumun fitness yapsamda uzayacagini soylediler. Ama ben bir kac farkli sitede 18 yas altindkiler icin boya zararli oldugunu gordum. Yazanlar doktormus. Aklimda soru isaretleri var. Acaba boyum boyle kalirmi lutfen kanitiyla icimi rahatlatacak bisey soyleyin egerki iyce zarar vericekse ben birakip boyumu uzatmak icin ugrasmam gerek. Simdiden tesekurler. Takipteyiim

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba Bekir,

   Egzersiz yapmak boy uzama hızını yavaşlatmaz aksine hızlandırır. Ama mutlaka doğru şekilde egzersiz yapman gerekiyor.

   Bu konuda belirli egzersizlerden sakınmak yerine vücut ağırlığını kullandığın bütün egzersizleri yapabilirsin. Daha yaşın küçük ve ağır ağırlık antrenmanları sana zarar verebilir. Bu konuya kesinlikle dikkat etmelisin.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 14. yaşar dedi ki:

  Merhaba ben 16 yaşındayım boyun 1 62 kilom 50 fitnısa yeni başladım 1 hafta oldu daha ama aklımda bir şüpe var! boğum kısa kalır diye ergenlikte olduğum için büyüme hormonun kasa veriyi diye duydum dogrumu? yanı boyum kısa kalmaz demi?? Bide protein kullansam boyumu etkilermi olumlu yada olumsuz? Bide proteini kullandığında bi sure sonra bıraksam kasların sarkarmı olumsuz etki edermi? Takipteyim

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Yaşar merhaba

   Aşırı egzersiz ve yüksek ağırlıklar boy uzama sistemini etkileyebilir. Ama bu kesin değil. Yinede vücut ağırlığın yada hafif ağırlıklar ile egzersiz yapmaya dikkat et.

   Protein kullanımı konusunda kesinlikle dışarıdan supplemente ihtiyacın olduğunu düşünmüyorum. Düzenli ve sağlıklı beslenerek ihtiyacın olan besin maddelerini karşılayabilirsin. Eğer ileride kilon artar ve yoğun antrenman temposuna girersen whey kullanımını düşünebilirsin.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 15. Kerem dedi ki:

  Merhaba ben kerem 14 yaşındayım kilom 63 boyum 178 ve fitnes a başlamak istiyorum sen ne önerirsin abi

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Ne önereyim abicim,

   1- Kendini çok zorlama. Vücut ağırlığın ile çalış.
   2- Spor salonundaki hocaların sana supplement önerirse kesinlikle kabul etme ve tüketme.
   3- Uykuna çok dikkat et ve güzel dinlen.
   4- Acele etme ve sadece sağlıklı yaşamak için egzersiz yap. Vücudunu belirli bir şekle sokmak için daha çok gençsin.

   Biraz sabırla beraber 18-20 yaşında arkadaşlarından daha sağlıklı ve iyi bir vücuda sahip olacaksın.

   Kendine iyi bak Kerem’ciğim.

 16. kenan dedi ki:

  Merhaba.İlk 14 yaşında vücut geliştirmeye başladım.20 yaşında yani askere gidene kadar her sene 2 ay duzenli devam ettim.askerden geldikten sonrada sıkı olarak 8 ay çalıştım.kaslı ve üçgen bir vücuda sahip oldum fakat fazla kilo alamadıgım için istediğim vucüt ölçulerine de sahip olamadım.şu an yaşım 40 ve bugüne kadarda doktor yüzü görmedim.17 sene ara vermeme rağmen vücudum genede biraz kaslı.tekrar vucuda başlamak istiyorum. kilomda şu anda 80 oldu.daha onceden kilom az olduğu için olamadığım dolgun bi vücuda bu yaştan sonra sahip olabilirmiyim,birde kalp açısından bi sıkıntı yaratırmı?

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Kalp açısında kardiyolog muayenesi şart Kenan. İstediğin vücut konusunda da sabırlı olursan hedefine ulaşabilirsin. Ama bilmen gerekiyor ki gençken yaşadığın hızlı değişim şu anda mümkün olmayabilir.

   • alican güneş dedi ki:

    Merhaba ilk olarak yaşım 17 boyum 1.73 ve kilom 65. 1 yıldır fitness yapıyorum. Kilomdan fazla agırlık hiç yapmadım hafif agırlıklarla sporumu yaptım ve amacım boyumu uzatmak spora gitmeden once de pek hızlı uzamıodum ztn spora giderkende aynı oldu acaba boyumun uzamaması fitnessa gittigim içinmi ? hatta sporu bırakmayı bile düşündüm açıklarsanız sevinirm teşekkürler

    • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

     Bu ilişkiyi anlamak imkansız. Ama bahsettiğiniz yaşlarda yavaş yavaş büyüme plakları kapanır ve uzamamanızın tahminimce en önemli sebebi bu. Yani doğal.

     Mutlu ve sağlıklı günlere!

 17. Tayfun dedi ki:

  S.a ben 21 yasinda 1.73 boyunda 62 kilodayim ayak kol bileleklerim ince spora baslamayi dusunuyorum fakat önce biraz kilo almak istiyorum nasil hizli kilo alabilirim bna bi program onerebilirmisinz thanks

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Tayfun program konusunda yardımcı olamayacağım. Zira çok fazla program isteği alıyorum ve hepsine yetişebilmem mümkün değil.

   Ortalama bir başlangıç programıyla hedefine ulaşabilirsin (başlangıç için).

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 18. Mahmut dedi ki:

  Vücut ağırlığı ile çalışmak gelişimi olumsuz yönde etkilemez dediniz de anlamadım. Ben 58 kiloyum spor salonunda ortalama ne kadar ağırlık kaldırmam gerekir ? bknz : Benchpress.

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Mahmut eğer büyüme çağında bir çocuksan önerilen egzersizler vücut ağırlığı ile yapılması gereken egzersizler oluyor. Örneğin bench press yerine şınav varyasyonları gibi. Yani serbest ağırlık ile yapılan bench press gibi egzersizler önerilmiyor.

 19. Mustafa dedi ki:

  Hocam ben 15 yaşındayım.Kilom 94, boyum 1.74cm.
  Düzenli olarak spor yapıyorum.Vucut ölçümünde 15 kg fazla yağ, 33,5 kg kas, protein,mineral ve 4 kg fazla su çıktı.Buna göre bir program yaptırdım ama çok fitness ve cardio çalışıyorum.Boyumun uzamasını engeller mi???

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Kalori alımını aşırı kısıtlamaz ve hafif egzersizler uygularsan boy uzama hızın yavaşlamayacaktır.

 20. taner dedi ki:

  Merhaba ben Taner 17 yasındayım 1.67 boyum var ve 50 kilodayım fıtnessa yazıldım kilo almak ve boy uzatmak ıstıyorum bana boy uzatmak ve kilo alabilmek ıcın program oonerırmusınız şimdiden yardımınız için teşekkürler.

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Taner selamlar,

   Program konusunda yardımcı olamayacağım zira bu tip talepler çok fazla ve benim ne yazık ki bu taleplere cevap verecek kadar çok vaktim yok.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 21. mertcan dedi ki:

  merhabalar. ekim ayında 17 yaşından gün aldım. yaklaşık 1.76 – 1.77 boylarındayım. 4 aydır fitnessa gidiyorum. bazen kendimi zorluyorum bazen dengeli çalışıyorum. en büyük isteğim boyumun 1.80 i geçmesi yada en kötü ihtimal 1.80 olması. acaba boyum uzarmı ya da sporu bırakmalı mıyım ? boy uzatmak için neler yapmalıyım? yardımcı olursanız çok sevinirim. şimdiden teşekkür ederim.

 22. Yagmur dedi ki:

  Merhaba hocam ben 1998 doğumlu 17yasına 1aydır girdim bayanım boyum 165 kilom 50 büyüme plaklarımın kapanıp kapanmadıgı bilmiyorum ama boyumu asırı takındı etmişim sizce azda olsa sporla falan uzama ihtimalim yokmu

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Büyüme plağının kapanıp kapanmadığını öğrenirsen daha doğru bir cevap alabilirsin bu soruya. Şu an verdiğim cevap doğru olmayacaktır zira.

 23. talha dedi ki:

  Merhaba ben 1.82 yim kilom 85 fitnessa baslayali 6 ay oldu bench press te 60 kiloyla 3 set 10 tekrar yapabiliyorum boyuma etki edermi

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Yaşın önemli burada Talha. Eğer boyunun uzayabileceği bir çağdaysan ağırlıklar fazla gibi görünüyor.

 24. Ali dedi ki:

  Merhaba ben 15 yasındayım boyum 1.80 kilom 66 spor hocası 80 kilo olursan güzel ve hacimli bi vucudun olur dedi .Kaç ayda hacim alır ve dedigi kiloya ulaşırım .

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   15 yaşında bir çocuğa 14 kilo kas kütlesi aldırmayı hedefleyen spor salonu hocana bir şey diyemiyorum. Önerim bu yaşta bedeninin sağlıklı büyümesini hedeflemen ve farklı bir salona gitmen. Zira bu yaşta 14 kilo kas kütlesi alman mümkün gibi görünmüyor. Lütfen ailen ile konuşup farklı bir salona gitmeye çalış.

   Umarım zarar görmezsin Ali.

 25. Alik dedi ki:

  Merhaba, Ben 15 yaşimi tamamladim ama boyum 149 cm 🙁 agirligim 40 kg. Hickimse bana 15 yaş vermez sadece boyum kisa degil ayrica yuzumdede kil yok. biyiklarimda az kil var ama yaşitlarimla deneştirirsek bende az kil var. Beni goren 12-13 yaşimda zanediyor. annem 164 cm babam 169 cm. doktora gitdik TSH hormonum 2,34 cikti ve doktor normal dedi. kemik yaşim 15 yaş cikti. Tiroid bezim normalden kucuk cikti ve bunun icin ilaclar iciyorum Zinconet C ve iodomarin iciyorum. Cinsel organimda yaş itlarimin cinsel organlarindan kucuk. killanma var cinsel organimda ancak oda yine yaşitlarimla deneştirirsek az. ama koltuk altinda kil cok az hic fark etmek bile zor yakindan bakarsaniz biraz var, uzaktan hic gorsenmiyor. genetik olarak babam da oyleymiş 17-18 yaşlarinda birden boy artmasi olmuş. 22 yaşimi tamamladikda en az 170 cm boy istiyorum ulaşabilirmiyim bu boya? birde gec yatiyorum okul yokken saat 2 de falan yatiyorum ama uykusuz kalmiyorum sabah da erken kalkmiyorum. okul varken bazen 12 de uyuyorum. sizce boyum uzar mi? ve ne kadar uzar? killanma olur degil mi? ne olur cevap verin. birde fitnese girmek istiyorum bu boy uzamama engel olur mu? agirlik zaten kaldirmayacam veya 10 kg falan kaldiririm hanteler. siz ne duşunuyorsunuz bu konu hakinda? cevabinizi bekliyorum sorularima, saygilar.

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba ALik, ergenliğe girdin mi? Girdiğini kabul ederek bu cevabı yazıyorum.

   1- Öncelikle hormonal bir problemin olduğunu düşünüyorum. TSH ile beraber testosteron ve diğer hormonlarının düzeylerine baktır.
   2- Eğer hormonal dengeni yerine koyabilirseniz kıllanma ve büyüme yeniden hızlanacaktır.
   3- Kesinlikle geç uyuma. Uyku süresi yeterli olsa bile uyuduğun saatte oldukça önemli.
   4- Ne kadar uzayacağını hormonal düzenin, anne ve babanın boyuna bağlı.
   5- Fitness yapmaya başlarsan vücut ağırlığın ile egzersiz yapmaya özen göster.

   Sorun olursa tekrardan cevaplamaktan mutluluk duyarım Alik geçmiş olsun.

 26. serhat selvan dedi ki:

  Merhaba ben 1.83 boyunda 75 kiloyum ektomorf vücut tipim var 6 aydır fitness yapıyorum su an vücudum toplanmış durumda ve antremanlarda belirli bir düzene girmis durumda supplement kullanmaya başlamak istiyorum önerilerini bekliyorum.

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Hedefiniz nedir? Neden kullanmak istiyorsunuz? Beslenmeniz nasıl? Bu tip soruların cevaplarını netleştirirseniz tekrardan konuşalım.

 27. Mesut dedi ki:

  Öncelikle merhaba adım mesut 15 yaşındayım 50 kiloyum 3 haftadır vücut işiyle uğraşıyorum evde 2 adet dumbell’la çalışıyorum ve şınav mekik çekiyorum şizce yeterlimi bi ipucunuz fitness’a gidicek zamanım yok saygılarımla..

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Fitekran bu konuda ipuçları ile dolu. Göz gezdirmeni ve oluşacak olan sorularını yöneltmen ikimizinde zaman kazanması için daha doğru bir yol olacaktır Mesut.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 28. Burak dedi ki:

  Merhaba
  16 yaşındayım boyum 181 kilom 81.5
  Daha önceki yıllarda düzenli çalışmasamda son 9 aydır düzenli ağırlık antrenmanları yapıyorum gelişimim açık bir şekilde görünüyor fakat aklıma takılan soru boyumu antrenmanlar nasıl etkiler
  Gün geçtikçe ağırlıklarım artıyor bir sitede okuduğum yazida yüksek ağırlıklarla çalışmayın yoksa kikirdaklariniz kapanir diyordu.
  Acaba boyumda durma veya kisalma olurmu hocam hedefim 185-86 civari ayni zamanda bol bol basketbol oynarim boyu dengelemek için
  Beslenme olarak protein-kalsiyum agirlikli besleniyorum yemek seçmem

 29. HAKAN dedi ki:

  Merhaba hocam ben 15 yaşındayım boyum 178 kilom 61 amacım kas yapmak ama kas yaparken boyumu uzatmanın bir yolu yok mu?

 30. Emir dedi ki:

  İyi günler.
  15 yaşında 1.78 boyunda ve 56 kiloyum.Vücut geliştirmek istiyorum.Dinç gözükebilmek için. Kilo almam gerekli mi ? Gerekliyse de nerler yapmam gerek ? Sürekli yiyen ama kilo alamayan biriyim.
  Ne tür bi program önerirsiniz ?

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Zaten egzersiz ile beraber kas kütlesi olarak kilo alacaksınız. Bu sebeple spor öncesi kilo alma gibi bir gereksinim kesinlikle yok.

   Ayrıca yaşınız itibari ile kesinlikle kısıtlı beslenmeye çalışmayın, dengeli-düzenli beslenip iyi bir şekilde egzersiz yaparsanız sorun kalmayacaktır.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 31. enbiya dedi ki:

  Boyum 1.74 fitnese baslamayi dusunuyorum boyumun uzamasi dururmu

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Enbiya yaşın kaç, nasıl egzersiz yapmayı planlıyorsun, hastalığın var mı? gibi birçok faktör var. Bunları bilmeden yorum yapmam çok zor.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 32. Ahmet dedi ki:

  Merhabalar Can bey 20 yasindayim 4 aydir vucut gelistirme sporu yapiyorum.boyum 1.72 4 ayda 55 kilodan 65 kiloya yukseldim beslenmeme elimden geldigince dikkat ediyorum.ancak kilo almam durdu eksemorf mu nedir o vucut tipine sahibim galiba programimi da degistirdim ama kilo artisinda degisiklik olmadi yine kilolari artirmaya yonelik bi program uyguladim ama oda etkilemedi su an 5. Ayimdayim ve hala 65 kilodayim sizce ne yapmam gerekiyor

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba Ahmet, öncelikle egzersiz temponu mutlaka gözden geçir. Ayrıca beslenme ve dinlenme düzenini tekrardan irdele.

   Sorunun beslenme, dinlenme ve egzersiz üçlüsünden birinde olduğunu düşünüyorum. Zira tıbbi bir problemin olsaydı ilk 4 ay 10 kiloya kadar kilo alamazdın.

   Eğer egzersiz, beslenme ve dinlenme temponu gözden geçirirken zorluk yaşarsan forum.fitekran.com ‘a yazabilirsin.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 33. Mustafa dedi ki:

  Merhaba. Ben 15 yasindayim. Boyum 168 ve kilom 57 ben 2 hafta once agirlik kaldirmaya basladim. Bu benim boyuma etki edermi. En fazla 20 kilo ile calisiorum. Bu durumda boy gelisimim dururmu

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba Mustafa, boyunu etkileyip etkilemeyeceği hususnda kimse sana garanti veremez. Çünkü vücut yapın, egzersiz tekniğin ve diğer birçok faktör boyunu etkileyebilir. Ama tavsiye edilen senin yaşındaki bireylerin vücut ağırlığı ile egzersiz yapması.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 34. Barış dedi ki:

  Abi ben bu sene Ağustos’ta 15 olcam kilom 52 boyum 1.63 kısa ve zayıfım sanırım kas yapmak istiyorum baklava göğüs kol bacak her türlü gelişmek istiyorum dizimde osgood schlatter hastalığı var tendonların ağrıması demek yani doktor bu durum büyüdüğünü gösterir dedi kas yaparsam sorun olurmu kol kası için kaç kilo öneriyorsun

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Vücut ağırlığın ile egzersiz yapman herhangi bir sorun oluşturmayacaktır. Küçük yaşta serbest ağırlıklar eklem, kas ve tendonlarına zarar verebilir.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 35. can dedi ki:

  Merhabalar ben 16 yasinda 181 71 kg yim bodyi 2 yildir yapiyorum supplamentler konusunda yardimci olursaniz veya yaziniz varsa oneririseniz sevinirim ( beslenmem toplam 800 1000gr arasi tavyk gogusu 6 10 arasi yumurta 120 gr bulugr makarna vs. )

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Supplement besin desteği anlamına geliyor Can. Eğer diyetinle tamamlayamadığın bir besin maddesi yada üst düzey performans ihtiyacında kullanılır.

   Bu sebeple özellikle bu yaşta supplement yerine düzenli beslenmeni tavsiye ediyorum. Özellikle spora yeni başlamış bir genç olarak iyi beslenme gelişimin ve performansın için gayet yeterli olacaktır.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 36. Tolga dedi ki:

  Merhaba ben 16 yaşındayım 1.65 boyum
  50 kg fitnes başlarsam büyüme gelişmeme engel olurmu

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Doğru bir şekilde egzersiz yapman büyüme ve gelişmene engel olmaz. Bu sebeple lütfen doğru egzersiz yapmaya ve serbest ağırlıklar yerine vücut ağırlığını kullanmanı öneriyorum.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 37. Faruk Kızılcık dedi ki:

  Merhabalar. 16 yaşındayim 174 e 72 bir vücudum var. Iki buçuk aydır fitness yapıyorum. Toz yada ilaç kullanmıyorum. Ama omuzlarımda kollarımda mukemmel gelişmeler oldu. 79 dan 72 kiloya düştüm. Şaşılacak bir durum vucudumdaki değişim. Bench pressi 35 kiloda yapan biriyim. Kac günde bir gitmeliyim ?
  Vücuttaki bu değişim nasil bu kadar hızlı olabildi ?

  Hayirli geceler…

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Egzersiz sıklığı tamamen kişiye özel olarak değişen bir durum. Bu sebeple yorum yapamayacağım Faruk.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 38. emre dedi ki:

  MERHABA. 16 yaşındayım boyum 181 kilom 68 yaklaşık 5 aydır vucut geliştirme yapıyorum bu yaptıgım spor benim omuzlarımın kemiksel yapılarının gelişmesine engel olur mu

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Yaptığın egzersizde doğru tekniği, hareketi ve baskıyı kullanmıyorsan sadece omuzlarına değil bütün kas, kemik ve eklemlerine zarar verebilirsin. Bu sebeple kesinlikle bir profesyonel ile çalışmalısın.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 39. Burkay dedi ki:

  Merhaba 16 yaşındayım boyum 186 ve 84 kiloyum.10 yaşımdan beri taekwondo ile ilgileniyorum ancak 1 senedir hiçbir sporla uğraşmıyorum taekwondo yu da bıraktım.Vicudumun kötü görüntüsünden çok şikayetçiyim ve senelerdir babama yalvarıyorum ancak çevresindeki fitness yapanlara bakarak kalp damarlarının genişlemesiyle zarar görebileceğimden korkarak salona yazılmama izin vermiyor.Lütfen babamı sabit fikrinden kurtarabilecek bir kaç öneri verin

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Babanıza egzersiz yapan herkesin kalbinin büyük olduğunu ve bu büyümenin tamamen doğal olduğunu söyleyebilir imkan dahilinde bu konuyu bir hekimle konuşabilirsiniz.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 40. Kerem dedi ki:

  İyi günler ben 15yaşındayım 176cm 70 kg yim nerdeyse 2 aydır spor yapıyorum yaptığım sporda oldukça gelişim gördüm ama artık yapmak istemiyorum çünki kime sorsam herkes boyun uzamaz diyor bende bu yüzden korkuyorum gerçekten boyum uzamaz mı ben devam ediyim mi günlük olarak dambıl şınav mekik çekiyorum.

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Doğru egzersiz yapman önemli. Bu sebeple mutlaka bir profesyonelden yardım almanızı öneriyorum.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 41. Azra dedi ki:

  İyi gunler ben 15 yasinda 165 boyunda 44 kiloyum zayif oldugumu dusunuyorum ama duzensiz de kilo almak istemiyorum fitnesse basliyip protein agirlikli beslensem sizce yasima ve kiloma gore fitness tercih edermisiniz yoksa gitmemeli miyim ? 🙂

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Fitness tercih edilebilir ama genç yaşta serbest ağırlıklar yerine vücut ağırlığı ile çalışmak en doğrusu olacaktır.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 42. Enes Güleç dedi ki:

  Merhaba, Ben 17 yaşımdayım boyum 1.73 71 kiloyum. İdeal kilomun 65 civarı olduğunu düşünüyorum. Tahmini yağ oranım %25. Ben vücut geliştirme yapıyorum fakat boyumun 1.80e varmasını istiyorum. Beslenme konusunda gayet başarılıyım. Fakat korkum ağırlıklar. 5-7,5-10 Kilolarinda dumbbell’lar ile çalışmaktayım. Elimden geldiğince kol omuz gibi hareketleri oturarak yapıyorum fakat bel ve bacak hareketleri sıkıntı olacak diye korkuyorum. Sizden istediğim acaba dumbbell kullanmadan bacaklar ve belde aynı gelişimi sağlayabilir miyim? Ve bu ağırlıklar boy uzamasına engel midir kiloma göre? Dediğim gibi, 5-7,5-10 kilolarıyla çalışmaktayım. Cevaplarsanız memnun olurum.

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Oturarak egzersiz yapmak boy hususunda size bir artı sağlamıyor maalesef. Bu sebeple daha önceden de açıkladığım üzere eğer boy konusunda şüpheleriniz varsa vücut ağırlığı ile egzersiz yapmak en doğrusu.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 43. Eren gazi dedi ki:

  Meraba 15 mart 2000 dogumluyum 170 boyum ve 60 i bi turlu gecmeyen 59 kilom var spor hocalarina fazla guvenmiyorum bu isin her iki yonden uzmani yani siz daha guvenilir olacaginizi dusunuyorum bi turlu kilo alamyiyorum voleybol ve badminton oynuyorum elimde gainer cretain protegin tozu var bide yogun bakimdaki hastalara verilen tibbi amacli beslenme urunu sizce bunlar icin coo mu kucuk yasim bobreklerime zarar veririmi cok su tuketmwye calisiyorum ???? Tskler

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Bu yaşta bu kiloda böyle besin desteklerine hiç mi hiç ihtiyacın yok Eren. Doğru beslenmeye dikkat etmen yeterli. Kullanmanı tavsiye etmiyorum dolayısıyla.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 44. Şeyma dedi ki:

  Merhaba ben seyma 16 yasimdan gun aliyorum,boyum 1.60 cm kilom 52. ben boyumu çok takıyorum çünkü suan lisedeyim ve boyum 1.60cm ortaokulda da 1.60 cm idi.yani boyum bi türlü uzamiyo boyumu nasıl uzatırim bu birincisi
  İkincisi ben vücut geliştirip kas yapmak istiyorum bunun için spor salonuna yazıldım bu salonda pilates zumba fitness vb.sporlar var eğer bunları yaparsam boyum daha da Kısalir mi bir de benim amacım kilo vermek değil kas yapmak çünkü çok kilom yok zaten pilatesi de genelde yetişkinler kilo vermek için yapıyor ben yapsam yasima uygun olmaz diye düşünüyorum bir de uzman olarak sizin fikriniz almak isterim bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim teşekkürler

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar Şeyma, boy konusunda büyük değişimler bekleme olay genetik ve yaşam tarzında bitiyor. Boy uzaması ile ilgili yazımda zaten yapabileceklerini paylaştım. Onun harici direk garantili boy uzatabileceğin bir yöntem yok.

   Egzersiz olarak vücut ağırlığın ile yapacağın fitness ve pilates oldukça faydalı olacaktır.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 45. Bilal dedi ki:

  Ben 17,5 yaşımdayım ve 175 boyundayım daha boyum uzar mı? Ve şu anda vücut ağırlığım ile çalışmaktayım (kalistenik yapıyorum).
  İleride patlayıcı güç hareketleri yapmam gerekecek. Yaralanmadığım veya sakatlanmadığım sürece sıkıntı olur mu? Yoksa sadece yapmam boy gelişimimi engeller mi?
  Ayrıca kendime boy uzaması için diyet hazırladım. Boy uzamasında etken rol oynayan mineral, vitamin ve besinleri alacağım şekilde ayarladım. Streching (grow taller diye geçer ve enklemleri esnetmeye yarar) egzersizleri yapıp iyi ve düzenli uyku ile yılda 5 cm boy uzatmam mümkün müdür?

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Bilal öncelikle eğer büyüme plakların kapandıysa boyunu hiçbir yöntem uzatamaz. Eklem aralığını esnetmen ise geçici süreyle birkaç cm uzama sağlasada baskı ile beraber boyun eski haline dönecektir.

   Patlayıcı egzersizleri yüksek kilolar ile yaparsan büyüme plaklarına zarar verip boy uzama miktarını azaltabilirsin bu sebeple patlayıcı tipteki egzersizlere dikkat etmelisin.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

  • Ağırlık? dedi ki:

   Öncelikle cevapladığınız için teşekkürler. Ağırlık derken ne kastettiniz bilmiyorum. Vücut ağırlığmla çalışıyorum. Zıplama hareketi de bir patlayıcı hareket diye biliyorum. Bu yüzden muscle up, jumping squat gibi egzersizler sorun olmayacaktır muhtemelen tahminimce. Yoksa basketbol oynayanlar da zarar görürdü boy konusunda. Belkide görüyorlardır, bilemeyiz. Ağırlık derken vücut ağırlığımı kastediyorsanız o zaten azalacak zayıflayınca. Ağırlıklı kalisteniğe geçmek gibi bir niyetim de yok. Dediğim gibi ağırlıksız çalışıyorum. En yakın zamanda hastaneye endokrinoloji bölümüne uğrayıp gerekli işlemleri yaptıracağım. Eğer büyüme plaklarım kapanmadı ise hazırladığım programı uygulayarak sporun da katkısı ile boy uzamamı hızlandırmak ve uzayabileceğim maximum boya ulaşmak niyetindeyim. İşte program:

   #Tam B. Ekmek: 100 gr ~ 256 kcal
   #Tavuk Göğsü: 150gr ~ 180 kcal
   #Yumurta: 200gr (4 adet) ~ 308 kcal
   # – Süt (tam yağlı doğal): 700ml ~ 400 kcal
   #Beyaz Peynir Köy peyniri: 80gr ~ 176 kcal (markalı)
   #Çekirdek: 30gr ~ 175 kcal

   ALINAN BESİNLER:
   √Protein: 121 gr

   √Kalsiyum: 1200++ mg
   ×Çinko: 8 mg + sebzeler
   √Fosfor: 1105 mg
   √Magnezyum: 370 mg
   ×Potasyum: 1825 mg + Domates Salatalık + kırmızı lahana + sivri biber + maydanoz + muz + meyve ve sebze + salatalık
   √Sodyum: 2++ mg
   ×Demir: 5,39+ mg

   √A: 1,++ mg
   √D: 376 UI + güneş
   √C: maydanoz + sivri biber + domates + kırmızı lahana + meyve ve sebzeler
   √B1: 1,32 mg
   √B2: 1,78 mg
   √B3: 15,7 mg
   √B6: 1,8 mg
   √B12: 2+ mcg

   Önemli önemsiz tüm mineral ve vitaminleri yeterli miktarda alabileceğim şekilde ayarladım. Demir mineralinin eksik olduğu bariz ortada. Fakat belki ben listede olan bazı yiyeceklerin sahip olduğu demir miktarı hakkında eksik veya hatalı bilgiye sahip olabilirim.

   SORULARIM:
   ->> Bu diyet ve düzenli uyku ve de spor ile iyi sonuç alabilir miyim?
   Yani faydalı olur mu?

   ->> Ağırlıksız yaptığım patlayıcı egzersizler büyüme plaklarına zarar verir mi?

   ->> planche gibi zor, küçük azaların tüm vücudu taşıdığı egzersizler büyüme plaklarına zarar verir mi?

   ->> Yaşıtlarımın ve diğer insanlaın boyları hep bilindiği gibi erkenden bayağı uzadı fakat ben her sene dengeli ve yavaş şekilde büyüdüm. Şu son 2 yılda uyku ve beslenmeme pek dikkat etmedim. Özellikle uykuma hiç dikkat etmedim diyebiliriz. Ve o iki sene içinde sadece 5 cm uzadım. Çogunlukla insanlar 15 – 17 yaş arasında hızlı uzarlar. Ben ise aksine diğer senelere göre yavaş uzadım. Bunun sebebi bu bahsettiğim düzensizliklerden mi kaynaklamıştır. Yoksa normal veya genetik midir?

   ->> Bahsettiğim son iki sene içinde uzayamadığım boy miktarını plaklarım açık ise şu andan itibaren bu diyet ve ayarında spor ile uzamam mümkün müdür?

   ->> Size 1 sene önce çekilmiş bir bacak röntgenimi gönderiyorum bakıp büyüme plaklarımın kapalı olup olmadığını bilginiz çerevesinde söyleyebilir misiniz? İşte fotoğraf: http://i.hizliresim.com/X4JB7O.jpg

   Biliyorum çok fazla yazı yazdım. fakat bu soruları cevaplamanız benim için gerçekten çok önemli. Cevaplayıp beni aydınlatırsanız çok çok memnun olurum. [:)]

 46. Batu dedi ki:

  Merhaba,Ben 15 yasindayim 1.75 boy ve 51 kiloyum.Fitnessa baslamayi dusunuyorum ama aklimda birkac soru var fitnessa basladigimda gozle gorulur derecede kas kutlesi kazanarak kilomu arttirabilirmiyim? Olursa bunlari ne kadar surdde yaparim?

  Tesekkurler

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Heyecanını anlıyorum ama süre konusunda hiçbir fikrim yok. Olması da mümkün değil. Doğru beslenmeye ve egzersiz yapmaya dikkat edersen olumlu sonuçlar alacağını bilmen yeterli.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 47. Serhan Tarık Ünsal dedi ki:

  16 yaşındayım 1.80 boyum ve 75 kg kilom var kendimi bildim bileli sporun içindeyim son 2 senedirde vücut geliştirme yapıyordum 1 sene içinde gözle görülür bir kilo artışım oldu hiçbir yardım almadım, arkadaşlardan duyduğum programlarla arada spor salonunda arada evde sık sık çalıştım. Ama aklıma takılan şu daha fazla kilo almalımıyım yoksa diyetmi önerirsiniz bana uygun bir programınız varsa benimle paylaşırmısınız ? Birde acaba protein tozu vb takviyeler kullansammı ? Şimdiden teşekkür ederim

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   1-Kas olarak kilo almaya devam edebilirsin.
   2-Whey kullanmana gerek yok.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 48. Şükrü Can dedi ki:

  Merhaba, 2000 dogumluyum 183 boyum ve 73 kiloyum fitnesse başlıyalı 2 hafta oluyor bunun yanında voleybol ve basketbol oynuyorum kulüp olarak arkadaşlarım arasında fitness seni hantallaştirir ziplayamazsın diyorlar boyunun uzamasini durur gibi cümlelerde buna dair çalıştığım program kilomu gecmeyecek şekilde ve her antremanimda bacakta çalışıyorum vücudumun üstünun genislemesi zıplayıp smaç vurmamı ( voleybol) engeller mi beni hantallaştirir mı?

 49. Serkan inci dedi ki:

  23 yasindayim kilom 65 ve boyum 1.77 . Bu yastan sonra boy uzamasi olur mu ? Ayrica vucudumun gelismesi icin hangi sporu onerirsiniz ? 19 yasimdan beri sol kurek kemigimin altinda yani gogus kafesinin arka tarafinda bir tutukluluk hissediyorum genelde ustune yatinca hissediyorum ama hareketletini kisitlayan herhangi bir durum yok bunun nedeni ne olabilir ? Tesekkurler ..

 50. Rauf Musayev dedi ki:

  Oncelikle merhaba Azerbaycanda yasiyorum yasim 15 boyum 1.78 kilom 64.Ben yaklasik 3 aydir vucut gelistirmeye basladim .Sorum: agirlikla calisirsam bunun boyuma bir zarari olurmu?. yorqun oldugum zamanlarda gozumun onu kip kirmizi oluyor kendimi sanki yere dusecekmis gibi hiss ediyorum 5 saniyeye falan geciyor ama bunun neden oldugunu sora bilirmiyim? tesekkurler

 51. Muhammed dedi ki:

  Merhaba Hocam

  Öncelikle bu sayfada aradığım tüm bilgileri buldum diyebilirim.

  Sigara alkol yabancı madde kullandım ( esra.) ve artık kullanmıyorum.

  Son 4 yıldır istanbulda yaşıyorum.

  Daha önce 26 yıl Van ilinde ikamet ettim.

  1,75 boy 65 kiloyum zayıf bir yapım var .kollar ince gövde kafes kısmı da dar

  Uzun süre bilgisayar başında hareketsiz bir iş yerinde çalışıyorum.Amatör futbol oynadım.Ama artık yürüdüğümde bile yoruluyorum.Ağırlık kalırdığım zaman baş dönmesi oluyor.Geçen yıl ağır depresyon tanısı konuldu ve çeşitli ilaçlar verildi ilaçları kullanmıyorum ve iyiyim .)
  Spora başlamak istiyorum herhangi bir sakıncası varmıdır sağlık açısından ayrıca bir eğitmen ile çalışmalımıyım uzaktan eğitim veren fitness eğitmenleri ile

  Şimdiden çok teşekkür ederim

  Saygılar

 52. talip dedi ki:

  Merhaba Doktor Bey, boyum 1.90 kilom 90 cabuk kilo alip veren biriyim gecen sene 70kilo idim sporu birakinca kilo aliyorum sorun bu degil kilolu iken vucut yaparsak basketbola geri basladigimda kilo vermemi yavaslatirmi

 53. Sude dedi ki:

  Ben 17 yasinda bi kizim . Boyum 65 kilom 60 ve olabildigince kas oranin yok cok yumusak bi vucudum var . Omuzlarim dar .Ne yapmaliyim yuzme kursu ya da spor salonuna git.eyi dusunuyorum siz ne tavsiye edersiniz . Birde bi kac gundur 7. Kata kadar merdivenle cikip iniyorum gelip biraz basen eritme hareketi yapiyorum .lutfen yardim edin .

 54. Arda Uyanık dedi ki:

  Hocam merhabalar 🙂 ben 15 yaşındayım 172 cm boy ve 49 kilo civarındayım. Kilo almak bir sıkıntı benim için spora başlamayı düşünüyorum haliyle baya bir zayıfım ve ağırlık konusunda biraz hafifim ne yapmalıyım?

 55. muhammed burak dedi ki:

  ben 3 ay sonra 15 yaşına geleceğim
  boyum 1.63 cm kilom 53 kg
  haftada 3 defa kickboksa gidiyorum ve her gidişimde en az 2 saat zorlu bir antremandan geçiyorum. antremandan sonraki gündüzleri yatağımdan kalktığımda omzum ve kolum uyuşuyor

  sizce bu iyi mi kötü mü

 56. Bahadır Gündoğdu dedi ki:

  Merhabalar hocam. Ben bu yıl liseden mezun oldum çok şükür. Yaş 18. Üniversiteye yerleşemedik ama ne yazık ki. Neyse, ben bu yıl tekrar hazırlanacam sınava fakat 3-4 yıldır benim vücut geliştirmeye büyükk ilgim var. Var ama spor salonuna okuldan vs. bi türlü gidip yazılamadım. Bu yıl okul yok. Sabah ders çalışsam akşam spora gitsem. Sağlıklı olur mu? Ders çalışmamı etkiler mi? Bunları merak ediyorum. Yardımcı olur musunuz? 1 yıl daha mı beklesem yoksa? Cevabınız için şimdiden çok teşekkür ediyorum. 🙂

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Egzersiz mental kapasiteni ve motivasyonunu arttırır. Bu sebeple ders temposu ile beraber götürebilirsiniz. Sınav için şimdiden başarılar diliyorum.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 57. Ahmet soylu dedi ki:

  Protein vb toz kullanan birinin çocuğu olurmu

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Eğer başka bir problem yoksa tabi ki olur.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 58. Oğuzhan Bolat dedi ki:

  Hocam Merhaba. Yaşım 16 boy 187 kilom 70. Malesef ki yaşadığım şehirde fıtnes veya herhangi sporla ilgili bir salon yok. Ben de yaz tatilinde Adana ya gidebılme imkanım var. Yaklaşık 2-3 ay orda kalıp fıtnes e gitmek istiyorum. Sizce bu zaman da bi gelişim olur mu vücudum da? Cevap veririrseniz sevinirim.

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Evet, tabi ki gelişim olur. Ama önemli olan sağlıklı egzersiz alışkanlığı edinebilmen ve sürekli devam ettirmen. Bunun için bir spor salonuna ihtiyacın yok Oğuzhan. Her yerde egzersiz yapabilirsin.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 59. Ömer Said dedi ki:

  Hocam body e basladim boyum 1.78 kilom 64 supplement kullaniyorum protein tozu sadece spora gittigim gunler aliyorum acaba bi sıkıntisi olurmu bu tür tozlarin amino asitte almistim cevabiniz icin tesekkur ederim

 60. ligia dedi ki:

  Hocam merhabalar. sayfanız çok başarılı ve faydalı tebrik ederim. 19 yaşındayım, bayanım. boyumun uzaması için önerebileceğiniz evde veya açık havada yapılabilecek egzersizler hangileridir? “ip atlamak boy uzatır” diyorlar. bu söz doğru mudur? epifizlere zarar verir mi? şimdiden teşekkürler. başarılarınızın devamını dilerim.

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   İp atlamak direkt boy uzatmaz. Sadece diğer egzersizler gibi sürece yardım eder.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 61. hasan dedi ki:

  hocam merhaba
  ben 174 cm boyunda 97 kilo olarak spora başladım 40 gün geçti ve 7 kilo kadar verdim haftada 3 gün salona gidiyorum ve 20 dk koşu 20 dk bisiklet ve yaklaşık 1.5 saat ağırlık çalışıyorum antrenmandan sonra dinlenirken çarpıntı oluyo son 2 idmandır. Kardioloji uzmanı kalbime efor eko ekg uyguladı bişeyin yok dedi strese bağlı olabilir dedi acaba hızlı kilo mu veriyofum haftada max 1.5 kilo verdim yoksa ağır idman mı yapıyorum antrenman ağırlıklarım dumbell için 10 kg bench de 40 – 50 kg arası değişiyor sizce kalbimi çok mu zorluyorum, kardio sonrası ağırlık idmanı süremi mi azaltmalıyım şimdiden teşekürler.

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba,

   1- Antrenman sürecindeki tansiyonunuza mutlaka baktırın. Özellikle çarpıntı sırasında.
   2- Nefesinizi tutmayın. Bu çok önemli.
   3- Çarpıntı anındaki EKG çok değerli. Eğer uzun sürüyorsa anında EKG çektirmek net bir veri verecektir.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 62. Utku savas dedi ki:

  Hocam ben 4aydir fitness yapiyordum yasim 15. 2aydir fazla agirli girmeye calismistim bir ara kuyruk sokumumu sakatlamistim ama gecti belimde sirtimda ara sira antremanlardan sonra agrilae oluyo. Eklemlerime zarar vermis olabilirim sizce napayim doktora gideyimmi?

Yazıya Yorum Yap

Makale konusu ile ilgili eklemek istediğiniz, sormak istediğiniz veya düzeltmek istediğiniz herhangi bir konuda yorum yapabilirsiniz...

Yorumu Gönder


close more
Dr. Can Çiftçi
close

Ne yapmak istiyorsun?

search