Diyet: Protein Kalitesi Neden Önemli?

Protein kalitesi, en az alınan protein miktarı kadar önemli bir faktör. Bu sebeple kaliteli proteinleri doğru seçmeli ve tüketmelisiniz.

Beslenme düzenini oluştururken birçok insan sadece protein miktarını değerlendiriyor. Ama unutulan bir şey var: Protein kalitesi.

Protein kalitesi aslında tükettiğiniz besinlerin içerisinde bulunan proteinden ne kadar faydalanacağınızı gösteren yegane şey. Bu sebeple en az protein tüketim miktarı kadar önemli.

Hatta birçok insanın diyette yeterli protein alımı yapmasına rağmen yeterli fayda alamamasının sebebi tam olarak bu.

Bu yazıda besinlerin protein kalitesinden, aminoasit profillerine kadar birçok değerlendirme kriterini öğrenecek ve protein seçiminde daha doğru hareket edebileceksiniz.

Hazırsanız başlıyoruz!

Protein sadece “protein” değildir

Protein aslında tam olarak anlaşılamamış bir makro besin. Zira insanlar çoğu zaman tükettikleri besinin protein açısından özelliğini sadece miktar olarak değerlendiriyor. Aslında miktardan çok daha önemli bir şey var! Aminoasit içeriği.

Öncelikle proteinleri daha iyi incelemekte fayda var. İnceleme bittiğinde beni daha iyi anlıyor olacaksınız.

Proteinler toplamda yirmi farklı aminoasitten oluşurlar. Bu aminoasitler bir araya gelerek ve farklı şekillerde dizilerek farklı protein yapılarını oluşturabilirler. Buradan anlayacağınız üzere aslında miktarına baktığınız ve gerçekten önemli olarak değerlendirdiğiniz proteinler sadece birer aminoasit havuzu.

İşte bu proteinler sindirilerek (yani oluşma mekanizmasının tersi yönde giderek) aminoasitlere dönüştürülür. Salınan aminoasitler ise hücre düzeyinde -çoğu zaman- yapım reaksiyonlarında kullanılmak üzere taşınır. İşte tam olarak burada bir ayrıntı göze çarpıyor.

Aslında bu ayrıntıdan birçok yazımda bahsettim ama yeri gelmişken atlamak olmaz.

Bedeniniz bazı aminoasitleri üretme kapasitesine sahip. Bazı aminoasitleri ise dışarıdan almak zorunda. Dışarıdan alması gereken, vücut içinde üretilemeyen aminoasitlere esansiyel aminoasit adı veriliyor.

Bahsettiğim bu yirmi aminoasidin dokuz tanesi esansiyel aminoasit grubunda.

Bazı aminoasitler ise ciddi ihtiyaçlarda -yanık gibi- esansiyel hale gelebiliyor. Buna koşullu esansiyel aminoasitler diyoruz.

Yani aminoasitlerden bazıları ihtiyaç halinde dışarıdan bağımsız olarak üretilirken bazılarını tedarik etmek için beslenmek zorundasınız. Bu durum aminoasit ihtiyacı için en önemli ayrıntıyı oluşturuyor.

Peki önem sırası oluşturmak isteseniz hangi grubu ön sıraya alırdınız? Cevabınız esansiyel aminoasitler olmalı. Zira esansiyel olmayan aminoasitleri ihtiyaç halinde üretebiliyorsunuz.

Bu cevapla beraber protein kalitesine giriş yapmış bulunuyoruz. Zira protein kaliteside tam olarak besinin içerdiği aminoasitler ile ilgili. Esansiyel aminoasitleri daha fazla içeren protein kaynakları her zaman daha kaliteli olacaktır. Çünkü gerçek bir ihtiyacı karşılıyorlar.

Protein kalitesi ile ilgili güzel kavram olan “tam proteinleri” açıklamak istiyorum. Kendisi tüm esansiyel aminoasitleri içeren protein kaynaklarını ifade etmek için kullanılmakta.

Sonuç olarak başlıkta da belirttiğim gibi protein sadece “protein” değildir. İçeriğindeki aminoasitler protein miktarından daha önemli ve alınacak faydanın ana belirleyici faktörüdür. Bu sebeple protein miktarı ile beraber proteinin aminoasit profilini de incelemek gerekir.

Protein kalitesi ve diyet düzeni

Protein kalitesinin beslenme düzeninde oldukça önemli bir parametre olduğunu görüyorsunuz. Peki kaliteli proteini bulmak ve diyetinize eklemek konusunda ne yapmalısınız? Gelin inceleyelim.

Kaliteli protein kaynağını seçmek

Öncelikle iki ana protein kaynağını kalite açısından değerlendirmemiz gerekiyor. Hayvansal ve bitkisel proteinler.

Burada önemli olan nokta tükettiğiniz protein kaynağının bedeninize ne kadar benzediği ile alakalı. Şöyle ki, hayvanlar insanlara benzer hücre yapıları ile beraber benzer aminoasit ihtiyaçlarına sahiptirler.

Bu sebeple hayvan dokularında bulunan proteinlerin içerisinde esansiyel aminoasitlerin tamamı bulunur.

Tabi ki bir besinin esansiyel aminoasitlerin tamamını içermesi, her aminoasitten ciddi miktarlarda ihtiva ettiği anlamına gelmiyor. Bu sebeple ayrıca hangi aminoasitti fazla almanız gerektiğini bilmeniz oldukça önemli.

Bitkisel protein kaynakları için ne yazık ki aynısını söyleyemeyeceğim. Zira birçok bitkisel protein kaynağı tüm esansiyel aminoasitleri içermez. Genel olarak her kaynakta bir veya birden fazla esansiyel aminoasit eksiktir.

Vejetaryen bireylerin protein ihtiyaçlarını karşılarken karşılarına çıkan en büyük problem bu zira. Ama çözümü imkansız değil. İyi bir planlama ile birkaç farklı bitkisel protein kaynağını birleştirip toplamda eksiksiz bir aminoasit profili oluşturmak mümkün.

Zahmetli olması başaramayacağınız anlamına gelmiyor!

Sonuç olarak eğer gerçekten esansiyel aminoasit ihtiyacınız varsa tercih etmeniz gereken ana kaynak hayvansal proteinler olmalı.

Metabolik düzeni değerlendirmek

Protein kalitesini ölçerken sadece içerdiği esansiyel aminoasitlerin düzeyleriyle ilgilenmiyoruz. Aslında burada benim önemli olarak gördüğüm bir husus daha var. O da proteinlerin bedeninizde nasıl ilerlediği.

Çok iyi bir protein kaynağını tükettikten sonra eğer sindirim ve emilim aşamasında sorun yaşarsanız, kaynağın size faydası azalmış olur.

Bu sebeple sindirim ve emilim aşamalarını iyi değerlendirmek gerekiyor. Burada değerlendirme için en sık kullandığım yöntem -maalesef Türkçe karşılığını bulamadım- “protein digestibility corrected amino acid score (PDCAAS)” olarak adlandırılıyor.

Bu skorlama yöntemi protein ihtiyacı ile beraber alınan besinler ile bedenin bu ihtiyacını ne kadar giderebildiğini gösterme amacı taşıyor. Skorlama sisteminde en yüksek puan “1” en düşük puan “0” olarak veriliyor.

Gelin bazı besinlerin puanlarına bakalım.

Besin PDCAAS
Tam yumurta 1
İnek Sütü 1
Kazein 1
Whey 1
Kırmızı Et 0.92
Soya 0.91
Sebzeler (ortalama) 0.73
Nohut 0.78
Pirinç 0.50
Buğday 0.42

Burada önemli olan husus seçim yaparken sadece PDCAAS değerine bakmamak olacaktır. Bu skalayı bilmeniz ve göz önünde bulundurmanız yeterli.

Tek hedefe yönelmemek

Kaliteli protein tüketiminin önemli olduğundan yazının başından beri bahsediyorum. Ama buraya kadar okuduklarınızdan “sadece kaliteli protein kaynaklarını tüketmeliyim” minvalinde bir sonuç çıkarmanızı istemiyorum.

Her yiyecek kendine özel ek besin öğeleri içerir. Beslenme düzeninde ise bu besin öğelerini birleştirmek oldukça önemli.

Diyetinizi oluştururken kaliteli protein kaynaklarının (genellikle hayvansal besinler) yanında kesinlikle bitkisel protein kaynaklarınada yer vermelisiniz. Bu durum protein ihtiyacınızı miktar olarak karşılamanıza yardımcı olmakla beraber tüm aminoasitleri ihtiyacınız kadar almanız konusunda size fayda sağlar.

Sonuç olarak, protein kalitesi alınan protein miktarı kadar önemli ve faydayı yakından etkileyen bir faktördür. Bu sebeple protein tüketimi yaparken kaliteyi göz önünde bulundurmak oldukça önemli.

Protein kalitesini incelerken kaynağın “tam protein” olmasına, sindirimi kolay ve ihtiyaç doğrultusunda bir aminoasit profiline sahip olmasına ve aşırıya kaçmamasına dikkat etmeniz ayrıca önemli.

Ayrıca protein tüketimi ile ilgili, günde kaç gram protein tüketmeli?, bir öğünde kaç gram protein tüketmeli?, gece uyku öncesi protein tüketilmeli mi? gibi sorularınızın cevaplarını yazılarımda bulabilirsiniz.

Yazıya Yorumlar

Protein Kalitesi Neden Önemli? yazısı için gelen yorumlar ve tartışmalar...

 1. cagrı dedi ki:

  merhaba mukemmel bir yazı ve konu…
  merak ettiğim karabugday ın bu alanda nerede oldugu.

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Tam protein değil, 18 adet aminoasit içeriyor. PDCAAS gayet iyi. Bitkisel protein kaynağı kullanılacaksa tercih edilebilir.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 2. burak büyükünlü dedi ki:

  harika bir yazı
  teşekkürler

 3. Alihan Alayoğlu dedi ki:

  Ancak bu kadar bilgilendirici olunabilir..

 4. MUSTAFA ÇAMUROĞLU dedi ki:

  Emeğiniz için teşekkürler.süper

 5. Mehmet Cankat OZTURK dedi ki:

  Merhaba Can bey;
  Daha önce size bir soru olarak bunu sormuştum.
  Emeğinize sağlık ne zamandır böyle bir yazı bekliyordum.Mükemmel olmuş
  Et et et bıktım artık 😀
  Bitkisel protein kaynaklarının kombine edilerek aminoasit değerlerinin tamamlanması için kombinasyonu nasıl olmalı? Yani 100 gr kırmızı et veya 100 gr tavuk 100 gr süt gibi değerlere ulaşması için ?
  Elinizde veya herhangi bir linkte böyle bir kaynak varmıdır ?
  Amoniasit proflilerinin değerlerinin yazdığı paylaşırsanız çok memnun olurum.
  Vejeteryan olmak demeyelimde yarı vejeteryan bir hayat sürmek istemekteyim.
  Vakit ayırıp bizleri bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim.
  Saygılarımla
  Cankat ÖZTÜRK

  • canciftci dedi ki:

   Komplet protein oluşturabileceğiniz bitkisel protein kombinasyonlarına ileride değineceğim. Ama maalesef net bir besin tablosu içeriği bulamıyorum. Kısa zamanda bu konuyla ilgileneceğim.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

  • Akif Bora dedi ki:

   hocam merhaba, bitkisel proteinlerin kombine edilerek aminoasit profilinin tamamlanması konusunda bir gelişme var mı? protein hesabına bitkisel kaynaklı proteinleri de dahil etmek istiyorum ama eksik profile sahip oldukları için dahil etmiyorum. acaba bitkisel proteinlerle birlikte supplement olarak lösin de alsak hipertrofi için bitkisel proteinlerin de sentezlenmesini sağlayabilir miyiz? bu konuda kafam çok karışık 🙂 iyi çalışmalar dilerim.

   • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

    Selamlar, gelişme yok zira yazı listem çok uzun ve imkan buldukça her konuda yazmaya çalışıyorum. Lösin desteği tabi ki değerli ama bitkisel protein=bitkisel protein. İçerik maalesef değişmiyor. Bu arada bitkisel proteinden kaçmayın zira eksik profil olması çöp olduğu anlamına gelmiyor. Burada alınması gereken fikir tamamen bitkisel kaynaklı protein alımına bel bağlamamak.

    Mutlu ve sağlıklı günlere!

 6. HAKKI TARAKÇI dedi ki:

  Barbunyanın 100 gramında 5 gramı protein ve bunlar Lösin,Valin,İzolösin amino asitleri.Günümüz BCAA lar da bulunan amino asitlerin değerleriyle aynı hatta 200 gr Barbunya BCAA dan daha fazla Lösin Valin ve İzolösin içermekte.Sizce 200 tlye BCAA mı alınmalı yoksa 2.85 tl ye 800 gr barbunya mı ?

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Eğer barbunyanın besin değeri bahsettiğiniz gibiyse neden olmasın. Her zaman doğal kaynaklar tercih edilmeli.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 7. Ezgi dedi ki:

  Merhaba,
  Çok güzel yazı çok teşekkürler!
  Internette biraz araştırdım fakat fazla birşey bulamadım, yoğurt tam olarak ne tür proteinler iceriyor? Acaba bu konuda bilgi verebilir misiniz?
  Ben çoğunlukla spor sonrası en kolay olduğu için ev yapımı yogurdumun sulu kısmından ayran yapıp içiyorum hızlıca ama aldığım protein o esnada işe yarıyor mu ona emin olamıyorum.. yoğurt süt gibi çoğunlukla casein iceriyor anladığım kadarıyla ve zaten yavaş sindiriliyor, yani spor sonrası ilk yarım saatte ne kadar etkili olur kestiremiyorum.
  Teşekkürler!
  Ezgi

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Hem miktar olarak az hem de yavaş sindirilmesi sebebiyle yoğurt tam olarak uygun değil. Özellikle de sulu kısmı çok daha fazla sıvı ve az miktarda protein içermesi sebebiyle daha da kullanışsız.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

Yazıya Yorum Yap

Makale konusu ile ilgili eklemek istediğiniz, sormak istediğiniz veya düzeltmek istediğiniz herhangi bir konuda yorum yapabilirsiniz...

Yorumu Gönder


close more
Dr. Can Çiftçi
close

Ne yapmak istiyorsun?

search