Kemik suyu atalarımızdan bize kalan önemli bir miras. Zira ilk insanlardan bu yana devam eden bir gelenek var. Eğer bir cana kıyıyorsanız, onu onurlandırmak için her parçasını değerlendirilmeniz gerekiyor.

Peki bir hayvanın tüm etleri ve iç organları alındıktan sonra elimizde ne kalıyor? Sadece kemik!

Uzun zaman önce insanlar işte bu kemiklerin değerlendirilmesi için kaynatılması gerektiği keşfediliyor. Bu basit bir şey değil. Çünkü bulunan şey insanların tükettiği en sağlıklı birkaç besinden biri!

Bu yazıda kemik suyunun faydalarından, kemik suyu tarfine kadar birçok konuya değinecek, soruları cevaplayacağım.

Hazırsanız başlıyoruz!

Kemik suyunun özellikleri

Kasaptan bir inek kemiği aldınız, eve geldiniz. Birkaç tarif inceleyip kemik suyu yapımına koyuldunuz ve sonunda kemik suyunuz hazır.

Kemik suyunun biraz ılımasını beklediniz, önünüze aldınız. Artık kemik suyunuzu içebilirsiniz. Peki kemik suyunun içinde ne var merak ediyor musunuz?

Gelin kemik suyunun içeriğini inceleyelim. Doğru hazırlanmış kemik suyunda aşağıda saydığım tüm bileşenler bulunur.

 • Kemik suyu hiç karbonhidrat içermez. Katı ağırlığının büyük bir kısmı proteindir. 25 gram saf kemik suyu yaklaşık 1.8-5.6 gram protein (Neredeyse piyasadaki birçok protein supplementine yakın) içerir.
 • Kemik suyunun ihtiva ettiği protein arjinin, glutamin, prolin ve glisinden zengindir.
 • Kemik suyu kondrotin, jelatin ve glukosamin içerir.
 • Kemik suyu kalsiyum, magnezyum, potasyum, fosfor ve selenyum gibi önemli mineraller açısından zengindir.

Artık kemik suyunun çok zengin bir besin olduğunu biliyorsunuz.

Kemik suyu bu zenginliği uzun süre sıcak suda pişirilmesine borçlu. Pişirilme sürecinde kemik ve içerisindeki protein yapılar sıcaklığın etkisiyle parçalanır ve suya geçer.

Ana yapı taşı olan proteinler ile beraber dağılan iskelette aynı şekilde suya geçmeye başlar ve neredeyse kemik içerisinde bulunan tüm besin öğeleri emilmiş olur.

Peki bu içerik size nasıl fayda sağlayacak? Merakınızı gidermek için buradayım. Hadi devam edelim.

Kemik suyunun faydaları

Yukarıda size yabancı olduğunuz birçok farklı madde ismi verdim. Ama merak etmeyin. Hepsinin bedeninizde nasıl kullanıldığını ve size nasıl fayda sağladığını ayrı başlıklar altında inceleyeceğim.

Kemik ve eklem sağlığı: Kemikleriniz kalsiyum ve fosfor açısından zengindir. Bu mineralleri bedeninize sağlamak özellikle büyüme döneminde size ciddi fayda sağlar.

Ayrıca araştırmalar menapoz öncesi dönemde kadınların yeterli kalsiyum tüketimi yapmadıklarında, menapoz sonrasında ciddi kemik erimesi riski ile karşı karşıya olduklarını söylüyor.

Bu durum kemik suyunu -özellikle kalsiyumdan fakir beslenen- kadınların beslenmeleri için harika bir aday yapıyor.

Jelatin eklem yapısına katılan kollajenin yapı taşıdır. Bu özellik kemik suyunu harika bir eklem koruyucu haline getiriyor. Bir diğer özellik ise kemik suyunda olan glukozamin ve kondrotin.

Bu iki madde eklem dokusunu koruyucu ve onarımını kolaylaştırıcı bir yapıya sahip. Orta ve ileri yaşlarda ortaya çıkan ve eklem yıkımıyla giden osteoartirit hastalarında yapılan birçok araştırma kondrotin ve glukosamin tüketiminin eklem ağrısını azalttığı ve kısıtlı olan hareketi uzun vadede geliştirdiğini gösteriyor.

Osteoartirit gibi berbat bir eklem rahatsızlığına bile yardım eden bu iki bileşenin, diğer basit eklem rahatsızlıklarına ne kadar iyi bir destek olacağını siz düşünün.

Yani jelatin, kondrotin ve glukosamin üçlüsü harika bir eklem/kemik takviyesi. Bu içeriklerin hepsi hem yoğun egzersiz yapan hemde eklem/kemik sağlığına dikkat eden bireyler için biçilmiş kaftan.

Kilo vermeye yardımcı: Kemik suyu 100 gramında yaklaşık 270 kalori ihtiva eder. Bu kalorinin çoğu protein tarafından sağlanır.

Protein kaynaklı kalorinin diğer makro besinlere göre daha az verimle kullanıldığını düşünüldüğünde kemik suyunun kolayca daha az yağlanma riski oluşturduğunu söyleyebilirim.

Protein, verdiği doygunluk hissi ile açlığınızı da ciddi şekilde giderir. Özellikle kendinizi çok aç hissediyorsanız beslenmeye kemik suyu ile başlayabilirsiniz.

Ayrıca içeriğinde bulunan arjinin aminoasidi inflamasyon mekanizmalarınu durdurması ile kilo alma sürecini yavaşlatır ve mevcut kiloların bedeninizde daha az zarara sebep olmasını sağlar.

Bedeninizdeki yağ kütlesinin artışı hücre düzeyinde daha fazla inflamasyon oluşmasına neden olur. Bu inflamasyon neredeyse tüm kronik hastalıklar için risk oluşturur.

Kronik inflamasyonun ciddi risk oluşturduğu hastalıkların başında kalp damar hastalıkları gelmekte.

Diğer etkiler: İki önemli faydadan sonra sizi sıkmamak için diğer önemli etkilerin de üzerinden geçmek istiyorum. Bunlar,

 • Kemik suyu içerdiği aminoasitler ile harika bir sporcu içeceğidir.
 • Kemik suyu glisin ile beraber rahat uyumanızı sağlar. Kendi hastalarımın uykusuz çocuklarını için süt ve yoğurttan öte kemik suyu tavsiye ederim.
 • Bağırsak yüzeyinde bulunan koruyucu mukus tabakası faydalı bakterilere ev sahipliği yaparken aynı zamanda besin ve diğer maddelerin kana geçişini düzenler. Kemik suyunda bulunan jelatin, hasarlanan mukus tabakasını onarır ve geçici bir koruyucu tabaka oluşturur. Bu yönden kemik suyu paha biçilemez bir değere sahip.
 • Kemik suyunun az miktarda içerdiği hyaluronik asit ve prolin derinizi desteklerken, bolca bulunan jelatin derinin elastikiyetini korumaya yardım eder. Yaşlanma bulgularını saklamak isteyen bireyler için kemik suyunun bir diğer güzel özelliği de bu.

olarak sıralabilir.

Kemik suyu tarifi

Tamam, sizi kemik suyu tüketmeye ikna ettim ama kemik suyu hazırlamak zor ve dikkat gerektiren bir iş. İleride sizlerle kendi tarifimi paylaşacağım ama şimdilik dikkat etmeniz gereken noktaları ve basit bir pişirme taktiğini anlatmak istiyorum.

Kemik suyu hazırlarken,

 • Tavuk kemiği kullanmayın. Tavuk kemiği suyu ağır metal içerebilir. Genel olarak genç büyükbaş hayvanları tercih edin.
 • Kemikleri sirke ile ıslatın. Bu kemik suyunun daha zengin olmasını sağlar.
 • Yüksek sıcaklıkta kısa süre pişirme yapmayın. Düşük sıcaklık ve uzun süre pişirmek size en zengin kemik suyunu verir.
 • Kemik suyu sizin için besleyici olduğu kadar diğer organizmalar içinde besleyicidir. Daha uzun dayanması ve sağlıklı olması için kemik suyunu mümkün olan en kısa sürede dolaba kaldırın.
 • Kemik suyu karışımınıza çok fazla içerik eklemeyin. Fazladan eklediğiniz sebzeleri sonradan atmak istediğinizde ciddi bir besin kaybı yaşarsınız.
 • Kemik suyunuz size biraz parçacıklı gelebilir. Bu sebeple süzme işlemi yapacaksanız en fazla bir kere çok ince olmayan bir süzgeçle süzün. Kemik suyunun her damlası çok değerli.

Dikkat etmeniz gerekenleri açıkladıktan sonra kemik suyu tarifine geçmek istiyorum.

 • Tercihiniz genç büyükbaşların ayak bacak kemiği (femur) olsun.
 • Önce kemiği soğutun sonra kaliteli bir sirke ile yıkayın.
 • Kemiği yaklaşık 20 dakika kızartın. Bu size güzel bir lezzet sağlayacak.
 • En büyük tencerenize koyduğunuz kemiklerin en tepe seviyesini geçecek şekilde temiz su ekleyin.
 • Tencereyi kısık ateşe koyun. Kemik suyunuzun içine tuz, karabiber, havuç ve soğan eklemeyi unutmayın.
 • En az 6 saat pişirin. Benim tercihim çok kısık ateşte, tencerenin kapağı kapalı bir şekilde 18 saat pişirmek oluyor. (Kemik suyunun seviyesi çok azalırsa küçük bir miktar su ekleyebilirsiniz.

Sanırım artık kemik suyunun ne kadar değerli olduğunu biliyorsunuz.Sağlıklı yaşamak isteyen, kilo verme amacı taşıyan, eklem sorunu olan, uykusuz hatta kırışıklıklarından şikayetçi bireyler için kemik suyu gayet güzel bir tercih.

Bu sebeple dolabınızda her zaman iyi hazırlanmış bir kemik suyu olmasını tavsiye ederim.

Kemik suyunun faydaları ile ilgisi olsun yada olmasın eklemek istediğiniz herşey için bana yorumlar aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

Ayrıca annenizin kemik suyu tarifini burada paylaşmanız güzel bir geleneğin kalıcı olmasını sağlayabilir.