Kalsiyumdan Zengin 5 Besin

Bu yazımda kalsiyum eksikliğinin belirtileri, kalsiyumun faydaları ve kalsiyumdan zengin besinleri inceledim.

Birçok insan daha güçlü kemiklere sahip olmak için kalsiyum alımına dikkat eder. Yıllardır uyumadan önce süt içiyor, kahvaltınızı süt ile pekiştiriyorsunuz. Peki size kalsiyum bakımından sütten daha zengin 5 besin maddesi önersem?

Süt gerçekten kullanışlı mı?

Doğal ve sağlıklı bir süt bulmak zor ayrıca oldukça pahalı. İçerdiği yüksek miktarda laktoz ve yağ diyetiniz için uygun olmadığı gibi sindirim açısından da sizi zorlayabilir.

Kalsiyum açısından zengin 5 besini incelemeden önce kalsiyumun vücut için neden önemli olduğunu inceleyelim.

Dr Can Avatar

Dr. Can'ın YouTube Kanalı!

Sizin için hazırladığım videoları kaçırmamak için youtube kanalıma abone olmak için buraya tıklayın.

Kalsiyuma neden ihtiyaç duyarız?

Vücudun doğal işleyişinde önemli bir rol üstlenen kalsiyum,

  • Diş ve kemiklerin %99’unu oluşturur.
  • Kas kasılması ve kasların onarılmasında görev alır.
  • Sinir sisteminde oluşan iletilerin taşınmasını sağlar.

ayrıca kalsiyumun dokularda kullanılabilmesi için C ve D vitaminlerinin bulunması gerekmektedir. Gebelik, çocukluk ve süt verme dönemlerinde kalsiyum ihtiyacı artar.

Kalsiyum eksikliği belirtileri

  • Duyu bozuklukları,
  • Kas krampları, seğirmeler,
  • Diş, diş eti ve kemik bozuklukları,
  • Yüksek kolesterol,
  • Tansiyon düzensizlikleri ve çarpıntı,
  • Tırnak kırılması ve saçların zayıflaması,

kalsiyum eksikliğinin belirtileri arasındadır. Kalsiyum hakkında yeteri kadar fikir edindik. Artık kalsiyumdan zengin 5 besini inceleyebiliriz.

Kalsiyum deposu 5 besin 

Aşağıda kalsiyum deposu ve oldukça sağlıklı beş besin ve bir ekstra önerim olacak. Doğru tüketim ile kısa sürede kalsiyum alımınızı yoluna koymak için bu besinleri tüketmeye özen gösterin.

Ispanak

Salata şeklinde, haşlanarak ya da blender ile sıvı halde; ıspanak her zaman lezzetli ve sağlıklı bir seçim. Vitamin A ve K bakımından oldukça zengin, iyi bir antioksidan deposu olarak tanınan ıspanak kalsiyum açısından bizi fazlası ile tatmin etmekte.

Lahana

Lahana en besleyici sebzelerden bir tanesi. Vitamin ve mineral deposu olmasının yanında oldukça yüksek lif içermesi diyet için hayati bir önem taşıyor. Ayrıca lahananın meme, kolon, mesane, yumurtalık ve prostat kanserini engellediğini gösteren birçok araştırma mevcut.

Susam

M.Ö 1600’lü yıllara dayanan tarihi susamın önemini aslında özetlemekte. Demir, çinko, magnezyum ve kalsiyum açısından zengin olan susamın ayrıca solunum sistemini destekleyici etkisi araştırmalar ile gösterildi. Bunun yanında kemik sağlığınızı korumak ve kolesterolünüzü düzenlemek için her gün 1 tutam susam tüketin.

Şalgam yaprağı

Anti-oksidan, anti-enflamatuar etkilerinin yanında iyi bir detoks ajanı olan şalgam yaprağının meme kanserini önleyici etkileri bilinmekte. Besin değerlerinden maksimum derecede yararlanmanız için bu acı yaprakları buhulama olarak tüketmeniz önerilir.

Keçiboynuzu

Sütten 3 kat daha fazla kalsiyum içeren keçi boynuzu aynı zamanda testosteron seviyesini arttırır, çinko ,  A, D, E ve fosfor bakımından zengindir. Bu özellikleri ile kemik gelişimi ve kolesterol düşürmek biçilmiş kaftan olan keçiboynuzu’na diyetinizde mutlaka yer vermelisiniz.

Ekstra: Kemik suyu

Kemik suyu kalsiyum ve diğer birçok mineral açısından harika bir besin öğesi. Bu pencereden bakıldığında kemik suyu tüketimi oldukça önemli.

Kemik suyunun faydaları hakkında ayrıntılı bilgi için kemik suyunun faydaları ve tarifi adlı yazımı okuyabilirsiniz.

Dr Can Avatar

Dr. Can Çiftçi Hakkında

Eğitimini Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde tamamlayan Dr. Can kar amacı gütmeyen ve tarafsız bir girişim olan Fitekran.com sitesini 2013 yılında kurdu. Obezite, onkoloji beslenmesi, fitoterapi, sporcu sağlığı, nadir hastalıklar, fonksiyonel tıp ve patofizyoloji ile ilgilenen Dr. Can kendi kliniğinde fitoterapi uzmanı ve konsültan hekim olarak çalışmaktadır.