Kalsiyumdan Zengin 5 Besin

Birçok insan daha güçlü kemiklere sahip olmak için kalsiyum alımına dikkat eder. Yıllardır uyumadan önce süt içiyor, kahvaltınızı süt ile pekiştiriyorsunuz. Peki size kalsiyum bakımından sütten daha zengin 5 besin maddesi önersek?

Süt gerçekten kullanışlı mı ?

Doğal ve sağlıklı bir süt bulmak zor ayrıca oldukça pahalı. İçerdiği yüksek miktarda laktoz ve yağ diyetiniz için uygun olmadığı gibi sindirim açısından da sizi zorlayabilir.

Kalsiyum açısından zengin 5 besini incelemeden önce kalsiyumun vücut için neden önemli olduğunu inceleyelim.

Kalsiyuma neden ihtiyaç duyarız ?

Vücudun doğal işleyişinde önemli bir rol üstlenen kalsiyum,

 • Diş ve kemiklerin %99’unu oluşturur.
 • Kas kasılması ve kasların onarılmasında görev alır.
 • Sinir sisteminde oluşan iletilerin taşınmasını sağlar.

ayrıca kalsiyumun dokularda kullanılabilmesi için C ve D vitaminlerinin bulunması gerekmektedir. Gebelik , çocukluk ve süt verme dönemlerinde kalsiyum ihtiyacı artar.

Kalsiyum eksikliği belirtileri

 • Duyu bozuklukları,
 • Kas krampları , seğirmeler,
 • Diş , diş eti ve kemik bozuklukları,
 • Yüksek kolesterol,
 • Tansiyon düzensizlikleri ve çarpıntı,
 • Tırnak kırılması ve saçların zayıflaması,

kalsiyum eksikliğinin belirtileri arasındadır. Kalsiyum hakkında yeteri kadar fikir edindik. Artık kalsiyumdan zengin 5 besini inceleyebiliriz.

Kalsiyum deposu 5 besin 

Ispanak

Salata şeklinde, haşlanarak ya da blender ile sıvı halde; ıspanak her zaman lezzetli ve sağlıklı bir seçim. Vitamin A ve K bakımından oldukça zengin, iyi bir antioksidan deposu olarak tanınan ıspanak kalsiyum açısından bizi fazlası ile tatmin etmekte.

Lahana

Lahana en besleyici sebzelerden bir tanesi. Vitamin ve mineral deposu olmasının yanında oldukça yüksek lif içermesi diyet için hayati bir önem taşıyor. Ayrıca lahananın meme, kolon, mesane, yumurtalık ve prostat kanserini engellediğini gösteren birçok araştırma mevcut.

Susam

M.Ö 1600’lü yıllara dayanan tarihi susamın önemini aslında özetlemekte. Demir, çinko, magnezyum ve kalsiyum açısından zengin olan susamın ayrıca solunum sistemini destekleyici etkisi araştırmalar ile gösterildi. Bunun yanında kemik sağlığınızı korumak ve kolesterolünüzü düzenlemek için her gün 1 tutam susam tüketin.

Şalgam yaprağı

Anti-oksidan, anti-enflamatuar etkilerinin yanında iyi bir detoks ajanı olan şalgam yaprağının meme kanserini önleyici etkileri bilinmekte. Besin değerlerinden maksimum derecede yararlanmanız için bu acı yaprakları buhulama olarak tüketmeniz önerilir.

Keçiboynuzu

Sütten 3 kat daha fazla kalsiyum içeren keçi boynuzu aynı zamanda testosteron seviyesini arttırır, çinko ,  A, D, E ve fosfor bakımından zengindir. Bu özellikleri ile kemik gelişimi ve kolesterol düşürmek biçilmiş kaftan olan keçiboynuzu’na diyetinizde mutlaka yer vermelisiniz.

Açlığınızı Nasıl Kontrol Altına Alırsınız?

Beslenmenize dikkat ederken birçok zorluk ile karşılaşıyorsunuz. Bu zorluklardan biri de açlık. Çoğu zaman ise açlığı kontrol altına almak oldukça zor olmakta. Bu yazıda açlık tiplerinden, beyin ve açlık ilişkisine, açlığı gidermek için önerilerden, açlığı kontrol eden hormonlara kadar birçok hususa değineceğim. Hazırsanız başlıyorum! Yazı İçeriği1 Açlık fizyolojisi1.1 Açlık ve hormonal faktörler1.2 Açlık ve fiziksel faktörler2 […]

Tip 2 Diyabet Tedavisi: Hızlı Başlangıç Rehberi

Tip 2 tedavi birçok kişide tedavi edilebilir bir hastalık. Ayrıca morbid obez değilseniz tek çözüm mide küçültme ameliyatları değil. Bu konuda sorular arttığı için artık merakınızı gidermek istiyorum. Zira tip 2 diyabet tedavi programı uygulaması kolay, basit kurallara sahip ve herkesin hızlı bir şekilde adapte olabileceği bir yapıya sahip. Bu yazıda tip 2 diyabet nasıl tedavi […]


Yorumlar
 1. Azize dedi ki:

  Ülkemizin Dr. Can Çiftçi gibi doktorlara ihtiyacı var ve verdiginiz bilgiler muhteşem.

Yazıya Yorum Yap

Makale konusu ile ilgili eklemek istediğiniz, sormak istediğiniz veya düzeltmek istediğiniz herhangi bir konuda yorum yapabilirsiniz. Saygı kuralları çerçevesinde ve düzgün Türkçe ile kaliteli bir biçimde oluşturulmamış yorumlar dikkate alınmayacaktır.

Yorumu Gönder


close more_vert
Dr. Can Çiftçi
close