Vücut Kitle İndeksi (BMI) Hesaplayıcı

Vücut kitle indeksi (VKİ) birçok hastalık ile bağlantılı. Bu sebeple vücut kitle indeksi hesaplama aracını kullanarak BMİ'ınızı bulmalısınız.

Sonuç
_ _ _ _

Kilo sağlıklı yaşam konusunda oldukça önemli bir belirleyici. Ama kilo tek başına anlamlı olmaktan çok uzak. Çünkü bireylerin boy ve vücut kompozisyonu birbirinden farklı. Durum böyle olunca herkesi ortak olarak değerlendirmek için bir standart belirlememiz gerekiyor.

Burada karşımıza çıkan en önemli araç ise vücut kitle indeksi (VKİ). Bu araç o kadar etkili ki, araştırmalar bize vücut kitle indeksinin birçok kronik hastalığın bağlantılı olduğunu gösteriyor. Bunlardan en önemlisi ise kalp damar hastalıkları.

Sonuç olarak vücut kitle indeksini hesaplama ve sağlıklı aralığa çekmek oldukça önemli.

Vücut kitle indeksi hesaplama

Vücut kitle indeksi kişinin boy ve kilo oranına basit bir formül aracılığı ile bakarak, vücut kompozisyonunu değerlendirdiğimiz önemli bir sayı. Vücut kitle indeksinizi bulduktan sonra, sonucu aralık tablosundan değerlendirerek hangi grupta olduğunu bulmanız gerekiyor.

Aşağıda vereceğim liste bu konuda size yardımcı olacak.

Vücut kitle indeksi ve aralıkları

Eğer vücut kitle indeksiniz eğer,

18.5’un altında ise zayıf,
18.5 ile 25 arasında ise normal,
25 ile 30 arasında ise kilolu,
30 ve üzerinde ise obez yada aşırı kilolu olarak değerlendirilirsiniz.

Ayrıca bu değerlendirme birçok kişide doğru olmakla beraber, çocuklarda ve yoğun egzersiz yapan -dolayısı ile kas kütlesi fazla olan- bireylerde yetersiz kalabiliyor. Bu gruplarda düzeltilmiş formüller yada farklı yöntemler kullanılabilir.

Eğer vücut kitle indeksiniz 25’in üzerindeyse kilo vermek istiyorum adlı yazıma, eğer 18.5’un altında ise kilo almak istiyorum adlı yazıma göz atabilirsiniz.

Diğer Hesaplayıcıları Kullanın

icon

Lynitine L-Carnitine Complex'e Göz Atın!

Dr. Can Çiftçi'nin formülize ettiği, kilo verme sürecinde karşılaşabileceğiniz tüm sorunlar için yeni bitkisel kaynaklı ürünümüzü incelemek için tıklayın!

Ürünü İncele
Dr Can Avatar

Dr. Can Çiftçi Hakkında

Eğitimini Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde tamamlayan Dr. Can kar amacı gütmeyen ve tarafsız bir girişim olan Fitekran.com sitesini 2013 yılında kurdu. Obezite, onkoloji beslenmesi, fitoterapi, sporcu sağlığı, nadir hastalıklar, fonksiyonel tıp ve patofizyoloji ile ilgilenen Dr. Can kendi kliniğinde fitoterapi uzmanı ve konsültan hekim olarak çalışmaktadır.