Vücut Kitle İndeksi (BMI) Hesaplayıcı

Vücut kitle indeksi (VKİ) birçok hastalık ile bağlantılı. Bu sebeple vücut kitle indeksi hesaplama aracını kullanarak BMİ'ınızı bulmalısınız.

Sonuç
_ _ _ _
Vücut kitle indeksiniz istediğiniz aralıkta değil mi? İdeal kilonuzu hesaplamak için tıklayın!

Kilo sağlıklı yaşam konusunda oldukça önemli bir belirleyici. Ama kilo tek başına anlamlı olmaktan çok uzak. Çünkü bireylerin boy ve vücut kompozisyonu birbirinden farklı. Durum böyle olunca herkesi ortak olarak değerlendirmek için bir standart belirlememiz gerekiyor.

Burada karşımıza çıkan en önemli araç ise vücut kitle indeksi (VKİ). Bu araç o kadar etkili ki, araştırmalar bize vücut kitle indeksinin birçok kronik hastalığın bağlantılı olduğunu gösteriyor. Bunlardan en önemlisi ise kalp damar hastalıkları.

Sonuç olarak vücut kitle indeksini hesaplama ve sağlıklı aralığa çekmek oldukça önemli.

Vücut kitle indeksi hesaplama

Vücut kitle indeksi kişinin boy ve kilo oranına basit bir formül aracılığı ile bakarak, vücut kompozisyonunu değerlendirdiğimiz önemli bir sayı. Vücut kitle indeksinizi bulduktan sonra, sonucu aralık tablosundan değerlendirerek hangi grupta olduğunu bulmanız gerekiyor.

Aşağıda vereceğim liste bu konuda size yardımcı olacak.

Vücut kitle indeksi ve aralıkları

Eğer vücut kitle indeksiniz eğer,

18.5’un altında ise zayıf,
18.5 ile 25 arasında ise normal,
25 ile 30 arasında ise kilolu,
30 ve üzerinde ise obez yada aşırı kilolu olarak değerlendirilirsiniz.

Ayrıca bu değerlendirme birçok kişide doğru olmakla beraber, çocuklarda ve yoğun egzersiz yapan -dolayısı ile kas kütlesi fazla olan- bireylerde yetersiz kalabiliyor. Bu gruplarda düzeltilmiş formüller yada farklı yöntemler kullanılabilir.

Eğer vücut kitle indeksiniz 25’in üzerindeyse kilo vermek istiyorum adlı yazıma, eğer 18.5’un altında ise kilo almak istiyorum adlı yazıma göz atabilirsiniz.

close more
Dr. Can Çiftçi
close

Ne yapmak istiyorsun?

search