Diyet: Vitamin H ( Biotin ) Nedir ?

Kozmetik sektöründe yoğun olarak kullanılan Vitamin H'ı ( Biotin ) inceledik. Eksikliğini ve doğal Vitamin H ( Biotin ) kaynaklarını yazımızda bulabilirsiniz.

Vitamin B7 , koenzim R ve vitamin H ismi ile de bilinen Biotin günümüzde kozmetik sektöründe saç ve cilt sağlığı için kullanılması nedeni ile oldukça popüler . Yağ asitlerinin sentezinde , izolösin , valin üretiminde ve karbonhidrat metabolizması işleyişinde önemli bir rol alan Vitamin H ( Biotin ) ayrıca hücre büyümesi için büyük önem arz etmekte.

Bağırsak bakterileri tarafından üretilen Vitamin H ( Biotin ) eksikliği sık değildir .

Vitamin H ( Biotin ) eksikliğinin belirtileri

 • Halüsinasyon , depresyon
 • Saç kaybı , dökülmesi
 • Konjoktivit ( göz kapağı iltihabı )
 • Dermatit ( egzama )

olarak tanımlanır. Yumurta akında bulunan avidin Vitamin H’a ( Biotin ) bağlanarak emilimini engeller. Uzun süre , yoğun yumurta akı tüketimi Vitamin H ( Biotin ) eksikliğine yol açabilir.

Aşırı Vitamin H ( Biotin ) alımının etkisi

 • Etkisi bilinmiyor.

Doğal Vitamin H ( Biotin ) kaynakları

 • Fındık
 • Tam tahıllı un
 • Ahududu
 • Muz
 • Somon
 • Yumurta
Sorularla Kilo Vermek Kitabına Ücretsiz Erişmek için Mail Listeme Abone Olun!

Yeni yayınlanan makalelerden haberdar olmak için haftalık olarak gönderdiğim maillere abone olabilirsiniz. Spor ve sağlık dünyasındaki gelişmelerden her hafta ücretsiz bilgi sahibi olun!

Lütfen Bekleyiniz..

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz. Lütfen mail aboneliğinizi size gönderdiğimiz email üzerinden onaylayınız!

Mail ağımızı ve bilgilerinizi 3. şahıs ile paylaşmıyoruz, daha ayrıntılı bilgi için sağlıksal ve hukuki feragatname sayfamızı inceleyin.

Dr. Can Çiftçi Hakkında

Eğitimini Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde tamamlamış olan Dr. Can, kâr amacı gütmeyen ve tarafsız bir girişim olan Fitekran.com'u 2013 yılında kurdu. Egzersiz fizyolojisi, ergojenik beslenme, obezite ve insülin direnci konularında yoğun olarak çalışan Dr. Can ayrıca sağlık, diyet ve egzersiz alanında birçok kurum ile çalışmakta ve sosyal sorumluluk projeleri yürütmektedir.

Yazıya Yorumlar

Vitamin H ( Biotin ) Nedir ? yazısı için gelen yorumlar ve tartışmalar...

 1. esin öztürk dedi ki:

  merhabalar, yazınızı okudum. Bir kaç sorum olacak. Ben yaklaşık 10 aydır ketojenik + low cab diyetini uygulamaya çalışıyorum, 20 kg kadar verdim gayet iyi gidiyordu. Sonra fark ettim ki saçlarım ve tırnaklarım hiç uzamıyor. Ama gerçekten uzamıyordu. Bir kaç ay takip ettikten sonra biotin eksikliği olabileceğini düşünüp solgar’ın biyotin 5000 liğini başladım. Yalnız kullanmam ile feci bir iştah artışı oldu. iştahımı kontrol ettiğim halde 2 kg kadar geri aldım. Ama saçlarım ve tırnaklarım uzamaya başladı. Yemeklerden sonra yatmadan önce denedim ama iştah üstüne bir fark göremedim. Bir fikriniz ya da öneriniz var mı? iştah için önerebileceğiniz supplement var mı?

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   İştah tamamen placebo etkisi. Biotin alımının iştah üzerine etkisi olacağını düşünmüyorum. Hele de kalori kısıtlaması yaparken kilo aldırması imkansız. Yediklerinizi not edin diyetinizi gözden geçirin.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

Yazıya Yorum Yap

Makale konusu ile ilgili eklemek istediğiniz, sormak istediğiniz veya düzeltmek istediğiniz herhangi bir konuda yorum yapabilirsiniz...

Yorumu Gönder


close more
Dr. Can Çiftçi
close

Ne yapmak istiyorsun?

search