Kilo Almak İçin Yapmanız Gereken 10 Şey

Kilo almakta zorlanıyorsanız bu yazımızda kilo almanız için yapmanız gereken 10 şeye değindik. Sağlıklı bir şekilde kilo almak için yazımızı mutlaka okuyun.

Kilo almak için birçok yolu denemenize rağmen başarılı olamadınız mı? Sizin için kilo almanıza yardım edecek 10 öneride bulundum. Artık kilo almak için yapmanız gereken tek şey yazıyı okumak ve önerileri dikkate almak.

Kilo almaya hazır mısınız? O zaman başlıyoruz!

Kilo alma hususunda bilgileri genişletip daha ayrıntılı bir yazı yazdım. Eğer kilo almak istiyorsanız nasıl kilo alınır? adlı yazımı mutlaka okuyun.

Yemeği fazla kaçırın

Yemek yemek uygun düzeyde kilo artışı için gereken en önemli şeydir. Bu size yakabilmeniz için daha fazla kalori temin eder. Ama bu ulaşabildiğiniz her şeyi yemeniz için bir sebep değil. Doğru beslenmenin yanında çok yemek kilo almak için yapılması gerekenlerin başında yer alıyor.

Daha fazla yemek yemek kulağa güzel geliyor değil mi? Ne ile besleniyorsanız beslenin öğün sayılarını 2 katına çıkartın. Yani normalde 3 öğün yiyorsanız bunu 6 öğüne (6 öğün kilo almak için ideal öğün sayısıdır) çıkartın.

Bu durum sizi ilk birkaç hafta zorlayacaktır çünkü tok iken yemek yemek oldukça meşakatli bir iş. Günlük 4 bardak süt ve birkaç parça meyve yemeyi asla ihmal etmeyin. Süt ucuz bir protein kaynağı olmakla beraber yüksek miktarda kalsiyum ve yağ içerir.

Önemli:  Günlük olarak fazladan alacağınız 500 kalori size haftada yarım kilo kazandıracaktır.

Okumanızda fayda var 

Hızlı yemeyi düşünün

Zayıflamaları için birçok diyetisyen insanlara yavaş yemelerini önerir. Çünkü mide beyine doygunluk hissini yaklaşık olarak 30 dakika gecikmeli yollar. Her ne kadar sağlıksız olduğu söylense de aşırıya kaçmadan besinleri hızlı bir şekilde tüketmek daha fazla kalori almanızı sağlar.

Dr Can Avatar

Dr. Can'ın YouTube Kanalı!

Sizin için hazırladığım videoları kaçırmamak için youtube kanalıma abone olmak için buraya tıklayın.

Yemeği ‘doğru besinler’ ile fazla kaçırın

Kilo almanız için günlük yaklaşık olarak 3500+ kalori almanız gerekir. Bu limiti kola , hamburger , baklava gibi besinler ile kolayca aşabilirken ihtiyacınız olan şey doğru besinler ile bu sınırı aşmak. Sağlıklı yağlar , doğru miktarda karbonhidrat ve yoğun protein alımı ; bu düzen size alacağınız kiloların yağdan ziyade kas olarak kazanmanızı sağlar.

Doğru miktarda yağ alın

Sürekli olarak yağ açısından zengin besinler ile beslenirseniz vücut ağırlığınız yağ yapımına bağlı olarak artar. Vücut kütlenizin kas olarak artmasını istiyorsanız yağ ile beraber proteinde almalısınız.

Eğer karbonhidrattan fakir ama proteinden zengin bir diyet uyguluyorsanız vücudunuz enerji ihtiyacını karşılayamaz. Sonuç olarak sonunda metabolizmanız enerji kaynağı olarak kas dokularına yönelir ve mevcut olan kas dokunuzu parçalar. Siz kas kütlenizi arttırmayı ve kilo almayı planlarken daha fazla kilo vererek planlarınızın alt üst olmasını izlersiniz.

Bileşik egzersizleri uygulayın

Birden fazla kas lifini beraber çalıştıran bileşik egzersizler daha fazla büyüme hormonu ve testosteron salgılamanızı sağlar. Ayrıca kullandığınız birden fazla kas ve eklem size daha fazla ağırlık kaldırma imkanı tanırken bileşik egzersizleri uygulamaya başladığınız ilk birkaç hafta sonunda vücudunuzdaki değişimi hissetmeye başlayacaksınız. Küçük kaslar grubuna giren kol , bilek kaslarınız için endişe etmeyin. Bileşik egzersizler birçok kası beraber çalıştırır.

Kilo almanız için yapmanız gereken bileşik egzersizler

  • Squat
  • Deadlift
  • Pull up olarak sıralanabilir.

Okumanızda fayda var: Hangi Egzersiz Tipini Seçmelisiniz ? İzole vs Bileşik

Nasıl egzersiz yaptığınız önemlidir

Kilo alırken ve verirken anahtar olan egzersizi uygulamak amaçlanan faydayı elde etmek için malesef yeterli değil. Yapılan egzersizde kullanılan set sistemi , antrenman süresi hatta ve hatta set aralarındaki dinlenme periyodu dahi önemli. İnceleyelim:

Set sistemi

Bileşik egzersizleri uygularken mutlaka yüksek ağırlıklar ile düşük tekrar uygulayın. Bir egzersiz için yaptığınız set sayısı 4’ü yaptığınız tekrar sayısı ise 10’u geçmemeli.

Antrenman süresi

Yaptığınız antrenmanı 45 dakika ile 60 dakika arasında tutun. ( Bu bakımdan setlerin arasındaki dinlenme sürelerini 1 dakika ya da daha az tutun). Uzun süren antrenman periyotları kortizol hormonunu tetikleyerek kilo almanızı zorlaştırabilir.

Dinlenme periyodu

Aynı kası 48 saat içinde iki sefer çalıştırmayın. Büyük kasların (bacak, sırt, göğüs, omuz) kütlesi ile ilişkili olarak toparlanması daha zordur. Büyük kasları çalıştırdıktan sonra tercihen 1 gün dinlenin. (antrenman yapmayın)

Yeterince uyuyun

Günde 8-9 saat uyumaya dikkat edin. Gece uykusu sırasında artan büyüme hormonu vücudunuzun tekrardan yapılanmasını sağlarken kas kütlenizin artmasına yardımcı olur. Bu bakımdan büyüme hormonunun en yüksek olduğu 23.00 ile 3.00 arasında mutlaka yatakta olun.

6 saat ve daha az uyuyorsanız vücudunuzun yaptığınız egzersizin kaslarınızda oluşturduğu hasarı onarması zorlaşır.

İpucu

  • Ünlü vücut geliştirmecilerden birçoğu gece 3.00’de bir öğün daha yaparlar. Bu profesyonellerin kilo almaları ve gece boyunca aç kalan vücutlarını beslemek için vazgeçilmez bir yöntem.
icon

Lynitine L-Carnitine Complex'e Göz Atın!

Dr. Can Çiftçi'nin formülize ettiği, kilo verme sürecinde karşılaşabileceğiniz tüm sorunlar için yeni bitkisel kaynaklı ürünümüzü incelemek için tıklayın!

Ürünü İncele
Dr Can Avatar

Dr. Can Çiftçi Hakkında

Eğitimini Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde tamamlayan Dr. Can kar amacı gütmeyen ve tarafsız bir girişim olan Fitekran.com sitesini 2013 yılında kurdu. Obezite, onkoloji beslenmesi, fitoterapi, sporcu sağlığı, nadir hastalıklar, fonksiyonel tıp ve patofizyoloji ile ilgilenen Dr. Can kendi kliniğinde fitoterapi uzmanı ve konsültan hekim olarak çalışmaktadır.