“6 aydır spor yapıyorum ama kilo alamıyorum” ya da “sürekli diyet yapmama rağmen bir türlü kilo veremiyorum” bunlar günlük hayatta sık sık duyduğumuz serzenişler. Şikayet eden bu insanlar yalan söylemiyor! Sadece doğru şekilde egzersiz ve diyet yapmak için bilinmesi gerekli olan vücut tipi hakkında bir fikri yok.

Bu yazıyı okuduktan sonra vücut tipinizi ve hedefinize ulaşmanız için yapmanız gerekenleri öğreneceksiniz. Vücut tipinizi biliyorsanız vücut tipine göre beslenme adlı yazımı okuyarak nasıl beslenmeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Vücut tipleri

Ektomorf

**

**

“Sıska” olarak tarif edilirler. Küçük eklemler , uzun ve yağsız kas liflerine sahiptirler. Omuzları dar olmaya meyillidir.

 • Küçük ve narin kas yapısı.
 • Yağsız kas kütlesi.
 • Zor kilo alan , hızlı metabolizmaya sahip.
 • Düz göğüsler ve dar omuzlar.

Hızlı olan metabolizmaları ile kilo almakta oldukça zorlanırlar. Yüksek kalorili diyet ve büyük kas gruplarını hedefleyen düşük set, yüksek ağırlık içeren antrenman sistemlerini uygulamalıdırlar. ( Bileşik egzersizler ) Ektomorflar uykudaki kas yıkımını önlemek yatmadan önce beslenmelidirler.

**

**

Mezomorf

Kalın ve güçlü kemikler , doğal atletik yapısı ile vücut geliştirme için en uygun vücut tipine sahiptirler. Nispeten hızlı ve yağsız bir şekilde kas kütlesi kazanırlar.

 • Atletik ve sert bir vücut.
 • Hızlı kas kütlesi alan.
 • Ektomorflara göre daha hızlı yağlanan.
 • Dikdörtgen şekilli gövde.

Ağırlık antrenmanlarına çok iyi cevap veren mezomorflar hızlı bir şekilde gelişme -özellikle yeni başlayanlarda- gösterir. Aynı zamanda ektomorflara göre hızlı yağlanan bu vücut tipinde alınan kalori takip edilmeli ve ihtiyaca göre antrenman programına kardiyo eklenmelidir.

Endomorf

**

**

Katı ve yumuşak bir vucuda sahip olan endomorflar çok hızlı bir şekilde yağlanabilirler. Uzuvları küçük görünmekle beraber genellikle güçlü kaslara sahiptirler ( özellikle üst bacak ) . Yüksek ağırlıklar ile squat yapabilirler.

 • Hızlı bir şekilde kas ve yağ kütlesi elde ederler.
 • “Tıknaz” olarak tanımlanırlar.
 • Yavaş metabolizmalı , zor zayıflayan.
 • Kas yapısı yağ sebebi ile belirsiz.

Hızlı bir şekilde kilo alan endomorf bu kütleyi genelde sadece kas olarak almaz. Yağ alımını önlemek için her zaman diyetine dikkat etmeli ve kardiyo yapmalıdır. Diyet ile yüksek protein alabiliyorsa supplement kullanması gerekmez.

Okumanızda fayda var: Hangi Egzersiz Tipini Seçmelisiniz? İzole vs Bileşik

Vücut tipleri ile beraber doğru egzersiz temposu oldukça önemli. Bu sebeple spor yapmak istiyorum adlı yazımı incelemenizi istiyorum.

Erkek vücut tipleri

Ekzomorf, endomorf ve endomorf isimleri ile beraber erkek vücudunu I tipi, V tipi ve O tipi olarak adlandıran bazı kaynaklar da mevcut. aşağıdaki resimde hangi vücut tipine hangi harfin verildiğini görebilirsiniz.

I vücut tipi ekzomorf, V vücut tipi mezomorf ve O vücut tipi endomorf yapısını simgelemektedir.

Kadın vücut tipleri

Kadın vücut tipleri de benzer olarak harfler ile ifade ediliyor. Aşağıdaki resimden hangisine daha çok benzediğinizi seçerek vücut tipinizi değerlendirebilirsiniz.

I vücut tipi ekzomorf, V vücut tipi mezomorf ve O vücut tipi endomorf yapısını simgelemektedir.

Ara vücut formları

Vücut tiplerini keskin sınırlar ile birbirinden ayırmak mümkün değil, ara formları sık sık görmekteyiz. Artık vücut tiplerini öğrendiğinize göre size en uygun olan vücut tipini seçin ve nasıl beslenmeniz gerektiğini öğrenin.