Diyet: Vücut Tipinize Uygun Beslenin

Vücut tiplerine gören beslenme ihtiyaçlarına değindiğimiz yazımızda kendi vücut tipinizi seçerek en uygun diyeti oluşturabilirsiniz.

Vücut tipinizi biliyorsanız artık sadece vücut tipinize uygun beslenerek inanılmaz sonuçlar elde edebilirsiniz.

Vücut Tipinize Uygun Beslenin

Vücut tipine uygun beslenmek birçok konuda işinizi kolaylaştıracaktır.

Burada unutmamanızı istediğim şey, tek belirleyicinin vücut tipi olmadığı.

Bu sebeple birçok faktörü inceleyerek bir beslenme programı oluşturmalısınız.

Protein ve yağ

Kan azot dengesini kabaca pozitif tarafta tutmak -ki bu yeterli protein alımıyla sağlanır- gelişmeyi aktive eder ve kasların yıkıma ( katabolizma ) girmemesini sağlar. önler. Genel olarak kilonuzun 1.5 katı kadar günlük protein alımı yeterli olacaktır.

Endomorfların protein alımını takip etmesi bu konuda önemli; çünkü fazladan alınan protein enerji döngüsüne yönlendirilerek kullanılabilir. Böylece bilinenin aksine fazla protein endomorflar için zararlı olabilir. Mezomorf ve ekzomorfların nispeten protein alımlarını kontrol etmeye ihtiyaçları yoktur.

Vücut steroid yapılı hormonları kolesterolden sentezlenir. Böylece homeostasis (vücudun doğal düzeni) devam ettirilir. Üç vücut tipi için de farklı tiplerde yağ alımı düzenlenmelidir.

Ekzomorf

Ekzomorflar yüksek kalori ihtiyaçları hasebiyle mutlaka diyetlerinde yüksek miktarda sağlıklı yağ tüketmelidir. Basit biyoloji bilgisi ile yağların yakılması sırasında aynı ağırlıktaki karbonhidratın 2 katı enerji ortaya çıkartır. Anlaşılacağı üzere yüksek kalori ihtiyacı kolaylıkla yağlardan karşılanabilir.

Mezomorf

Ekzomorflara göre daha hızlı yağlanan mezomorfların yağ alımlarını kalori alımına göre düzenlemelidir.

Endomorf

En hızlı yağlanan vücut tipi olan endomorfların yağ alımlarını kalori alımına göre düzenlemelidir.

Tabi ki kısıtlama yada serbest olma konusu aşırıya kaçmamalıdır. Yağ vücudumuz için gerekli ve fazlası mutlaka sağlığa zararlıdır.

Ayrıca diyet hakkında ayrıntılı bilgi verdiğim nasıl beslenmeliyim adlı yazımı mutlaka okuyun!

Yağ tüketiminin yönetimi

Vücut tiplerinin birbirinden ayrıldığı nokta tam olarak burası! Günlük alınması gereken kalorinin spor yapmayan kişilerde %50-55’inin, orta düzey spor yapan kişilerde %60’ının ve yüksek düzeyde spor yapan (ya da dayanıklılık sporlarında) %65’ini yağlardan almaları gerekmektedir. (Aşağıdaki değerler 70 kg 25 yaşında ve 170 boyundaki sağlıklı bir erkek baz alınarak hesaplanmıştır.)

Ekzomorf

Yüksek yağ ihtiyacını mutlaka gün içine yayarak almaları gerekmektedir. 70 kg orta düzey aktiviteye sahip bir ektomorfun günlük alması gereken kalori 3700 kcal olarak hesaplanmıştır.

Mezomorf

Ekzomorflara göre mezomorfların daha az yağ alması gerektiğini tahmin edebiliyorsunuz.

Endomorf

Kalori takibini en iyi yapması gereken grup endomorflardır. Yağlanmaya müsait yavaş metabolizmaları küçük kaçamakları bile cezasız bırakmaz.

Ciddi karbonhidrat tüketimi hiçbir zaman önerdiğim bir husus değil. Bunun sebebini düşük karbonhidrat vs düşük yağ adlı yazımda açıklıyorum. Ayrıntılı bilgi için okuyabilirsiniz.

Yazıya Yorumlar

Vücut Tipinize Uygun Beslenin yazısı için gelen yorumlar ve tartışmalar...

 1. yusufc dedi ki:

  o kadar garip bir vücut tipim var ki, hiç birine benzetemedim. “neidüğübelirsomorph”

 2. Balkan B. dedi ki:

  Merhaba Can Bey,

  Vücut tipi ile ilgili yazılarınızda şu ifadeler mevcut:

  “Ektomorflar uykudaki kas yıkımını önlemek için yatmadan önce beslenmelidirler.”
  “Ektomorflar yüksek kalori ihtiyaçları hasebiyle mutlaka diyetlerinde yüksek miktarda sağlıklı yağ tüketmelidir. Anlaşılacağı üzere yüksek kalori ihtiyacı kolaylıkla yağlardan karşılanabilir.”

  Ektomorf-mezomorf arasında bir vücut tipine sahip, haftada 2 gün kick-box antremanı yapan bir erkek olarak, beslememe ek olarak yatmadan birkaç saat önce günde bir paket (80 gr) Eti Pronot Glutensiz Zeytinli Kurabiye yemem vücuttaki yağ oranında anormal artışa sebep olur mu?

  Besin öğeleri (100 gramda)
  Enerji (kcal) 520
  K.hidrat (g) 54,0
  Protein (g) 3,7
  Yağ (g) 32,6
  Şeker (g) 4,9
  Tuz (g) 2,1

  Gördüğünüz üzere yüksek kalorili, düşük şekerli fakat yüksek yağlı bir ürün. Bu arada Çölyak hastası değilim, sadece kalori ihtiyacımı karşılamak için bu ürünü tüketiyorum.

  Teşekkür ederim.

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba Balkan,

   Evet yazdıklarım genel olarak ektomorfların kaliteli kas kütlesi sağlamak ve sağlıklı yaşamak için uygulaması gereken kurallardan.

   Ama bu tip yoğun kalori içeren besinlerin gece uykusundan önce alınması uzun vadede sorun yaratabilir.

   Önerim bu tip yağlı ve yoğun kalorili besinleri sabah alman. Sabah alacağın yavaş sindirilen karbonhidrat ve proteini’de gece alman. (Örnek olarak 2 yumurta beyazı ve 1 dilim tam tahıllı ekmek)

   Çünkü yüksek karbonhidrat vücudunda gece uykusunda yoğun olarak salgılanacak büyüme hormonu (GH) miktarınıda azaltacaktır. Yağlanma tehlikesi ise cabası.

   Ayrıca forum.fitekran.com ‘a üye olarak sürekli bilgi alış verişi yapabiliriz. Ailemize katılmanı bekliyor olacağım.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 3. Yunus dedi ki:

  Merhaba Can Bey,
  25 yaşında, 70 kg, 186 cm özelliklerinde birisiyim. Dediğiniz ürünleri düzenli olmasa da genelde tüketiyorum. Ama kilomda değişiklik olmuyor. Çalıştığım için spora da zaman ayıramıyorum. Bilemedim nasıl kilo alabileceğimi. Ne istiyorum onu da bilmiyorum sizden, yazmak istedim. İyi günler.

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba Yunus,

   Kilo alma mekanizması genel olarak, kas kütlesi artışı, sıvı tutulumu artışı ve yağ kütlesi artışı olarak nitelendirilebilir.

   Bu yönde eğer spora zaman ayırmaz isen kas kütlesinde artış mümkün gözükmüyor. Yağ ve sıvı tutulumu ile kilo artışı da tavsiye ettiğim bir durum değil.

   Yapman gereken şey, evde bile olsa egzersiz yapmaya çalışman ve düzenli beslenmeye devam etmen. Erkek olmanın verdiği hormonal şans ile beraber kas kütlesinde artış yaşayacaksın.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 4. Mert dedi ki:

  Yazılarınızı severek okuyorum ve kısa zamanda bir çok şey öğrendim.

  Vücut tipim tam bir Ektomorf ve tahmin edebileceğiniz gibi sağlıklı kilo almakta zorluk çekiyorum.Yaşım 23 180cm ve 70 kiloyum daha önce 7 ay kadar fitness yaptım belli oranda etki etti ama uygun bir beslenme ve antreman programı olmadığı için verimli olmadı.

  Şuan vücudumun alt karın kısmında yağlanma var ve gittikçe büyüyor ”bira göbeği” dedikleri gibi (sigara ve alkol hiç kullanmadım).Spor yapmayı bıraktığım için kas kütlemi de kaybetmeye başladım.

  Soracağım şey şu HİİT ve Ketojenik diyet yazılarını severek okudum kendime notlar çıkardım ancak HİİT ile ketojenik diyete başlarsam vücut tipimide göz önüne alırsam ne yapmam gerekiyor ? Karbonhidrat alımı beni çok düşündürüyor şuan.

  Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler ^(^-^)^

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Ektomorf isen yağ yakımın hızlı olacaktır Mert. Bence ketojenik diyet+HIIT yerine sadece birini yaparak başlayabilirsin.

   Yani önce HIIT ile beraber bir miktar kalori kısıtlamasına git ve vücudunun değişimini izle. Eğer yeterli değişimi hissedemezsen o zaman daha ağır diyet protokollerine geçebilirsin. Ama bu konuma geleceğini hiç düşünmüyorum açıkcası. Kısa sürede alt karın bölgendeki yağlardan vücut yapının yardımı ile kurtulacaksın.

   Bol şans, mutlu ve sağlıklı günlere!

 5. Abdullah dedi ki:

  Kardeşim meslektaşız senle çok sağol bilgiler için. Diyet konusunu anladım da bir şey merak ediyorum.ektomorfa yakın ekto mezo karışımı bir vücut var bende. 72 kilo 180 cm 23 yaş. Bu vücut tipinin dengesiz gelişimini engelleyecek bir şey istiyorum. Aşagıdan ince yukarıdan geniş değil ya da kollar orantısız olmasın. Yani daha dolgun ve şekilli bir vücut. Tabiri caizse şimdiki vücudumun harita ölçeği gibi biraz büyütülmüş hali. Daha kilolu ve şekilli dolgun bir vücut. Spor salonuna gitmeden yapılabilir mi bu şey şınav ya da balfiks ve dambıl ve squat hareketleriyle? Resmi çizebilmişimdir umarım? Bu konuyla da ilgileniyor musun diyet haricinde? Bi tavsiyen var mı?

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Evet ilgileniyorum ve sitede bu konuda birçok farklı bilgi var Abdullah. Bakarsan sorularını tatmin edecek cevaplar alabileceğine inanıyorum.

   Evde zor olsa bile yapılabilir ama sadece şınav, barfiks ve squat değil birçok farklı hareket ve egzersiz uygulaman gerekecek.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 6. Caner dedi ki:

  Hocam benim boyum 183 kilom 81 sanırım maalesefki endomorfum… Karın basen ve kalça olması gerektiğinden fazla büyük ve geniş… Ne yapsam bilemedim şuan fitnessla uğraşıyorum kas kütlesi oluşuyor fakat o alt kısımda hiç bi değişiklik yok… Sizce karboyu tamamen kesip sadece protein ve yağlarla mı beslenmeliyim… Yoksa sadece protein mi yemeliyim.. Hocam bu kilolardan ancak 70-75 e düşersem kurtulurum gibi me geliyor ama bu basen ve kalçadan kurtulabilecem mi yoksa genetik birşey midir bu? Ne yapmamı önerirsiniz?

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Kilo verirsen düzeleceğine inanıyorum Caner. Erkek cinsiyetinde alt bedende olan kabalık yağ oranının azalması ile beraber düzeliyor.

   Kilo verme sürecinde ise kesin bir yol yok. Benim yöntemlerim az karbonhidrat yüksek yağ ve orta düzeyde protein alımı üzerine.

   Sitede ketojenik diyet ve paleo diyeti ile ilgili yazılarım var. Bu iki diyet sistemini de gönül rahatlığı ile uygulayabilirsin. Herhangi bir sorunla karşılaşırsan ayrıca forum yada site üzerinden tekrardan bana yazabilirsin.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 7. Caner dedi ki:

  Hocam tekrardan merhabalar cvbınız için teşekkürler öncelikle… ketojonik diyet yazınızı okudum ve bazı araştırmalarım sonucu 3-4 farklı zayıflama metodlarının hepsine inşallah başlayacağım Bunlar:

  -İntermitten fasting (yanlış yazmış olabilirim)

  -Ketojonik diyet

  -HIIT İnterval kardiyosu(ağırlık antrenmanından sonra)

  -Ve son olarakda kilom 81 ve almam gereken kalori yaklaşık 2000-2500 civarı değişiyor ama ben bu kaloriyi 1000 civarlarına indirmeyi planlıyorum…

  Sizce bu yöntemler işe yarar mı? Yoksa bana çok zarar verir mi ve yahut kas yıkımı gerçekleşir mi? Ayrıca da haftada 4 gün ağırlık antrenmanına da gitmeyi düşünüyorum…

  Şimdi öğrenci olduğumuzdan hergün et v.s yiyemiyoruz ve yağlarda genelde pahalı olduğundan zeytinyaği tereyaği fln… Sonuç olarak ben 2 öğün yiyorum… Bunun biri öğlen üniversitede ne yemek çıkarsa yiyoruz. Buda genelde çorba,sulu yemek ,pilav-makarna ve tatlı-hoşaf-içeceklerden biri ile oluşuyor… Yani öğlen genelde patatesli etli sulu yemek çıktığı için onu yemek zorunda kalıyoruz. Ama ekmek yemediğim sürece o yemekdeki karbo miktarı 50 yi geçmez gibime geliyor… En sonunda akşamlarıda genelde 500 ml yarım yağlı süt, 4 yumurta ve 200-250 gr lor yemeyi planlıyorum… Böylece vücuduma takribi 80-90 g protein girmiş oluyor. Buda bana yeterli bir miktar(yağsız vücud ağırlıgıma göre) kas yapımı için…

  Evet hocam kusura bakmayın baya bi uzun oldu ama benim planım böyle en azından 3-4 ay uygulamayı düşündüğüm bir plan…

  Fakat siz ketojenik diyette yüksek yağ yiyin fln demişsinizde bunu maalesef yapamıyacam gibi ama belki lor peynirinin üstüne zeytinyağı gezdirebilirim… Ayrıca protein miktarım tam kas inşası için yeterli miktarda olucak fazla yağ yemezssem onlar kaslar yerine enerjiye mi dönüşecek onu tam çözemedim… Yani demek istediğim bu ketojenik diyeti fazla yağ almadan kalori ihtiyacımızı baya düşürerek gerekli miktarda protein alırsak ama yağ alamazsak bu diyet olmaz mı?

  Son merak ettiğim 2 konu daha var bunlardan biri Tuzu sadece yumurta üstüne atarken kullanıyorum oda kaya tuzu bunun kilo vermede bir zararı olur mu?
  Bir diğeri ise sütü ben genelde yarım yağlı alıyodum sizce tam yağlı mı alayım yoksa yatım yağlıya devam mı?

  Bu sorularıma cvp verirseniz çok ama çok sevinirim şimdiden teşekkürler…

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba Caner,

   1000 küsür kalori açığı egzersiz yapan biri için çok fazla. En azından 1500 ve fazla kalori almanı öneriyorum. Kas kütlesi oluşturmak istiyorsan alman gereken kaloriden yaklaşık 500 kalori az alman yeterli.

   Ketojenik diyette karbonhidrat ve yağı kısıtlarsan tek yakıt protein ve bu kaslarının azalmasına sebep olacaktır.

   İyotsuz tuz kullanırsan uzun vadede tiroid hormonların azalıp kilo vermen yavaşlayabilir. Kaya tuzu yerine iyotlu tuz tüket.

   Yarım yağlı tercihin olmalı. Eğer ketojenik diyet uygulayacaksan tam yağlı süt daha mantıklı.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 8. Tuğba dedi ki:

  Bn endomorf vucut tipine aagibim ve hipotroidi yim.yanlız spor altyapım olduğu için ufak bir yuruyuş bile cm olarak belimi inceltiyor. Besinlerle de artık kilo vermk istyorum nasıl besleneceğim neyi kullanmyacağım bilmiyorum.

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba Tuğba, blog ve forumda bu husus hakkında birçok yazı ve başlık var. Bu yazıları okuman bir fikir edinmeni sağlayacaktır.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 9. Burak dedi ki:

  Merhaba
  Ben ekzomorf vucut tipine sahibim.
  Boyum 1.88 Kilo 80 kg
  Ve yaklaşık iki aydır düzenli hoca eşliğinde haftanın 5 günü disiplinli bie şekilde vücud geliştirme yapıyorum.Göğus kaslarım karın kaslarım iyi durumdalar.Yalnız Sırt bölgesinde ki derim elime geliyor çok yumşak yani resmen tutabiliyorum deriyi. Protein tozu almak istiyorum ama bu konuda hiç bir bilgim yok.Hangi tür protein tozunu kullanabilirim ? Şimdiden ilginiz alakanız için teşekkürler

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Bu konuda tür seçimini ihtiyaçların, deneyimin, diyetin gibi faktörlere göre detaylandırmalısınız. Maalesef ezberden bir şey öneremeyeceğim.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 10. sabi dedi ki:

  Merhaba
  Ben mesomorph tipiyim.Boy 1.55 kilo 52.
  Hftada 6 gun agirlik calisiyorum ust vucut,alt vucut,core bolgelerini haftada 2 kez calistirma yapiyorum,arada yuruyus ve bisiklette yapiyorum amac kas gelistirmek. Fakat calismalarda yorgunluk hissediyorum konsantrem bozuluyo protein miktarini hesaplayabiliyorum ama karbonhidratta s1k1nt1 var nekadar almaliyim gunluk ihtiyac olarak tutturamiyorum gucsuz hissediyorum. mesomorph tipiyle ilgili biraz arastirma yaptim ama pek bisi bulamadim yorumlari okuyunca yazmak istedim. Mesomorph tipli bayan nasil beslnmeli,karbonhidrat,yag,protein bide yalnis olarak kilo almaktan korkuyorum,kas alma yerine yaglanmaktan.
  Ilginiz icin Tesekurler…

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba Sabi,

   Öncelikle makrolar birçok farklı şekilde hesaplanabilir. Bu benimseyeceğiniz beslenme tarzı ile yakından alakalı. Protein hususunda kilo başında 1.6 gram protein almanız yeterli olacaktır. Karbonhidrat ve yağ alımı bahsettiğim gibi tamamen beslenme tarzı ile alakalı olarak dağıtılmalı.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 11. Emrah Taş dedi ki:

  Hocam kolay gelsin… Öncelikle böyle bir site kurup bizi aydınlattığınız için teşekkürler… Sorun şu;
  İnternette beslenmeyle alakalı definasyon ve bulk dönemi diye ayrım var. Difinasyon ve bulk dönemi için farklı beslenme şekilleri var ve buna göre de alınan makro besin miktarı değişiyor(mesela kilo başına 2.5 g protein gibi) ama sizin yazdıklarınıza göre kilo başı 1.6 g protein yeterli. Buda kas kütlesini arttırmak için (alınması gereken fazla kaloriye bağlı olarak) proteinden ziyade daha çok karbonhidrat ve yağ ile kalori açığını doldurmamız gerektiğini gösteriyor. Sonuçta kas yerine yağ almış oluyoruz(tahminim). Bu konuda beni(ve tabiki okuyucuları) aydınlatabilir misiniz?

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar Emrah, kilo başına 2.5 gram protein aldığınızda da karbonhidratları miktar olarak daha fazla alıyorsunuz. Karbonhdirat alırsanız yağ olur protein alırsanız protein olur gibi bir ayrım yok.

   Burada önemli olan kas içi protein sentezi için yeterli protein almak. Genel olarak 1.6-1.8 gram arası kilo başına alınan protein gayet yeterli olacaktır.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 12. Gamze Nur dedi ki:

  Can bey merhaba,
  Benim tam net anlayamadığım şey şudur; Ben 1,72 boyunda 63 kg ve okuduğum araştırdığım kadarıyla endomorf vücut tipine sahip bir bayanım. O halde karbo. ve yağ alımıma dikkat etmem gerekiyor. Nasıl beslenmem gerekiyor o halde?

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Yüksek yağ, düşük karbonhidrat sizin için en uygun stil olacaktır.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 13. Ali Can Gürtekin dedi ki:

  merhaba can bey,

  neden bu kadar yüksek karbonhidrat düzeyli diyetler öneriyorsunuz bu yazınızda, halbüki ketojenik diyetten de bahsettiniz baska yazınızda özellikle endomorf tipler için düşük karbonhirat daha iyi bir secenek değil mi?

  bir de protein ihtiyacı vucut agırlıgına göre mi kas kütlesine göre mi hesaplanmalı ve oran nedir?

 14. smeyra dedi ki:

  Merhabalar banada yardimci olurmusunuz vücudum cok yagli incelmek ve kaslarimin uzun olmasini istiyorum fakat basaramiyorum bana bir yol cizermisiniz program yada uygulayabileceğim bir diyet tavsiye edermisiniz lutfen şimdiden tesekkür ederim

 15. smeyra dedi ki:

  Merhabalar banada yardimcı olurmusunuz vücudum cok yağli incelmek ve kaslarimin uzun olmasini istiyorum fakat başaramiyorum bana bir yol çizermisiniz, program yada uygulayabileceğim bir diyet tavsiye edermisiniz lütfen şimdiden teşekkür ederim.

 16. smeyra dedi ki:

  Merhabalar banada yardımcı olurmusunuz vücudum cok yağli incelmek ve kaslarımın uzun olmasını istiyorum fakat başaramıyorum bana bir yol çizermisiniz, program yada uygulayabileceğim bir diyet tavsiye edermisiniz lütfen şimdiden teşekkür ederim.

 17. zg dedi ki:

  Hocam burada endomorf olanlar yağ alımını ciddi derecede kısıtlamalıdır demişsiniz. Ama birçok yazınızda da hep yüksek yağ düşük karbonhidrat önerdğinizi okudum , kafam karıştı nasıl besleneceğimi birtürlü çözemiyorum.

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Küçük bir yazım yanlışı yapılmış. Düzeltildi.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 18. Akif Aydoğdu dedi ki:

  bahsettiğiniz vücut tiplerinin olmadığı bilinen bir gerçek. bu tipler şekilde vücutların ayrıldığını gösteren bir makale bulamazsanız. yazılarınızın çok yararlı olduğunu düşünüyorum ama bahsettiğim konu üzerine bakarsanız siz de göreceksiniz.

  • Dr. İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar Akif Bey, maalesef size katılamayacağım. Yazdığım şeylerin neredeyse tamamı için araştırma ve klinik deneyimim var. Yazılar magazin içerikli ve toplumun alıştığı yozlaşmış haber sitesi mantığında hazırlanmıyor. Burada sık düşünülen yanlış, artık çok fazla ara form olması ve bu ara formların bahsedilen özellikleri tam olarak karşılamaması.

   Şuradan beden tipi ve hastalık sıklığı ile ilgili örnek bir çalışmayı görebilirsiniz. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12088094 Daha ayrıntılı araştırma için “body somatotypes” şeklinde literatür araştırması yapabilir ve yüzlerce çalışmayı gözden geçirebilirsiniz.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

   • Akif Aydoğdu dedi ki:

    ben yanlış bir kaynaktan öğrenmişim bilgilendirme için ve bu kadar hızlı döndüğünüz için teşekkür ederim.

 19. Mehmet Cankat OZTURK dedi ki:

  Merhaba Hocam
  Ben ketojenik ve intermetten fasting ikilisini karıştırsam nasıl olur?
  Ketojenik diyette yoğurt süt ve kefir tüketimi uygulamadığımız taktirde faydalı bakterileri desteklemek amaçlı nasıl bir yol izleyebiliriz.
  Şimdiden teşekkür ederim.
  İyi akşamlar
  Cankat

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   1- Süper olur.
   2- Kanda artan ketonların bağırsak bakterilerini beslediğini gösteren bazı veriler mevcut. Ayrıca prebiyotik destek almalı ve aralarda probiyotik besinleri aşırıya kaçmadan tüketmeli. Özellikle saukraut gibilerini.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

Yazıya Yorum Yap

Makale konusu ile ilgili eklemek istediğiniz, sormak istediğiniz veya düzeltmek istediğiniz herhangi bir konuda yorum yapabilirsiniz...

Yorumu Gönder


close more
Dr. Can Çiftçi
close

Ne yapmak istiyorsun?

search