Vücut tipinizi biliyorsanız artık sadece vücut tipinize uygun beslenerek inanılmaz sonuçlar elde edebilirsiniz.

Vücut Tipinize Uygun Beslenin

Vücut tipine uygun beslenmek birçok konuda işinizi kolaylaştıracaktır.

Burada unutmamanızı istediğim şey, tek belirleyicinin vücut tipi olmadığı.

Bu sebeple birçok faktörü inceleyerek bir beslenme programı oluşturmalısınız.

Protein ve yağ

Kan azot dengesini kabaca pozitif tarafta tutmak -ki bu yeterli protein alımıyla sağlanır- gelişmeyi aktive eder ve kasların yıkıma ( katabolizma ) girmemesini sağlar. önler. Genel olarak kilonuzun 1.5 katı kadar günlük protein alımı yeterli olacaktır.

Endomorfların protein alımını takip etmesi bu konuda önemli; çünkü fazladan alınan protein enerji döngüsüne yönlendirilerek kullanılabilir. Böylece bilinenin aksine fazla protein endomorflar için zararlı olabilir. Mezomorf ve ekzomorfların nispeten protein alımlarını kontrol etmeye ihtiyaçları yoktur.

Vücut steroid yapılı hormonları kolesterolden sentezlenir. Böylece homeostasis (vücudun doğal düzeni) devam ettirilir. Üç vücut tipi için de farklı tiplerde yağ alımı düzenlenmelidir.

Ekzomorf

Ekzomorflar yüksek kalori ihtiyaçları hasebiyle mutlaka diyetlerinde yüksek miktarda sağlıklı yağ tüketmelidir. Basit biyoloji bilgisi ile yağların yakılması sırasında aynı ağırlıktaki karbonhidratın 2 katı enerji ortaya çıkartır. Anlaşılacağı üzere yüksek kalori ihtiyacı kolaylıkla yağlardan karşılanabilir.

Mezomorf

Ekzomorflara göre daha hızlı yağlanan mezomorfların yağ alımlarını kalori alımına göre düzenlemelidir.

Endomorf

En hızlı yağlanan vücut tipi olan endomorfların yağ alımlarını kalori alımına göre düzenlemelidir.

Tabi ki kısıtlama yada serbest olma konusu aşırıya kaçmamalıdır. Yağ vücudumuz için gerekli ve fazlası mutlaka sağlığa zararlıdır.

Ayrıca diyet hakkında ayrıntılı bilgi verdiğim nasıl beslenmeliyim adlı yazımı mutlaka okuyun!

Yağ tüketiminin yönetimi

Vücut tiplerinin birbirinden ayrıldığı nokta tam olarak burası! Günlük alınması gereken kalorinin spor yapmayan kişilerde %50-55’inin, orta düzey spor yapan kişilerde %60’ının ve yüksek düzeyde spor yapan (ya da dayanıklılık sporlarında) %65’ini yağlardan almaları gerekmektedir. (Aşağıdaki değerler 70 kg 25 yaşında ve 170 boyundaki sağlıklı bir erkek baz alınarak hesaplanmıştır.)

Ekzomorf

Yüksek yağ ihtiyacını mutlaka gün içine yayarak almaları gerekmektedir. 70 kg orta düzey aktiviteye sahip bir ektomorfun günlük alması gereken kalori 3700 kcal olarak hesaplanmıştır.

Mezomorf

Ekzomorflara göre mezomorfların daha az yağ alması gerektiğini tahmin edebiliyorsunuz.

Endomorf

Kalori takibini en iyi yapması gereken grup endomorflardır. Yağlanmaya müsait yavaş metabolizmaları küçük kaçamakları bile cezasız bırakmaz.

Ciddi karbonhidrat tüketimi hiçbir zaman önerdiğim bir husus değil. Bunun sebebini düşük karbonhidrat vs düşük yağ adlı yazımda açıklıyorum. Ayrıntılı bilgi için okuyabilirsiniz.