Şuana kadar belli başlı supplementlerin neredeyse tamamını inceledim. Bu incelemeler ile beraber supplement kombinasyonun nasıl yapılacağına dair soruların aklınıza takıldığını biliyorum. Çünkü bir supplementin nasıl çalıştığını bilmek ile birkaç supplementin nasıl etki gösterdiğini bilmek arasında oldukça büyük bir fark var.

Eğer bu farkı bilmiyorsanız diyetinizde karmaşadan başka bir şey elde edemezsiniz.

Sizi daha fazla meraklandırmadan hedefinize yönelik supplement kombinasyonunu nasıl oluşturacağınızı anlatmaya başlamak istiyorum.

Bu yazıda supplement kombinasyonu nasıl yapılır? sorusundan, en iyi supplement kombinasyonlarına kadar birçok konuya değinecek, sorularınızı cevaplayacağım.

Hazırsanız başlıyoruz!

Supplement kombinasyonu: Sinerjistik etki

Farmakolojiye girişte verilen ve aslında konumuzun ana hattını oluşturan önemli bir bilgi var. Bu bilgi sinerjistik etki.

Tüm ilaçlar gibi supplementler kendilerine has etkilere sahipler. Bu supplementleri beraber kullanırken etkileri tek tek değerlendirmek ise yapılan büyük hatalardan biri. Çünkü her supplement diğerini etkiler.

Bu etki ile alınan tepki artabilir, değişmeyebilir veya azalır. Amacımız ise supplementlerin beraber kullanımında alınan etkinin artması.

Yani iki supplement kullanıyorsanız ve bu supplementler kas kütlenize ayrı ayrı 1 puan kazandırıyorsa, beraber kullanımda 1+1=2 sonucunu değil, 1+1=3 sonucunu isteriz. İşte tam olarak sinerjistik etki budur.

Beraber kullanımda birbirinin etkisini arttıran supplementler her zaman üstündür zira.

Yazının geri kalan kısmında beraber kullanıldığında hedefinize daha hızlı ulaşmanızı sağlayan, birbirleriyle daha iyi kombine olan supplementleri inceleyeceğim. Bu şekilde daha iyi supplement kombinasyonlarına ulaşabileceksiniz.

En iyi supplement kombinasyonları

Supplement kombinasyonlarını incelemeden önce vermek istediğim son bir bilgi var. Aşağıda inceleyeceğim tüm kombinasyonlar hedefe yönelik olacak. Bu sebeple hedefler üzerinden gideceğim. Tabi ki aklınızda olan hedeflerin tamamını tek seferde incelemek imkansız. Ama eğer incelemediğim bir hedefiniz varsa yorumlar aracılığı ile tartışabiliriz.

Ayrıca neredeyse tüm supplementler doğrudan veya dolaylı olarak performansa etki eder. İnceleme sırasında kombinasyonlara en etkili supplementleri almayı hedefliyoruz. Aksi takdirde tüm supplementleri her hedef için sıralamak gerekebilir.

Devam etmeye hazırız. Hadi!

Egzersiz performansı için supplement kombinasyonu

Egzersiz performansı kendi içerisinde birçok farklı dala ayrılabilir. Bunlar dayanıklılık sporcuları için daha uzun egzersiz süresi, güç sporcularında ise daha fazla kuvvet olarak tanımlanabilir. Durum böyle olunca bu başlığı kendi içerisinde bölmek en mantıklısı.

Dayanıklılık sporcuları**:** En önemli amaç yapılan egzersize daha uzun dayanabilmek ve bu süre içerisinde performansı koruyabilmek. Bu süreçte kasların tükenmesini önlemek ve enerji üretim mekanizmasını sürekli devam ettirebilmesini sodyum bikarbonat ile sağlamayı planlıyorum.

Bununla beraber kafein, kardiyovasküler etkileri ile sodyum bikarbonata yardım edip, kişinin egzersizin özellikle orta-uzun döneminde performansın korunmasına yardım edebilir. Ayrıca beta alanin özellikle uzun ve stabil egzersizlerde (maraton gibi) performansın korunmasına yardım edecektir.

Sonuç olarak dayanıklılık sporcuları için tavsiyem sodyum bikarbonat+beta alanin+kafein olacaktır.

Güç sporcuları: Güç sporcuları daha fazla kuvvete ihtiyaç duyar. Aslında burada ana odak noktamız saf güç olsa da gruba vücut geliştirme yapanları ayrıca dahil etmek istiyorum. Zira vücut geliştirme yapanların belli aralıklarla güç odaklı çalıştığını biliyoruz.

Kombinasyonun ilk supplementi kreatin. Kreatin hem patlayıcı güç egzersizlerinde kuvvetin oluşmasında, hemde oluşan kuvvetin devamında önemli rol oynar. İkinci supplement ise l-sitrullin. Sitrülin nitrik oksit üretiminde arjininden bile üstün. Bu sebeple performans için kreatin ile gayet iyi bir şekilde kombine olacaktır.

Sonuç olarak güç sporcuları için tavsiyem kreatin+L-sitrülin olacaktır.

Sıralama içerisinde performansı anlık yada kısa vadeli değiştiren supplementlere yer verdim. Uzun vadeli değişim hedefliyorsanız kas kütlesinden, eritrosit miktarına kadar birçok değişkeni etkileyen farklı supplementler kombinasyona eklenebilir.

Kas gelişimi için supplement kombinasyonu

Kas kütlesi için supplement seçenekleri neredeyse sınırsız. Ama bu supplement seçeneklerinin neredeyse tamamı eksik makroları tamamlama yönünde destek veriyor. Ne yazık ki hiçbir supplement anabolizmayı ve kas içinde üretilen proteini değiştirme yetisine sahip değil.

Durum böyle olunca supplement kullanımında kas kütlesi artışı hiçbir zaman istediğiniz kadar tatmin edici olmayacak. Gelin en tatmin edici kombinasyonu sizinle paylaşayım.

Öncelikle kas içi doluluğu ve gücü arttırması ile dolaylı olarak kas kütlesi artışına yardım eden kreatin ile başlayacağım. Kreatin kas kütlesi artışı için ilk tercih olmalı.

İkinci tercih için benim önerim kesinlikle protein preperatları olmayacak. Bunu ayrıca belirtmemin sebebi birçok kişinin protein supplementlerini kas kütlesinin gelişimi için gerekli görmesi.

Sanılanın aksine protein supplementleri sadece diyette alımın eksik olduğu zamanlarda tüketilmesi gereken bir yardımcı. Ekstra alımda kas kütlesine masif bir etkisi yok.

Benim ikinci tercihim BCAA olacak. Besinler ile alabildiğiniz bu aminoasitlerden özellikle lösin kas kütlesi artışına ciddi şekilde yardım ediyor. Ayrıca her zaman diyetle lösin ihtiyacınızın tamamını karşılamanız mümkün değil. Bu sebeple ek BCAA alımı lösin ihtiyacınızı karşılamanıza ve kas kütlenizi arttırmanıza yardım eder. Ayrıca kreatin ile iyi kombine olması ve diyete göre değişik zamanlara konumlandırılabilmesi BCAA’nın diğer güzel özelliği.

Sonuç olarak kas kütlesi arttırmak isteyen sporculara tavsiyem kreatin+BCAA olacaktır.

Kilo vermek için supplement kombinasyonu

Kilo verme sürecinde aslında adı geçen çok fazla supplement var. Bazıları gerçekten o kadar fazla etken madde içeriyor ki saymak mümkün değil. Bu tip ürünleri çapraz etkileşim ve belirsiz mekanizma sebebiyle tercih etmiyorum.

Bununla beraber öne çıkan belli başlı iki supplement L-karnitin ve CLA. Her ikisi için ciddi kaygılar ve soru işaretleri var. Ama ikisi arasında tercih yapılması gerektiğinde L-karnitin bir adım önde. Zorlu egzersizlerde yağ yakım mekanizmasına yardımcı olması onu öne geçiren yegane sebep.

Bir diğer supplement ise kafein. Kafein enerji balansını negatife çekmeye yardım eden, daha iyi egzersiz yapmayı sağlayan güzel bir supplement. Burada yağ yakıcı etkisi onaylanmış sayılı supplementlerden.

Bu sebeple güvenli sınırlar içerisinde kombine edebileceğiniz ve etkisi araştırmalar ile kanıtlanabilecek en iyi kombinasyon L-karnitin+kafein olacaktır.

Bu konuda benim şahsen formülize ettiğim, içinde karnitin ve kafein’e ek olarak, L-Carnitine’in işlevini en verimli hale getiren bir komplex haline getirdiğim, Lynitine L-Carnitine Complex ürününü kullanmanızı öneriyorum.

Anti katabolik etki için supplement kombinasyonu

Kas kütlesi ve yağ yakımı ile ilgili supplement kombinasyonlarına değindikten sonra katabolizmayı engelleyecek bir kombinasyon vermemek hata olur. Çünkü diyet döneminde ve yarışma sezonunda sporcuların odak noktası katabolizmayı engellemek oluyor.

Zira yoğun stres, açlık ve zorlu koşullar birçok sporuyu katabolizmaya sürükleyebilir. Durum böyle olunca katabolizmayı engellemek için bir supplement kombinasyonuna ihtiyaç duyduğunuzu biliyorum.

Katabolizmayı engellemek için ilk önerim glutamin olacak. Glutamin özellikle stres altında kas kütlesini koruma hususunda oldukça etkili bir supplement. İşin içine birde diyet eklenir ve beslenme ile glutamin alımı kısıtlanırsa o zaman glutamin supplementasyonu daha değerli hale gelebilir.

Yoğun bakım ve post-op hastalarda glutamin supplementasyonu sık tercih edilir. Bunun sebebi kas kaybı ve kaşeksiyi önlemektir. Glutaminin pratikte sık kullanıldığını görmek sanırım glutamin konusunda sizi daha fazla motive edecektir.

İkinci önerim ise HMB olacak. HMB özellikle diyet döneminde kas hücrelerinin korunmasında önemli rol alan bir diğer bileşen. Bu sebeple katabolizmanın önlenmesinde tercih edilebilir. Ayrıca etki mekanizmalarının hücre içerisinde sinerjik etki göstermesi beraber glutamin ile HMB’nin harika bir kombinasyon olmasını sağlıyor.

Sonuç olarak katabolizmayı engellemek için supplement kombinasyonu glutamin+HMB olacaktır.

En iyi supplement kombinasyonları: Sonuç

Neredeyse bütün supplementler, birden fazla amaç için kullanılabilir. Burada kombinasyonlara minimal etkili supplementleri eklemek sadece bir supplement çorbası oluşturmaya yardım edecektir.

Bu sebeple “en iyi supplement kombinasyonu” seçiminde sadece iki -en fazla üç- supplement eklemeye özen gösterdim.

Eğer birden fazla amacı bir anda gerçekleştirmek istiyorsanız tabi ki kombinasyonları birleştirebilirsiniz.