Diyet: Egzersiz Öncesi Kahve İçmeniz İçin 6 Neden

Egzersiz öncesi kahve içmeniz için size 6 harika sebep sunuyoruz.

Egzersiz öncesi kahve içmek birçok sporcu için ritüel haline gelmiş bir olay.  “Gerçekten spor yapmadan önce kahve içmenin bir faydası var mı?” sorusu aklınıza geliyor olabilir.

Bu yazıda sizlere egzersiz öncesinde kahve içmek için 6 neden sunacağım. Kahvenizi hazırlayın ve yazımı okumaya başlayın.

Mikro-sirkülasyonu arttırır

Japon araştırmacılar günlük 5 gram kafein alan insanlarda , hiç kafein almayan insanlara göre kılcal damarların kanlanmasında %30 artış saptadı. Artan kan dolaşımı ile beraber egzersiz performansında ve doku oksijenasyonunda ( oksijenlenmesinde ) artış meydana gelir.

Ağrıyı azaltır

Illinois üniversitesinde yapılan çalışmada uzmanlar , egzersiz öncesinde 3 fincan kahvenin içerdiği kafein miktarının bir anda alınmasının ( yaklaşık 200 mg ) kaslarda bulunan ağrı reseptörlerinin sayısını azalttığını saptadı. Azalan ağrı hissi , yüksek yoğunluklu egzersiz sırasında kendinizi biraz daha zorlamanızı sağlayabilir.

The journal of pain dergisinde yayınlanan Georgia üniversitesinin yaptığı çalışmada egzersizden 1 saat önce 2 fincan kahvenin içerdiği kafein miktarının ( yaklaşık 125 mg ) alınması sonucunda kas ağrısının %48 azaldığı saptandı.

Kafeinin kas ağrısını azaltma konusundaki yüksek başarısını ağrı kesici olarak kullanılan iki ilacın kas ağrısını azaltma konusundaki başarı oranlarını inceleyerek karşılaştırabiliriz. Yapılan araştırmalarda naproksen’in kas ağrılarını azaltmadaki başarısı %30 aspirinin ise %25 olarak bulunmuştur. Bu açıdan kafein kas ağrısını azaltmada hem doğal hem de güçlü bir ajan .

Dayanıklılığınızı arttırır

2005 yılında yapılan bir meta analizde kafeinin yüksek yoğunluklu egzersiz sırasında hissettiğiniz yorgunluğu %5 azalttığını – kafein alınarak yapılan egzersizin daha kolay hissedildiğini- gösterdi. Ayrıca , kafeinin egzersiz performansınızı %11 oranında arttırdığı anlaşıldı.

Kaslarınızı korur

Kafein , bir büyüme faktörü türevi olan BDNF ( Brain-Derived Neurotrophic Factor ) salınımını tetikler. Motor görevi gören kaslar için ateşleme sistemi yerine geçen nöromotor aktiviteyi BDNF ile destekleyebilirsiniz. Böylece kas dokunuzun daha genç ve dayanıklı kalmasını sağlayabilirsiniz.

Coventry Üniversitesi’nde yapılan son araştırmada ise kafeinin yaş ile beraber azalan kas kütlesini yerine koymada ve artan kas ve doku yaralanma riskini azaltmakta etkin rol üstlenebileceğini gösterdi.

Hafızanızı güçlendirir

BDNF beyinde nörona dönüşmek üzere bekleyen kök hücreleri harekete geçirir. Ayrıca Johns Hopkins üniversitesi’nde yapılan araştırmalarda 200 mg kafeinin 24 saat boyunca deneklerin hafızasını arttırdığı görüldü.

Daha mutlu hissetmenizi sağlar

National Institute of Health’in ( ulusal sağlık enstitüsü ) yaptığı araştırmada günde 3 fincan kahve içen deneklerin hiç kahve içmeyen deneklere göre %10 daha az depresif olduğu görüldü.  Bu etkinin daha fazla “kafein” etkisinden öte kahvenin içerdiği antioksidanlardan kaynaklandığı düşünülüyor.

Sorularla Kilo Vermek Kitabına Ücretsiz Erişmek için Mail Listeme Abone Olun!

Yeni yayınlanan makalelerden haberdar olmak için haftalık olarak gönderdiğim maillere abone olabilirsiniz. Spor ve sağlık dünyasındaki gelişmelerden her hafta ücretsiz bilgi sahibi olun!

Lütfen Bekleyiniz..

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz. Lütfen mail aboneliğinizi size gönderdiğimiz email üzerinden onaylayınız!

Mail ağımızı ve bilgilerinizi 3. şahıs ile paylaşmıyoruz, daha ayrıntılı bilgi için sağlıksal ve hukuki feragatname sayfamızı inceleyin.

Dr. Can Çiftçi Hakkında

Eğitimini Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde tamamlamış olan Dr. Can, kâr amacı gütmeyen ve tarafsız bir girişim olan Fitekran.com'u 2013 yılında kurdu. Egzersiz fizyolojisi, ergojenik beslenme, obezite ve insülin direnci konularında yoğun olarak çalışan Dr. Can ayrıca sağlık, diyet ve egzersiz alanında birçok kurum ile çalışmakta ve sosyal sorumluluk projeleri yürütmektedir.

Yazıya Yorumlar

Egzersiz Öncesi Kahve İçmeniz İçin 6 Neden yazısı için gelen yorumlar ve tartışmalar...

 1. Serdar serdarlı dedi ki:

  Hocam verdiğinizbilgiler çok değerli teşekkürler.

 2. Sevcan Y. dedi ki:

  Hocam egzersiz öncesi ne kadar kahve içmeyi önerirsiniz kaç kupa veya fincan?
  ps: yazılarınızla aydınlanma yaşıyoruz, elinize sağlık

  • Dr. İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar, önerilen miktar egzersiz öncesi ortalama 100 mg kafein. Bu miktarı yaklaşık 150 ml filtre kahve ile alabilirsiniz.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 3. erdem mert dedi ki:

  Merhabalar Can bey. Ben egzersiz öncesi türk kahvesi kullanmak istiyorum fakat, pişirme vs. gibi şeylere zamanım ya da fırsatım olmuyor.Bir çay kaşığı türk kahvesini çok az soğuk sütle karıştırıp içsem kahvenin egzersiz öncesi faydasından yararlanmış olur muyum,yoksa illa ki pişirmek lazım.

  • Dr. İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Etki alırsınız. Sadece telvenin midenizi rahatsız etme riski var.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

Yazıya Yorum Yap

Makale konusu ile ilgili eklemek istediğiniz, sormak istediğiniz veya düzeltmek istediğiniz herhangi bir konuda yorum yapabilirsiniz...

Yorumu Gönder


close more
Dr. Can Çiftçi
close

Ne yapmak istiyorsun?

search