Supplementler: Kreatin Rehberi: Nedir? Zararlı Mı?

Kreatin nedir? sorusunu soruyor ve Kreatin monohidrat zararlı mı? sorusunun cevabını merak ediyorsanız bu yazı sizin için!

Besin destekleri ile ilgili artık yazmam gerektiğinin farkındayım. Zira Türk sporcular supplementler hakında uzun zamandır merak içerisindeler. En çok merak edilen supplementlerden biri de kreatin.

Bu yazıda kreatin nedir? sorusundan, kreatin zararlı mı? sorusuna, kreatin kullanmalı mıyım? sorusundan, kreatin nasıl kullanılmalı? sorusuna kadar birçok soruya cevap vereceğim.

Hazırsanız başlıyorum!

Kreatin (Creatin) nedir?

Kreatin hücre içinde üretilebilen, çoğunluğu kas hücrelerinde olmak üzere depolanan ve ihtiyaç halinde enerji üretiminde kullanılan bir yapı.

Aynı zamanda dışarıdan besinler ve supplementler ile alınabilen kreatin performans artışı, kas kütlesinin arttırılması konusunda hala sporcuların gözdesi.

Kreatin’in kas içinde ne şekilde çalıştığını orta ve üst seviye sporcular daha ayrıntılı öğrenmek isteyebilir.

Hücreler ilk enerji ihtiyacını ATP adı verilen ve kısa bir süre yetecek depodan karşılar. Egzersize devam edilir ve ATP depoları tükenirse hücreler enerji üretmeye devam etmek için fosfokreatin depolarını kullanmaya başlar.

Fosfokreatin depoları, hücre içi kreatin moleküllerine yüksek enerjili bir fosfat bağlanmasıyla oluşan bir bileşiktir ki enerji ihtiyacında yüksek enerjili bağ yıkılarak büyük miktarda enerji ortaya çıkartılır.

Burada bir diğer önemli nokta kreatinin sadece kaslarda değil diğer önemli organlarda (beyin, karaciğer gibi) belli miktarlarda bulunması özellikle aşırı stresli durumlarda enerji üretimi için hayati önem taşımakta.

Peki başka bir etkisi var mı? Gelin inceleyelim.

kreatin-zararli-mi

Kreatin molekülünün enerji depolamak için dönüştüğü fosfokreatin molekülünün yapısını yukarıda görüyorsunuz.

Kreatin ne işe yarar?

Kreatin hakkında tanım yaparken işlev hakkında bir miktar bilgi verdim. Ama olayın tamamını kavramanız için tüm etkileri en baştan bu başlık içinde inceleyeceğim.

Egzersiz performansını arttırır.

Kreatinin enerji üretim mekanizmalarına destek olduğundan bahsettim. Bu durum özellikle güç esaslı çalışan sporcularda fayda sağlayabilir.

İşin garip tarafı birçok bireyin kreatinin dayanıklılık sporcularında faydasız olduğunu sanması. Durum ise tamamen farklı. Araştırmalar dayanıklılık esaslı çalışan sporcularda da kreatinin performans artışı oluşturduğunu gösteriyor.

Araştırma 1:

NCAA (National Collegiate Athletic Association) liginde oynayan yirmibeş futbolcu kreatin monohidratın performans üzerindeki etkilerini araştırmak için çalışmaya katılıyor.

Üç gruba ayrılan (placebo, kreatin monohidrat kullanan, kontrol) sporcular dokuz haftalık çalışma süresince, bench press ağırlığı, power clean ağırlığı, squat ağırlığı, yüksek yoğunluklu anaerobik kapasitesi ve diğer birçok faktör açısından gözleniyor.

Araştırma sonunda sporcuların,

 • Bench press 1RM ağırlığının kreatin kullananlarda kullanmayanlara göre %5.2 fazla olduğu,
 • Power clean 1RM ağırlığının kreatin kullananlarda kullanmayanlara göre %3.8 fazla olduğu,
 • Squat 1RM ağırlığının kreatin kullananlarda kullanmayanlara göre %8.7 fazla olduğu,
 • Yüksek yoğunluklu anaerobik kapasitenin kreatin kullananlarda kullanmayanlara göre %18.4 fazla olduğu,

görülmüş. Sonuç olarak kreatin kullanımının sporcularda güç ve anaerobik kapasite artışı sağladığı açıkça görülmekte.

Anabolik ortamı destekler.

Kreatinin güç artışı ile beraber kas kütlesinde artış yaratacağı aşikar. Peki güç artışı haricinde kreatin farklı bir mekanizma ile kas kütlesi artışı sağlayabilir mi? Cevap evet.

Kreatin birçok farklı anabolik hormon (başta IGF-1 ve IGF-2) salınımını arttırarak, kas çevresindeki uydu (satellite) hücreleri uyararak kas gelişimini hızlandırır.

Araştırma 2:

Araştırma katılımcıların kreatin kullanımı ile beraber anabolik sinyal şiddetindeki değişimi göstermek amacıyla yapılıyor.

İki gruba ayrılan katılımcıların ilk grubuna placebo (etken madde içermeyen) içecek verilirken, diğer gruba kreatin içeren içecek veriliyor. Katılımcıların vastus lateralis kasından egzersizden üç ve yirmidört saat sonra biyopsiler alınıyor ve bu biyopsilerde p70(s6k) and 4E-BP1 sinyal yolakları inceleniyor.

p70(s6k) and 4E-BP1 sinyal yolakları hücre içinde önemli anabolik etki oluşturan yolaklardan.

İnceleme ile beraber,

 • Kreatin alan grubun, kreatin almayan gruba göre IGF-1 düzeyinin egzersiz sonrası üçüncü saatte %24 fazla olduğu,
 • Kreatin alan grubun, kreatin almayan gruba göre IGF-1 düzeyinin egzersiz sonrası yirmidördüncü saatte %29 fazla olduğu,
 • Hücre anabolizmasının göstergesi olan fosforilasyonun egzersiz sonrası kreatin alan grupta, kreatin almayan gruba göre %150 fazla olduğu,

görülmüş. Bu araştırma bize kreatinin sporcularda daha fazla kas kütlesi oluşumunu anabolik ortamın güçlendirilmesi ile ayrıca desteklediğini gösteriyor.

Kas volümünü arttırır.

Kreatin hücre içi sıvı miktarını arttırır. Bu durum akıllara sadece kas dolgunluğunu ve görüntüsünü etkileyen bir yapı olarak görünse de durum oldukça farklı. Çünkü hücre içi sıvı düzeyi arttıkça hücre katabolizması engellenir.

Katabolizma engelleyici özelliğin mantığı aslında oldukça basit. Egzersiz ile hücre içinde meydana gelen oksidatif stres, sıvı kaybı ile beraber yoğunlaşarak hücre içinde katabolizmaya sebep olur. Kreatin ile beraber artan hücre içi sıvı oksidatif stres oluşturan elemanların yoğunluğu ile beraber etkisini azaltarak katabolizmayı engeller.

Kreatin kullanılmalı mı?

Kreatin kas kütlesini arttırma, güç profilini geliştirme ve anabolik etkileri sebebiyle kullanılmakta. Özellikle,

 • Yoğun kamplar, egzersiz tempoları sırasında anabolik ortamı desteklemek,
 • Sakatlıkları azaltmak ve mevcut sakatlığın iyileşme sürecinde,
 • Sporcuların performans kaybı yaşadığı dönemleri daha hızlı atlatmasını sağlamak için,
 • Hayvansal protein alımı eksik sporcularda,

kreatin kullanımı uygun ve mantıklı olacaktır. Doğal ve kazanım sağlanan dönemlerde mevcut kazanımı arttırmak için sürekli kreatin kullanımı gereksiz olmakla beraber fayda sağlayacağı bir gerçek.

Kreatinin ayrıca birçok form ve biçimi mevcut. Mevcut araştırmalar ile hala en üstün tipin kreatin monohidrat olduğunu söyleyebiliyorum. Bu durum tabi ki ilerde değişebilir. Bu sebeple bu bölümü yeni araştırmalar ile beraber aralıklarla değiştireceğim.

kreatin-nasil-kullanilir

Kreatin zararlı mı?

Kreatin hakkında böyle bir yazı yazmamın en önemli sebebi kreatinin zararları hakkında duyduğum inanılmaz şeyler. Böbrek hasarından tutun, multi organ yetmezliğine kadar inanılmaz etkileri birçok kişi heyecanla bana anlatıyordu.

Kulaktan dolma bu bilgiler yerine size doğru bilgileri vermek için bu bölüm harika bir fırsat.

Hatta sık sorduğunuz iki soruyu cevapladığım yazımı paylaşmanın tam sırası!

Kreatin için yapılan birçok suçlama var. Bunlar,

 • Kilo artışı (evet tıbbi olarak bu bir yan etki),
 • Sık ve şiddetli kramplar,
 • Mide ve bağırsak problemleri,
 • Böbrek hasarı,

olarak sıralanabilir. Bu suçlamaları teker teker incelemek istiyorum.

Kilo artışı:

Kilo artışı kreatin monohidrat kullanımı ile beklenen bir sonuç zira kas içinde sıvı tutulumu oluşturuyor. Ayrıca uzun vadede güç ve anabolik profil artışı ile beraber kas kütlesinin gelişmesi de muhtemel.

Bunlar ile beraber artan kilo bir yan etki değil, istenilen sonuçtur.

Sık ve şiddetli kramplar:

Kreatin hücre dışı sıvıyı hücre içine çekmesi ile ünlü. Bunu birçok yerde konuştuk. Özellikle sıvı kaybının fazla olduğu yaz ayları ve uzun egzersiz maratonları sırasında hücre içine çekilen sıvı ile beraber mineral dengesizlikleri oluşabilir.

Bu durum kramp oluşumuna neden olmakla beraber uygun sıvı takviyesi ile beraber kramplar gerileyecektir. Bu durumun haricinde kreatinin doğrudan kramp oluşturması mümkün görünmüyor.

Mide ve bağırsak problemleri:

Mide ve bağırsak problemlerinin sıklığı ve şiddeti kişiden kişiye ciddi bir değişiklik göstermekte. Bu sebeple kesin bir şey söylemek oldukça zor. Ama yüksek doz kreatin alan (günde 10 gram ve üzeri) bireylerin bazılarında (nadir olmakla beraber) raporlanan diare (ishal) vakaları mevcut.

Bu raporlamalar içerisinde 30 gram ve üzeri alımlarda tamamen rahat olan bireyler var. Sonuç olarak durum kişinin mide, bağırsak hassasiyetine ve alınan dozun miktarına bağlı.

Eğer bilinen mide, bağırsak hastalıklarına sahipseniz kreatin kullanırken temkinli olmalı ve düşük doz ile başlamalısınız. Kullanım sırasında rahatsızlık duymanız halinde kreatin kullanımını bırakmalı ve doktorunuza danışmalısınız.

Böbrek hasarı:

Kreatin ve böbrek hasarı konusunda geçmişten gelen büyük bir korku var. Bu korkunun ana sebebi 1998’de yapılan tek kişi üzerinde yapılan bir araştırma.

Bu araştırmada glomerulonefrit ve kortikosteroide duyarlı nefritik sendromlu bir hastaya kreatin monohidrat verilerek böbrek fonksiyonu GFR ölçülüyor. Ağır böbrek hasarına bağlı bozulan böbrek fonksiyonu sonucunda araştırmacı kreatin böbrek hasarı meydana getirir şeklinde bir açıklama ile çalışmayı yayınlyor.

Yayın sonucunda birçok insan kreatinin sağlıklı bireylerde gerçekten böbrek hasarı yapabileceğini düşünerek korkuyor.

Burada atlanılan ve sonradan birçok araştırma ile kanıtlanan bir nokta var. Bu nokta kreatinin sağlıklı bireylerde önerilen dozlama ile beraber herhangi bir böbrek hasarı oluşturmadığı. Bu durum yıllardır oluşan klinik tecrübe ve araştırmalar ile kanıtlanmıştır.

Tabi ki her birey farklı olmakla beraber tüm supplementler için doktorunuza danışmanız bir gereklilik. Ama bir hekim olarak kendi hasta ve sporcularımda gördüğüm ve araştırmalar ile kararlaştırılan sonuç bu.

Kreatin nasıl kullanılır?

Kreatin monohidrat üzerinden konuşacağım zira birçok farklı molekül için birçok farklı tüketim tarzı mevcut.

Kreatin monohidrat kullanırken hücre düzeyinde etkin yoğunluğa erişmesi için bir yükleme periyodu izlemek bu yükleme periyodundan sonra idame dozuna geçmek en sık kullanılan ve en çok fayda görülen yöntem.

Kreatin monohidrat için,

 • Yükleme periyodunda (5-7 gün) kilo başına 0.3 gram kreatin monohidrat,
 • İdame periyodunda (kullanım süresince) kilo başına 0.03 gram kreatin monohidrat,

alımı uygun olacaktır.

70 kilogram ağırlığında bir erkek üzerinden konuşursak yükleme için bu birey yedi gün boyunca 21 gram kreatin monohidrat kullanmalı, ardından idame için günde 2.1 gram kreatin kullanmalıdır.

Kreatin ne zaman kullanılır?

Kreatin alım zamanı olarak birçok farklı düşünce mevcut. Benim tercih ettiğim yöntem ise antrenman sonrası kullanım yönünde. Burada amaç kreatinin dinlenme süresinde hücreye nüfuz etmesi ve sonraki antrenman için hem yüksek enerjili fosfokreatin oluşturması ve yeniden yapımı aktive etmesi.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise kreatini basit şeker ile beraber almanız. Kreatin hücre içine glikoz molekülleri ile daha hızlı girmekte.

Yazıya Yorumlar

Kreatin Rehberi: Nedir? Zararlı Mı? yazısı için gelen yorumlar ve tartışmalar...

 1. Ramin dedi ki:

  Selamlar .
  Benim takıldığım bir iki nokta var kısaca behsedeyim .
  İlk olarak farklı kaynaklarda bir ay kullanip bir ay birakmak gibi(vucutun kendi kreatin yapımını durdurmamak icin) gibi süreli kullanım tavsiye edilir , ne kadar dogru?
  Bir diger nokta su kullanimiyla ilgili. Gunluk 2 lt su tüketen birinin kreatin alimiyla bu su miktarını artırmasi( 3-4lt ) gereklimidir?
  Ve son olarakta uzun sure kullanan bireylerin bobrek karaciger vs organ tahlillerini yaptirmasina gerek varmi? Varsa hangi tahliller yapılmalı?
  Teşekkürler!

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Ramin selamlar,

   1- Aralıklı kullanım esasında böbrek hasarından korunmak için tavsiye ediliyor. Ama araştırmalar aralıksız 10 ay kullanımda bile sorunsuz olan atletler bildiriyor. Vücudun doğal kreatin kaynaklarını durdurması gibi bir risk yok. Bunun haricinde zaten kırmızı et gibi doğal kaynaklarda da kreatin mevcut.
   2- Sıvı tüketimini arttırmak kesinlikle gerekiyor. Ortalama 1 litre fazla sıvı optimum olacaktır.
   3- Tahlil yaptırmak seyri görmek için her zaman faydalı olacaktır. Karaciğer için ALT, AST, GGT, direk/indirekt billüribin böbrek için, üre, kreatin ve GFR görmek yeterli olacaktır.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 2. Can Hadi dedi ki:

  Merhaba, çalışmalarınızı beğenerek takip ediyorum. Yukarda bahsettiğiniz araştırma sonuçları için bir kaynak gösterebilir misiniz?

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar, araştırmaları paylaşmamamın sebebi yazılarımın ve araştırmaların kopyalanıp kullanılması. Araştırmayı yorumlayan benim zira.

   Araştırma 1: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11581550
   Araştırma 2: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10683092

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

   • Cem Olcay dedi ki:

    Yazıların sonunda yorum yazacak bir yer ve sitenin herhangi bir bölümünde size ulaşacak alan bulamadığım için buraya yazıyorum. Siteniz çok başarılı çok detaylı ve herkese yardımcı oluyor bunun için teşekkür ederim. Tabii bu kadar çok araştırma bizim için çok önemli ancak konu hakkında detaylı bilgiler okurken anlamak biraz zorluyor. makalelerin sonunda da net bir şey söyleyemediğiniz için hangi konuda nasıl davranacağımıza Karar Vermek zor oluyor. Benim sorum 50 yaşında 83 kilo bir erkeğim. kas gelişimi yapmaya başladım fakat 1 ayın sonunda kastan da zayıfladığımı gördüm balık ve tavuk et yiyemiyorum ne ve hangi marka protein tozu tüketmeliyim bu konularda yardımcı olursanız memnun olurum

    • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

     Selamlar, net bir şey söylemem çoğu zaman imkansız. Zaten bence net bir şey söyleyen kişilerin doğruluğunu sorgulamanız lazım. Çünkü herkes farklı ve kişiye özel öneriler her zaman daha değerli.

     Marka konusunda yardımcı olamayacağım.

     Mutlu ve sağlıklı günlere!

 3. Tolga dedi ki:

  Merhaba

  Kreatin in bir yan etkiside sac dökülmesini tetikledigi söyleniyor. Bu ne kadar dogrudur?

  Tesekkürler

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar, Creatin’in bazı araştırmalarda testosteronu dihidrotestosterona dönüşme düzeyini arttırdığını görüyoruz. Bu durum erkek tipi (özellikle genetik) saç dökülmesini minimal düzeyde bir süre arttırabilir. Bu durum devamlı olmadığı, dihidrotestosteron üretiminin artmadığını ayrıca belirtmek isterim. Bu sebeple dikkate değer olduğunu düşünmüyorum.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 4. Furkan Çokcan dedi ki:

  Sitenizi geç fark ettim,salondaki herkese sizin sitenizden bahsediyorum yazılarınızın devamını dilerim.
  Benim sorum 22 yaşındayım 1.85 77 kilodayım.1 yıldır spor yapıyorum vücudumda güzel gelişmeler var ancak karın bölgemde bir su toplaması var.Yağ oranım %5 olmasına ve beslenmeme çok ama çok dikkat etmeme rağmen karın bölgemde bir şişkinlik, su toplaması var.4-5 sene önce ibs(hassak bağırsak sendromu) hastalığım vardı internette araştırdım ibsye bağlı olaarak karında şişkinlik olur diye okudum bu doğru mu ?
  Şu anda ibs hastalığım yok diyetisyene gittiğimde ibsye bağlı dedi ve yemek listesi çıkardı.Tahıllı ürünler,bulgur gibi şeyleri yasakladı ama 1 ay geçti hala karnımda bir su birikimi var.(Tuz az kullanıyorum,günlük 2,5-3 lt su tüketiyorum) Kreatin bu karında su tutar mı ve sizce bu sorun neden kaynaklanıyor ve nasıl önüne geçebilirim ?
  Çok teşekkür ederim!

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar Furkan,

   1- Öncelikle irritabl bağırsak hastalığından bahsedeyim. Su tutulumu ibs’de beklediğimiz bir şey değil. Şişkinlik ile su tutulumunu karıştırmamak gerekiyor. Şişkinlik yaşaman çok doğal zira hastalığın özünde bu durum yatıyor. Bunun için bağırsaklarını çalıştıracak şekilde yüksek lif oranına sahip besinler ile beslenmeni tavsiye ediyorum.

   2- Kreatin bölgesel su tutulumu yapmaz ve kas üzerinde su tutturur. Bu sebeple sorunun cevabı kreatinde değil.

   3- Diyetisyeninin önerilerine değinmiyorum. Kendi kararı olarak değerlendirilebilir.

   4- Benim düşüncem karnındaki derinin şuan tam olarak gergin olmaması ve bu nedenle sana şişkinlik olarak görünmesi. Tam olarak görmediğim için yorum yapamamakla beraber aynı kiloda bir süre daha kalırsan görüntünün düzeleceğini tahmin ediyorum.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 5. Oğuzhan Korkmaz dedi ki:

  Iyi gunler Kolay gelsin. Biraz soru sormak istedim. Cunku tek siz detayli yorum yapiyorsunuz. An itibariyle sitenizin devamli takipcisi olacagim

  1-) Tip 2B ailevi hiperkolestrolemi hastasiyim. Lipid aferezi denen cohazda 15 gunde 1 kan temizletiyorum. Kolestrol degerim islem oncesi 500 600 iken.. islem sonrasi 180-200 olarak cikiyor. Yaklasik 8-9 yildir bu islem devam ediyor. Spora yeni basladim. Boy 1.83 kilo 65.. gorunus olarak cılız denecek kadar ince gorundugum icin rahatsizim. Protein tozu ve kreatin kullanimi benim icin dogru mudur ? Yaşım 21 bu arada

  2-) protein tozunu diger insanlar gibi abartmadan. Spor gunleri spor sonrasi bir olcek alsam. Spor yapmadigim gunler ise icmesem dozajini abartmasam zarari olur mu ?

  3-) kreatin kullanmak istiyorum.. kilom ile 0.003 degerini hesapladigimda gunde 2-3 gram kreatin kullanimi olumsuz etkiler mi beni ?

  4-) ilginiz alakaniz icin simdiden cok tesekkur ediyorum. Iyi gunler dilerim. Cevabinizi buyuk bir merakla bekliyor olacagim.

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar,

   1- Kreatin tamamen gereksiz protein tozu diyetinize bağlı olarak değişmekte. Burada ana amaç yüksek kolesterol sonucu karaciğer dahil birçok organda oluşacak muhtemel zararları ciddi boyuta taşımamak. Bu zararı takip etmek oldukça ince bir iş. Bu sebeple sizi takip eden doktorla koordineli olarak çalışmanız gerekiyor.
   2- Protein açığınız varsa, protein tozu kullanılabilir. Ne kadar protein almanız gerektiğini şu yazımdan öğrenebilirsiniz. https://www.fitekran.com/gunluk-kac-gram-protein-almaliyim-bir-doktorun-gozunden/

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 6. Tolga dedi ki:

  Hocam peki kreatin, whey protein ve bcaa supplementlerinin aynı anda kullanımı nasıl olmalıdır?
  Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  • canciftci dedi ki:

   Duruma göre, alınacak miktar ve kombinasyon değişmekte. Bu konu ile ilgili ayrıntılı bir yazı yayınlayacağım.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 7. Burak Aydar dedi ki:

  Hocam ben 50 kiloyum ve günlük normal olarak 1,5 gram kullanmam gerekiyor. Sporu bırakmıştım nasip olursa tekrar başlamayı düşünüyordum. Sporla birlikte kreatin alımını 1,5 gram dolaylarında alımına başlasam sürekli değil mesela haftada 3 gün antrenman sonra alsam. Bunun böbrek ve karaciğere hasarı söz konusu olur mu? (küçükken kum dökmüşüm hocam bu engel olmaz galiba değil mi?). Hocam kırmızı etten başka doğal bir yiyecekte mevcut mudur?
  Teşekkürler 🙂

  • Dr. İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Yükleme yapılmazsa kas içi kreatin düzeyi vasat kalır ve alacağınız etki ciddi şekilde azalır. Aralıklı kullanımda da aynı şey söz konusu. Bu sebeple kreatin kullanılacaksa mutlaka düzenli alım yapılmalı. Böbrek taşı konusunda tam olarak taşın mahiyeti, işin ciddiyeti, üre/kreatin düzeyleri GFR miktarınızı bilmediğimden yorum yapmam imkansız.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 8. GÖKHAN akar dedi ki:

  Hocam merhabalar,crossfit sporcusuyum,size kreatin hakkında merak ettiklerimi sormak istiyorum.1)antrenmanlar çok yoğun geçiyor ve bazen tamamlamakta zorluk çekiyorum yada tamamlayamıyorum.kreatinin bu sporda ve konuda bana olumlu etkisi olur mu? 2)Kreatini sadece spor günleri kullanmam yeterli olur mu?(4gün yapıyorum). 3)kreatini yükleme yapmadan da kullansam etkisini görür müyüm ve kreatini bu sporda spor öncesi mi sonrası mı kullanmalıyım yada spor öncesi ve sonrası kullanılması uygun olur mu? 4)son olarak protein bcaa glutamin ile beraber kullanmak sakıncalı mıdır? Teşekkürler.

  • Dr. İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar,

   1-Evet hem dayanıklılık hemde güç profilinizi geliştirir.
   2-Hayır her gün kullanılmalı. Bu şekilde yeterli hücre içi yoğunluğa erişebilir.
   3-Yükleme yapmadan kreatinin kilit etkilerini düşük yoğunluk sebebiyle alamazsınız.
   4-Herhangi bir zamanda kullanabilirsiniz.
   5-Kreatin, BCAA ve glutamin ile kombine edilebilir.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 9. cuma ergezer dedi ki:

  İyi günler ve iyi çalışmalar. haftada 3 gün düzenli olarak ağırlık çalışması yapıyorum ve almış olduğum bir protein tozu var. protein tozunun bir kepçesinde 30 gr protein, 3 gr creatin, 6,9 gr BCAAs bulunduruyor. Antrenman yaptığım günler antrenman sonrası protein tozu alıyorum. Sorum şu olacak bu protein tozuna devam ettiğim sürece ayrıca kreatin ve BCAA almalı mıyım?

  Ayrıca protein açısından eksik beslenen hastalara verilen Protifar adlı ilacın alınmasında bir sıkıntı olur mu?

  • Dr. İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar, ayrıca BCAA kullanmanıza gerek yok. Ama yükleme yapmadıysanız kreatin için kısa bir süre yükleme yapmanızda fayda var.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 10. Harun Resit dedi ki:

  Can bey merhaba,
  Yazılarınız çok bilgilendirici. Yeni takip etmeye başladım. Umarım fitness üzerine kitaplarınızda vardır yoksa şiddetle yazmanızı tavsiye ederim.
  Size sorum kreatin ve diğer supplementler ile ilgili.
  Kreatinin böbrek üzerinde negatif etkisi olduğu doğrumudur? Ayrıca hangi supplement karaciğeri daha çok yorar? hangileri böbreği daha çok yorar? Ve supplementleri çeşitlerine hangi dönemler ve ne kadar süre ile kullanmalıyız? Peki bu böbreğe ve karaciğere olan zararları minimum’a nasıl indirebilirz supplement kullandığımız halde? Bu soruların cevaplarını çok araştırdım ancak bilimsel ve güvenilir cevap hiç bulamadım. Cevap verebilirseniz çok mutlu olurum.. Şimdiden teşekkür ederim

  • Dr. İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar Harun, kısa süre içinde bu konuyla ilgili ayrıntılı bir yazı hazırlamayı planlıyorum. Ne yazık ki cevabım yoruma sığacak kadar kısa değil. Tanıştığıma ayrıca memnun oldum!

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 11. Murat kılıç dedi ki:

  Hocam bende nefrit var karbonhidrat tozu aldım kilo almak için içerisinde kreatin var bi miktar ilacımı az almaya başladım artık 6 mg 2 günde bir baya düştü yani kullanabilir miyim bu tozu

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   İlacınıza, gfr değerinize ve hastalığın durumuna göre cevabım değişecektir. Sizi takip eden nefrolog tarafından görüş alınması gerekiyor.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 12. emre dedi ki:

  can bey merhaba,

  yükleme dönemi ile idame dönemi nasıl ve ne kadar süreyle olmalıdır acaba?

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Yükleme maksimum bir hafta, idame ise supplementin kullanıldığı süre kadar devam edilmeli. Kullanım süresini tabi ki sizi takip eden hekiminiz belirlemeli.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 13. mehmet hasçakallar dedi ki:

  hocam merhabalar,
  3 gün önce kreatin kullanmaya başladım. dediğiniz gibi yükleme yapmakla başladım. 85 kiloyum ve günlük 25 gram alıyorum şuan. ancak kullanmaya başladığım günden beri, ishal ve kaslarımda bir yorgunluk ve kırılganlık hissetmeye başladım. ishal çok sorun olmuyor ve uzun sürmüyor ancak bu bahsettiğim vücudumdaki kırılganlık tarzıhis beni çok kötü yapıyor. her gün sanki soğuk alğınlığına yakalanmışımda öncesinde oluşan vücuttaki kırgınlığa benzer bir durum hissediyorum. acaba bu normal midir. ayrıca bu konu başlığıyla alakalı değil ama size spinat extract ve beta ecdysteron hakkında sorularım olacak: bu supplementleri daha yeni duydum ve okuduğum kadaarıyla doğal steroid diyorlar. bunun doğruluk payı nedir, bu ürünlerin herhangi bir yan etkisi var mıdır, kullanmanın bi faydası olur mu acaba? şimdiden cevaplar için teşekkürler

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Sıvı kaybı yaşamanız muhtemel. Kreatin alımını kesip sıvı alımını tekrardan düzenleyip başlayabilirsiniz. Bu arada görünmediyseniz diğer hususlar için hekiminize danışabilirsiniz. Bahsi geçen supplementler ile ilgili ayrıntılı bir yazı yayınlayacağım. Cevaplar o yazıda olacak zira bir yoruma sığacak kadar kısa bir cevap veremem.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 14. mehmet hasçakallar dedi ki:

  cevap için çok teşekkür ederim,
  spinat extract ve beta ecdysteron hakkındaki yazınızı bekliyorum merakla. ona göre alıp almamaya karar vericem 🙂

 15. engin diket dedi ki:

  epilepsi hastasıyım hocam sizden ricam beni aydınlatmanız protein tozu alsam ilaçlarıma zarar ve yan etki yaparmı tşk birde hangi vitaminleri içebilirim

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Hangi ilaçları aldığınızı ve genel beden sağlığı durumunuzu bilmediğim için bu konuda yorum yapmam imkansız. Hekiminize danışmanızı tavsiye ediyorum.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 16. olcay senol dedi ki:

  Hocam selamlar.
  oncelikle aciklayici ve ikna edici yazilariniz icin cok tesekkurler, sorum kan testi ve sonuclari. whey protein kullanan bir sporcu olarak kan testi sonuclarinda creatinine seviyesinin 1.2 cikmasi normal mi? 170 boyundayim ve 70 kiloyum.duzenli 5-6 yildir gym yapiyorum.

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Sonuçlar kişiye göre değerlendirilmeli. Yani normal olup olmadığını anlamam imkansız.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 17. Türker dedi ki:

  Merhaba,

  Ketojenik diyet yapıyorum. Basit şeker alımı konusunda kısıtlamalarımız olduğu için ve kreatini basit şeker ile birlikte almamızı önerdiğinizden, whey ile karıştırarak tüketmemizin bir sakıncası var mı? Ayrıca ne kadar ölçekte su ile karıştırmalıyız?

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Kreatin için mümkün olduğu kadar su tüketmelisiniz. Kreatin whey ile alınabilir.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 18. Onur dedi ki:

  Selamlar Can bey , kan testimde Üre ve kreatinin degerlerim sınırı biraz geçiyordu. bu durumda kreatin kullanımı sakıncalı olabilir mi ?

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Olabilir. Bunun için ayrıntılı muayene şart. Bazen basit sebeplerle de bu değerleri yüksek bulabiliyoruz.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 19. Yavuz dedi ki:

  Kreatin kullanım olarak 1 ay kullanılıp 1 ay ara verilmeli diyorlar (yükleme yapmayan bir sporcu için). Vücudun kendi üretim mekanizması bozulmasın diye (!) bu doğru mu? bu doğruysa; sağlıklı bir bireyin kullanım süresi ve ara verme süresi ne kadar olmalı?

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Kişinin kan değerleri, böbrek fonksiyonları ve diğer parametreleri değerlendirilip kreatin devamına karar verilmeli. Burada uzun süre kreatin alan sporcular var ve herhangi bir sorun yaşamıyorlar. Ayrıca bedenin kendi kreatin üretimini durdurması mümkün değil. Dolayısıyla endişe edilecek bir şey yok. Sadece kişisel inceleme yapmak gerekli.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 20. erman kartal dedi ki:

  hocam merhaba.. oncelikle iyi calismalar diliyor ve böyle bir site hazirladiginiz için teşekkür ediyorum.. benim sorum su : ben kucuklugumden beri böbrek tasi dusuruyorum.. su anda body yapıyorum ve kullandigim tek urun whey protein tozu. yaninda kreatin kullansam bir zarari olur mu ? benim gibi sadece tas sorunu olan birisi de kreatin kullanabilir mi ? simdiden teşekkürler …

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Taş eğer böbrek fonksiyonlarınıza zarar verdiyse -ki verebilir- kreatin kullanmamanız gerekir. Dolayısıyla kullanmadan önce hekim muayenesi ve tahlil şart.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 21. Türker dedi ki:

  Merhaba,

  Kreatin stoklarımın tükenmesi 🙂 ve kargonun geç gelmesi sebebiyle 5 gün süresince ara vermek durumunda kalmıştım. Tekrar yükleme yapmam gerekir mi?

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Gerekmez. 5-15 gün arasında (beslenmeye bağlı olarak) hücre kreatin seviyeleri eski haline dönmez 🙂

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 22. Soner Kalonya dedi ki:

  Can Bey selamlar,

  Size 3 sorum olacak.

  1. Kreatin kullanımında vücudun 2 ay sonra duruma adapte olması, kreatin düzeyini eski düzeye çekmek adına kreatin üretimini azaltması nedeniyle ara verilmesi öneriliyor. Verilen aradan sonra tekrar başlanmasının, dışarıdan alınan kreatinin etkisini korumasını sağlayacağı, aksi takdirde 2 ay sonra ilk 2 aylık dönemdeki etkisinin görülemeyebileceği söyleniyor. Kendi üzerimde gerçekten 2 ay sonunda etkisinin azaldığını gördüm. Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?

  2. 2 ay sonra 2 haftalık bir ara verildiğinde, tekrar günlük doza geçmeden önce yine 5-7 günlük bir yükleme periyoduna ihtiyaç var mı?

  3. Yükleme ve günlük doz ayarlamasında ürünlerin üzerinde yükleme için 20gr günlük kullanım için de 5gr öneriliyor. Ben 102 kiloyum, sizin önerinizde yükleme için 30gr, günlük kullanımda 3gr kullanmam gerektiği çıkıyor. 30gr fazla 3gr da kiloma göre az geldi. Bu hesaplamanın aslında yağsız kas kütlesiyle bağlantısı olması gerekmez mi? Bu konuda bir ek açıklama yapabilirseniz sevinirim.

  Bizlerle paylaştığınız güzel bilgileriniz, sabrınız ve cevabınız için şimdiden teşekkürler. Başarılar.

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar,

   1- Kreatini supplement olarak almasanız bile besinler ile alırsınız. Dolayısıyla bu tip bir etki doğal tüketimde de olabilir. Ama olmuyor. Bu şehir efsanesi olarak görünüyor. En azından şimdilik veriler bu. Etki ile ilgili düşünceniz de yanlış. Çünkü kreatin depoları dolduktan sonra potansiyeliniz maksimuma ulaşır ve o seviyede kalır. Dolayısıyla etkiyi sürekli yukarı çıkan bir performans skalası üzerinden değil “kreatin kullanırken – kreatin kullanmazken” şeklinde yapmak gerekiyor.

   2- Hücre içi kreatin depoları boşalacağı için tekrar yükleme şart.
   3- Rakamlar sporcuların ortalama BMİ’ı üzerinden hesaplanır. Aşırı yağlı veya yağsız bireyler için ek hesaplama ve düzeltme gerekir. Ayrıca ürünlerin içerisindeki kreatin saflığı incelenmeli, değişik kreatin formları için değişik dozajlama mevcut. Bahsettiğim değerler “monohidrat” form için. (Ayrıca bazı kılavuzlar 20 gramdan üzeri yükleme ihtiyaçları için miktarı arttırmak yerine 20 gramda sabitlemeyi tercih ediyor) Ama ortalama bireyler için 30 gram fazla değil. Tabi doktor kontrolü ve tavsiyesi şart. Bu sebeple kişiye özel planlama önemli.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

   • Soner Kalonya dedi ki:

    Değerli bilgilerinizi paylaştığınız ve vakit ayırdığınız için çok teşekkürler. Sporcu beslenmesi konusunda ortalık fazlasıyla bilgi kirliliği ve bu konuda pek bilgisi olmayan uzman(!)/doktor görüşleriyle dolu. Sizin gibi bir uzmana gerçekten ihtiyacımız vardı. Teşekkürler.

 23. Dawe Bask dedi ki:

  Merhaba Can Bey,

  Öncelikle verdiğiniz bu faydalı bilgilerden dolayı teşekkür ederim. Yükleme ve idame süresiyle alakalı birkaç sorum olacak:

  1)Kreatin yüklemesi için belirlenen dozları gün içerisinde hangi aralıklarla almak doğru olur? Kullandığım kreatin markasının tavsiyesi, bir servis başına 3 gr ve 200 ml su ile tüketilmesi yönünde. 20 gr kreatin yüklemesi için, gün içerisinde 7 defa, farklı saatlerde alarak mı yapmalıyım?

  2)Yüklemeden sonra idame kullanım için azami bir süreç var mı?

  3)Basit şekerle beraber tüketmemizi tavsiye etmişsiniz, ne kullanmamızı önerirsiniz?

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar,

   1- Her ikisi de uygun. Yalnız tek doz midenizi rahatsız edebilir.
   2- 7’ye bölmek zor olacaktır. En fazla 3’e bölmenizi tavsiye ederim.
   3- Hekim kontrolüyle devam ediliyorsa yok. Ama sürekli takip şart.

   Mutlu ve sğalıklı günlere!

 24. yiğit dedi ki:

  iyi günler size birkaç soru sorucam aklıma takılan (7 aydır fitness yapıyorum boy:182 kilo:67
  1) kreatin kullanımını bırakınca vücut tekrardan kreatin gereksinimi duyuyor diyorlar yani bağımlılık etkisi var gibi anlaşılıyor bu doğru mu?
  2)kreatini bırakınca performansta gözle görülür bi değişiklik söz konusu olur mu?
  3)kullanırken vücutta herhangi bir sorunla karşılaşılır mı?

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar,

   1- Hayır hiçbir bilimsel kaynağı yok.
   2- Bir süre performansınız azalacaktır.
   3- Kişiye bağlı olarak değişmekte.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 25. yiğit dedi ki:

  yaşım 17 boy:182 kilo :67 7 aydır fitness yapıyorum
  hiç protein tozu veya karbonhidrat tozu kullanmadım kreatin kullanmak istiyorum çünkü zararsız olduğu söyleniyor bir sıkıntı olur mu sizce yani bi zararı var mıdır?
  cevap verirseniz çok yardımcı olmuş olursunuz iyi günler.

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Kullanımı kişiden kişiye değişmekte. Dolayısıyla mutlaka bir hekim kontrolü gerekiyor.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 26. samed bakırcı dedi ki:

  1 haftadır günde 5 gram kreatin alıyorum. Bunun yanında whey, BCAA, glutamin ve multivitamin alıyorum. Kreatin değerim 0.97 de 1.31 çıkmış bu normal midir? Ne kadar yükselmesi beklenir ?

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Normal değil. Genel olarak anlamlı yükselişler beklemesekte bazı bireylerde ciddi yükselişler görülebilir. Kreatini bırakmanızı tavsiye ederim.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 27. melih dedi ki:

  Hocam saygılar,
  Sorum yok çünkü bu konu hakkındaki tüm soruların cevaplarını makaleden ve yorumlardan buldum zaten. Böyle bir platformu oluşturmanız ve tüm sorulara sabırla cevap vermeniz gerçekten çok etkileyici. Bu ülkede sizin gibi insanların olması bizim için bir şans. İyi çalışmalar ve başarılar diliyorum.

Yazıya Yorum Yap

Makale konusu ile ilgili eklemek istediğiniz, sormak istediğiniz veya düzeltmek istediğiniz herhangi bir konuda yorum yapabilirsiniz...

Yorumu Gönder


close more
Dr. Can Çiftçi
close

Ne yapmak istiyorsun?

search