Hastalıklar: Tip 2 Diyabet Tedavisi: Hızlı Başlangıç Rehberi

Tip 2 diyabet tedavi edilebilir bir hastalık. Gelin tip 2 diyabet diyeti ayrıntılarına ve diyabet diyeti nasıl yapılır? sorusuna değinelim.

Tip 2 tedavi birçok kişide tedavi edilebilir bir hastalık. Ayrıca morbid obez değilseniz tek çözüm mide küçültme ameliyatları değil. Bu konuda sorular arttığı için artık merakınızı gidermek istiyorum.

Zira tip 2 diyabet tedavi programı uygulaması kolay, basit kurallara sahip ve herkesin hızlı bir şekilde adapte olabileceği bir yapıya sahip.

Bu yazıda tip 2 diyabet nasıl tedavi edilir? sorusuna değinecek, tip 2 diyabet tedavisine hızlı bir başlangıç için önemli kuralları sizinle paylaşacağım.

Hazırsanız başlıyoruz.

Tip 2 diyabet tedavi edilebilir mi?

Cevap kısa ve net. Evet!

Birçok farklı vaka ve çalışma bize gösteriyor ki tip 2 diyabete sahip bireylerin neredeyse tamamı beslenme ve yaşam tarzı değişiklikleri ile tedavi edilebilir. Ayrıca bahsi geçen kesimin büyük kısmında opere olma gereksinimi olmadan!

Konuyla ilgili ayrıntılı bilgiyi insülin direnci ve tip 2 diyabet rehberinde vermiştim. Bu sebeple odak noktamızı kaybetmeden tip 2 diyabet tedavisine nasıl başlayacağınıza değinmek istiyorum.

İşleyişi gün gün paylaşacağım. Bu yolu kendinize göre modifiye edebilir ve kullanabilirsiniz. Başlamadan önce tabi ki hekim kontrolü şart.

Tip 2 diyabet tedavisi: 1-7 gün

Öncelikle yaşam tarzı oluşturmaya başlamamız gerekiyor. İlerde tedaviyi bırakmamanız için bu oldukça önemli. Burada ana nokta değişimi bir anda oluşturmamak. Zira hızlı değişim oluşturmak kısa sürede kapana kısılmış hissetmenize, sıkılmanıza ve ümitsizliğe kapılmanıza neden olur.

İlk yedi gün başarmanızı istediğim hedefler:

 • Kalori ihtiyacınızı belirlemek,
 • Günde en az bir öğün tamamen sağlıklı beslenmek,
 • Egzersiz yapmaya başlamalısınız. Hedefimiz en az 30 dakika tempolu yürüyüş,

olmalı. İlk hafta gördüğünüz üzere sadece kalori ihtiyacınızı belirlemek ve istediğinizde sağlıklı beslenebileceğinize inanmanızı sağlamak ile geçti. Bu haftayı kendinizi motive etmek için kullanmanızı tavsiye ederim.

Tip 2 diyabet tedavisi: 7-14 gün

İkinci haftamızı değişime devam ederek geçireceğiz. Bu hafta daha çok beslenmeyi düzeltmenizi istiyorum. Çünkü diğer etkenlere nazaran beslenme değişiklikleri daha zor oturan ve kabul edilen bir şey.

İkinci yedi günde başarmanızı istediğim hedefler:

 • Belirlediğiniz kalori ihtiyacınızdan 500 kalori daha az almanız (yani kalori açığı oluşturmanız),
 • Günde en az iki öğün sağlıklı beslenmeniz,
 • Arkadaşlarınızın sağlıksız beslenme tekliflerine açık bir şekilde “hayır” diyebilmeniz,

olmalı. Burada arkadaşlarınıza hayır demekte zorlanacağınızın farkındayım. Size küçük bir püf nokta vermek istiyorum.

Çevrenizdeki insanlar sizi ne kadar severse sevsin, sağlıklı beslenmeniz onları gerebilir. Çünkü arkadaşlık ortak noktalar üzerinden ilerler ve çoğu arkadaşınız “hayır” cevabını arkadaşlıklarının tehlikeye girmesi olarak algılayabilir. Bu sebeple herkese diyette olduğunuzu söylemek yerine beslenmenize dikkat ettiğinizi belirtmeniz yeterli olacaktır.

Tip 2 diyabet tedavisi: 14-21 gün

Üçüncü hafta önemli bir dönüm noktası. Çünkü kilo vermeye başlamış ve kendinizi daha iyi hissediyor olmanız gerekiyor. Bu haftanın sonuna doğru eğer yeterli miktarda kilo verdiyseniz kullandığınız ilaçlara bağımlılığınız azalacak.

Bu sebeple ani kan şekeri düşüşlerine hazırlıklı olmalısınız. Eğer bunu sık sık yaşamaya başlarsanız ilacınızın dozunu azaltmak için doktor kontrolüne gidebilirsiniz.

Üçüncü yedi günde başarmanızı istediğim hedefler:

 • Belirlediğiniz kalori ihtiyacınızdan 500 kalori daha az almanız,
 • Haftada en az 4 gün tüm öğünlerde sağlıklı beslenmeniz,
 • Uyku düzeninizi yoluna sokmanız ve suni ışıktan korunmaya çalışmanız,

olmalı.

Uyku düzeni oluşturmak zor olabilir. Bu sebeple sabırlı olmalı ve yavaş yavaş kendinizi alıştırmalısınız. Uyku düzeninin tam oturması dördüncü haftaya sarkabilir. Endişe etmeyin.

Tip 2 diyabet tedavisi: 21-28 gün

Dördüncü ve son haftada ise başlangıç sürecinin eksiklerini tamamlamaya çalışmalısınız. Burada gerçekleştiremediğiniz hedefleri göz önüne almalı ve hedefler için farklı yol haritaları çıkarmaya çalışmalısınız.

Tabi ki son yedi gün için ayrıca başarmanızı istediğim hedefler var. Onlar:

 • Ağırlık antrenmanına başlamanız,
 • Haftada en az 6 gün tüm öğünlerde sağlıklı beslenmeniz,
 • Eğer aşırı kiloluysanız 4 kg, kiloluysanız 2 kg vermek,

olmalı.

Tedavi sürecinde ağırlık antrenmanı oldukça hayati rol oynuyor. Bu sebeple basit egzersizler ile başlamalı ve kas kütlenizi arttırmak için çalışmalısınız. Eğer yeterli kiloyu veremediyseniz diyet sürecinde yaptığınız hataları değerlendirmelisiniz. Son haftaya kadar kilo veremeyen bireylerde tavsiyem intermittent fasting olacak.

Yazıda aklınıza takılabilecek hususlar

 • Sağlıklı beslenme ile kastedilen şey düşük karbonhidratlı az işlenmiş ve doğru pişirilmiş besinleri tercih etmenizdir.
 • Kalori azaltılması sadece kilolu bireylerde uygulanmalı. Genel olarak tip 2 diyabete sahip bireylerin kilo fazlası olduğu için program içinde ayrıca belirtilmedi.

Tip 2 diyabet tedavisi sık sorulan sorular

Aklınıza takılabilecek bazı soruları aşağıda cevaplayacağım.

Nasıl diyet yapacağım? Kişinin yaşantısı, yaşı, cinsiyeti ve ek hastalıkları beslenme tarzının şekillenmesine yardım eder. Bu sebeple birçok kişi gibi sizi kandırmaya çalışmayacak ve diyet programı önermeyeceğim.

Önerilerim ise basit bir şekilde düşük karbonhidratlı beslenmeniz, sağlıklı yağlara ağırlık vermeniz, uzun açlık periyotları ile yaşamanız olacak. Bu üç husus başlangıç aşaması için gayet yeterli olacaktır.

Faydalı linkler: Düşük karbonhidrat diyeti nasıl yapılır?, sağlıklı yağ rehberi, intermittent fasting nasıl yapılır?.

Nasıl spor yapacağım? Öncelikli hedef insülin direcini azaltmak ve doğru glikoz metabolizmasını tekrardan sağlamak için çalışmak. Bu sebeple yüksek yoğunluklu egzersiz ve ağırlık antrenmanlarını kombine etmek en doğru yol.

Başlangıç olarak normal kardiyo seanslarıyla beraber HIIT ve ağırlık antrenmanını kullanmalısınız. Burada ana nokta ağırlık antrenmanlarının ağırlık vermeniz gerektiği.

Eğer hala spor ile ilgili soru işaretleriniz varsa aşağıdaki videom sizin için güzel bir başlangıç olabilir.

Faydalı linkler: HIIT rehberikardiyo nasıl yapılır?, ağırlık antrenmanı rehberi.

Diğer faktörler, nasıl düzelteceğim? Uyku diyabete neden olan en önemli faktörlerden. Burada uyku düzeninizi rayına oturtmadan tip 2 diyabeti tedavi edebilmeniz imkansız.

Dikkat etmeniz gereken yegane nokta ise yeterli uyku, doğru zaman aralığında uykuda olmak ve suni ışıktan kaçınmak. Bahsettiğim konular ise kendi içinde ayrı ayrı genişletilebilir.

Faydalı linkler: Sağlıklı uyku rehberisuni ışık rehberi.

İşimiz bitti mi?

Yukarıda bahsettiğim hedefleri tek başlık altında toplayacak olursam ortaya şöyle bir liste çıkıyor:

 • Karbonhidrat alımını 100 gramın altında indir.
 • Sağlıklı yağ alımını arttır.
 • Kilo ver.
 • Ağırlık antremanının olduğu bir egzersiz programı oluştur.
 • Uyku düzenini doğru kur.
 • Suni ışıktan gece saatlerinde kaçın.
 • Stres seviyeni azalt.

Tip 2 diyabet tedavisi oldukça uzun bir süreç. Bu sürece basit ve kabul edilebilir bir başlangıç yapmanız için yardımcı olacak bu dört haftadan sonra işimiz bitmiyor. Aksine programı devam ettirmelisiniz.

Size uzun bir yoldan bahsettiğimin farkındayım. Ama bu 28 günlük basit ve uygulanabilir program ile sağlıklı yaşam için büyük bir adım olacak. Tabi ki süreç içerisinde karşılaştığınız sorunları benimle yorumlar aracılığı ile paylaşabilirsiniz.

Yazıya Yorumlar

Tip 2 Diyabet Tedavisi: Hızlı Başlangıç Rehberi yazısı için gelen yorumlar ve tartışmalar...

 1. oguz memili dedi ki:

  hocam yuzlerce makale okuya okuya sizin yazılarınıza ulastım bir cok defa yazılarınızı okudum. yazılarınızdan tatmin oldum. bir cogunu uyguluamaya basladım. .bana 2 ay önce tip 2 diyabet reshisi konuldu. insulin igneleri ve haplar verildi. hapları ve insulin ignelerini cok kısa bir sure kullandım. sorun su ki ben kilolu degilim boyum 170 cm kilom 73 ama su anda 68 kiloya kadar indim. diyetime dikkat ediyorum agırlık calısıyorum. sabah ac karnına 200-240 lar olan aclık kan sekerim 1 aydır 130- 140civarın da ne dersiniz.hocam ilac insulin kullanmıyorum artık . bu eski haline gelecekmi sevgiler İYİKİ VARSINIZ

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Pankreasınızdaki sağ kalan beta hücrelerine bağlı olarak hastalığınız tamamen geri dönebilir yada dönmeyebilir. Bunu zaman ve azminiz gösterecek. Kilonuzun düşük olması ek metabolik hastalık riskini düşündürmekte. Dikkatli olmanızda fayda var.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 2. Orçun dedi ki:

  Hocam selamlar. Devamlı takipçilerdenim. Şu bilgileri bedava veriyorsun ya.. cidden hakkın ödenmez. Benim bir problemim var. Ben haftada 4 gün full body çalışıyorum ve ciddi kilolar denebilecek seviyede çalışıyorum. Beslenmedeki makrolarıma (özellikle protein’e) özen gösteriyorum. Buna rağmen vücudum hala yağlı. Kardiyo yapmıyorum hiç. Ketojenik diyet uygulamaya çalışıyorum.. Çalışıyorum dedim çünkü gerçekten zorlayıcı bir beslenme metodu.. SORUM: Kalbimin hemen altında ağrılar oluyor. Nefes alırken dalağım acıtıyor. Bu yağlanmayla mı alakalı? Geçen sene doktora gitmiştim. karaciğer büyümesi var fakat çok ciddiye alınacak birşey yok demişlerdi. fakat bu acı 1 senedir devam ediyor. Bana iyi bir doktor önerirseniz çok sevinirim. Gerçekten doktorların bir çoğuna güvenmiyorum.

  şimdiden teşekkür ederim.
  iyi çalışmalar

 3. sadık demir dedi ki:

  Merhaba hocam benim bir türlü üstesinden gelemediğim sorun açlık kan şekeri. ne zaman baktırsam 101 ile 115 arası değişiyor, ama diğer değerlerin hepsi normal. örneğin, HbA1c 5.3, açlık insülin 4.1. insülin direnci 1.1 , tokluk şekeri 120, trigliserid 52, kollesterol vb tüm tahlillerim normal. karbonhidrat fazla tüketmem sağlıklı yağlar ve proteinleri tüketirim mesela ekmek vb hiç yemem ama açlık kan şekerini bir türlü düzene koyamıyorum. hocam şekerle ilgili diğer herşey normal çıkarken açlık kan şekeri neden böyle olur acaba. sevgiyle kalın hocam…

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Stres ve yüksek kilo en önemli iki sebep. Bunlara eğilmek gerekiyor.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

Yazıya Yorum Yap

Makale konusu ile ilgili eklemek istediğiniz, sormak istediğiniz veya düzeltmek istediğiniz herhangi bir konuda yorum yapabilirsiniz...

Yorumu Gönder


close more
Dr. Can Çiftçi
close

Ne yapmak istiyorsun?

search