Tip 2 tedavi birçok kişide tedavi edilebilir bir hastalık. Ayrıca morbid obez değilseniz tek çözüm mide küçültme ameliyatları değil. Bu konuda sorular arttığı için artık merakınızı gidermek istiyorum.

Zira tip 2 diyabet tedavi programı uygulaması kolay, basit kurallara sahip ve herkesin hızlı bir şekilde adapte olabileceği bir yapıya sahip.

Bu yazıda tip 2 diyabet nasıl tedavi edilir? sorusuna değinecek, tip 2 diyabet tedavisine hızlı bir başlangıç için önemli kuralları sizinle paylaşacağım.

Hazırsanız başlıyoruz.

Tip 2 diyabet tedavi edilebilir mi?

Cevap kısa ve net. Evet!

Birçok farklı vaka ve çalışma bize gösteriyor ki tip 2 diyabete sahip bireylerin neredeyse tamamı beslenme ve yaşam tarzı değişiklikleri ile tedavi edilebilir. Ayrıca bahsi geçen kesimin büyük kısmında opere olma gereksinimi olmadan!

Konuyla ilgili ayrıntılı bilgiyi insülin direnci ve tip 2 diyabet rehberinde vermiştim. Bu sebeple odak noktamızı kaybetmeden tip 2 diyabet tedavisine nasıl başlayacağınıza değinmek istiyorum.

İşleyişi gün gün paylaşacağım. Bu yolu kendinize göre modifiye edebilir ve kullanabilirsiniz. Başlamadan önce tabi ki hekim kontrolü şart.

Tip 2 diyabet tedavisi: 1-7 gün

Öncelikle yaşam tarzı oluşturmaya başlamamız gerekiyor. İlerde tedaviyi bırakmamanız için bu oldukça önemli. Burada ana nokta değişimi bir anda oluşturmamak. Zira hızlı değişim oluşturmak kısa sürede kapana kısılmış hissetmenize, sıkılmanıza ve ümitsizliğe kapılmanıza neden olur.

İlk yedi gün başarmanızı istediğim hedefler:

 • Kalori ihtiyacınızı belirlemek,
 • Günde en az bir öğün tamamen sağlıklı beslenmek,
 • Egzersiz yapmaya başlamalısınız. Hedefimiz en az 30 dakika tempolu yürüyüş,

olmalı. İlk hafta gördüğünüz üzere sadece kalori ihtiyacınızı belirlemek ve istediğinizde sağlıklı beslenebileceğinize inanmanızı sağlamak ile geçti. Bu haftayı kendinizi motive etmek için kullanmanızı tavsiye ederim.

Tip 2 diyabet tedavisi: 7-14 gün

İkinci haftamızı değişime devam ederek geçireceğiz. Bu hafta daha çok beslenmeyi düzeltmenizi istiyorum. Çünkü diğer etkenlere nazaran beslenme değişiklikleri daha zor oturan ve kabul edilen bir şey.

İkinci yedi günde başarmanızı istediğim hedefler:

 • Belirlediğiniz kalori ihtiyacınızdan 500 kalori daha az almanız (yani kalori açığı oluşturmanız),
 • Günde en az iki öğün sağlıklı beslenmeniz,
 • Arkadaşlarınızın sağlıksız beslenme tekliflerine açık bir şekilde “hayır” diyebilmeniz,

olmalı. Burada arkadaşlarınıza hayır demekte zorlanacağınızın farkındayım. Size küçük bir püf nokta vermek istiyorum.

Çevrenizdeki insanlar sizi ne kadar severse sevsin, sağlıklı beslenmeniz onları gerebilir. Çünkü arkadaşlık ortak noktalar üzerinden ilerler ve çoğu arkadaşınız “hayır” cevabını arkadaşlıklarının tehlikeye girmesi olarak algılayabilir. Bu sebeple herkese diyette olduğunuzu söylemek yerine beslenmenize dikkat ettiğinizi belirtmeniz yeterli olacaktır.

Tip 2 diyabet tedavisi: 14-21 gün

Üçüncü hafta önemli bir dönüm noktası. Çünkü kilo vermeye başlamış ve kendinizi daha iyi hissediyor olmanız gerekiyor. Bu haftanın sonuna doğru eğer yeterli miktarda kilo verdiyseniz kullandığınız ilaçlara bağımlılığınız azalacak.

Bu sebeple ani kan şekeri düşüşlerine hazırlıklı olmalısınız. Eğer bunu sık sık yaşamaya başlarsanız ilacınızın dozunu azaltmak için doktor kontrolüne gidebilirsiniz.

Üçüncü yedi günde başarmanızı istediğim hedefler:

 • Belirlediğiniz kalori ihtiyacınızdan 500 kalori daha az almanız,
 • Haftada en az 4 gün tüm öğünlerde sağlıklı beslenmeniz,
 • Uyku düzeninizi yoluna sokmanız ve suni ışıktan korunmaya çalışmanız,

olmalı.

Uyku düzeni oluşturmak zor olabilir. Bu sebeple sabırlı olmalı ve yavaş yavaş kendinizi alıştırmalısınız. Uyku düzeninin tam oturması dördüncü haftaya sarkabilir. Endişe etmeyin.

Tip 2 diyabet tedavisi: 21-28 gün

Dördüncü ve son haftada ise başlangıç sürecinin eksiklerini tamamlamaya çalışmalısınız. Burada gerçekleştiremediğiniz hedefleri göz önüne almalı ve hedefler için farklı yol haritaları çıkarmaya çalışmalısınız.

Tabi ki son yedi gün için ayrıca başarmanızı istediğim hedefler var. Onlar:

 • Ağırlık antrenmanına başlamanız,
 • Haftada en az 6 gün tüm öğünlerde sağlıklı beslenmeniz,
 • Eğer aşırı kiloluysanız 4 kg, kiloluysanız 2 kg vermek,

olmalı.

Tedavi sürecinde ağırlık antrenmanı oldukça hayati rol oynuyor. Bu sebeple basit egzersizler ile başlamalı ve kas kütlenizi arttırmak için çalışmalısınız. Eğer yeterli kiloyu veremediyseniz diyet sürecinde yaptığınız hataları değerlendirmelisiniz. Son haftaya kadar kilo veremeyen bireylerde tavsiyem intermittent fasting olacak.

Yazıda aklınıza takılabilecek hususlar

 • Sağlıklı beslenme ile kastedilen şey düşük karbonhidratlı az işlenmiş ve doğru pişirilmiş besinleri tercih etmenizdir.
 • Kalori azaltılması sadece kilolu bireylerde uygulanmalı. Genel olarak tip 2 diyabete sahip bireylerin kilo fazlası olduğu için program içinde ayrıca belirtilmedi.

Tip 2 diyabet tedavisi sık sorulan sorular

Aklınıza takılabilecek bazı soruları aşağıda cevaplayacağım.

Nasıl diyet yapacağım? Kişinin yaşantısı, yaşı, cinsiyeti ve ek hastalıkları beslenme tarzının şekillenmesine yardım eder. Bu sebeple birçok kişi gibi sizi kandırmaya çalışmayacak ve diyet programı önermeyeceğim.

Önerilerim ise basit bir şekilde düşük karbonhidratlı beslenmeniz, sağlıklı yağlara ağırlık vermeniz, uzun açlık periyotları ile yaşamanız olacak. Bu üç husus başlangıç aşaması için gayet yeterli olacaktır.

Faydalı linkler: Düşük karbonhidrat diyeti nasıl yapılır?, sağlıklı yağ rehberi, intermittent fasting nasıl yapılır?.

Nasıl spor yapacağım? Öncelikli hedef insülin direcini azaltmak ve doğru glikoz metabolizmasını tekrardan sağlamak için çalışmak. Bu sebeple yüksek yoğunluklu egzersiz ve ağırlık antrenmanlarını kombine etmek en doğru yol.

Başlangıç olarak normal kardiyo seanslarıyla beraber HIIT ve ağırlık antrenmanını kullanmalısınız. Burada ana nokta ağırlık antrenmanlarının ağırlık vermeniz gerektiği.

Eğer hala spor ile ilgili soru işaretleriniz varsa aşağıdaki videom sizin için güzel bir başlangıç olabilir.

Faydalı linkler: HIIT rehberi, kardiyo nasıl yapılır?, ağırlık antrenmanı rehberi.

Diğer faktörler, nasıl düzelteceğim? Uyku diyabete neden olan en önemli faktörlerden. Burada uyku düzeninizi rayına oturtmadan tip 2 diyabeti tedavi edebilmeniz imkansız.

Dikkat etmeniz gereken yegane nokta ise yeterli uyku, doğru zaman aralığında uykuda olmak ve suni ışıktan kaçınmak. Bahsettiğim konular ise kendi içinde ayrı ayrı genişletilebilir.

Faydalı linkler: Sağlıklı uyku rehberi, suni ışık rehberi.

İşimiz bitti mi?

Yukarıda bahsettiğim hedefleri tek başlık altında toplayacak olursam ortaya şöyle bir liste çıkıyor:

 • Karbonhidrat alımını 100 gramın altında indir.
 • Sağlıklı yağ alımını arttır.
 • Kilo ver.
 • Ağırlık antremanının olduğu bir egzersiz programı oluştur.
 • Uyku düzenini doğru kur.
 • Suni ışıktan gece saatlerinde kaçın.
 • Stres seviyeni azalt.

Tip 2 diyabet tedavisi oldukça uzun bir süreç. Bu sürece basit ve kabul edilebilir bir başlangıç yapmanız için yardımcı olacak bu dört haftadan sonra işimiz bitmiyor. Aksine programı devam ettirmelisiniz.

Size uzun bir yoldan bahsettiğimin farkındayım. Ama bu 28 günlük basit ve uygulanabilir program ile sağlıklı yaşam için büyük bir adım olacak. Tabi ki süreç içerisinde karşılaştığınız sorunları benimle yorumlar aracılığı ile paylaşabilirsiniz.