Hastalıklar: İrritabl Bağırsak Sendromu (İBS) Diyeti ve Tedavisi: FODMAP

İrritabl bağırsak sendromu (İBS) diyeti oldukça önemli ve basit bir husus. Düşük FODMAP diyetini birçok İBS hastası olumlu sonuç alabilir.

Birçok kişi farkında olmadan irritabl bağırsak sendromu ile boğuşuyor. Ayrıca bu rahatsızlık ile yaşamak zorunda olduğunu sanıyor. Durum böyle olunca, yaşam kalitenizi arttırmak ve sizi daha sağlıklı bir birey haline getirmek isteyen bir hekim olarak sanırım görev bana düşüyor.

Zira irritabl bağırsak hastalığı ile yaşamak kaderiniz değil. Şikayetleri basit değişiklikler ile giderebilir, yaşam kalitenizi arttırabilir ve bunu yapmaya hemen başlayabilirsiniz.

Bu yazıda irritabl bağırsak sendromunun (İBS) tanısından, tedavisine, irritabl bağırsak sendromu için diyet düzeninden, uygulanacak düşük FODMAP beslenmesine kadar birçok konuya değinecek, soruları cevaplayacağım.

Hazırsanız başlıyoruz!

İrritabl bağırsak sendromu (İBS) nedir?

İrritabl bağırsak sendromu -yada hastalığı- altta yatan bir sebep olmaksızın dışkılama değişikliği, karın ağrısı ve şişkinlik hissi ile beraber gelişen bir bozukluktur. Ülkemizde sıklığı yaklaşık olarak %2.7 ile %19.1 arasında değişmektedir.

Sıklığı bu kadar geniş bir aralıkta vermemin oldukça önemli bir sebebi var. Bu sebep hastalığın tanısı ile ilgili. Zira net bir bozukluk olmaması ve tüm karın içi hastalıklar elendikten sonra ulaşılan bir tanı olması net bir sıklık oluşturmamızı engelliyor.

İrritabl bağırsak sendromunun kesin olarak belirlenmiş bir nedeni yok. Ama biz bozulmuş bağırsak florası, stres, kötü diyet, aşırı duyarlılık ve inflamatuar süreçlerin hastalığın ortaya çıkışında pay sahibi olduğunu düşünüyoruz.

Buraya kadar sanırım irritabl bağırsak sendromunun sınırlarını az çok çizdik. İsterseniz irritabl bağırsak sendromunun tanı kriterlerinden bahsedeyim.

Aslında tanı oldukça önemli bir aşama. Çünkü basit şikayetler ile ortaya çıkması ve ara ara belirti vermesi kişilerin hekime başvurmasını engelleyen etmenlerden. Hatta birçok irritabl bağırsak sendromuna sahip hasta belirtiler hafif olduğu için tanı koyulmamış durumda bekliyor.

Burada tanı için kullanılan birkaç farklı öneri var. Ben basit olması ile beraber kişilerin daha net cevap verdiği sorular içermesi sebebiyle “ROME III” kriterlerini kullanıyorum.

Bu kriterler göre, eğer haftada en az 3 kez gerçekleşen ağrı ataklarının 3 aydır devam etmesi ile beraber aşağıdaki durumlardan en az ikisi varsa irritabl bağırsak sendromuna sahip olabilirsiniz.

 • Ağrının dışkılama ile rahatlaması,
 • Dışkılama sıklığında değişiklik olması,
 • Dışkının yapısında değişiklik olması,

Buraya kadar herşey harika. Ama hatırlatmak istediğim önemli bir husus var.

Yukarıdaki kriterler başka hastalıklar sebebiyle de gelişebilir. Bu nedenle aşağıda sıraladığım bulgulara sahipseniz irritabl bağırsak sendromundan farklı bir hastalığa sahip olabilirsiniz. Böyle bir durumda mutlaka hekiminize başvurun.

 • Hızlı kilo kaybı,
 • Gece yaşanılan ve sürekli hale gelen ağrılar,
 • Dışkıda kan,
 • Ailenizde sindirim sistemini ilgilendiren kanser tiplerine sahip bir birey,

Toparlamak gerekirse, toplumun büyük kısmını ilgilendiren, sık karın ağrısı, dışkılama alışkanlığında değişiklik gibi şikayetler ile gelişen ve belirli bir sebebe bağlı olmayan, yaşam kalitesini ciddi şekilde azaltan bir hastalık olan irritabl bağırsak hastalığına mutlaka dikkat edin.

Kriterler eğer size uyuyor yada tanı almış bir irritabl bağırsak sendromu hastasıysanız tedavi yöntemleri sizin için geliyor!

Ataklar sırasında birçok irritabl bağırsak sendromu hastası böyle görünüyor.

İrritabl bağırsak sendromu tedavisi

İrritabl bağırsak sendromunun tedavisi oldukça karmaşık ve kişinin dışkılama alışkanlığına göre değişen birçok protokol var. Bunlar hekiminiz tarafından düzenlenmesi gerekiyor ve ben sizi gereksiz ayrıntıya boğmak istemiyorum.

Bu sebeple sizin uygulayabileceğiniz ve mevcut tedaviye destek olacak yöntemlerden bahsedeceğim. Bu yöntem ve öneriler kesinlikle tek başına tedavi yerine geçmeyecektir. Ama medikal tedavininde tek başına çoğu zaman tam bir çözüm sunmadığı düşünüldüğünde, birazdan bahsedeceklerimin ne kadar önemli olduğunu anlayabilirsiniz.

Öncelikle değiştirmeniz gereken birkaç önemli nokta var. Bunlardan en önemlileri yaşam tarzı ve beslenme değişikliği olacaktır. Gelin ayrıntılara göz atalım.

İrritabl bağırsak sendromu için diyet

İrritabl bağırsak hastalığının ne kadar sık olduğundan bahsetmiştim. Ülkemizde yeterli veri olmasa da ABD üzerinde gastroenterologlara muayene olan hastaların yaklaşık yarısının İBS olabileceği düşünülüyor.

Durum buraya kadar diyet ile alakasız. Ama şimdi söyleceğim şeye çok şaşıracaksınız. Çünkü yine ABD üzerinde toplanan verilerde İBS hastalarının üçte ikisinin şikayetleri beslenmeye kaynaklı. Yani mevcut İBS hastalarının yarısından fazlası diyet değişikliği ile tedavi edilebilir.

Ama beslenmeyi herkes için düzenlemek oldukça zor. Ayrıca İBS için oldukça fazla ilaç kullanılıyor ve bu ilaç pazarın hacmi ülkemizde 8 haneli rakamlar ile ifade ediliyor.

Şuan 50’ye yakın ajan İBS tedavisinde kullanılıyor. Bir o kadar farklı bileşim ise deneme aşamasında.

Bu kadar büyük bir pazarı küçültmek mümkün. Ama maalesef rakiplerimiz çok güçlü.

Peki irritabl bağırsak sendromu için hangi diyet yapılmalı? Cevabım düşük FODMAP!

İrritabl bağırsak hastalığı için düşük FODMAP

Düşük FODMAP irritabl bağırsak hastalığı için faydası kanıtlanan bir beslenme tarzı. Açılımı “Fermentable Oligo-, Di-, Mono-saccharides and Polyols” olarak ifade ediliyor. Türkçe karşılığı ise fermente olabilen oligosakkarit, disakkarit, monosakkarit ve polioller.

Düşük FODMAP protokolü ise bahsedilen sakkarit tiplerini ve poliolleri diyet ile azaltmaktan geçiyor.

Sakkarit kelimesi şeker anlamına geliyor ve birçok karbonhidrat ağırlıklı besinde var. Polioller ise düşük kalorili tatlandırıcılardır. Bu besinler birkaç mekanizma ile irritabl bağırsak sendromunu kötüleştirebilirler.

İlk mekanizma dışarıdan bağırsaklara fazladan sıvı çekme özellikleridir. Bu durumda bağırsak dışından içeriye sıvı çeken bu moleküller daha fazla sıvı içeriği oluşturarak yoğun ishal oluşumuna neden olur. Özellikle ishalin baskın olduğu irritabl bağırsak hastalarında bu mekanizma daha çok göze çarpar.

İkinci mekanizma ise fermantasyon yani çürüme ile ilgili. Bağırsaklarınızda bulunan bakteriler, tükettiğiniz besinlerin bir kısmını kullanır. Bu durumda sıcak ortamda kalan besinlerin çürümesi gibi bağırsaklarınızda da bir çürüme olayı gerçekleşir ve ciddi gaz meydana gelir. İrritabl bağırsak hastalarının şişkinlik ve karın ağrısı hissetmelerinin ana nedeni çürüme sonucu ortaya çıkan gazın bağırsak duvarını germesidir.

Yukarıda gördüğünüz iki mekanizma aslında irritabl bağırsak hastalığının tüm şikayetlerinin nasıl oluştuğunu size az çok açıklıyor. Bu demek oluyor ki belirli besinler irritabl bağırsak hastalığına yatkın olan bireylerde şikayetlerin ortaya çıkmasında oldukça etkili.

Peki araştırmalar ne diyor?

Araştırma 1

Otuz İBS hastası, sekiz sağlıklı birey beslenmenin dışkı ve İBS şikayetleri üzerine etkisini incelemek için çalışmaya katılıyor. İki gruba ayrılan katılımcılardan ilki düşük FODMAP ile beslenirken, diğer grup tipik günlük diyetlerini uyguluyor.

Yirmi bir gün süren çalışma süresince katılımcılar karın ağrısı, şişkinlik gibi şikayetlerini 0 ile 100 arasında bir skalada puanlanıyor ve dışkılama sıklığı ve tipi değerlendiriliyor.

Araştırma sonunda,

 • Düşük FODMAP diyeti uygulayanlar, uygulamayanlara göre daha az rahatsızlık şikayeti belirtiyorlar. Puanlamada düşük FODMAP ile beslenenler ortalama 22.8 puan oluştururken, normal diyeti kullananlar 44.9 ile daha fazla rahatsızlık belirtiyorlar.
 • Ayrıca düşük FODMAP ile beslenen kişiler dışkılama alışkanlığında tutarlılık geliştiğini belirtiyor.

Sonuç olarak düşük FODMAP ile beslenen bireylerin irritabl bağırsak sendromuna bağlı şikayetleri geriler.

Düşük FODMAP’lı diyetlerin irritabl bağırsak hastalığında oldukça etkili olabileceğini artık biliyoruz. Peki nasıl düşük FODMAP diyeti yapacaksınız?

Düşük FODMAP diyeti nasıl yapılır?

Düşük FODMAP diyeti aslında oldukça basit. Aşağıdaki tabloda vereceğim yüksek FODMAP içeren besinleri diyetinizden çıkaracak, düşük FODMAP’lı besinleri yerine konumlandıracaksınız.

Tablo oldukça basit. Ama küçük bir arama ile uygun ve uygun olmayan besinleri bulabilirsiniz.

Yüksek FODMAP içeren besinleri diyetinizden çıkardıktan birkaç gün sonra şikayetleriniz gerilemeye başlayacak. Bu süre içerisinde diyeti kesinlikle bırakmıyorsunuz. Aynı prensip ile iki hafta boyunca bu şekilde beslendikten sonra yüksek FODMAP içeren besinleri her gün bir tane olmak üzere diyetinize tekrardan alacaksınız.

Diyetinize geri aldığınız yüksek FODMAP içeren besinleri aşırı miktarda tüketmemeye dikkat etmeniz ayrıca önemli.

Bu şekilde şikayetleriniz tekrar oluşmadan kendinize kararlı, düşük ve yüksek FODMAP içeren karma bir beslenme planı oluşturacak ve sonunda irritabl bağırsak sendromuna bağlı şikayetleri ciddi bir şekilde azaltacaksınız.

Besin Tipi Düşük FODMAP Yüksek FODMAP
Meyveler Muz böğürtlen greyfurt üzüm kivi limon misket limonu mandalina kavun portakal ahududu çilek Elma kayısı böğürtlen kiraz hurma incir armut şeftali karpuz
Sebzeler Havuç patates turp ıspanak soğan (sadece yeşil) kabak tatlı patates domates Enginar kuşkonmaz brokoli pancar lahana karnabahar sarımsak mantar bamya soğan bezelye
Tatlandırıcılar Yapay tatlandırıcılar ve stevia Bal yüksek fruktoz ve mısır şurubu ksilitol manitol maltitol sorbitol
Süt Ürünleri Laktozsuz ürünler ve sert peynirler Süt dondurma yoğurt yumuşak ve taze peynirler peynir altı suyu protein (whey)

Aslında bu diyet benim önerdiğim yüksek yağ, düşük karbonhidrat mantığı ile neredeyse bire bir örtüşüyor. Eğer yüksek yağ, düşük karbonhidrat içerikli beslenmek istiyorsanız düşük FODMAP’a geçmek için küçük birkaç değişiklik yapmanız yeterli.

Diyeti tamamladık, peki yapılacak başka bir şey yok mu?

Tabi ki var! Devam edelim.

İrritabl bağırsak sendromu için diğer öneriler

Öncelikle irritabl bağırsak sendromunu tetikleyen bazı faktörlerden uzak durmanız lazım. Ortaya çıkmamış bir irritabl bağırsak sendromu herşeyden önemli. Aşağıda sayacağım olay ve alışkanlıklardan uzak durun,

 • Sigara ve alkol kullanımı,
 • Yoğun stres ve kötü uyku düzeni,
 • Sürekli ve gereksiz antibiyotik kullanımı,
 • Kötü ağız ve el hijyeni. Özellikle sık mide enfeksiyonu (gastroenterit) kişiler dikkat etmeli.

Evet, yukarıdaki olay ve alışkanlıklardan uzak duruyorsanız ve düşük FODMAP diyeti uyguluyorsanız herşey harika gidiyor demektir. Ama dikkat etmeniz ve uygulamanız gereken birkaç önerim daha olacak.

 • Probiyotik kullanabilirsiniz. Laktobasilus plantarum irritabl bağırsak sendromunda etkili olduğu bilinen bir probiyotik.
 • D vitamini kullanabilirsiniz. Zira İBS hastalarının D vitamini eksikliğine daha duyarlı olduğunu ve D vitamini kullanımında şikayetlerinde ciddi azalmalar görülebileceğini biliyoruz. Ama D vitamini kullanımına başlamadan önce mutlaka hekiminize danışmalı ve ölçüm yaptırmalısınız.

İrritabl bağırsak sendromu, tedavi ve diyet: Sonuç

İrritabl bağırsak sendromu hastaların yaşam kalitesini ciddi şekilde düşüren kronik bir hastalık. İlaç tedavisinin yanında hatta ve hatta öncesinde doğru beslenme tarzı olan düşük FODMAP ile irritabl bağırsak hastaları rahatlatılabilir.

Ayrıca tedaviye probiyotikler eklenebilir ve eksik ise hastaya D vitamini replasmanı yapılabilir.

İrritabl bağırsak sendromu tedavisi doğru şekilde ilerlendiğinde çoğu zaman başarılı olan bir süreç. Bu süreçte yaşadığınız problemleri yorum olarak benimle paylaşabilirsiniz.

Yazıya Yorumlar

İrritabl Bağırsak Sendromu (İBS) Diyeti ve Tedavisi: FODMAP yazısı için gelen yorumlar ve tartışmalar...

 1. Atakan Baştürk dedi ki:

  Hocam yaklaşık 15 yıldır dışkılama problemleri çekiyordum (zamansız, yüksek ağrı ve acıya sebep olan ishaller) ve doktora gittiğim ilk yıllarda fazla kilolusun kilo ver gibi söylemler, son 5-6 yıldır ise IBS olduğumu söyleyip stres yapma kafana takma dediler. Stres yapıp yapmamak herhangi bir etki etmeyince, 7 ay önce gıda intolerans testi yaptırdım ve inek sütü ile yumurta beyazına yüksek intoleransım çıkınca bu ürünleri tamamen bıraktım. Tabii inek sütü ürünlerini bırakınca otomatik olarak çoğu Yüksek FODMAP içeren besinlerin çoğundanda uzaklaşmış oldum. Yazdığınız yazı için teşekkür ederim. Uzak durmam gereken 3-4 besin daha olduğunu öğrendim Allah razı olsun sizden.

  Whey proteininin yüksek FODMAP’lı olması kullanamasamda üzdü beni.

 2. Tülay altunay dedi ki:

  Bu diyet diabet li hastalar için acaba nasıl uygulanmali bu durum diabet hastalarında da çok fazla goruluyor

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Kalori ve karbonhidrat sayımı yapılarak uygulanabilir. Tabi ki hekim kontrolünde.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 3. Emine koc dedi ki:

  Tekrar emeginize saglik hocam gecirgen bagirsak sorunuyla cok benziyor. Ikisinde de ayni probiyotik kullanilsa uygun mudur
  Kemik suyu fayda olur mu ibs de?

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   İBS için her probiyotik uygun değil. Bu sebeple çoğu zaman doğal probiyotikleri tavsiye ediyorum (kefir, kombucha çayı gibi). Ama ibs’de kemik suyu oldukça rahatlatıcı bir görev üstlenebilir.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 4. Kapaklıkaya dedi ki:

  Hocam doktorumun tavsiyesiyle Fodmap diyetine başladım. 2gün oldu. Ama ağrımda azalma olmadı.normal midir?Teşekkür ederim

 5. Said Ahmed dedi ki:

  Selam kiymetli hocam. Bende İBS sorunu yaşamaktayım. 27 yaşındayım. Şöyle ki önceleri çoçuk yaşlarından bende dışkıyı tutamama sorunu yaşamaktaydım. Ama çok nadiren, mesela 6 ayda bir defa ola ya olmaya. Lakin, son zamanlar bahusus son bir yılda bu hususta semptomlar arttı. Örneğin sabah erkenden kalkınca ishal ile dışkı yapıyorum. Gün boyu üç kez çıkıyorum. İşe giderken yolda sıkıntı yaşıyorum. Dışkıya çıktıktan sonra tam boşalamama hissi oluyor. Yemek yedikten sonra gitme ihtiyacı hissediyorum. Bazı zamanlar da diskomfort bir hal karnımda hissediyorum.

  Ne önerirsiniz?

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Düşük FODMAP+probiyotik ve ishal karşıtı ilaçlar.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 6. Kapaklıkaya dedi ki:

  Hocam fodmap diyetine başlayalı 1 ay oldu. Şikayetlerim %80 azaldı. Fakat fodmap diyetinde serbest olan bazı besinlerde bile sorun yaşayıp atak geçirdiğim oluyor. Bu normal mi? Bir de artık besinleri deneme aşamasına geçebilir miyim. Doktaorum 6hafta demişti ama aartık çok zorlanıyorum. Teşekkürler

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba,

   1- Normal değil. İBS’li bireyler düşük fodmaplı diğer bazı besinlere karşı da hassas olabilir. Tükettiğiniz besinleri tekrardan gözden geçirin.
   2- 4-6 hafta eliminasyon yapmak önemli. Burada sizi ben takip etmediğim için hekiminizin yerine fikir belirtmem doğru değil.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

   • Kapaklıkaya dedi ki:

    İlginiz için çok teşekkürler. Zaman ayırıp bizlere yardımcı oluyorsunuz. ALLAH razı olsun

 7. petrichor dedi ki:

  merhaba hocam… size buradan sormak ne kadar mantıklı bilmiyorum ama benim sorunum mide guruldaması ile ilgili… genelde sınavlarda ve yemekten hemen sonra olan mide guruldaması bazen çok rahatsız edebiliyor özellikle sınav veya kütüphane gibi sessiz bir ortamda olunca. sınav gibi ortamlarda olunca ben sebebinin stres olabileceğini düşündüm dolayısıyla ibs olabilir diye düşünüyorum ama ibs belirtileri veya şikayetleri arasındaki şeyler bende bulunmuyor. bende sadece gurultu var o da aklıma gelince oluyor guruldama. başka bir işle uğraşınca olmuyor…cevaplarsanız sevinirim şimdiden teşekkürler

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Mide sesleri her zaman var. Hatta steteskop ile dinlenirse bir orkestra gibi neredeyse her zaman bir şeyler duyabilirsiniz. Burada sorun muhtemelen algıda seçicilik yapman. Yani sessiz ortam ve midene odaklanmak hissetmene sebep oluyor.

   Tavsiyem karnını çok doldurmaman. Sindirim süreçlerinde veya çok şişkinlik yaşadığında bu sesler artar. İBS yaşadığını düşünmüyorum.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

   • said danlı dedi ki:

    Çok sağolun hocam… Açıkcası doktora gitmeyi pek istememiştim hemen endoskopi yaparlar diye. Cevabınız beni mutlu etti… ben yine de hem genel sağlık açısından hem de sindirim açısından kefir, zencefil ve zeytinyağı içiyorum. inşallah doğru yapıyorumdur…

 8. Kemal Çamoğlu dedi ki:

  Merhaba Hocam, IBS konusunda birçok ayrıntıyı içeren çok faydalı bir yazı olmuş, emeğinize sağlık.
  Probiyotik olarak yoğun L.Plantorum içeriğine sahip bir ürün maalesef ben bulamadım. Sizin öneriniz olur mu?
  Çok teşekkürler.

 9. ersin yarar dedi ki:

  Ben 37 yaşındayım. Zamansız ve düzensiz dışkılamayı, aşırı gaz sıkıntısını yıllardır yaşıyorum. Eski yıllara göre çok yaşamamakla beraber arada yine sıkıntılar oluyor. Mesela sabahları illa ki bağırsaklarımı boşaltma gereği duyuyorum. O yüzden bir yere gideceksem çok erken kalkıp tuvalete çıkıyorum. Bunu yapmazsam ansızın, çok kötü bir zamanda ve tuvalete çıkamayacağım bir yerde büyük bir baskı ile dışkılamam geliyor. Mesela tuvalete gidemeyeceğim arabada giderken, otobüsteyken çok daha şiddetli geliyor ve müthiş bir bağırsak hareketi oluyor. Terliyorum, sinirleniyorum, baya bi kıvranıyorum. Maalesef hayat kalitemi ve sosyal ilişkilerimi olumsuz etkiliyor. Bir de bu durumun psikolji ayağı var. Mesela ben eğer o gün evde oturuyorsam ne gaz oluyor ne de başka bi sıkıntı. Ancak eğer dışarı çıkacaksam ve bunu düşünüyorsam hemen tuvalete gidiyorum. Ancak hiç tık yok. Ne zaman ki evden çıkıp dışarı adımımı atsam ve 5-10dk geçse ilk önce kuvvetli bir gaz. Ardından karın ağrısı ve dışkılama hissi. İlla ki tuvalete gitmem gerek. O yüzden bir yere giderken öncelikle tuvaletin nerde olup olmadığını düşünürüm. Mesela biraz geç kalktığım saatlerde 11 gibi. (Ben hafta içi erken saat 06.30’da kalkarım(evden çıkma saatim 7.50’dir. Mutlaka sabah randevularıma 1 iki saat erken kalkarım) ve mutlaka tuvalete çıkarım(çıkmam gerek) . Bağırsaklarımı boşaltana kadar 3-4 defa tuvalete giderim.) Tabi tuvalet zamanım geçtiği için kalktığımda hiç dışkılama hareket yok. Tuvalete otursam da gelmiyor. Dışarı çıktım. Arabayla gidiyorum. Evden 2-3 km uzaklaştım. Önce bi gaz. Tamam geliyor dedim. İdare ederim dedim. Yok. Karın ağrısı başladı. Biraz daha gittim olacak gibi değil. Anüse müthiş bir baskı. Sıkıyorum kendimi. Hayıflanıyorum, sinirleniyorum, terliyorum. Tabi bu arada nerde tuvalet var onun planını yapıyorum. En sonunda tuvalet bulup boşaltıyorum. O an sanki yeniden doğmuş gibi çok huzurlu oluyorum. O andan sonra %90 bi daha büyük tuvalete çıkmıyorum. Ertesi güne kadar. Evden çıktıktan sonra çok eve döndüğümü, işe geciktiğimi, servisi, otobüsü kaçırdığımı bilirim. Bir de parça parça tuvaletimi yapabiliyorum.(kabız hiç olmam. Çok çok nadir. Her zaman yumuşak dışkılamam olur) O an yapıyorum. Sanki dışkılamam bitmiş gibi rahatlıyorum. Bi 5-10 dk gezdikten sonra baskı ile tektar dışkılamam geliyor. Onu da yapıyorum. Ardından evde oyalanırken, giyinirken falan. Bi daha aynı şekil geliyor. Yani sabah saatlerinde ben, en az 4 kez büyük çişe çıkıyorum. Hatta 3 yaptıysam ve 4′ ü yapmadıysam illa ki ansızın bi yerde geliyor. Sabahları kapıdan üstümü çıkarıp tuvalete tekrar gittiğim çoook olmuştur. Daha bitmedi. Anlatmaya devam. Mesela ben sabah erken saatte asla yolculuk yapmam. Hele otobüsle. Saat 4,5,6,7 arabaları benim için zulümdür. Ya çişim gelirse ki %99 da ansızın gelir. Çok yaşadım. Çok sıkıntılar yaşadım. Eğer özel arabamla gidiyorsam da petrolleri hesaplarım. Ansızın, ağrılı ve baskılı bi şekilde dışkılamam gelir. Petrole kadar dayanamadığım zamanlar yol kenarına (şehirler arası) yapmak zorunda kaldırım. Ailem de alıştı buna. Çok rahatsızım gerçekten. Eskiden çok sık ishal sorunu yaşardım
  Çok daha fazla gaz falan olurdu ama son 2-3 senedir biraz rahatım (tabi ansızın, ağrılı, gazlı dışkılama sorunları devam ediyor) Çünkü Prof. Dr. Ahmet AYDIN ‘ın kitaplarındakileri uygulayıp, doğal beslenmeye çalışıyorum. D vitamini için her ay bir deposilin D kırıp içiyorum. D vitaminini kan değerim 100 ün üstünde. Karbonhidrattan uzak durmaya çalışıyorum. Ekmek yemiyorum. Doğal gıda alıyorum. Ancak bu sorunlarımın IBS yi kapsadığını 3-4 senedir yeni öğrendim. (Zamanında doktoro da çok gittim. Fayda etmedi.
  En son ki doktor anüsten bağırsaklara gireceğiz diyince doktoru da bıraktım.) Azalttım ama bitiremedim maalesef. Ölene kadar da böyle devam edecek gibi. Herkese geçmiş olsun. (Probiyotik katklı mayalarla doğal Yoğurt mayalıyorum. Ülkemizde loctabacillus plantarum içeren yoğurt mayaları var. Araştırmaya değer.)

Yazıya Yorum Yap

Makale konusu ile ilgili eklemek istediğiniz, sormak istediğiniz veya düzeltmek istediğiniz herhangi bir konuda yorum yapabilirsiniz...

Yorumu Gönder


close more
Dr. Can Çiftçi
close

Ne yapmak istiyorsun?

search